PDA

View Full Version : Μπρουτζοκόλληση;



nihristo
15/10/2012, 01:33
Το λοιπόν,

ενδιαφέρομαι να κολλήσω έναν σκελετό ποδηλάτου και έχω παρατηρήσει ότι χρησιμοποιείται ,από ερασιτέχνες στο εξωτερικό, πολύ η μπρουτζοκόλληση.

Έχει πραγματοποιήσει κανείς μπρουτζοκόλληση με αέριο MAPP, χωρίς δηλαδή αέριο ασετυλίνης-οξυγόνου;

Σκέφτομαι να αγοράσω κάτι τέτοιο, θα καταφέρω να κολλήσω ή χλωμό;

Είδα επίσης ότι το χρησιμοποιούσαν για κόλληση εξάτμισης, καμία εμπειρία στο θέμα; Θα ήταν ωραίο να έχεις μια πολλαπλή εξαγωγής χειροποίητη από εσένα :D

sotos 8
15/10/2012, 05:30
O μπρουτζος ειναι μαλακο μεταλο και σε σημεια που δεχετε καταπονησεις ειτε στρεβλοτικες ή τασεις δεν σηνυστατε ως κοληση γιατι κοβετε ευκολα.:wave2:

nassosxlvbros
15/10/2012, 08:50
To αυτό...καλύτερα να αφήσεις έναν επαγγελματία να το κάνει αυτό αν δεν είσαι του αθλήματος.Εκτός βέβαια αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις. ;)

sapila racing
15/10/2012, 09:24
Το λοιπόν,

ενδιαφέρομαι να κολλήσω έναν σκελετό ποδηλάτου και έχω παρατηρήσει ότι χρησιμοποιείται ,από ερασιτέχνες στο εξωτερικό, πολύ η μπρουτζοκόλληση.

Έχει πραγματοποιήσει κανείς μπρουτζοκόλληση με αέριο MAPP, χωρίς δηλαδή αέριο ασετυλίνης-οξυγόνου;

Σκέφτομαι να αγοράσω κάτι τέτοιο, θα καταφέρω να κολλήσω ή χλωμό;

Είδα επίσης ότι το χρησιμοποιούσαν για κόλληση εξάτμισης, καμία εμπειρία στο θέμα; Θα ήταν ωραίο να έχεις μια πολλαπλή εξαγωγής χειροποίητη από εσένα :D

H μπρουτζοκόλληση χρησιμοποιείται σε ποδήλατα με σκελετούς ειδικού κράματος, οπου θέλουμε η κόλληση να γίνει με σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες ωστε να μην αλλοιωθούν τα χρακτηριστικά του σκελετού.
Ομως αυτα τα ποδήλατα εχουν και τις κατάλληλες μούφες ωστε το αποτέλεσμα να είναι σωστό.
Χρησιμοποιείται και σε χειροποίητους σκελετούς μοτο με αντιστοιχους σωλήνες (Reynolds κλπ) αλλά οχι για πολιτική χρήση και κάνουν πολλές δοκιμές για να ειναι σιγουροι οτι δεν θα εμφανιστεί καποιο crack.

nassosxlvbros
15/10/2012, 10:00
Μιας και είμαι παλιός "ποδηλατάς" (τρομάρα μου...)υποτίθεται ότι ένα μέρος του κόστους -στα ακριβά τουλάχιστον ποδήλατα- πηγαίνει σε ελέγχους των κολλήσεων του σκελετού.

nihristo
16/10/2012, 20:28
Βασικά θέλω να μάθω να κολλάω. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν όντως σκελετοί ποδηλάτων με αυτές τις μούφες sapilla αλλά υπάρχουν και χωρίς. Θέλω να κολλήσω είτε χρωμομολυβδαίνιο είτε ανοξείδωτο λεπτό σωλήνα, σχετικά ανέξοδα. Οι λύσεις tig-mig ξεφεύγουν σε κόστος και ηλεκτροκόλληση ηλεκτροδίου δεν με πείθει καθόλου. Από ότι φαίνεται θα πάω σε επαγγελματία αφού πρέπει να μαζέψω πρώτα λεφτά και μετά να αγοράσω καλό εξοπλισμό.

stefanos
16/10/2012, 21:10
Ηλεκτροκόλληση ηλεκτροδίου σε 0,7 mm σωλήνα δεν νομίζω να παίζει με την καμία.
Και από την άλλη μετωπική συγκόλληση σε σκελετό με τόσο λεπτές διατομές?
Απορώ πώς κάποιοι πληρώνουν τέτοιες κατασκευές.

nihristo
16/10/2012, 22:07
Ηλεκτροκόλληση ηλεκτροδίου σε 0,7 mm σωλήνα δεν νομίζω να παίζει με την καμία.
Και από την άλλη μετωπική συγκόλληση σε σκελετό με τόσο λεπτές διατομές?
Απορώ πώς κάποιοι πληρώνουν τέτοιες κατασκευές.

πώς κατέληξες στο 0,7 mm; Συμφωνούμε πως ηλεκτρ. ηλεκτροδίου δεν παίζει σε τέτοιες διατομές. Για 1,5 mm πάλι σου φαίνεται μικρό για μετωπική συγκόλληση (όχι ηλεκτροδίου);

Lio
17/10/2012, 09:47
Μεγαλο θεμα ανοιγεις και δεν εχω πολυ χρονο...
Μερικα πραματα στα γρηγορα:
Sapila & others, παλαιοτερα ολα τα ποδηλατα ηταν κολλημενα με μουφες και μπρουντζο, ειτε ηταν απο CrMo steel (οπως το Reynolds 531) στα καλα, ειτε απο mild steel (aka Hi-Ten) στα φτηνα. Αργοτερα, Γαλλοι κυριως (Peugeot, Velosolex, Mercier) κολλουσαν τους καλους σκελετους τους με μπρουντζο χωρις μουφες.

nihristo, η μπρουντζοκολληση ειναι ευκολη με ασετυλινη και μουφες. Χωρις μουφες, ενας καλος συγκολλητης μπορει να το κανει, αλλα εγω πχ. δεν θα το τολμουσα. Μονο TIG...
Με ΜΑΡΡ παλι, γινεται δουλεια, αλλα πιο δυσκολα. Χρειαζεται περισσοτερος χρονος για τη θερμανση των κομματιων, με ολα τα αρνητικα που συνεπαγεται αυτο (χωρια που νομιζω οτι το κοστος θα ειναι τελικα μεγαλυτερο απο ενα φτηνο σετακι ασετυλινης).
Για ηλεκτροδιο, οτιδηποτε κατω απο 2mm δε λεει..
0,7mm ειναι συνηθισμενο παχος τοιχωματος σε σωληνες σκελετου.... 1,5mm ειναι πολυ (για χαλυβα)...

sapila racing
17/10/2012, 10:15
Μεγαλο θεμα ανοιγεις και δεν εχω πολυ χρονο...
Μερικα πραματα στα γρηγορα:
Sapila & others, παλαιοτερα ολα τα ποδηλατα ηταν κολλημενα με μουφες και μπρουντζο, ειτε ηταν απο CrMo steel (οπως το Reynolds 531) στα καλα, ειτε απο mild steel (aka Hi-Ten) στα φτηνα. Αργοτερα, Γαλλοι κυριως (Peugeot, Velosolex, Mercier) κολλουσαν τους καλους σκελετους τους με μπρουντζο χωρις μουφες.

nihristo, η μπρουντζοκολληση ειναι ευκολη με ασετυλινη και μουφες. Χωρις μουφες, ενας καλος συγκολλητης μπορει να το κανει, αλλα εγω πχ. δεν θα το τολμουσα. Μονο TIG...
Με ΜΑΡΡ παλι, γινεται δουλεια, αλλα πιο δυσκολα. Χρειαζεται περισσοτερος χρονος για τη θερμανση των κομματιων, με ολα τα αρνητικα που συνεπαγεται αυτο (χωρια που νομιζω οτι το κοστος θα ειναι τελικα μεγαλυτερο απο ενα φτηνο σετακι ασετυλινης).
Για ηλεκτροδιο, οτιδηποτε κατω απο 2mm δε λεει..
0,7mm ειναι συνηθισμενο παχος τοιχωματος σε σωληνες σκελετου.... 1,5mm ειναι πολυ (για χαλυβα)...

Lio περίμενα να γραψεις αφού ξέρω οτι εισαι σχετικος με το θέμα.
Τα ξέρω τα Γαλλικά που λές με τις κολήσεις χωρίς μούφες αλλά δεν τα έχω σε εκτίμηση απο αυτα που έχω μάθει απο παλιούς έμπειρους ποδηλάτες.
Είχε έρθει τότε μια φουρνιά Motobecane πανάλαφρα και τα έτρεχαν αγώνες εδω στην Ελλάδα, αλλά πολλά κόπηκαν και ειχαν και ασχημες τούμπες. Ηταν ελαφριά αλλά πολύ ευαίσθητα.
Μετα οι Γάλλοι (Vitus, Alan) έφτιαχναν και τα αλουμινένια με διαφορους τρόπους συναρμογής, πχ μεχρι και με βιδωτές μούφες με κόλλα κλπ, αλλά και αυτα ήταν απ οσο ξέρω πολύ ευαίσθητα κι αρχιζαν κι έτριζαν σχεδόν απο καινούρια και ηθελαν σφιξίματα.

Εναν ρόλο σε αυτα τα προβλήματα σίγουρα έπαιξαν οι Ελληνικοί δρόμοι, αλλά απ την άλλη και οι Ιταλοί που παρέμειναν στις μούφες σίγουρα κάτι θα ήξεραν!
Βέβαια υπαρχουν και πιο βαριά ποδήλατα χωρίς μούφες που δεν ζορίζονταν αλλά δεν ηταν για αγώνες, πχ Peugeot Lautaret που ειναι και σχετικά πιο πρόσφατο.

Αν έχεις χρόνο γράψε κι άλλα, εχει ενδιαφέρον το θέμα. :beer:

nihristo
17/10/2012, 18:14
Παραθέτω από το φόρουμ podilates.gr σχετική ανάλυση

"α) Το χρωμομολυβδενιο κολλαει με ηλεκτροσυγκολληση TIG ή με brazing (δλδ με μουφα χαλκοκολλησης ή ασημοκολλησης ειδικη για brazing και παστωμα της περιοχης κολλησης με ειδικη αντι-οξειδωτικη παστα, το λεγομενο flux).

Το TIG ειναι καπως πιο καθαρη και μαζεμενη δουλεια αλλα δημιουργει πολυ υψηλες θερμοκρασιες στη περιοχη της κολλησης, το brazing ειναι πιο βρωμικο και μουτζουρικο αλλα δημιουργει λιγοτερη θερμικη καταπονηση στο μεταλλο (αν και σε μεγαλυτερη επιφανεια) και ειναι και πιο αντρικο βεβαιως βεβαιως να παλευεις εκει με τις φλογες σα τον πατερα του Κοναν. Ασε που το brazing φτιαχνει και τα ομορφοτερα ποδηλατα του κοσμου (βλ. Ellis cycles, Hetchins, Richard Sachs, David Kirk, Vanilla κλπ).

MIG δε κανει, κανεις κατασκευαστης που κολλαει ποδηλατα δε χρησιμοποιει MIG, ποτε.

β) Τουλαχιστον οσον αφορα τη TIG ο σκελετος ΔΕΝ χρειαζεται θερμικη επεξεργασια (heat treating) μετα για να ξανα-αποκτησει την αντοχη του. Το CrMo ειναι γαϊδουρι υλικο και δε χρειαζεται πολλα πολλα.

γ) Το καταλληλοτερο μιγμα αεριων για brazing ατσαλινων σωληνωσεων με βαση το CrMo ειναι Οξυγονο-Ασετυλινη που βεβαια υπαρχει και στην Ελλαδα και στην Ουγκαντα και στα νησια Γκαλαμπαγκος. Κανει και το Οξυγονο-Προπανιο, κανει και το ΜΑPP (που αυτο καπως δυσκολα βρισκεις στην Ελλαδα) κανει και η φλογα απο ενα αυτοσχεδιο καμινι (ετσι τα φτιαχνανε οι Εγγλεζοι τα ποδηλατα παλια ουτως ή αλλως). Ο artigiano που αναφερει ο φιλος παραπανω παντως, 99.9% χρησιμοποιουσε Οξυγονο-Ασετυλινη"

Lio5 φαίνεσαι γνώστης, όποτε έχεις χρόνο περιμένουμε.

nihristo
17/10/2012, 18:25
fillet brazing, από τυχαία εικόνα στο web.

geez996
23/11/2012, 12:34
Παραθέτω από το φόρουμ podilates.gr σχετική ανάλυση

"α) Το χρωμομολυβδενιο κολλαει με ηλεκτροσυγκολληση TIG ή με brazing (δλδ με μουφα χαλκοκολλησης ή ασημοκολλησης ειδικη για brazing και παστωμα της περιοχης κολλησης με ειδικη αντι-οξειδωτικη παστα, το λεγομενο flux).

Το TIG ειναι καπως πιο καθαρη και μαζεμενη δουλεια αλλα δημιουργει πολυ υψηλες θερμοκρασιες στη περιοχη της κολλησης, το brazing ειναι πιο βρωμικο και μουτζουρικο αλλα δημιουργει λιγοτερη θερμικη καταπονηση στο μεταλλο (αν και σε μεγαλυτερη επιφανεια) και ειναι και πιο αντρικο βεβαιως βεβαιως να παλευεις εκει με τις φλογες σα τον πατερα του Κοναν. Ασε που το brazing φτιαχνει και τα ομορφοτερα ποδηλατα του κοσμου (βλ. Ellis cycles, Hetchins, Richard Sachs, David Kirk, Vanilla κλπ).

MIG δε κανει, κανεις κατασκευαστης που κολλαει ποδηλατα δε χρησιμοποιει MIG, ποτε.

β) Τουλαχιστον οσον αφορα τη TIG ο σκελετος ΔΕΝ χρειαζεται θερμικη επεξεργασια (heat treating) μετα για να ξανα-αποκτησει την αντοχη του. Το CrMo ειναι γαϊδουρι υλικο και δε χρειαζεται πολλα πολλα.

γ) Το καταλληλοτερο μιγμα αεριων για brazing ατσαλινων σωληνωσεων με βαση το CrMo ειναι Οξυγονο-Ασετυλινη που βεβαια υπαρχει και στην Ελλαδα και στην Ουγκαντα και στα νησια Γκαλαμπαγκος. Κανει και το Οξυγονο-Προπανιο, κανει και το ΜΑPP (που αυτο καπως δυσκολα βρισκεις στην Ελλαδα) κανει και η φλογα απο ενα αυτοσχεδιο καμινι (ετσι τα φτιαχνανε οι Εγγλεζοι τα ποδηλατα παλια ουτως ή αλλως). Ο artigiano που αναφερει ο φιλος παραπανω παντως, 99.9% χρησιμοποιουσε Οξυγονο-Ασετυλινη"

Lio5 φαίνεσαι γνώστης, όποτε έχεις χρόνο περιμένουμε.


Πολυ σωστος...

Εγω να πω οτι , με αυτον τον τροπο (γ) κολουσαμε αλουμινιο με χαλκο σε παχος 0,5mm.

Το πιο σημαντικο ηταν το ακροφυσιο οπου ηταν διπλο διοτι κολουσαμε σωληνα χαλκου μεσα σε οπη απο αλουμινιο και το δευτερο ηταν η κρεμα που εφαρμοζαμε πριν την κοληση.
Δεν θυμαμε ακριβως τι κρεμα ηταν αλλα μπορω να μαθω.

Ελπιζω να βοηθησα.