PDA

View Full Version : Καλό λαδάκι για το Hornet του 09



nikma
14/10/2012, 17:41
θα ήθελα να ρωτήσω, τους κατόχους Hornet κι όχι μόνο, για κάποιο καλό λάδι (συνθετικό ή ημίσυνθετικό) που να ξέρουν ότι ταιριάζει στο Hornet 09.
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι είχε βάλει το motul το συνθετικό, τώρα πότε και ποιο ακριβώς δε θυμόταν κι έτσι αποφάσισα και του έκανα μία αλλαγή εγώ με το agip 10-40 το ημίσυνθετικό κι έκτοτε έχω κάνει περίπου 1000 χιλ.
Δεν είμαι ικανοποιημένος όμως. Το σασμάν θυμίζει Yamaha (πολύ καταχτύπι και τα σχετικά), ούτε το δούλεμα του κινητήρα μου αρέσει ειδικά στις μεσαίες στροφές και σαν να μου μυρίζει και καΐλα...:alien:
Ψάχνω για ένα λάδι ανεξαρτήτου τιμής, αν μου διορθώσει τα παραπάνω το πληρώνω όσο-όσο, απλά δεν είμαι διατεθειμένος να το αλλάζω κάθε 3-4000χιλ που διαβάζω ότι κάνουν κάποιοι. θα προτιμήσω ένα λάδι που να αντέχει τουλάχιστον 8000 χιλ.
Το μηχανάκι το έχω για καθημερινή χρήση και κοντινές βόλτες.

SVX
14/10/2012, 17:47
αν μου διορθώσει τα παραπάνω το πληρώνω όσο-όσο,


ποιος μπορει να στο εγγυηθει αυτο? μαστορας? μελος του φορουμ?
το καθε μηχανακι μπορει να "κουτσαινει" σε κατι διαφορετικο
αλλος μπορει να εχει 45000 χλμ ολα στην Εθν.οδο
κι αλλος 12000 ζορισμενα με 2ες 3ες στα φαναρια.. ποιο λαδι ειναι καλο για τον ενα και ποιο για τον αλλο? και πως θα το ξερουν πριν το δοκιμασουν?


απλά δεν είμαι διατεθειμένος να το αλλάζω κάθε 3-4000χιλ που διαβάζω ότι κάνουν κάποιοι.


γιατι?


θα προτιμήσω ένα λάδι που να αντέχει τουλάχιστον 8000 χιλ.


λογω οικονομικου? ειπες πως το οικονομικο δεν σε ενδιεφερε

mankam
14/10/2012, 18:01
Ελλαδα ημαστε,δοκιμασε και 15-50 20-50W και μακρια απο motul,υπερεκτιμημενα λαδια χωρις να το αξιζουν.. προσωπικη αποψη.

power hornet
14/10/2012, 18:04
δοκιμασε torco και ipone.
αλλα 8.000χλμ που θες να τα αλλαζεις οχι βρε φιλε και προπαντον που λες το εχεις καθημερινη χρηση εκει ειναι το λαδι που υποφερει μεσα στην πολη.
στα 4.000χλμ αλλαγη θελει.

sapila racing
14/10/2012, 18:31
8000 χλμ με τίποτα, μεχρι 5 το πολύ. Δοκίμασε πχ Torco ημισυνθετικό 10-40.

TZANNSPY
14/10/2012, 18:43
:a6:

Αγόρασες, ένα σχετικά πρόσφατο μηχανάκι (μοντ. 2009) , από προηγούμενο ιδιοκτήτη ο οποίος σε ενημέρωσε σχετικά με τις αλλαγές λαδιών ότι "είχε βάλει το motul το συνθετικό, τώρα πότε και ποιο ακριβώς δε θυμόταν..." και μετά παραπονιέσαι ότι κάνει σαν... YAMAHA;;; :eyepop:

:a6:

Οτιδήποτε κυκλοφορεί στην Αθήνα, με μέσο όρο 10.000 χιλιομέτρων το χρόνο θέλει αλλαγή λαδιών και τουλάχιστον κάθε δεύτερη και φίλτρο, κάθε 5.000χλμ δηλαδή 2 φορές το χρόνο...

Τέλος.-

Διαφορετικά όλα σύντομα θα κάνουν σαν ξηροκάμπανα DUCATI και όχι σαν YAMAHA μόνο...:lol:

nikma
14/10/2012, 18:47
Κάθε απάντηση είναι σεβαστή. Γιαυτό άλλωστε γίνονται κι οι ερωτήσεις.
Απλά θα προτιμούσα οι απαντήσεις να είναι πιο συγκεκριμένες, δηλαδή να αφορούν μάρκα και τύπο λιπαντικού και ίσως κάποιο σχόλιο του στυλ ότι το έχει δοκιμάσει κάποιος κι είδε αποτέλεσμα σε κάτι. πχ σασμάν, θερμοκρασία κινητήρα, γενικά στο δούλεμα του κινητήρα.
Τώρα σχετικά με τις αλλαγές και κάθε πότε πρέπει να γίνονται κατά τη γνώμη σας, είναι σεβαστό και επιθυμητό, απλά κι εδώ θα ήθελα να αναφέρεστε σε συγκεκριμένη μάρκα και τύπο λαδιού, καθώς και κάποιο σχόλιο του στυλ: το αλλάζω προληπτικά ή ότι μετά από τα τάδε χιλιόμετρα το έχω παρατηρήσει ότι δε δουλεύει σωστά το χ,ψ λάδι
Αυτά κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

devil's animal
14/10/2012, 19:18
Κάθε απάντηση είναι σεβαστή. Γιαυτό άλλωστε γίνονται κι οι ερωτήσεις.
Απλά θα προτιμούσα οι απαντήσεις να είναι πιο συγκεκριμένες, δηλαδή να αφορούν μάρκα και τύπο λιπαντικού και ίσως κάποιο σχόλιο του στυλ ότι το έχει δοκιμάσει κάποιος κι είδε αποτέλεσμα σε κάτι. πχ σασμάν, θερμοκρασία κινητήρα, γενικά στο δούλεμα του κινητήρα.
Τώρα σχετικά με τις αλλαγές και κάθε πότε πρέπει να γίνονται κατά τη γνώμη σας, είναι σεβαστό και επιθυμητό, απλά κι εδώ θα ήθελα να αναφέρεστε σε συγκεκριμένη μάρκα και τύπο λαδιού, καθώς και κάποιο σχόλιο του στυλ: το αλλάζω προληπτικά ή ότι μετά από τα τάδε χιλιόμετρα το έχω παρατηρήσει ότι δε δουλεύει σωστά το χ,ψ λάδι
Αυτά κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


οι ανοχες που εχει το μοτερ του μηχανακιου σου ειναι εντελως διαφορετικες απο αλλα μηχανακια...
ακομα και το ιδιο μηχανακι με σενα να ειχε καποιος, παλι θα διεφερε πολυ σε σχεση με το δικο σου γιατι δεν ξερεις πως εγινε το στρωσιμο, τι λαδια ειχε μεχρι στιγμης μεσα, καθε ποτε αλλαζονταν, πως δουλευοταν απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και πολλα πολλα αλλα...
επισης, η ευαισθησια που εχει το δικο σου ποδι στην αισθηση των αλλαγων του λεβιε των ταχυτητων, παλι διαφερει σε σχεση με ολων των αλλων...παιζει ρολο η εμπειρια και με το τι μηχανακια εχει μεγαλωσει ο καθενας για να θεωρει οτι κατι χτυπαει ή οχι...

αρα παιρνουμε ως δεδομενο οτι τιποτα δεν ειναι δεδομενο...

λαδια καλα υπαρχουν...αυτα ειναι τα torco και τα red line...
για να εισαι πιο σιγουρος σχετικα με την μακροζωϊα του κινητηρα σου θα πρεπει να κανεις συχνα αλλαγες και παντα αναλογα με το πως το δουλευεις...
π.χ. το ζεσταινεις καλα πριν ξεκινησεις?
το δουλευεις μεσα στην πολη με 40ο C στην ατμοσφαιρα?
δουλευει σε ψηλες στροφες ή το πας συντηρητικα?

να ξερεις οτι σημαντικοτερο ειναι να αλλαζονται τα λαδια συχνα και ας ειναι και πατατολαδα παρα να παρεις ενα κορυφαιο λαδι (οπως το red line π.χ.) και να το κρατησεις 8 ή 10χιλ χλμ...

εγω θα συνιστουσα 20w50 ημισυνθετικο torco t4sr και αλλαγες καθε 4000χλμ στην χειροτερη...

τελος κανενας μηχανικος ή κατασκευαστης λαδιων ή συνφορουμιτης θα σου εγγυηθει για το μοτερ σου και την καλη λειτουργια του με το οποιο λαδι... οτι κανεις το κανεις προληπτικα...
:wave2:

Ichigo
14/10/2012, 19:36
Δοκίμασα σε -bandit βέβαια- μέχρι στιγμής motul 5100, castrol gps, silkolene pro 4 όλα σε ιξώδες 15/50. Τα δυο πρώτα για τα πρώτα 1000χμ ήταν καλά και μετά το κιβώτιο σκλήραινε και ένιωθα τη λειτουργία του κινητήρα να διαφέρει στη συμπεριφορά προς το χειρότερο. Από όταν έβαλα τα silkolene δεν τα αλλάζω πια με τίποτα. Η αίσθηση του κιβωτίου είναι ίδια και όταν μπαίνουν και όταν βγαίνουν μετά από 6000χλμ. Και κινητήρας δουλεύει ρολόι τραβάει όπως ακριβώς και όταν είναι φρέσκα. Λογικά και παραπάνω να τα αφηνα δε νομίζω να χάσουνε πολύ σε απόδοση. Είναι και ακριβά όμως 15€ το λίτρο.

nikma
14/10/2012, 20:09
... silkolene pro 4 σε ιξώδες 15/50. Από όταν έβαλα τα silkolene δεν τα αλλάζω πια με τίποτα. Η αίσθηση...

Συνθετικό λάδι είναι αυτό;;;

Ichigo
15/10/2012, 00:59
Συνθετικό λάδι είναι αυτό;;;

Αν και το προμοτάρουν ως φουλ συνθετικό δε νομίζω ότι είναι. Υπάρχει και το PRO4 Plus σαν επόμενο καλύτερο. Ας διαφωτίσουν οι ειδικοί γερο-λαδάδες του φλόρουμ για τις περεταίρω λεπτομέρειες :D

nassosxlvbros
15/10/2012, 08:55
...και στο Χόρνετ κάθε 12.000κμ λέει...;)

SVX
15/10/2012, 09:07
...και στο Χόρνετ κάθε 12.000κμ λέει...;)

αλλαγη λαδιων καθε 12000 χλμ ? κατι θα ξερει η Honda (μαλλον επειδη δεν εχει δικα της λαδια π.χ. Hondalube)

τα 12000 χλμ σε ενα δικυκλο μπορουν να γινουν σε 1μιση -2μιση χρονια , με τις εποχες να αλλαζουν, συστολες /διαστολες, κρυες εκκινησεις , υπερθερμανση...

πρωτα θα τα δει ολα ο κινητηρας και μετα θα δει φρεσκο λαδι. 12 000 χιλιομετρα

nassosxlvbros
15/10/2012, 09:26
Κοίτα έχω 78.000κμ στο Χόρνετ,με σχεδόν καθημερινή χρήση.Αγοράστηκε καινούργιο και τις 3 πρώτες αλλαγές λαδιών τις έκανα κάθε 6000. (55-60€ η κάθε αλλαγή)...
Μετά τα 18000κμ "αραίωσα" το διάστημα στα 8000κμ.Μάλιστα κάνα 2 φορές ξεχάστηκα και οι αλλαγές πήγαν στις...14000!....:eek:καμία διαφορά σε πληροφορώ...ούτε λάδι έκαψε,ούτε κοπάναγε,ούτε τίποτα...άλλωστε με την ποσότητα που παίρνει (4+λίτρα)γιατί να μην βγάζουν τόσα κμ;

nassosxlvbros
15/10/2012, 09:43
και για να συμπληρώσω με μάρκες λαδιών*:
8 στις 10 φορές παίρνω Motul 5100 10-40 ή 15-50 απλά γιατί τα βρίσκω πιο εύκολα και πάντα (Λαμπριανίδης)και κάνουν σε ό,τι μηχανάκι κι αν έχω αλλάξει...
Έχω δοκιμάσει αρκετές μάρκες όπως:
Ipone 10-40 σαν το Motul είναι στην αρχή αλλά μετά τα 2500κμ δεν...θέλει συχνές αλλαγές...
Repsol 10-40 σκατά και απόσκατα...πολύ συχνές αλλαγές, (2000κμ.σαζμάν κοπάναγε+κατανάλωση)
Castrol 10-40 καλό αλλά ακριβό,και το σαζμάν κοπάναγε...μακριά και αγαπημένοι...
Aral 10-40 ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ! αλλά δεν το βρίσκω πάντα και είναι και ακριβό...:(
Agip 10-40 καλό στην αρχή αλλά δεν άντεξε πάνω από 3000κμ
και κατέληξα παραδόξως πάλι σε Motul 5100 :)...

*υπ'όψιν όλες οι αλλαγές με αλυσίδα/γρανάζια σε άριστη κατάσταση γιατί μια κακοσυντηρημένη ή "ξερή"/φαγωμένη αλυσίδα σε οδηγεί σε κακή εκτίμηση...

nikonian
15/10/2012, 09:47
Σε Hornet 600 & Hornet 900 άλλαζα λάδια κάθε χρόνο. Motul 5100
Έκανα περίπου 8.000 χλμ το χρόνο.
Μέχρι τα 40.000 χλμ που τα πούλησα ήταν αστέρια και τα δυο. Το δε 600αρι το είδα πρόσφατα σε άριστη κατάσταση με καμιά 100.000χλμ

nassosxlvbros
15/10/2012, 09:54
...και το ΚΑΖΕ-R της δουλειάς:...135000κμ αλλαγές όποτε το θυμηθούν,αλλά τακτικός έλεγχος στάθμης και απροβλημάτιστο εδώ και πολλά χρόνια...η μακροζωία ενός μοτέρ ναι μεν οφείλεται ΚΑΙ στο λάδι,αλλά κατά 99% οφείλεται στην ύπαρξη λαδιού και όχι αν έχει 5€ ή 25€ το λίτρο...;)

spyrakos35
15/10/2012, 12:44
.......................εγω θα συνιστουσα 20w50 ημισυνθετικο torco t4sr και αλλαγες καθε 4000χλμ στην χειροτερη...

t4sr είναι 100% συνθετικό

T4R είναι το ημισυνθετικό

power hornet
15/10/2012, 13:55
και η honda λεει ρυθμιση βαλβιδων καθε 24.000χλμ εχεις ανοιξει καπακι στις 24.000 να δεις πως ειναι τα καπελοτα απο τις βαλβιδες?αστα καλυτερα.
επισης η honda μαλλον ο ελληνας το λεει ορυκτελαιο προτινει και 0-30 ιξωδες η 10-30 δεν θυμαμε τι μου ειχε πει ο αντιπροσωπος καλα λεω εγω,
10-40 και καθε 5.000χλμ αλλαγη.

nassosxlvbros
15/10/2012, 14:11
και η honda λεει ρυθμιση βαλβιδων καθε 24.000χλμ εχεις ανοιξει καπακι στις 24.000 να δεις πως ειναι τα καπελοτα απο τις βαλβιδες?αστα καλυτερα.
επισης η honda μαλλον ο ελληνας το λεει ορυκτελαιο προτινει και 0-30 ιξωδες η 10-30 δεν θυμαμε τι μου ειχε πει ο αντιπροσωπος καλα λεω εγω,
10-40 και καθε 5.000χλμ αλλαγη.

Στο ΤΑ που είχα πήγαινε για τακτικό σέρβις (βαλβίδες)κάθε 12000κμ
στα 48000κμ-μιας και στα προηγούμενα μάλλον το ξεμάτιαζαν και δεν ρύθμιζαν τίποτα-ούτε καν έλεγχο-αποφάσισα να το κάνω εγώ...τζάμπα το λύσιμο...
στα 60000 λέω του πούστη θα θέλει,άντε πάλι λύσε...τζάμπα το λύσιμο...εντός ορίων κανονικότατα!
στα 72000 κμ μια από τα ίδια...
στα 98000 που το έδωσα (δε το ξανάλυσα,βαρέθηκα) όταν το τσέκαρε ο μηχανικός πριν το παραδώσω τις βρήκε οκ....

Στο Hornet στα πρώτα 24000 ήθελαν αλλαγή τα 2 που ήταν ελαφρώς εκτός ορίων...(λογικό,καινούργιο μοτέρ,ψηλόστροφο κλπ κλπ... στα 48000κμ όλα ήταν οκ εντός και στα 72000 δεν...ξέρω,δεν το πήγα ακόμα!:D
Για ποιο λόγο να γίνει νωρίτερα;:confused:
Όσο για το λάδι προτείνει ένα καλό "motor oil" στα ιξώδη ανάλογα τις θερμοκρασίες της χώρας...τίποτε άλλο...

devil's animal
15/10/2012, 14:29
t4sr είναι 100% συνθετικό

T4R είναι το ημισυνθετικό

σωστος Σπυρο..
:a013:

chr1s_86
15/10/2012, 14:36
Γιατί έχω την εντύπωση ότι τα μηχανάκια που δεν χρειάζονταν ρύθμιση βαλβίδων στα χλμ που λέει ο κατασκευαστής είναι αυτά που είχαν χρησιμοποιηθεί, πως να το πω, "ήπια";

devil's animal
15/10/2012, 14:51
Γιατί έχω την εντύπωση ότι τα μηχανάκια που δεν χρειάζονταν ρύθμιση βαλβίδων στα χλμ που λέει ο κατασκευαστής είναι αυτά που είχαν χρησιμοποιηθεί, πως να το πω, "ήπια";

μπορεις απλα να πεις οτι οι οδηγοι τους ειναι κουλατζες και δεν ανοιγουν το γκαζι πανω απο 2,3 μοιρες, παρα μονο αν ειναι ευθεια μπροστα και εχει τοσο χωρο απο το μπροστινο οχημα, οσο το μηκος ενος αεροδιαδρομου...:tooth::tooth:

dmf
15/10/2012, 15:37
Εγω έχω δοκιμάσει τα εξής:
Motul 5100 10W-40. Δεν μου άρεσαν από την αρχή. Ουτε αισθηση κιβωτιου ουτε ήχος κινητηρα σε πιο ψηλές στροφες. (Τιμή 10€/L)
Silkolene Comp 4 15W-50. Ωραια στην αρχή. Μαλακο κιβωτιο, αθορυβες αλλαγες, αλλα μετά από 1000-1500Km σαν να έχασε τις ιδιοτητες του. (Τιμή 13€/L)
Torco T4R 10W-40. Περιπου σαν το Silkolene. Πολύ καλό στην αρχή. Μετά από 1000-1500Km άρχισαν να γινονται θορυβώδεις οι αλλαγες και πάλι ο ήχος του μοτερ στις ψηλές στροφες δεν μου άρεσε. (Τιμή 10€/L)
Τις προάλλες τωρα έβαλα τα γνήσια Honda σε 10W-30! Κι εγώ παραξενεύτηκα με το χαμηλό ιξώδες, αλλά επειδή τον εμπιστεύομαι τον μηχανικό που μου το είπε, έρχεται και χειμώνας τα έβαλα να τα δοκιμάσω έστω (μόνο σε 10-30 τα βγάζει η Χοντα).
Καμιά 300αριά Km τα έχω, και μέχρι στιγμής φαίνονται καλά. Εύκολες οι αλλαγες και ο ήχος του μοτερ ψηλά μια χαρά. Παρατήρησα και κάτι αλλο βεβαια, αλλα δεν ξερω αν οφείλεται στο λάδι. Τα χορνετ γενικά εχουν ενα θέμα με την ζέστη. Ανεβάζουν θερμοκρασία για πλάκα μέσα στην πόλη. Ε από τοτε που τα έβαλα, σαν να μην ζεσταίνεται τόσο υπερβολικά ο κινητήρας (λιγοτερες τριβες? δεν ξερω). Ακομα ειναι νωρίς ομως. Οταν παλιώσουν θα δουμε τί κανουν. Μέχρι στιγμης δεν μου έχει κάψει ουτε ml ποτέ. Να δούμε τώρα που είναι πιο λεπτόρευστα τί θα γίνει. Τιμή 15€/L (τα βρίσκεις και πιο φτηνά)

nassosxlvbros
15/10/2012, 15:55
Εδώ (http://motorcycle.honda.ca/Content/motorcycle.honda.ca/32f3ec00-2734-4f19-bd2c-88e2d4b32653/GenericContent_FFH/oils-and-applications-en.pdf) για τα λάδια της Honda...και δεν έχει μόνο 30άρι...;)

dmf
15/10/2012, 15:59
Όχι δεν ήταν κανένα απ'αυτά. Ήταν αυτό http://makinaparts.com/honda/663-08232m99sl1he-honda-4t-motorcycle-oil-10w-30-ladi.html
Σε όσα καταστήματα το έχω βρει μόνο το 10-30 πουλάνε.. Και ο μηχανικός έτσι μου είπε ότι βγαινει σε 10-30.

nassosxlvbros
15/10/2012, 16:07
Δε τα γνωρίζω αυτά (http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRvBUcKMZCu_JWdbva68787idyUXjiYAe8ndGMbXjKQVtE8jcn5) έβαζα,(εποχές BROS) αυτά λέω...

power hornet
15/10/2012, 16:30
εγω γιατι οταν το παω καθε 14.000χλμ μου αλλαξει 3 με 4 καπελοτα?και δεν το σκιζω πολυ λες να με κοροιδευει?μπα δεν νομιζω γιατι ειναι ενας απο τους πολυ καλους μαστορες και ειναι μονος του.
δηλαδη δεν το πας στην αντιπροσωπεια χοντα που ειναι 4 με 5 ατομα που και αυτοι ειναι απο τον οαεδ και δεν ξερουν την τυφλα τους.
ασε τα εχουμε δοκιμασει και αυτα πηγανε να μου καταστρεψουν το πρωτο χορνετ του 00.
παλι καλα βρηκα μετα τον μαστορα και βρηκα την υγεια μου,τωρα εχω αλλο χορνετ του 2010.

οταν ειχα παει παντος στον αντιπροσωπο για να παρω φιλτρο λαδιου και τον ρωτησα τι λαδι προτινει η χοντα και καλα εμενα μου ειπε ορυκτελαιο και 10-30
καλα λεω απο μεσα μου οκ.

ημισυνθετικο τορκο 10-40 βαζω εγω και ειμαι υπερευχαριστημενος.

sapila racing
15/10/2012, 16:37
εγω γιατι οταν το παω καθε 14.000χλμ μου αλλαξει 3 με 4 καπελοτα?και δεν το σκιζω πολυ λες να με κοροιδευει?

Υπερβολικό μου φαίνεται. Εγω το δικό μου το 900 το άνοιξα μόνος μου στα 32.000 πρωτη φορά και το ξανάκλεισα μετα το μετρημα, ηταν ολες μεσα στο όριο.
Τωρα ειμαι στις 60.000 και δεν το εχω ξανανοίξει ακόμα.

power hornet
15/10/2012, 16:43
Υπερβολικό μου φαίνεται. Εγω το δικό μου το 900 το άνοιξα μόνος μου στα 32.000 πρωτη φορά και το ξανάκλεισα μετα το μετρημα, ηταν ολες μεσα στο όριο.
Τωρα ειμαι στις 60.000 και δεν το εχω ξανανοίξει ακόμα.

τι να σου πω βρε μαν εμενα μου ειχε αλλαξει 4
απο εκει και περα τι να σου πω εγω βλεπω τη δουλεια κανει και πως παει η μηχανη και οχι μονο η δικια μου και αλλων το μονο που ακουω καλα λογια.
και παραδειγμα ενας συμφοριτης απο εδω και πολυ καλος φιλος πηγαινε την μηχανη του στον μαστορα κατω στον πειραια ονομα δεν λεμε μην γινει τιποτα,και απο εδω μεσα προτινανε αυτον τον μαστορα σαν παρα πολυ καλο.
με συνεπεια κατι να γινει και να στραβωσει ο φιλος απο εδω και να το παει στον δικο μου.
διπαιστωση δεν του ειχε καθαρισει ποτε τον ψεκασμο ο αλλος και ουτε ειχε ρυθμισει βαλβιδες.

τωρα τα συμπερασματα δικα σας.

nikonian
16/10/2012, 09:49
τι να σου πω βρε μαν εμενα μου ειχε αλλαξει 4
απο εκει και περα τι να σου πω εγω βλεπω τη δουλεια κανει και πως παει η μηχανη και οχι μονο η δικια μου και αλλων το μονο που ακουω καλα λογια.
και παραδειγμα ενας συμφοριτης απο εδω και πολυ καλος φιλος πηγαινε την μηχανη του στον μαστορα κατω στον πειραια ονομα δεν λεμε μην γινει τιποτα,και απο εδω μεσα προτινανε αυτον τον μαστορα σαν παρα πολυ καλο.
με συνεπεια κατι να γινει και να στραβωσει ο φιλος απο εδω και να το παει στον δικο μου.
διπαιστωση δεν του ειχε καθαρισει ποτε τον ψεκασμο ο αλλος και ουτε ειχε ρυθμισει βαλβιδες.

τωρα τα συμπερασματα δικα σας.

Ήσουν μπροστά όταν άλλαξε τα καπελότα;
Ένας εξουσιοδοτημένος μου είπε κάποτε ότι πριν τις 100.000 χλμ δεν ανοίγουν ούτε για έλεγχο τα ΤΑ και τα Hornet, εκτός κι αν ακούσουν "κάτι". Συνήθως δηλαδή πληρώνουμε έλεγχο για ψυχολογικούς λόγους. Βάζει μπρος ο μάστορας, το ακούει καλά, ΟΚ.

power hornet
16/10/2012, 09:56
ναι ημουν μπροστα και οταν δεν ειμαι βλεπω που το καπακι εχει ανοιχτει.ναι ετσι σου ειπε ο αντιπρωσοπος?καλα κρασια γιαυτο κα ακους στο δρομο και δουλευουν σαν μπουρδελα.

nikonian
16/10/2012, 10:29
ναι ημουν μπροστα και οταν δεν ειμαι βλεπω που το καπακι εχει ανοιχτει.ναι ετσι σου ειπε ο αντιπρωσοπος?καλα κρασια γιαυτο κα ακους στο δρομο και δουλευουν σαν μπουρδελα.

Ο άνθρωπος μου είπε ότι όσα ακούγονται σαν μπουρδέλα τα ανοίγουν. Αυτά όμως είναι σπάνια δείγματα.
Τον ψιλοπιστεύω.Σίγουρα υπέρχει δόση υπερβολής (100.000 είναι πολλά),αλλά τα πέντε cb που πέρασαν απ'τα χέρια μου ακούγονταν μια χαρά και δούλευαν μια χαρά μέχρι τα 40.000 χλμ που πουλήθηκαν

nikma
19/10/2012, 13:20
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. Θα δοκιμάσω κάποια (μάλλον σε συνθετικό) από τα λάδια που μου προτείνατε και θα γράψω εντυπώσεις.