PDA

View Full Version : Την αρπαξαμε την κλήση



taskon
16/10/2012, 16:40
Παρασκευη πρωι ευγενεστατος ασυνομικος παραδιδει στην γυναίκα μου ενα χαρτι για να επικοινωνησω με το ΑΤ Γλυφάδας και να παραλαβω μια κληση απο Ατικη οδο. Πηγα χθες το απογευμα οπου παρελαβα κληση €350:cry: και ειδα την πλάτη μου απο καμερα της Αττικης οδου(τελικα εχω φωτογενεια) πληροφοριακα πηγαινα με 125 χλμ ενω το οριο ηταν 70 στο 6,6 χλμ της περιφερειακης με κατευθυνση την Αθηνα. Σε κανα μηνα θα μου ερθει και χαρτι για την παραδωση του διπλωματος για 2 μηνες οπου ο αστυνομικος σε ερωτηση μου αν γινεται ενσταση μου απαντησε οτι ναι και υπαρχει πιθανοτητα να μην στο παρουν.Ειδωμεν

Αττικη οδος και 70χλμ οριο ρε πστ μου????? Τεσπα οπως λενε και οι αμερικανοι if you cant do the time dont do the crime

panagiwths
16/10/2012, 16:44
Καθαρά εισπρακτικό..

Cpt. Haddock
16/10/2012, 16:46
Μαλακισμένο όριο προφανως, αλλα υπάρχει και οι καμερες δουλευουν. Οπότε το νου σας να κοβετε ταχυτητα εγκαίρως... :sick:

vaska
16/10/2012, 16:46
Φωτογραφία δεν σου έδωσαν?? Ε βγάλε κι εσύ φωτογραφία 350 ευρώ και δώστους τα (όπως λέει κι ένας φίλος)

Πάντως χωρίς πλάκα 350 πρόστιμο σήμερα είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό.

taskon
16/10/2012, 17:00
Φωτογραφία δεν σου έδωσαν?? Ε βγάλε κι εσύ φωτογραφία 350 ευρώ και δώστους τα (όπως λέει κι ένας φίλος)

Πάντως χωρίς πλάκα 350 πρόστιμο σήμερα είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό.

Πλακα πλακα ουτε τις φωτογραφιες δεν μου δωσαν αν και το ρωτησα. μου ειπε οτι δεν δινονται. 3 τον αριθμο, μια ολοσωμη. μια το πισω κομματι της μηχανης και μια με ζοομ στον αριθμο

Το προστιμο εντός 10 ημερων ειναι το μισο αλλα και παλι πολλα ειναι

McGyver
16/10/2012, 17:08
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=103344

Περαστικά στην τσέπη σου...

:wave2:

devil's animal
16/10/2012, 17:57
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=103344

Περαστικά στην τσέπη σου...

:wave2:


το αυτο...
:(

DoctoR_k6
16/10/2012, 18:13
Παρασκευη πρωι ευγενεστατος ασυνομικος παραδιδει στην γυναίκα μου ενα χαρτι για να επικοινωνησω με το ΑΤ Γλυφάδας και να παραλαβω μια κληση απο Ατικη οδο. Πηγα χθες το απογευμα οπου παρελαβα κληση €350:cry: και ειδα την πλάτη μου απο καμερα της Αττικης οδου(τελικα εχω φωτογενεια) πληροφοριακα πηγαινα με 125 χλμ ενω το οριο ηταν 70 στο 6,6 χλμ της περιφερειακης με κατευθυνση την Αθηνα. Σε κανα μηνα θα μου ερθει και χαρτι για την παραδωση του διπλωματος για 2 μηνες οπου ο αστυνομικος σε ερωτηση μου αν γινεται ενσταση μου απαντησε οτι ναι και υπαρχει πιθανοτητα να μην στο παρουν.Ειδωμεν

Αττικη οδος και 70χλμ οριο ρε πστ μου????? Τεσπα οπως λενε και οι αμερικανοι if you cant do the time dont do the crime

Σε "βαρεσανε" μετα τα τουνελ πριν την εξοδο παπαγου??Εκει εχει μια στο πλαι αριστερα, οπως στριβουμε την δεξια στροφη και εκει πρεπει να ειναι το 70αρι...Κριμα γιατι πολυ δεν την ξερουνε!!
Κανε ενσταση και πες πωε πηγαινες σε νοσοκομειο λογω αλλεργικου σοκ...(Διαπιστωμενο πως πιανει κ οπως μου ειπε κ διευθυντης τροχαιας ειναι κ λογος σοβαρος που δικαιολογει το να μην στο παρουν 2 μηνες!!Ασε που προτιμουν κατι σοβαρο σαν δικαιολογια για τα πρακτικα)

kachius
16/10/2012, 19:16
Περαστικά και το νου σου, είναι -αν θυμάμαι καλά- είναι 3 κάμερες ανά κατεύθυνση στην περιφερειακή, όποια διαδρομή και να πάρεις!
Τώρα που το σκέφτομαι, πάλι καλά να λες, που ήσουνα στο δρόμο όταν πήρες την κλήση.
Εγώ την έφαγα στον 3ο όροφο της τροχαίας :rolleyes::dizzy: μεγάλη ιστορία και ενδιαφέρουσα, άμα θα τελειώσει θα τη γράψω αναλυτικά...

Άμα μπορέσεις να την πληρώσεις στο 10ήμερο να γλυτώσεις τα μισά, καλά θα είναι, "since you did the crime" :D

taskon
16/10/2012, 20:20
Τα μισα λαστιχακια μας τα φαγε η ΑΟ. Το διπλωμα μ ανυσηχει πιο πολυ ομως. εχει κανεις υπ οψιν του τι γινεται αν σε σταματησουν να οδηγεις χωρις διπλωμα?

Bowleno
16/10/2012, 20:22
Τα μισα λαστιχακια μας τα φαγε η ΑΟ. Το διπλωμα μ ανυσηχει πιο πολυ ομως. εχει κανεις υπ οψιν του τι γινεται αν σε σταματησουν να οδηγεις χωρις διπλωμα?


Πολύ απλά, ΤΟΝ ήπιες....;)

spyrakos35
16/10/2012, 21:26
Πολύ απλά, ΤΟΝ ήπιες....;)

ασε που σε τυχόν εμπλοκή σε ατύχημα δεν σε καλύπτει η ασφαλιστική σου (και νομίζω ίσως να μην αποζημιώνεσαι αν δεν φταις)..... ΑΙΜΑ λέμε, μην το σκεφτεσαι κάν.....

Antonisss
16/10/2012, 22:55
Τα μισα λαστιχακια μας τα φαγε η ΑΟ. Το διπλωμα μ ανυσηχει πιο πολυ ομως. εχει κανεις υπ οψιν του τι γινεται αν σε σταματησουν να οδηγεις χωρις διπλωμα?

αυτόφωρο

Επειδή είμαι και γω παθόντας, θα σου πω τα εξής. Εμένα με τσίμπησε η κάμερα στα Άνω Λιόσια, όπου πήγαινα με 206 με όριο 100. Η παράβαση έγινε Οκτώβριο του 2009, η ειδοποίηση ήρθε Ιούλιο του 2010 και η ειδοποίηση για να παραδώσω το δίπλωμα Μάρτιο του 2011. Εννοείται πως κάποια στιγμή δεν άντεξα, οδηγούσα και αυτοκίνητο και μηχανάκι αλλά αν γινόταν η μαλακία την είχα κάτσει. Βέβαια, αν σε σταματήσουν και πεις ότι το δίπλωμα δεν το έχεις πάνω σου, το ότι σου έχουν κρατήσει το δίπλωμα αργεί να εμφανιστεί στους υπολογιστές τους(στο λέω γιατί στο 25ήμερο είχαμε βάλει γνωστό φίλου να το κοιτάξει και δεν φαινόταν τίποτα)

kostakis125
16/10/2012, 23:03
Το διπλωμα με λιγο κλαψα θα στο δωσουν..τα αλλα ομως θα τα σκασεις...

Opisthogonia
17/10/2012, 01:32
Παρασκευη πρωι ευγενεστατος ασυνομικος παραδιδει στην γυναίκα μου ενα χαρτι για να επικοινωνησω με το ΑΤ Γλυφάδας και να παραλαβω μια κληση απο Ατικη οδο. Πηγα χθες το απογευμα οπου παρελαβα κληση €350:cry: και ειδα την πλάτη μου απο καμερα της Αττικης οδου(τελικα εχω φωτογενεια) πληροφοριακα πηγαινα με 125 χλμ ενω το οριο ηταν 70 στο 6,6 χλμ της περιφερειακης με κατευθυνση την Αθηνα. Σε κανα μηνα θα μου ερθει και χαρτι για την παραδωση του διπλωματος για 2 μηνες οπου ο αστυνομικος σε ερωτηση μου αν γινεται ενσταση μου απαντησε οτι ναι και υπαρχει πιθανοτητα να μην στο παρουν.Ειδωμεν

Αττικη οδος και 70χλμ οριο ρε πστ μου????? Τεσπα οπως λενε και οι αμερικανοι if you cant do the time dont do the crime

http://www.youtube.com/watch?v=PlJHT4WtIGg etsi hahahaha
perastika pantos ...kai oxi pinakida se anixtous dromous alios ....

TROOPER
17/10/2012, 08:16
περατικα στη τσεπη...

Manalishi
17/10/2012, 09:13
Τα μισα λαστιχακια μας τα φαγε η ΑΟ. Το διπλωμα μ ανυσηχει πιο πολυ ομως. εχει κανεις υπ οψιν του τι γινεται αν σε σταματησουν να οδηγεις χωρις διπλωμα?

Η 3 ή 5 χρόνια αφαίρεση του διπλώματος, δεν θυμάμαι ποιό απο τα δύο.

taskon
17/10/2012, 09:19
Η 3 ή 5 χρόνια αφαίρεση του διπλώματος, δεν θυμάμαι ποιό απο τα δύο.

με βλεπω να πεφτω πολυ χαμηλα παρακαλωντας για το διπλωμα. πως τον ελεγαν εκεινο τον πιτσιρικα στις λληνικες ταινειες που εκανε τον λουστρο. θανασακης Καιλας η κατι τετοιο θα γινω

Bowleno
17/10/2012, 11:16
Βασιλάκης καϊλας :D

sniper
17/10/2012, 11:30
με βλεπω να πεφτω πολυ χαμηλα παρακαλωντας για το διπλωμα. πως τον ελεγαν εκεινο τον πιτσιρικα στις λληνικες ταινειες που εκανε τον λουστρο. θανασακης Καιλας η κατι τετοιο θα γινω

Κάτι σε Τζούλια σε βλέπω....

taskon
17/10/2012, 11:45
Κάτι σε Τζούλια σε βλέπω....

και το σκεφτηκα οταν το εγραφα το οτι θα πεσω χαμηλα, ειναι παρεξηγησιμο

Σωστα Βασιλακης:D

sniper
17/10/2012, 11:52
και το σκεφτηκα οταν το εγραφα το οτι θα πεσω χαμηλα, ειναι παρεξηγησιμο

Σωστα Βασιλακης:D

Όχι δεν κατάλαβες... δεν περιγράφω τι είπες εσύ αλλά τι θα πρέπει να κάνεις...

Μην κάνεις καμία μ@λ@κια κι οδηγήσεις χωρίς δίπλωμα.

vaska
17/10/2012, 12:20
Γενομένης της συζήτησης να θέσω μια ερώτηση: Είναι σίγουρο ότι χωρίς δίπλωμα (να έχει αφαιρεθεί για ποινικούς λόγους και όχι λόγω γήρατος ή άλλης μορφής σωματικής αδυναμίας να οδηγήσεις), δεν σε καλύπτει η ασφάλεια??? Φταις δεν φταις αδιάφορο.
Δηλ στο μικρό μου το μυαλό σχηματίστηκε η απορία ότι ενώ είσαι ικανός (έχεις δίπλωμα νόμιμα) η ασφαλιστρική υποχρεούται να σε ασφαλίσει, αν στο πάρουν δίκην τιμωρίας, προς συνέτιση, παύεις να είσαι ικανός???


Σε καμία περίπτωση δεν λέω να οδηγήσει ο φίλος χωρίς δίπλωμα, απορία έχω και ρωτάω.

Ας απαντήσουν παρακαλώ οι έχοντες τη γνώση.

spyrakos35
17/10/2012, 12:35
.Ας απαντήσουν παρακαλώ οι έχοντες τη γνώση.

αν θες απάντηση επί του νομικού ας απαντήσει άλλος....

αν θες επί της ουσίας, θεωρείσαι "προσωρινά ανίκανος".... εξάλλου (κατά μία έννοια) γι αυτό σου πήραν το δίπλωμα.... και οι ασφαλιστικές ασφαλίζουν τους ικανούς....

vaska
17/10/2012, 12:46
αν θες απάντηση επί του νομικού ας απαντήσει άλλος....

αν θες επί της ουσίας, θεωρείσαι "προσωρινά ανίκανος".... εξάλλου (κατά μία έννοια) γι αυτό σου πήραν το δίπλωμα.... και οι ασφαλιστικές ασφαλίζουν τους ικανούς....

Το δίπλωμα στο πήραν για να σε συνετίσουν και να σου απαγορέψουν να κυκλοφορείς με το όχημά σου. Ανίκανος δεν είσαι, τιμωρημένος είσαι. Αλλά εδώ θα μου πεις αν έχεις επαγγελματικό αλλά και μοτοσυκλέτας και λήξει το επαγγελματικό, οι μπάτσοι σε γράφουν κανονικά αν οδηγήσεις μοτό, παρόλο που δεν έληξε της μοτό αλλά το επαγγελματικό σου.

sniper
17/10/2012, 12:51
Το δίπλωμα στο πήραν για να σε συνετίσουν και να σου απαγορέψουν να κυκλοφορείς με το όχημά σου. Ανίκανος δεν είσαι, τιμωρημένος είσαι. Αλλά εδώ θα μου πεις αν έχεις επαγγελματικό αλλά και μοτοσυκλέτας και λήξει το επαγγελματικό, οι μπάτσοι σε γράφουν κανονικά αν οδηγήσεις μοτό, παρόλο που δεν έληξε της μοτό αλλά το επαγγελματικό σου.

Κάτι έχει το νερό στην Πάτρα...

Το δίπλωμα σου επιτρέπει να κυκλοφορείς ένα όχημα στο δρόμο. Εφόσον σου αφαιρείται η άδεια απαγορεύεται να οδηγείς σε δημόσιο δρόμο. Οι ασφάλεια δεν σε καλύπτει από τη στιγμή που δεν έχεις το δικαίωμα να κυκλοφορείς στο δρόμο.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

vaska
17/10/2012, 12:53
Κάτι έχει το νερό στην Πάτρα...

Το δίπλωμα σου επιτρέπει να κυκλοφορείς ένα όχημα στο δρόμο. Εφόσον σου αφαιρείται η άδεια απαγορεύεται να οδηγείς σε δημόσιο δρόμο. Οι ασφάλεια δεν σε καλύπτει από τη στιγμή που δεν έχεις το δικαίωμα να κυκλοφορείς στο δρόμο.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Τώρα που με τα είπες πρόστυχα τα κατάλαβα όλα.

:blush::blush::blush:

spyrakos35
17/10/2012, 12:55
. Ανίκανος δεν είσαι, τιμωρημένος είσαι.

ναι, γι αυτό το έβαλα σε " " το ανίκανος.....

σκέψου κάτι άλλο...... σου έχουν πάρει το δίπλωμα και αγοράζεις καινούργιο όχημα..... θα στο ασφαλίσει κανείς? (τουλάχιστον μέχρι να το πάρεις πίσω)

sniper
17/10/2012, 12:56
ναι, γι αυτό το έβαλα σε " " το ανίκανος.....

σκέψου κάτι άλλο...... σου έχουν πάρει το δίπλωμα και αγοράζεις καινούργιο όχημα..... θα στο ασφαλίσει κανείς? (τουλάχιστον μέχρι να το πάρεις πίσω)

Μην λετε ό,τι θέλετε.

Το όχημα ασφαλίζεται. Αυτός που δεν έχει διπλωμα δεν μπορεί να το οδηγήσει.

taskon
17/10/2012, 12:57
6. Από οδηγό που κατά το χρόνο του ατυχήματος η (Ερασιτεχνική ή επαγγελματική άλλη) Άδεια οδήγησης που κατέχει έχει λήξει. Έστω και αν μετά το ατύχημα η Άδεια αυτή ανανεώθηκε καθώς και από οδηγό που κατά τον χρόνο του ατυχήματος δεν έχει καθόλου Άδεια οδήγησης ή δεν έχει την άδεια οδήγησης που προβλέπει ο νόμος για την κατηγορία του οχήματος που οδηγεί. Άδεια οδηγήσεως για όλους τους τύπους οχημάτων ή για άλλες κατηγορίες δεν ισχύει.

Αυτο ειναι η εξαιρεση απο συμβολαιο αυτοκινητου. πανω κατω στις πιο πολλες εταιρειες ειναι κοινο. τυπικα η αδεια κατεχεται αλλα εχει αφαιρεθει για πειθαρχικους λογους. αυτο δεν αναιρει την ικανοτητα οδηγησης που θελει να διασφαλισει η ασφαλιστικη.

sniper
17/10/2012, 12:59
6. Από οδηγό που κατά το χρόνο του ατυχήματος η (Ερασιτεχνική ή επαγγελματική άλλη) Άδεια οδήγησης που κατέχει έχει λήξει. Έστω και αν μετά το ατύχημα η Άδεια αυτή ανανεώθηκε καθώς και από οδηγό που κατά τον χρόνο του ατυχήματος δεν έχει καθόλου Άδεια οδήγησης ή δεν έχει την άδεια οδήγησης που προβλέπει ο νόμος για την κατηγορία του οχήματος που οδηγεί. Άδεια οδηγήσεως για όλους τους τύπους οχημάτων ή για άλλες κατηγορίες δεν ισχύει.

Αυτο ειναι η εξαιρεση απο συμβολαιο αυτοκινητου. πανω κατω στις πιο πολλες εταιρειες ειναι κοινο. τυπικα η αδεια κατεχεται αλλα εχει αφαιρεθει για πειθαρχικους λογους. αυτο δεν αναιρει την ικανοτητα οδηγησης που θελει να διασφαλισει η ασφαλιστικη.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι λες και που καταλήγεις...

vaska
17/10/2012, 13:01
6. Από οδηγό που κατά το χρόνο του ατυχήματος η (Ερασιτεχνική ή επαγγελματική άλλη) Άδεια οδήγησης που κατέχει έχει λήξει. Έστω και αν μετά το ατύχημα η Άδεια αυτή ανανεώθηκε καθώς και από οδηγό που κατά τον χρόνο του ατυχήματος δεν έχει καθόλου Άδεια οδήγησης ή δεν έχει την άδεια οδήγησης που προβλέπει ο νόμος για την κατηγορία του οχήματος που οδηγεί. Άδεια οδηγήσεως για όλους τους τύπους οχημάτων ή για άλλες κατηγορίες δεν ισχύει.

Αυτο ειναι η εξαιρεση απο συμβολαιο αυτοκινητου. πανω κατω στις πιο πολλες εταιρειες ειναι κοινο. τυπικα η αδεια κατεχεται αλλα εχει αφαιρεθει για πειθαρχικους λογους. αυτο δεν αναιρει την ικανοτητα οδηγησης που θελει να διασφαλισει η ασφαλιστικη.

Αυτό λέω κι εγώ. Μισό θα πάρω της ασφαλίστριά μου να ενημερωθώ αν και αυτό που λέει ο σκοπευτής έχει μια βάση.

sniper
17/10/2012, 13:03
Αυτό λέω κι εγώ. Μισό θα πάρω της ασφαλίστριά μου να ενημερωθώ αν και αυτό που λέει ο σκοπευτής έχει μια βάση.

Ναι, για πάρε μία... και πες μας.

spyrakos35
17/10/2012, 13:03
Το όχημα ασφαλίζεται. Αυτός που δεν έχει διπλωμα δεν μπορεί να το οδηγήσει.

ναι, το λες πιο σωστά

το όχημα ασφαλίζεται..... αν όμως ζητηθεί να δηλωθεί ο οδηγός (καποιες, αν όχι όλες οι ασφαλιστικές το ζητάνε), δεν μπορείς να πεις "εγώ" γιατί δεν το χεις....

vaska
17/10/2012, 13:10
Η απάντηση της ασφαλίστριας και σημειώστε ότι ισχύει σε όλες τις ασφαλιστικές εταιρίες.

Το όχημα είναι καλυμμένο ο οδηγός όμως όχι. Αυτό μεταφράζεται: Αν οδηγώ χωρίς δίπλωμα και προξενήσω ζημιά, η ασφ. θα καλύψει τη ζημιά που προξένησα αλλά θα γίνει επανείσπραξη δικαστικώς του ποσού της αποζημίωσης, από εμένα γιατί κατά νόμον δεν θα έπρεπε να οδηγώ.

sniper
17/10/2012, 13:11
Η απάντηση της ασφαλίστριας και σημειώστε ότι ισχύει σε όλες τις ασφαλιστικές εταιρίες.

Το όχημα είναι καλυμμένο ο οδηγός όμως όχι. Αυτό μεταφράζεται: Αν οδηγώ χωρίς δίπλωμα και προξενήσω ζημιά, η ασφ. θα καλύψει τη ζημιά που προξένησα αλλά θα γίνει επανείσπραξη δικαστικώς του ποσού της αποζημίωσης, από εμένα γιατί κατά νόμον δεν θα έπρεπε να οδηγώ.

Δλδ,

ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΟΥ ΣΕ ΣΟΒΑΡΟ ΑΤΥΧΗΜΑ.

ERRIKA
17/10/2012, 13:15
Η απάντηση της ασφαλίστριας και σημειώστε ότι ισχύει σε όλες τις ασφαλιστικές εταιρίες.

Το όχημα είναι καλυμμένο ο οδηγός όμως όχι. Αυτό μεταφράζεται: Αν οδηγώ χωρίς δίπλωμα και προξενήσω ζημιά, η ασφ. θα καλύψει τη ζημιά που προξένησα αλλά θα γίνει επανείσπραξη δικαστικώς του ποσού της αποζημίωσης, από εμένα γιατί κατά νόμον δεν θα έπρεπε να οδηγώ.

Mια χαρά στα είπε η ασφαλίστριά σου.
Να διευκρινίσω επίσης ότι εάν πάθεις εσύ ζημιά, καίτοι δεν έχεις δίπλωμα, αν φταίει ο άλλος θα αποζημιωθείς από την ασφαλιστική του άλλου.

vaska
17/10/2012, 13:15
Δλδ,

ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΟΥ ΣΕ ΣΟΒΑΡΟ ΑΤΥΧΗΜΑ.

Ναι είπαμε, δίκιο έχεις, δεν είναι ανάγκη να μας ξεκουφάνεις με τις κόκκινες αγριοφωνάρες σου.

nassosxlvbros
17/10/2012, 13:15
Κύριοι ήμαρτον δηλαδή που λέει και ο Γεωργίου...φτάσαμε 2 σελίδες να λέμε τα αυτονόητα; πως δεν οδηγάμε χωρίς δίπλωμα θέλει τόση ανάλυση ή δεν έχετε δουλειά να κάνετε;
Φανταστείτε δηλαδή τι κυκλοφορεί εκεί έξω....

sniper
17/10/2012, 13:16
Mια χαρά στα είπε η ασφαλίστριά σου.
Να διευκρινίσω επίσης ότι εάν πάθεις εσύ ζημιά, καίτοι δεν έχεις δίπλωμα, αν φταίει ο άλλος θα αποζημιωθείς από την ασφαλιστική του άλλου.

Αυτό δεν το ήξερα... ενδιαφέρουσα πληροφορία.

Μερσί.

spyrakos35
17/10/2012, 13:16
Κύριοι ήμαρτον δηλαδή που λέει και ο Γεωργίου...φτάσαμε 2 σελίδες να λέμε τα αυτονόητα; πως δεν οδηγάμε χωρίς δίπλωμα θέλει τόση ανάλυση ή δεν έχετε δουλειά να κάνετε;
Φανταστείτε δηλαδή τι κυκλοφορεί εκεί έξω....

αφού ο βάσκας δεν καταλαβαίνει..... :lol:

ERRIKA
17/10/2012, 13:17
Φανταστείτε δηλαδή τι κυκλοφορεί εκεί έξω....

Κάτι μηχανόβιοι με κόκκινες αγριοφωνάρες;;;;; :sick:

vaska
17/10/2012, 13:17
Κύριοι ήμαρτον δηλαδή που λέει και ο Γεωργίου...φτάσαμε 2 σελίδες να λέμε τα αυτονόητα; πως δεν οδηγάμε χωρίς δίπλωμα θέλει τόση ανάλυση ή δεν έχετε δουλειά να κάνετε;
Φανταστείτε δηλαδή τι κυκλοφορεί εκεί έξω....


Άνθρωπος δεν πάτησε σήμερα στο μαγαζί, κάπως έπρεπε να περάσει η ώρα να πούμε ότι κάμαμε και μια εποικοδομητική κουβέντα.
:wave2:

spyrakos35
17/10/2012, 13:20
Mια χαρά στα είπε η ασφαλίστριά σου.
Να διευκρινίσω επίσης ότι εάν πάθεις εσύ ζημιά, καίτοι δεν έχεις δίπλωμα, αν φταίει ο άλλος θα αποζημιωθείς από την ασφαλιστική του άλλου.

τώρα θα γίνω βάσκας στην θέση του βάσκα αλλά....

αφού παρανόμως ήσουν οδηγός σε όχημα πως θα δεχτεί να σε πληρώσει και δεν θα σου ζητήσει και τα ρέστα???

δεν σε αμφισβητώ (σε καμμία περίπτωση) αλλά, του γκούντ του μπι τρου μου ακούγεται....

sniper
17/10/2012, 13:21
τώρα θα γίνω βάσκας στην θέση του βάσκα αλλά....

αφού παρανόμως ήσουν οδηγός σε όχημα πως θα δεχτεί να σε πληρώσει και δεν θα σου ζητήσει και τα ρέστα???

δεν σε αμφισβητώ (σε καμμία περίπτωση) αλλά, του γκούντ του μπι τρου μου ακούγεται....

Δυστυχώς κάποιοι ζουν γνωρίζοντας τους νόμους αυτού του κράτους (ο γιαραμπής να το κάνει).

vaska
17/10/2012, 13:21
τώρα θα γίνω βάσκας στην θέση του βάσκα αλλά....

αφού παρανόμως ήσουν οδηγός σε όχημα πως θα δεχτεί να σε πληρώσει και δεν θα σου ζητήσει και τα ρέστα???

δεν σε αμφισβητώ (σε καμμία περίπτωση) αλλά, του γκούντ του μπι τρου μου ακούγεται....

Παρανόμως ξεπαρανόμως, δεν ήσουν όμως ο υπαίτιος.

nassosxlvbros
17/10/2012, 13:23
Άνθρωπος δεν πάτησε σήμερα στο μαγαζί, κάπως έπρεπε να περάσει η ώρα να πούμε ότι κάμαμε και μια εποικοδομητική κουβέντα.
:wave2:

Αχ....τι μου το θύμησες τώρα αυτό....:( :cry:

ERRIKA
17/10/2012, 13:26
Παρανόμως ξεπαρανόμως, δεν ήσουν όμως ο υπαίτιος.

Βασιλάκη.... χαμένος πας αγόρι μου!!!!

@ spyrakos: Όχι μόνο αν παρανόμως οδηγούσες χωρίς δίπλωμα, αλλά και τύφλα στο μεθύσι και με διπλή δόση ηρωΐνη το αυτό θα ισχύσει.. :D

spyrakos35
17/10/2012, 13:28
@ spyrakos: Όχι μόνο αν παρανόμως οδηγούσες χωρίς δίπλωμα, αλλά και τύφλα στο μεθύσι και με διπλή δόση ηρωΐνη το αυτό θα ισχύσει.. :D

μετά όμως δεν θα υπάρχει τράβηγμα από την τροχαία γιατί κακώς οδηγούσες? το γνωστό "αυτεπάγγελτο"?

ERRIKA
17/10/2012, 13:31
μετά όμως δεν θα υπάρχει τράβηγμα από την τροχαία γιατί κακώς οδηγούσες? το γνωστό "αυτεπάγγελτο"?

Μπορεί, αυτό όμως είναι άσχετο με την αποζημίωσή σου.

sniper
17/10/2012, 13:32
Μπορεί, αυτό όμως είναι άσχετο με την αποζημίωσή σου.

Την οποία και θα φάει τσι δικηγόροι. :bawl:

vaska
17/10/2012, 13:34
Βασιλάκη.... χαμένος πας αγόρι μου!!!!

:D
Μη νομίζεις ότι τα έμαθα με την επιφοίτηση του Α.Π. Έχω ταΐσει ολόκληρο δικηγ. σύλλογο εγώ.


:bawl::bawl:

spyrakos35
17/10/2012, 13:36
Μπορεί, αυτό όμως είναι άσχετο με την αποζημίωσή σου.

μετά λοιπόν δεν μπορεί να έρθει και η ασφαλιστική και να πει βάσει του "σκισίματος από την τροχαία" για "ελάτε και από δώθε πάλι δια την υποθεσίν σας" και να αξιώσει την αποζημίωση πίσω?

(σπίλμπεργκ το έκανα?)

ERRIKA
17/10/2012, 13:41
μετά λοιπόν δεν μπορεί να έρθει και η ασφαλιστική και να πει βάσει του "σκισίματος από την τροχαία" για "ελάτε και από δώθε πάλι δια την υποθεσίν σας" και να αξιώσει την αποζημίωση πίσω?




ΟΧΙ



σπίλμπεργκ το έκανα?

ΝΑΙ

:rolleyes:

ERRIKA
17/10/2012, 13:44
Την οποία και θα φάει τσι δικηγόροι. :bawl:

Πφφφφφ... λαοπλάνε! :a27:

spyrakos35
17/10/2012, 13:44
μέχρι να μου απαντήσεις με τα κόκκινα γραμματα έχω ακόμα εεεεεε? :lol:

ευχαριστώ :wave2:

ERRIKA
17/10/2012, 13:48
μέχρι να μου απαντήσεις με τα κόκκινα γραμματα έχω ακόμα εεεεεε? :lol:

ευχαριστώ :wave2:

Υποθέτω στο sniper απευθύνεσαι, έτσι? Ημείς είμεθα ευγενής ψυχή και δεν αγριοφωνάζουμε κόκκινα.. :bawl:

taskon
17/10/2012, 13:52
@ ερρικα.

μια υποθετικη ερωτηση, γιατι λοgω δουλειας εχουμε παει πολλες φορε στα δικαστηρια με ασφαλιστικες.

Ο λογος που η ασφαλιστικη εταιρεια ζηταει το διπλωμα σου ειναι για να πιστοποιησει την ικανοτητα σου να οδηγεις. Οταν εισαι πιωμενος ή μαστουρρης μειωνεται αυτη η ικανοτητα αρα ορθως δεν σε καλυπτει.

Στην περίπτωση μου όμως το ρίσκο για την ασφαλιστική δεν έχει αλλάξει απλά έχω μια διοικητική κύρωση από την αστυνομία η οποία δεν έχει να κάνει με την ικανότητα οδήγησης.

πως το βλέπεις, do we have a case?

sniper
17/10/2012, 13:56
μέχρι να μου απαντήσεις με τα κόκκινα γραμματα έχω ακόμα εεεεεε? :lol:

ευχαριστώ :wave2:

Αν δεις κόκκινο αίμα θα καταλάβεις ότι δεν εχεις άλλο.... :bawl:

sniper
17/10/2012, 13:57
@ ερρικα.
....

πως το βλέπεις, do we have a case?

Μα φυσικά αγαπητέ, περάστε από το γραφείο για να το συζητήσουμε... Θα τους διαλύσουμε στο δικαστήριο! :bawl:

devil's animal
17/10/2012, 16:03
Να διευκρινίσω επίσης ότι εάν πάθεις εσύ ζημιά, καίτοι δεν έχεις δίπλωμα, αν φταίει ο άλλος θα αποζημιωθείς από την ασφαλιστική του άλλου.

προσυπογραφω με εμπρακτο παραδειγμα την αφεντια μου...
(και το διπλωμα μου το ειχαν παρει γιατι ειχα φαει μια ωραιοτατη 800αρου "επιδειξη ικανοντητων για εντυπωσιασμο"+"εθετε σε κινδυνο τους αλλους χρηστες της οδου")
:a44:

vaska
17/10/2012, 16:12
Κι επειδή είμαστε μοτοφόρουμ, κι επειδή πρέπει να μείνουμε στο θέμα του θρεντακίου, εσείς οι γλήγοροι ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AcFSA7N8Pmc

Το παλικάρι που το εξελίσσει ζητάει 80000 $ για να το τελειοποιήσει. Φαντάζομαι αν οι ενδιαφερόμενοι κάνουν donate τώρα, θα έχουν μεγάλη έκπτωση στο τελικό προϊόν.
Με αυτό το ψιψιψψίνι θα περνάτε αέρας από την ΑΟ χωρίς να κινδυνεύετε να σας στείλουν αυτόγραφο.

teoT
17/10/2012, 17:43
Κι επειδή είμαστε μοτοφόρουμ, κι επειδή πρέπει να μείνουμε στο θέμα του θρεντακίου, εσείς οι γλήγοροι ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AcFSA7N8Pmc

Το παλικάρι που το εξελίσσει ζητάει 80000 $ για να το τελειοποιήσει. Φαντάζομαι αν οι ενδιαφερόμενοι κάνουν donate τώρα, θα έχουν μεγάλη έκπτωση στο τελικό προϊόν.
Με αυτό το ψιψιψψίνι θα περνάτε αέρας από την ΑΟ χωρίς να κινδυνεύετε να σας στείλουν αυτόγραφο.

Με πρόλαβες... :beer:

daz
17/10/2012, 18:38
Μα φυσικά αγαπητέ, περάστε από το γραφείο για να το συζητήσουμε... Θα τους διαλύσουμε στο δικαστήριο! :bawl:

:lol::rotflmao:

ERRIKA
18/10/2012, 11:38
@ ερρικα.

πως το βλέπεις, do we have a case?

No.


Μα φυσικά αγαπητέ, περάστε από το γραφείο για να το συζητήσουμε... Θα τους διαλύσουμε στο δικαστήριο! :bawl:

Περάστε παρά ταύτα αγαπητέ taskon από το γραφείο και μαζί θα κάνουμε τον αντμινιστράτορά μας να βρεθεί χωρίς να το καταλάβει εναγόμενος στις Βρυξέλλες. :evil:

sniper
18/10/2012, 11:39
No.

Aυτά κάνετε και φεύγουν αι πελάται.... :a52:

AristidisZ
18/10/2012, 11:55
Κι επειδή είμαστε μοτοφόρουμ, κι επειδή πρέπει να μείνουμε στο θέμα του θρεντακίου, εσείς οι γλήγοροι ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AcFSA7N8Pmc

Το παλικάρι που το εξελίσσει ζητάει 80000 $ για να το τελειοποιήσει. Φαντάζομαι αν οι ενδιαφερόμενοι κάνουν donate τώρα, θα έχουν μεγάλη έκπτωση στο τελικό προϊόν.
Με αυτό το ψιψιψψίνι θα περνάτε αέρας από την ΑΟ χωρίς να κινδυνεύετε να σας στείλουν αυτόγραφο.

βγαίνω λίγο off topic, αλλά αυτό το ματζαφλάρι τι ταχύτητα αντίδρασης πρέπει να έχει άραγε ? Αν υποθέσουμε ότι η απόσταση της πινακίδας από το ραντάρ είναι 20 ~ 30 μέτρα, και η ταχύτητα του φωτός είναι 300.000.000 μέτρα / δευτερόλεπτο, τότε ο χρόνος που πρέπει να μεσολαβήσει από το χτύπημα του φλάς του ραντάρ, μέχρι να "ανέβει" η "ασπίδα" είναι της τάξεως του ενός χιλιοστού του milisecond (ένα χιλιοστό του χιλιοστού του δευτερόλεπτου)
τώρα αυτό τεχνικά είναι εφικτό ?
προφανώς βέβαια μπαίνει κι ο παράγοντας του κλείστρου της μηχανής, αλλά όταν "χτυπήσει" το φλάς, δεν έχει γίνει αυτή η κίνηση ?

AUFGEBRACHT
18/10/2012, 12:16
βγαίνω λίγο off topic, αλλά αυτό το ματζαφλάρι τι ταχύτητα αντίδρασης πρέπει να έχει άραγε ? Αν υποθέσουμε ότι η απόσταση της πινακίδας από το ραντάρ είναι 20 ~ 30 μέτρα, και η ταχύτητα του φωτός είναι 300.000.000 μέτρα / δευτερόλεπτο, τότε ο χρόνος που πρέπει να μεσολαβήσει από το χτύπημα του φλάς του ραντάρ, μέχρι να "ανέβει" η "ασπίδα" είναι της τάξεως του ενός χιλιοστού του milisecond (ένα χιλιοστό του χιλιοστού του δευτερόλεπτου)
τώρα αυτό τεχνικά είναι εφικτό ?
προφανώς βέβαια μπαίνει κι ο παράγοντας του κλείστρου της μηχανής, αλλά όταν "χτυπήσει" το φλάς, δεν έχει γίνει αυτή η κίνηση ?


Τί σχέση έχει η ταχύτητα του φωτός; Το ραντάρ της τροχαίας όπως και όλα τα ραντάρ βασίζεται στο φαινόμενο Ντόπλερ, εκπέμπει σε συγκεκριμένο μήκος κύματος και ανάλογα με το πόσο κοντά ή μακρυά είναι το αντικείμενο που "στοχεύει" τότε ανάλογα γίνεται κι η επιστροφή αλλά σε άλλο μήκος κύματος από αυτό του πομπού. Με βάση τη συχνότητα του αντανακλώμενου κύματος μπορεί να υπολογιστεί η θέση και η ταχύτητά του αντικειμένου.

Υ.Γ. Η ταχύτητα του φωτός χρησιμοποιείται μόνο για να μετρηθεί με ραντάρ η ταχύτητα VStrom...

AristidisZ
18/10/2012, 12:19
Τί σχέση έχει η ταχύτητα του φωτός; Το ραντάρ της τροχαίας όπως και όλα τα ραντάρ βασίζεται στο φαινόμενο Ντόπλερ, εκπέμπει σε συγκεκριμένο μήκος κύματος και ανάλογα με το πόσο κοντά ή μακρυά είναι το αντικείμενο που "στοχεύει" τότε ανάλογα γίνεται κι η επιστροφή αλλά σε άλλο μήκος κύματος από αυτό του πομπού. Με βάση τη συχνότητα του αντανακλώμενου κύματος μπορεί να υπολογιστεί η θέση και η ταχύτητά του αντικειμένου.

αα, άρα ουσιαστικά η κίνηση πρέπει να γίνει τόσο γρήγορα ώστε να "προλάβεις" την επιστροφή του σήματος στον πομπό
thnx for the info :beer:

ERRIKA
18/10/2012, 12:20
Τί σχέση έχει η ταχύτητα του φωτός; Το ραντάρ της τροχαίας όπως και όλα τα ραντάρ βασίζεται στο φαινόμενο Ντόπλερ, εκπέμπει σε συγκεκριμένο μήκος κύματος και ανάλογα με το πόσο κοντά ή μακρυά είναι το αντικείμενο που "στοχεύει" τότε ανάλογα γίνεται κι η επιστροφή αλλά σε άλλο μήκος κύματος από αυτό του πομπού. Με βάση τη συχνότητα του αντανακλώμενου κύματος μπορεί να υπολογιστεί η θέση και η ταχύτητά του αντικειμένου.

Υ.Γ. Η ταχύτητα του φωτός χρησιμοποιείται μόνο για να μετρηθεί με ραντάρ η ταχύτητα VStrom...

Ο Αριστείδης μιλάει για το χρόνο "ανεβάσματος"/λάμψης της ασπίδας.
Προφανώς ο χρόνος λειτουργίας του κλείστρου είναι μεταγενέστερος από το χτύπημα του φλας και ίσως έτσι μπορεί να εξηγηθεί τεχνικά. Κι εγώ απόρησα για τη δυνατότητα έγκαιρης λάμψης της ασπίδας αλλά δεν είμαι και ειδικός.. :)

AristidisZ
18/10/2012, 12:28
Ο Αριστείδης μιλάει για το χρόνο "ανεβάσματος"/λάμψης της ασπίδας.
Προφανώς ο χρόνος λειτουργίας του κλείστρου είναι μεταγενέστερος από το χτύπημα του φλας και ίσως έτσι μπορεί να εξηγηθεί τεχνικά. Κι εγώ απόρησα για τη δυνατότητα έγκαιρης λάμψης της ασπίδας αλλά δεν είμαι και ειδικός.. :)

Errika ο Auf μάλλον εννοεί ότι οι αισθητήρες στην πινακίδα ενεργοποιούνται με το " πρώτο χτύπημα" του ραντάρ
όμως τώρα που ξαναείδα το βίντεο, αναφέρεται σε flash detectors, άρα μάλλον είναι αυτό που λες και εσύ (ότι το φλας προηγείται του κλείστρου)

AUFGEBRACHT
18/10/2012, 12:29
Ο Αριστείδης μιλάει για το χρόνο "ανεβάσματος"/λάμψης της ασπίδας.
Προφανώς ο χρόνος λειτουργίας του κλείστρου είναι μεταγενέστερος από το χτύπημα του φλας και ίσως έτσι μπορεί να εξηγηθεί τεχνικά. Κι εγώ απόρησα για τη δυνατότητα έγκαιρης λάμψης της ασπίδας αλλά δεν είμαι και ειδικός.. :)

Χρειαζόμαστε κάποιον φυσικό λοιπόν...

271847

nassosxlvbros
18/10/2012, 12:32
Tώρα πια το 99% των πιστολιών/ρανταρ της Τροχαίας είναι laser...ξεχάστε τα ντόπλερ και τις παλιές ιστορίες...σε σημαδεύουν από τα 2 km και σε έχουν ήδη φακελωμένο και με τη κλήση να εκτυπώνεται πριν καν σηκώσεις το πόδι από το γκάζι....:cry:

Sapadak
18/10/2012, 12:34
Tώρα πια το 99% των πιστολιών/ρανταρ της Τροχαίας είναι laser...

Διαπιστευμενα/πιστοποιημένα ειναι?
Αν οχι :smokin:

AristidisZ
18/10/2012, 12:40
Tώρα πια το 99% των πιστολιών/ρανταρ της Τροχαίας είναι laser...ξεχάστε τα ντόπλερ και τις παλιές ιστορίες...σε σημαδεύουν από τα 2 km και σε έχουν ήδη φακελωμένο και με τη κλήση να εκτυπώνεται πριν καν σηκώσεις το πόδι από το γκάζι....:cry:

το πόδι ? :nono: :nono: :nono:

nassosxlvbros
18/10/2012, 12:42
Διαπιστευμενα/πιστοποιημένα ειναι?
Αν οχι :smokin:

-..το πόδι ?

Όσα με έγραψαν με Lazer (http://www.lasertech.com/content/img/UL100LR.png) ήταν...:(

με το πόδι αναφέρομαι στα αμάξια....συνήθως εκεί υπάρχει το μεγάλο θέμα (και οι περισσότερες κλήσεις....)

vaska
18/10/2012, 15:01
Tώρα πια το 99% των πιστολιών/ρανταρ της Τροχαίας είναι laser...ξεχάστε τα ντόπλερ και τις παλιές ιστορίες...σε σημαδεύουν από τα 2 km και σε έχουν ήδη φακελωμένο και με τη κλήση να εκτυπώνεται πριν καν σηκώσεις το πόδι από το γκάζι....:cry:

Δεν ξέρω για την πρωτεύουσα αλλά επαρχία ακόμα ντόπλερ έχουν και προλαβαίνουν τουλάχιστον οι βεστρομάδες να κάνουν σούζα και να διακτινιστούν

ERRIKA
18/10/2012, 21:46
Δεν ξέρω για την πρωτεύουσα αλλά επαρχία ακόμα ντόπλερ έχουν και προλαβαίνουν τουλάχιστον οι βεστρομάδες να κάνουν σούζα και να διακτινιστούν

AXAXAXAXAXAXAXAXAAAAAAAAAA

almat
23/10/2012, 19:36
πριν 2 εβδομαδες ελαβα κι εγω το πρωτο μου φωτογραφικο ραβασακι... στο σημειο Β6,25 οριο 70χλμ εγραψα 112χλμ... σιγα τα πολλα αλλα ειναι αρκετα για κληση 350 ευρω και 2 μηνες αφαιρεση διπλωματος.. παραβαση μαιος 2012! εντωμεταξυ το συγκεκριμενο σημειο θελει προσοχη... κατηφορικο κι ευθυ... μονο με φρενο κρατας το οριο των 70.... πληρωσα το προστιμο στο ημισυ και πηγα προς τον διοικητη της τροχαιας αττικης οδου για να δω τι μπορω να σωσω για το θεμα του διπλωματος.. μου το ειχαν πει, δυσκολος ανθρωπος, κοιταει στο κομπιουτερ του και μου λεει... εχετε κι αλλη κληση! καγκελο εγω! μια απο τα ιδια, προστιμο κι αφαιρεση διπλωματος για 2 μηνες... ποτε του λεω?? την επομενη μερα... οποτε μου λεει θα σας ξαναδω... γλυτωσα αυτη τη φορα το διπλωμα αλλα σιγουρα την επομενη δεν θα περασω ουτε απο εξω καθως ξερω οτι δεν θα την χαρισει!

και ρωταω... ποσες κλησεις ακομα να περιμενω??? εχουν μεσολαβησει 5 μηνες!! καθε μερα κι απο 1??
και ξαναρωταω... η εταιρια αττικη οδος τι κανει??? δεν εχει τιποτα να πει σε αυτα τα αθλια ορια που βαζει η τροχαια? οταν εγω και καποιοι αλλοι σταματησουμε να την χρησιμοποιουμε και παραδωσουμε τους πομποδεκτες μας πισω θα χαρουν να χασουν τα χρηματα τους??
παιζει να κερδισουμε αναπροσαρμογη οριων ταχυτητας με καποιο τροπο?? ειμαι απο αυτους που χρησιμοποιουνε την αττικη οδο καθε μερα εδω κι αρκετα χρονια!

ERRIKA
24/10/2012, 11:21
και ρωταω... ποσες κλησεις ακομα να περιμενω??? εχουν μεσολαβησει 5 μηνες!! καθε μερα κι απο 1??
και ξαναρωταω... η εταιρια αττικη οδος τι κανει??? δεν εχει τιποτα να πει σε αυτα τα αθλια ορια που βαζει η τροχαια? οταν εγω και καποιοι αλλοι σταματησουμε να την χρησιμοποιουμε και παραδωσουμε τους πομποδεκτες μας πισω θα χαρουν να χασουν τα χρηματα τους??
παιζει να κερδισουμε αναπροσαρμογη οριων ταχυτητας με καποιο τροπο?? ειμαι απο αυτους που χρησιμοποιουνε την αττικη οδο καθε μερα εδω κι αρκετα χρονια!
Noμίζω μερικές χιλιάδες e-mail διαμαρτυρίας προς τη διαχείριση της Αττικής Οδού θα ήταν μια καλή αρχή... Προσωπικά, θα το κάνω. :smokin:

(βλ. συγγραφικό δαιμόνιο ξαναχτυπά...)

nikos_abel
24/10/2012, 11:39
Noμίζω μερικές χιλιάδες e-mail διαμαρτυρίας προς τη διαχείριση της Αττικής Οδού θα ήταν μια καλή αρχή... Προσωπικά, θα το κάνω. :smokin:

(βλ. συγγραφικό δαιμόνιο ξαναχτυπά...)

Ωχ.

:p

Guido_Brasletti
26/10/2012, 12:11
.... παιζει να κερδισουμε αναπροσαρμογη οριων ταχυτητας με καποιο τροπο?? ειμαι απο αυτους που χρησιμοποιουνε την αττικη οδο καθε μερα εδω κι αρκετα χρονια!

Παλαιότερα στην Αγγλία είχαν προσφύγει στα δικαστήρια κάτοικοι ενός χωριού για να αφαιρεθεί κάμερα. Το επιχείρημα ήταν ότι στα 2-3 χρόνια λειτουργίας της κάμερας, δεν είχαν μειωθεί τα ατυχήματα, άρα πρόκειται για μέτρο εισπρακτικό και όχι υπέρ της ασφάλειας. Εκεί κέρδισαν, εδώ αμφιβάλλω...

almat
01/11/2012, 21:16
Παλαιότερα στην Αγγλία είχαν προσφύγει στα δικαστήρια κάτοικοι ενός χωριού για να αφαιρεθεί κάμερα. Το επιχείρημα ήταν ότι στα 2-3 χρόνια λειτουργίας της κάμερας, δεν είχαν μειωθεί τα ατυχήματα, άρα πρόκειται για μέτρο εισπρακτικό και όχι υπέρ της ασφάλειας. Εκεί κέρδισαν, εδώ αμφιβάλλω...

μονο με τα παραπονα προς την εταιρια αττικη οδο ισως καταφερουμε κατι

almat
01/11/2012, 21:18
[QUOTE=ERRIKA;2249464]Noμίζω μερικές χιλιάδες e-mail διαμαρτυρίας προς τη διαχείριση της Αττικής Οδού θα ήταν μια καλή αρχή... Προσωπικά, θα το κάνω. :smokin:

αν μαζευτουμε πολλοι, οι πιθανοτητες περισσοτερες! ;)