PDA

View Full Version : R1100 ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ ΜΕΤΡΗΤΗ ΚΑΥΣΙΜΟΥ



soter3gm
14/10/2012, 17:06
ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Πριν από 8 μήνες, το ’R1100RT μου, σταμάτησε να δείχνει στο RID την ένδειξη βενζίνης, ακόμα και όταν το φουλάριζα.
Δεν του έδωσα και πολύ σημασία, επειδή μετά από 80 χλμ, η ένδειξη βενζίνης ξαναδούλεψε κανονικά.
Κοιτώντας κάποια παλιότερα θέματα στο διαδίκτυο , διάβασα ότι και άλλοι είχαν παρόμοια προβλήματα, αλλά όχι με οριστικές λύσεις. Ο καθαρισμός του αισθητήρα του ποτενσιόμετρου από τα κατάλοιπα, ακούγονταν καλό και το έβαλα στα σχέδια για να το δοκιμάσω, την επόμενη φορά που θα έβγαινε το ντεπόζιτο.
Πριν λίγες μέρες , η ένδειξη βενζίνης, σταμάτησε να λειτουργεί εντελώς και επίσης η θερμοκρασία λαδιού έπαιζε μια μπάρα πάνω – κάτω, κάτι που δεν το είχε ξανακάνει. Έτσι, ήταν ώρα να φτάσω στη βάση του προβλήματος, μιας και ένα νέο όργανο βενζίνης κάνει 260€.(άουτς)
ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ
Το παίξιμο της θερμοκρασίας λαδιού διορθώθηκε γρήγορα. Η επαφή του RID, Που βρίσκεται κάτω από το ντεπόζιτο (8πινο βύσμα), έδειχνε ορατή οξείδωση στο θετικό ακροδέκτη. Ένα σπρέι καθαρισμού επαφών έλυσε αυτό το πρόβλημα. Αλλά η ένδειξη βενζίνης στο RID ακόμη δεν δούλευε. Έχοντας ήδη παρακαταθήκη ένα νέο φίλτρο βενζίνης (καιρός του ήταν) και ένα νέο O-ring, άρχισα να
βγάζω την βάση του συστήματος καυσίμου.
Πριν το κάνω αυτό, μέτρησα την αντίσταση του οργάνου καυσίμου, στην επαφή για την αντλία βενζίνης, στη δεξιά πλευρά με ένα ψηφιακό πολύμετρο. Το σήμα της ένδειξης βενζίνης είναι το κίτρινο καλώδιο, η γείωση το καφέ και το σήμα χαμηλής ποσότητας βενζίνης το λευκό. Η ένδειξη χαμηλής ποσότητας βενζίνης, δούλευε σωστά, δείχνει 0 Ωμ ενεργή και είναι ανοιχτή αν υπάρχει αρκετό καύσιμο.
Η ένδειξη βενζίνης έδειχνε μια ανοικτή επαφή, το οποίο έδειχνε λάθος.
Μετά αφαίρεσα όλη τη διάταξη της αντλίας καυσίμου και συνέδεσα το πολύμετρο στις επαφές της ένδειξης καυσίμου του ντεπόζιτου (κίτρινο – καφέ) για να μετρήσω την αντίσταση.

271594

Πρώτα καθάρισα το ποτενσιόμετρο με μια μπατονέτα, χωρίς αποτέλεσμα.
Κατά λάθος ακούμπησα το χονδρό σύρμα που κρατάει το φλοτέρ και ξαφνικά μέτρησα αντίσταση.
Βασικά, πιέζοντας το σύρμα προς τα κάτω, ξαναζωντάνεψε η ένδειξη καυσίμου. Μελετώντας την εγκατάσταση του ποτενσιόμετρου, ήταν εμφανές ότι ο άξονας του φλοτέρ έπαιζε πολύ (πάνω – κάτω) στην κορυφή του, γεγονός που σήκωνε το ροοστάτη μακριά από το ποτενσιόμετρο. Αυτό δεν επηρεάζει το ροοστάτη της ένδειξης χαμηλής ποσότητας καυσίμου που είναι πιο κοντά στη βάση.

271596

Έτσι, ψάχνοντας για ένα τρόπο να ελαττώσω το διάκενο μετάξι βραχίονα του φλοτέρ και του ποτενσιόμετρου κοίταξα το πίσω μέρος του ποτενσιόμετρου για να ανακαλύψω τον ευκολότερο τρόπο επισκευής:
απλά μια τρύπα σε ένα μεταλλικό κομμάτι, σχήματος Γ, που είναι μέρος της κατασκευής. Ούτε καν ένα πλαστικό έδρανο, η φτήνια στο μέγιστο.
Ήταν αρκετά εμφανές, ότι με το χρόνο, αυτή η τρύπα θα μεγαλώσει λόγω τριβής του μεταλλικού άξονα στο λαμάκι, προκαλώντας έτσι παίξιμο στην κατασκευή. Βασικά, αργά ή γρήγορα, το χάσιμο της πρώτης γραμμής στην ένδειξη καυσίμου, θα συμβεί λόγω φθοράς.
Λυγίζοντας το λαμάκι σχήματος Γ, προς τα αριστερά, ελαττώνει το παίξιμο (δες φώτο) του μεταλλικού άξονα και κρατάει τη γλίστρα του δείκτη βενζίνης συνέχεια πάνω στο ποτενσιόμετρο. Το πρόβλημα του νεκρού οργάνου βενζίνης λύθηκε

271597

soter3gm
14/10/2012, 17:06
Αλλά για μια στιγμή. Μέτρησα διαφορετική αντίσταση στη θέση «γεμάτο βενζίνη», ανάλογα με την απόσταση του μεταλλικού άξονα.
Έτσι, το λύγισμα το μεταλλικής λάμας σχήματος Γ, πρέπει να γίνει με ακρίβεια, για να σιγουρέψουμε ότι η πρώτη μπάρα θα φανεί ξανά. Αυτό απαιτεί να καθορίσουμε την αντίσταση που θα επιτρέψει στο RID να δείξει όλες τις μπάρες.
Η αντίσταση του ποτενσιόμετρου, του οργάνου βενζίνης, στη θέση «πλήρες» του φλοτέρ ήταν μεταξύ 5 & 7,8 Ωμ, ανάλογα με την απόσταση του άξονα, π.χ. πόσο λυγίζει κανείς το λαμάκι σχήματος Γ.
Όχι απόλυτα ικανοποιημένος από τις δοκιμές της σωστής αντίστασης, βάζοντας & βγάζοντας το ντεπόζιτο κάνα δυο φορές, πήρα ένα ποτενσιόμετρο ακριβείας και το συνέδεσα στην είσοδο του RID (κίτρινο-καφέ) της μοτό (βύσμα στη δεξιά πλευρά, για τη συνδεσμολογία του ντεπόζιτου), προσομοιώνοντας ένα συνδεμένο όργανο βενζίνης.
Τα αποτελέσματα Για να δείχνει όλες τις μπάρες : αντίσταση < 6,5 Ωμ Η πρώτη μπάρα δεν φαίνεται: > 7,2 Ωμ (που σημαίνει ότι αν η απόσταση του μεταλλικού άξονα γίνει πολύ μεγάλη, η πρώτη μπάρα δεν θα φαίνεται, οπότε λυγίστε κι άλλο το λαμάκι) Όλες οι μπάρες δεν φαίνονται :> 67 Ωμ (σε αυτή τη θέση ανάβει το φωτάκι της ρεζέρβας)
Οι αλλαγές όμως στην αντίσταση δεν φαίνονται άμεσα στο RID, γιατί υπάρχει μια μονάδα ηλεκτρονικής απόσβεσης κάτω από το ντεπόζιτο, που καθυστερεί τις αυτές τις αλλαγές ώστε για να αποτρέπει τις γρήγορες εναλλαγές στην ένδειξη, κατά τη διάρκεια οδήγησης. Απλά περιμένετε 5 δεύτερα για να εμφανιστούν οι αλλαγές στο RID. Τελικά, ρύθμισα στο κενό του λαμακίου στα 5,5 Ωμ, στην πάνω θέση του φλοτέρ και ξανασυναρμολόγησα όλη τη μονάδα και την έβαλα στη θέση της.
Ορίστε, το όργανο βενζίνης δουλεύει πάλι και η πάνω μπάρα εμφανίζεται ξανά, το πρόβλημα λύθηκε.
Ελπίζω αυτό να βοηθήσει και άλλους αναβάτες R 1100-1150 . Δεν έχει εφαρμογή στα GS 1200, δυστυχώς.

271598

toyar
14/10/2012, 18:33
μπραβο σου φιλε που την ψαχνεις και δεν πας να δωσεις αβιαστα τα κοριδιστικα χρηματα που θα σου ζητουσαν για να αλλαξουν ολο το ποτενσιομετρο + εργατικα+δενξερωτιαλλο:beer:

τωρα για την BMW που σε απασχολει με χαζοπροβληματα κινεζικου παπιου τι να πει κανεις:cry:

soter3gm
14/10/2012, 19:23
μπραβο σου φιλε που την ψαχνεις και δεν πας να δωσεις αβιαστα τα κοριδιστικα χρηματα που θα σου ζητουσαν για να αλλαξουν ολο το ποτενσιομετρο + εργατικα+δενξερωτιαλλο:beer:

τωρα για την BMW που σε απασχολει με χαζοπροβληματα κινεζικου παπιου τι να πει κανεις:cry:

Μετά από 100,000 χιλιόμετρα Ε όλο και κάποιο πρόβλημα θα βγάλει φίλε μου δεν έγινε και τίποτα το ιδιαίτερο για να φτιαχτεί χρόνο είχα μπόλικο και βαρέθηκα το σαλόνι μου οπότε κατέβηκα σε αυτό που η γυναίκα μου το λέει αποθήκη και εγώ Γκαράζ για να κωλοβαρέσω με τα εργαλεία μου :D

lspiros
14/10/2012, 19:32
δασκαλε,ξεστραβωσε μας:beer:
πολυ σας ζηλευω,παντελως ασχετος με τα ρευματα βλεπεις:(

mankam
14/10/2012, 19:41
Σωτήρη πιάσε κόκκινο!! παρόμοιο πρόβλημα είχα και εχω στο Ζ .
Το σημαντικότερο είναι αυτό που είπε ο toyar:
μπραβο σου φιλε που την ψαχνεις και δεν πας να δωσεις αβιαστα τα κοριδιστικα χρηματα που θα σου ζητουσαν για να αλλαξουν ολο το ποτενσιομετρο + εργατικα+δενξερωτιαλλο
άρα αν έχεις το "μικρόβιο" όλα γίνονται:beer:

soter3gm
14/10/2012, 22:30
δασκαλε,ξεστραβωσε μας:beer:
πολυ σας ζηλευω,παντελως ασχετος με τα ρευματα βλεπεις:(

Ρε και εγώ άσχετος είμαι με τα ρεύματα κατά τύχη το βρήκα αυτό και άλλο ένα κόλπο έχω κάνει ΜΟΝΟ στη μπουμπου και τα έμαθα από τους ΑμερικΛάνους :D

stavrouliasp
15/10/2012, 08:21
Μπράβο φίλος!


(Κάτι μου λέει ότι πολύ σύντομα θα χρειαστώ και εγώ την βοήθειά σου...)

soter3gm
15/10/2012, 09:45
Μπράβο φίλος!


(Κάτι μου λέει ότι πολύ σύντομα θα χρειαστώ και εγώ την βοήθειά σου...)

Καλημέρα ότι χρειαστείς εδώ είμαι ...