PDA

View Full Version : Να το παρω η οχι το κινεζικο το παπι?



petros047
15/10/2012, 21:32
Παιδια για δωστε λιγο τα φωτα σας
Ειμαι κατοχος μιας αφρικα 750 99 μοντελο και με αρεσει παρα πολυ και φυσικα δεν εχω σκοπο να την δωσω.
Εδω και 2,5 χρονια η δουλεια απαιτει πολλες μικρες μετακινησεις εντος πολης απο πελατη σε πελατη απο 5-15 κμ αποσταση στο τελος της ημερας μαζευοντε καμια 70-80 κμ.
Αυτο εχει σαν συνεπεια να ταλαιπωρητε κατα πολυ η κουκλα μου και περα απο αυτο να καιει τα εντερα της πραγμα ασυμφορο για τα σημερινα δεδομενα λογο κοστος της βενζινης.
Οποτε αρχισα να ψαχνω για παπακι στην αρχη στραφηκα στα μοντελα που μεγαλωσα και μαζι τους honda astrea , supra ,yamaha crypton , kawasaki kazer οι τιμες που τα βρισκω ομως ειναι αρκετα υψηλες ολα πανω απο 500 ευρω και ολα πειραγμενα ή χωρης ποδιες , εξατμισεις αλλαγμενες και τα σχετικα ,ισως αμα εβρισκα καποιο σε εργοστασιακα δεδομενα να το επερνα 600-700 ευρω.
Στην αναζητηση σε μαγαζια βρηκα αρκετα κινεζικα το ενα ομως μου κολησε καθωτι κανει 1000 ευρω 2 χρονια εγγυηση τα πλαστικα του ειναι ολοιδια με innova σε σημειο που αμα θελω του βαζω απο innova και μοτερ ολοιδιο απο supra που επισης στην χειροτερη περιπτωση βλαβης ,μετα τα 2 χρονια βεβαια, του βαζεις ενα supra.
Αν στραφω σε μαρκας παπι honda , yamaha , kawazaki το ελαχιστο ειναι απο 1700 ευρω και δεν ειμαι διαθετημενως να δωσω τοσα καθωτι οπως αναφερα κυρια μηχανη μου θα παραμεινει η αφρικα.
Τελος βρηκα και ενα kymco δεν ξερω αν ειναι καλυτερα στα 1250.
Για πειτε την γνωμη σας ή την εμπειρια σας.

AUFGEBRACHT
15/10/2012, 21:42
Εάν κάνεις τον κόπο και ψάξεις στο search του φόρουμ, θα δεις ότι το ερώτημα "κινέζικο παπί" έχει μπει περισσότερες φορές ακόμα και από το ανέκδοτο με τη σαύρα και τον κροκόδειλο...

MikeG
15/10/2012, 21:44
Βρες κανένα Modenas ή KazeR καλύτερα.

TROOPER
16/10/2012, 09:24
οχι