PDA

View Full Version : Διαδικασία ¨τρίψιμο-βάψιμο¨



tzouris
15/10/2012, 18:48
Καλησπερίζω την παρέα.
Είμαι νέος στο φόρουμ και μ αρέσουν πολύ οι ανακατασκευές.
Έχω κάνει 2-3 σε κάποια παλιά μοντέλα αλλά διστιχώς αυτό έγινε παλαιότερα και δεν υπάρχει φωτογραφικό υλικό για να πάρετε μάτι.
Τώρα είμαι στη διαδικασία ανακατασκευής ενός crypton r μοντέλο του 2000. Το είχα παρατήσει κάμποσο καιρό και το λυπήθηκε η ψηχή μου βλέποντάς το να σαπίζει και είπα να το φτιάξω να με βγάλει άλλη μια 10ετία "παλικάρι" όπως και μέχρι πριν 2 χρόνια έκανε χωρίς να έχει παρουσιάσει βλάβες. Τα ανταλακτικά που θα τοποθετηθούν θα είναι γνήσια και γενικά θα ανακατασκευαστει και θα γίνει όπως το γέννησε η μάνα του(μην ακούτε crypton και πάει ο νούς σας σε τίποτα κακουρίστικο).
Η ερώτηση που έχω είναι: ποια διαδικασία πρέπει να γίνει μετά από αμμοβολή-υαλοβολή -τρίψιμο (μέχρι να εμφανιστεί καθαρό μέταλο) για να βαφτεί ένα πλαίσιο ή δίαφορα άλλα σιδερένια εξαρτήματα; Έχουμε διαβάσει για γαλβάνια,αστάρια,πίσσες και όπως εγώ έτσι φαντάζομαι κ άλλοι να έχουν μπερδευτεί. Πιστεύω πώς καλό θα ήταν να αναληθούν λίγο απ τους παλαιότερους-εμπειρότερους τα υλικά και σε ποιές περιπτώσεις χρησιμοποιούμε τι για να μπορούμε να τα έχουμε κάπου μαζεμένα και να τα ωρίσκουμε και εύκολα εμείς οι νέοι.
Εγώ προσωπικά προορίζω τον σκελετό για αμμοβολή μιας και είναι δίσκολο να τριφτεί με το χέρι λόγο κατασκευής του και μετά τι;
Φτάνει τώρα γιατί πηρα φόρα και θα με κράξετε....

Υ.Γ απ την ανακατασκευή του crypton υπάρχει φωτογραφικό υλικό....οπότε όταν βρώ χρόνο θα πάρετε μάτι....

Φιλικά, Γιώργος.

mankam
15/10/2012, 20:37
Άπειρα τα θέματα στο φόρουμ όρεξη να διαβάζεις,η συνταγή ποικίλει ανάλογα με τις ορέξεις σου.
εδω ο νουρέγιεφ σε ενα πολυ σχολαστικο φωτορομαντζο δίνει τις απαντήσεις που θελεις...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131188&page=3

και εδω σε ενα απο τα καλύτερα ποστ με θέμα βαφές που έχω διαβάσει σε αδερφό φόρουμ αν και έχει ανασταλεί η λειτουργία του.
http://www.bikenet.gr/forum/viewtopic.php?f=11&t=14408