PDA

View Full Version : Ερώτηση απο αρχάριο!



djSteelCore
16/10/2012, 00:02
Καλησπέρα σε όλους!!!! Θα ήθελα τη βοήθεια απο όσους γνωρίζουν!!!
Μετά απο αρκετό καιρό είμαι κάποια βήματα μακριά απο την αγορά της 1ης μου μηχανής! Μετά απο πολλές σκέψεις και προβληματισμούς (Αρχικά σκεφτόμουν cb400, μετά cb500, μετά ''έπεσα" στα 250 ninja, cbf κλπ) κατέληξα να ψάχνω για αγορά ενός honda crf 250 ή γενικά ενός motard αν δεν "κάτσει" αυτό! Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι σωστή η επιλογή μου αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!
Βρήκα λοιπόν κάτι αγγελείες για honda crf 250 και όταν ρώτησα ένα φίλο για τη γνώμη του μου λέει οτι αυτά είναι "πιστάδικα", δεν βγάζουν χαρτιά και πινακίδες! Ισχύει κάτι τέτοιο;;;;;; Δεν είμαι γνώστης βέβαια αλλά τα περισότερα motard που κυκλοφορούν απο endυro δεν ξεκίνησαν;;;;;;

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2825183/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2908494/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2848149/

Εδώ "πέφτει" το μάτι μου ως επι το πλήστον!!! Ξέρω οτι τα συγκεκριμένα συγκαταλέγονται στα motocross αλλά αν καταλήξω σε κατι τέτοιο θα βάλω λάστιχα δρόμου!!!

Τη μηχανή τη θέλω κυρίως για αντικατάσταση του αυτοκινήτου! Μέσα στη πόλη κυρίως, σπανίως κέντρο, και το πιο μακρυνό ταξίδι μέχρι τη ραφήνα και απο κει καράβι για το νησί με χρήση σε νορμάλ δρόμους και ελάχιστο χωματόδρομο!

Ποιές οι γνώμες σας;;;;; Ισχύει το θέμα με τα χαρτιά και τις πινακίδες;;;;; Κάποιες άλλες συμβουλές για το οτιδήποτε;;;;;;
Όποιος έχει τη διάθεση και τη καλή θέληση ας με βοηθήσει!!!!!
Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!!!

Lioulios
16/10/2012, 00:45
Τί σας έχει πιασει όλους τώρα τελευταία ;;;
Ο κάθε άσχετος που ψάχνει κάτι οικονομικοτερο στη μετακίνηση ψάχνει για μηχανη ...Και το χειρότερο ...Ψάχνει όχι μόνο λάθος ,αλλά και επικύνδυνα .

Το μηχανάκι που κοιτάς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ και ούτε κάνει για την δουλειά που λες ότι το θες .
Είναι ένα καθαρόαιμο για μοτοκρος και αν το κάνει κανείς μοτάρ (που δεν είναι τόσο απλό όπως νομίζεις ) ,είναι μόνο και μόνο για να τρέξει σε αγώνες μοτάρ ή για να πηγαίνει τάπα στο δρόμο(μπάντες - σούζες )και να γουσταρει.

Φίλος σόρυ κιόλας ,αλλά δε σε πιάνω και από το λαιμό,απλά στα λέω για να μην πας και το πάρεις και μετά το λουστείς ...Στις μέρες μας δύσκολα θα βρεις να το δώσεις . Απόλυτο μηχανάκι για άτομα που θέλουν να κάνουν την καύλα τους και για κάτι πιτσιρικάδες που τα πάνε στις καφετέριες .Εμένα δε με νοιάζει που το πάει το μηχανάκι του ο καθένας ...Μακάρι και εγώ να είχα τότε κάτι αναλογο ,αλλά για να κάνεις αυτα που λες ...Πάρε κάτι άλλο .

Lioulios
16/10/2012, 00:52
Α ! Υπάρχουν και πιο πολιτισμένα μοταρ ,όπως ας πούμε το FMX που είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου απλά δεν είπες αν έχεις δίπλωμα για αυτό ,πόσο χρονών είσαι κτλ που παίζουν λιγάκι το ρόλο τους στη αγορά μοτο .

djSteelCore
16/10/2012, 01:09
Θα γίνω 22 το δεκέμβριο και τον μάϊο έβγαλα δίπλωμα για απεριόριστα κυβικά! Προς το παρών βολεύομαι με ένα crypton 125 αλλά τα παπιά τα φοβάμαι!
Δεν είναι οτι είμαι "τρελός" για τη μηχανή! Απο ανάγκη θα τη πάρω! Όσο για τη συγκεκριμένη επιλογή είναι μια απο τις πολλές... δεν ξέρω αν είναι αυτή που θα καταλήξω με σιγουριά κιόλας, ίσως είναι και η "καύλα" αυτής της περιόδου για μένα δεν ξέρω... είχα κολλήσει άσχημα με το cb400sf μολις έβγαλα το δίπλωμα... ήμουν ένα βήμα πριν το πάρω αλλά τελικά τα κατά υπερίσχυσαν των υπέρ... θέλω μια μηχανή κυρίως να κάνω τη δουλειά μου αλλά να έχει και κάποια δυνατότητα... είμαι 1.75 100 κιλά άνθρωπος και σκεφτόμουν οτι τα 250cc θα είναι λίγα για μένα... με τα πολλά λέω απο το να τσακίζομαι με 400αρια και βάλε καλύτερα 250... δεν θέλω όμως παπί και δεν τρελένομαι και με τα αυτοματα... μονο για τελευταία λύση... οι επιλογές λοιπων είναι ή streetάκι ή motard... και σε αυτά τα κυβικά προτειμώ motard καθότι πιο ελαφρύ κατιτις... Ίσως είμαι τελείως λάθος όπως λες δν ξέρω... δν είχα πάντα στο μυαλό μου τις μηχανές όπως τώρα και λογικά πιάνομαι "αδιάβαστος" ακόμα... γι αυτο ζητάω και βοήθεια απο γνώστες!!! Και δν το παίρνω σα να με πιάνει απο το λαιμό... κάθε γνώμη σεβαστή!!!

7gibernau
16/10/2012, 01:14
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2424438/

Δες και αυτο έχει και χαρτιά θα σε βολέψει,ότι πρέπει για Νεο οδηγό και είναι και του Ahola(αλήθεια)

imitrelos
16/10/2012, 01:17
οπως τα ειπε ο απο πανω

Γιαννη πολλες μπυρες

Οντος τι σας επιασε ολους τελευταια ? Τα μηχανακια που κοιτας ειναι για πιστα μοταρντ γινονται εννοιτε αλλα καθημερινο μηχανακι δεν το λες
Παει μονο γρηγορα για να αισθανετε καλα , το κοστος σερβις μην νομιζεις οτι ειναι μικρο το αντιθετο αυτα παει η συντηρηση με τις ωρες λειτουργιας
Βενζινες εννοιτε οτι τρωει αρκετα

Ωραιες επιλογες αν θες να ξεκινησεις εντουρο η μοτοκρος
Αθλια επιλογη για καθημερινο μηχανακι
Θα καταληξεις σαν ενα γνωστο μου που το TM το εχει και το κοιταζει

imitrelos
16/10/2012, 01:20
Θα σου ελεγα να κοιτουσες το fmx κανενα xtx

devil's animal
16/10/2012, 01:52
οντως εχει παραγινει το κακο με τους νεοπες που τους "επεσε βαρυ" το αμαξι και θελουν φτηνο μεσο μεταφορας...
ακυρο να το σχολιαζουμε εδω γιατι δεν ειναι γι΄αυτο το λογο το thread τουτο αλλα και σχετικο με τον φιλο που ειναι ασχετος ουσιαστικα και επειδη του ειπαν οι φιλοι, του αρεσει εμφανισιακα και εχει δει και 4-5 video στο youtube με motard θελει να παρει εντελως ακαταλληλη μηχανη....

η γνωμη μου ειναι οτι μολις αρπαξουν 2-3 τουμπες καλες, θα το ξανασκεφτουν και θα επιστρεψουν αρων αρων στον κλωβο ασφαλειας...

@ djSteelCore...
1) τι εννοεις οταν λες οτι τα παπια τα φοβασαι?
2) λες οτι εισαι 100 κιλα και θεωρεις τα 250 ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΑ κυβικα λιγα? μαλλον πρεπει να ξεκινησεις απο τα βασικα και να καταλαβεις τι εστι 400cc τετρακυλινδρο και τι 250cc μονοκυλινδρο ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ...
3) αναφερεις: "Δεν είναι οτι είμαι "τρελός" για τη μηχανή! Απο ανάγκη θα τη πάρω!" και "θέλω μια μηχανή κυρίως να κάνω τη δουλειά μου"...τοτε στρεφεσαι σε κατι ευκολο, οικονομικο και απλο...
και αυτο ειναι ηδη αυτο που εχεις, δλδ ενα παπι!

εκτος και αν νομιζεις οτι το εστιψες το παπι και θες κατι μεγαλυτερο για να κανεις και την κ@υλα σου...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!


η γνωμη μου:
κρατα το παπι κανα 2 χρονια...μετρα και τις οποιες τουμπες σου (ελπιζω να ειναι αναιμακτες και "οικονομικες")...
και αν σε αυτο το διαστημα δεν εχεις μετανιωσει και δεις οτι οντως γουσταρεις την μηχανοκινηση, διαβαζεις και ενημερωνεσαι για το τι πραγμα κανει το καθε μηχανακι και πας και κανεις την κινηση σου αγοραζοντας κατι αλλο που να σε εκφραζει και να σε καλυπτει...

ολα αυτα τα λεω με εντελως φιλικη διαθεση και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης..
my 2 cents..
:wave2:

TROOPER
16/10/2012, 09:32
+1 στο fmx

djSteelCore
16/10/2012, 13:00
οντως εχει παραγινει το κακο με τους νεοπες που τους "επεσε βαρυ" το αμαξι και θελουν φτηνο μεσο μεταφορας...
ακυρο να το σχολιαζουμε εδω γιατι δεν ειναι γι΄αυτο το λογο το thread τουτο αλλα και σχετικο με τον φιλο που ειναι ασχετος ουσιαστικα και επειδη του ειπαν οι φιλοι, του αρεσει εμφανισιακα και εχει δει και 4-5 video στο youtube με motard θελει να παρει εντελως ακαταλληλη μηχανη....

η γνωμη μου ειναι οτι μολις αρπαξουν 2-3 τουμπες καλες, θα το ξανασκεφτουν και θα επιστρεψουν αρων αρων στον κλωβο ασφαλειας...

@ djSteelCore...
1) τι εννοεις οταν λες οτι τα παπια τα φοβασαι?
2) λες οτι εισαι 100 κιλα και θεωρεις τα 250 ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΑ κυβικα λιγα? μαλλον πρεπει να ξεκινησεις απο τα βασικα και να καταλαβεις τι εστι 400cc τετρακυλινδρο και τι 250cc μονοκυλινδρο ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ...
3) αναφερεις: "Δεν είναι οτι είμαι "τρελός" για τη μηχανή! Απο ανάγκη θα τη πάρω!" και "θέλω μια μηχανή κυρίως να κάνω τη δουλειά μου"...τοτε στρεφεσαι σε κατι ευκολο, οικονομικο και απλο...
και αυτο ειναι ηδη αυτο που εχεις, δλδ ενα παπι!

εκτος και αν νομιζεις οτι το εστιψες το παπι και θες κατι μεγαλυτερο για να κανεις και την κ@υλα σου...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!


η γνωμη μου:
κρατα το παπι κανα 2 χρονια...μετρα και τις οποιες τουμπες σου (ελπιζω να ειναι αναιμακτες και "οικονομικες")...
και αν σε αυτο το διαστημα δεν εχεις μετανιωσει και δεις οτι οντως γουσταρεις την μηχανοκινηση, διαβαζεις και ενημερωνεσαι για το τι πραγμα κανει το καθε μηχανακι και πας και κανεις την κινηση σου αγοραζοντας κατι αλλο που να σε εκφραζει και να σε καλυπτει...

ολα αυτα τα λεω με εντελως φιλικη διαθεση και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης..
my 2 cents..






Όταν είσαι άνεργος, όταν έχεις να πιάσεις στα χέρια σου λεφτά με 3 ψηφία δεν ξέρω και γω απο πότε και όταν προσπαθείς να τα βγάλεις πέρα με οποιοδήποτε τρόπο τότε και σε σένα θα έπεφτε "πολύ βαρύ" το αμάξι!!!
Δεν είμαι απο αυτούς που πεινάνε (ακόμα όχι) αλλά είμαι σε φάση που το 1400άρι αμάξι μου τρώει πάρα πολλά!!! Και μία απο τις λύσεις είναι η μηχανή!!!

Όταν λέω οτι φοβάμαι τα παπιά εννοώ οτι φοβάμαι τα παπιά! Δεν έχω εμπιστοσύνη σε μικρά μηχανάκια κυρίως σε θέματα ασφαλείας!!! Έχω δεί πολλά, έχω και είχα φίλους που πέρασαν πολλά με παπιά και μου χει κάτσει... πες το ψυχολογικό, πες το βλακεία πες το όπως θες παπί δεν θέλω... και αυτο που έχω με δυσκολία το κυκλοφορώ!



Θα σου ελεγα να κοιτουσες το fmx κανενα xtx

+1 στο fmx


Ευχαριστώ για τη γνώμη σας αλλά πολλά τα κυβικά!!! Άλλοι με "εκραξαν" όταν κοιτούσα 400άρια!!!



http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2424438/

Δες και αυτο έχει και χαρτιά θα σε βολέψει,ότι πρέπει για Νεο οδηγό και είναι και του Ahola(αλήθεια)


Πολύ ωραίο αλλά απαγορευμένη τιμή!!! Οι απο πάνω με "ψιλοέκραξαν" απ' ότι κατάλαβες για κάτι τέτοιο!!! Μιας και έχεις διαφορετική γνώμη για εξηγήσου αν μπορείς λίγο καλύτερα... είχες κάτι παρόμοιο σαν αρχάριος;;;;

sapila racing
16/10/2012, 13:12
Φίλε μου είναι κατανοητό το να θέλεις μηχανή για να γλυτώσεις καποια έξοδα.
Αυτό που δεν στέκει ειναι οτι κοιτάς μηχανάκια καθαρόαιμα motocross χωρίς φώτα, χωρίς πινακίδα και με διαστήματα service που μετριούνται σε ωρες λειτουργίας.
Κοίτα κανένα πιο λογικό μηχανάκι που να ταιριάζει και σε αυτό που θέλεις και στην ελάχιστη εμπειρία σου.

Ξαναδιάβασε αυτα που σου προτείνουν πιο πανω με 'αλλο' μάτι αυτη τη φορα.

7gibernau
16/10/2012, 13:21
Όταν είσαι άνεργος, όταν έχεις να πιάσεις στα χέρια σου λεφτά με 3 ψηφία δεν ξέρω και γω απο πότε και όταν προσπαθείς να τα βγάλεις πέρα με οποιοδήποτε τρόπο τότε και σε σένα θα έπεφτε "πολύ βαρύ" το αμάξι!!!
Δεν είμαι απο αυτούς που πεινάνε (ακόμα όχι) αλλά είμαι σε φάση που το 1400άρι αμάξι μου τρώει πάρα πολλά!!! Και μία απο τις λύσεις είναι η μηχανή!!!

Όταν λέω οτι φοβάμαι τα παπιά εννοώ οτι φοβάμαι τα παπιά! Δεν έχω εμπιστοσύνη σε μικρά μηχανάκια κυρίως σε θέματα ασφαλείας!!! Έχω δεί πολλά, έχω και είχα φίλους που πέρασαν πολλά με παπιά και μου χει κάτσει... πες το ψυχολογικό, πες το βλακεία πες το όπως θες παπί δεν θέλω... και αυτο που έχω με δυσκολία το κυκλοφορώ!






Πολύ ωραίο αλλά απαγορευμένη τιμή!!! Οι απο πάνω με "ψιλοέκραξαν" απ' ότι κατάλαβες για κάτι τέτοιο!!! Μιας και έχεις διαφορετική γνώμη για εξηγήσου αν μπορείς λίγο καλύτερα... είχες κάτι παρόμοιο σαν αρχάριος;;;;
μαλλονδεν καταλαβες οτι και γω σε "ψιλοκραζω" φιλε μου!αυτα που κειτας οχι μονο δεν κανουν για καθε μερα άλλα ειναι τρομερα ειδικα μηχανακια που εχουν φτιαχτει για εναν και μονο λογο,και αυτος δεν ειναι δουλεια-σπιτι-καφες-βολτα...:beer:

imitrelos
16/10/2012, 13:26
Κανενας δεν σε κραζει απλα το ευκολο ειναι να σου πουνε γαματο παρτο κλπ φικα σου λεφτα ειναι

Απλα πολλοι εχουν παρει καποια λαθος δεδομενα , πολη και καθαροαιμο δεν πανε οπως και οικονομια και το γκαζι τους μην μπερδευεσε με τα κυβικα για εντουρο ειναι κατι σαν μεσαια κατηγορια

Εγω θα σου προτεινα επισεις bmw 650 και aprilia pegaso strada (ειδικα το 2ο ειναι ο ορισμος του πολιτικου μοταρντ με κινητηρα σκυλη και χαμηλη καταναλωση )

Επισεις να σου πω οτι το cb 400 οπως και bros 400 ειναι τρομερα σχολεια (προσπαθεισα να σου βαλω μηχανακια που και απο θεμα σηματος αλλα ασφαλειας θα ειναι χαμηλα

Α ξεχασα monster 620 το σχολειο .....

jorgevaldano
16/10/2012, 13:53
Αρχικά σκεφτόμουν cb400, μετά cb500, μετά ''έπεσα" στα 250 ninja, cbf κλπ

Αυτά που μάρκαρα είναι αυτά που χρειάζεσαι, με βάση τη χρήση που θες, την εμπειρία σου και το σώμα σου.

Επίσης F650GS, το παλιό το 650 που βγάινει και με ABS

djSteelCore
16/10/2012, 14:16
Φίλε μου είναι κατανοητό το να θέλεις μηχανή για να γλυτώσεις καποια έξοδα.
Αυτό που δεν στέκει ειναι οτι κοιτάς μηχανάκια καθαρόαιμα motocross χωρίς φώτα, χωρίς πινακίδα και με διαστήματα service που μετριούνται σε ωρες λειτουργίας.
Κοίτα κανένα πιο λογικό μηχανάκι που να ταιριάζει και σε αυτό που θέλεις και στην ελάχιστη εμπειρία σου.

Ξαναδιάβασε αυτα που σου προτείνουν πιο πανω με 'αλλο' μάτι αυτη τη φορα.

Όπως είπα στην αρχή λοιπόν, δεν εχω καταλήξει ακόμα σε κάποια συγκεκριμένη μηχανή... είχα και έχω πολλές σκέψεις και τα cross/motard είναι το τελευταίο διάστημα που τα ψάχνω... αλλά απ' ότι βλέπω δεν είναι για να το προχωρήσω!
Η αρχική μου ερώτηση όμως ήταν άλλη και αλλού βρεθήκαμε τελικά! Αφού καταλήξαμε οτι δεν είναι για αρχάριους αυτές οι μηχανές, ας μου εξηγήσει κάποιος το λόγω που δεν βγάζουν χαρτιά και πινακίδες αυτές οι μηχανές... αν ισχύει κάτι τέτοιο!


μαλλονδεν καταλαβες οτι και γω σε "ψιλοκραζω" φιλε μου!αυτα που κειτας οχι μονο δεν κανουν για καθε μερα άλλα ειναι τρομερα ειδικα μηχανακια που εχουν φτιαχτει για εναν και μονο λογο,και αυτος δεν ειναι δουλεια-σπιτι-καφες-βολτα...

χαχαχαχα ναι μάλλον δεν κατάλαβα σωστά!!! thanks anyway!!!




Κανενας δεν σε κραζει απλα το ευκολο ειναι να σου πουνε γαματο παρτο κλπ φικα σου λεφτα ειναι

Απλα πολλοι εχουν παρει καποια λαθος δεδομενα , πολη και καθαροαιμο δεν πανε οπως και οικονομια και το γκαζι τους μην μπερδευεσε με τα κυβικα για εντουρο ειναι κατι σαν μεσαια κατηγορια

Εγω θα σου προτεινα επισεις bmw 650 και aprilia pegaso strada (ειδικα το 2ο ειναι ο ορισμος του πολιτικου μοταρντ με κινητηρα σκυλη και χαμηλη καταναλωση )

Επισεις να σου πω οτι το cb 400 οπως και bros 400 ειναι τρομερα σχολεια (προσπαθεισα να σου βαλω μηχανακια που και απο θεμα σηματος αλλα ασφαλειας θα ειναι χαμηλα

Α ξεχασα monster 620 το σχολειο .....





Δημοσιεύθηκε αρχικά από djSteelCore Προβολή μηνύματος
Αρχικά σκεφτόμουν cb400, μετά cb500, μετά ''έπεσα" στα 250 ninja, cbf κλπ

Αυτά που μάρκαρα είναι αυτά που χρειάζεσαι, με βάση τη χρήση που θες, την εμπειρία σου και το σώμα σου.
Επίσης F650GS, το παλιό το 650 που βγάινει και με ABS


Ευχαριστώ για τη γνώμη σας αλλά όπως είπα και σε άλλους τα κυβικά είναι πολλά!!! Για το cb400 που λέτε, ήμουν λίγο πριν την αγορά του αλλά οι απόψεις πολλών διίστανται και έτσι έριξα τα κυβικά!!!! Φυσικά ακόμα το χω στο μυαλό μου γτ είναι πόθως μεγάλος (όπως και το cb500 με το οποίο έκανα τα μαθήματα!) αλλά ρίχνω το βάρος στα 250 πρωτίστως!

akis_trevor
16/10/2012, 14:36
cbf 250 αφου δεν θες παπι και μπορεις να πας και λιγο παραπερα.

harris_x
16/10/2012, 14:36
αν προτιμάς τα motard, πάρε το FMX

devil's animal
16/10/2012, 17:52
Όταν είσαι άνεργος, όταν έχεις να πιάσεις στα χέρια σου λεφτά με 3 ψηφία δεν ξέρω και γω απο πότε και όταν προσπαθείς να τα βγάλεις πέρα με οποιοδήποτε τρόπο τότε και σε σένα θα έπεφτε "πολύ βαρύ" το αμάξι!!!
Δεν είμαι απο αυτούς που πεινάνε (ακόμα όχι) αλλά είμαι σε φάση που το 1400άρι αμάξι μου τρώει πάρα πολλά!!! Και μία απο τις λύσεις είναι η μηχανή!!!

Όταν λέω οτι φοβάμαι τα παπιά εννοώ οτι φοβάμαι τα παπιά! Δεν έχω εμπιστοσύνη σε μικρά μηχανάκια κυρίως σε θέματα ασφαλείας!!! Έχω δεί πολλά, έχω και είχα φίλους που πέρασαν πολλά με παπιά και μου χει κάτσει... πες το ψυχολογικό, πες το βλακεία πες το όπως θες παπί δεν θέλω... και αυτο που έχω με δυσκολία το κυκλοφορώ!



ειδες που εισαι λαθος...
επειδη αναφερεσαι συγκεκριμενα σε μενα, προς ενημερωση σου να ξερεις οτι ειμαι 30 και δεν εχω αμαξι ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ...
θα μπορουσα να εχω απο τα 18 μου αλλα δεν...
μου χαρισαν πριν 2 χρονια ενα αμαξι και τελικως το εδωσα μετα απο 6 μηνες...:yuck:...και οχι γιατι δεν μπορουσα να το συντηρησω...απλα στους 6 μηνες μετακινηθηκε 6 φορες...

οποτε οπως καταλαβαινεις, για μενα, αλλα και για πολλους αλλους εδω μεσα ο μοτοσυκλετισμος ειναι αποψη και οχι απλα ενα φτηνο μεταφορικο...

τωρα οσον αφορα τις αποψεις σου συμφωνω αλλα να ξερεις οτι καλυτερο σχολειο απο παπι ειναι δυσκολο να βρεις...
καθως επισης και πιο οικονομικο μεσο...
πλεον τα παπια, μπορει να μην εχουν την ενεργητικη ασφαλεια μιας μεγαλης μηχανης, αλλα εχουν αξιοπρεπεστατα περιφερειακα (φρενα, αναρτησεις, λαστιχα) για εναν αρχαριο, και οταν τα μαθεις ειναι μια χαρα εργαλειακια...

εμμενω στην αποψη μου να κρατησεις αυτο που εχεις και να αποβαλεις τον οποιο φοβο σου, προσπαθωντας να εξοικειωθεις με το οχημα σου...
:beer::beer::beer:

akis_trevor
16/10/2012, 20:15
για μενα, αλλα και για πολλους αλλους εδω μεσα ο μοτοσυκλετισμος ειναι αποψη
+1821
:a56:
:D

Bowleno
16/10/2012, 22:25
μου χαρισαν πριν 2 χρονια ενα αμαξι και τελικως το εδωσα μετα απο 6 μηνες...:yuck:...και οχι γιατι δεν μπορουσα να το συντηρησω...απλα στους 6 μηνες μετακινηθηκε 6 φορες...



:beer::beer::beer:


Μια ολόκληρη φορά τον μήνα κατά μέσο όρο;;; ουστ από εδώ κρυφοκουτάκια! :p

@djSteelCore, αφού θέλεις σώνει και καλά μοταρντ, εκτός του FMX που είπαν τα παιδιά πιο πάνω ρίξε μια ματιά και στο aprilia strada...παίζουν πολλά καλά σε άριστες τιμές!

(Χάρη, μην αρχίσεις πάλι τα περί ματρακά...):D

PQC
16/10/2012, 23:02
πάρε ένα yz ή ένα cr, είναι ότι πρέπει για εσένα.

MG-KTiNoS
17/10/2012, 00:06
Φίλε πάρε το κροσικό !

(να πάρει και το παιδί που το πουλάει το χρήμα να δει τι θα κάνει)

Από εκεί και μετά όταν καταλάβεις τι μλκια έκανες μπορείς να το σκοτώσεις (κάνοντας ακόμα έναν άνθρωπο ευτυχή) και να πάρεις το φμχ που σε λενε...

Μέχρι τότε κροσικό λεμε!
:D

pipe_smoker
17/10/2012, 01:01
Θα συμφωνήσω (εν μέρει) με το διάολο για τα περί παπιού.

Είναι γεγονός ότι αν εξοικειωθείς με το όχημά σου όλα θα λειτουργήσουν υπέρ σου. Και σε ό,τι έχει να κάνει με την οδήγησή σου, και σε ό,τι έχει να κάνει με την όποια μετέπειτα αγορά μηχανής (το παπί έχει "γεωμετρία" και είναι κρυφό σχολειό). Δε θα ήταν άσχημο να καταφέρεις να έρθεις σε ένα modus vivendi (δεν μπορούσα να το θέσω καλύτερα :tooth: ) με το όχημά σου. Κάνε μία προσπάθεια να το δεις με καλό μάτι και είναι σίγουρο ότι θα σε δει κι αυτό και θα τα πάτε μια χαρά.

Από εκεί και πέρα (κι εδώ κολλάει το εν μέρει που είπα παραπάνω) διαφωνώ λίγο και θεωρώ ότι αυτό που προτάθηκε από το διάολο και σου πρότεινα κι εγώ, σωστό είναι μεν, δεν είναι κάτι που ταιριάζει σε όλους δε. Επειδή νέος οδηγός είμαι κι εγώ (2 χρονάκια περίπου καβαλάω), σαφώς την εμπειρία και τις γνώσεις των πάλιουρων εδώ μέσα δεν τις έχω ούτε στο 1%, έχω όμως το "πλεονέκτημα" να θυμάμαι πώς ένιωθα όταν ήμουν σε θέση παρόμοια με τη δική σου. Κι αυτό το οποίο σέβομαι απόλυτα σε κάθε περίπτωση (γιατί έχω καεί κι έχω μάθει) είναι η προϋπάρχουσα αρνητική ψυχολογία γύρω από ένα θέμα. Προσωπικά την υπολογίζω πάρα πολύ.
Κοινώς, αν ΟΝΤΩΣ δεν μπορείς να συμφιλιωθείς με την ιδέα του παπιού (όπως δεν μπορούσα κι εγώ) χέσ'το το παπί. Ψάξ'το λίγο μέσα σου, κι αν τελικά δεν καταφέρεις να αλλάξεις κάτι σε αυτό που νιώθεις, ό,τι και να σου λέει όποιος και να σου το λέει όσο δίκιο κι αν έχει ακαδημαϊκά, είναι αμαρτία να καβαλάς ένα όχημα και να βλαστημάς. Σε καλό δε θα σου βγει. (προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το "εν αρχή ειν'το συναίσθημα" που περιγράφω δε σημαίνει ότι πετάμε στα σκουπίδια τη λογική. Άλλο το "δεν αντέχω ένα όχημα", κι άλλο το "πάω και παίρνω το πλέον ακατάλληλο μηχανάκι γιατί του έριξα μια ματιά και μου έκατσε ωραία").

Τώρα για τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω γιατί έχεις κολλήσει γύρω από το γιατί τα συκεκριμένα μηχανάκια δεν έχουν φώτα ή δε βγάζουν πινακίδες ή δεν ξέρω γω τι. Δεν έχουν φώτα γιατί χρειάζονται εκείνο το χώρο για το number plate. Ορίστε μια πρόχειρη απάντηση. Σε κάλυψε? Κοινώς ό,τι προορίζεται αρχής εξ'αρχής για αγωνιστική χρήση κατασκευάζεται κι από το εργοστάσιο για αυτό το σκοπό και στις περισσότερες περιπτώσεις το όχημα (αυτοκίνητο, μηχανή δεν έχει σημασία) δεν είναι road legal ή έστω στην καλύτερη περίπτωση road appropriate. Και όταν πρωτοξεκινάς να οδηγάς ένα όχημα επιβάλλεται αυτό να είναι όσο πιο road appropriate γίνεται. Κι εγώ για πρώτο μου αυτοκίνητο ήθελα μια Lotus Exige S αλλά ευτυχώς δεν είχα να την πάρω γιατί τώρα δε θα ήμουν εδώ να γράφω.

Δεν ξέρω τι εμπιστοσύνη έχεις στα χέρια σου και στο μυαλό σου (και η υπερβολική και η ελάχιστη το ίδιο βλάπτει) αλλά πιθανόν κακώς να τα φοβάσαι τα 400 κυβικά του cb. Είναι ένα τετρακύλινδρο μηχανάκι, που είναι μια χαρά γραμμικό, δε θα σου λυσσάξει μετά τις 5-6.000rpm για να τα κάνεις πάνω σου ή τίποτα παραμφερές. Άλλα πράγματα να φοβάσαι (το πού θα βρεις κάποιο να είναι της προκοπής, το τι προβλήματα μπορεί να σου βγάλει γιατί είναι παλιό, και τα λοιπά). Σε street νομίζω είναι καλή επιλογή αν εξαιρέσεις αυτά που προανέφερα. Και το λέω γιατί εγώ cb400 πήρα (και το έχω, και καλά να είμαι, όσες μηχανές και να αλλάξω δε σκοπεύω να το δώσω ποτέ) αλλά όσο το πλήρωσα για να το αγοράσω άλλο τόσο και βάλε μου πήγανε σερβισομαζέματα που μου έβγαλε μέσα στα 2 χρόνια που το έχω. Σκυλί κατά κοινή ομολογία που δε σπάει δε χαλάει. Όμως μία μηχανή 17 ετών που ξαφνικά σπάει εσωτερικά η εξάτμιση από τη σαπίλα και θέλει αλλαγή δεν μπορείς να την κατηγορήσεις, αλλά η τσέπη σου πονάει. Κι αυτό είναι ένα παράδειγμα. Κατά τ'άλλα τούμπες δεν έχω μετρήσει (ούτε τη λογική που επιτάσσει ότι θα συμβεί αυτό σώνει και καλά κατάλαβα ποτέ μου) και μια χαρά με έχει εισάγει πιστεύω (κι ακούω) στον κόσμο της οδήγησης μοτοσυκλέτας η συγκεκριμένη κυρία. Προσωπικά, παρ'όλα τα όσα έχω τραβήξει από αδειάσματα τσέπης για μαζέματα και πάλι την ίδια θα έπαιρνα για πρώτη μηχανή. Θεωρώ και τα κυβικά της και τη ροπή της και τα άλογά της κατάλληλα για πρώτη μηχανή, η οποία και να σε διδάξει πράγματα μπορεί, αλλά και δε θα τη βαρεθείς εύκολα νομίζοντας ότι την έχεις στραγγίξει στο εξάμηνο. Αν και αυτά κυρίως εξαρτώνται από τον αναβάτη. Αν είσαι ανεπίδεκτος μαθήσεως δε θα σε διδάξει τίποτα, κι αν "θες" να τη βαρεθείς θα τη βαρεθείς, κι αυτήν και την οποιαδήποτε.

Τέλος, αν δε θες κάτι τόσο παλιό ή εξακολουθούν να σε φοβίζουν τα 400cc, μπορείς να πας στο cbf250 ή σε κάτι ανάλογο ή αν θες να κινηθείς σε μη street μηχανές εκεί κι αν θα βρεις μηχανάκια να σε καλύψουν. Αλλά κοίτα πολιτισμένα πράγματα όπως σου είπαν και τα παιδιά.

Καλά χιλιόμετρα:wave2:

chriscrypton
17/10/2012, 01:18
οποτε οπως καταλαβαινεις, για μενα, αλλα και για πολλους αλλους εδω μεσα ο μοτοσυκλετισμος ειναι αποψη και οχι απλα ενα φτηνο μεταφορικο...

τωρα οσον αφορα τις αποψεις σου συμφωνω αλλα να ξερεις οτι καλυτερο σχολειο απο παπι ειναι δυσκολο να βρεις...
καθως επισης και πιο οικονομικο μεσο...
πλεον τα παπια, μπορει να μην εχουν την ενεργητικη ασφαλεια μιας μεγαλης μηχανης, αλλα εχουν αξιοπρεπεστατα περιφερειακα (φρενα, αναρτησεις, λαστιχα) για εναν αρχαριο, και οταν τα μαθεις ειναι μια χαρα εργαλειακια...

εμμενω στην αποψη μου να κρατησεις αυτο που εχεις και να αποβαλεις τον οποιο φοβο σου, προσπαθωντας να εξοικειωθεις με το οχημα σου...
:beer::beer::beer:

++++++++++:a012::a46:..& επαυξανω τα μεγιστα

Acacius
17/10/2012, 03:27
Μην ξεχνάς ότι παπί έχει αρκετά φθηνότερο κόστος λειτουργίας και συντήρησης από μια μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα. Γενικά πιστεύω ότι το να κοιτάς για μηχανή για να μειώσεις το κόστος ίσως δε σου βγει όπως το περιμένεις.

pipe_smoker
17/10/2012, 13:28
Γενικά πιστεύω ότι το να κοιτάς για μηχανή για να μειώσεις το κόστος ίσως δε σου βγει όπως το περιμένεις.

Μωρέ θα του βγει. Δεν είναι ότι δε θα του βγει. Οι καταναλώσεις διαφέρουν τραγικά όπως και να το κάνουμε. Και το πιο συχνό έξοδο για κάθε μεταφορικό μέσο είναι το κάΨιμο. Η μπετζίνα! Τελεία και παύλα.
Γι'αυτό και πολλοί πλέον το έχουν γυρίσει στο πετρέλαιο (τώρα που μπορούν, έχει να πέσει "γέλιο" μόλις χαρατσωθούν αγρίως με κάποιον τρόπο κι αυτοί) κι έχουν δει απίστευτες διαφορές στις καταναλώσεις τους και ΑΜΕΣΑ στην τσέπη τους. Και τα σέρβις για τα πετρελαιοκίνητα απ'όσο γνωρίζω είναι πιο ακριβά, και στη μηχανή κάτι μπορεί να χαλάσει πιο εύκολα απ'ότι σε ένα αυτοκίνητο (λέμε τώρα) αλλά αυτά δεν είναι άμεσα έξοδα. Αυτά που βγαίνουν από το πορτοφόλι σε καθημερινή-εβδομαδιαία βάση είναι τα φράγκα για τα καύσιμα.

Εμένα η ένστασή μου είναι άλλη. Διαφωνώ με το να καβαλάει κάποιος μηχανή από "ανάγκη" κι όχι από "επιλογή". Κι εξηγούμαι.
Έχω κι εγώ τον κολλητό μου ο οποίος με το μισθό των 600 ευρώ που παίρνει δυσκολεύεται έντονα να συντηρήσει το αυτοκίνητό του (κατανοητό ΑΠΟΛΥΤΑ) και σκεφτόταν να πάρει σκούτεροειδές (βέσπα κιόλας μη γ@μήσω).
- Βρε χριστιανέ μου, είχες ποτέ κανά πάθος με τις μηχανές και μου το έκρυβες?
- Όχι.
- Σε συγκινεί κάτι στο όλο στόρι, στην όλη ιδέα, στην όλη φιλοσοφία που λέγεται μοτοσυκλετισμός?
- Όχι.
- Όταν σε βάζω εγώ συνεπιβάτη στη μηχανή μου να πάμε βόλτα νιώθεις καμιά συγκίνηση, αυτό το συναίσθημα "αχ ρε πστη μου να ήμουν εγώ στο τιμόνι αντί γι'αυτόν", ένα κατιτίς τέλος πάντων?
- Όχι, απλά γλιτώνουμε κίνηση και πάρκινγκ.
- Και δε μου λε ρε Μήτσο. Worst case scenario (το worst είναι άλλο, εξ'από δω και μακριά, αλλά λέμε τώρα). Πέφτω εγώ και σπάω το πόδι μου, το χέρι μου, την κάτω λαγόνιο άκανθό μου μη χέσω. Θα πονέσω μεν, αλλά θα την έχω πάθει ακολουθώντας απολύτως συνειδητά ένα πάθος κι έναν καημό που είχα από μικρό παιδί και, μέσα στις τόσες απολαύσεις και συγκινήσεις που μου έχει προσφέρει, μου πρόσφερε και μια πίκρα. Άμα την πάθεις εσύ έτσι, που θα την πάθεις με τη μαλακία που θες να πάρεις κιόλας αλλά άλλη ιστορία αυτή, τι θα πεις; Σπαζοκοκκαλιάστηκα για να γλιτώσω τις βενζίνες και την κίνηση?

Η συνέχεια του διαλόγου είναι άνευ σημασίας.
Κατ'εμέ λοιπόν, δεν αξίζει να ρισκάρει κάποιος τη σωματική του ακεραιότητα (γιατί καλώς ή κακώς, μέσα στα πολλά άλλα όμορφα, το κάνουμε κι αυτό κάθε φορά που καβαλάμε) για να γλιτώσει λίγα ή πολλά φράγκα.

Ακραίο το παράδειγμα και δε συγκρίνω τα σκατά με τα διαμάντια, αλλά όπως εγώ καπνίζω γιατί μου προσφέρει μια κάποια ευχαρίστηση αυτό το πράγμα (ξαναλέω ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΩ το ένα με το άλλο) και ξέρω ότι μια μέρα μπορεί να μου κοστίσει ακριβά, αντιστοίχως, αν δεν ήμουν καπνιστής, δε θα το ξεκινούσα αν ερχόταν κάποιος κι από βίτσιο μου έλεγε "ξεκίνα το κάπνισμα, και για κάθε τσιγάρο που καπνίζεις θα σου δίνω κι ένα ευρώ".

Από εκεί και πέρα μην πιπιλάμε το δάχτυλο κι εμείς. Το φαινόμενο αυτό υπήρχε πάντα (ούτε όλοι όσοι είναι ντελιβεράδες για να ταϊσουν τις φαμίλιες τους είναι απαραίτητα όλοι φίλοι της μοτοσυκλέτας. Από ανάγκη το κάνουν. Και σκουτεράτοι εποχιακοί, που καβαλάνε κάθε κάθε Μάη και ξεκαβαλάνε αρχές Σεπτέμβρη για να βρίσκουν πάρκινγκ στις παραλίες, υπήρχαν και θα υπάρχουν.). Όντως όμως το φαινόμενο έχει οξυνθεί. Αλλά ούτε στην τσέπη του καθενός είμαι αρμόδιος να κάνω κουμάντο (όπως και κανένας άλλος εκτός του ιδίου νομίζω) ούτε και στην κοσμαντίληψή του περί του "καύλα>ανάγκη" ή "καύλα<ανάγκη". Ο καθένας με τη γκλάβα του κρίνει, πράττει κι αναλόγως εισπράττει. Και δυστυχώς, είναι πραγματικά πάρα πολύ δύσκολοι οι καιροί για να επικαλούμαστε Καντιανές κατηγορηματικές προσταγές και να απαιτούμε μη αποκλίσεις από το ιδανικό.

chr1s_86
17/10/2012, 16:42
...


...


:a013::beer::beer:

djSteelCore
17/10/2012, 16:46
Φίλε pipe_smoker ευχαριστώ για τις απόψεις σου και την όλη βοηθειά σου!
Θέλω να διευκρυνήσω κάποια πράγματα... τη μηχανή πρωτίστως θα την πάρω απο ανάγκη αλλά σε ότι αφορά το παράδειγμα με το φίλο σου, έχω να σου πω οτι προσωπικά πάντα μου άρεσαν οι μηχανές! Δυστυχώς όμως ή μάλλον ευτυχώς στα 16 με 18 (όπως πολλοί σε αυτή την ηλικία ξεκινάνε και καβαλάνε μηχανάκια όντας άμυαλοι, χωρίς δίπλωμα, ανασφάλιστοι κλπ) εγώ δν το έκανα γτ ήδη γνώριζα πράγματα και καταστάσεις και είχα το μυαλό ευτυχώς τότε να πώ "μηχανή όταν έρθει η ώρα"! Μακάρι αυτή η ώρα να μην ήταν απο ανάγκη αλλά αφου ήρθε δν μπορώ να κάνω κάτι! Θα μου πείς οκ δεν μπορείς να κάνεις κάτι αλλά μη κοιτάς/συζητάς/ασχολείσαι με μηχανές "τέρατα" και ακατάλληλες για σένα! Θα συμφωνήσω και γι αυτό ρωτάω εξάλλου για να μάθω πριν βρεθώ προ εκπλήξεως! 'Οσον αφορά το παπί τώρα μακάρι να καταφέρω να ξεπεράσω τους φόβους μου αλλά οι αναμνήσεις και τα γεγονότα δεν ξεχνιούνται τόσο εύκολα οπότε δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι θα το καταφέρω!
Όσο για τα 400cc δεν είναι οτι τα φοβάμαι... όπως είπα και σε προηγούμενο μνμ ήμουν ένα βήμα πριν πάρω το cb400sf! Αυτό που με κράτησε ήταν η παλαιότητα και τα πιθανά προβλήματα που θα έβγαζε στη πορεία! Είχα βάλει όριο τα 400cc καθότι αρχάριος! Αλλά εκτός απο cb και bandit δν υπάρχουν πολλές επιλογές σε αυτή τη κατηγορία που ενδιαφέρομαι! Μετά σε 450cc τα motard αλλά γνωρίζω οτι είναι μηχανές με "νεύρο" και δν συνέχισα να ψάχνω! 'Επεσα λοιπόν στα 250 που υπάρχουν πολλές περισότερες επιλογές! Εννοείται λοιπόν αν έβρισκα cb400 σε άριστη κατάσταση θα το χτύπαγα!


Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τις απόψεις και τις συμβουλές σας!!!

mikes
17/10/2012, 17:55
ρε φιλε μην παιρνεις τα κυβικα σαν απολυτο νουμερο! ειναι και αλλα πραγματα που μετρανε!
για παραδειγμα εγω ειχα μεχρι προτεινος ενα 600αρι τριουμφ το οποιο εβγαζε 110 αλογα! (αυτο στο αβαταρ)
ηταν η πρωτη μου μεγαλη μηχανη και παρολα αυτα μια χαρα τη κουμανταριζα! το fmx που σου προτεινουν τα
παιδια ειναι μεν 650 κυβικα αλλα βγαζει κατω απο 50 αλογα! συνεπως ειναι μια μοτοσυκλετα που μπορεις να την
κανεις οτι θελεις! απο την αλλη το cb400sf βγαζει περισσοτερα αλογα απο το fmx! και ειναι σαφως πιο γρηγορο!

αυτο που θελω να πω ειναι να μην παιρνεις σα δεδομενο μονο τον κυβισμο, κοιτα και τα υπολοιπα τεχνικα χαρακτηριστικα
για να μπορεις να σχηματησεις αποψη!

devil's animal
17/10/2012, 19:12
ρε φιλε μην παιρνεις τα κυβικα σαν απολυτο νουμερο! ειναι και αλλα πραγματα που μετρανε!
για παραδειγμα εγω ειχα μεχρι προτεινος ενα 600αρι τριουμφ το οποιο εβγαζε 110 αλογα! (αυτο στο αβαταρ)
ηταν η πρωτη μου μεγαλη μηχανη και παρολα αυτα μια χαρα τη κουμανταριζα! το fmx που σου προτεινουν τα
παιδια ειναι μεν 650 κυβικα αλλα βγαζει κατω απο 50 αλογα! συνεπως ειναι μια μοτοσυκλετα που μπορεις να την
κανεις οτι θελεις! απο την αλλη το cb400sf βγαζει περισσοτερα αλογα απο το fmx! και ειναι σαφως πιο γρηγορο!

αυτο που θελω να πω ειναι να μην παιρνεις σα δεδομενο μονο τον κυβισμο, κοιτα και τα υπολοιπα τεχνικα χαρακτηριστικα
για να μπορεις να σχηματησεις αποψη!

ρε συ Μικε ειναι καλο το "πραμα" που φουμαρεις??:a44:
οχι γιατι αμα ειναι να δωσεις και σ'εμας λιγο...:a33:

το tt600 110 αλογα...ειναι ονομαστικα απο το εργοστασιο...και παλι ειναι υπεραισιοδοξο το νουμερο...υπολογιζε λοιπον 90 κατω...
επισης το κουμανταριζες μια χαρα (σχετικο και αυτο) γιατι ειχες μια προτερη εμπειρια απο το ybr, ειχες κανει κανα 2 ταξιδια, σου ειχαν τυχει 2-3 στραβες κλπ, κλπ...
παμε τωρα:
το fmx ειναι μεν 40 αλογα αλλα ειναι και μονοκυλινδρο...
το cb400sf βγαζει ιδια με το fmx αλλα ειναι 4κ, που σημαινει οτι δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!

ας καταλαβουμε τα βασικα...(τι εστι μονοκυλινδρο, τι 4κ, που βγαζει και ΠΩΣ βγαζει την δυναμη το καθε ενα)...και μετα ας δουμε ποια μηχανη ταιριαζει στον φιλο...:rolleyes:

trelf
18/10/2012, 00:20
να πω οτι ξεκινησα και εγω με παπι....πλεον εχοντας μεγαλυτερη μηχανη εδω και 5 χρονια και εχοντας διανυσει πανω απο 70.000χμ με αυτη και 40.000χμ με το παπι....θεωρω το παπι ΠΟΛΥ πιο επικινδυνο....

-δεν εχει γκαζι....οποτε δεν εχεις το πλεονεκτημα που σου δινει μια μεγαλη μηχανη για να "ξεφυγεις" γρηγορα απο μια δυσκολη θεση στο δρομο!
-δεν εχει φρενα.....το οτι εχει μικροτερο βαρος και δισκοφρενο μπροστα(ισω και πισω μερικα) αυτο δε σημαινει οτι φρεναρει καλυτερα απο μια μηχανη....η οποια εχει βαρος και "παταει" καλυτερα στο δρομο....οποτε πιο δυσκολα κοκκαλωνει ο πισω τροχος....
-δεν παιρνει δικαβαλο αξιοπρεπως....μειωνονται καταπολυ οι επιδοσεις του.....γινεται πολυ πιο επικιδυνο σαφως....φρενα,επιταχυνση κτλ....

ομως εχει και συν...

-οτι πιο οικονομικο σε καταναλωση
-οτι πιο οικονομικο σε αγορα
-οτι πιο ευελικτο στην κινηση....σε σταματημενα αυτοκινητα δηλαδη....
-απροβληματιστο και με τα πιο φθηνα ανταλλακτικα

το γεγονος οτι δεν εχει γκαζι....ειναι πλεον για εμενα κριτηριο μη επιλογης για ενα διτροχο....αν τα μυαλα τα εχεις στο κεφαλι σου,μπορεις να διαχειριστεις την δυναμη της μοτσυκλετας....αν εχεις μυαλο αλλα παραυτα δεν εχεις δυνατοτητα επιταχυνσης,θα χαροπαλευεις να προλαβεις να σφηνωσεις αναμεσα σε 2 οχηματα για να ξεφυγεις....η θα εχεις το νου σου να κανεις στην ακρη διοτι ο μεθυσμενος πισω σου ειναι επικινδυνος και δεν μπορεις να ανοιξεις πανω απο 80χμ/ω ωστε να "ξεφυγεις"....

--------------------------



Απλα πολλοι εχουν παρει καποια λαθος δεδομενα , πολη και καθαροαιμο δεν πανε οπως και οικονομια και το γκαζι τους μην μπερδευεσε με τα κυβικα για εντουρο ειναι κατι σαν μεσαια κατηγορια

Εγω θα σου προτεινα επισεις bmw 650 και aprilia pegaso strada (ειδικα το 2ο ειναι ο ορισμος του πολιτικου μοταρντ με κινητηρα σκυλη και χαμηλη καταναλωση )

Επισεις να σου πω οτι το cb 400 οπως και bros 400 ειναι τρομερα σχολεια (προσπαθεισα να σου βαλω μηχανακια που και απο θεμα σηματος αλλα ασφαλειας θα ειναι χαμηλα

Α ξεχασα monster 620 το σχολειο .....

συμφωνω με οσα λεει ο "imitrelos"....πολυ καλες επιλογες για 1ο μηχανακι....

bmw f650gs
cb 400
bros 400
aprilia pegaso strada
fmx
xtx660


οτι παρεις απο αυτα θα ειναι πολυ καλη επιλογη και φιλικη προς τον χρηστη!

pipe_smoker
18/10/2012, 02:04
Φίλε pipe_smoker ευχαριστώ για τις απόψεις σου και την όλη βοηθειά σου!
'Οσον αφορά το παπί τώρα μακάρι να καταφέρω να ξεπεράσω τους φόβους μου αλλά οι αναμνήσεις και τα γεγονότα δεν ξεχνιούνται τόσο εύκολα οπότε δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι θα το καταφέρω!
Όσο για τα 400cc δεν είναι οτι τα φοβάμαι... όπως είπα και σε προηγούμενο μνμ ήμουν ένα βήμα πριν πάρω το cb400sf! Αυτό που με κράτησε ήταν η παλαιότητα και τα πιθανά προβλήματα που θα έβγαζε στη πορεία! Είχα βάλει όριο τα 400cc καθότι αρχάριος! Αλλά εκτός απο cb και bandit δν υπάρχουν πολλές επιλογές σε αυτή τη κατηγορία που ενδιαφέρομαι! Μετά σε 450cc τα motard αλλά γνωρίζω οτι είναι μηχανές με "νεύρο" και δν συνέχισα να ψάχνω! 'Επεσα λοιπόν στα 250 που υπάρχουν πολλές περισότερες επιλογές! Εννοείται λοιπόν αν έβρισκα cb400 σε άριστη κατάσταση θα το χτύπαγα!

Παρακαλώ. Σου ξαναλέω καταλαβαίνω, και κυρίως θυμάμαι πώς είναι αυτό που νιώθεις.
Επειδή βλέπω ότι ο τρόπος με τον οποίο αναφέρεσαι στο παπί σου βγάζει δυσκολία ακόμα και στην έκφραση, λογικά κάτι σοβαρό θα έχει συμβεί, οπότε οι παρεμβάσεις μας ως προς αυτό το ζήτημα καλό θα ήταν μάλλον να σταματήσουν εδώ. Ειπώθηκαν αρκετά γύρω από το θέμα κι αν έχεις κάτι να πάρεις από όσα έχουν γραφτεί ώστε να σε πείσουν να μείνεις στο παπί θα το πάρεις. Αν όχι και πάλι έχει καλώς.
Κι εγώ το πρόβλημα που αντιμετώπιζα ήταν ότι δεν ήθελα παπί ούτε σκούτερ. Και ήθελα να κινηθώ και πιο ψηλά από τα 250 κυβικά, με μόνη εξαίρεση ίσως το ότι δεν είχα και τα λεφτά για το ninja το 250 πχ που τότε είχε πρωτοκυκλοφορήσει και δεν μπορούσα να το βρω μεταχειρισμένο. Ακόμα χειρότερα εγώ δε γούσταρα με τίποτα και τα on off, enduro motard και λοιπά μηχανάκια. Ήθελα street. Οπότε για τα λεφτά που διέθετα, ή cb400 θα έπαιρνα ή cb500. Προτίμησα το πρώτο και θαρρώ πως έπραξα σωστά ανάλογα και με τα δικά μου γούστα φυσικά.

Το cb400 είναι τετρακύλινδρο.
Το cb500 είναι δικύλινδρο.
Το fmx είναι μονοκύλινδρο.

Τα δύο πρώτα είναι πιο κοντά, αλλά γενικότερα και τα τρία μηχανάκια διαφέρουν πολύ στον τρόπο που βγάζουν τη δύναμή τους. Τα δύο πρώτα κυρίως λόγω κυλίνδρων. Το τρίτο και λόγω κυλίνδρων, αλλά και γιατί είναι άλλη τελείως κατηγορία μοτοσυκλέτας.

Το "άριστη κατάσταση" για μηχανή που κοντέυει την 20ετία δεν υπάρχει σαν όρος δεν πα'να την είχε και ο γιος του ακατανόμαστου και να της έκανε σέρβις μια φορά την εβδομάδα. Και το δικό μου, από όλα όσα είδα (και πήγα ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ και είδα πολλά πίστεψέ με), ήταν το καλύτερο. Και ο μηχανικός μου που το είδε του έκανε έκπληξη πόσο καλοσυντηρημένο φαινόταν για τα χρόνια του. Το πρόβλημα είναι ότι μέσα στο μηχανάκι δεν μπορεί να μπει κανείς. Καλά και τα "δεκτός κάθε έλεγχος" καλά και τα "έχω μηχανικό τσακάλι" καλά και όλα. Όταν όμως μιλάμε για μηχανή 20ετίας αρχίζεις να λογίζεις ως "αναλώσιμα" πράγματα τα οποία δεν νοούνται ως αναλώσιμα σε μια καινούρια μηχανή. Και δυστυχώς αυτά μπορεί να εμφανιστούν 2-3-4-5-Χ μήνες αφού την πάρεις στα χέρια σου και να είναι πράγματα που δε γινόταν να τα έχει δει ο μηχανικός σου για να σε έχει αποτρέψει. Δεν μπορεί όταν κάνει έλεγχο σε μία προς πώληση μηχανή να τη λύσει στα εξ ων συνετέθει κάνοντάς τη χίλια κομμάτια, λύνοντας μοτέρ ώστε να δει αν η τάδε μεμβράνη του τάδε καρμπυρατέρ είναι έτοιμη να τα φτύσει, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Αν πας σε παλιά μηχανή (ειδικά τόσο παλιά) και θες να την έχεις σωστή και όχι απλά σε κατάσταση να τσουλάει, θα πληρώσεις για κάποια πράγματα. Ξαναλέω, αν θες να την έχεις σωστή. Η λίστα με αυτά τα πραγματάκια θα λιγοστεύει σιγά σιγά (όχι ούτε πλαίσιο ούτε κινητήρα ολόκληρο θα χρειαστεί να αλλάξεις :D) και θα έχεις μία ασφαλή πρωτίστως μηχανή που θα τη γουστάρεις και θα τη χαίρεσαι.

Και ξαναλέω, από τη στιγμή που είσαι ανοιχτός (ακόμα έστω) και σε άλλου τύπου μηχανές εκτός από street το φάσμα των επιλογών σου είναι τεράστιο.



παμε τωρα:
το fmx ειναι μεν 40 αλογα αλλα ειναι και μονοκυλινδρο...
το cb400sf βγαζει ιδια με το fmx αλλα ειναι 4κ, που σημαινει οτι δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!

ας καταλαβουμε τα βασικα...(τι εστι μονοκυλινδρο, τι 4κ, που βγαζει και ΠΩΣ βγαζει την δυναμη το καθε ενα)...και μετα ας δουμε ποια μηχανη ταιριαζει στον φιλο...:rolleyes:

Θες να κάνεις έναν κόπο να εξηγήσεις λίγο τα βασικά που περιγράφεις?
Νομίζω ότι θα βοηθούσε.

devil's animal
18/10/2012, 02:26
Θες να κάνεις έναν κόπο να εξηγήσεις λίγο τα βασικά που περιγράφεις?
Νομίζω ότι θα βοηθούσε.

τι να εξηγησω?
οτι το μονοκυλινδρο στις 6000 στροφες πεθαινει, ενω το 4κ ουσιαστικα τοτε "ξυπναει"...
οτι η πρωτη στο πρωτο αν εισαι λιγο αγαρμπος με τον συμπλεκτη και το γκαζι μπορει να σε φερει καπακι ενω στο αλλο αλλο αν φορτωσεις π.χ. μια τεταρτη εισαι παρανομος σε ολο το οδικο δικτυο απο θεμα χλμ...

επιγραμματικα:
4κ-->ψοφιο στις χαμηλες στροφες, με ταση να "τρελαινεται" στις ψηλες (υστερικο) και μαζεμα χλμ πανευκολα και με διαρκεια...
3κ-->λιγο πιο γεματο χαμηλα, οχι τοσο υστερικο και λιγοτερη διαρκεια απο το 4κ...
2κ-->αρπαγμα απο χαμηλα, χωρις ομως διαρκεια ψηλα...ψωμοτυρι του οι χαμηλομεσαιες στροφες...
1κ-->ροπη απο πολυ νωρις που μπορει να σε στειλει (οπως προειπα), χωρις ομως καθολου διαρκεια στα ψηλα με τον κοφτη να ειναι σε νουμερα παραπλησια αυτων των αυτοκινητων..και φυσικα δυσκολια στο να κινηθει με αξιοπρεπη χλμ σε εθνικο δικτυο...


καλα τα θεωρητικα αλλα αν το εχει αποφασισει να παρει μηχανη, πρεπει να καβαλησει για να καταλαβει...

ελπιζω να βοηθησα...

pipe_smoker
18/10/2012, 02:29
θεωρω το παπι ΠΟΛΥ πιο επικινδυνο....

-δεν εχει γκαζι....οποτε δεν εχεις το πλεονεκτημα που σου δινει μια μεγαλη μηχανη για να "ξεφυγεις" γρηγορα απο μια δυσκολη θεση στο δρομο!


Αν ακολουθήσουμε αυτή τη συγκεκριμένη λογική της ενεργητικής ασφάλειας δε θα τελειώσουμε ποτέ.

Και ένα μεσαίας κατηγορίας μηχανάκι δεν έχει αρκετό γκάζι για να σε γλιτώσει από μια ελαφρώς πιο δύσκολη θέση.
Κι ένα μεγαλύτερης κατηγορίας από μία ακόμα πιο δύσκολη.

Κι άντε κι έχεις το γκάζι για να γλιτώσεις, πρέπει να έχεις και τα φρένα για να κόψεις ή να ακινητοποιηθείς αν χρειαστεί αφού ξεφύγεις από τη δύσκολη αυτή θέση. Και θες και χέρια για να ξέρουν πώς θα χειριστούν αυτά τα φρένα.
Κι άντε και η μηχανή τα έχει τα φρένα. Το 90% των δρόμων στην Ελλάδα είναι για γέλια. Άρα δε θες μόνο φρένα, θες κι οδόστρωμα.

Κι αν ανοίξεις το γκάζι για να ξεφύγεις από μία δύσκολη θέση κι ακολουθεί στροφή ή θα συνεχίσεις να πηγαίνεις ευθεία στο χωράφι, βιτρίνα, περίπτερο για τσιγάρα, επειδή δεν ξέρεις να στρίψεις με τα χιλιόμετρα που έχεις μπαίνοντας στη στροφή όντας αρχάριος, ή θα το παλέψεις και η Παναγιά μαζί σου.

Δεν υποτιμώ το ζήτημα της ενεργητικής ασφάλειας, αλλά κυρίως για κάποιον αρχάριο αυτό που παίζει ρόλο είναι το να μάθει να "διαβάζει".
Να διαβάζει τις κινήσεις των άλλων στο δρόμο, να διαβάζει τις δικές του αντιδράσεις όταν κάνει το ίσιο ή το στραβό, και να διαβάζει τη μηχανή του, τα χέρια του και το τσερβέλο του. Κι εκεί που νιώθει ότι τα χέρια του, η μηχανή του, το οδόστρωμα, η περίσταση επιβάλλουν να πάει με 60, προκειμένου να προλάβει μία στραβή πριν αυτή γίνει και ψάχνεται μετά για γκάζια κι ενεργητικές ασφάλειες για να μαζέψει τα ασυμάζευτα, να πάει όντως με 60.

Σχετικά με τα φρένα μιας και τα ανέφερες, συμφωνώ με τον devil's ότι έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ τα περιφερειακά στα παπιά και μια χαρά φρενάρουν.
Από εκεί και πέρα, για το πότε μετετράπη το βάρος ενός οχήματος από μειονέκτημα σε πλεονέκτημα σε ότι έχει να κάνει με το φρενάρισμα ας με ενημερώσει κι εμένα κάποιος γιατί μάλλον δεν τα ξέρω καλά ή προχώρησε η επιστήμη κι έμεινα εγώ πίσω.

pipe_smoker
18/10/2012, 02:46
καλα τα θεωρητικα αλλα αν το εχει αποφασισει να παρει μηχανη, πρεπει να καβαλησει για να καταλαβει...

ελπιζω να βοηθησα...

Το πρόβλημα είναι ότι, όσο περίεργο κι αν ακούγεται ίσως σε κάποιους, δεν έχουμε μεγαλώσει όλοι μεταξύ μοτοσυκλετιστών για να έχουμε την (για μας) πολυτέλεια να μπορούμε να καβαλήσουμε πολλές και διάφορες μηχανές για να σχηματίσουμε ιδία άποψη. Σαφώς και είναι απαραίτητο αλλά δεν είναι πάντα εφικτό, ειδικά αν δεν έχεις μοτοσυκλετιστές στο στενό σου κύκλο. Δεν είναι δα και συχνό φαινόμενο το να βρεις κάποιον γνωστό γνωστού να σου δώσει τη μηχανή του να την πας μια βόλτα. Πόσο μάλλον αν ξέρει ότι είσαι και νεούδι.
Κι εμένα τον ίδιο με προβληματίζει αυτό γιατί ήδη σκέφτομαι την αγορά της επόμενης μηχανής μου και δυστυχώς, εκτός από τη δικιά μου και σκουτεροπαπιά, έχω καβαλήσει άλλες 2 όλες κι όλες. Άντε να σχηματίσω άποψη. Τα @@ θα σας ζαλίσω κι εγώ με τη σειρά μου σε κάποιο θρεντ όταν έρθει η ώρα :lol:

Είμαι σίγουρος ότι βοήθησες :beer:

imitrelos
18/10/2012, 03:08
στα μεταχειρισμενα παντα υπαρχει η πιθανοτητα να σου βγει καποια ζημια αλλα.... Τοτε φτιαχναν μηχανακια με υλικα καλητερης ποιοτητας απο οτι σημερα (για αυτο καλα να ειναι τα τμηματα μαρκετινγκ και το δογμα της μειωσης του κοστους )

Αν και θα φαω κραξιμο τρελο ενα απο τα καλητερα endry level μηχανακια ειναι το moto guzzi v7 παναλαφρο οχι πολυ γκαζι αλλα ροπαρα απο τα ταρταρα και μοτερ που ειναι 50χρονων και δοκιμασμενα αξιοπιστο

Bowleno
18/10/2012, 08:55
Είμαι σίγουρος ότι βοήθησες :beer:


Με βάση όσα σου ο διάολος της Τασμανίας, σκέψου ΚΑΛΑ και με το χέρι στην καρδιά που λέει ο λόγος για τι χρήση θέλεις την μηχανή ΚΥΡΙΩΣ από εκεί και μετά θα είναι εύκολη η επιλογή σου...
Κι εγώ μπορούσα να πάρω εύκολα 4κ γιά να λέω ότι έχω μηχανή που "φυσάει" για δύσκολες καταστάσεις (όπως τις λες) κ.λ.π.
Όμως στάθμισα τις όποιες ανάγκες μου οι οποίες είναι 95% αστική και περιαστική χρήση (άντε 1-2 φορές τον χρόνο να πεταχτώ ως την Καλαμάτα π.χ.)
οπότε; το καλύτερο για αυτήν την χρήση είναι είναι ένα μονοκύλινδρο να σου δίνει το άρπαγμα από χαμηλά στις μικροαποστάσεις από φανάρι σε φάναρι, απο στενο σε στενο κ.λ.π
Και πραγματικά δεν το μετάνοιωσα έως τώρα.
ελπίζω να βοήθησα κι εγώ με τις δικές μου σκέψεις. καλές αγορές :beer:

mikes
18/10/2012, 09:47
Αν και θα φαω κραξιμο τρελο ενα απο τα καλητερα endry level μηχανακια ειναι το moto guzzi v7 παναλαφρο οχι πολυ γκαζι αλλα ροπαρα απο τα ταρταρα και μοτερ που ειναι 50χρονων και δοκιμασμενα αξιοπιστο

η το breva 750 με ακριβως το ιδιο μοτερ, το ιδιο μαζεμενο και μανιτζεβελο, αλλα αρκετα φθηνοτερο!

pipe_smoker
18/10/2012, 12:35
Με βάση όσα σου ο διάολος της Τασμανίας, σκέψου ΚΑΛΑ και με το χέρι στην καρδιά που λέει ο λόγος για τι χρήση θέλεις την μηχανή ΚΥΡΙΩΣ από εκεί και μετά θα είναι εύκολη η επιλογή σου...
Κι εγώ μπορούσα να πάρω εύκολα 4κ γιά να λέω ότι έχω μηχανή που "φυσάει" για δύσκολες καταστάσεις (όπως τις λες) κ.λ.π.
Όμως στάθμισα τις όποιες ανάγκες μου οι οποίες είναι 95% αστική και περιαστική χρήση (άντε 1-2 φορές τον χρόνο να πεταχτώ ως την Καλαμάτα π.χ.)
οπότε; το καλύτερο για αυτήν την χρήση είναι είναι ένα μονοκύλινδρο να σου δίνει το άρπαγμα από χαμηλά στις μικροαποστάσεις από φανάρι σε φάναρι, απο στενο σε στενο κ.λ.π
Και πραγματικά δεν το μετάνοιωσα έως τώρα.
ελπίζω να βοήθησα κι εγώ με τις δικές μου σκέψεις. καλές αγορές :beer:

Εσύ δε βοήθησες :lol:

Πέραν της πλάκας, όχι ότι φταις εσύ, εγώ δεν το ξεκαθάρισα μιας και το θέμα εδώ δεν είμαι εγώ, το θρεντ είναι του φίλου που ψάχνει μηχανή. Βγαίνουμε off topic για λίγο απλά για να διευκρινήσω.
Εμένα το πρόβλημά μου δεν είναι αν θα πάρω 4κύλινδρο ή 1κύλινδρο (δε μου αρέσει ούτως ή άλλως ο τύπος μηχανής που συνήθως φέρει ένα κύλινδρο, βλέπε on off enduro κλπ). Εμένα τα διλήμματά μου είναι άλλα. Αφορούν τον τύπο της μηχανής (γυμνό street, street, ss) κι όχι τον αριθμό των κυλίνδρων.
Πολύ συνοπτικά (με αποτέλεσμα να ακουστούν γελοίοι) παραθέτω δείγμα των προβληματισμών μου. Παράδειγμα δύο μοτοσυκλετών που έχω κατά νου (ναι είμαι hondaκιας)
1. CBR600RR:
+ Κ@υλα κι όνειρο ζωής το supersport, είμαι 25 κι αν δεν το πάρω τώρα πότε θα το πάρω, ανυπομονησία να κάνω σχολείο, να μπω σε πίστα και η λίστα συνεχίζεται.
- Εδώ με το CB400 και σε πολύωρες διαδρομές (όχι ταξίδια, κέντρο και σταμάτα-ξεκίνα τύπου) πονάνε τα @@ μου γιατί τα έχω κι ευαίσθητα πανάθεμά με, θα αντέξουν
στο CBR; Θέλω να βάζω πάνω την κοπελιά και να πηγαίνουμε βόλτες και κανά ταξιδάκι. Μετατώπιση σπονδύλου θα πάθει η δόλια.
Με 2 χρόνια στο κουρμπέτι και 20.000 χιλιόμετρα στο "κοντέρ" των χεριών και του κεφαλιού μου, πάω σε 120 άλογα (4κύλινδρα supersportίστικα, να το διευκρινήσω μην πεταχτεί κι ο διάολος απο πουθενά και μου ρίξει καμιά σφαλιάρα :D ) ή θα "κλαίει η μάνα μου στο μνήμα κλαίει κι η παναγιά"?

2. CBF600:
+ Βάζω πάνω μπαγάζια και το μισό μου νοικοκυριό, ανεβάζω και τη γ'ναίκα, και φύγαμε απροβλημάτιστοι από αέρηδες, πόνους στη μέση και στα @@ και δε συμμαζεύεται.
Πιο φιλικά τα αλογατάκια του, οι ροπές του η συμπεριφορά του γενικότερα για την οδηγική μου εμπειρία.
- Μόνο που το βλέπω ξερνάω το μανόγαλό μου και βγάζω φλύκταινες. Μούτρα είναι αυτά που έχει ρε πστη μου??? (μην παρεξηγηθείτε όσοι το έχετε υποκειμενικά είναι αυτά)
Οι κ@υλες και τα όνειρα για πιο extreme καταστάσεις όπως με το ss πάνε περίπατο. Και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί.

Η λύση? Καβάλα μόνος σου και κρίνε πρώτα γιατί από εκεί και μόνο μπορεί να σου λυθούν ακόμα και τα θεωρητικά διλήμματα. Άμα μπορούσα να βρω να καβαλήσω έστω τις μισές από τις μηχανές που θα ήθελα τρισευτυχισμένος θα ήμουν.

Τέσπα. Είπαμε θα ανοίξω θρεντ όταν έρθει η ώρα να σας τα ζαλίσω εκεί πέρα άμα δεν έχω βγάλει άκρη μονάχος μου. Ένα παράδειγμα έφερα μιας και αναφερθήκαμε σε μένα και δε θέλω να χαλάσω το θρεντ του παιδιού. Αν και καλό θα του κάνει. Να μη νομίζει ότι η απόφαση για την πρώτη μηχανή είναι η δύσκολη. Και οι επόμενες γ@μησέ τα είναι :lol:

Bowleno
18/10/2012, 15:18
Εσύ δε βοήθησες :lol:



Μα εγώ απευθυνόμουν στον djSteelCore τώρα πως κατευθύνθηκε σε σένα ούτε εγώ κατάλαβα :lol:

GiannisBlessed
18/10/2012, 15:43
Εσύ δε βοήθησες :lol:

Πέραν της πλάκας, όχι ότι φταις εσύ, εγώ δεν το ξεκαθάρισα μιας και το θέμα εδώ δεν είμαι εγώ, το θρεντ είναι του φίλου που ψάχνει μηχανή. Βγαίνουμε off topic για λίγο απλά για να διευκρινήσω.
Εμένα το πρόβλημά μου δεν είναι αν θα πάρω 4κύλινδρο ή 1κύλινδρο (δε μου αρέσει ούτως ή άλλως ο τύπος μηχανής που συνήθως φέρει ένα κύλινδρο, βλέπε on off enduro κλπ). Εμένα τα διλήμματά μου είναι άλλα. Αφορούν τον τύπο της μηχανής (γυμνό street, street, ss) κι όχι τον αριθμό των κυλίνδρων.
Πολύ συνοπτικά (με αποτέλεσμα να ακουστούν γελοίοι) παραθέτω δείγμα των προβληματισμών μου. Παράδειγμα δύο μοτοσυκλετών που έχω κατά νου (ναι είμαι hondaκιας)
1. CBR600RR:
+ Κ@υλα κι όνειρο ζωής το supersport, είμαι 25 κι αν δεν το πάρω τώρα πότε θα το πάρω, ανυπομονησία να κάνω σχολείο, να μπω σε πίστα και η λίστα συνεχίζεται.
- Εδώ με το CB400 και σε πολύωρες διαδρομές (όχι ταξίδια, κέντρο και σταμάτα-ξεκίνα τύπου) πονάνε τα @@ μου γιατί τα έχω κι ευαίσθητα πανάθεμά με, θα αντέξουν
στο CBR; Θέλω να βάζω πάνω την κοπελιά και να πηγαίνουμε βόλτες και κανά ταξιδάκι. Μετατώπιση σπονδύλου θα πάθει η δόλια.
Με 2 χρόνια στο κουρμπέτι και 20.000 χιλιόμετρα στο "κοντέρ" των χεριών και του κεφαλιού μου, πάω σε 120 άλογα (4κύλινδρα supersportίστικα, να το διευκρινήσω μην πεταχτεί κι ο διάολος απο πουθενά και μου ρίξει καμιά σφαλιάρα :D ) ή θα "κλαίει η μάνα μου στο μνήμα κλαίει κι η παναγιά"?

2. CBF600:
+ Βάζω πάνω μπαγάζια και το μισό μου νοικοκυριό, ανεβάζω και τη γ'ναίκα, και φύγαμε απροβλημάτιστοι από αέρηδες, πόνους στη μέση και στα @@ και δε συμμαζεύεται.
Πιο φιλικά τα αλογατάκια του, οι ροπές του η συμπεριφορά του γενικότερα για την οδηγική μου εμπειρία.
- Μόνο που το βλέπω ξερνάω το μανόγαλό μου και βγάζω φλύκταινες. Μούτρα είναι αυτά που έχει ρε πστη μου??? (μην παρεξηγηθείτε όσοι το έχετε υποκειμενικά είναι αυτά)
Οι κ@υλες και τα όνειρα για πιο extreme καταστάσεις όπως με το ss πάνε περίπατο. Και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί.

Η λύση? Καβάλα μόνος σου και κρίνε πρώτα γιατί από εκεί και μόνο μπορεί να σου λυθούν ακόμα και τα θεωρητικά διλήμματα. Άμα μπορούσα να βρω να καβαλήσω έστω τις μισές από τις μηχανές που θα ήθελα τρισευτυχισμένος θα ήμουν.

Τέσπα. Είπαμε θα ανοίξω θρεντ όταν έρθει η ώρα να σας τα ζαλίσω εκεί πέρα άμα δεν έχω βγάλει άκρη μονάχος μου. Ένα παράδειγμα έφερα μιας και αναφερθήκαμε σε μένα και δε θέλω να χαλάσω το θρεντ του παιδιού. Αν και καλό θα του κάνει. Να μη νομίζει ότι η απόφαση για την πρώτη μηχανή είναι η δύσκολη. Και οι επόμενες γ@μησέ τα είναι :lol:

λυση....
CBR 600 F4i:beer:

pipe_smoker
18/10/2012, 18:38
Μα εγώ απευθυνόμουν στον djSteelCore τώρα πως κατευθύνθηκε σε σένα ούτε εγώ κατάλαβα :lol:

Παρέθεσες εμένα (οπου στο συγκεκριμενο μου ποστ ανεφερα κι εγω οτι προβληματιζομουν για μελλοντικη αγορα) και ξεκίνησες γράφοντας:

Με βάση όσα σου (είπε) ο διάολος της Τασμανίας.....

Οπότε νόμιζα ότι απευθυνόσουν σε μένα :beer:

@giannisbleed έχει περάσει κι αυτό από το μυαλό μου όπως και άλλα. Δυο παραδείγματα έδωσα ενδεικτικά. Αλλα ας μην ασχοληθούμε άλλο με εμένα στο θρεντ του παιδιού :beer:

djSteelCore
19/10/2012, 13:16
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις απόψεις σας!!! Πραγματικά βοηθάνε!!!!



Με βάση όσα σου ο διάολος της Τασμανίας, σκέψου ΚΑΛΑ και με το χέρι στην καρδιά που λέει ο λόγος για τι χρήση θέλεις την μηχανή ΚΥΡΙΩΣ από εκεί και μετά θα είναι εύκολη η επιλογή σου...
Κι εγώ μπορούσα να πάρω εύκολα 4κ γιά να λέω ότι έχω μηχανή που "φυσάει" για δύσκολες καταστάσεις (όπως τις λες) κ.λ.π.
Όμως στάθμισα τις όποιες ανάγκες μου οι οποίες είναι 95% αστική και περιαστική χρήση (άντε 1-2 φορές τον χρόνο να πεταχτώ ως την Καλαμάτα π.χ.)
οπότε; το καλύτερο για αυτήν την χρήση είναι είναι ένα μονοκύλινδρο να σου δίνει το άρπαγμα από χαμηλά στις μικροαποστάσεις από φανάρι σε φάναρι, απο στενο σε στενο κ.λ.π
Και πραγματικά δεν το μετάνοιωσα έως τώρα.
ελπίζω να βοήθησα κι εγώ με τις δικές μου σκέψεις. καλές αγορές

Όπως είπα στο πρώτο μνμ τη μηχανή τη θέλω για αντικατάσταση του αυτοκινήτου! Ότι δουλειά κάνω με το αμάξι στην αθήνα να τη κάνω με τη μηχανή! Απο κει και πέρα ταξίδια με τη μηχανή (ακόμα τουλάχιστον) δεν σκοπεύω να κάνω!



να πω οτι ξεκινησα και εγω με παπι....πλεον εχοντας μεγαλυτερη μηχανη εδω και 5 χρονια και εχοντας διανυσει πανω απο 70.000χμ με αυτη και 40.000χμ με το παπι....θεωρω το παπι ΠΟΛΥ πιο επικινδυνο....

-δεν εχει γκαζι....οποτε δεν εχεις το πλεονεκτημα που σου δινει μια μεγαλη μηχανη για να "ξεφυγεις" γρηγορα απο μια δυσκολη θεση στο δρομο!
-δεν εχει φρενα.....το οτι εχει μικροτερο βαρος και δισκοφρενο μπροστα(ισω και πισω μερικα) αυτο δε σημαινει οτι φρεναρει καλυτερα απο μια μηχανη....η οποια εχει βαρος και "παταει" καλυτερα στο δρομο....οποτε πιο δυσκολα κοκκαλωνει ο πισω τροχος....
-δεν παιρνει δικαβαλο αξιοπρεπως....μειωνονται καταπολυ οι επιδοσεις του.....γινεται πολυ πιο επικιδυνο σαφως....φρενα,επιταχυνση κτλ....


Αν ακολουθήσουμε αυτή τη συγκεκριμένη λογική της ενεργητικής ασφάλειας δε θα τελειώσουμε ποτέ.

Και ένα μεσαίας κατηγορίας μηχανάκι δεν έχει αρκετό γκάζι για να σε γλιτώσει από μια ελαφρώς πιο δύσκολη θέση.
Κι ένα μεγαλύτερης κατηγορίας από μία ακόμα πιο δύσκολη.

Κι άντε κι έχεις το γκάζι για να γλιτώσεις, πρέπει να έχεις και τα φρένα για να κόψεις ή να ακινητοποιηθείς αν χρειαστεί αφού ξεφύγεις από τη δύσκολη αυτή θέση. Και θες και χέρια για να ξέρουν πώς θα χειριστούν αυτά τα φρένα.
Κι άντε και η μηχανή τα έχει τα φρένα. Το 90% των δρόμων στην Ελλάδα είναι για γέλια. Άρα δε θες μόνο φρένα, θες κι οδόστρωμα.

Κι αν ανοίξεις το γκάζι για να ξεφύγεις από μία δύσκολη θέση κι ακολουθεί στροφή ή θα συνεχίσεις να πηγαίνεις ευθεία στο χωράφι, βιτρίνα, περίπτερο για τσιγάρα, επειδή δεν ξέρεις να στρίψεις με τα χιλιόμετρα που έχεις μπαίνοντας στη στροφή όντας αρχάριος, ή θα το παλέψεις και η Παναγιά μαζί σου.

Δεν υποτιμώ το ζήτημα της ενεργητικής ασφάλειας, αλλά κυρίως για κάποιον αρχάριο αυτό που παίζει ρόλο είναι το να μάθει να "διαβάζει".
Να διαβάζει τις κινήσεις των άλλων στο δρόμο, να διαβάζει τις δικές του αντιδράσεις όταν κάνει το ίσιο ή το στραβό, και να διαβάζει τη μηχανή του, τα χέρια του και το τσερβέλο του. Κι εκεί που νιώθει ότι τα χέρια του, η μηχανή του, το οδόστρωμα, η περίσταση επιβάλλουν να πάει με 60, προκειμένου να προλάβει μία στραβή πριν αυτή γίνει και ψάχνεται μετά για γκάζια κι ενεργητικές ασφάλειες για να μαζέψει τα ασυμάζευτα, να πάει όντως με 60.

Σχετικά με τα φρένα μιας και τα ανέφερες, συμφωνώ με τον devil's ότι έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ τα περιφερειακά στα παπιά και μια χαρά φρενάρουν.
Από εκεί και πέρα, για το πότε μετετράπη το βάρος ενός οχήματος από μειονέκτημα σε πλεονέκτημα σε ότι έχει να κάνει με το φρενάρισμα ας με ενημερώσει κι εμένα κάποιος γιατί μάλλον δεν τα ξέρω καλά ή προχώρησε η επιστήμη κι έμεινα εγώ πίσω.


Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν τις πρώτες μέρες που έψαχνα για μηχανή! Πέρα απο το παπί, σκεφτόμουν οτι και ακόμα και τα 250cc για ένα άτομο 100 κιλών σαν εμένα θα είναι πολύ λίγα! Σκεφτόμουν για παράδειγμα αν χρειαστώ να βγω αττική οδό και έστω οτι έχω και άλλον πάνω, πώς ένα 250άρι θα μπορέσει να πιάσει 100-120 αν χρειαστεί ωστέ να μην πετάξουμε απο τον αέρα των άλλων που μας προσπερνάνε ή την οποιαδήποτε κατάσταση τέλος πάντων! Η αλήθεια είναι οτι ακόμα προβληματίζομαι με τα 250 αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό!

mikes
19/10/2012, 14:02
Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν τις πρώτες μέρες που έψαχνα για μηχανή! Πέρα απο το παπί, σκεφτόμουν οτι και ακόμα και τα 250cc για ένα άτομο 100 κιλών σαν εμένα θα είναι πολύ λίγα! Σκεφτόμουν για παράδειγμα αν χρειαστώ να βγω αττική οδό και έστω οτι έχω και άλλον πάνω, πώς ένα 250άρι θα μπορέσει να πιάσει 100-120 αν χρειαστεί ωστέ να μην πετάξουμε απο τον αέρα των άλλων που μας προσπερνάνε ή την οποιαδήποτε κατάσταση τέλος πάντων! Η αλήθεια είναι οτι ακόμα προβληματίζομαι με τα 250 αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό!

η αληθεια ειναι πως εγω με το 250αρι που εχω (yamaha ybr) με περιπου 200 κιλα φορτιο (120 εγω + καμια 75αρια η αδερφη μου) πηγαινα στην εθνικη και στην αττικη ανετοτατα με 130! (στα 140 τελικιαζει και ειναι κοντα στον κοφτη! μη το σπασουμε, δεν κανει)και επισης δεν εδειχνε να ζοριζεται στις ανηφορες, ενω με τους ιδιους ρυθμους μονος μου εκανα και ταξιδακια-βολτες της ταξης των 400 χλμ!

pipe_smoker
20/10/2012, 22:45
Όπως είπα στο πρώτο μνμ τη μηχανή τη θέλω για αντικατάσταση του αυτοκινήτου! Ότι δουλειά κάνω με το αμάξι στην αθήνα να τη κάνω με τη μηχανή!


Σε πιάνω, αλλά ψιλοκλάφ'τα Χαράλαμπε. Ή έστω, για να μην είμαι απόλυτος, να πω ότι τουλάχιστον θα σε δυσκολέψει πολύ η μετάβαση αν δεν υπάρχει ως καβάτζα τουλάχιστον στο στενό σου οικογενειακό-φιλικό κύκλο ένα αυτοκίνητο που θα μπορείς να δανειστείς on short notice.
Αυτοί οι οποίοι ξεκίνησαν την οδηγική τους "καριέρα" με μηχανές δε "μολύνθηκαν" ποτέ με το μικρόβιο του αυτοκινήτου. Όσοι (όχι όλοι σίγουρα) πρώτα οδηγούσαμε αυτοκίνητο και μετά ήρθε η μηχανή (κι ακόμα από επιλογή κι όχι από ανάγκη) νιώθουμε συχνά να μας λείπουν οι ανέσεις του αυτοκινήτου. Βλέπε έχω να πάω για ψώνια στο σουπερ μάρκετ, βρέχει καρέκλες και έχω να κάνω πολύ μεγάλη διαδρομή και λοιπά. Κάποιοι θα με πουν χνουδόκωλο αλλά τουλάχιστον εγώ έτσι τα βλέπω τα πράγματα. Δε νομίζω ότι θα μπορούσα να τα βγάλω πέρα μόνο με μηχανή (ξαναλέω, με αυτοκίνητο που μπορείς να δανειστείς χωρίς να κάνεις τεμενάδες ή να είναι διαθέσιμο μια φορά το χρόνο, κάτι γίνεται).





Σκεφτόμουν για παράδειγμα αν χρειαστώ να βγω αττική οδό και έστω οτι έχω και άλλον πάνω, πώς ένα 250άρι θα μπορέσει να πιάσει 100-120 αν χρειαστεί ωστέ να μην πετάξουμε απο τον αέρα των άλλων που μας προσπερνάνε ή την οποιαδήποτε κατάσταση τέλος πάντων! Η αλήθεια είναι οτι ακόμα προβληματίζομαι με τα 250 αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό!

Έτυχε να έχω στο συνεργείο και το cb και το αυτοκίνητο ταυτόχρονα. Κι έπρεπε να βγω αττική οδό (δε θυμάμαι που πήγαινα). Πήρα το παπί της δουλειάς. Δουλεύει (δε θα ρίσκαρα να χαροπαλέψω), αλλά είναι παλιό, είναι 110cc, ράτσα ούτε που θυμάμαι, κοινώς καμία σχέση με ένα καινούριο crypton ή innova και λοιπά.
Σαφώς και η α.ο. δεν είναι το στοιχείο του, αλλά δεν έπαθα και τίποτα. Έκατσα δεξιά, πήγαινα με όσα πήγαινε, και για πρώτη φορά χάζεψα και λίγο δεξιά αριστερά τα βουνά να δω πώς είναι γιατί είχα το χρόνο :lol: Ναι, αν επιχειρούσα προσπέραση θα έπρεπε να βάλω το πόδι κάτω και να σπρώχνω. Αλλά δε με έκαιγε. Δε μου έπεσε ο κώλος που έκατσα δεξιά και πήγαινα με 90-100 (αν πήγαινε και με τόσα). Δεν ενόχλησα δε με ενόχλησαν.

Από την άλλη, έχω ανέβει αεροδρόμιο από α.ο. με το cb άπειρες φορές λόγω δουλειάς. Ούτε το δικό του στοιχείο είναι. Γιατί βλέπεις ένα δρόμο ευθεία μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι σου και ή θα κάτσεις δεξια-μεσαία (στην Ελλάδα μία η άλλη είναι) να σε πηγαίνουνε καρότσα, ή θα βγεις αριστερή, να διπλωθείς σαν το σουγιά μπας και σου κόψουν καθόλου τον αέρα τα κοντέρια και φκιάσεις κανά αεροδυναμικό σχήμα να'ούμε και φτάσεις τα αστρονομικά 170-180χλμ/ώρα. Με κίνδυνο να έρχεται καμιά Μ5 πίσω σου με όσα, ή το πιο πιθανό κανάς ταρίφας με καμιά 3λιτρη μερτσέντα (τους πιάνουν οι κ@ύλες τους στην α.ο. προς το αεροδρόμιο) γιατί πάει να πάρει κούρσα κανά τουρίστα, και να σε αρχίσουν στα φώτα και στις κόρνες για να αλλάξεις λωρίδα. Κόβεις σιγά σιγά (για να μην πέσει πάνω σου) ώστε να μπεις μεσαία, γιατί με τα χιλιόμετρα που έχεις δύσκολο, και μετά φτου κι από την αρχή το όλον.

Άρα? Κατάλληλη μηχανή να πάρεις άμα χρειάζεται να βγάινεις αττική οδό? Street ή supersport από 600 κυβικά και πάνω, πες 1000 μωρέ αδερφέ καλύτερα να πέσεις μέσα? :nono:

Δεν τα λέω όλα αυτά για να σου κάνω την καρδιά περιβόλι. Και σου φέρνω παραδείγματα του τύπου "τι θα γίνει αν...." γιατί κάνεις ερωτήσεις του τύπου "τι θα γίνει αν....?". Δε σε παρεξηγώ.
Δε θα σου πει κανείς ότι το παπί είναι η ιδανική μηχανή για να κάνεις το γύρω της Ευρώπης. Ούτε ότι ένα 250άρι θα σου καλύψει κάθε πιθανή ανάγκη σε κάθε πιθανό ενδεχόμενο που πχ θα χρειαστεί να επιταχύνεις από τα 90 στα 130 για να προσπεράσεις. Το εξήγησα και πιο πάνω στο ποστ μου που παρέθεσες. Αν πας να καλύψεις κάθε δυνατό ενδεχόμενο του τι θα γίνει άμα σου λείψει το γκάζι και η δύναμη θα καταλήξεις σαν το σκυλί που κυνηγάει την ουρά του.
Γι'αυτό και η γενική αρχή είναι να ξεκινάς με κάτι "μικρό" και να βλέπεις στην πορεία προς τα που θες να κινηθείς. Είτε παπί, είτε 250, είτε 400, αργά ή γρήγορα θα σε προβληματίσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Και πρέπει και να σε προβληματίσουν, γιατί αλλιώς δε θα μπεις στη διαδικασία να δεις τι σου ταιριάζει επί της ουσίας.

Στην ταμπακιέρα γιατί έχουμε ξεφύγει. Είναι η πρώτη σου μηχανή. Είτε κράτα το παπί όπως προείπαμε, είτε δες κάποιες από τις επιλογές που προτάθηκαν εδώ από τα παιδιά. Δεν είναι και λίγες. Τα "τι θα γίνει αν..." μην τα πιάνεις γιατί δε θα τελειώσεις ποτέ:wave2:

gefr
21/10/2012, 07:36
Εγώ ξεκινώντας από παπί αισθανόμουνα ανασφάλεια από τον τρόπο που κρατιέται το τιμόνι. Τα λυγισμένα χέρια δεν μου έδιναν την αίσθηση οτι σε δυνατό φρενάρισμα θα μπορέσω να κρατηθώ και να μη φύγω πάνω από το τιμόνι. Τώρα, μετά από δυό τρείς μηχανές δεν έχω τέτοια ανασφάλεια σε παπιά και σκούτερ.
Για πρακτικό μέσο μέσα σε αστικό περιβάλον, εγώ, όντας εντουράκιας θα πρότεινα το BMW 650 funduro που λένε και μερικοί. Η όρθια θέση οδήγησης είναι νομίζω πολύ βολική για τις μικρομετακινήσεις και ο κινητήρας οικονομικός και ήπιος. Για αξιοπιστία δεν έχω άποψη, αλλά δεν έχω ακούσει και τίποτα τραγικό. Τώρα το θέμα του γούστου είναι προσωπικό και ίσως το πιό σημαντικό στην επιλογή μηχανής.
Νομίζω οτι ακούστηκαν αρκετές απόψεις ώστε να σχηματίσεις άποψη.
Γειά χαρά και καλή επιλογή.

AUFGEBRACHT
21/10/2012, 08:37
Για πρακτικό μέσο μέσα σε αστικό περιβάλον, εγώ, όντας εντουράκιας θα πρότεινα το BMW 650 funduro που λένε και μερικοί. Η όρθια θέση οδήγησης είναι νομίζω πολύ βολική για τις μικρομετακινήσεις και ο κινητήρας οικονομικός και ήπιος. Για αξιοπιστία δεν έχω άποψη, αλλά δεν έχω ακούσει και τίποτα τραγικό.

Κινητήρας Rotax, σκυλί αξιοπιστίας :wave2:

EVI
22/10/2012, 09:43
Η μηχανη δεν ειναι φθηνοτερη απο ενα αμαξι παντα. Πχ τα λαστιχα της ειναι πιο ακριβα , τα σερβις της ειναι ποιο ακριβα καθε χτυπημα ειναι χρηματα που ισως να μην μπορεις να αποφυγεις , θελει εναν καποιον εξοπλισμο τον οποιο πρεπει παντα να φορας για την ασφαλεια σου και στοιχιζει καποια χρηματα.

Οταν θελουμε απλα να μετακοινουμαστε και να κανουμε τη δουλιτσα μας δε παιρνουμε μηχανη , για μενα παρε ενα

beverly η ενα nexus η κατι τετοιο εχει και χωρους να μεταφερεις πραγματα.... καλους δρομους .

EVI
22/10/2012, 09:44
Κινητήρας Rotax, σκυλί αξιοπιστίας :wave2:

εκτος και αν ειναι ο 2χρονος ... τοτε αστα και κλαφτα :cry:

djSteelCore
23/10/2012, 17:00
Διάβασα όλων τα μηνύματα και σας ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοηθειά σας!
Ευχαριστώ και για τις προτάσεις που κάνατε με τις μηχανές, αλλά όπως είπα έχω βάλει ένα όριο στα κυβικά θέλωντας να είμαι και να αισθάνομαι "πιο σίγουρος" καθότι αρχή!!!
Και επειδή κατά 99% θα καταλήξω στα 250cc, έκανα μια ακόμη έρευνα σε αγγελείες και θα 'θελα μία ακόμα βοήθεια - γνώμη απο εσάς μπας και βγάλω άκρη!!!

Honda Cbf 250 (2007 -2008)

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2903401/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2865645/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2905482/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2894799/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2945375/

Honda CB 250 Hornet 2000
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2834869/ Ας μου εξηγήσει κάποιος τη διαφορά cbf και hornet!!!

Honda 250 RR MC22 2000
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2865205/ Αυτό μου φαίνεται δυνατό και το έβαλα περισότερο για τις απόψεις σας!!!

Honda XR 250 2012
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2937303/ Μη κράξετε αλλά έχει σφηνωθεί κι αυτό στα γούστα μου!!!


Kawasaki Ninja 250r 2008 -2009 -2010

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2782707/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2949777/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2949170/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2952555/

Kawasaki KLX 250 2001
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2871225/ Πιο παλιό σε σχέση με τα άλλα, έχω ακούσει επίσης οτι βγάζουν προβλήματα, το έβαλα περισότερο για τις απόψεις σας!!!

Hyosung GTR 250 2010
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2883786/ Γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτό;;; Το ακούω πρώτη φορά αλλά φαίνεται παρόμοιο με το ninja!!! Απο αξιοπιστία ξέρουμε κάτι;;;


Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας και συγγνώμη που σας τα ζάλισα (ξέρω οτι το έκανα), αλλά όπως καταλάβατε χρειαζόμουν βοήθεια (ακόμα δηλαδή)!!! :beer::beer:

pipe_smoker
24/10/2012, 14:40
Το hornet το 250 είναι μία πολύστροφη μηχανή (έχει τον κόφτη κάπου στις 16.000rpm αν θυμάμαι καλά). Κοινώς ανήκει σε μία πιο ιδιαίτερη κατηγορία και δε νομίζω ότι σου κάνει και ούτε και θυμάμαι λεπτομέρεις να σου πω.

Το cbf 250 είναι ένα "φυσιολογικό", "πολιτισμένο", μονοκύλινδρο, αερόψυκτο μηχανάκι, με καρμπιρατερ.

Το ninja 250 (κι αυτό μια χαρά πολιτισμένο) είναι δικύλινδρο, υγρόψυκτο, ψεκαστό (injection).

Τα υπόλοιπα είναι είτε πολύ παλιά είτε τρέχα γύρευε. Πρώτη μηχανή παίρνεις. Θες να πάρεις κάτι που δεν το έχεις δει ούτε μια φορά στη ζωή σου να κυκλοφορεί στο δρόμο? (κι όχι, εδώ δεν ισχύει το ανέκδοτο με το φιατάκι και τη φεράρι).
Σταμάτα να κοιτάς "κουλές" μηχανές. Έλεος πια. Από το πρώτο σου ποστ αυτό το πράγμα λέμε και συνεχίζεις ακάθεκτος.

Από αυτά που έβαλες ή cbf250 ή ninja 250. Εγώ θα προτιμούσα ninja προσωπικά. Πιο καινούριο, λίγο πιο "δυνατό", μου κάθεται στο μάτι. Υποκειμενικό όμως.

Από αυτά που βλέπω όμως ότι συνεχίζεις να ποστάρεις νομίζω ότι θα συμφωνήσω με την Evi. Πάρε ένα scooter, να κάνεις τη δουλειά σου όπως είπες, και τελείωσε η ιστορία.

miko_hirvonen
04/11/2012, 08:59
To Funduro θα σε βολέψει και είναι πολύ οικονομικό.
Ανταλλακτικά, κατανάλωση, αξιοπιστία.
Το έχω το τελευταίο 8μηνο και με χρήση μέσα στην πόλη, και ταξίδια δεν μου έβγαλε το παραμικρό :)
Επίσης ίσως να σε βόλεψει κάποιο scooter 250 (πχ X-max 250, Nexus 250) που κάνεις και μια εκδρομούλα, είναι και πιο εύκολο για την πόλη

stako
12/11/2012, 17:34
Η μηχανη δεν ειναι φθηνοτερη απο ενα αμαξι παντα.

Αν εξαιρέσεις το παπί τότε δεν είναι φθηνότερη ΠΟΤΕ! :)