PDA

View Full Version : Αλλαγη εσωτερικου σφουγγαριου σε Arai ή οχι?



Aviador
16/10/2012, 08:20
Καλημερα, προσφατα αγορασα το Arai Viper GT.
Στο καταστημα που το δοκιμασα το ενιωθα σφιχτο στα μαγουλα, αλλα ο παλικαρος εκει μου ειπε οτι με τον καιρο τα πλαινα σφουγγαρακια θα προσαρμοστουν στο κεφαλι μου και δεν θα με ενοχλει. Αυτο οντως συμβαινει καθε μερα ολο και καλυτερα το νιωθω, εφαρμοζει και δεν σφιγγει ενοχλητικα. Ωστοσο περιμετρικα του κεφαλιου μου το νιωθω καπως σφιχτο. Το σφουγγαρι που πιανει το πανω μερος του κεφαλιου εχει παχος 10mm και σκεφτομαι να το αλλαξω με ενα των 5mm αφου υπαρχει ανταλλακτικο της Arai για το συγκεκριμενο μοντελο. Αυτο θα με βοηθησει να το νιωθω πιο ανετο στο κεφαλι μου ή οχι?

spyrakos35
16/10/2012, 08:39
νομίζω οτι θα πρέπει να κάνεις μία κάποια υπομονή ακόμα..... πόσο καιρό είπες οτι το έχεις? μήπως όμως δεν το βάζεις σωστά?

αν δεν, δοκίμασε το κουρείο :D

αν πάλι δεν, πριν πάρεις τα μαξιλαράκια, βρες ένα τρόπο να τα δοκιμάσεις πρώτα γιατί παίζει μετά να σου πλέει.....

Aviador
16/10/2012, 08:42
Το εχω 5 μερες. Τι εννοεις να μην το βαζω σωστα?

spyrakos35
16/10/2012, 08:46
Το εχω 5 μερες. Τι εννοεις να μην το βαζω σωστα?

τα κράνη, έχουν τον τρόπο τους που μπαίνουν - βγαίνουν (για να κάνεις την ζωή σου ευκολότερη) και έχουν συγκεκριμένο σημείο που κάθονται σωστά στο κεφάλι....

δοκίμασε αφού το φορέσεις να πιάσεις το "σαγόνι του" και να το μετακινήσεις πάνω-κάτω (με το κεφάλι σταθερό) για να καταλάβεις τι εννοώ....

πέντε μέρες πάντως είναι πολύ λίγος χρόνος..... αστο κανα μήνα ακόμα....

SVX
16/10/2012, 09:16
τα κράνη, έχουν τον τρόπο τους που μπαίνουν - βγαίνουν (για να κάνεις την ζωή σου ευκολότερη) και έχουν συγκεκριμένο σημείο που κάθονται σωστά στο κεφάλι....

δοκίμασε αφού το φορέσεις να πιάσεις το "σαγόνι του" και να το μετακινήσεις πάνω-κάτω (με το κεφάλι σταθερό) για να καταλάβεις τι εννοώ....

πέντε μέρες πάντως είναι πολύ λίγος χρόνος..... αστο κανα μήνα ακόμα....


χωρις να διαφωνω... το κρανος θα στρωσει αναλογα με την περιοδο που το φοραμε... δηλαδη ...καλυτερα να πουμε σε 4-5 βολτες παρα σε ενα μηνα

εκτος αν φοριεται καθημερινα

spyrakos35
16/10/2012, 09:32
.....εκτος αν φοριεται καθημερινα

σωστά τα λες και καλά κανεις που το διευκρινίζεις :)

εγώ, επειδή λεει οτι το έχει "4-5 μέρες" και οτι "μέρα με την μέρα" βλεπει τα μαξιλάρια να του έρχονται, υπέθεσα οτι το φοράει καθημερινά....

power hornet
16/10/2012, 16:28
Το εχω 5 μερες. Τι εννοεις να μην το βαζω σωστα?

βρε μαν το εχεις μονο 5 ημερες.
μην αλλαξεις τιποτα φορατο συνεχεια και θα στρωσει καποια στιγμη.

Billymuse
16/10/2012, 19:13
ακριβώς όπως λένε και οι παίδες πιο πάνω ,4-5 βόλτες και πίασε μερικά μπόλικα χιλιόμετρα να δεις κατα πόσο καλά στέκεται στο κεφάλι σου γιατί αμα είναι χαλαρό στη περίμετρο του κεφαλίου τότε θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη:cool:

Aviador
08/11/2012, 19:19
Επανέρχομαι στο θεμα μετα απο 1 μηνα και αρκετα χιλιομετρα.
Το κρανος οντως εχει παρει την καταλληλη φορμα και το νιωθω πολυ βολικο στο κεφαλι μου.
Εφαρμοζει αψογα χωρις πλεον να με σφιγγει.
Απλα το αναφερω για οσους τυχον αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα στην αρχη με την αγορα του κρανους τους.
Βεβαια κρανη υπαρχουν πολλα, αλλα τελικα στα κρανη ισχυει ΑΠΟΛΥΤΑ το ''οτι πληρωνεις παιρνεις''