PDA

View Full Version : Ηχος και Hi-End



Σελίδες : [1] 2

DrBig
12/10/2012, 18:18
Πριν το ψωνιο με τις μηχανες ειχα το ψωνιο του hi-end στον ηχο. Σχεδιαζα και εφτιανα κυριως ηχεια αλλα εχω κανει και καποια πειραματακια στο χωρο των ενισχυτων και εχω φτιαξει και ενα πικαπ το οποιο δυστυχως εμεινε ημιτελες.
Αυτο το τελευταιο εχει βραχιονα φτιαγμενο στο τορνακι του πατερα μου και πλατω 25κιλο απο ανοξειδωτο ατσαλι φτιαγμενο σε τορναρα CNC που καποτε ειχα την τυχη να μπορω να χρησιμοποιησω τσαμπα.

Το συστημα μου λοπον το οποιο εφτιαξα στα τελη 80 αρχες 90 εδω και πολλα χρονια ειναι ανενεργο λογω απουσιας μου απο το πατρικο σπιτι και εχει λογω αχρησιας γεμισει σκονη και υφισταται πλλεον και δυστυχως πολλες αβαριες.

Για οσους ενδιαφερονται και γνωριζουν δια τα τοιαυτα, εχει δορυφορους δυο δρομων με μεγαφωνα ETON, subwoofer με ενα θηριωδες AUDAX 15 ιντσων που κατεβαινει μεχρι 15 κυκλους και ενισχυεται απο 5 τελικα modules με ανεξαρτητα τροφοδοτικα toroidal και ηλεκτρονικα κροσοβερ που διαχωριζουν το σημα της πηγης σε 3 περιοχες. Η πηγες ηταν ενα καλο για την εποχη kenwood CD το οποιο πλεον δε δουλευει, ενα open reel Revox μαγνητοφωνο που θα δουλευει για παντα, ενα thorens πικαπ και πλεον (μια και εχω βιδα με τα μαγνητοφωνα ανοικτης ταινιας) ενα Otari που μου χαρισανε προφατα και το οποιο μου ξυπνησε το παθος να ξαναστησω το συστημα μου.

Οποτε ειπα να ανοιξουμε ενα θρεντακι να μοιραστουμε το παθος οσοι το εχουμε/ειχαμε και επισης να ανταλλαξουμε και καμια πληροφορια (να μου πειτε δηλαδη) διοτι απεχω απο το σπορ 20 χρονια τωρα...

Pics μεσα στο σ/κ :)

radd
12/10/2012, 22:39
Τη φωλιά του κούκου την ξέρετε;
Αν όχι, η "χαϊφαϊολογία" είναι εγγύηση πως θα τη μάθετε... :lol:

nassosxlvbros
12/10/2012, 22:59
Μετά την ακρόαση των Martin Logan (http://soundgallery.gr/shop/components/com_virtuemart/shop_image/product/MARTIN_LOGAN_SUN_4edb7c4695b89.jpg) σετ με 2 τελικούς Electrocompaniet (http://www.electrocompaniet.no/images/products-classic/250_large.jpg),πικάπ Pink Triangle (http://images3a.snapfish.com/232323232%7Ffp73468%3Enu%3D7%3B36%3E945%3E242%3EWSNRCG%3D35%3A6575%3A85333nu0mrj) σε μια έκθεση Hi-Fi στο Χίλτον monster cable είχαν περί τα 300χιλιάρικα (σε δραχμές),το θέμα Hi Fi-Hi end έχει λήξει για μένα...μιας και δεν πρόκειται ποτέ να τα αποκτήσω-και είναι η μοναδική ακουστική μνήμη απ'όσα έχω ακούσει που με σημάδεψε-βολεύομαι με ακούσματα από το youtube...όποιος ευτυχής κάτοχος έχει το χρόνο να ακούει από ένα τέτοιο σύστημα τον ζηλεύω,αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι...:cry:
Μα τι κουβέντα σού'ρθε να ανοίξεις τώρα!....άσε μας στον πόνο μας....:D

DrBig
12/10/2012, 23:06
Ο ηχος που εγω προσωπικα εχω ακουσει ως διαφορετικο (και ανωτερο) απο οτιδηποτε αλλο ειναι απο αυτο:
http://www.positive-feedback.com/Issue51/images/001a_mbl_amps_speakers.jpg

Στο θεμα των ηχειων που το εχω ψαξει παντως πιο πολυ, μπορω να σου πω πως με πολυ λιγα συγκριτικα χρηματα απο αυτα της αγορας μπορεις να φτιαξεις εξαιρετικο ηχειο. Τα τοπ μεγαφωνα της αγορας απο ΕΤΟΝ και SEAS για παραδειγμα, κοστιζουν ενα μικρο κλασμα της τιμης ενος ακριβου ηχειου, το οποιο ΔΕΝ εχει αυτης της ποιοτητας μεγαφωνα.

KotsosDR
12/10/2012, 23:10
Κρυφες πτυχες χεχε

KotsosDR
12/10/2012, 23:14
Ο ηχος που εγω προσωπικα εχω ακουσει ως διαφορετικο (και ανωτερο) απο οτιδηποτε αλλο ειναι απο αυτο:
http://www.positive-feedback.com/Issue51/images/001a_mbl_amps_speakers.jpg

Στο θεμα των ηχειων που το εχω ψαξει παντως πιο πολυ, μπορω να σου πω πως με πολυ λιγα συγκριτικα χρηματα απο αυτα της αγορας μπορεις να φτιαξεις εξαιρετικο ηχειο. Τα τοπ μεγαφωνα της αγορας απο ΕΤΟΝ και SEAS για παραδειγμα, κοστιζουν ενα μικρο κλασμα της τιμης ενος ακριβου ηχειου, το οποιο ΔΕΝ εχει αυτης της ποιοτητας μεγαφωνα.

Παντως αυτα εχει τυχει να τα ακουσω ... μου επεσε το σαγονι ....

271465

nassosxlvbros
12/10/2012, 23:37
Μπα,δε βαριέσαι...Και με τα 801 (http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcStI9KpGEg8rCvJ5_DSH5VwTqB7pFXnmUP8upU1gwy0N7g8qjqK) την πάλευα,αλήθεια!

camen
13/10/2012, 01:42
Αυριο και μεθαυριο "τρεχει" εκθεση hi-end στην Αθηνα σε καποιο ξενοδοχειο.Αν το googlaρεται θα το βρειτε. Αξιζει μια επισκεψη νομιζω,το ειχα να ανεβω και γω αλλα δεν τα καταφερα τελικα.
Αν παει καποιος ας τραβηξει κ καμια φωτο να δουμε κ μεις:beer:

camen
13/10/2012, 01:43
Athenaeum Intercontinental (Λ. Συγγρού 89 – 93) στις 12, 13 & 14 Οκτωβρίου ειναι τελικα,το βρηκα;)

radd
13/10/2012, 06:50
Ο ηχος που εγω προσωπικα εχω ακουσει ως διαφορετικο (και ανωτερο) απο οτιδηποτε αλλο ειναι απο αυτο:
http://www.positive-feedback.com/Issue51/images/001a_mbl_amps_speakers.jpg

Στο θεμα των ηχειων που το εχω ψαξει παντως πιο πολυ, μπορω να σου πω πως με πολυ λιγα συγκριτικα χρηματα απο αυτα της αγορας μπορεις να φτιαξεις εξαιρετικο ηχειο. Τα τοπ μεγαφωνα της αγορας απο ΕΤΟΝ και SEAS για παραδειγμα, κοστιζουν ενα μικρο κλασμα της τιμης ενος ακριβου ηχειου, το οποιο ΔΕΝ εχει αυτης της ποιοτητας μεγαφωνα.
Το "χάι-εντ" είναι μεν καταναλωτική απάτη - αρπαχτή, αλλά η κατασκευή ενός ηχείου δεν είναι τοοοοσο απλή!
Δλδ αν σου δώσω αναρτήσεις, κινητήρα, ζάντες, φρένα, σέλα κτλ, θα φτιάξεις πλαίσιο και τελικά ένα καλό σουπερσπορ;
Μπορείς αν έχεις γνώσεις-χρόνο-πάθος να φτιάξεις ένα καλό ηχείο αλλά οι πιθανότητες να σου κοστίσει όσο ένα έτοιμο αντίστοιχης ποιότητας υλικών είναι πολύ μεγάλες, ακόμα μεγαλύτερες να μην είναι ισάξιο του...

DrBig
13/10/2012, 07:11
Το "χάι-εντ" είναι μεν καταναλωτική απάτη - αρπαχτή, αλλά η κατασκευή ενός ηχείου δεν είναι τοοοοσο απλή!
Δλδ αν σου δώσω αναρτήσεις, κινητήρα, ζάντες, φρένα, σέλα κτλ, θα φτιάξεις πλαίσιο και τελικά ένα καλό σουπερσπορ;
Μπορείς αν έχεις γνώσεις-χρόνο-πάθος να φτιάξεις ένα καλό ηχείο αλλά οι πιθανότητες να σου κοστίσει όσο ένα έτοιμο αντίστοιχης ποιότητας υλικών είναι πολύ μεγάλες, ακόμα μεγαλύτερες να μην είναι ισάξιο του...

Θα ειναι πολυ καλο και πολυ πιο φτηνο. Its no rocket science. Το βασικο ειναι να εχεις καλα μεγαφωνα και να σχεδιασεις μια καλη καμπινα (απο διαστασεις και υλικα) βαση των χαρακτηριστικων των μεγαφωνων. Αν παμε σε κατασκευες τυπου MBL (αλλη τελειως τεχνολογια και απροσιτη σε κοινους θνητους) η τα Nautilus στην παραπανω φωτο, τοτε βεβαια ξεφευγουμε. Μιλαω για ηλεκτροδυναμικα μεγαφωνα. Ενα ηχειο που κοστιζει 5000 ευρω εχει υλικα που κοστιζουν αρκετα κατω απο 2000....


Οσο για το παραδειγμα με την μηχανη που ανεφερες, η απαντηση ειναι ναι, υπαρχουν ιδιωτες που εχουν ασχοληθει τοσο με το θεμα ωστε να μπορουν να κανουν ενα καταπληκτικο SS αν τους δωσεις ενα καταπληκτικο κινητηρα και αναρτησεις.

radd
13/10/2012, 07:24
Ασφαλώς υπάρχουν ιδιώτες που φτιάχνουν εξαιρετικά πλαίσια όπως υπάρχουν και χομπίστες που φτιάχνουν αξιόλογα ηχεία και ενισχυτικά η ακόμα και dac.
Όμως όλοι αυτοί έχουν γνώσεις και πάθος και στην πορεία να φτιάξουν το καλό τους πλαίσιο ή καμπίνα, κροσοβερ κτλ, έχουν πληρώσει περισσότερα γι αυτό από ότι κάνει ένα R6 ή focal, proac, κτλ.
Είναι με λίγα λόγια ένα θέμα που λίγο έχει να κάνει με το χρήμα και πολύ με την "τρέλα".
Ο τρόπος για να έχεις ένα ηχοσύστημα με εξαιρετική σχέση τιμής-απόδοσης δεν είναι η ιδιοκατασκευή.

Θα πάρει το δρόμο προς τη "φωλιά του κούκου" η κουβέντα, θα το δεις... :D

DrBig
13/10/2012, 07:48
Ασφαλώς υπάρχουν ιδιώτες που φτιάχνουν εξαιρετικά πλαίσια όπως υπάρχουν και χομπίστες που φτιάχνουν αξιόλογα ηχεία και ενισχυτικά η ακόμα και dac.
Όμως όλοι αυτοί έχουν γνώσεις και πάθος και στην πορεία να φτιάξουν το καλό τους πλαίσιο ή καμπίνα, κροσοβερ κτλ, έχουν πληρώσει περισσότερα γι αυτό από ότι κάνει ένα R6 ή focal, proac, κτλ.
Είναι με λίγα λόγια ένα θέμα που λίγο έχει να κάνει με το χρήμα και πολύ με την "τρέλα".
Ο τρόπος για να έχεις ένα ηχοσύστημα με εξαιρετική σχέση τιμής-απόδοσης δεν είναι η ιδιοκατασκευή.

Θα πάρει το δρόμο προς τη "φωλιά του κούκου" η κουβέντα, θα το δεις... :D

Κανεις λαθος radd, μην επιμενεις, ο τροπος για να φτιαξεις ενα εξαιρετικο συστημα ηχου τουλαχιστον οσον αφορα το ηχειο ειναι η ιδιοκατασκευη. Για ενισχυτες ας μιλησουν οι πιο εμπειροι στο θεμα απο μενα, αλλα το θεμα ηχειο το γνωριζω πολυ καλα και εχω προσωπικα κατασκευασει παρα πολλα συστηματα. Εκει που εισαι συνηθως χαμενος σε σχεση με ηχειο της αγορας ειναι το φινιρισμα, αλλα εμενα αυτο δεν με ενδιαφερει και τοσο.
Τα ηχεια που εφτιαχνα και πουλουσα σε χαιφιντελιστες ειχαν μεγαφωνα που με σημερινες τιμες κοστιζουν 200-300 ευρω το ενα. Κανενα ηχειο προσιτης τιμης δεν εχει τετοιας ποιοτητας μεγαφωνα. Το ηχητικο αποτελεσμα ηταν εφαμιλλο ηχειων 2 και 3 φορες επανω σε τιμη, αν το εβρισκες, που δεν το εβρισκες, γιατι κανεις κατασκευαστης τοτε δεν χρησιμοποιουσε μεγαφωνα πχ ETON, τα οποια 20 χρονια πριν ειχαν kevlar-nomex κωνους και τυλιγματα με συρματα τετραγωνικης διατομης για να μην εχουν παρασιτικες απωλειες. Και παει λεγοντας.

Στο χωρο των ενισχυτων για παραδειγμα, πρεπει να ψαξεις αρκετα για να βρεις τελικους dual mono με toroidal μετασχηματιστες, που ανεβαζουν πολυ λιγο το κοστος κατασκευης, αλλα εχουν μεγαλη διαφορα στο ηχητικο αποτελεσμα. Αν/οταν τους βρεις θα δεις οτι κοστιζουν μια μικρη περιουσια. Και τελος, στο δικτυο πλεον μπορεις να βρεις κυκλωματα για απιστευτους ποιοητικα ενισχυτες, τα υλικα των οποιων δεν κοστιζουν και πολυ.

radd
13/10/2012, 08:10
Κανεις λαθος radd, μην επιμενεις, ο τροπος για να φτιαξεις ενα εξαιρετικο συστημα ηχου τουλαχιστον οσον αφορα το ηχειο ειναι η ιδιοκατασκευη. Για ενισχυτες ας μιλησουν οι πιο εμπειροι στο θεμα απο μενα, αλλα το θεμα ηχειο το γνωριζω πολυ καλα και εχω προσωπικα κατασκευασει παρα πολλα συστηματα. Εκει που εισαι συνηθως χαμενος σε σχεση με ηχειο της αγορας ειναι το φινιρισμα, αλλα εμενα αυτο δεν με ενδιαφερει και τοσο.
Τα ηχεια που εφτιαχνα και πουλουσα σε χαιφιντελιστες ειχαν μεγαφωνα που με σημερινες τιμες κοστιζουν 200-300 ευρω το ενα. Κανενα ηχειο προσιτης τιμης δεν εχει τετοιας ποιοτητας μεγαφωνα. Το ηχητικο αποτελεσμα ηταν εφαμιλλο ηχειων 2 και 3 φορες επανω σε τιμη, αν το εβρισκες, που δεν το εβρισκες, γιατι κανεις κατασκευαστης τοτε δεν χρησιμοποιουσε μεγαφωνα πχ ETON, τα οποια 20 χρονια πριν ειχαν kevlar-nomex κωνους και τυλιγματα με συρματα τετραγωνικης διατομης για να μην εχουν παρασιτικες απωλειες. Και παει λεγοντας.

Στο χωρο των ενισχυτων για παραδειγμα, πρεπει να ψαξεις αρκετα για να βρεις τελικους dual mono με toroidal μετασχηματιστες, που ανεβαζουν πολυ λιγο το κοστος κατασκευης, αλλα εχουν μεγαλη διαφορα στο ηχητικο αποτελεσμα. Αν/οταν τους βρεις θα δεις οτι κοστιζουν μια μικρη περιουσια. Και τελος, στο δικτυο πλεον μπορεις να βρεις κυκλωματα για απιστευτους ποιοητικα ενισχυτες, τα υλικα των οποιων δεν κοστιζουν και πολυ.

Σκέψου πως αλλιώς ακούει ο άντρας αλλιώς η γυναίκα, αλλιώς ο Ασιάτης αλλιώς ο Ευρωπαίος, αλλιώς αυτός που ταξιδεύει 20 χρόνια με μηχανάκι χωρίς ωτασπίδες αλλιώς αυτός που ταξιδεύει με, αλλιώς αυτός που αγαπά τη μουσική αλλιώς αυτός που απλά κρίνει ήχους, αλλιώς παίζει ένα σύστημα στην Αθήνα αλλιώς παίζει σε χωριό, αλλιώς ακούγεται το μουσικό όργανο με ζέστη αλλιώς με κρύο, αλλιώς στο βουνό αλλιώς στην παραλία, θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα "αλλιώς".
Τελικά μιλάμε για σένα που ξέρεις να φτιάχνεις ηχεία ή για οποιοδήποτε άλλο μέλος του φόρουμ που δεν έχει ιδέα; Επειδή θα μπορούσα να δεχτώ πως εσύ μπορείς να φτιάξεις ένα ηχείο με τα μισά χρήματα αλλά ούτε με σφαίρες δεν θα δεχτώ πως κάποιος που μόλις αρχίζει να πειραματίζεται μπορεί να πλησιάσει την απόδοση ενός ηχείου της αγοράς ακόμα κι αν δώσει τα πενταπλάσια (αυτό μου θυμίζει την κουβέντα με τα μπροστινά της μοτοσυκλέτας που βγήκε ο σ.Ντούχαν, ο σ.Λορέντσο και ο σ.Ρόσσι να πουν πως γι αυτούς τα κλασσικά πιρούνια είναι ασφαλέστερα λες και τα μηχανάκια φτιάχνονται για το 3-5% των αναβατών που έχουν ειδικές ικανότητες)

DrBig
13/10/2012, 08:17
Μα ρε συ η ιδιοκατασκευη παντα προυποθετει οτι ειτε ξερεις ειτε θες να μαθεις.
Αν καποιος παντως ενδιαφερεται να φτιαξει καλα ηχεια, ευχαριστως να το συζητησουμε εδω.

radd
13/10/2012, 08:21
Τα "αλλιώς" τα γράφω για να τονίσω το πόσο υποκειμενικό είναι αυτό το "παίζει καλά"
Συμπληρώνω δύο ακόμα σημαντικά "αλλιώς": αλλιώς ακούω το σύστημα σήμερα που έφαγα χυλόπιτα κι αλλιώς θα το ακούσω αύριο που θα είμαι ερωτευμένος κι αν βάλεις έναν καλλιτέχνη να παίξει με το όργανο του 100 φορές το ίδιο θέμα, δεν θα ακουστεί το ίδιο ακριβώς 2 φορές.
Να βλέπουμε με επιφύλαξη αυτούς που μιλάνε για "πιστή αναπαραγωγή της πραγματικής μουσικής" στο χάιφάι-χάιεντ δλδ, όσα "παράσημα" και να φέρουν... :D

felter
13/10/2012, 08:23
Το High End Ζει

radd
13/10/2012, 08:30
Το High End Ζει

Αν το λες όπως λέμε "ο αντρέας ζει" ΣΥΜΦΩΝΩ 1000%

:D:D

vaska
13/10/2012, 09:12
Ξύνετε πληγές με το θρεντάκι αυτό αλλά τέλος πάντων.

:)

DrBig
13/10/2012, 09:39
Ξύνετε πληγές με το θρεντάκι αυτό αλλά τέλος πάντων.

:)

Ελα κι εσυ να μαζευτουμε να κλαιμε ολοι μαζι ;)

nassosxlvbros
13/10/2012, 09:58
Πάτε να με απομουρλάνετε στα γεράματα αυτό βλέπω...έχω ακόμα τα σχέδια του ΕΛΕΚΤΟΡ για ηχεία με ενδιάμεσα τοιχώματα γεμισμένα με άμμο και μεγάφωνα της KEF αν θυμάμαι καλά...γνωστός μας που τα έφτιαξε και μας είχε φάει να τα ακούσαμε,πάθαμε τη πλάκα μας....
Από ενισχυτές κατασκεύασα αρκετούς και μπορώ να πω πως αξίζει -ειδικά ο τελικός-να γίνει φτιαχτός είτε με τρανζίστορ είτε με λάμπες.Ισάξιοι τελικοί εμπορίου κοστίζουν το λιγότερο τα τριπλά χρήματα...μη με φουντώνετε όμως άλλο και ξεκινήσω ξανά....

jorgevaldano
13/10/2012, 10:57
Το "χάι-εντ" είναι μεν καταναλωτική απάτη - αρπαχτή, αλλά η κατασκευή ενός ηχείου δεν είναι τοοοοσο απλή!


+ όσα θέλεις και στα δύο

Η κατασκευή ενός πολύ καλού ηχείου είναι εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση, θέλει βαθιές engineering γνώσεις, τέλεια υλικά, τα κατάλληλα εργαλεία, αλλά και τέχνη

Πρέπει βέβαια να έχουμε υπόψη μας πως όταν κάποιος φτιάχνει ο ίδιος το ηχείο, ε, δε θέλει και πολύ σκέψη: τελικά, το αποτέλεσμα θα του αρέσει πολύ, το υποσυνείδητο θα ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ τον εαυτό του να του αρέσει... αυθυποβολή το λένε, και το high-end θεμελιώνεται πάνω στην αυθυποβολή. Πάντα μας αρέσει να χτυπάμε τον εαυτό μας απαλά στην πλάτη και να του λέμε "μπράβο μεγάλε, έσκισες πάλι!"... Είτε για τα 3 χιλιάρικά που σκάσαμε για τον ενισχυτή high-end που μας σέρβιρε με μαεστρία το τσακάλι ο πωλητής, είτε για το ηχείο που με τα χίλια ζόρια φτιάξαμε και που αν το ακούσει ανεξάρτητος "ειδικός" θα του βρει μύρια όσα προβλήματα...

THEOD
13/10/2012, 11:19
"Ρητορική" ερώτηση προς προβληματισμό...Πόσο "hi-end" μπορεί να υπάρξει σήμερα όταν το 99,9% του πληθυσμού κάτω των 40 ετών δεν έχει ακούσει ποτέ στην ζωή του ήχο από φυσικό μουσικό όργανο ?

el patron
13/10/2012, 12:08
Μα έτσι και αλλιώς απευθύνετε σε ελάχιστο μέρος του πληθυσμού το hi-end, όπως και άλλες διάφορες ασχολίες που αγγίζουν
Ανθρώπους που ειναι διατεθειμένοι και να πληρώσουν και να κάτσουν να διαβάσουν και να μάθουν .
Μπορεί σε κάποιον που σκάει 15.000 για μια μηχανη σε κάποιον άλλον να φαίνεται γέλοιο και αυτοσ να έχει σπιτι του ηλεκτομαγνητικα ηχεία παραπάνω χρημάτων , γούστα ειναι αυτά πως να το κάνουμε.
Οσο για μενα πάντα είχα καψουρα να φτιάξω ένα σύστημα της προκοπής και ποτέ δεν τα κατάφερα.
Μπιγκουλα είσαι ωραίος και έχεις και κρυφά χαρίσματα , τώρα που έχω εργαστήριο ξυλουργικης ίσως ειναι η ευκαιρία με καθοδήγηση να κάνω κάποια αποπειρα Αλλα θέλω βοήθεια.:beer:

DrBig
13/10/2012, 13:12
Μα έτσι και αλλιώς απευθύνετε σε ελάχιστο μέρος του πληθυσμού το hi-end, όπως και άλλες διάφορες ασχολίες που αγγίζουν
Ανθρώπους που ειναι διατεθειμένοι και να πληρώσουν και να κάτσουν να διαβάσουν και να μάθουν .
Μπορεί σε κάποιον που σκάει 15.000 για μια μηχανη σε κάποιον άλλον να φαίνεται γέλοιο και αυτοσ να έχει σπιτι του ηλεκτομαγνητικα ηχεία παραπάνω χρημάτων , γούστα ειναι αυτά πως να το κάνουμε.
Οσο για μενα πάντα είχα καψουρα να φτιάξω ένα σύστημα της προκοπής και ποτέ δεν τα κατάφερα.
Μπιγκουλα είσαι ωραίος και έχεις και κρυφά χαρίσματα , τώρα που έχω εργαστήριο ξυλουργικης ίσως ειναι η ευκαιρία με καθοδήγηση να κάνω κάποια αποπειρα Αλλα θέλω βοήθεια.:beer:

Ο,τι και οποτε θες ρε συ Ελ, με πολυ μεγαλη μου χαρα :)

CIRUS
13/10/2012, 13:19
spam on

Σιγά όλα γίνονται και χωρίς πολλά χρήματα.

Αναφέρω παράδειγμα: Γουστάρετε να φτιάξετε rock/metal συγκρότημα, έχετε βρει τραγουδιστές αλλά τα χρήματα φτάνουν μόνο για να αγοράσετε drums???

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: http://www.youtube.com/watch?v=IiESgYr35gA

spam off :)

DrBig
13/10/2012, 13:22
+ όσα θέλεις και στα δύο

Η κατασκευή ενός πολύ καλού ηχείου είναι εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση, θέλει βαθιές engineering γνώσεις, τέλεια υλικά, τα κατάλληλα εργαλεία, αλλά και τέχνη

Πρέπει βέβαια να έχουμε υπόψη μας πως όταν κάποιος φτιάχνει ο ίδιος το ηχείο, ε, δε θέλει και πολύ σκέψη: τελικά, το αποτέλεσμα θα του αρέσει πολύ, το υποσυνείδητο θα ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ τον εαυτό του να του αρέσει... αυθυποβολή το λένε, και το high-end θεμελιώνεται πάνω στην αυθυποβολή. Πάντα μας αρέσει να χτυπάμε τον εαυτό μας απαλά στην πλάτη και να του λέμε "μπράβο μεγάλε, έσκισες πάλι!"... Είτε για τα 3 χιλιάρικά που σκάσαμε για τον ενισχυτή high-end που μας σέρβιρε με μαεστρία το τσακάλι ο πωλητής, είτε για το ηχείο που με τα χίλια ζόρια φτιάξαμε και που αν το ακούσει ανεξάρτητος "ειδικός" θα του βρει μύρια όσα προβλήματα...

Υπερβαλεις. Το δυσκολο ειναι να φτιαξεις drivers, που δεν μπορεις ετσι κι αλλιως. Κατα τ'αλλα θελει μερακι πειραματισμους και κατανοηση καποιων βασικων αρχων της φυσικης του ηχου. Μιλαμε για πραγματα λυκειου. Η φαντασια ειναι αυτο που θα κανει την βασικη διαφορα, οπως και για οτιδηποτε.

Αυτο που ειναι λιγο πιο δυσκολο, ειναι να μαθεις να 'ακους' τον ηχο. Οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με το σπορ ημουνα τελειως ασχετος στο θεμα και με εμαθε ενας φιλος που ειναι μουσικος. Χρειαζεται να μπορεις να κλεισεις τα ματια σου και να συγκεντρωνεσαι στο καθε οργανο ξεχωριστα, να δεις πως τοποθετουνται στο χωρο, ποσο γρηγορα και καθαρα ειναι τα δυναμικα...κλπ

Οσο για το hi-end δεν ειναι καθολου υπερ-εκτιμημενο, τουλαχιστον με οτι εχει να κανει με το συναισθημα που σου προκαλει ο καλος ηχος. Οι τιμες ειναι αλλο θεμα και γι'αυτο κιολας για μενα ηταν παντα δεδομενο οτι θα εφτιαχνα μονος μου ο,τι μπορω. Η δε ικανοποιηση ειναι απο αλλο πλανητη...

vaska
13/10/2012, 13:27
Εγώ πάντως κατάφερα να με πείσω ότι επειδή ακούω Rock τα Hi End εργαλεία δεν κάνουν για μένα.

:D:D

Οπότε βολεύομαι μα τα Bose acoustimas και περνάω μια χαρά. Κάποτε έχωνα χρήμα στον ήχο, τώρα θέλω όλο και περισσότερες βόλτες (που ούτε κι αυτές πάω) ελλείψει χρόνου.

Το καλό ηχοσύστημα πρέπει να είσαι κοπρίτης και να έχεις μπόλικο ελεύθερο χρόνο για να το απολαύσεις. Να το έχεις απλά για να το έχεις δεν λέει.

CIRUS
13/10/2012, 13:29
Εγώ πάντως κατάφερα να με πείσω ότι επειδή ακούω Rock τα Hi End εργαλεία δεν κάνουν για μένα.

:D:D

Οπότε βολεύομαι μα τα Boss acoustimas και περνάω μια χαρά. Κάποτε έχωνα χρήμα στον ήχο, τώρα θέλω όλο και περισσότερες βόλτες (που ούτε κι αυτές πάω) ελλείψει χρόνου.

Το καλό ηχοσύστημα πρέπει να είσαι κοπρίτης και να έχεις μπόλικο ελεύθερο χρόνο για να το απολαύσεις. Να το έχεις απλά για να το έχεις δεν λέει.

Αν θες να πάς περισσότερες βόλτες, μπορώ να σε βοηθήσω να ξεφορτωθείς και τα BOSS φίλε μου:lol:

vaska
13/10/2012, 13:43
Αν θες να πάς περισσότερες βόλτες, μπορώ να σε βοηθήσω να ξεφορτωθείς και τα BOSS φίλε μου:lol:


Μπααααα καθότι παλιότερα ως φοιτητής αλλά και μια 3-4ετία μετά τη σχολή έβγαζα τον άρτο τον επιούσιο παίζοντας μουσική σε μαγαζιά, τα Bose, Techniks MKII, και άλλα παραφερνάλια όπως μπασσαδόροι οροφής της Boss μαζί με κάτι κτήνη ενισχυτές και μίκτες έχουν μείνει απωθημένα.

Υπάρχουν και περί τις 7000 βινύλια στοργικά περιποιημένα και αποθηκευμένα, έτσι να μου θυμίζουν εποχές. Ο ήχος αν μη τι άλλο είναι το πρώτο και το κορυφαίο στοιχείο της συνταγής των αναμνήσεων

radd
13/10/2012, 14:37
Υπερβαλεις. Το δυσκολο ειναι να φτιαξεις drivers, που δεν μπορεις ετσι κι αλλιως. Κατα τ'αλλα θελει μερακι πειραματισμους και κατανοηση καποιων βασικων αρχων της φυσικης του ηχου. Μιλαμε για πραγματα λυκειου. Η φαντασια ειναι αυτο που θα κανει την βασικη διαφορα, οπως και για οτιδηποτε.

Αυτο που ειναι λιγο πιο δυσκολο, ειναι να μαθεις να 'ακους' τον ηχο. Οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με το σπορ ημουνα τελειως ασχετος στο θεμα και με εμαθε ενας φιλος που ειναι μουσικος. Χρειαζεται να μπορεις να κλεισεις τα ματια σου και να συγκεντρωνεσαι στο καθε οργανο ξεχωριστα, να δεις πως τοποθετουνται στο χωρο, ποσο γρηγορα και καθαρα ειναι τα δυναμικα...κλπ

Οσο για το hi-end δεν ειναι καθολου υπερ-εκτιμημενο, τουλαχιστον με οτι εχει να κανει με το συναισθημα που σου προκαλει ο καλος ηχος. Οι τιμες ειναι αλλο θεμα και γι'αυτο κιολας για μενα ηταν παντα δεδομενο οτι θα εφτιαχνα μονος μου ο,τι μπορω. Η δε ικανοποιηση ειναι απο αλλο πλανητη...

To απλοποιείς κάπως το τεχνικό θέμα της κατασκευής των ηχείων, πιστεύω πως οι (περισσότεροι) κατασκευαστές έχουν μεγάλη γνώση του αντικειμένου αλλά αυτό που κάνει τους κορυφαίους να ξεχωρίζουν είναι πως πέρα από τη γνώση (και τα μέσα να την εφαρμόσουν) έχουν άποψη (κλασσικό παράδειγμα η ATC)
Στο θέμα του πως "ακούς" τον ήχο, περιγράφεις μία διαδικασία που γενικά ισχύει αλλά ταυτόχρονα μπορεί και να απέχει πολύ από την σωστή απόδοση αφού υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα συσκευών που "τεχνοκρατικά" είναι άψογα αλλά αδυνατούν να συγκινήσουν τους περισσότερους ακροατές, είναι δλδ όχι και τόσο πετυχημένα.
Το hi-end για μένα είναι υπερτιμημένο του κερατά, αλλά αυτή είναι μεγάλη συζήτηση που γουστάρω να την κάνω με διάφορους λούμπεν-καμμένους-φάσιον βίκτιμς-γκατζετάκηδες που πληρώνουν τρελά ποσά για να αλλάζουν κάθε χρόνο διάφορα αστεία στην όψη μηχανήματα με γελοία ονόματα από "κουκουρούκου" εταιρίες γραφικών τύπων, χωρίς καν να γουστάρουν την ίδια τη μουσική, για να τους βρίζω κιόλας στο τέλος...:D
Δεν λέω κουφά του στυλ: "ο γιαμάχας μου παίζει καλύτερα από τον Jadis" και δεν είμαι τύπος "και γαμώ τα στέρεα", απλά δεκάδες χιλιάδες ευρώ για ηχοσύστημα δεν θα έδινα (ακόμα κι αν μπορούσα) επειδή είναι ύβρις.
Η ικανοποίηση που λες με την ιδιοκατασκευή είναι πράγματι τεράστια και είναι η μισή ευτυχία.
Η άλλη μισή είναι να ευχαριστιέσαι τους δίσκους σου και να ψάχνεις όχι τις συσκευές αλλά τη μουσική. :beer:

CIRUS
13/10/2012, 14:39
Κωνσταντίνος Παπαχρήστου respect:

http://www.blackpearlsaudio.com/index.php/en/

Isi
13/10/2012, 15:10
.....Ας απαντήσω και μια φορά ως γνώστης στο forum .....
Είμαι απολύτως βέβαιη πως το 70 % και πλέον αυτού που θα ακούσεις στο σπίτι σου είναι η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ....και σε αυτό πρέπει να δώσεις έμφαση ... Και φυσικά δε μιλάω για τρελά προιόντα διάχυσης και απορρόφησης που κυκλοφορούν στο εμπόριο ούτε για παγίδες και εξωγήινα εφεδομηχανήματα που κάνουν τζάμπα λεφτά ... Μιλάω για απλή γεωμετρία και κυματική . Υπάρχουν χονδροειδείς και απλοικές πρακτικές για να συμμαζέψεις και να μοιράσεις σωστά αυτό που θα βγάλουν τα ηχεία σου .

DrBig
13/10/2012, 15:39
Εγώ πάντως κατάφερα να με πείσω ότι επειδή ακούω Rock τα Hi End εργαλεία δεν κάνουν για μένα.

:D:D

Οπότε βολεύομαι μα τα Bose acoustimas και περνάω μια χαρά. Κάποτε έχωνα χρήμα στον ήχο, τώρα θέλω όλο και περισσότερες βόλτες (που ούτε κι αυτές πάω) ελλείψει χρόνου.

Το καλό ηχοσύστημα πρέπει να είσαι κοπρίτης και να έχεις μπόλικο ελεύθερο χρόνο για να το απολαύσεις. Να το έχεις απλά για να το έχεις δεν λέει.

Τα Bose παντα με εντυπωσιαζαν με το ποσο μικρα ειναι και το ποσο μεγαλα ακουγονται. Η πρωτη μου εντυπωσιακη ακουστικη εμπειρια ηταν με τα 901.

7000 δισκοι....αυτος ειναι απιστευτος αριθμος τελελεβερακια μου, ρεσπεκτ!

jorgevaldano
13/10/2012, 15:47
Οσο για το hi-end δεν ειναι καθολου υπερ-εκτιμημενο, τουλαχιστον με οτι εχει να κανει με το συναισθημα που σου προκαλει ο καλος ηχος.

Πράγματι, οι High-end-άδες σίγουρα αισθάνονται ΠΟΛΥ σπουδαίοι όταν ακούν το 10.000+Ε αξίας σύστημά τους, κι όταν μιλούν γι' αυτό στον κοινωνικό τους κύκλο, κι αυτό δεν το υποτιμώ καθόλου, απεναντίας, είναι ο πρωταρχικός λόγος που γίνονται όλα.

jorgevaldano
13/10/2012, 15:49
απλά δεκάδες χιλιάδες ευρώ για ηχοσύστημα δεν θα έδινα (ακόμα κι αν μπορούσα) επειδή είναι ύβρις.
...
Η άλλη μισή είναι να ευχαριστιέσαι τους δίσκους σου και να ψάχνεις όχι τις συσκευές αλλά τη μουσική. :beer:

Άψογος.

DrBig
13/10/2012, 15:57
Πράγματι, οι High-end-άδες σίγουρα αισθάνονται ΠΟΛΥ σπουδαίοι όταν ακούν το 10.000+Ε αξίας σύστημά τους, κι όταν μιλούν γι' αυτό στον κοινωνικό τους κύκλο, κι αυτό δεν το υποτιμώ καθόλου, απεναντίας, είναι ο πρωταρχικός λόγος που γίνονται όλα.

Το διχως αλλο καποιοι αισθανονται εξισου σπουδαιοι που τα εχουνε με σενα που τους κατακρινεις. Ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος.

vaska
13/10/2012, 16:54
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση (όπως πάντοτε άλλωστε). Οι υπερβολές ένθεν και ένθεν για μένα δεν έχουν τπτ να προσφέρουν. Η αλήθεια είναι ότι υπήρξε μια εποχή που είχε γίνει μόδα το Hi End και όπως πάντα στην Ελλάδα του νεοπλουτισμού και της άκρατης μαλακίας οι έχοντες χρήμα είχαν να επιδείξουν "ανυπέρβλητα"μηχανήματα και εξωγήινα υλικά, που ντε και καλά έξαναν εξωπραγματικά πράγματα. Το σπρέι για παράδειγμα αποπαρασιτισμού των καλωδίων που αποδείχτηκε ότι ήταν απ-ιονισμένο νερό και το αγόραζαν τα κορόιδα 30000 δρχ το μπουκάλι. Ακόμα γελάω με τέτοιες μαλακίες. Από την άλλη η τάση στην αγορά ήταν οι λαμπάτοι ενισχυτές που για να αποδώσουν ήθελαν στρώσιμο, ζέσταμα κλπ. Εμένα προσωπικά ποτέ δεν μου πήγε ο λαμπάτος, ίσως η ενασχόλησή μου με τα ηλεκτρονικά και η καήλα που είχαμε τότε να φτιάξουμε ενισχυτές χωρίς παραμόρφωση, η εμφάνιση των μόσφετ και αργότερα των s-mosfet να ήταν η υλοποίηση που μου άρεσε περισσότερο. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι ο ήχος, η χροιά, κλπ είναι έννοιες απολύτως υποκειμενικές.
Όσοι ασχοληθήκαμε με την κατασκευή ηχείων αναγκαστικά περάσαμε από τα ηλεκτρονικάδικα της γειτονιάς και αγοράσαμε καμπίνες από κόντρα πλακέ, αμφίβολης ποιότητας και πιστότητας κρος όβερ, τουίτερ της πλάκας που μόνο τσίριζαν και λοιπά καλούδια. Και όμως πολλά τέτοια τερατουργήματα έπαιζαν πολύ καλύτερα από ηχεία και καλά επώνυμα. Θες η χαρά ότι ήταν δικιά μας κατασκευή με σχέδια από το ελέκτορ, θες το ένα θες το άλλο η ουσία παραμένει η ίδια, η προσπάθεια και το πάθος για καλύτερο ήχο από τα κατσαρολάκια που μας πουλούσαν οι διαβασμένοι πωλητές στους ανίδεους καταναλωτές. Αν τύχαινε βέβαια ο καταναλωτής να έχει αρκετά φουσκωμένη τσέπη και τον έπαιρνε χαμπάρι ο γάτος ο πωλητής, το πάρτυ ήταν δεδομένο και η ποιότητα αντιστρόφως ανάλογη της αξίας της "επιτυχημένης" αγοράς.

Αλλά όπως είπα το τι ακούει ο καθένας είναι εντελώς υποκειμενικό και σίγουρα έχει να κάνει με την εμπειρία των ακουσμάτων. Για παράδειγμα εγώ δεν μπόρεσα ποτέ μου ν' ακούσω ραδιόφωνο θεωρώντας (και όχι άδικα) ότι ο ήχος του ραδιοφώνου δεν έχει ποιότητα, ίσως επειδή ήξερα ότι υπάρχει απώλεια συχνοτήτων από την διαμόρφωση των FM και μόνο. Ούτε το ξύσιμο μπόρεσα ν' ανεχτώ ποτέ μου αλλά ούτε και το παράσιτο από τον "περίπου" συντονισμό του δέκτη.

Πολύς κόσμος όμως αδιαφορεί για όλα τα παραπάνω και απλά απολαμβάνει την μουσική όπου κι αν πάει. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν, ούτε εμένα που κατάντησα ν' ακούω μουσική μόνο στον χώρο μου αλλά ούτε και τον άλλο που πάει πίνει το ποτό του δεν κοιτάει λεπτομέρειες και απολαμβάνει την έξοδό του.

Υ.Γ.

Είναι πολύς καιρός, πολλά χρόνια καλύτερα (η αρρώστια βλέπεις δεν γιατρεύεται), που θέλω να ξαναπιάσω μίκτη και ακουστικά στα χέρια μου, να γυρίσω τα πλατό από τα πικ άπ μου και να κάνω ένα πάρτυ με φίλους για φίλους. Λέτε να το υλοποιήσουμε από εδώ μέσα???

vaska
13/10/2012, 17:01
Τα Bose παντα με εντυπωσιαζαν με το ποσο μικρα ειναι και το ποσο μεγαλα ακουγονται. Η πρωτη μου εντυπωσιακη ακουστικη εμπειρια ηταν με τα 901.

7000 δισκοι....αυτος ειναι απιστευτος αριθμος τελελεβερακια μου, ρεσπεκτ!


Μέσα εκεί υπάρχουν σπανιότατα βινύλια φερμένα στην αγκαλιά μου από Αγγλία, παραγγελιές σε ξαδέρφια στο Αμέρικα καθώς επίσης και χιτάκια της εποχής
όπως αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=sTJ1XwGDcA4), που με είχε αφήσει έκπληκτο το κόκκινο χρώμα του (αν θυμάμαι καλά ήταν ο πρώτος χρωματιστός δίσκος που αγόρασα).

Καλή ακρόαση κυρίες και κύριοι χαχαχαχα τι μου θυμίσατε.

radd
13/10/2012, 18:50
Χοντρές πλάκες και με διάφορα καλώδια όπως πχ με κάτι ρεύματος που τα πωλούσε ο αντιπρόσωπος 20.000δρχ/μέτρο και υπήρχαν σε εξειδικευμένο κατάστημα καλωδίων με ένα χιλιάρικο ή ιστορίες με αντικραδασμικές ακίδες από σπέσιαλ κράμα (εξωγήινο...) με απίθανες τιμές!
Ακόμα χειρότεροι κάτι κεραυνοβολημένοι χομπίστες που άφηναν στο 'repeat' τα cd player για 312.438 ώρες επειδή "το καλό στρώσιμο αργεί να γίνει" κι αγόραζαν μετασχηματιστές που είχαν περάσει 18 μήνες θαμμένοι στα άγια χώματα της αυλής του εργοστασίου από το Κιότο (εκεί που ο Τορονάγκα-σάν χρίστηκε sogun το 1612...) :cry:

Bowleno
13/10/2012, 19:16
Παιδιά....

3 σελίδες για πως και με τι θα έπρεπε να ακούει ο καθένας τους ήχους που του αρέσουν....
Απλά, απολαύστε την μουσική σας όπου και όπως μπορείτε γιατί υπάρχουν κάποιοι που δεν μπορούν καν να ακούσουν

Cpt. Haddock
13/10/2012, 19:33
[...]

Αγορίνα, αμα δε σ' αρεσει το high end μπορείς να μη γραφεις εδω. Ασε το θρεντ για όσους εχουν τη λόξα ή για όσους περιεργους θελουν να διαβασουν καμια τρελα.


Βασκα, αγοράζω λεμε. (χωρις πλακα)

sv9cvk
13/10/2012, 20:22
Ελα κι εσυ να μαζευτουμε να κλαιμε ολοι μαζι ;)


Ξύνετε πληγές με το θρεντάκι αυτό αλλά τέλος πάντων.

:)

Ελα και εγω εδω ειμαι!!!:a014:

Ανεκαθεν ημουν λατρης του σωστου ηχου (οπως αυτος βαπτιζεται απο τον καθε ενα) .Ποτε ομως δεν ειμουν λατρης του να "σκασω ενα καρο χρηματα και να αγορασω κατι για να το ακουω μια στις τοσες και απλα να το εχω για φιγουρα στο σαλονι μου .
Το θεμα ειναι τεραστιο ,και τελειως υποκειμενικο που εξαρταται απο το τι θεωρει ο καθε ενας Hi end η οπως αλλιως λεγεται ...:rolleyes:
και δεν βγαινει ακρη οσο και να συζηταμε!!!
Θυμαμαι οταν ψαχνομουν να φτιαξω τον λαμπατο μου και τα μεγαφωνα ειδα οτι σε αυτο το "σπορ"η υπερβολη και η εκμεταλευση της αγνοιας του καθε μελλοντικου DIYer ειναι το κατι αλλο.
πχ μετασχηματιστες εξοδου με συρμα απο ασημι (και χρυσο) ταδε περιεκτικοτητας (τετραψηφιο νουμερο λιρες), καλωδιο με καθαρο ασημι για συνδεσεις ,και το μεγαλο "πανηγηρι" ειναι στο καλωδιο δικτυου (τροφοδοσιας ) και αλλα πολλα!!!
Δεν θα επεκταθω γιατι δεν θελω να το συνεχισω ...

Απλα : DrBig δηλωνω παρων αν και εχω καιρο να ασχοληθω ...:beer:
Αλλα γουσταρω!!!!Απο μικρος εχω την τρελα με οτι εχει σχεση με ηχο και μουσικη (απο αυτο και τα τοσα ραδιοφωνα ,JukeBox και διαφορα αλλα σχετικα που εχω στην συλλογη μου)
:wave2:

vaska
13/10/2012, 21:04
Αγορίνα, αμα δε σ' αρεσει το high end μπορείς να μη γραφεις εδω. Ασε το θρεντ για όσους εχουν τη λόξα ή για όσους περιεργους θελουν να διαβασουν καμια τρελα.


Βασκα, αγοράζω λεμε. (χωρις πλακα)

Όχι ρε Λιάκο, είναι αναμνήσεις και οι αναμνήσεις δεν πουλιόνται (ακόμα τουλάχιστον). Έτσι για να γουστάρω έκανα στην κόρη μου και στη γυναίκα μου σήμερα το απόγευμα μετά τις φιτιλιές που μου βάλατε λίγο πρόγραμμα. Είπα έτσι για να γουστάρω. Αξία ανεκτίμητη να βλέπεις την επόμενη γενιά να χορεύει με τα ποπάκια της εποχής μου.

Φιλιά σε όλους.

@sv9cvk

πολλές κοινές λόξες έχουμε αδερφέ και σε πααααάρα πολλά συμφωνούμε, πλάκα πλάκα ξέρεις αν ο πατέρας γυρνοβόλαγε κατά Πάτρα μεριά πριν 46 χρόνια???
(θα ρωτήσω κι εγώ τον δικό μου)

Cpt. Haddock
13/10/2012, 21:06
Όχι ρε Λιάκο, είναι αναμνήσεις και οι αναμνήσεις δεν πουλιόνται (ακόμα τουλάχιστον).[...]

:beer::beer::beer:

el_hymador
13/10/2012, 21:19
Hi-End... παίρνεις οποιοδήποτε κόλλημα / χόμπι / τρέλα που μπορεί να έχει κάποιος, βγάζεις έναν μέσο όρο αυτών που δύνται να ξοδέψει και προσθέτεις τέσσερα μηδενικά στο τέλος αυτού του ποσού. :D

Μακρυά από εμάς, για κάποιο καιρό πήγα να κολήσσω αλλά πλακώθκα στην αντιβίωση...

sv9cvk
13/10/2012, 23:29
Όχι ρε Λιάκο, είναι αναμνήσεις και οι αναμνήσεις δεν πουλιόνται (ακόμα τουλάχιστον). Έτσι για να γουστάρω έκανα στην κόρη μου και στη γυναίκα μου σήμερα το απόγευμα μετά τις φιτιλιές που μου βάλατε λίγο πρόγραμμα. Είπα έτσι για να γουστάρω. Αξία ανεκτίμητη να βλέπεις την επόμενη γενιά να χορεύει με τα ποπάκια της εποχής μου.

Φιλιά σε όλους.

@sv9cvk

πολλές κοινές λόξες έχουμε αδερφέ και σε πααααάρα πολλά συμφωνούμε, πλάκα πλάκα ξέρεις αν ο πατέρας γυρνοβόλαγε κατά Πάτρα μεριά πριν 46 χρόνια???
(θα ρωτήσω κι εγώ τον δικό μου)

Βρε λες?? :confused::rolleyes: !!!Θα του κανω μια ερωτηση !! :lol:

chr1s_86
14/10/2012, 05:16
Μακρυά από εμάς, για κάποιο καιρό πήγα να κολήσσω αλλά πλακώθκα στην αντιβίωση...


Ευτυχώς κι εγώ το μόνο που μπορούσα να αγοράσω ήταν το Ήχος & Hi-Fi :lol:


(αλλά ήταν πανέμορφα αυτά που είχε μέσα... :look: )

camen
14/10/2012, 13:41
Τυχαινει να γνωριζω "σκληρο" hi-end-α με συστημα που στην σημερινη τελικη μορφη του κοστιζει περιπου 150.000Ε.
Μιλαμε για κατασταση εξωπραγματικη με ξεχωριστες παροχες ρευματος απο το δικτυο μονο για το συστημα και πολλα πολλα πολλα αλλα.
Η αισθηση που σου αφηνει το συστημα ειναι σαν να ειχες 12βαθμους μυωπια και ξαφνικα φορεσες γυαλια,αλλα αντιστοιχα στην ακοη.
Η προσωπικη μου αισθηση ειναι οτι ο συγκεκριμενος(αλλα και οσοι κiνουνται στα επιπεδα αυτα) ειναι σκλαβοι αυτου που κατασκευαζουν για να χαιρονται.Το χαιρεται για 5 λεπτα ακουγοντας κατι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ και 23h+55min ψαχνει τι θα το κανει ακομη καλυτερο.Παρανοικοτητα στα δικα μου ματια,τελειοτητα στα δικα του. Η αληθεια ισως βρισκεται καπου στην μεση ,who knows:rolleyes:

nassosxlvbros
14/10/2012, 14:33
Υπερβολές; άλλο τίποτα....θυμάμαι με τη σειρά μου ακόμα τις τιμές για κάτι εξωπραγματικές βελόνες τύπου "Shibata"...με 4,000,000 δρχ έπαιρνες μια βελόνα τέτοια ή ένα καλό αυτοκίνητο τότε...Το λέγαμε στο ρολογά που μας κοίταζε τη βελόνα αν ήταν φθαρμένη και γέλαγε...
Kαι η ατάκα κάπου σε ένα τεύχος του "ήχου" ή της "στερεοφωνίας" -δε θυμάμαι σε ποιο-τότε που έλεγε "έδεσα τα καλώδια των ηχείων κόμπο και βρήκα το μπάσσο που μου έλειπε"!!!:bawl: καυτηριάζοντας τις υπερβολές...

hidefnick
14/10/2012, 16:47
Κάτι λέει και εδώ σχετικό (http://news.cnet.com/8301-13645_3-57528940-47/the-other-1-percent-audiophiles/)

Και το κόστος, γενικά, έχει πέσει πολύ. Ενας Adcom, 2 Klipsch, και ένα transport Accuphase δεν κοστίζουν πολλά. Χρόνος και χώρος δεν παίζουν. Οπως και πολύ καινούργιο υλικό να ακούσεις.

(Ας είναι καλά η audigy, τα flac και τα AKG μου προς το παρόν)

jorgevaldano
14/10/2012, 16:58
Και το κόστος, γενικά, έχει πέσει πολύ. Ενας Adcom, 2 Klipsch, και ένα transport Accuphase δεν κοστίζουν πολλά.

Βέβαια Klipsch & Adcom δεν είναι high-end... ;)

hidefnick
14/10/2012, 18:11
Βέβαια Klipsch & Adcom δεν είναι high-end... ;)


Τι είναι?
Ιntro high end είναι τα φτηνά klipsh. Το la scala είναι high. Πολύ high..... Εκτός άν είσαι απο τους κλωτσημένους που ακούνε τους μικρους ναυτίλους και μαγεύονται.

Οσο για τους adcom, αν ακούσεις τον 555SE δίπλα σε και καλά high end ενισχυτές, να οδηγούν δύσκολα ηχεία, μάλλον θα αλλάξεις γνώμη.... Δεν ορίζει μόνο το κόστος τον όρο High end.

Και πλέον, λόγο τεχνολογίας, υπάρχουν modules ψηφιακών ενισχυτών με 250 δολάρια, με τρελά watt και απίστευτες κριτικές. (http://classdaudio.com/)

jorgevaldano
14/10/2012, 18:27
High-end, δεν είναι. Καλά μηχανήματα, μάλλον είναι. Και λέω "μαλλον", γιατί ΠΑΡΑ πολύς κόσμος θεωρεί "σκληρό" τον ήχο των Klipsch, λόγω των κορνών που χρησιμοποιούν. High-end ηχεία είναι τα μεγάλα Magnepan, Martin Logan, Verity, Vandersteen, Von Schweikert και πολλά άλλα. Και από ενισχυτές, Krell, Mark Levinson, McIntosh και λοιπά.

Το ότι υπάρχουν μηχανηματα (ειδικά ενισχυτές) των 250Ε που έχουν εξαιρετικό αποτέλεσμα και προκαλούν αμηχανία σε κατόχους ενισχυτών των 5.000Ε, δεν χρειαζεται να το λες σε μένα, πίστεψέ με.

hidefnick
14/10/2012, 18:40
High-end, δεν είναι. Καλά μηχανήματα, μάλλον είναι. Και λέω "μαλλον", γιατί ΠΑΡΑ πολύς κόσμος θεωρεί "σκληρό" τον ήχο των Klipsch, λόγω των κορνών που χρησιμοποιούν. High-end ηχεία είναι τα μεγάλα Magnepan, Martin Logan, Verity, Vandersteen, Von Schweikert και πολλά άλλα. Και από ενισχυτές, Krell, Mark Levinson, McIntosh και λοιπά.

Το ότι υπάρχουν μηχανηματα (ειδικά ενισχυτές) των 250Ε που έχουν εξαιρετικό αποτέλεσμα και προκαλούν αμηχανία σε κατόχους ενισχυτών των 5.000Ε, δεν χρειαζεται να το λες σε μένα, πίστεψέ με.

Τα klipsh είναι σχετικά σκληρά, αλλά είναι τα πιο allaround ηχεία που μπορείς να αποκτήσεις και να οδηγήσεις με λογικό κόστος. Εχοντας ακούσει πολλά (πάρα πολλά) ηχεία, γιατί τα θεωρώ το βασικότερο κομμάτι ενός συστήματος, και το μονο που είναι μουσικό όργανο τελικά, κατέληξα πάντα εκεί. Ειδικά στα 90ς με έναν Stasis που είχε πέσει στα χέρια μου, ;ημουν ευτυχισμένος. Μετά παντρεύτηκα....

(stereo park. Πλούσιο τον είχα κάνει τον Πανώριο RIP)

jorgevaldano
14/10/2012, 18:51
Δεν χρειάζεται το ηχείο να έχει ευαισθησία 96 για να είναι εύκολο στην οδήγηση... Και 91 να έχει, με μέση αντίσταση 8Ω, μια χαρα το οδηγείς...

Και αν είχες τον Stasis με Klipsch, το ξεφτίλισες εν πολλοίς... Τον Stasis τον παίρνεις (έπαιρνες) για να οδηγήσεις δύσκολα ηχεία, όχι τα ίσως ευκολώτερα που έχουν βγει ποτέ... Τα Klipsch τα οδηγείς άνετα με λαμπάτο των 15 βατ ανα κανάλι... Πολλοί μάλιστα κάνουν ακριβώς αυτό, ώστε η γλύκα της λάμπας να μετριάσει τη σκληρότητα των ηχείων

Τέσπα δεν χρειάζεται να το ζαλίσουμε

el_hymador
15/10/2012, 13:28
Τυχαινει να γνωριζω "σκληρο" hi-end-α με συστημα που στην σημερινη τελικη μορφη του κοστιζει περιπου 150.000Ε.
Μιλαμε για κατασταση εξωπραγματικη με ξεχωριστες παροχες ρευματος απο το δικτυο μονο για το συστημα και πολλα πολλα πολλα αλλα.
Η αισθηση που σου αφηνει το συστημα ειναι σαν να ειχες 12βαθμους μυωπια και ξαφνικα φορεσες γυαλια,αλλα αντιστοιχα στην ακοη.
Η προσωπικη μου αισθηση ειναι οτι ο συγκεκριμενος(αλλα και οσοι κiνουνται στα επιπεδα αυτα) ειναι σκλαβοι αυτου που κατασκευαζουν για να χαιρονται.Το χαιρεται για 5 λεπτα ακουγοντας κατι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ και 23h+55min ψαχνει τι θα το κανει ακομη καλυτερο.Παρανοικοτητα στα δικα μου ματια,τελειοτητα στα δικα του. Η αληθεια ισως βρισκεται καπου στην μεση ,who knows:rolleyes:

Αυτό ακριβώς, είχα την τύχη λόγω επαγγελματικής θητείας σε παρεμφερή χωρό, να ακούσω από κοντά setup που σου κουνούσαν το μυαλό από τη τιμή τους πρώτα απ΄όλα... και από την απόδοση τους στα καπάκια. Ανακάλυπτες νέα πράγματα σε κομμάτια που τα είχες λιώσει σε ακοράσεις ενώ σε Live αναφοράς από σοβαρές εταιρείες, νόμιζες ότι είσαι στην πρώτη σειρά και ακούς ζωναντή μουσική...

Τρελά λεφτά και απίστευτη αρρώστια... πολλοί απο αυτούς τους ανθρώπους όμως ξεφεύγουν πολύ και αποκτούν εμμονές πλέον με συχνότητες που δεν αφορούν το φάσμα της ακοής, απλά τους κ@υλώνει το να έχουν το καλύτερο. Συβαίνει σε πολλά χόμπι αυτό, απλά στην συγεκριμένη περίπτωση κοστίζει όσο τίποτα άλλο.

DrBig
17/10/2012, 10:50
Γα σχεδιαση ηχειων υπαρχει ενα καταπληκτικο site:
http://www.mh-audio.nl/index.asp

Και μαγαζι στην Γερμανια με υλικα hi-end
http://www.lautsprechershop.de/index_intro_en.htm

Με αυτα τα δυο (και $) μπορειτε να κανετε σχεδον τα παντα :)

OldMan
17/10/2012, 14:42
Κορίτσια, έχετε να μΕ προτείνετε κανένα μεγαφωνάκι (προσοχή στην τιμή, γιατί θέλω 8 για 2 Quad boxes.. :D) για ενισχυτή κιθάρας..??

Specs: 100W, 12" (300mm), 8 Ohms, efficiency > 90dB W/m, ΟΧΙ καλύματα αλουμινίου (γιατί ο μικρός κιθαρίστας αρέσκεται στην "υπεροδήγηση" του ενισχυτή).

Υ.Γ.
Τα specs δεν αλλάζουν γιατί ο ενισχυτής και τα κουτιά είναι ήδη έτοιμα...:beer:

jorgevaldano
17/10/2012, 15:00
Eminence Tonker 8Ω

Το κοριτσάκι σου θέλει να παίξει με full stack? Πάτε για κατεδάφιση πολυκατοικίας;

Τι ενισχυτή έχεις που θες η κάθε 4άρα καμπίνα να σηκώνει 400 βατ????

OldMan
17/10/2012, 15:29
Eminence Tonker 8Ω

Το κοριτσάκι σου θέλει να παίξει με full stack? Πάτε για κατεδάφιση πολυκατοικίας;

Τι ενισχυτή έχεις που θες η κάθε 4άρα καμπίνα να σηκώνει 400 βατ????
:beer:

Τα μεγάφωνα στην 4άρα θα είναι Combo (σειρά/παράλληλα) και θα "δίνουν" 8 Ohms, οπότε ο ενισχυτής (που είναι 100άρης στα 4Ohms) θα "βγάζει" μέχρι 60 Watts...
Στις συναυλίες που τα πιτσιρίκια γουστάρουν να καίνε 50άρες ασφάλειες, τα δύο 4άρια θα βοηθήσουν αρκετά στην παροδική κώφωση..;)

Υ.Γ.
Αγορακι είναι (αν μπορείς να χαρακτηρίσεις έτσι έναν κρεμανταλά 1.98)

jorgevaldano
17/10/2012, 15:39
Τα μεγάφωνα στην 4άρα θα είναι Combo (σειρά/παράλληλα) και θα "δίνουν" 8 Ohms, οπότε ο ενισχυτής (που είναι 100άρης στα 4Ohms) θα "βγάζει" μέχρι 60 Watts...


...πράγμα που σημαίνει πως θες το κάθε μεγάφωνο να σηκώνει 60/4=15 βατ... Άντε 20 για ασφάλεια.

Επιπλέον το Tonker βγαίνει και σε 16άρι οπότε τα συνδέεις παράλληλα και βγάζεις τα 4Ω που θέλει ο ενισχυτής του πιτσιρικά σου

Τα καλύτερα μεγάφωνα για ροκ μουσική είναι τα Celestion Vintage 30 που τα έχουν χρησιμοποιήσει και τα χρησιμοποιούν τα μεγαλύτερα ονόματα παγκοσμίως και είναι 60 βατ με ευαισθησία 100 (τα 90 που γράφεις είναι ελάχιστα για 12" μεγάφωνο κιθάρας, σχεδόν όλα είναι πάνω από 95-96).

DrBig
17/10/2012, 17:27
Ερωτηση:
Τι κοινο εχουν τα ηχεια και οι μοτοσυκλετες? :a014:

MitsosNaked
17/10/2012, 17:54
(μια και εχω βιδα με τα μαγνητοφωνα ανοικτης ταινιας) ενα Otari που μου χαρισανε προφατα και το οποιο μου ξυπνησε το παθος να ξαναστησω το συστημα μου.



Ποιό Οτάρι έχεις; Γιατί εγώ έχω ένα ΜΧ5050 1/4 δικάναλο και σκέφτομαι κάποια στιγμή να αρχίσω να το καναχρησιμοποιώ. Το πρόβλημα
που έχουν αυτά είναι πως θέλουν ταινία καλιμπραρίσματος, απομαγνητιστή κλπ. Απομαγνητιστή δέ βρήκα πουθενά(μάλλον θα παίξει άμαζον)
Και οι ταινίες καλιμπραρίσματος είναι απλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.

Cpt. Haddock
17/10/2012, 18:18
Ερωτηση:
Τι κοινο εχουν τα ηχεια και οι μοτοσυκλετες? :a014:

Mεγάλη αντισταση... :smokin:

OldMan
17/10/2012, 18:21
...πράγμα που σημαίνει πως θες το κάθε μεγάφωνο να σηκώνει 60/4=15 βατ... Άντε 20 για ασφάλεια.
Διαφωνώ με τους υπολογισμούς σου (και δεν είναι του παρόντος thread να ανοίξουμε κουβέντα για δυναμικές αντιστάσεις και μοίρασμα εικονικού φορτίου..) αλλά ευχαριστώ για τα υπόλοιπα...:beer:

Stabak
17/10/2012, 19:14
Ερωτηση:
Τι κοινο εχουν τα ηχεια και οι μοτοσυκλετες? :a014:

Οτι πληρώσεις πέρνεις...

jorgevaldano
17/10/2012, 19:39
Διαφωνώ με τους υπολογισμούς σου (και δεν είναι του παρόντος thread να ανοίξουμε κουβέντα για δυναμικές αντιστάσεις και μοίρασμα εικονικού φορτίου..) αλλά ευχαριστώ για τα υπόλοιπα...:beer:

Αν υπάρχουν υπολογισμοί που, για συνολική εισερχόμενη ισχύ 60 WRMS από τον ενισχυτή, οδηγούν σε απαιτούμενη ισχύ ανά μεγάφωνο 100 WRMS, θα ήθελα ΠΟΛΥ να τους δω.

DrBig
17/10/2012, 20:03
Ποιό Οτάρι έχεις; Γιατί εγώ έχω ένα ΜΧ5050 1/4 δικάναλο και σκέφτομαι κάποια στιγμή να αρχίσω να το καναχρησιμοποιώ. Το πρόβλημα
που έχουν αυτά είναι πως θέλουν ταινία καλιμπραρίσματος, απομαγνητιστή κλπ. Απομαγνητιστή δέ βρήκα πουθενά(μάλλον θα παίξει άμαζον)
Και οι ταινίες καλιμπραρίσματος είναι απλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.

Εχω το προηγουμενο, το ΜΧ50.
Καλιμπραρισμα θα μπορεις να κανεις και με ενα καλο βολτομετρο, αρκει να εχεις μια πηγη που να βγαζει ημιτονα. Υπαρχουν CD αναφορας για αξιολογησεις μηχανηματων που εχουν και τονους. Γραφεις το ημιτονο και με το βολτομετρο ελεγχεις η ταση και στα δυο καναλια να ειναι ιδια, αφου πρωτα ελεγξεις την πηγη σου. Βεβαια καλλιτερα θα ηταν ενας δικαναλος παλμογραφος, αλλα....

DrBig
17/10/2012, 20:34
Αντε να το παρει το ποταμι....βασικος παραγοντας στην σχεδιαση ενος ηχειου, ειναι η αποσβεση του συνολου καμπινα-μεγαφωνου Q.
Μεγαλα Q οδηγουν σε υπο-αποσβεμενο ηχο (πολυ χαλαρο), μικρα Q σε υπερ-αποσβεμενο ηχο (πολυ σφιχτο).

Δυστυχως ομως τα κουτια στα ηχεια δεν εχουν 'κλικ', αλλα ευτυχως υπαρχουν απλα μοντελα βαση των οποιων αν γνωριζεις καποια βασικα μεγεθη του μεγαφωνου που χρησιμοποιεις, μπορεις να επιλεξεις τις καταλληλες διαστασεις για την καμπινα, καθως και το ειδος της καμπινας, ανοιχτου τυπου, κλειστου τυπου, γραμμης μεταφορας κλπ. Ολα τα καλα μεγαφωνα ερχονται με τα παντα ολα χαρακτηριστικα που χρειαζεσαι και τα εν λογω μοντελα υπαρχουν σε απλετς στο ολανδικο σαιτ του παραπανω λινκ.

Απο τιμες που ειδα μεγαφωνων, μπορει να φτιαξει κανεις ενα ηχητικο αριστουργημα με περιπου 1500 ευρω κοστος μεγαφωνων + την καμπινα + ο,τι αλλο χρειαζεται, δηλαδη γυρω στα 2000 ευρω. Αυτα για 2 δορυφορους δυο δρομων + μονοφωνικο υπογουφερ και να εχει ηχητικο αποτελεσμα κομματιων αγορας τουλαχιστον 2-3 φορες επανω. Και λιγα λεω.

Απο θεμα ενισχυσης οι επιλογες ειναι δυο, ειτε με παθητικα κροσσοβερ και ενα στερεοφωνικο τελικο, ειτε με ενεργα κροσοβερ και πολλους τελικους ενισχυτες (ενα μονοφωνικο ανα μεγαφωνο). Η δευτερη λυση ειναι ηχητικα κατα πολυ ανωτερη απο την πρωτη και τελικα μπορει και φτηνοτερη για ενα hi-end συστημα, γιατι ο καθε μονομπλοκ τελικος θα ενισχυει μια μονο περιοχη του σηματος, πραγμα που σημαινει οτι θα μπορει να ειναι χαμηλοτερων προδιαγραφων απο το τερας που θα χρειαστει για οδηγησει ολα τα μεγαφωνα συγχρονως, τοσο απο αποψη ισχυος, οσο και παραμορφωσης. Επισης και πολυ σημαντικο, με το ηλεκτρονικο (ενεργο) κροσοβερ, ο διαχωρισμος των συχνοτητων γινεται στο σημα της πηγης που ειναι πολυ χαμηλης εντασης, με αποτελεσμα να μην υπαρχουν ουτε οι παραμορφωσεις σηματος (συγκριτικα παντα) αλλα ουτε και οι παραμορφωσεις φασης που εισαγουν τα παθητικα κροσοβερ, τα οποια διαχωριζουν το υψηλης εντασης σημα στην εξοδο του τελικου.
Τελικοι hi-end ξεκινανε απο περιπου 500-1000 ευρω ανα καναλι για best buy μηχανηματα.

Οποτε για συνδυασμο CD player + ηχεια + ενισχυτικα + παραφερναλια φτανουμε περιπου στα 1000+2000+3000+1000 = 7000 ευρω (οσο δηλαδη ενα καλο μεταχειρο μηχανακι) για ενα 5καναλο συστημα αστερι συνολικης ισχυος περιπου 300W Rms.

DrBig
17/10/2012, 20:59
Μαρκες μεγαφωνων που αξιζει καποιος να ασχοληθει για τετοια κατασκευη, ειναι οι ΕΤΟΝ, SEAS (excel) και SCAN-SPEAK, με μοναδες κοστους περιπου 100-200 ευρω για καθε twitter, 200-300 για καθε γουφερ και 300-500 για το subwoofer. Υπαρχουν και τα THIEL που πανε στα διπλασια χρηματα, αλλα εκει αρχιζει η υπερβολη.

Στο θεμα των ενισχυτων εχω μεινει πισω αλλα ενας adcom στα 950 περιπου ευρα (χρειαζομαστε δυομισυ τετοιους) ειναι εξαιρετικη λυση και στα ιδια χρηματα υπαρχουν και τελικοι NAD. Αν καποιος εχει να προτεινει κατι αλλο ειναι ευπροσδεκτος.

Για συγχρονα CD players δεν εχω αποψη.

DrBig
17/10/2012, 21:18
Τελος, δυο λογια για τα διαφορετικα ειδη καμπινων. Ο σχεδιασμος της καμπινας αφορα αποκλειστικα τις συχνοτητες κατω απο περιπου 100Hz.

Υπαρχουν τρια κυριως ηδη

1) κλειστου τυπου. Το λεει η λεξη, ειναι σφραγισμενα κουτια. Το βασικο τους μειονεκτημα ειναι οτι χρειαζεται μεγαλος ογκος για να κατεβει χαμηλα το μεγαφωνο, αλλα η συχνοτικη τους αποκριση τους ειναι ομαλη και προσφερονται για σφιχτο ηχο.

2) Bass reflex. Οπως το (1) αλλα με μια οπη και σωληνα. Αυτα ειναι συντονιστες (resonators) helmholtz και προσφερουν πολυ καλη συχνοτικη αποκριση στα χαμηλα απο μικρο ογκο, με λιγο πιο χαλαρο ηχο και αποτομη πτωση στη συχνοτικη αποκριση. Η τοπολογια B.R. ειναι η πλεον κοινη στα ηχεια της αγορας.

3) Transmission line (γραμμης μεταφορας). Κατεβαινουν απιστευτα χαμηλα. Στο εσωτερικο της καμπινας υπαρχει ενας κυματοδηγος που εχει μηκος το 1/4 του μηκους κυματος που αντιστοιχει στην συχνοτητα συντονισμου του μεγαφωνου. Αυτο ημαινει οτι η ενταση της πλεον χαμηλης συχνοτητας που μπορει να αποδωσει το μεγαφωνο (η συνχνοτητα συντονισμου του fs) διπλασιαζεται κατα την αναπαραγωγη με πολυ εντυπωσιακα αποτελεματα. Βασικο προβλημα οι μεγαλες και περιπλοκες καμπινες.

Το δικο μου sub ειναι ενα B.R. τραβηγμενο απο τα μαλλια, θα μπορουσε να πει κανεις υβριδιο του (2) και (3), πειραμα το οποιο δουλεψε πολυ καλα.

jorgevaldano
17/10/2012, 21:57
Μαρκες μεγαφωνων που αξιζει καποιος να ασχοληθει για τετοια κατασκευη, ειναι οι ΕΤΟΝ, SEAS (excel) και SCAN-SPEAK,

...καθώς και Vifa, Peerless ;)

THEOD
18/10/2012, 10:04
Αν υπάρχουν υπολογισμοί που, για συνολική εισερχόμενη ισχύ 60 WRMS από τον ενισχυτή, οδηγούν σε απαιτούμενη ισχύ ανά μεγάφωνο 100 WRMS, θα ήθελα ΠΟΛΥ να τους δω.

Δεν υπάρχει πιο άχρηστο τεχνικό χαρακτηριστικό στα μεγάφωνα από τα "watt"....
Μην ασχολείσαι καν...

DrBig
18/10/2012, 10:33
...καθώς και Vifa, Peerless ;)

Δεν ειναι ασχημα, αλλα δεν ειναι και στα επιπεδα των αλλων :)

jorgevaldano
18/10/2012, 11:01
Δεν υπάρχει πιο άχρηστο τεχνικό χαρακτηριστικό στα μεγάφωνα από τα "watt"....
Μην ασχολείσαι καν...

Η συγκεκριμένη (υπο)συζήτηση έχει να κάνει με τα βατ.

Το πόσο σημαντικά είναι αυτά, άσε, το ξέρω πολύ καλά...

jorgevaldano
18/10/2012, 11:02
Δεν ειναι ασχημα, αλλα δεν ειναι και στα επιπεδα των αλλων :)

Αυτό δεν είναι παρά η άποψή σου, όχι κανόνας. Οι Vifa/Peerless έχουν αναρίθμητους οπαδούς και έχουν εξοπλισει πάμπολλα εξαιρετικά ηχεία. ;)

OldMan
18/10/2012, 11:48
Η συγκεκριμένη (υπο)συζήτηση έχει να κάνει με τα βατ..
Θα είχε ενδιαφέρον μια συζήτηση σχετικά με Sound Pressure Levels, Dynamic Ranges και λογαριθμικό συσχετισμό ισχύος και τάσης στα πηνία ήχου καθώς και τον "ζαβλαμά" που παθαίνει η εμπέδηση του μεγαφώνου με την θερμοκρασία λειτουργίας, αλλά θα τρώγαμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ξύλο...:cry:

jorgevaldano
18/10/2012, 11:51
Συμφωνώ, αλλά η ένστασή σου ήταν σε κάτι πολύ πιο απλό, στο αν 4 μεγάφωνα των 20 βατ θα επαρκούσαν για την καμπίνα που θές να φτιάξεις, δεδομένου ότι αυτή θα δέχεται μέγιστο 60 βατ (αρεμες πάντα)

DrBig
18/10/2012, 12:08
Αυτό δεν είναι παρά η άποψή σου, όχι κανόνας. Οι Vifa/Peerless έχουν αναρίθμητους οπαδούς και έχουν εξοπλισει πάμπολλα εξαιρετικά ηχεία. ;)

Εννοειται πως ειναι η αποψη μου και ορμωμενη κυριως απο την αισθηση που μου δινει η κατασκευη τους, μιας και δεν τα εχω ακουσει ολα ;)

DrBig
18/10/2012, 12:18
subwoofer Το μεγαφωνο ειναι στην πανω επιφανεια ο σωληνας bass reflex ειναι απο κατω και φτανει μεχρι την μεση περιπου του ηχειου στο υψος.
Κατεβαινει μεχρι 18Ηz, ογκος 200λτ

271843

Πλατω και βαση απο ανοξειδωτο ατσαλι, δουλευει με συνθετικο λαδι 10-40

271844

Βραχιονας με ρουλεμαν, απο αλουμινιο

271845
...

DrBig
18/10/2012, 12:19
...
271846

OldMan
18/10/2012, 12:23
Συμφωνώ, αλλά η ένστασή σου ήταν σε κάτι πολύ πιο απλό, στο αν 4 μεγάφωνα των 20 βατ θα επαρκούσαν για την καμπίνα που θές να φτιάξεις, δεδομένου ότι αυτή θα δέχεται μέγιστο 60 βατ (αρεμες πάντα)
Δεν το κατάλαβες καλά το πράγμα..

Μια 4άρα καμπίνα με combo σύνδεση "αναγκάζει" τον 100αρη ενισχυτή να δώσει έξοδο γύρω στα 60 Watts (το γιατί, ξεφεύγει της παρούσης..)

Οι 2 4άρες τον "αφήνουν" να δώσει full power, οπότε σε - ανέφικτα - ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθήκες η κάθε καμπίνα θα έχει να διαχειριστεί 50W άρα 25W κάθε μεγάφωνο (λόγω συνδεσμολογίας).

Ακόμη και φορτία ισοστάθμισης να βάλω (που δεν έχω καμια όρεξη να το κάνω..), δεν υπάρχει περίπτωση το καθε μεγαφωνο να κληθεί να "σηκώσει" ΜΟΝΟ 25W...

Αν πιάσουμε και τον υπερδιπλασιασμό της αντίστασης των πηνίων σε σχέση με την θερμοκρασία τους, πράγμα που κανείς δεν μας εγγυάται ότι θα γίνει εντελώς αναλογικά στο κάθε μεγάφωνο, οπότε αυτό που θα έχει την μικρότερη αντίσταση θα κληθεί να "σηκώσει" το ρεύμα που "περισσεύει" από τα υπόλοιπα, καταλήγουμε αβάδιστα-αβίαστα-αβασάνιστα (αρκεί να ξέρουμε τα ισοδύναμα Thevenin και Norton και τις S.O.A. των τρανσίστορ μας ) σε minimum ισχύ 85W ανά μεγάφωνο..
(βάζουμε 100άρια και έχουμε ένα αξιοπρεπή συμβιβασμό μεταξύ ήσυχου κεφαλιού και άδειας τσέπης..);)

jorgevaldano
18/10/2012, 12:43
Περίμενε γιατί τα έχεις μπλέξει λίγο

Μίλησες για δύο 4*12 καμπίνες στην αρχή. Η κάθε μία θες να έχει συνολική αντίσταση/εμπέδηση 8Ω ώστε να τις βάλεις παράλληλα και να δώσουν 4Ω, οπότε ο ενισχυτής σου θα δίνει τα 100 βατ. Ως εδώ είναι σαφή τα πράγματα, εκτός αν άλλαξες προθέσεις.

Στο παραπάνω σενάριο, η κάθε καμπίνα θα δέχεται μέγιστο 50 βατ. Και θα περιέχει 4 μεγάφωνα. Πόσα βατ λοιπόν θα δέχεται κάθε μεγάφωνο; 12.5 βατ. Πού τα βρήκες τα 25; Θα δέχεται δηλαδή 50 αλλά τα ηχεία θα παίρνουν 4*25=100;;; Τι μαγικό είναι αυτό;

Thevenin & Norton δεν υπάρχει η παραμικρή ανάγκη να μπλέξεις στην υπόθεση. Να σου πούνε τι ακριβώς;

Η όποια εξάρτηση αντίστασης από θερμοκρασία ισχύει σε ΟΛΑ τα μεγάφωνα, άρα δεν υπάρχει κάποιο που σηκώνει το ρεύμα των υπόλοιπων, ποιός στα είπε αυτά τα πράγματα;

Κάποια δική σου θεωρία ακολουθείς, θεωρία που δεν έχω δει πουθενά εδώ και πολλά χρόνια που παρακολουθώ το χώρο της κιθάρας.

ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές που φτιάχνουν κόμπο ενισχυτές (κόμπο όπως το εννοεί όλος ο πλανήτης, όχι όπως το περιγράφεις εσύ ως 2-σειρά/2-παράλληλα) έχουν μεγάφωνο/μεγάφωνα που, συνολικά, στην αντίσταση εξόδου του ενισχυτή, σηκώνουν ΤΟ ΠΟΛΥ 20-30% περισσότερα βατ από τον ενισχυτή. Είναι χαρακτηριστιό πως κοτζάμ Fender στον FM212R που δίνει 100 βατ έχει βάλει δύο 50άρια μεγάφωνα! Εσύ για ενισχυτή που δίνει 100 βατ καταλήγεις σε ηχεία 8*100=800 βατ !!! Έλεος ρε άνθρωπε... Ζημιά δεν θα κάνεις, αλλά μη το λες και ως σωστό...

OldMan
18/10/2012, 12:55
Στο παραπάνω σενάριο, η κάθε καμπίνα θα δέχεται μέγιστο 50 βατ. Και θα περιέχει 4 μεγάφωνα. Πόσα βατ λοιπόν θα δέχεται κάθε μεγάφωνο; 12.5 βατ. Πού τα βρήκες τα 25; Θα δέχεται δηλαδή 50 αλλά τα ηχεία θα παίρνουν 4*25=100;;; Τι μαγικό είναι αυτό;
Κανένα μαγικό και μην συγχίζεσαι...

Εφόσον ασχολείσαι χρόνια με τον κόσμο της κιθάρας θα έπρεπε να ξέρεις την παρακάτω συνδεσμολογία (και είναι απλός νόμος του Ohm, αρκεί να μοιράσεις τα ρεύματα..)

Όσο για το τι θα μου πούμε οι προαναφερθέντες κύριοι, άσε με να έχω προσωπική άποψη (και αρκετά καμμένα μεγάφωνα..) :beer:

jorgevaldano
18/10/2012, 13:03
Τη συνδεσμολογία την κατάλαβα, είναι εξάλλου πολύ συνήθης. Απλά, για να το ξέρεις στο μέλλον, όταν στην κιθάρα μιλαμε για κόμπο, εννοούμε σασί που περιλαμβάνει ενισχυτή και μεγάφωνο ή μεγάφωνα. Και ενισχυτής και καμπίνα στο ίδιο "κουτί". Γι' αυτό και το λέμε "κόμπο" από το "combination".

Βέβαια η συνδεσμολογία αυτή σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν σημαίνει πως η καμπίνα δέχεται 50 βατ και τα ηχεία, με μαγικό τρόπο, δέχονται σύνολο 100 βατ.

Όσο για τα καμμένα ηχεία που τόσο φοβάσαι:

Στο σενάριο που σε ενδιαφέρει, μπορείς να ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ (εφόσον φυσικά ο ενισχυτής λειτουργεί όπως πρέπει) πως δεν θα κάψεις ΚΑΝΕΝΑ μεγάφωνο αγοράζοντας μεγάφωνα των 20 βατ.

Το ίδιο θα πετύχεις κι αν αγοράσεις μεγάφωνα των 100(!!!) βατ όπως έχεις ήδη αποφασίσει. Ή και των 200 βατ, γιατί όχι; Βάλε βατ να υπάρχουν.

Η απόφαση (και το πορτοφόλι) είναι δικά σου.

OldMan
18/10/2012, 13:39
Βέβαια η συνδεσμολογία αυτή σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν σημαίνει πως η καμπίνα δέχεται 50 βατ και τα ηχεία, με μαγικό τρόπο, δέχονται σύνολο 100 βατ..
Για να το κλείνουμε το θέμα (και δεν είναι ζήτημα ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι, γιατί στον "ήχο" δεν υπάρχει κάτι τετοιο..)
Εγώ μιλάω καθαρά από ηλεκτρική/μηχανολογική πλευρά και λέω:

Στην περίπτωση της 1 καμπίνας (για να μην βγαλει ο μηχανικός "κόκκινη" της πολυκατοικία..) έχουμε 4 μεγαφωνα που έχουν να διαχειριστούν ηλεκτρική ισχύ 60W, άρα 30W έκαστο σε ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθήκες ballast (οι οποίες απλα ΔΕΝ υπάρχουν..)
Αν λάβουμε υπόψη ότι χρειαζόμαστε γύρω στα 10dB crest factor για να μπορούμε να παίζουμε χωρίς επιθυμητή παραμόρφωση, η ισχύς του κάθε μεγαφώνου 3πλασιάζεται...
(τα 10dB ρεύματος ή τάσης είναι σε αναλογία 3.16:1 ενώ τα 10dB ισχύος είναι σε αναλογία 10:1)

Υ.Γ.
Εξακολουθώ να εκτιμώ την γνώμη σου για τα μεγάφωνα, αλλά η ευαισθησία τους αυξάνεται δυσανάλογα με την τιμή τους και προτιμώ να "ζορίσω" (σε βαθμό κακουργήματος) ένα 90αρι dB/W/m παρά να έχω ένα "άνετο" (και ακριβοπληρωμένο) 95αρι dB/W/m, του οποίου τις δυνατότητες μάλλον δεν θα χρειαστώ ποτέ..:beer:

jorgevaldano
18/10/2012, 14:12
έχουμε 4 μεγαφωνα που έχουν να διαχειριστούν ηλεκτρική ισχύ 60W, άρα 30W έκαστο

Καλά δεν πειράζει, καλές αγορές.

DrBig
18/10/2012, 19:38
To link ειναι μαλλον νεκρο, αλλα το κειμενο αξιζει και ειναι μια πιο πληρης μορφη των οσων εγραψα πριν το συντομο φλερτ των 'απο πανω' :p


Here is an article from University of Michigan Engineering site that I thought would be an interesting addition to this site.
From: http://wwwpersonal.e...basstheory.html

Transimission Line (TL): Theory
Standard Subwoofer Enclosure Types

Because an Electrostatic Loudspeaker is incapable of producing low frequencies, a tradeoff must be made. Therefore, for a standard dynamic loudspeaker is used. It is then of paramount importance to design the enclosure for the dynamic subwoofer to be as accurate as possible to match the ESL. There are three main speaker enclosure types for the general consumer: acoustic suspension (sealed), bass reflex (vented), and compound (bandpass). Each one of these designs has variations but are similar enough to be ignored for our purposes. Each type of enclosure makes tradeoffs between efficiency, frequency response and accuracy.

By far, an acoustic suspension yields the very best accuracy. The air in the box acts like a spring, and counteracts the motion of the diaphragm. This helps to decrease the amount of over and under shoot giving the sealed enclosure very tight and defined bass. It also tends to protect the speaker from extreme excursion that would cause the cone or voice coil to "bottom out" or hit the frame, damaging the speaker. However, like any spring system, there is a resonance, and below this resonance, the output falls away at about 6db per octave. Also, due to the speaker having to fight the air spring or compliance of the box, the efficiency is low.

The bass reflex or vented enclosure has a greater efficiency. The back wave (sound from the back of the speaker diaphragm) that would normally be dissipated as heat in the enclosure is channeled out through a tuned vent to add with the front wave. In this way, the system is more efficient, but does not have the protection of the air spring. The frequency response tends to be not as flat as sealed. Furthermore, the tuned resonant system has very poor response below the resonance point and can be easily damaged, as the diaphragm decouples from the air and can bottom out with no air spring protection.

The compound or bandpass enclosure is composed of mounting the loudspeaker in a combination of vented and or sealed enclosures in front and behind. The most used is the 4th order bandpass enclosure, where one side of the speaker is in a sealed box and one side is in a vented box. This allows for a double tuned system that has very high efficiency in its pass-band range. However, like the vented box, anything outside of the range is severely attenuated. Also it is difficult to design properly and easy to abuse. The bandpass enclosure is not for audiophiles and tends to give the "one-note-thumper" sound of teenage car audio systems.

DrBig
18/10/2012, 19:58
Transmission Line Basics

A Transmission Line (TL) is not like any of these three enclosure designs. The Transmission line is an old design, but as it turns out, is almost a perfect system. For example, the Bose Wave Radio uses a TL enclosure to produce its award winning sound. As the name implies, a transmission line is a long tube that expends from the back of the loudspeaker. By tapering the line, there is NO possible way in which sound can reflect back and forth and therefore standing waves and resonances common to standard speaker enclosures are eliminated. By eliminating back-wave reflections, the driver is also protected from having the back-wave re-radiate through the diaphragm, causing distortion and diaphragm breakup. The purpose of the transmission line is to eliminate the phase cancellation that would occur if the driver was in free air. Because of the length of the line, there is not enough time for air to travel through the line and cancel the front-wave. The magic of the system is what happens to the back-wave. The length of the line creates a tuned chamber much like an open ended pipe from a pipe organ. This causes a phase shift depending on the frequency and the length of the line. Through proper design, this causes the wave from the end of the TL to reinforce the front-wave at the frequencies where the front-wave begins to decrease due to increased air resistance at lower frequencies. Also, the tuned aspect of the TL strongly effects the fundamental resonance of the loudspeaker. It causes a very heavy dampening effect, which also helps to eliminate the overshoot and undershoot of the massive bass driver diaphragm. But this dampening is unlike the air spring of a sealed box and the diaphragm does not have to fight for motion. As a result, the efficiency is better than bass-reflex enclosures, the accuracy is better than acoustic suspension, and the frequency response and linearity is better than all systems.

The line length is usually tuned to be 1/4 of the fundamental resonance of the driver loudspeaker. The TL can be folded, or in other words curved. If stuffed properly with damping material such as wool, the actual length can be decreased due to the resistive effect of the material on the air. The construction and design of a TL bass system may be more difficult, but the result is a dynamic driver than can truly complement an electrostatic loudspeaker.

THEOD
18/10/2012, 21:13
Ντόκτορ
Τσάμπα το παιδεύεις με 200λιτρες ψευτογραμμές μεταφοράς που έχουν WAF (Wife Acceptance Factor) συγκρίσιμο με το να βάλεις παρμπρίζ από βέσπα σε R1...
Και...ντεμοντέ είναι και δεν δουλεύουν σωστά σε πραγματικούς χώρους πλην θεάτρων....

Πάνε πάρε παιδάκι μου ένα σοβαρό Αμερικάνικο 15 ιντσών τερατάκι από αυτά με μαγνήτες ικανούς να τσουλήσουν αυτοκίνητο δεμένο με χειρόφρενο, τεράστιες roll αναρτήσεις και μερικά εκατοστά γραμμικής διαδρομής, πέτα το σε 50-70 λίτρα στιβαρό κλειστό κουτί, χώστου από πίσω έναν καλό και ισχυρό plate amplifier που όμως να διαθέτει ενεργή ισοστάθμιση κάτω από την συχνότητα φυσικής αποκοπής του συστήματος, πέτα το κομψό τραπεζάκι-κομοδινάκι που θα σχηματιστεί σε μια γωνία του δωματίου για να πάρει μερικά (καλά ελεγχόμενα λόγω ακουστικής ανάρτησης) dbιά από την γνωστή ενίσχυση γωνίας και άραξε να απολαύσεις πολύ πιο ελεγχόμενο και "φυσικό" χαμηλό από αυτό που προσπαθείς να πλησιάσεις με θεωρητικές συχνότητες αποκοπής των 18ΗΖ από 200λιτρα (αν είναι δυνατόν) τερατουργήματα... Και μην φοβάσε μην τυχόν χάσεις 5-10 hz σε αποκοπή... Πίστεψέ με - ούτε καν θα το πάρεις μυρωδιά... Ο τυρανόσαυρος το ίδιο και καλύτερα θα βροντάει... :wave2:

DrBig
18/10/2012, 21:36
Ντόκτορ
Τσάμπα το παιδεύεις με 200λιτρες ψευτογραμμές μεταφοράς που έχουν WAF (Wife Acceptance Factor) συγκρίσιμο με το να βάλεις παρμπρίζ από βέσπα σε R1...
Και...ντεμοντέ είναι και δεν δουλεύουν σωστά σε πραγματικούς χώρους πλην θεάτρων....

Πάνε πάρε παιδάκι μου ένα σοβαρό Αμερικάνικο 15 ιντσών τερατάκι από αυτά με μαγνήτες ικανούς να τσουλήσουν αυτοκίνητο δεμένο με χειρόφρενο, τεράστιες roll αναρτήσεις και μερικά εκατοστά γραμμικής διαδρομής, πέτα το σε 50-70 λίτρα στιβαρό κλειστό κουτί, χώστου από πίσω έναν καλό και ισχυρό plate amplifier που όμως να διαθέτει ενεργή ισοστάθμιση κάτω από την συχνότητα φυσικής αποκοπής του συστήματος, πέτα το κομψό τραπεζάκι-κομοδινάκι που θα σχηματιστεί σε μια γωνία του δωματίου για να πάρει μερικά (καλά ελεγχόμενα λόγω ακουστικής ανάρτησης) dbιά από την γνωστή ενίσχυση γωνίας και άραξε να απολαύσεις πολύ πιο ελεγχόμενο και "φυσικό" χαμηλό από αυτό που προσπαθείς να πλησιάσεις με θεωρητικές συχνότητες αποκοπής των 18ΗΖ από 200λιτρα (αν είναι δυνατόν) τερατουργήματα... Και μην φοβάσε μην τυχόν χάσεις 3-5 hz σε αποκοπή... Πίστεψέ με - ούτε καν θα το πάρεις μυρωδιά... Ο τυρανόσαυρος το ίδιο και καλύτερα θα βροντάει... :wave2:


Τo Sub που ειδες στην φωτο εχει ενα απο τα καλλιτερα 15ιντσα μεγαφωνα που εχουν ποτε κατασκευαστει για χαμηλα και ειναι 250W rms. Ζυγιζει 15 κιλα αν θυμαμαι καλα (και 40mm p-p διαδρομη κωνου, ειπες κατι για μαγνητη?) Οσο για το ηχειο, μετρηθηκε τοτε με αναλυτη φασματος και κατεβαινει μεχρι τα 15-18 Ηz (-3db) και ευαισθησια 105 db. Πιστεψε με δουλευει :D

Δεν προσπαθω οπως μιλαμε να πλησιασω κατι, αυτο εγινε 22 χρονια πριν (αλλα καποια στιγμη θα φτιαξω και μια καμπινα ΤL απο καθαρη περιεργεια) :wave2:

ΥΓ
(1) O συντονισμος δεν εχει να κανει μονο με τα λιτρα, αλλα και με την διαμετρο και μηκος της οπης.
(2) To sub περι ου ο λογος εγινε tuned με reference ηχεια τα 'TDL Reference Standard'
http://digilander.libero.it/piani/cataloghi_tdl/generale-2.jpg

THEOD
18/10/2012, 22:15
Αααα ΟΚ κατάλαβα...Ήταν στα πρώτα στάδια της αρώστιας στην φάση που προσπαθείς να υλοποιήσεις οτιδήποτε "έχεις ακούσει" ότι θα κάνει την διαφορά... Έτσι είναι αυτές οι ρημαδοαρρώστιες... Κάνουν τον κυκλο τους και μετά παθαίνεις ανοσία... :lol:

Πέρα από την πλάκα όμως....
Μου κάνει τρελλή εντύπωση γιατί κάποιος να προσπαθήσει με τέτοιους όγκους να πετύχει ένα χαμηλό κάτω από 20ΗΖ (δεχόμενος ότι το πέτυχε αν και οι ερασιτεχνικές μετρήσεις με αναλυτές φάσματος στην προ MLSSA εποχή πιο πολύ ενδεικτικές ήταν παρά "μετρήσεις"...) σε μια χρονική περιοδο που δεν υπήρχε ακόμα η μόδα του home-cinema ? Το ίδιο μεγάφωνο στο 1/3 του όγκου και με διαφορετική συντονισμό θα απέκοπτε στην πολύ αξιοπρεπή γειτονιά των 30 ΗΖ με επιπλέον πλεονέκτημα μια πολύ καλύτερη διαχείρηση ισχύος...

Αααα και όσο και καλό να ήταν (που δεν αμφιβάλλω)...Η αλήθεια είναι ότι τα σημερινά καλά-εξειδικευμένα μεγάφωνα για sub κάνουν τα παλιά "γούφερ" να δείχνουν παιδικά παιχνίδια... Μάλιστα λόγω ακριβώς της διαδοσης του home-cinema τείνω να πιστέψω ότι τα τελευταία 20 χρόνια μόνο σε μεγάφωνα για τέτοια χρήση έχει γίνει σοβαρή δουλειά και μεγάλα βήματα εξέλιξης όσο αφορά τον σχεδιασμό και κατασκευή ηλεκτροδυναμικών μεγαφώνων... Στα υπόλοιπα λόγω μαζικής "κινεζοποίησης" μάλλον έχουμε κάνει και βήματα πίσω (πλην ίσως του τομέα των συνθετικών υλικών στους κώνους)... :wave2:

ΥΓ... Ψιτ... Δεν "ψαρώνω" όταν ακούω το για περιβόητο "πέταγμα της χήνας" των tdl - έχω περάσει από την ίδια ρημαδοαρρώστια βλέπεις... :lol:

DrBig
18/10/2012, 22:23
πέτα το σε 50-70 λίτρα στιβαρό κλειστό κουτί

15ιντσο σε 50-70 λιτρα καμπινα?
Για subwoofer μιλαμε συντροφε, οχι για boombox!

DrBig
18/10/2012, 22:29
Αααα ΟΚ κατάλαβα...Ήταν στα πρώτα στάδια της αρώστιας στην φάση που προσπαθείς να υλοποιήσεις οτιδήποτε "έχεις ακούσει" ότι θα κάνει την διαφορά... Έτσι είναι αυτές οι ρημαδοαρρώστιες... Κάνουν τον κυκλο τους και μετά παθαίνεις ανοσία... :lol:

Πέρα από την πλάκα όμως....
Μου κάνει τρελλή εντύπωση γιατί κάποιος να προσπαθήσει με τέτοιους όγκους να πετύχει ένα χαμηλό κάτω από 20ΗΖ (δεχόμενος ότι το πέτυχε αν και οι ερασιτεχνικές μετρήσεις με αναλυτές φάσματος στην προ MLSSA εποχή πιο πολύ ενδεικτικές ήταν παρά "μετρήσεις"...) σε μια χρονική περιοδο που δεν υπήρχε ακόμα η μόδα του home-cinema ? Το ίδιο μεγάφωνο στο 1/3 του όγκου και με διαφορετική συντονισμό θα απέκοπτε στην πολύ αξιοπρεπή γειτονιά των 30 ΗΖ με επιπλέον πλεονέκτημα μια πολύ καλύτερη διαχείρηση ισχύος...


Πως με πιανεις! :p

Κοιτα μην επιμενεις...κλειστο κουτι με 35cm διαμετρο κωνου συντονιζουν ψηλα για sub, αυτο που λες δεν δουλευει.
Τωρα γιατι ηθελα να κατεβαινει κατω απο 20hz ειναι αλλο θεμα και εχει να κανει αφ'ένος με το γαμωτο και αφ'ετερου με την μουσικη που μου αρεσε να ακουω.
Επισης δεν ανεφερα τα TDL για να σε ψαρωσω, αλλα γιατι ειχαν το καλλιτερο την εποχη εκεινη χαμηλο που ειχα ακουσει και ετυχε κιολας να τα εχει φιλος, οποτε μπορουσαμε να κανουμε συγκρισεις.

DrBig
18/10/2012, 22:34
Επισης το εν λογω 15" εχει Vas 900 λιτρα αν αυτο σου λεει κατι για το τι απαιτησεις εχει απο κλειστη καμπινα και επαιζε μονο μεχρι 65Hz, απο κει και πανω αναλαμβαναν οι δορυφοροι.

THEOD
18/10/2012, 23:10
15ιντσο σε 50-70 λιτρα καμπινα?
Για subwoofer μιλαμε συντροφε, οχι για boombox!

Αν δεν κάνω λάθος boombox λέγαμε τότε τα bassreflexάκια... :lol:

Αν και έχω κάμποσα χρόνια να ψαχτώ, απ' όσο θυμάμαι τα περισσότερα καθαρόαιμα sub-μεγάφωνα 12-15 ιντσών φτιάχνονται με λογικό Qts (0,30-0,35) ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλους τους σχεδιασμούς. Σε ΚΛΕΙΣΤΗ καμπίνα χρειάζονται γύρω στα λίτρα που σου λέω (άντε σου δίνω και 10-20 ακόμα επειδή είμαιι large τύπος :a22: ) για να πετύχουν μια συνάρτηση με αποδεκτό ολικό Q (0,707 - 0,9).
Ναι, το f-3 θα είναι σχετικά ψηλά για sub, αλλά εδώ πλέον επεμβαίνει η ενεργή ισοστάθμιση των μοντέρνων plate amplifier που λέγαμε για να σώσει την κατάσταση, και μην ξεχνάς ότι η αποκοπή των ακουστικής αναρτησης κάτω από το f-3 είναι πολύ πιο ομαλή - ρηχή απ' ότι στα κλασσικά boom-box των BR με απτό αποτέλεσμα το χαμηλό να εξασθενεί λιγότερο απότομα κάτω από αυτήν... Και επειδή εξ' ορισμού έχουν πολύ καλύτερη απόσβεση δεν έχεις πρόβλημα να το "πετάξεις στην γωνιά" και να κερδίσεις κάμποσα dbιά και HZ ακόμα χωρίς να μπουμπουνίζει ασύστολα ο χώρος...


Άκουσε με και μην ακούς αυτούς τους βαρεμένους Άγγλους για ΤL και τα σχετικά... Αυτοί οδηγούνε ανάποδα από όλο τον κόσμο και στα σοβαρά πιστεύουν ότι όλοι οι άλλοι είναι στραβοί... :D

ΥΓ1
Ψιτ...ούτε με το vas ψαρώνω και ας μου μουτρώσουν οι Thile-Smal... :bawl:
Ούτε υπάρχει περίπτωση στον πλανήτη γη ηλεκτροδυναμικό μεγάφωνο (πόσο μάλλον αν αυτό διαθέτει βαρύ κώνο για να έχει χαμηλή fs ώστε να μπορέσει να αξιοποιηθεί σε sub) να βγάλει ευαισθησία 105db/watt/μετρο ΚΑΤΩ από τα 100ΗΖ...Μάλλον τα μπέρδεψες και εννοείς ότι 105DB SPL ήταν η ΜΕΓΙΣΤΗ στάθμη που κατάφερε να βγάλει διατηρώντας λογική παραμόρφωση και όντως εντός της ωφέλιμης περιοχής κίνησης του πηνίου του - όντως αξιοσέβαστο για τόσο μεγάλη καμπίνα που όμως θα ήταν πολύ καλύτερο σε αισθητά μικρότερη...

ΥΓ2
Εεεε ρε γλέντια...Ποιός θα μου τόλεγε ότι θα ξαναρχόταν στιγμή που θα ξανατσακωνόμουνα για τέτοια και θα τον πίστευα... :D

ΥΓ3
Ρε ντόκτορ... Ψιλονύσταξα...Γίνεται να συνεχίσουμε τον τσακωμό αύριο ? :D

DrBig
18/10/2012, 23:18
Ούτε υπάρχει περίπτωση στον πλανήτη γη ηλεκτροδυναμικό μεγάφωνο (πόσο μάλλον αν αυτό διαθέτει βαρύ κώνο για να έχει χαμηλή fs ώστε να μπορέσει να αξιοποιηθεί σε sub) να βγάλει ευαισθησία 105db/watt/μετρο ΚΑΤΩ από τα 100ΗΖ...Μάλλον τα μπέρδεψες και εννοείς ότι 105DB SPL ήταν η ΜΕΓΙΣΤΗ στάθμη που κατάφερε να βγάλει διατηρώντας λογική παραμόρφωση και όντως εντός της ωφέλιμης περιοχής κίνησης του πηνίου του - όντως αξιοσέβαστο για τόσο μεγάλη καμπίνα που όμως θα ήταν πολύ καλύτερο σε αισθητά μικρότερη...


Το αφηνω εδω για σημερα (να πας για νανι) και ρωταω τι στοιχημα βαζεις για τα specs που ανεφερα? ;)
Και προφανως οσο βαρυτερος ο κωνος τοσο χαμηλοτερο το fs.

THEOD
18/10/2012, 23:27
Και προφανως οσο βαρυτερος ο κωνος τοσο χαμηλοτερο το fs.

Σωστά... Και επειδή στα sub θέλουμε χαμηλό fs τα φτιάχνουν με βαριούς κώνους. Και ακριβώς λόγω του βαρύ κώνου έχουμε σαν παρενέργεια σχετικά χαμηλή ευαισθησία ακόμα και αν χρησιμοποιήσουμε τεράστιο μαγνητικό σύστημα για να ανισταθμίσουμε κάπως το πράγμα...
Σε γενικές γραμμές ευαισθησία (δηλαδή εκφρασμένη στο τυπικό spl/watt/μέτρο) σε μεγάφωνο sub, μετρημένη κάτω από τα 100hz (εκεί μας ενδιαφέρει αφού μιλάμε για sub) πάνω από 90-91 είναι ψιλοθαύμα να το πετύχεις ακόμα και με 15άρι μεγάφωνο...Τα 105 ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας - εκτός αν πια έχω χάσει τόμους
Άντε φιλούμπες... :wave2:

nassosxlvbros
19/10/2012, 08:33
Mιας και πιάσατε τις χαμηλές συχνότηται :D να αρωτήσω:

Πόσοι από εδώ ακούνε πραγματικά τα 20 Hz; θα μου πεις όσοι και τα 20.000Hz...;)
Καλά χρυσά τα Hi End μηχανήματα αλλά πρέπει να έχεις και καλά (και εκπαιδευμένα) αυτιά,+ τον κατάλληλο χώρο,-και χρόνο βεβαίως- και όχι διαμέρισμα στη Πατησίων με συνεχή θόρυβο...:(