PDA

View Full Version : Μονταρουμε οργανα?



Giagkos
13/10/2012, 12:49
Βλεποντας το θεμα Χαι Φιντελιτυ ζηλεψα και σκεφτηκα να ανοιξω τουτο δω το πραματς.

Εχουμε κανεναν οργανοπαιχτη? Ακομα ποιο σημαντικο πηραζετε καθολου τα οργανα σας? (μουσικα οργανα ετσε??? εκτος κι αν ψηνετε το μποντι μοντιφικετιον)

Το θεμα ειναι το εξης...Εκανα κατι προβες με κατι παιδια για να παιξουμε σε κανα μαγαζι να βγει κανα φραγκο και η κοπελα που επαιζε κιθαρα ειχε μια Telecaster USA custom shop (μονο το χρωμα και το pickguard ηταν custom αλλα anyway...) Την ακουγα λεπον την κοπελια να παιζει και η κιθαρα δεν μου γεμιζε το ματι.... Τι διαολο λεω...παιζει απτα 9 της η ρουφιανα και εχει παει 22...τοσο πολυ μπανανα δεν παιζει....Κανουμε ενα διαλημα λεπον και ζηταω την κιθαρα να την ακουσω λιγο. Ανοιγω την βρωμα στον κτηνοδη αλλα γτπ ρανταλ που ειχαμε και αρχησα να παιζω crazy train..ala Zakk wylde με pinch harmonics ka8e 3h νοτα κτλπ. ΤΑ ΕΧΑΣΑ. Αρχισα να φοναζω πιαστε τις γωνιες, τι λες αντιχριστε και αλλεσ ατακες Βεγκου. Τελος παντων η κοπελια ηταν αμπαλη και η κιθαρα ειχε τον ποιο ζεστο δεμενο και κρατσανιστο ηχο που ειχα ακουσει ποτε. Σαν υποερπαραγωγη των Μαστοντον ενα πραγμα. Πηρα λυπον την αποφαση να παρατησω στην ακρη την Ibanez Prestige 2570 Z και να πιασω κατι ποιο κλασσικο. Σκεφτομαι λυπον να παρω μια Squire Strat που μου εχει αφησει ενας φιλος και να την σουλουπωσω. Του Τεστιν σεταρισμα, τριψιμο ταστα, καινουρια ηλεκτρικα της fender. Θα τσιμπαγα μια τελε του 79 που ωρηκα στο Ημπει αλλα ειναι πολλα τα λεφτα αρη... ακουω γνωμες, συμβουλες....

akis_trevor
13/10/2012, 12:52
αρχισαμε τις ανακατασκευες και στην μουσικη τωρα,ε;αρχαιολαγνοι ολου του κοσμου ενωθειτε!!!:beer:

McTalas
13/10/2012, 12:57
δεν καταλαβα χριστο!!!
:confused:
περα του οτι υπαρχει μια γκομενα που δεν ξερει να παιζει κιθαρα... :p

Giagkos
13/10/2012, 12:59
θα σουλουπωσω ενα χρεπι squire stratocaster και σκεφτηκα να ανοιξουμε κουβεντουλα για παρομοιες εμπηριες project...

vaska
13/10/2012, 13:33
χαχαχα το moto.gr μεταλλάσσεται σιγά σιγά στο www.organopaiktes.gr

DimChios
13/10/2012, 13:53
χαχαχα το moto.gr μεταλλάσσεται σιγά σιγά στο www.organopaiktes.gr

αμα δεν υπαρχουν λεφτα (προτίστως) και διάθεση για βόλτες αδερφε... :(

OrionV
13/10/2012, 16:35
H custom Fender που επαιξες εχει λιγο διαφορετικα ξυλα απο τα ροκανιδια που ειναι φτιαγμενη η squier.
Αποψη μου,τσαμπα λεφτα θα ριξεις σε αυτην,βρες τουλαχιστον μια απο Μεξικο.

Giagkos
13/10/2012, 21:56
η διαφορα στην ποιοτητα ειναι δεδομενη αλλα θα εκπλαγεις με το ποσο ζεστο ηχο εχει μια κινεζικη squire με απλα normal ηλεκτρικα σε εναν απλο Μαρσαλ 30αρι....Δεδομενο παντα οτι δεν συζηταμε για τρελα επιπεδα distortion powerodeathmetalιες κτλπ... Δεν ξερω... τον τελευταιο καιρο οτι Squire εχει πεσει στα χερια μου το εχω βρει αριστο ως value for money.

chr1s_86
14/10/2012, 05:22
Έχει παίξει κανείς με Japan Stratocaster? Είχα ακούσει μια φήμη ότι τις σταμάτησαν επειδή είχαν γίνει καλύτερες από τις american ! :confused:

pipe_smoker
14/10/2012, 18:47
Σκεφτομαι λυπον να παρω μια Squire Strat που μου εχει αφησει ενας φιλος και να την σουλουπωσω. Του Τεστιν σεταρισμα, τριψιμο ταστα, καινουρια ηλεκτρικα της fender. ... ακουω γνωμες, συμβουλες....

Δεν ξέρω του πότε είναι η squire του φίλου σου, σε τι κατάσταση είναι, ούτε και τί μοντέλο squire είναι. Σαφώς και δεν είναι οργανάρες τα συγκρεκριμένα τέκνα της μαμάς fender, αλλά squire από squire διαφέρουν. Υπήρχαν κάτι affinity ή κάπως έτσι που έκαναν κάποτε 60.000δρχ κι έπαιζαν μόνο τη νότα ΜΗ (ΜΗ παίζεις :D ). Δεν έχω ιδέα αν κυκλοφορεί ακόμα το μοντέλο ή πόσο κάνει, απλά τότε την είχε αγοράσει ένα φιλαράκι. Από την άλλη, βγαίνει σήμερα το μόντέλο classic vibe (και σε strat, και σε tele, και σε jazz bass) που πάει γύρω στα 350 ευρά και παίζει πάρα πολύ όμορφα. Έχω παίξει και το μπάσσο (το οποίο και μου άρεσε πολύ και το τσίμπησα για να έχω κι ένα μπασσάκι για να κάνω το γούστο μου, κιθαρίστας γαρ :smokin: ) και την tele και την strat. Όλα έπαιζαν όμορφα. Και σημαντικό γεγονός, μιας κι εκείνη τη στιγμή μόλις είχε γίνει η παραλαβή στο μαγαζί και υπήρχαν πάνω από ένα κομμάτι από το καθένα, υπήρχε consistency μεταξύ τους. Κάτι στο οποίο υστερούν οι περισσότερες θυγατρικές-low budget όργανα. Από τα 10 τα 9 παίζουν χάλια και το 1 καλά. Εδώ με εξέπληξε η squier που κατάφερε να το ξεπεράσει αυτό. Από εκεί και πέρα ομολογώ ότι η strat κέρδιζε με διαφορά, με την έννοια ότι αν βάζαμε και τα τρία όργανα δίπλα στα αντίστοιχά τους fender MIA, η strat θα ακουγόταν "πιο κοντά" στην μεγάλη κι ακριβή της αδερφή. Δε λέω ότι η tele ήταν άσχημη, απλά δε με κέρδισε όσο η strat.

Δεν πάω να σου πλασσάρω όργανο ούτε να σε διαολίσω να κάνεις κάποια καινούρια αγορά.

Απλά τα λέω όλα αυτά γιατί από τη στιγμή που, στην κιθάρα που έχεις στην κατοχή σου, μιλάς για

1. σετάρισμα και σουλούπωμα (κι ένα απλό σέρβις με αλλαγή χορδών να ήθελε, κάτω από 40 ευρώ δε θα σου πήγαινε, πόσο μάλλον αν το μπράτσο έχει γίνει τόξο και το όργανο έχει πάρει το σχήμα ψαροντούφεκου κλπ)

2. τρίψιμο στα τάστα (τα οποία δεν ξέρω πόσο φαγωμένα-ίσως και σκουριασμένα είναι και το κόστος του refretting είναι αρκετά υψηλό)

3. καινούργια ηλεκτρικά fender (μιλάς δηλαδή για μαγνήτες? πχ λέω εγώ τώρα ότι βάζεις επάνω τους texas special ή τους fat50's όπου το σετάκι κάνει γύρω στα 170 ευρώ)

δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο (το χρήμα δηλαδή) να "αναστήσεις" ένα όργανο αμφιβόλου ποιότητος, και κατά πόσο θα σε ικανοποιήσει κιόλας το αποτέλεσμα, ακόμα κι αν καταφέρεις με ένα όχι και τόσο υψηλό ποσό, να φέρεις το όργανο στον καλύτερο δυνατό εαυτό του.

Το όλο θέμα της "ανακατασκευής" (δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η κιθάρα) είναι πάντα crapshoot. Εσύ λες ότι θα κάνεις αυτό κι αυτό κι αυτό, ώστε το όργανο να ακούγεται έτσι κι έτσι, αλλά τελικά το αποτέλεσμα μπορεί να είναι κάτι το τελείως διαφορετικό από αυτό που περίμενες. Άλλο το να λέμε ότι έχεις ένα όργανο πλήρως λειτουργικό στο οποίο πχ θες να δοκιμάσεις να αλλάξεις τους μαγνήτες (εδώ οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου στο να πετύχεις το αποτέλεσμα που έχεις κατά νου), ενώ στην άλλη περίπτωση δεν ξέρεις τι θα σου βγει. Γι'αυτό και θεωρώ ότι η "ανακατασκευή" ή το χώσιμο χρημάτων γενικότερα σε ένα "παρατημένο" όργανο, αξίζει τον κόπο μόνο εάν το όργανο είναι μεγάλης αξίας (χρηματικής, συναισθηματικής, η οποιασδήποτε άλλης) κι απλά έτυχε να ξεχαστεί σε μία ντουλάπα και να το βρει ο εγγονός του κατόχου και πάει λέγοντας.

Να δώσεις λεφτά, για να σώσεις μία squier που δεν την έχεις ακούσει ποτέ (?) να παίζει, πιθανόν να είναι από πριονίδια όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω και να δεις τι θα βγει δε νομίζω ότι αξίζει.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη.

Όσο για συμβουλές, έβγα όξω, παίξε μερικές tele (αν όντως σε tele θες να κινηθείς, αν και δε θα πάθουν και τίποτα τα χέρια σου να παίξεις και καμία strat) και για να μην ξεφύγεις οικονομικά το καλύτερο που έχω να προτείνω εγώ σε low budget όργανo αυτή τη στιγμή είναι το classic vibe της squier όπως επίσης και το modern player (αν δε με απατά η μνήμη μου κάπως έτσι λέγεται) που είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά, γράφει και fender στο headstock (μιας και τυπικά είναι fender κι όχι squier) και είναι made in china.

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της αγοράς low budget οργάνων εκτός κι αν πρόκειται για τις γνωστές περιπτώσεις 1. ξεκινάω τώρα να μαθαίνω κιθάρα και δεν ξέρω αν θα μου αρέσει, 2. είμαι κιθαρίστας και ήθελα ένα φτηνό μπάσσο για το χαβαλέ μου (όπως αυτό που έκανα εγώ) 3. την έπαιξα κι έπαθα την πλάκα της ζωής μου και δε με ένοιαζε αν ήταν made in paramaribo.

Επειδή όμως ζούμε σε δύσκολες εποχές, αν θες οπωσδήποτε κι άμεσα όργανο και δεν μπορείς να κάνεις υπομονή και οικονομία για να μαζέψεις τη χήνα για να πάρεις μία αμερικάνα fender (ή κάτι άλλο τελος πάντων που να σου κάνει κέφι), νομίζω ότι κάπου εκεί πρέπει να κινηθείς. :beer:

dimmie_72
15/10/2012, 00:49
Θα την κρατήσεις μαμά η θα την κάνεις bobber?

Giagkos
15/10/2012, 15:50
παιδια την κιθαρα τη εχω εγω εδω και 2-3 χρονια...και η κιθαρα γαμαει για αυτο που ειναι. σεταρισμα, σερβις με χορδες και ρυθμισμα το μπρατσο μου παει 40 νταν στον μαστορα που πηγαινω και ενα 20αρι σε εναν γνωστο που τωρα ξεκηναει την μπιζνα. Μαγνητες δεν θα αλλαξω (εκτος αν βρω τιποτα μεταχ. σημουρ ντανκαν..). Καλωδια και ποτενσιομετρα που χανουν. δεν παω ξυπολητος σταγκουρια λυπον...Για το μπασο που λες το χτπησα κιεγω το P-Bass πριν κανα 15 μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος... απλα επειδη ειναι κινεζικο Squire τα ποτενσιομετρα ειναι για γελια...ξεχαρβαλωνουν και ουσιαστικα εχουν δυο θεσεις τοσο το tone οσο και το volume...