PDA

View Full Version : Τι να κάνω;;;;;



dimidomo
16/10/2012, 23:42
Δείτε το πρόβλημά μου. Τον χειμώνα του 2008 πήρα το cb 600 Abs (Hornet) το οποίο το κράτησα μέχρι και πέρυσι περίπου τέτοια εποχή, πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι αλλά πολύ αέρας βρέ αδερφέ!! Έτσι με συνοπτικές διαδικασίες το έβγαλα για πούλημα και έφυγε πρίν καν το καταλάβω. Σνίφ! Σνίφ! Τέλος πάντων είμαι σε φάση που προσπαθώ να μαζέψω κανένα φράγκο μπας και πάρω κανένα Τίγρη. Το θέμα είναι όμως ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα θα πρέπει να περιμένω καμιά 3-4 χρόνια για να μαζέψω τα λεφτά, περνάνε και τα χρόνια....είδη μετράω 31, οπότε λέω να αρκεστώ σε κάτι αξιόπιστο με λίγα χρήματα....δηλαδή κανένα cbf του 2004-2005 Αbs και περίπου στα 2000+ ευρώ. Επειδή θα είναι παλιό το μηχανάκι και δεν θα πολύ νοιάζει λέω πείσω και τον father μου να βάλουμε μισά - μισά τα λεφτά και γενικότερα όλα τα έξοδα, να το έχει αυτός μεσοβδόμαδα και εγώ να το παίρνω κανένα ΣΚ για καμιά βόλτα. Και για τον τίγρη όταν πιάσουμε το τζόκερ!!!
Για πείτε.....

Bowleno
17/10/2012, 11:35
Μια χαρά σκέψη το βρίσκω... ειδικά τέτοια εποχή :beer:

harris_x
17/10/2012, 14:34
Δείτε το πρόβλημά μου. Τον χειμώνα του 2008 πήρα το cb 600 Abs (Hornet) το οποίο το κράτησα μέχρι και πέρυσι περίπου τέτοια εποχή, πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι αλλά πολύ αέρας βρέ αδερφέ!! Έτσι με συνοπτικές διαδικασίες το έβγαλα για πούλημα και έφυγε πρίν καν το καταλάβω. Σνίφ! Σνίφ! Τέλος πάντων είμαι σε φάση που προσπαθώ να μαζέψω κανένα φράγκο μπας και πάρω κανένα Τίγρη. Το θέμα είναι όμως ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα θα πρέπει να περιμένω καμιά 3-4 χρόνια για να μαζέψω τα λεφτά, περνάνε και τα χρόνια....είδη μετράω 31, οπότε λέω να αρκεστώ σε κάτι αξιόπιστο με λίγα χρήματα....δηλαδή κανένα cbf του 2004-2005 Αbs και περίπου στα 2000+ ευρώ. Επειδή θα είναι παλιό το μηχανάκι και δεν θα πολύ νοιάζει λέω πείσω και τον father μου να βάλουμε μισά - μισά τα λεφτά και γενικότερα όλα τα έξοδα, να το έχει αυτός μεσοβδόμαδα και εγώ να το παίρνω κανένα ΣΚ για καμιά βόλτα. Και για τον τίγρη όταν πιάσουμε το τζόκερ!!!
Για πείτε.....

Μάλλον θα πρέπει να γίνεις λιγάκι ποιο σαφής… για ποιο θέμα ρωτάς τη γνώμη μας;
Anyway, εγώ πιστεύω πως, μετά το hornet, θα ξενερώσεις με το CBF (αν ρωτάς αυτό).
Από την άλλη, είναι καλύτερο από το καθόλου μηχανάκι.

dimidomo
17/10/2012, 21:19
Μάλλον θα πρέπει να γίνεις λιγάκι ποιο σαφής… για ποιο θέμα ρωτάς τη γνώμη μας;
Anyway, εγώ πιστεύω πως, μετά το hornet, θα ξενερώσεις με το CBF (αν ρωτάς αυτό).
Από την άλλη, είναι καλύτερο από το καθόλου μηχανάκι.
To πρόβλημά μου είναι δεν υπάρχει περίπτωση να μαζέψω χρήματα γρήγορα '' Μέχρι την νέα χρόνια '', αποδείχτηκε ότι δεν μπορώ χωρίς μηχανάκι. Οπότε ρωτάω αν ένα μηχανάκι σαν το cbf600 8ετίας - 2000 με 2500 ευρώ μπορεί να είναι αξιόπιστο.
Χρειάζομαι μηχανάκι που να με καλύπτει από τον αέρα και να είναι αξιόπιστο, τι άλλες επιλογές έχω.
Δείτε το παρακάτω και πείτε:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2864173/

Sapadak
18/10/2012, 07:56
τι άλλες επιλογές έχω.
Δείτε το παρακάτω και πείτε:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2864173/

cbf και το μπαντιτ για αυτα που λες


edit

Επισης παιζει και αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2910050/ αλλα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος για το τι προστασια απο τον αέρα προσφέρει.

θα κοιτούσα για δικυλινδρο και όχι I4

dimidomo
20/10/2012, 23:13
Παιδιά ένα μηχανάκι που κοιτάω, έχει 43000κμ του 2005, έχει βιβλίο σέρβις. Είναι πιστευτά τα κμ αυτά, δηλαδή ο τύπος έκανε κατά μέσω όρο 43000/8 = 5375 τον χρόνο!!! Νομίζω ότι λέει σαχλαμάρες.
Μπορείς να ελέγξεις σε κοντέρ Ό Χ Ι ψηφιακό αν έχουν πειραχθεί τα κμ;

grharris
20/10/2012, 23:34
Γινεται ανετα να εχει τοσα χιλιομετρα οπως επισης να εχει γυρισει και το κοντερ.

Πηγενε το σε μηχανικο. Μερικα πραγματα δεν κρυβονται, δισκοπλακες, αλυσιδογραναζα κτλ.

Lioulios
20/10/2012, 23:39
Γειααααα !!

Καταρχήν , ούτε του παπά μην το πεις πως έβαλες αγγελία γυμνό μηχανάκι και έγυγε ...Σνίφ! Σνίφ!...με συνοπτικές διαδικασίες.

Επίσης να σου πω πως ξέρω ένα μηχανάκι σαν αυτό που έδωσες - ίδια χρονολογία με λιγότερα από 4 .000 χλμ .... Σχετικά είναι τα χλμ λοιπόν .
Το Σιμπιεφ ωραίο ,οικονομικό , φτηνό ...Όλα τα καλά του Θεού έχει .Άλλα δεν κοιτάς ;

devil's animal
20/10/2012, 23:51
παρε ενα sv1000 με λιγα λεφτα παραπανω απο αυτα που κοιτας...
που εχει και γκαζι και "σουπερσπορτιζει" και ειναι και η φυσικη συνεχεια του cb σου...
:wave2:

theofilos888
30/11/2012, 09:03
Παιδιά ένα μηχανάκι που κοιτάω, έχει 43000κμ του 2005, έχει βιβλίο σέρβις. Είναι πιστευτά τα κμ αυτά, δηλαδή ο τύπος έκανε κατά μέσω όρο 43000/8 = 5375 τον χρόνο!!! Νομίζω ότι λέει σαχλαμάρες.

Εγω δηλαδή που το πήρα καινούριο τον Μάιο του 04 και έχω 40000 χλμ ήτοι 4,444 χλμ το χρόνο λέω σαχλαμάρες; Μην μασάς! Άμα το κυνηγάς θα ζητήσεις περισσότερο γκάζι! Αν όχι, δεν θα καταλάβεις διαφορά από αυτό που είχες! Προσωπικά το βρίσκω υπέροχο μηχανάκι και όλα μου τα ταξίδια τα κάνω με αυτό! Οικονομικό, ασφαλές ( κι ας μην έχει abs) και άνετο με έχει συντοφεύσει σε άπειρα μέρη της Ελλάδος. Και το κυριότερο παίρνει μροστά μετά από μεγάλες περιόδους ακινησίας μόνο με μία αλλαγή μπαταρίας! ( Σημαντικό αν είχες ιταλικό πρίν)

eBoLaGR
30/11/2012, 20:35
Με καθε επιφυλαξη.. Δες και αυτο: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2477271/

Billymuse
30/11/2012, 21:33
Με καθε επιφυλαξη.. Δες και αυτο: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2477271/

μέρες ακόμα και
μην κανετε τον κοπο να περνετε τηλ για καλυτερη τιμη, καλυτερα να σαπισει στο γκαραζ!!!) αχααχχααχ θεος ο τυπος προσκυνω

eBoLaGR
30/11/2012, 22:14
Ε λογικο.. Το μπουμπουναει!

endopandou
01/12/2012, 07:24
Αν σε ενδιαφέρουν τρελά κυνηγητά, πίστες και ατελείωτα πλαγιάσματα μην το πάρεις το cbf.
Αν είσαι νορμάλ αναβάτης και το βρίσκεις με 2+ χαρτιά δώσε άλλα 20 γιούρα σε έναν μάστορα να στο ελέγξει καλά και πάρτο χθες!
Δώσε και μερικά ακόμα για πλήρη δικό σου εξοπλισμό και θα είσαι τζέτ ;)