PDA

View Full Version : Ξεχρεώσαμε;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

el_hymador
17/10/2012, 18:25
...και κλειδώθηκε το θέμα "Νοεφιλελεύθεροι Vs Αριστεροί"; (πρώην "ΔΝΤ, ΤΡΟΙΚΑ και λοιπές δυνάμεις")

DimChios
17/10/2012, 18:39
...και κλειδώθηκε το θέμα "Νοεφιλελεύθεροι Vs Αριστεροί"; (πρώην "ΔΝΤ, ΤΡΟΙΚΑ και λοιπές δυνάμεις")

απλα εφτασε κοντα τα 2000 ποστ που ειναι το οριο να κλειδωθει ενα θεμα και... δεν ανοιχτηκε νεο μεχρι (ισως) να το ζητησει-αναφερει-ανοιξει καποιος άλλος καλη ωρα!

:wave2:



(παρακαλώ καπ10, δε κανει τπτ) :p

el_hymador
17/10/2012, 18:52
Αιωνιοι μερικοι... :rolleyes:

el_hymador
17/10/2012, 18:53
απλα εφτασε κοντα τα 2000 ποστ που ειναι το οριο να κλειδωθει ενα θεμα και... δεν ανοιχτηκε νεο μεχρι (ισως) να το ζητησει-αναφερει-ανοιξει καποιος άλλος καλη ωρα!


:wave2:



(παρακαλώ καπ10, δε κανει τπτ) :p

Ok, ευχαριστω, απλα μου εκανε εντυπωση :wave2:

STOYBI
18/10/2012, 16:06
Τελικα πάντα για καθε θεμα που κλειδώνεται/διαγράφεται, ανοιγεται ενα αλλο :lol:

Αιώνιο moto.gr :a25:


Γιατι ρε δεν λετε την αληθεια στα παιδια...???

Οτι ξεχρεωσαμε...!!! http://www.onalert.gr/stories/forodiafygi-tyropites-elegxos


:lol::lol::lol:

ghostkon
18/10/2012, 20:32
Ερωτήσεις που δεν απαντώνται:
Έχετε δανείσει 100 ευρώ σε έναν με μισθό 100 ευρώ και 500 ευρώ σε κάποιον με μισθό 1000 ευρώ.
Ο πρώτος σας χρωστάει το 100% του μισθού του ενώ ο δεύτερος σας χρωστάει το 50% του μισθού του.
Βάσει ποιάς λογικής θα κυνηγούσατε τον πρώτο που αδυνατεί να πληρώσει το χρέος του και θα αφήνατε τον δεύτερο που ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει; Γιατί προσπαθείτε να πάρετε τα 100 και όχι τα 500;

Αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει με το ΔΝΤ.
Είδα στο διαδίκτυο τον κατάλογο με τα χρέη όλων των χωρών της γης.
Ενδεικτικά...
-Η Γερμανία με 5 τρις έλλειμμα έχει χρέος στο 155% του ΑΕΠ της.
-Η Γαλλία πάλι με 5 τρις έχει χρέος στο 188% του ΑΕΠ της.
-Οι ΗΠΑ με 13 τρις έλλειμμα έχουν χρέος στο 94% του ΑΕΠ τους.
Οπότε είναι προφανές ότι δεν έχει τόση σημασία το μέγεθος του χρέους όσο το ποσοστό του επί του ακαθαρίστου εθνικού προϊόντος.
Μετά από μερικές ματιές στον πίνακα προκύπτουν κάποιες απορίες:

Ερώτηση 1. Πως γίνεται και ενώ το Λουξεμβούργο, η Αγγλία, η Ελβετία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Δανία και η Αυστρία έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό χρέους από εμάς, αυτοί να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ σώσιμο, αλλά αντίθετα έρχονται να σώσουν εμάς;

Ερώτηση 2. Πως γίνεται το Αφγανιστάν με περίπου μισόν αιώνα συνεχείς πολέμους να έχει μόνο 23% του ΑΕΠ του χρέος, την στιγμή που ξέρουμε ότι ένας πόλεμος μερικών ημερών μπορεί να " ξετινάξει" μία χώρα;

Ερώτηση 3. Πως γίνεται να χρωστάνε 29% το Κουβέιτ, 54% το Μπαχρέιν και τα Αραβικά εμιράτα 56% την στιγμή που είναι παγκόσμιοι προμηθευτές πετρελαίου;

Ερώτηση 4. Πως γίνεται στην Ελβετία με 271% χρέος, μία απλή καθαρίστρια σε νοσοκομείο (περίπου το 2000) να πληρώνεται με 2000 ευρώ μισθό όσα έπαιρνε την ίδια στιγμή (στα βρώμικα καρβουνο-εργοστάσια της ΔΕΗ) ένας «υψηλόμισθος» τεχνικός, ανώτερης στάθμης εκπαίδευσης, ενταγμένος στα υπερ-βαρέα/ανθυγιεινά με 25 χρόνια προϋπηρεσία;

Ερώτηση 5. Πως γίνεται η Νορβηγία με 143% χρέος να μην έχει πρόβλημα και να μην χρειάζεται σώσιμο ή περικοπές;
Ένα πραγματικό παράδειγμα από εκεί: Γνωστός μου μετακόμισε στην Νορβηγία πριν δύο χρόνια. Προσέξτε τώρα τι «έπαθε» εκεί:
α) Έπιασε δουλειά σε κουζίνα εστιατορίου σαν ανειδίκευτος και έπαιρνε 2.500 ευρώ τον μήνα μισθό!
β) Μετά τρεις μήνες στην δουλειά δήλωσε ότι ήταν «ψυχικά κουρασμένος» και του έδωσαν αμέσως άδεια 15 ημερών!
γ) Με τις επιστροφές φόρων (κάτι σαν το δικό μας δώρο) πήγε μαζί με την γυναίκα του στο Θιβέτ διακοπές.
δ) Τώρα είναι άνεργος (με την δικαιολογία ότι ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ εκεί που δούλευε!) και για δύο χρόνια παίρνει 1700 ευρώ τον μήνα!

Ερώτηση 6. Γιατί οι παγκόσμιοι δανειστές δεν ανησυχούν μήπως χάσουν τα 13, 5 τρις που χρωστάνε οι ΗΠΑ, τα 2 τρις που χρωστάει το Λουξεμβούργο, τα 9 τρις που χρωστάει η Αγγλία (κλπ, κλπ) αλλά ανησυχούν για τα 500 δις που χρωστάμε εμείς;

Ερώτηση 7. Πως γίνεται και ολόκληρος ο πληθυσμός της γης χρωστάει το 98% των χρημάτων του;

Ερώτηση 8. Ποιοι έχουν τόσα πολλά ώστε να «αντέχουν» να δανείσουν τόσο πολύ χρήμα;

Ερώτηση 9. Πού τα βρήκαν τόσα χρήματα;

Ερώτηση 10. Γιατί τα χρήματά τους δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ της χώρας τους;

Τελικά μήπως τα στοιχεία αυτά δείχνουν ότι η παγκόσμια οικονομία δεν είναι παρά μία τεράστια φούσκα,ενώ το χρήμα είναι ψεύτικο, τυπωμένο στα άδυτα των πολυεθνικών τραπεζών μόνο και μόνο για να επιτευχθεί ένας παγκόσμιος έλεγχος ;

Prof. Konstantinos Tokmakidis
Aristotle University of Thessaloniki
Greece

Cpt. Haddock
18/10/2012, 20:49
Οχι αλλο Τοκμακιδη σας παρακαλω.

Χειροτερος κι απο τον "Βαγγελη Μερισιωτη" εχει καταντησει...

kostas777
19/10/2012, 12:08
"Μέρκελ ημών
η εν τοις Γερμανοίς,
αγιασθήτω το δάνειό Σου.
Ελθέτω η χορηγεία Σου.
Εφαρμοσθήτω το πρόγραμμά Σου, ως εν Γερμανώ και επί της Greece.
Την δόσιν ημών την επιούσιον δος ημίν Τζήμερον.
Και λάβε ημάς δια τα θελήματα υμών,
μήπως και ημείς κουρέψομεν τες οφειλές ημών.
Και μη εισενέγκης ημάς εις Τσιπρισμόν,
αλλά ρύσαι ημάς και από τη Συγγρού,
Αμήηηηηηην"

nikos_abel
19/10/2012, 12:35
"Μέρκελ ημών
η εν τοις Γερμανοίς,
αγιασθήτω το δάνειό Σου.
Ελθέτω η χορηγεία Σου.
Εφαρμοσθήτω το πρόγραμμά Σου, ως εν Γερμανώ και επί της Greece.
Την δόσιν ημών την επιούσιον δος ημίν Τζήμερον.
Και λάβε ημάς δια τα θελήματα υμών,
μήπως και ημείς κουρέψομεν τες οφειλές ημών.
Και μη εισενέγκης ημάς εις Τσιπρισμόν,
αλλά ρύσαι ημάς και από τη Συγγρού,
Αμήηηηηηην"

:lol: :lol: :lol:

CHRISTOF
19/10/2012, 12:57
"Μέρκελ ημών
η εν τοις Γερμανοίς,
αγιασθήτω το δάνειό Σου.
Ελθέτω η χορηγεία Σου.
Εφαρμοσθήτω το πρόγραμμά Σου, ως εν Γερμανώ και επί της Greece.
Την δόσιν ημών την επιούσιον δος ημίν Τζήμερον.
Και λάβε ημάς δια τα θελήματα υμών,
μήπως και ημείς κουρέψομεν τες οφειλές ημών.
Και μη εισενέγκης ημάς εις Τσιπρισμόν,
αλλά ρύσαι ημάς και από τη Συγγρού,
Αμήηηηηηην"

:bawl:

sniper
19/10/2012, 13:40
Οχι αλλο Τοκμακιδη σας παρακαλω.

Χειροτερος κι απο τον "Βαγγελη Μερισιωτη" εχει καταντησει...

Επειδή είναι πόντιος; :confused:

byron
19/10/2012, 20:25
Για χοντρομαλακα τον κόβω ή troll :tooth:

taskon
20/10/2012, 11:28
Tοκμακιδης=υπεραπλουστευμενες ερωτησεις που καθοδηγουν την απάντηση. αν δεν κανω λαθος δεν ειναι καν οικονομολογος, ειναι τοπογραφος η κατι τετοιο. συζητηση καφενειου γενικα

καο με ενα Googlarisma 10 απαντησεις (http://rodopinews.gr/31855)

nikos_abel
20/10/2012, 12:54
Tοκμακιδης=υπεραπλουστευμενες ερωτησεις που καθοδηγουν την απάντηση. αν δεν κανω λαθος δεν ειναι καν οικονομολογος, ειναι τοπογραφος η κατι τετοιο. συζητηση καφενειου γενικα

καο με ενα Googlarisma 10 απαντησεις (http://rodopinews.gr/31855)

Κάτσε, το ότι δεν είναι οικονομολόγος το θεωρείς κακό; (άσχετα από το τι λέει)

byron
20/10/2012, 13:41
Κάτσε, το ότι δεν είναι οικονομολόγος το θεωρείς κακό; (άσχετα από το τι λέει)

Οχι απολύτως λογικό. Όπως πχ να σου κάνει ένας οικονομολόγος τα τοπογραφικά.

MG-KTiNoS
20/10/2012, 14:11
Οχι απολύτως λογικό. Όπως πχ να σου κάνει ένας οικονομολόγος τα τοπογραφικά.

Εγώ ρε συ άσχετος είμαι με οικονομικά αλλά ζω μια πραγματική ζωή και δυσκολεύομαι να τα φέρω βόλτα όπως πολλοί εδώ μέσα.

Δεν μπορώ όμως να μην αναρωτηθώ…
Η κυβέρνηση τι ρόλο παίζει?
Γιατί εγώ το μόνο που βλέπω είναι η απελευθέρωση των πάντων.
Κι όπου απελευθέρωση διάβαζε αποποίηση των ευθηνών.
Το σύστημα κάποτε μπορεί να αυτορυθμιστεί.
Τώρα αν μέχρι τότε πεθάνουν μερικές χιλιάδες από τις περικοπές στην υγεία πχ ε δεν τρέχει και τίποτα.
(και αυτά δεν στα λέω τυχαία τα έχω σπουδάσει)
Εγώ λοιπόν ούτε αριστερός είμαι, ούτε δεξιός είμαι ούτε τίποτα.
Τέτοια σκληρότητα όμως απέναντι σε αδύναμους ανθρώπους (ψυχασθενείς, γέρους, παιδιά, μητέρες κλπ) ακόμα κι αν μου το έλεγαν θα ήταν αδύνατο να το πιστέψω.
Και όλοι σα να μην τρέχει τίποτα…
Σαν όλα αυτά να συμβαίνουν κάπου άλλου…
Σαν να μην είμαστε εμείς να είναι κάποιοι άλλοι…
Φοράνε τις κουστουμάρες τους, οδηγάν τις αμαξάρες τους, τι βι μπλα μπλα όλη μέρα και γκομενούλα το βράδυ…

ΑΝ στο Νταού Πεντέλης τώρα ένα έφηβος ψυχασθενής δε βρει κρεβάτι, ένα πρεζόνι δε βρει θέση…
Τι έγινε?

Οικονομικά μπορεί μια μέρα να ξεχρεώσουμε. (αν και αμφιβάλω)
Ηθικά όμως ?

(ναι το ξέρω, το σκέφτομαι κι εγώ… Είμαι ρομαντικός μην πω τίποτε χειρότερο, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό)

nikos_abel
20/10/2012, 14:59
Οχι απολύτως λογικό. Όπως πχ να σου κάνει ένας οικονομολόγος τα τοπογραφικά.

Με κίνδυνο να φανεί ότι υποστηρίζω τις υπεραπλουστεύσεις του τοκμακίδη (και του κάθε παπαρίδη ενίοτε), νομιζω
πως πιστεύεις ότι οι οικονομολόγοι είναι πραγματικοί επιστήμονες.
Ένας τοπογράφος πιθανότατα μπορεί να καταλάβει οικονομικά. Το αντίθετο όμως είναι πολύ δυσκολότερο.

Όσο για τα εύλογα ερωτήματα, οι απαντήσεις που δίνονται από μερικούς, απλά διαιωνίζουν και δυσκολεύουν το πρόβλημα,
το οποίο στη βάση του είναι πολύ απλό -> Οι οικονομολόγοι (και οι πολιτικοί) έχουν φάει τριπάκι και δεν ξέρουν που πάν τα τέσσερα.
Έχουν κολλήσει σε ένα κοινώς αποδεκτό και παλιό μοντέλο (κάτι σαν την επίπεδη γή κάποτε) και δεδομένου ότι δεν έχουν
άλλες ιδέες ή εργαλεία για να το λύσουν, συνεχίζουν το ίδιο τροπάρι.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν καίγονται ακριβώς να το λύσουν, γιατί όσο υπάρχει, αυτοί κονομάνε ακόμη, απλά όχι όσα προσπαθούσαν να κονομήσουν
όπως προβλέπαν.

Τα υπόλοιπα τα λέει το κτήνος πολύ καλά.

taskon
20/10/2012, 17:57
Νικο αν ρωτας εμενα ηθικα εχουμε ηδη χρεωκοπησει πολυ πριν χρεωκοπησουμε οικονομικα. η ελληνικη κριση ειναι κυριως κοινωνικη γι αυτο και οτι και να κανουμε δεν θα στρωσει. σχετικα με την αναγκιαιοτητα των οικονομολογων και πολιτικων ειναι μια πολυ μεγαλη κουβεντα που δεν νομιζω οτι γινεται απο ενα φορουμ. το μη χειρον βελτιστο νομιζω οτι περιγραφει το ιδεατο σε αυτον τον τομεα.τωρα καποιος ο οποιος υπογραφει ενα κειμενο ως καθηγητης πανεπιστημιου εντελως εξω απο το γνωστικο του πεδιο ε ειναι σαν να υπογραφω εγω (σπουδες οικονομικων) ενα κειμενο αστροφυσικης με ρωτησεις γιατι καιει ο ηλιος και πως πεφτει η βροχη. θελω να σου πω οτι στερειται αξιοπιστιας αν και ειναι πιασαρικο

ps για να διαπιστωσεις οτι οικονομικα ειμαστε χαλια και αποφοιτος νηπιαγωγιου να εισαι αρκει!!:D

nikos_abel
20/10/2012, 21:22
Νικο αν ρωτας εμενα ηθικα εχουμε ηδη χρεωκοπησει πολυ πριν χρεωκοπησουμε οικονομικα. η ελληνικη κριση ειναι κυριως κοινωνικη γι αυτο και οτι και να κανουμε δεν θα στρωσει.

Σε αυτό συμφωνούμε απολύτως. Θα προσθέσω όμως ότι η ηθική χρεωκοπία δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Απλά εδώ το φαίνεσθαι είναι ότι το έχουμε παραχ3σει.


σχετικα με την αναγκιαιοτητα των οικονομολογων και πολιτικων ειναι μια πολυ μεγαλη κουβεντα που δεν νομιζω οτι γινεται απο ενα φορουμ.

Και τι θα κάνουμε όλη μέρα σε ένα φόρουμ για μοτοσυκλέτες; Για μηχανάκια θα μιλάμε :lol:


το μη χειρον βελτιστο νομιζω οτι περιγραφει το ιδεατο σε αυτον τον τομεα.

Αρνούμαι να συμβιβαστώ σε κάτι τέτοιο. Ονειροπόλο πες με (μλκ δηλαδή όπως είπε ο άλλος Νικόλας) αλλά όχι, η μοιρολατρεία
είναι ένας από τους λόγους που φτάσαμε (γενικά, αλλά κυρίως ως ελλάδα) σε αυτά τα χάλια.


τωρα καποιος ο οποιος υπογραφει ενα κειμενο ως καθηγητης πανεπιστημιου εντελως εξω απο το γνωστικο του πεδιο ε ειναι σαν να υπογραφω εγω (σπουδες οικονομικων) ενα κειμενο αστροφυσικης με ρωτησεις γιατι καιει ο ηλιος και πως πεφτει η βροχη. θελω να σου πω οτι στερειται αξιοπιστιας αν και ειναι πιασαρικο

Δε νομίζω ότι το να παρουσιάσεις ένα άρθρο για το πως λειτουργεί ο ήλιος απαιτεί να είσαι αστροφυσκός. Η δυσκολία του να εξηγήσεις
αυτό το φαινόμενο, σήμερα τουλάχιστον, είναι περισσότερο στο να είσαι μεταδοτικός. Η πληροφόρηση και η γνώση είναι ελεύθερη στον καθένα.
Το να έχεις το τρόπο να αναπτύξεις τις σκέψεις σου, όπως και να συνδυάσεις τα στοιχεία που έχεις για να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα, είναι άλλο πράγμα.
Και επίτρεψέ μου να θεωρώ ότι οι οικονομική επιστήμη δεν είναι και πιο πολύπλοκη από τη πυρηνική σύντηξη.


ps για να διαπιστωσεις οτι οικονομικα ειμαστε χαλια και αποφοιτος νηπιαγωγιου να εισαι αρκει!!:D

Δυστυχώς, ξέρω πολύ κόσμο που δεν έχει καταλάβει ούτε τι γίνεται, ούτε τι συμβαίνει. Είμαστε οικονομικά χάλια και συμπαρασυρόμαστε
σε αυτά τα χάλια διότι δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ότι η οικονομική φούσκα που λέει ο κάθε -ίδης, είναι αυτό ακριβώς.
Μια φούσκα, ένα τίποτα, ένα παραμύθι.
Πιάσε λίγο Νασίμ Τάλεμπ π.χ., που δεν είναι "σπουδαγμένος" οικονομολόγος.

Shinji Ikari
21/10/2012, 11:11
Ερωτήσεις που δεν απαντώνται:
Έχετε δανείσει 100 ευρώ σε έναν με μισθό 100 ευρώ και 500 ευρώ σε κάποιον με μισθό 1000 ευρώ.
Ο πρώτος σας χρωστάει το 100% του μισθού του ενώ ο δεύτερος σας χρωστάει το 50% του μισθού του.
Βάσει ποιάς λογικής θα κυνηγούσατε τον πρώτο που αδυνατεί να πληρώσει το χρέος του και θα αφήνατε τον δεύτερο που ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει; Γιατί προσπαθείτε να πάρετε τα 100 και όχι τα 500;


Αυτο που μετραει, ειναι το κατα ποσο εχεις τη δυνατοτητα να ξεχρεωσεις (Αλλιως, κατα ποσο πιστευουν οι αλλοι πως μπορεις να ξεχρεωσεις). Οι Αμερικανοι π.χ. αν θελουν, ξεχρεωνουν αμεσως.
Φαινεται και στην ερωτηση σου η απαντηση.

el_hymador
21/10/2012, 11:49
E καλά τώρα, ο Τομκακίδης πως τον λένε δεν μας αρέσει (δεκτον), αλλά ο Βαρουφάκης πάλι δεν μας αρέσει και ο Καζάκης επίσης δεν μας αρέσει (αυτοί οι δυο μάλιστα είναι και οικονομολόγοι...).

Ευτυχώς που εμπιστευόμαστε και αρεσκόμαστε σε περισπούδαστους οικονομολόγους - χαρτογιακάδες, οι οποίο τα έχουν κάνει επιεικώς μπουρδέλο τόσο σε παγκόσμιο επίεπεδο όσο και στην Ελλάδα... οι άλλοι της τροίκας, οι "σοβαροί" ντε, αυτοί που πρέπει να υπακούμε τυφλά στις επιταγές τους και στις προσταγές τους γιατί ξέρουν και έχουν εκπονήσει γ@μιστερά προγράματα , παραδέχθηκαν ότι δεν τους βγήκαν τα κουκιά και ότι άλλα περιμένανε και άλλα τους ήρθαν... σοβαροί οικονομολόγοι ρε, να τους χαίρεστε, όταν ακόμα και ο πιο γκάου τοπογράφος αντιλαμβάνεται ότι η ύφεση δεν φέρνει ανάπτυξη... πόσο ΖΩΟ και ΗΛΙΘΙΟΣ πρέπει να είσαι για να μην το καταλάβεις αυτό;

O οικονομολόγος λοιπόν που νομίζει ότι παίζει sims, είναι ο ΜΑΛΑΚΑΣ οικονομολόγος, δεν πάει να έχει 25 τίτλους pure τεχνοκρατικής μπλαφάρας. Δεν μπορείς να παίζεις με τα νουμεράκια και τις αναλύσεις, χωρίς να λαμβάνεις ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ υπόψιν τις επιπτώσεις που θα έχουν οι μαλακίες που κατεβάζει ο excel - εγκέφαλος σου στους ανθρώπους και στην κοινωνία, δεν μπορείς να μην αντιλαμβάνεσαι τους συσχεστισμούς και τις αλληλεπιδράσεις και να ασχολείσαι παρωπιδιασμένα μόνο με δείκτες.

Δηλαδή μιλάμε για μέγιστες μαλακίες να χτυπάς το κεφαλί σου στον τοίχο... να πας το μηχανάκι σου με διαρροή λαδιού στη μηχανικάρα και να σου πει οκ αφαίρεσα όλο το λάδι από το κάρτερ, τώρα δεν θα έχεις διαρροή... γαμώ, θα δουλέψει, αλλά στο επόμενο χιλιόμετρο το μοτέρ θα κολήσσει και θα φας τα μούτρα σου... ε τέτοιες τακτικές εφαρμόζονται, μη νομίζετε ότι διαφέρουν πολύ...

Βγήκε ο Τομσεν και είπα "κακώς κόβαμε μισθούς, ήταν λάθος"... τι λες ρε ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ; Έχεις αντιληφθεί τι αντίκτυπο είχε αυτό στην οικονομία και εμμέσως πλην σαφώς στην κοινωνία; Τι ειμαστε ρε ΤΡΙΜΑΛΑΚΑ; Η δεύτερη πίστα στο Civilazation, να την ξαναπαίξεις και να εφαρμόσεις κάτι άλλο μπας και τη βγάλεις;

ΑΥΤΟΣ είναι οικονομολόγος: http://www.youtube.com/watch?v=nH1pdPeHtNc οι υπόλοιποι είναι αναβαθμισμένοι λογιστές... ψάξτε να βρείτε στοιχεία να τον απαξιώσατε και αυτόν ως αεριτζή, κομπογιαννίτη, τσαρλατάνο και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... μετά επισκεφθείτε το bloomberg ή καμμιά σελίδα από "γατόνι" αναλυτή να γουστάρετε, πίσω εκεί από τα νούμερα και τις βασισμένες σε ακολουθίες fibbonaci αναλύσεις, κρύβονται οι αυτοκτονίες, η πλήρης διάλυση της κοινωνικής συνοχής και η κατάθλιψη εκατομμυριών ανθρώπων...

α ναι και για να μην ξεχάσω.... Long Live the Banks,

nikos_abel
21/10/2012, 12:52
http://www.youtube.com/watch?v=nH1pdPeHtNc

Δε ξέρω αν κάποιος μπορεί να τα πει ακόμη πιο απλά.
Οι κολλημένοι, είναι κολλημένοι, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

MG-KTiNoS
21/10/2012, 13:15
el_hymador


Αγορίνα μου γουστάρω να σε διαβάζω !
Που το θυμήθηκες αυτό το χαρτογιακάδες???
‘Έχω να το ακούσω από τα 90ς και βάλε.
:lol:


Η τρόικα όμως δεν ήθελε να βγει κανένα πρόγραμμα. Σίγα να μην δεν ήξερε ακριβώς τι συνέβαινε στην Ελλάδα.
Αφού μαζί τα φάγανε!
Η τρόικα ήρθε εδώ με σκοπό να εξασφαλίσει για τις μεγάλες εταιρίες τον εθνικό μας πλούτο
(πρώτες ύλες, κρατικές εταιρίες κλπ)
αλλά και (πρόσεξε το αυτό) την αγορά μας.
Να διώξει ή να κλείσει τις Ελληνικές εταιρίες ώστε να μείνει η αγορά καινή να πιαστεί απ αυτούς μακάρι και με ευνοϊκότερους όρους (οικονομικές ζώνες)
Δυστυχώς η Ελλάδα θυμίζει εταιρία υπό εκκαθάριση.
Πολύ δε φοβάμαι ότι τα κουφά εργασιακά που ψηφίζονται συνέχεια έχουν μόνη λογική εξήγηση τα παραπάνω.
Τραγική είναι και η τηλεόραση.
Τους ακούω και δεν μπορώ να μη θυμηθώ την έκκληση του Ελληνικού ραδιοφώνου όταν μπήκαν οι Γερμανοί στην Ελλάδα.
Τραγικoί κι εμείς που ως μεγάλες κότες που είμαστε θεωρήσαμε ότι φταίει η Κανέλλη και οι ξένοι.
Φυσικά όπως θα έκανε και ο κάθε θρασύδειλος τους πατάξαμε αμφότερους (αν και τους ξένους όχι όλους, τους αδύνατους μόνο)
Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι οπαδός της Κανέλλη.

Αυτά δυστυχώς δεν χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να τα δεις και εύχομαι πραγματικά να υπάρχει κάτι που δεν βλέπω και να κάνω λάθος.

byron
21/10/2012, 13:25
E καλά τώρα, ο Τομκακίδης πως τον λένε δεν μας αρέσει (δεκτον), αλλά ο Βαρουφάκης πάλι δεν μας αρέσει και ο Καζάκης επίσης δεν μας αρέσει (αυτοί οι δυο μάλιστα είναι και οικονομολόγοι...).


Αντιλαμβάνομαι οτι θέλεις να προασπίσεις γενικά τον αντίλογο απ΄όπου και αν προέρχεται (ακόμα και από μαλάκες), βαφτίζοντας τον ως αντίσταση στα μέτρα της τρόϊκας ? Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανείς λογικός άνθρωπος που να μην βλέπει οτι τα μέτρα που έχουν εφαρμοστεί (και απ΄τους τροϊκανούς και απ΄τους κυβερνώντες) έχουν καταστροφικά αποτελέσματα στην κοινωνία.
Μπορεί κάποιος να διαφωνεί με το μοντέλο που εφαρμόζουν προτείνοντας κάτι άλλο πχ.Βαρουφάκης και κάποιοι στυλ Τοκπακίδη που τοποθετούν τη λύση του πρόβληματος όχι στο τι μέτρα πρέπει να ληφθούν, αλλά σε διεθνής συνωμοσίες. Αν διάβασες τα "στοιχεία" που αναφέρει, υπαινίσσεται την ύπαρξη μια διεθνής συγκάλυψη της κατάστασης των οικονομιών γενικά (που είναι σε τρισχειρότερη κατάσταση από τη δική μας) με σκοπό την εξαφάνιση και υποδούλωση του ελληνικού θαύματος.


Απ΄το να παπαγαλίζω τις μπαρούφες ενός άσχετου που δεν μπορεί να διαχωρίσει το δημόσιο απ΄το ιδιωτικό χρέος και τι περιλαμβάνει το καθένα, κοτσάροντας τον τίτλο του καθηγητή για να προσδώσει κύρος στα καρότα που γράφει, προτιμώ να διαβάζω τον Βαρουφάκη (κι ας διαφωνώ συχνά) ή εξαιρετικά αρθρα σαν το "Τέλος της πολιτικής της εσωτερικής υποτίμησης" (http://www.capital.gr/news.asp?id=1641604), μπας και καταλάβω τι σκατά έχουν στο κεφάλι τους και δεν βλέπουν ότι βλέπει όλος ο κόσμος.


Cheers

tsompanis
21/10/2012, 13:42
Βγήκε ο Τομσεν και είπα "κακώς κόβαμε μισθούς, ήταν λάθος"... τι λες ρε ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ; Έχεις αντιληφθεί τι αντίκτυπο είχε αυτό στην οικονομία και εμμέσως πλην σαφώς στην κοινωνία; Τι ειμαστε ρε ΤΡΙΜΑΛΑΚΑ; Η δεύτερη πίστα στο Civilazation, να την ξαναπαίξεις και να εφαρμόσεις κάτι άλλο μπας και τη βγάλεις;
,



Πολύ θα ήθελα να του τα έλεγες face to face και να έκοβα φάτσα απο καμιά μεριά...:bawl:

respect για όλο το κείμενο:beer:

el_hymador
21/10/2012, 14:43
Αντιλαμβάνομαι οτι θέλεις να προασπίσεις γενικά τον αντίλογο απ΄όπου και αν προέρχεται (ακόμα και από μαλάκες), βαφτίζοντας τον ως αντίσταση στα μέτρα της τρόϊκας ? Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανείς λογικός άνθρωπος που να μην βλέπει οτι τα μέτρα που έχουν εφαρμοστεί (και απ΄τους τροϊκανούς και απ΄τους κυβερνώντες) έχουν καταστροφικά αποτελέσματα στην κοινωνία.
Μπορεί κάποιος να διαφωνεί με το μοντέλο που εφαρμόζουν προτείνοντας κάτι άλλο πχ.Βαρουφάκης και κάποιοι στυλ Τοκπακίδη που τοποθετούν τη λύση του πρόβληματος όχι στο τι μέτρα πρέπει να ληφθούν, αλλά σε διεθνής συνωμοσίες. Αν διάβασες τα "στοιχεία" που αναφέρει, υπαινίσσεται την ύπαρξη μια διεθνής συγκάλυψη της κατάστασης των οικονομιών γενικά (που είναι σε τρισχειρότερη κατάσταση από τη δική μας) με σκοπό την εξαφάνιση και υποδούλωση του ελληνικού θαύματος.


Απ΄το να παπαγαλίζω τις μπαρούφες ενός άσχετου που δεν μπορεί να διαχωρίσει το δημόσιο απ΄το ιδιωτικό χρέος και τι περιλαμβάνει το καθένα, κοτσάροντας τον τίτλο του καθηγητή για να προσδώσει κύρος στα καρότα που γράφει, προτιμώ να διαβάζω τον Βαρουφάκη (κι ας διαφωνώ συχνά) ή εξαιρετικά αρθρα σαν το "Τέλος της πολιτικής της εσωτερικής υποτίμησης" (http://www.capital.gr/news.asp?id=1641604), μπας και καταλάβω τι σκατά έχουν στο κεφάλι τους και δεν βλέπουν ότι βλέπει όλος ο κόσμος.


Cheers

Όχι Βύρωνα, δεν υποστηρίζω τον Τομκακίδη, ούτε κανένα "Τομκακίδη", αλλά υπερασπίζομαι το δικαιώμα του να έχω λόγο και άποψη ακόμα και αν είμαι τοπογράφος, καλουπατζής, σερβιτόρος ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Σαφώς και δεν μπορώ να βγάλω τον ισολογισμό όχι του κράτους, αλλά ούτε και του ψιλικατζίδικου της γειτονίας μου, εκεί το βουλώνω και αφήνω αυτούς που ξέρουν. Ωστόσο αυτή η ριμαδοκατάσταση που έχει άμεσες και κραυγαλέες επιπτώσεις στον καθένας μας πλέον, σε συνδυασμό με τους οφθαλμοφανέστατα λάθος χειρισμούς οι οποίο είναι αντιληπτοί ακόμα και απο τον 5χρονο ανηψιό μου, με βγάζουν έξω από τα ρούχα μου και δικαιολογούν (ή αιτιλογούν αν προτιμάς) απλοϊκές σκέψεις και "προτάσεις" από ανθρώπους που δεν έχουν καμμία σχέση με το αντικείμενο...

Αν το καλοσκεφτείς το υπεραπλουστευμένο και νια - νια παράδειγμα του Τομκακίδη:

Ο πρώτος σας χρωστάει το 100% του μισθού του ενώ ο δεύτερος σας χρωστάει το 50% του μισθού του.
Βάσει ποιάς λογικής θα κυνηγούσατε τον πρώτο που αδυνατεί να πληρώσει το χρέος του και θα αφήνατε τον δεύτερο που ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει; Γιατί προσπαθείτε να πάρετε τα 100 και όχι τα 500;

...έχει βάση και μάλιστα μεγάλη... δες τον πίνακα με τις φορολογικές επιβαρύνσεις ανα βαθμίδα εισοδημάτων και θα καταλάβεις τους συσχετισμούς... δες τις απίστευτες για να είναι αληθινές (αλλά με τη βούλα του νόμιμου) απαλλαγές μεγαλοεπιχειρηματιών, εκδοτών, εφοπλιστών και λοιπών λαμογιών και τέλος δες επίσης και τις προκλητικότατες αβάντες στις τράπεζες, όταν όλο ο κοινωνικός ιστός καταρρέει και η κοινωνική πρόνοια σε οποιαδήποτε έκφανση της ακούγεται σαν ανέκδοτο. E, δεν χρειάζεσαι πτυχίο από το LSE, για να καταλάνεις ότι και ο γυαλός είναι στραβός και στραβά αρμενίζουμε...

Θα μου πεις... ναι, αλλα πρέπει να στηρίξουμε την (μεγαλο)επιχειρηματικότητα και τις τράπεζες, καθότι αποτελλούν την ραχοκοκκαλιά της οικονομίας, θέλουμε δεν θέλουμε είμαστε μέτοχοι και παίκτες ένος ευρύτερου οικονομικού συστήματος από το οποίο δεν μπορούμε να απεμπλακούμε κτλ-κτλ. Όχι! Εγώ λεω έτσι για αλλαγή, να σώσουμε τους ανθρώπους για μια γ@μημένη φορά. Ας μας βγει σε κακό, αλλά ρε πούστη μου θα έχουμε δοκιμάσει αυτό που είναι δίκαιο και ηθικό. Άλλωστε και ο δρόμος που ακολουθούμε δεν βγάζει πουθενά και αυτό στο προσυπογράφω με όλα τα καντάρια της οικονομολογικής μου άγνοιας.

el_hymador
21/10/2012, 19:30
Eίμαι περίεργος να διαπιστώσω πόσο πιο χάλια από εμάς θα τα πάνε οι Ούγροι, αν εφαρμόσουν αυτό που αποτελλεί πάγια θέση τους στις συζητήσεις με το ΔΝΤ... εν ολίγοις αυτό που λένε οι άνθρωποι είναι "πάρτε τον πούλο, θα φορολογήσουμε περισσότερο τις τράπεζες, τις ιδιωτικοποιημένες επιχειρήσεις κοινής ωφελίας, καθώς και τις πολύ μεγάλες επιχειρήσεις και θα τα βρούμε τα χρήματα".

Για να δούμε...

http://www.businessweek.com/news/2012-09-29/hungary-would-prefer-bank-tax-over-imf-aid-deal-rogan-says

nikos_abel
21/10/2012, 19:57
Eίμαι περίεργος να διαπιστώσω πόσο πιο χάλια από εμάς θα τα πάνε οι Ούγροι, αν εφαρμόσουν αυτό που αποτελλεί πάγια θέση τους στις συζητήσεις με το ΔΝΤ... εν ολίγοις αυτό που λένε οι άνθρωποι είναι "πάρτε τον πούλο, θα φορολογήσουμε περισσότερο τις τράπεζες, τις ιδιωτικοποιημένες επιχειρήσεις κοινής ωφελίας, καθώς και τις πολύ μεγάλες επιχειρήσεις και θα τα βρούμε τα χρήματα".

Για να δούμε...

http://www.businessweek.com/news/2012-09-29/hungary-would-prefer-bank-tax-over-imf-aid-deal-rogan-says

Θα σε βοηθήσω για πως θα τα πάνε.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_Revolution_of_1956

Ώχ! Όμως αυτά δε γίνονται σήμερα, έτσι;

MG-KTiNoS
21/10/2012, 20:02
Θα σε βοηθήσω για πως θα τα πάνε.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_Revolution_of_1956

Ώχ! Όμως αυτά δε γίνονται σήμερα, έτσι;

κοίτα και στην Ελλάδα τα ίδια γίνανε τότε.
Με άλλο αφεντικό (αλλά τα ίδια)
Ο κοσμάκης μια ζωή το μπούλο από δω ή από εκεί.

Xlitos
22/10/2012, 06:23
προτιμώ να διαβάζω τον Βαρουφάκη (κι ας διαφωνώ συχνά) ή εξαιρετικά αρθρα σαν το "Τέλος της πολιτικής της εσωτερικής υποτίμησης" (http://www.capital.gr/news.asp?id=1641604), μπας και καταλάβω τι σκατά έχουν στο κεφάλι τους και δεν βλέπουν ότι βλέπει όλος ο κόσμος.


Cheers

προσπαθεις να καταλαβεις τι σκατα εχει στο κεφαλι του ενας τοκογλυφος?σε βιαζει καποιος κι εκεινη τη στιγμη διαβαζεις βιβλιο ψυχολογιας του δοκτωρ Μπαρουφιους σχετικα με τους βιαστες:''γιατι το κανει αυτο?εχει παιδικα τραυματα?μηπως φταιω κι εγω?''...εχει γινει οτι εχει γινει κι ακομα αδυνατουμε να δουμε τα γεγονοτα και τα βαφτιζουμε θεωριες συνομωσιας?(συμφωνω οτι μερικοι τα ''ξεχειλωνουν'')...σκανε μυτη ''οικονομολογοι τεχνοκρατες'' στα ευρωπαικα συμβουλια με κατι φατσες λες και βγηκαν απο εβραϊκο κωλομπαρο κακοφημης γειτονιας και θα κατσουμε να κανουμε ολοκληρη οικονομικη αναλυση με το ''τι εχουν στο μυαλο τους'' και ''γιατι τα κανουν ολα αυτα''?
ειναι πολυ απλο:χρεωσαν οι απατεωνες τους αμερικανους πολιτες δε ξερω κι εγω ποσα τρις και τωρα πηδανε το καραβι κι ερχονται να εφαρμοσουν το πετυχημενο μοντελο και στην ευρωπη...να ''ενωσουν'' να ''φανε'' και να ''πιουνε'' για 100 χρονια κι εδω φερνοντας ''ειρηνη αναπτυξη και ευμαρεια'' στους ευρωπαιους υπηκοους και μετα να πανε αλλου,πιο ανατολικα...

γι αυτο κοβανε ευρω αβερτα ολα αυτα τα χρονια να χρεωσουν και μετα να μη μενει αλλη επιλογη απο την ολοκληρωτικη οικονομικη ενωση...μονο που οι αγγλοι που ξερουν απο ιμπερεαλισμο εχουν αμυνες και τους πηραν χαμπαρι,δε ψαρωσανε...εδω ελλαδα εχουμε το ενστικτο να πουμε οτι κατι δε παει καλα(ξερουμε πολυ καλα απο βιασμους...χροοονια θυματα) αλλα μας εφαγε το ''ωχ μωρε αδερφε σιγα ας μας τον ακουμπανε και λιγο αφου περναμε καλα''
και το λιγο εγινε η κατασταση που εχουμε σημερα,4.000 περιπου αυτοκτονιες.Ανεργια υποσιτισμοι στα σχολεια παιρνουν τηλεφωνο 25 χρονοι και 30 χρονοι σε εκπομπες και βαζουν τα κλαματα...τετοια ''ξερα'' αρθρα και οικονομικες αναλυσεις δε προσφερουν τιποτα,ειναι για Σκαϊ να τα δει ο παππους και η γιαγια και να πουν ''μορφωμενο αυτο το παιδι μας εξηγει τι εννοει ο Τομσεν ο Μπαροζο και ο Βιτσιοζο''
ας συγκεντρωθουμε στο ποινικο κομματι πρωτα,στη δικαιωση....εχουμε ιδεα ποσοι πρεπει να φυλακιστουν,να κατασχεθουν περιουσιες να φυγουν εξοριες να τους πεταξουμε στο πηγαδι?μιλαμε για τεραστιο αριθμο πολιτικων,δικαστικων,επιχειρηματιων, πρωην και νυν...τεραστια η λιστα...αν δε καταλαβουμε οτι μονο απο εξωκοινοβουλετυτικες δυναμεις θα καθαρισει ο τοπος δε υπαρχει σωτηρια...

(δεν ειναι προσωπικο baron απλα πηρα αφορμη το αρθρο που εβαλες)

Xlitos
22/10/2012, 06:38
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: 25 απλοί πολίτες συντάσσουν προτάσεις για την τροποποίηση του Συντάγματος

Τα δύο τρίτα των Ισλανδών τάχθηκαν υπέρ των προτάσεων για αλλαγή του συντάγματος, σύμφωνα με τα πρώτα αποτελέσματα του συμβουλευτικού δημοψηφίσματος που οργανώθηκε για το θέμα αυτό. Οι προτάσεις για το νέο σύνταγμα υποβλήθηκαν από μια επιτροπή που αποτελείται από 25 απλούς πολίτες και οι οποίοι συμβουλεύτηκαν τους

συμπατριώτες τους μέσω του διαδικτύου. Κατόπιν οι ψηφοφόροι κλήθηκαν να απαντήσουν. Σύμφωνα με τα πρώτα αποτελέσματα οι ψηφοφόροι επιθυμούν οι φυσικοί πόροι του υπεδάφους της Ισλανδίας που δεν ανήκουν σε ιδιώτες να θεωρηθούν δημόσιο αγαθό. "Όσοι ήλπιζαν για μια καλύτερη κοινωνία ξύπνησαν χαρούμενοι σήμερα το πρωί", δήλωσε ο Γκούντμουντουρ Γκούναρσον, μέλος του Συνταγματικού Συμβουλίου και πατέρας της διάσημης τραγουδίστριας Μπγιορκ. Η πρωθυπουργός Γιοχάνα Σιγκουρνταντόριρ χαιρέτισε τα αποτελέσματα χαρακτηρίζοντας το δημοψήφισμα μια τεράστια νίκη για τη δημοκρατική διαδικασία. Είμαι πολύ υπερήφανη για το λαό που έδωσε στο κοινοβούλιο αυτ
ό το αποτέλεσμα", πρόσθεσε. Η οικονομική κατάρρευση της χώρας το 2008 υποκίνησε μαζικά κοινωνικά κινήματα τα οποία πέτυχαν να επιβάλουν τον όρο το μελλοντικό σύνταγμα να καταρτιστεί από απλούς πολίτες. Από τον Απρίλιο μέχρι τον Ιούλιο του 2011 μια ομάδα 25 ατόμων από διαφορετικά κοινωνικά περιβάλλοντα εργάστηκε για τη σύνταξη του κειμένου και κατόπιν το ανήρτησε στο διαδίκτυο ώστε όποιος θέλει να εκφράσει αντιρρήσεις ή να το εμπλουτίσει, κάτι που έκαναν αρκετές εκατοντάδες Ισλανδοί.
Στη συνέχεια η πρόταση υποβλήθηκε στο κοινοβούλιο της χώρας και τον περασμένο Μάιο οι βουλευτές αποφάσισαν να προκηρύξουν δημοψήφισμα για την έγκρισή του. Η αναθεώρηση του συντάγματος πρέπει να εγκριθεί δύο φορές από το κοινοβούλιο και στο μεσοδιάστημα των δύο ψηφοφοριών να διεξαχθούν βουλευτικές εκλογές.

nikos_abel
22/10/2012, 11:50
@ ελ χυμαδόρ

Ααααααααχ αναπτυξη!!!

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=dwyauo-DYaM (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dwyauo-DYaM)



http://www.tovima.gr/society/article/?aid=480468

Μια χαρούλα.

vaska
22/10/2012, 11:56
Εγώ ρε συ άσχετος είμαι με οικονομικά αλλά ζω μια πραγματική ζωή και δυσκολεύομαι να τα φέρω βόλτα όπως πολλοί εδώ μέσα.

Δεν μπορώ όμως να μην αναρωτηθώ…
Η κυβέρνηση τι ρόλο παίζει?
Γιατί εγώ το μόνο που βλέπω είναι η απελευθέρωση των πάντων.
Κι όπου απελευθέρωση διάβαζε αποποίηση των ευθηνών.
Το σύστημα κάποτε μπορεί να αυτορυθμιστεί.
Τώρα αν μέχρι τότε πεθάνουν μερικές χιλιάδες από τις περικοπές στην υγεία πχ ε δεν τρέχει και τίποτα.
(και αυτά δεν στα λέω τυχαία τα έχω σπουδάσει)
Εγώ λοιπόν ούτε αριστερός είμαι, ούτε δεξιός είμαι ούτε τίποτα.
Τέτοια σκληρότητα όμως απέναντι σε αδύναμους ανθρώπους (ψυχασθενείς, γέρους, παιδιά, μητέρες κλπ) ακόμα κι αν μου το έλεγαν θα ήταν αδύνατο να το πιστέψω.
Και όλοι σα να μην τρέχει τίποτα…
Σαν όλα αυτά να συμβαίνουν κάπου άλλου…
Σαν να μην είμαστε εμείς να είναι κάποιοι άλλοι…
Φοράνε τις κουστουμάρες τους, οδηγάν τις αμαξάρες τους, τι βι μπλα μπλα όλη μέρα και γκομενούλα το βράδυ…

ΑΝ στο Νταού Πεντέλης τώρα ένα έφηβος ψυχασθενής δε βρει κρεβάτι, ένα πρεζόνι δε βρει θέση…
Τι έγινε?

Οικονομικά μπορεί μια μέρα να ξεχρεώσουμε. (αν και αμφιβάλω)
Ηθικά όμως ?

(ναι το ξέρω, το σκέφτομαι κι εγώ… Είμαι ρομαντικός μην πω τίποτε χειρότερο, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό)

+1200

guzzistas
22/10/2012, 13:35
el_hymador


Αγορίνα μου γουστάρω να σε διαβάζω !
Που το θυμήθηκες αυτό το χαρτογιακάδες???
‘Έχω να το ακούσω από τα 90ς και βάλε.
:lol:


Η τρόικα όμως δεν ήθελε να βγει κανένα πρόγραμμα. Σίγα να μην δεν ήξερε ακριβώς τι συνέβαινε στην Ελλάδα.
Αφού μαζί τα φάγανε!
Η τρόικα ήρθε εδώ με σκοπό να εξασφαλίσει για τις μεγάλες εταιρίες τον εθνικό μας πλούτο
(πρώτες ύλες, κρατικές εταιρίες κλπ)
αλλά και (πρόσεξε το αυτό) την αγορά μας.
Να διώξει ή να κλείσει τις Ελληνικές εταιρίες ώστε να μείνει η αγορά καινή να πιαστεί απ αυτούς μακάρι και με ευνοϊκότερους όρους (οικονομικές ζώνες)
Δυστυχώς η Ελλάδα θυμίζει εταιρία υπό εκκαθάριση.
Πολύ δε φοβάμαι ότι τα κουφά εργασιακά που ψηφίζονται συνέχεια έχουν μόνη λογική εξήγηση τα παραπάνω.
Τραγική είναι και η τηλεόραση.
Τους ακούω και δεν μπορώ να μη θυμηθώ την έκκληση του Ελληνικού ραδιοφώνου όταν μπήκαν οι Γερμανοί στην Ελλάδα.
Τραγικoί κι εμείς που ως μεγάλες κότες που είμαστε θεωρήσαμε ότι φταίει η Κανέλλη και οι ξένοι.
Φυσικά όπως θα έκανε και ο κάθε θρασύδειλος τους πατάξαμε αμφότερους (αν και τους ξένους όχι όλους, τους αδύνατους μόνο)
Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι οπαδός της Κανέλλη.

Αυτά δυστυχώς δεν χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να τα δεις και εύχομαι πραγματικά να υπάρχει κάτι που δεν βλέπω και να κάνω λάθος.


+ :beer:

teoT
24/10/2012, 11:04
Δε βρήκα που αλλού να το βάλω... Σκουριές: Έμφανίστηκε νέο είδος θηλαστικού (http://alterthess.gr/content/skoyries-emfanistike-neo-eidos-thilastikoy)

Cpt. Haddock
24/10/2012, 11:07
[...]γι αυτο κοβανε ευρω αβερτα ολα αυτα τα χρονια [...]

Εμ, συγγνώμη, αλλα το προβλημα (ενα απο τα πολλα) της ΕΕ ειναι ακριβώς οτι ΔΕΝ κόβει ευρω αβερτα...

nikos_abel
24/10/2012, 11:42
Μόνο εγώ βλέπω το κουβέλη να αντιδρά ώστε να συνεργαστεί με την επόμανη (πιθανή) κυβέρνηση;

el_hymador
24/10/2012, 12:04
Μόνο εγώ βλέπω το κουβέλη να αντιδρά ώστε να συνεργαστεί με την επόμανη (πιθανή) κυβέρνηση;

Kαλά από αντίδραση δεν παίζεται ο μπάρμπας... ούτε ο πυρήνας του Τσερνόμπιλ ένα κλικ πριν το μπαμ τέτοια αντίδραση....

taskon
24/10/2012, 12:05
Μόνο εγώ βλέπω το κουβέλη να αντιδρά ώστε να συνεργαστεί με την επόμανη (πιθανή) κυβέρνηση;

Η είναι ένα επικοινωνιακό τρικ ώστε να πούμε ευτυχώς δεν μας γ@μησανε την γλυτώσαμε μόνο με μια πίπ@

AUFGEBRACHT
24/10/2012, 21:53
Ή τώρα που βλέπει να φυλλορροούν τα στελέχη κι οι βουλευτές του και να λένε δεξιά κι αριστερά ότι δεν ψηφίζουν, πάει να κάνει "ηρωϊκή έξοδο" και να το παίξει Πασιονάρια της αριστεράς ο μπάρμπας...

MG-KTiNoS
24/10/2012, 23:06
Ναι ρε λες και δεν ξέρει ότι είναι Καρατζαφέρης στη θέση του Καρατζαφέρη…
Αι σιχτίρ συχάθηκα !

Anty12
25/10/2012, 13:04
ΚορίτΣα.........τελειώσαμε με τα 13.5 δις για να πάρουμε 31.5 δις απο τα οποία δεν θα πάρουμε φράγκο.......?????

Πάμε παρακάτω το λοιπόν.....

...................................................................................................
Αντίγραφο του νέου σχεδίου διάσωσης για την Ελλάδα, με έμφαση στο ότι τα μέτρα «θα ξεπερνούν τον μέχρι τώρα διεθνή έλεγχο» στην εκτέλεση του ελληνικού προϋπολογισμού δημοσιεύουν οι Financial Times.
H εφημερίδα αναφέρει ότι διασφαλίζεται μεν διετής παράταση του ελληνικού προγράμματος με πρόσθετη χρηματοδότηση 16-18 δισ. ευρώ, παροχές όμως που θα συνοδεύονται από «σκληρούς» όρους.

Οι προτάσεις φέρεται να περιλαμβάνουν, και ρήτρα για οριζόντια μέτρα εάν δεν επιτυγχάνονται οι δημοσιονομικοί στόχοι (σ.τ.μ. πράμα σίγουρο αφού προβλέπεται ύφεση) -ανάλογη της «ρήτρας απόκλισης» για την οποία είχε κάνει λόγο ο κ. Στουρνάρας.

Το δημοσίευμα παραθέτει τους ειδεχθείς όρους:

- Ο ειδικός ή, αλλιώς δεσμευμένος λογαριασμός υπό διεθνή έλεγχο, στον οποίο θα μεταφέρονται τα όποια πλεονάσματα του ελληνικού προϋπολογισμού που θα χρησιμεύει για την εξυπηρέτηση του χρέους. (σ.τ.μ. άρα rx/ λεφτά θα πάρετε μας λένε)

- Μετά από επιθυμία της Γερμανίας, που αποδέχονται Γαλλία και Κομισιόν, θα αναγκαστεί η χώρα μας σε υποχρεωτική πρόσληψη ξένων τεχνοκρατών που θα βοηθήσουν στην είσπραξη φόρων, την πάταξη της διαφθοράς και την ιδιωτικοποίηση κρατικής περιουσίας στην Ελλάδα (σ.τ.μ. βλέπε π.χ. ΔΕΗ....δεν μας βγήκε η λαμογιά με το Helios....δεν πάμε να φάμε τους λιγνίτες, και ας λέει OXI (http://www.econews.gr/2012/09/20/dei-lignites-eurodikastirio/) το Ευρ.Δικαστήριο) ??

- Προβλέπονται ξεκάθαρα νέες περικοπές αν η Ελλάδα παρεκκλίνει από τους αναθεωρημένους στόχους για το έλλειμμα.

Πηγή (http://www.enikos.gr/economy/91312,Financial_Times:_Oi_sklhroi_oroi_gia_th_.html)

.................................................................................................... .........................................




Υ.Γ. .....ρε Στουρνάρ(ι)α αγόρι 'μ καλό......που σε τρέχουνε στα νοσοκομεία νέο άνθρωπο...!!!

......καλά δεν είσαΝε εκεί στην παιδική χαρά του ΙΟΒΕ...???
......καλά δεν είσαΝε, όταν είσαΝε υπηρεσιακός και βόλευες τα φιλαράκια σου να βγάλουν κάνα φράγκο στην Κρήτη (http://www.cretalive.gr/new/95243/environment/I_upiresiaki_kubernisi_edose_ta_kalodia_se_TERNA-Kopelouzo)???

.....τι τα θες τα υπουργηλίκια....????? ...πάρτο χαμπάρι..."Dorothy, we're not in Kansas any more".......

ggs
25/10/2012, 15:54
Η χώρα αυτή έχει πεθάνει εδώ και χρόνια…. Τώρα μας πήρε η μπόχα της σήψης αφού μας έβγαλαν το «μανταλάκι»* από την μύτη …
Όσο «αγωνιζόμαστε» για να μας ξαναβάλουν το «μανταλάκι»*, δεν υπάρχει καμία ελπίδα…
Μόνο τα ΜΕΓΑΛΑ λαμογια θα επιβιώσουν …
όλοι οι άλλοι…
Όσοι μπορούν , πρέπει να σηκωθούν να φύγουν άμεσα…
Όσοι δεν μπορούν , καλή αντάμωση στα γουναράδικα…


*Όπου «μανταλάκι» ας βάλει ο καθένας ότι νομίζει που του κραταγε την μύτη κλειστή και δεν είχε πάρει χαμπάρι ή δεν αηδίαζε με την βρωμά και την σαπίλα αυτής της χώρας εδώ και χρόνια…

el_hymador
25/10/2012, 17:35
Η χώρα αυτή έχει πεθάνει εδώ και χρόνια…. Τώρα μας πήρε η μπόχα της σήψης αφού μας έβγαλαν το «μανταλάκι»* από την μύτη …


Όσο «αγωνιζόμαστε» για να μας ξαναβάλουν το «μανταλάκι»*, δεν υπάρχει καμία ελπίδα…
Μόνο τα ΜΕΓΑΛΑ λαμογια θα επιβιώσουν …
όλοι οι άλλοι…
Όσοι μπορούν , πρέπει να σηκωθούν να φύγουν άμεσα…
Όσοι δεν μπορούν , καλή αντάμωση στα γουναράδικα…


*Όπου «μανταλάκι» ας βάλει ο καθένας ότι νομίζει που του κραταγε την μύτη κλειστή και δεν είχε πάρει χαμπάρι ή δεν αηδίαζε με την βρωμά και την σαπίλα αυτής της χώρας εδώ και χρόνια…


Συμφωνώ με όσο γράφεις άλλα όχι στο φευγιό.

guzzistas
25/10/2012, 18:38
Συμφωνώ με όσο γράφεις άλλα όχι στο φευγιό.

Κι εγώ δεν πάω πουθενά... θα κάτσω εδώ να τους γ@μήσω!!!!

:beer:

nikos_abel
25/10/2012, 20:26
Κι εγώ δεν πάω πουθενά... θα κάτσω εδώ να τους γ@μήσω!!!!

:beer:

Ας μείνουμε. Σου παρουσιάζω το παρακάτω

272447

272449

Xlitos
25/10/2012, 21:23
Εμ, συγγνώμη, αλλα το προβλημα (ενα απο τα πολλα) της ΕΕ ειναι ακριβώς οτι ΔΕΝ κόβει ευρω αβερτα...

ναι ΤΩΡΑ δεν κοβει γιατι εχει λογο...παλιοτερα εκοβε λεφτα αβερτα(ΕΚΤ=FED...ιδιοι ανθρωποι,ιδιο συστημα),ηθελες να καλλιεργησεις ενα ραπανακι και σου λεγε σου δινω 2 ευρω για καθε ραπανακι που δε θα καλλιεργεις...βαλε αυτο βαλε και τα ''μαγειρεματα'' του Σημιτη για να μπουμε στο ευρω...για να γινει μια τετοια καταστροφη οπως η σημερινη φταινε ΚΑΙ οι ελληνες πολιτικοι ΚΑΙ τα ξενα αφεντικα τους που εχουν τα σχεδια....δεν ειναι οτι οι ξενοι πολιτικοι ειναι γνωστες και σωστοι και απλα οι δικοι μας ειναι αχρηστοι...οι δικοι μας πρωτα απ ολα ειναι ΑΒΟΥΛΟΙ και μετα ολα τ αλλα(αχρηστοι,ανεπαγγελτοι κτλ κτλ)

παρτε το χαμπαρι ΚΑΝΕΙΣ δε νοιαζεται για τον ελληνικο λαο,μονο για την γεωγραφικη θεση της χωρας μας...για το εμποριο και τον υλικο πλουτο...γι αυτο στο μνημονιο λεει πεντακαθαρα οτι ''δε μπορεις να δανειστεις απο αλλου για να ξεχρεωσεις''...τι να τα κανουν τα λεφτα,αερας ειναι κωλοχαρτα!Αμερικανικα κωλοχαρτα εχει κα ιαυτος με την E.N.D τι να τα κανουν δεν αξιζουν μια...δε θελουν λεφτα ''χειροπιαστα'' πραγματα θελουν...χρυσο(σκαβει ηδη ο μπομπολας για τις εβραϊκες εταιριες),πετρ,φυσικο αεριο,εμποριο,σιδηροδρομους κτλ..τη χωρα σου θελουν να την κανουν και ΕΠΙΣΗΜΑ κουμαντο αυτοι κι εσυ σε μια γωνια να δουλευεις για 100 ευρω

εμας τους ελληνες πολιτες χεσμενους μας εχουν και οι ντοπιοι και οι ξενοι πολιτικοι,χρυση αυγη(καλα αυτοι ειναι και αγραμματοι εκτος των αλλων),κκε,νδ,συριζα,δημαρ,πασοκ,συριζα,καμμενοςολοι οι κοινοβουλευτικοι ξεφτιλες ειναι...σε υψηλο αξιωμα μονο ενα Φραγκο στρατιωτικο κι εναν Πεπονη εισαγγελεα εχουμε που νοιαζονται για τους συμπατριωτες τους...οι αλλοι γ@ματα,μην εμπιστευεστε κανενα και ψαχτειτε στα κινηματα που ξεπηδανε απο τη βαση της κοινωνιας,υπαρχουν νεα ατομα 25-30 χρονων μορφωμενα ελληνοπουλα που προσπαθουν...μην ασχολειστε με τους πουλημενους(Τσιπρας και Καμμενος που θεωρουνται σωστοι μπισκοτακι θα σου πεταξουν να γλυκαθεις λιγο...ο καθενας εχει τα στραβα του Τσιπρας-->ανθελληνικα στοιχεια Καμμενος--->καμμενος τοσα χρονια εντος συστηματος,με εφοπλιστες και λοιπους θα παιξει μπαλα) δεν ειναι η λυση για οποιον αναζηταει ανεξαρτησια/ελευθερια και πραγματικη δημοκρατια

emiliano
25/10/2012, 22:11
ωραία τα λες ρε φίλε...

SVX
25/10/2012, 23:42
Ας μείνουμε. Σου παρουσιάζω το παρακάτω

272447

272449

ρε φιλε, το 2015 μηπως βγαινει και με μασπιεδες? γινεται να μαθουμε?:bawl:

imitrelos
26/10/2012, 05:33
ναι ΤΩΡΑ δεν κοβει γιατι εχει λογο...παλιοτερα εκοβε λεφτα αβερτα(ΕΚΤ=FED...ιδιοι ανθρωποι,ιδιο συστημα),ηθελες να καλλιεργησεις ενα ραπανακι και σου λεγε σου δινω 2 ευρω για καθε ραπανακι που δε θα καλλιεργεις...βαλε αυτο βαλε και τα ''μαγειρεματα'' του Σημιτη για να μπουμε στο ευρω...για να γινει μια τετοια καταστροφη οπως η σημερινη φταινε ΚΑΙ οι ελληνες πολιτικοι ΚΑΙ τα ξενα αφεντικα τους που εχουν τα σχεδια....δεν ειναι οτι οι ξενοι πολιτικοι ειναι γνωστες και σωστοι και απλα οι δικοι μας ειναι αχρηστοι...οι δικοι μας πρωτα απ ολα ειναι ΑΒΟΥΛΟΙ και μετα ολα τ αλλα(αχρηστοι,ανεπαγγελτοι κτλ κτλ)

παρτε το χαμπαρι ΚΑΝΕΙΣ δε νοιαζεται για τον ελληνικο λαο,μονο για την γεωγραφικη θεση της χωρας μας...για το εμποριο και τον υλικο πλουτο...γι αυτο στο μνημονιο λεει πεντακαθαρα οτι ''δε μπορεις να δανειστεις απο αλλου για να ξεχρεωσεις''...τι να τα κανουν τα λεφτα,αερας ειναι κωλοχαρτα!Αμερικανικα κωλοχαρτα εχει κα ιαυτος με την E.N.D τι να τα κανουν δεν αξιζουν μια...δε θελουν λεφτα ''χειροπιαστα'' πραγματα θελουν...χρυσο(σκαβει ηδη ο μπομπολας για τις εβραϊκες εταιριες),πετρ,φυσικο αεριο,εμποριο,σιδηροδρομους κτλ..τη χωρα σου θελουν να την κανουν και ΕΠΙΣΗΜΑ κουμαντο αυτοι κι εσυ σε μια γωνια να δουλευεις για 100 ευρω

εμας τους ελληνες πολιτες χεσμενους μας εχουν και οι ντοπιοι και οι ξενοι πολιτικοι,χρυση αυγη(καλα αυτοι ειναι και αγραμματοι εκτος των αλλων),κκε,νδ,συριζα,δημαρ,πασοκ,συριζα,καμμενοςολοι οι κοινοβουλευτικοι ξεφτιλες ειναι...σε υψηλο αξιωμα μονο ενα Φραγκο στρατιωτικο κι εναν Πεπονη εισαγγελεα εχουμε που νοιαζονται για τους συμπατριωτες τους...οι αλλοι γ@ματα,μην εμπιστευεστε κανενα και ψαχτειτε στα κινηματα που ξεπηδανε απο τη βαση της κοινωνιας,υπαρχουν νεα ατομα 25-30 χρονων μορφωμενα ελληνοπουλα που προσπαθουν...μην ασχολειστε με τους πουλημενους(Τσιπρας και Καμμενος που θεωρουνται σωστοι μπισκοτακι θα σου πεταξουν να γλυκαθεις λιγο...ο καθενας εχει τα στραβα του Τσιπρας-->ανθελληνικα στοιχεια Καμμενος--->καμμενος τοσα χρονια εντος συστηματος,με εφοπλιστες και λοιπους θα παιξει μπαλα) δεν ειναι η λυση για οποιον αναζηταει ανεξαρτησια/ελευθερια και πραγματικη δημοκρατια

+οσα θες

Ετσι ειναι δυστηχως και λοιπαμε που το λεω αλλα με ενα λαο αμορφοτο και αποβλακομενο τους περνει να τα κανουν

imitrelos
26/10/2012, 05:40
Και να το παω πιο χοντρα εδω ακομα δεν πειραμε χαμπαρι το θεμα με τους φυτικους σπορους ( εχει και κωδικη ονομασια αλλα δεν την θυμαμε) που πχ η γαλλια την ενεκρινε ειδη

el_hymador
26/10/2012, 07:21
Καλά, οκ μάγκες, ας ξεκινήσουμε από την δική μας μόρφωση, να κοιτάξουμε πως θα βελτιώσουμε το προσωπικό μας μετερίζι ο καθένας και μετά το πάμε στο συλλογικό...

fkol k4
26/10/2012, 09:56
Καλά, οκ μάγκες, ας ξεκινήσουμε από την δική μας μόρφωση, να κοιτάξουμε πως θα βελτιώσουμε το προσωπικό μας μετερίζι ο καθένας και μετά το πάμε στο συλλογικό...

Ν' αγιάσει ο στόμας σου :a013:

kostas777
26/10/2012, 16:47
OK, οπότε άμα τελειώσει η Μέρκελ από 'κει, να την προσλάβουμε όπως κάναμε και με τον όττο. μεταγραφή κανονικά, να πλερώσουν οι εφοπλιστοβιομήχανοι να την πάρουμε αφού αξίζει τόσο και νοιάζεται για τους υπηκόους της. εδώ έχουμε όλα τα υπαλληλάκια του εωσφόρου από ό,τι κατάλαβα και μας έχει εγκαταλείψει ο θεούλης.

imitrelos
26/10/2012, 17:04
Καλά, οκ μάγκες, ας ξεκινήσουμε από την δική μας μόρφωση, να κοιτάξουμε πως θα βελτιώσουμε το προσωπικό μας μετερίζι ο καθένας και μετά το πάμε στο συλλογικό...

Προσωπικη αποψη αυτα που ανεφερα δεν σου λεει κανεις να συμφωνησεις :-) , η αυτοβελτιωση ειναι το ενα συστατικο το αλλο ειναι να μην κοιταζουμε το ΕΓΩ αλλα το ΕΜΕΙΣ

Και ναι οταν στην ελλαδα εχουμε ξεφτυληση τον ορο δημοκρατια και θεωρουμε οτι δημοκρατια ειναι να κανουμε οτι θελουμε και η βια ναι ειναι θεμα παιδειας

spyrakos35
27/10/2012, 07:11
ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ (http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/to_hod_doc_toy_kwsta_vaksevanh_dhmosieyse_th_lista_lagkarnt_me_ola_ta_onomata.1985478.html)

καλημέρα σας......

el_hymador
28/10/2012, 12:31
Aκόμα και αν θεωρήσουμε ότι ο Βαξεβανης διέπραξε αδίκημα (που δεν διέπραξε αλλά τέσπα) μου κάνει τεράστια εντύπωση το πόσο γρήγορα αντέδρασε ο κρατικός μηχανισμός στη συγκεκριμένη περίπτωση... σε κάτι άλλες περιπτώσεις ρε παιδί μου, έχουν συνεχώς κολλήματα οι εισαγγελείς, περνάνε τα αυτόφωρα, μπλοκάρει όλο ο μηχανισμός... εδώ όμως μπαμ - μπαμ! Ο άλλος ο ηλίθιος δήλωσε ότι έχασε κρατικές πληροφορίες και οκ, δεν τρέχει τίποτα... τα προσωπικά δεδομένα μας μάραναν... στην τελική, καθαρός ουρανός, αστραπές δεν φοβάται, οπότε προς τι η μανούρα να μη βγει στη δημοσιότητα η λίστα;

spyrakos35
28/10/2012, 12:34
και στην επόμενη απεργία - διαμαρτυρία κλπ οι πληγέντες (ανεργοι πλεον και μη) θα λάμψουν δια της απουσίας τους....

βρισκουν και (καλα μας) τα κάνουν....

imitrelos
28/10/2012, 14:55
Aκόμα και αν θεωρήσουμε ότι ο Βαξεβανης διέπραξε αδίκημα (που δεν διέπραξε αλλά τέσπα) μου κάνει τεράστια εντύπωση το πόσο γρήγορα αντέδρασε ο κρατικός μηχανισμός στη συγκεκριμένη περίπτωση... σε κάτι άλλες περιπτώσεις ρε παιδί μου, έχουν συνεχώς κολλήματα οι εισαγγελείς, περνάνε τα αυτόφωρα, μπλοκάρει όλο ο μηχανισμός... εδώ όμως μπαμ - μπαμ! Ο άλλος ο ηλίθιος δήλωσε ότι έχασε κρατικές πληροφορίες και οκ, δεν τρέχει τίποτα... τα προσωπικά δεδομένα μας μάραναν... στην τελική, καθαρός ουρανός, αστραπές δεν φοβάται, οπότε προς τι η μανούρα να μη βγει στη δημοσιότητα η λίστα;

στο ελλαδιστάν σου κάνει ακόμα εντύπωση :lol:
πέρα από τήν πλάκα εννοίτε ότι κανονικά έπρεπε να δούμε πρώτα να φοράνε χειροπέδες σε στόν παπαβλάκα και στόν χοντρό (μήν πώ σε πόσους άλλους) πρίν κάνουν δίωξη στόν βαξεβάνη

η δικαιοσύνη ναι είναι τυφλή αλλά όχι κουφή τόν ήχο του χρήματος τόν ακούει μια χαρά χρόνια τώρα ;):smokin:

MG-KTiNoS
28/10/2012, 18:04
Αν και ημίτρελος, θα συμφωνήσω.
Η λίστα που έχασαν υπουργοί και πρωθυπουργοί στα χέρια του τύπου.
Κι αντί να πάει ο εισαγγελέας εκεί να του πει έλα δω ωρέ ζαγάρ που του βρήκες τούτου…
ΚΑΙ ΝΑ ΓΑΜΗΣΕΙ ΚΩΛΟΥΣ
Πάει και πιάνει το δημοσιογράφο, σαν να λέει
-Ποιος σου είπε ωρέ ζαγάρ οτί μπουρείς ισύ να σκος κιφάλ?

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
:moutza:

http://www.youtube.com/watch?v=pIWtpmsy90I

THEOD
28/10/2012, 18:06
Ζούμε ένα απίστευτο θέατρο του παραλόγου τα τελευταία χρόνια... Αν την βγάλουμε καθαρή θα πρέπει να γράψουμε βιβλίο με αυτά που ζήσαμε (και θα ζήσουμε ακόμα). Τι Φώσκολος και μαλακίες...

Kostas2B
28/10/2012, 18:41
Αυτα ειναι γελοια πραγματα...
Πραγματικα θα ηθελα να ειμαι σε μια γωνια να ακουσω τον εισαγγελεα,οταν τελικα παει στη δικαιοσυνη ο Βαξεβανης,να δω τι θα του πει..."Τι κανεις ρε μλκ? Ηρθες εσυ να γ@μησεις ολο το συστημα που δουλευει μια χαρα?" ή "Μπραβο ρε μαγκα,μαζι σου ειμαι αλλα θα δουμε τι θα κανουμε με δαυτους..."

Δυστυχως ειναι αποριας αξιο το πως ανεχομαστε τον π@παρα τον Παπακων/νου να βγαινει και να λεει "εχασα τη λιστα,συμβαινουν αυτα..." και να μενει ατιμωρητος...Και οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω,οτι ο κρατικος μηχανισμος επενεβη με ταχυτητα φωτος μη τυχον και μαθευτει κατι,ενω κωλυσσιεργει σε αλλες περιπτωσεις.

Δε θα μου κανει παντως εντυπωση αν καποια στιγμη αποδρασει ο Τζοχατζοπουλος ή "αυτοκτονησει" (ταχα μου...) ή ξερω και εγω τι αλλο...Θα εκπλαγω μονο αν μιλησει και "δωσει" και τα υπολοιπα λαμογια!

AUFGEBRACHT
28/10/2012, 18:49
Ρε παιδιά, μην τρώτε το τυράκι, κοιτάξτε λίγο και την παγίδα... όλος αυτός ο τζερτζελές με την περιβόητη πια λίστα είναι για να ξεχνιέται ο κόσμος μπροστά στην τηλεόραση και να αποχαυνώνεται και άλλο. Το νέο επεισόδιο έχει τον τίτλο "φταίει ή δεν φταίει ο Βαξεβάνης;". Ο οποίος Βαξεβάνης μπορεί από τους περισσότερους να έχει σοβαρό προφίλ και να τυγχάνει αποδοχής, αλλά δεν παύει να ανήκει στη συνομοταξία των δημοσιογράφων. Εκμεταλλεύτηκε το θόρυβο από το σουξέ με τη λίστα για να παρουσιάσει μια πομφόλυγα ολικής και να διαπράξει ατόπημα, για να μοσχοπουλήσει ή έκτακτη κιόλας έκδοση του περιοδικού του, επιχειρηματίας πάνω από όλα!!!

spyrakos35
28/10/2012, 18:58
Ρε παιδιά, μην τρώτε το τυράκι, κοιτάξτε λίγο και την παγίδα... όλος αυτός ο τζερτζελές με την περιβόητη πια λίστα είναι για να ξεχνιέται ο κόσμος μπροστά στην τηλεόραση και να αποχαυνώνεται και άλλο. Το νέο επεισόδιο έχει τον τίτλο "φταίει ή δεν φταίει ο Βαξεβάνης;". Ο οποίος Βαξεβάνης μπορεί από τους περισσότερους να έχει σοβαρό προφίλ και να τυγχάνει αποδοχής, αλλά δεν παύει να ανήκει στη συνομοταξία των δημοσιογράφων. Εκμεταλλεύτηκε το θόρυβο από το σουξέ με τη λίστα για να παρουσιάσει μια πομφόλυγα ολικής και να διαπράξει ατόπημα, για να μοσχοπουλήσει ή έκτακτη κιόλας έκδοση του περιοδικού του, επιχειρηματίας πάνω από όλα!!!

αν ήταν έτσι όπως το λες, γιατί δεν το έβγαλαν άλλοι δημοσιογράφοι? δεν θα μπορούσαν να την βρουν?


υγ.... λάβε υπόψιν σου οτι ΚΑΙ εγώ ΔΕΝ γουστάρω τους δημοσιογράφους

el_hymador
28/10/2012, 19:05
Ρε παιδιά, μην τρώτε το τυράκι, κοιτάξτε λίγο και την παγίδα... όλος αυτός ο τζερτζελές με την περιβόητη πια λίστα είναι για να ξεχνιέται ο κόσμος μπροστά στην τηλεόραση και να αποχαυνώνεται και άλλο. Το νέο επεισόδιο έχει τον τίτλο "φταίει ή δεν φταίει ο Βαξεβάνης;". Ο οποίος Βαξεβάνης μπορεί από τους περισσότερους να έχει σοβαρό προφίλ και να τυγχάνει αποδοχής, αλλά δεν παύει να ανήκει στη συνομοταξία των δημοσιογράφων. Εκμεταλλεύτηκε το θόρυβο από το σουξέ με τη λίστα για να παρουσιάσει μια πομφόλυγα ολικής και να διαπράξει ατόπημα, για να μοσχοπουλήσει ή έκτακτη κιόλας έκδοση του περιοδικού του, επιχειρηματίας πάνω από όλα!!!

Καλά, σου έχω πιο προχώ σενάριο... ποιος μας λέει ότι αυτή η λίστα είναι αληθινή; Είδατε κανά γνωστό όνομα, απ΄αυτά που θα προκαλούσαν αίσθηση; Ποιοι είναι όλοι αυτοί οι άσχετοι; Δεν παίζει δηλαδή ο Βαξεβάνης να είναι και αυτός στο παιχνίδι και να έβγαλαν μια λίστα της φούτσας έτσι για να χουμε να λέμε και να ψαχνομαστε ποιοι είναι όλοι αυτοί οι παντελώς άγνωστοι;

Δυστυχώς ζω στην Ελλάδα και ως εκ τούτου δεν πιστεύω τίποτα και δεν εμπιστεύομαι κανέναν...

Από εκεί και έπειτα όμως, στημμένο ή πραγματικό το σενάριο, δεν έχει σημασία, σίγουρα δεν είναι win - win σε καμμία περίπτωση. Εκθέτει για άλλη μια φορά τους πολιτικούς και τον κρατικό μηχανισμό, αλλά θα μου πεις στα @@δια τους... πρώτη φορά ειναι;

AUFGEBRACHT
28/10/2012, 19:14
αν ήταν έτσι όπως το λες, γιατί δεν το έβγαλαν άλλοι δημοσιογράφοι? δεν θα μπορούσαν να την βρουν?


υγ.... λάβε υπόψιν σου οτι ΚΑΙ εγώ ΔΕΝ γουστάρω τους δημοσιογράφους


Διάλεξαν σε ποιόν να την προωθήσουν...το λέω παραπάνω, ο Βαξεβάνης τυγχάνει αποδοχής από τον κόσμο και ο κόσμος τον θεωρεί τίμιο και καλό δημοσιογράφο... άλλη αίγλη και εγκυρότητα να λέει κάτι ο Βαξεβάνης και άλλο να στο αποκαλύπτει ο Αυτιάς ;) ΟΚ, ο Βαξεβάνης έβγαλε τη λίστα στη φόρα, so fucking what; Θα αποδωθούν πολιτικές ευθύνες; Θα φορολογηθούν τα λεφτά στην Ελβετία και θα σωθεί το επίδομα γάμου που θα μου κόψουν εμένα κι εσένα από το μισθό μας; Στα @ρχίδια μου που έμαθα ότι η κυρία Κατίνα δήλωνε νοικοκυρά και έχει καταθέσεις 2 εκατομμύρια στην Ελβετία και που το έμαθα τί έγινε; Άσε το άλλο... εγώ ο Γιώργος έχω βγάλει στην Ελβετία 4 εκατομμύρια ευρώ (δεν είναι παράνομο αυτό) των οποίων είναι δικαιολογημένη η ύπαρξή τους. Εσύ πώς αποκαλύπτεις τί έχω στην κατοχή μου και με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με τους άλλους που τα έστειλαν μαύρα; Εσύ ας πούμε πώς θα ένοιωθες άμα έλεγαν στην Εθνική Τράπεζα στο τάδε υποκατάστημα κάποιος έχει καταθέσεις από μαύρα λεφτά και να έβλεπες μια λίστα με όλους τους καταθέτες του υποκαταστήματος στη φόρα και μαζί και το όνομά σου και να ξέρει ο καθένας ότι ο Σπυράκος έχει 10 χιλιάρικα στην άκρη που εσύ δεν έχεις κάνει κάτι το μεμπτό...

AUFGEBRACHT
28/10/2012, 19:15
Καλά, σου έχω πιο προχώ σενάριο... ποιος μας λέει ότι αυτή η λίστα είναι αληθινή; Είδατε κανά γνωστό όνομα, απ΄αυτά που θα προκαλούσαν αίσθηση; Ποιοι είναι όλοι αυτοί οι άσχετοι; Δεν παίζει δηλαδή ο Βαξεβάνης να είναι και αυτός στο παιχνίδι και να έβγαλαν μια λίστα της φούτσας έτσι για να χουμε να λέμε και να ψαχνομαστε ποιοι είναι όλοι αυτοί οι παντελώς άγνωστοι;

Τα είπες όλα δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτα!!! Το ίδιο πράγμα λέμε...

nikos_abel
28/10/2012, 20:07
Άσε το άλλο... εγώ ο Γιώργος έχω βγάλει στην Ελβετία 4 εκατομμύρια ευρώ


"Γιώργο", θέλω δανεικά κάτι ψιλά ε; Δεν πιστεύω να εκτεθούμε :lol:

spyrakos35
28/10/2012, 20:20
αν πήρατε το περιοδικό, θα είδατε που λένε οτι μία σχετική διαστάυρωση της ορθότητας της λίστας την κάνανε.... λένε επίσης οτι ΔΕΝ ξερουν αν αυτή είναι η αρχική ή παραποιημένη λίστα..... αυτό βρήκαν, αυτό δημοσιεύουν ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ.....
επιπλέον, το λένε ξεκάθαρα..... ΔΕΝ είναι όλοι φοροφυγάδες, ΔΕΝ είναι όλα παράνομα....

να πω τώρα σε ότι αφορά εμένα.....
ναι δεν θα μου άρεσε να ξέρει το πανελλήνιο οτι έχω 10.000 € στην τάδε μπανκ (κάτι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε? :D) αλλά και δεν θα με ένοιαζε εφόσον δεν θα είχα κάτι να φοβηθώ....

καλά τα λες για αποπροσανατολισμό του κόσμου - για μία ακόμα φορά θα δουμε το δέντρο (αν δικαίως ή όχι διώκεται ο βαξ) και θα χάσουμε το δάσος (είναι νόμιμα όλα αυτά τα λ7? εχουν φορολογηθεί? γιατί οι πολιτικοί "κρύβανε" την λίστα και τώρα κάνουν "δεν ξέρω δεν είδα δεν άκουσα"? κλπ)

nikos_abel
28/10/2012, 20:44
να πω τώρα σε ότι αφορά εμένα.....
ναι δεν θα μου άρεσε να ξέρει το πανελλήνιο οτι έχω 10.000 € στην τάδε μπανκ (κάτι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε? :D) αλλά και δεν θα με ένοιαζε εφόσον δεν θα είχα κάτι να φοβηθώ....


Φυσικά και σε νοιάζει να ξέρουν όλοι πόσα έχεις διαθέσιμα. Αν σου πάρω αύριο το παιδί, θα ξέρω πόσα να σου ζητήσω και ότι μπορώ να τα πάρω, αφού δεν είσαι με πέρσοναλ σεκιούριτι 24/7.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

spyrakos35
28/10/2012, 20:45
Φυσικά και σε νοιάζει να ξέρουν όλοι πόσα έχεις διαθέσιμα. Αν σου πάρω αύριο το παιδί, θα ξέρω πόσα να σου ζητήσω και ότι μπορώ να τα πάρω, αφού δεν είσαι με πέρσοναλ σεκιούριτι 24/7.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

γι αυτο ακριβώς δεν θα μου άρεσε..... :rolleyes:

αλλά ρε φίλε, για όσα, αν σου πάρουν το παιδί, θα βγεις συγγρου να τα μαζέψεις..... δεν είναι ανάγκη να ξέρουν τι έχεις....

spyrakos35
28/10/2012, 21:51
έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο.....

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/etsi_phre_th_lista_o_vaksevanhs.1987458.html

LsKostas
29/10/2012, 13:20
Ένοπλοι στρατιώτες και αξιωματικοί, στους δρόμους τη μέρα της 28ης Οκτώβρη ,
συλλήψεις δημοσιογράφου την ίδια μέρα,
λογοκρισία στην κρατική τηλεόραση την επόμενη , καταγγελίες για βασανιστήρια διαδηλωτών από αστυνομικούς.
H κυβέρνηση της εθνικής συνευθύνης, Σαμαρά – Βενιζέλου – Κουβέλη , θέτει σ’ εφαρμογή το σχέδιό της για τη σωτηρία της χώρας...

Και το ερώτημα προκύπτει αβίαστα...Θα δώσουμε άλλα 29 Δισ στις τράπεζες για να μας σώσουν ?

tamar
29/10/2012, 14:53
Ένοπλοι στρατιώτες και αξιωματικοί, στους δρόμους τη μέρα της 28ης Οκτώβρη ,
συλλήψεις δημοσιογράφου την ίδια μέρα,
λογοκρισία στην κρατική τηλεόραση την επόμενη , καταγγελίες για βασανιστήρια διαδηλωτών από αστυνομικούς.
H κυβέρνηση της εθνικής συνευθύνης, Σαμαρά – Βενιζέλου – Κουβέλη , θέτει σ’ εφαρμογή το σχέδιό της για τη σωτηρία της χώρας...

Και το ερώτημα προκύπτει αβίαστα...Θα δώσουμε άλλα 29 Δισ στις τράπεζες για να μας σώσουν ?

Αν εξαιρέσω αυτό για τους αξιωματικούς και στρατιώτες, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα. Το θέμα με το Βαξεβάνη και τους δημοσιογράφους της "Πρωινής Ενημέρωσης" είναι το λιγότερο σκανδαλώδες. (Συγγνώμη για το τετριμμένο της εκφράσης αλλά δεν μπορούσα να βρω κάτι άλλο χωρίς να κινδυνεύσω να φάω ban).
Η χθεσινή στρατιωτική παρουσία ήταν για άλλους λόγους. Νομίζω ότι αν ήταν στο χέρι της τριάδας που αναφέρεις δε θα γινόταν καθόλου παρέλαση γιατί θα τους απάλλασε από την έκθεση στον κόσμο που τόσο πολύ θέλουν να αποφεύγουν. (Σκέψου τι μέτρα πήραν για να μην μπορεί ο κόσμος να προσεγγίσει κοντά στην εξέδρα των "επισήμων').
Φιλικά.

kostas777
29/10/2012, 15:56
ευτυχώς που δεν έφτιαξε κανείς λίστα ηλιθίων.

θα ήταν διαθέσιμη μόνο με .torrent

nikos_abel
30/10/2012, 07:55
Αχ! Παναΐτσα μου :eleison: που καταντήσαμε, να περιμένουμε από το πασοκ με τις αποκρατικοποιήσεις (http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=233172) και το παπούλη
με τα εργασιάκα να βρεθεί κανάς άνθρωπας να ρίξει τη κυβέρνηση.
Κάνε το θαύμα σου :priest:να βρεθούν αρκετοί τρελοί εκεί μέσα τη τελευταία στιγμή να ανακατευτεί λίγο
η τράπουλα γιατί δε μας βλέπω καλά :a021:.

alres
30/10/2012, 08:38
Αχ! Παναΐτσα μου :eleison: που καταντήσαμε, να περιμένουμε από το πασοκ με τις αποκρατικοποιήσεις (http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=233172) και το παπούλη
με τα εργασιάκα να βρεθεί κανάς άνθρωπας να ρίξει τη κυβέρνηση.
Κάνε το θαύμα σου :priest:να βρεθούν αρκετοί τρελοί εκεί μέσα τη τελευταία στιγμή να ανακατευτεί λίγο
η τράπουλα γιατί δε μας βλέπω καλά :a021:.

Είσαι με τα καλά σου;

Και να αλλάξει ο υπουργός και να διώξει τον κύριο-πουλάωτσοντεςμετηνεφημεριδαμουπαρουσιαζωγιαειδησει ςκωλουςβυζιααλλαμαρεσειηδημοσιογραφικηδεοντολογια- Λιάτσο;

nikos_abel
30/10/2012, 10:41
Είσαι με τα καλά σου;

Και να αλλάξει ο υπουργός και να διώξει τον κύριο-πουλάωτσοντεςμετηνεφημεριδαμουπαρουσιαζωγιαειδησει ςκωλουςβυζιααλλαμαρεσειηδημοσιογραφικηδεοντολογια- Λιάτσο;

Δεν το σκέφτηκα διεξοδικά, έχεις δίκιο. Που θα βρίσκω κωλουςκαιβυζιαναβλεπωοτιωραναναι στις δύσκολες μέρες που έρχονται :lol:

Xlitos
30/10/2012, 13:09
Ρεπούση: Εθνικιστικό κίτς η έξοδος του Μεσολογγίου


εδω και χρονια εχω σταματησει να σοκαρομαι και δε μου προκαλει τιποτα εκπληξη...

Ρεπουση:φατσα κεμαλιστριας με 1.600 τουρκοψηφους στην ελληνικη βουλη και τα μμε την προβαλουν συνεχως...ΓΙΑΤΙ?

Το σχεδιο:θα διασπαστει η Τουρκια σε ανατολικη και δυτικη(θα φροντισουν οι Κουρδοι και οι Ρωσοι γι αυτο) και θελουν η Ελλαδα να ''απορροφησει'' μεγαλο μερος του δυτικου τουρκικου πληθυσμου που προσπαθει τοσα χρονια να γινει Ευρωπη και θα το καταφερει μεσω της Ελλαδας...και γενικα ''θα τα βρουμε μεταξυ μας''(φραση που ξεστομισε η χιλαρι κλιντον για τη διαμαχη στο αιγαιο)...Κωνσταντινουπολη και Μ.Ασια θα ειναι ελληνικες αλλα ''τυπου Θρακης'' και η Ελλαδα με τη νεα μορφη της θα ειναι η ελληνικη πολιτεια της ευρωπης(αλα ΗΠΑ)...φυσικα οι Τουρκοι δε θα θελουν να γινουν Ελληνες οποτε θα εχουν τα δικα τους δικαιωματα με εκπροσωπηση στην ελληνικη βουλη...και καλα win win situation..

γι αυτο και ολα αυτα που βλεπετε με σκοπο τον ανθελληνισμο και την αλλοιωση της ιστοριας με τους τουρκους προσπαθωντας να κανουν τα νεα ελληνοπουλα να μαθουν μεσω της ιστοριας οτι ''να μωρε απλα ειχαμε καποιες μικρες διαφορες με τους Τουρκους ολους αυτους τους αιωνες''...δε θα υπαρχουν οι αμετρητες απειρες σφαγες στα βιβλια της σχολικης ιστοριας και οι νεκροι θα ειναι ''ατυχηματα'' και ''συνωστισμοι''...


(αυτα που γραφω ειναι τι πιστευω οτι θελουν να κανουν δε παει να πει οτι θα γινουν..δεν ειμαι Παϊσιος :alien: )


η λυση δεν ειναι η Χρυση Αυγη σε ολα αυτα ισα ισα κακο κανει,την χρησιμοποιουν για να ταυτισουν τη λεξη ελληνας με κατι βιαιο και κακο,να φοβασαι να πεις ''ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ''=ειμαι αμορφωτος ρατσιστης/ναζιστης που σπαει στο ξυλο τον κοσμακη..το μονο ''καλο'' που κανει η Χρυση αυγη χωρις να το θελουν ''τ αφεντικα'' μας ειναι οτι δινει αρνητικη διαφημιση στον ταλαιπωρημενο δυστυχως κοσμο που θελει να μεταναστευσει/περασει απο τη χωρα μας...σου λεει εκει θα φαμε ξυλο εχει και πεινα ασε να παμε αλλου(αυτο ελειπε με τοσα και τοσα που συμβαινουν,να μην εχουμε να φαμε να δεχομαστε και μεταναστες).Τα παραπονα των ευαισθητων αριστερων στην ιμπερεαλιστικη Β.Ευρωπη με τα Δουβλινο II της...
μη ψαχνουν συνεχεια αφορμες να βαφτισουν τους ελληνες ρατσιστες

Η λυση ειναι κλεισιμο της τηλεορασης και αγορα εφημεριδων μονο για προσαναμα στο τζακι...

Η λυση ειναι συγκεντρωσεις πολιτων σε δημους και κοινοτητες με σκοπο την αλληλοβοηθεια και τη συζητηση με σκοπο το πως θα βγουμε απο τη μαυρη τρυπα που μας εχουν ριξει με την βοηθεια μας

Η λυση ειναι ο αγνος πατριωτισμος η μορφωση και η ελληνικη μνημη...

Η λυση ειναι η στηριξη στα νεα ελληνικα κινηματα που διαμορφωνονται αυτες τις εποχες απο τη βαση της κοινωνιας για να αναλαβουν να πεταξουν εξω απο την ελληνικη βουλη τα προδοτικα σκουπιδια της μεταπολιτευσης...




http://on-news.gr/2012/10/30/%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%AF%CF%84%CF%82-%CE%B7-%CE%AD%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85/

AUFGEBRACHT
30/10/2012, 17:30
[U][B]Η λυση ειναι ο αγνος πατριωτισμος η μορφωση και η ελληνικη μνημη...
Η λυση ειναι η στηριξη στα νεα ελληνικα κινηματα που διαμορφωνονται αυτες τις εποχες απο τη βαση της κοινωνιας για να αναλαβουν να πεταξουν εξω απο την ελληνικη βουλη τα προδοτικα σκουπιδια της μεταπολιτευσης...

α) Υπάρχει στην Ελλάδα "αγνός" πατριωτισμός;
β) Παράγουν μόρφωση δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση; Είναι λύση κάτι το ανύπαρκτο;
γ) Ελληνική μνήμη...πώς λέμε "κινέζος π@υτσαράς". Υπενθυμίζω πως ο μύθος των Λωτοφάγων συναντάται μόνο στην ελληνική μυθολογία, κάποιος λόγος θα υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων
δ) Ονομάστε ένα νέο ελληνικό κίνημα που διαμορφώνεται από τη βάση της κοινωνίας (sic...)

Καλά, το σενάριο με την Τουρκία κερδίζει αυτόματα υποψηφιότητα για όσκαρ δραματοποιημένου σεναρίου...

el_hymador
30/10/2012, 17:57
Πάντως το ότι θα πέσει κ*λοδάχτυλο στην ανατολική τουρκιά είναι σίγουρο, το πως θα αντιδράσουν δεν ξέρω... από τη στιγμή που οι γείτονες εκεί στα ανατολικά δεν μπορούν να κουνηθούν ούτε ρούπι, εκεί είναι το hot spot πλέον και το επιβουλεύονται αρκετοί, πιστεύω ότι θα αντάλασσαν ευχαρίστως πολλά κομμάτια από εκεί με λίγα από την άλλη πάντα... ;)

Xlitos
30/10/2012, 19:33
α) Υπάρχει στην Ελλάδα "αγνός" πατριωτισμός; υπαρχουν πολλοι ναι...που τους ψαχνεις στην tv?
β) Παράγουν μόρφωση δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση; Είναι λύση κάτι το ανύπαρκτο; οχι και αυτο ειναι το πρωτο που πρεπει ν αλλαξει...για τους ενηλικους υπαρχουν και οι βιβλιοθηκες
γ) Ελληνική μνήμη...πώς λέμε "κινέζος π@υτσαράς". Υπενθυμίζω πως ο μύθος των Λωτοφάγων συναντάται μόνο στην ελληνική μυθολογία, κάποιος λόγος θα υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων
δ) Ονομάστε ένα νέο ελληνικό κίνημα που διαμορφώνεται από τη βάση της κοινωνίας (sic...) εψαξες και δε βρηκες?

Καλά, το σενάριο με την Τουρκία κερδίζει αυτόματα υποψηφιότητα για όσκαρ δραματοποιημένου σεναρίου...
διεθνεις εξελιξεις παρακολουθεις?εχεις να δωσεις καποια αλλη σχετικη εξηγηση γι αυτα που συμβαινουν με Ρεπουση,Μπουταρη,εκπομπη σκαι 1821,τουρκικες σειρες κτλ???επισης αναρωτιεμαι τι σεναριο και τι θεωρια συνομωσιας θα ηταν το 2003-2004 αυτα που ζουμε σημερα.....

Xlitos
30/10/2012, 20:20
Θεωρώ οτι αυτο το κ@λοδαχτυλο που θα μπει (καποια στιγμη) στην ανατολικη τουρκια πρεπει να ειναι πολυ μακρυ γιατι το ακουω με πολυ σιγουρια να μπαινει απο τη δεκαετια του '80...

οντως εχουν γινει πολλα αλλα τοσα χρονια οι Κουρδοι ηταν μονοι τους καταπιεσμενοι με σφεντονες απεναντι σε τανκς...καμια χωρα δεν ειχε συμφερον να τους βοηθησει...και απο τοτε τα 5.000.000 κουρδοι εχουν γινει 20.000.000!!(στο τουρκικο εδαφος).Τωρα εχουν πραγματικα οπλα (απο τους Ρωσους λογικα) και καταλαμβανουν περιοχες...και σε συνδυασμο με τις εξελιξεις στη Συρια το φραγμα εσπασε και το ποταμι δε γυριζει πισω...



http://infognomonpolitics.blogspot.gr/2012/08/blog-post_7469.html#.UJApUu-vjFk

AUFGEBRACHT
30/10/2012, 20:54
...

α) Δεν παρακολουθώ τηλεόραση, οπότε δεν ψάχνω κάτι εκεί
β) Συμφωνούμε πως δεν υπάρχει παιδεία, όσο το ότι για τους ενήλικους υπάρχουν κι οι βιβλιοθήκες είναι ατομική παιδεία και όχι καθολική... εγώ έχω σπίτι μου 5 βιβλιοθήκες αλλά αυτό έχει επίδραση μόνο σ' εμένα και στην οικογένειά μου
γ) Δεν βλέπω να απάντησες κάτι στο σχόλιό μου
δ) Επιμένω στην αρχική μου ερώτηση:Ονομάστε ένα νέο ελληνικό κίνημα που διαμορφώνεται από τη βάση της κοινωνίας (sic...)

Διεθνείς εξελίξεις παρακολουθούσα ανέκαθεν και πάντα με γοήτευαν...Όταν όμως η γεωπολιτική και οι διεθνείς εξελίξεις έχουν και ολίγη από έναν γραφικό αλκοολικό που την είδε δήμαρχος, από τουρκικές σαπουνόπερες, από την προσμονή να μάθουμε ιστορία από ένα τηλεοπτικό κανάλι (θα χρησιμοποιήσω μια φράση σου, στην τηλεόραση ψάχνεις να μάθεις ιστορία;...) και από ξανθά γένη με υπερόπλα που θα μας δώσουν την Πόλη για να παίζει η ΑΕΚ στη φυσική της έδρα, συγγνώμη αλλά εγώ προσωπικά δεν τα θεωρώ διεθνείς εξελίξεις...

Xlitos
30/10/2012, 23:00
Τετοια ακριβως διαβαζα 30 χρονια πριν :tooth:

:D


α) Δεν παρακολουθώ τηλεόραση, οπότε δεν ψάχνω κάτι εκεί
β) Συμφωνούμε πως δεν υπάρχει παιδεία, όσο το ότι για τους ενήλικους υπάρχουν κι οι βιβλιοθήκες είναι ατομική παιδεία και όχι καθολική... εγώ έχω σπίτι μου 5 βιβλιοθήκες αλλά αυτό έχει επίδραση μόνο σ' εμένα και στην οικογένειά μου
γ) Δεν βλέπω να απάντησες κάτι στο σχόλιό μου
δ) Επιμένω στην αρχική μου ερώτηση:Ονομάστε ένα νέο ελληνικό κίνημα που διαμορφώνεται από τη βάση της κοινωνίας (sic...)

Διεθνείς εξελίξεις παρακολουθούσα ανέκαθεν και πάντα με γοήτευαν...Όταν όμως η γεωπολιτική και οι διεθνείς εξελίξεις έχουν και ολίγη από έναν γραφικό αλκοολικό που την είδε δήμαρχος, από τουρκικές σαπουνόπερες, από την προσμονή να μάθουμε ιστορία από ένα τηλεοπτικό κανάλι (θα χρησιμοποιήσω μια φράση σου, στην τηλεόραση ψάχνεις να μάθεις ιστορία;...) και από ξανθά γένη με υπερόπλα που θα μας δώσουν την Πόλη για να παίζει η ΑΕΚ στη φυσική της έδρα, συγγνώμη αλλά εγώ προσωπικά δεν τα θεωρώ διεθνείς εξελίξεις...

γ)ειναι μια απο τις αδυναμιες δε διαφωνω γι αυτο δεν απαντησα...ειναι σε τραγικοτατο επιπεδο και θα αυτοδιορθωθει οσο γινεται αν φτιαξουμε το β)

δ)300ελληνες πχ...αν θες εχω κι αλλα


δεν ειπα οτι τα τουρκικα σηριαλ κι αυτα ειναι διεθνεις εξελιξεις...ειπα οτι ''δενουν'' με τις τελευταιες και ειναι επικινδυνες και περιεργες..αυτη η συχνοτητα κια η βιασυνη να μαθουμε τουρκικα,ν αλλαξουμε την ιστορια και να τα βρουμε με τους απεναντι και μαλιστα με τις ευλογιες της Αμερικης βρωμαει ασχημα τη στιγμη που ειχαμε μονο εναν μαλακα νταλαρα και ξαφνικα απο ΓΑΠ(με τον φιλο του τον αααα...Ταϊπ..ααααα) και μετα ξεκινησε αυτη η καταιγιδα προπαγανδας...ασχετα τυχαια γεγονοτα του συμπαντος?κα ιδεν ειπα ουτε τα μνισα απο αυτα που συμβαινουν πχ που πλακωσανε τουρκοι εφοπλιστες και θeλουν(αν δεν εχουν ηδη) να νοικιασουν λιμανια στο ανατολικο αιγαιo...και σε συνδυασμο με το αγγλικο δικαιο κα ιτα υποτιθεμενα χρεη που εχουμε μπορουν να κανουν οτι γουσταρουν αφου οι καλες μας αγορες μπορει να πουλησουν τα δικαιωματα σε οποιον γουσταρουν...(κι αλλο τυχαιο)!!Οποτε γιατι μας φαινονται απιθανα?Σ ενα επισημο προτεκτορατο οπως εχουμε γινει ολα εινα ιδυνατα.Εχουμε γινει τοσο ζαλισμενα και πεινασμενα κοτοπουλα που παιζει να γινουν και να πουμε κι ευχαριστω.

εγω αυτα τα γραφω ξαναλεω γιατι βρωμανε ασχημα και λογω εντονων γεωπολιτικων εξελιξεων στη γειτονια μας δε πρεπει να μας φαινονται απιθανα.

και κατι για τον Παϊσιο γιατι στανταρ εχω παρεξηγηθει...ο Παϊσιος που λετε δεν ειναι ουτε προφητης ουτε εβλεπε οραματα κουνοντας το κομποσκινι του...στο Αγ. Ορος εδω και δεκαετιες πανε κι ερχονται πολιτικοι,στρατηγοι,αναλυτες,συγγραφεις οτι γουσταρεις και απο το πολυ κρασι την εξομολογηση και το μπλα μπλα οι γεροντες μαθαινουν πολλα μυστικα...οι αμερικανικες υπηρεσιες δεν παρακολουθουν τα γεροντια για τα οραματα τους(ετσι βολευει την θρησκεια να λεει) αλλα γιατι οτι λεγεται στη μονη αγ.Παντελεημονος(ρωσικη) διαρρεει και σε ελληνες γεροντους...γι αυτο και η εμμονη του Παϊσιου με τη Ρωσια και την Κωνσταντινουπολη,προφανως ειχε ακουσει πολλα...μεγαλες δυναμεις οπως Ρωσια και Ηπα σχεδιαζουν πολλα χρονια πριν τη στρατηγικη τους...δε ξυπνανε μια μερα και λενε ''παμε μια πολεμο'' δε λειτουργουν οπως εμεις οι απλοι πολιτες που ολα μας φαινονται απιθανα και απιστευτα...δες την ''επιστημονικης φαντασιας'' του 1975(σιγουρα τοτε επιστημονικης φαντασιας τη θεωρουσαν) Three days of the condor http://www.imdb.com/title/tt0073802/ και ελα πες μου σημερα ενα πραγμα που δεν συμβαινει σημερα

el_hymador
31/10/2012, 08:55
Θεωρώ οτι αυτο το κ@λοδαχτυλο που θα μπει (καποια στιγμη) στην ανατολικη τουρκια πρεπει να ειναι πολυ μακρυ γιατι το ακουω με πολυ σιγουρια να μπαινει απο τη δεκαετια του '80...

Δεν ξέρω τι άκουγες και πότε, προφανώς το PKK και οι Αρμένιοι δεν ήταν από μόνοι τους ικανοί για οτιδήποτε, πόσο μάλλον για να καθορίσουν τις εξελίξεις εκεί πέρα, όντας μέσα σε ένα ασφυκτικό κλοιό υπερδυνάμεων. Ωστόσο πιστεύεις ότι με τα σημερινά δεδομένα στην περιοχή, όπου Συρία & Ιράκ είναι μπο*ρδελο, το Ιράν είναι στα όπλα, οι Γεωργιανοί και το Αζερμπαϊτζάν κάνουν κλακέτες για να προσχωρήσουν σε κάποια συμμαχία και οι Ρώσσοι αισθάνονται έντονα αυτές τις ενοχλήσεις στο υπογάστριο τους, η Τουρκιά θα μείνει ανεπηρρέαστη;

υ.γ. Για Παϊσιους κτλ απλά δεν... έλεος μάγκες!

Cpt. Haddock
31/10/2012, 09:03
[...]στο Αγ. Ορος εδω και δεκαετιες πανε κι ερχονται πολιτικοι,στρατηγοι,αναλυτες,συγγραφεις οτι γουσταρεις και απο το πολυ κρασι την εξομολογηση και το μπλα μπλα οι γεροντες μαθαινουν πολλα μυστικα...[...]

Nαι και το εντυπωσιακό ειναι οτι τα θυμούνται μετα :tooth:

TROOPER
31/10/2012, 10:05
Nαι και το εντυπωσιακό ειναι οτι τα θυμούνται μετα :tooth:

ΘΑΥΜΑ!!! ΘΑΥΜΑ!!! :lol:

σας διαβαζω,σας ξαναδιαβαζω και βλεπω χαρακτηρισμους οπως ''ελληνες καναλαρχες'', ''τουρκοι επιχειρηματιες'', ''ευρωπαιοι τεχνοκρατες'', ''αμερικανοι στρατιωτικοι'', ''κουρδικος λαος'', ''αραβικος κοσμος'' κλπ κλπ και εχω μια απορια τι προσδιοριζει ποιον?η ιδιοτητα τον ανθρωπο η ο ανθρωπος την ιδιοτητα?

συνεχιστε....:wave2:

nikos_abel
31/10/2012, 10:19
ΘΑΥΜΑ!!! ΘΑΥΜΑ!!! :lol:

σας διαβαζω,σας ξαναδιαβαζω και βλεπω χαρακτηρισμους οπως ''ελληνες καναλαρχες'', ''τουρκοι επιχειρηματιες'', ''ευρωπαιοι τεχνοκρατες'', ''αμερικανοι στρατιωτικοι'', ''κουρδικος λαος'', ''αραβικος κοσμος'' κλπ κλπ και εχω μια απορια τι προσδιοριζει ποιον?η ιδιοτητα τον ανθρωπο η ο ανθρωπος την ιδιοτητα?

συνεχιστε....:wave2:

:plaf:



;entit; δηλαδή να το αναλύσουμε; ή να ανοίξουμε άλλο θρεντ; :lol:

el_hymador
31/10/2012, 11:10
ΘΑΥΜΑ!!! ΘΑΥΜΑ!!! :lol:

σας διαβαζω,σας ξαναδιαβαζω και βλεπω χαρακτηρισμους οπως ''ελληνες καναλαρχες'', ''τουρκοι επιχειρηματιες'', ''ευρωπαιοι τεχνοκρατες'', ''αμερικανοι στρατιωτικοι'', ''κουρδικος λαος'', ''αραβικος κοσμος'' κλπ κλπ και εχω μια απορια τι προσδιοριζει ποιον?η ιδιοτητα τον ανθρωπο η ο ανθρωπος την ιδιοτητα?

συνεχιστε....:wave2:

Ευχαριστούμε... :wave2:

kachius
31/10/2012, 11:14
Τί έγινε ρε παιδιά?!

Απ'τη μια ο Βαξενάνης, απ'την άλλη οι άλλοι 2 στην ερτ, και ο Καρατζαφέρης (http://www.inews.gr/0/ektakto-synelifthi-prin-liga-lepta-o-dimosiografos-spyros-karatzaferis.htm), και ένας ιδιώτης μέσο facebook (http://tvxs.gr/news/ellada/o-anthropos-poy-eksethese-tin-xora-diethnos-sto-tvxsgr) στην Κέρκυρα...

Κατά πως φαίνεται εκάναμεν επανάσταση ! :confused::rolleyes:

TROOPER
31/10/2012, 11:19
:plaf:



;entit; δηλαδή να το αναλύσουμε; ή να ανοίξουμε άλλο θρεντ; :lol:

να κανετε οτι θελετε :)


Ευχαριστούμε... :wave2:

παρακαλουμε...:wave2:

Cpt. Haddock
31/10/2012, 11:25
Το παρόν εξελισσεται σε γαμάτο θρεντ, ξεφεύγει απο τα στενα οικονομικά πλαίσια και αγγιζει γεωπολιτικές σφαιρες, παντα υπο το πρισμα της συνομωσιας του διεθνους σιωνισμου/μπιλντεμπεργκ/ροκφελερ κλπ που θελουν όλοι το κακο μας (και κανουμε οτι μπορουμε να τους βοηθησουμε :p )

Αντε με το καλο να παει κι αυτο στα 2000 ποστ, να προστεθουν στα προηγουμενα 8000 στα οποια απ' οτι φαινεται δεν αναλυθηκε διεξοδικα το ζητημα :lol:

DeusEx
31/10/2012, 11:48
Λίγο αυτοκριτική παρακαλώ, κύριοι ...
Δεν φταίνε για όλα πάντα μα πάντα οι ξένες δυνάμεις, που απο όλες τις χώρες του κόσμου, συνομώτησαν για να κατακτήσουν την Ελλαδιτσα μας... χεσμενη την εχουν... Σιγα τα οικονομικα ωφελη και της στρατηγικης σημασιας θεση και παπαριες ... (10 ψωροεκατομμυρια πληθυσμος, ανυπαρκτη βαρια βιομηχανια, αντε καμμια ελλια, λαδακι και λιγη φετα να εξαγουμε, ανηπαρκτες υποδομες/δρομοι κτλ)

Τα πραγματα ειναι απλα.. Ειμαστε λαμογια..
Δυστυχως ειναι τοσο βαθια ριζωμενη η νοοτροπια της λαμογιας στην ελληνικη κοινωνια, που οχι απλα επιλεγεις να εισαι λαμογιο, αλλα που εισαι υποχρεωμενος να γινεις, για να επιβιωσεις... (Ισως να φταινε και τοσα χρονια κατω απο τον τουρκικο ζυγο, που η επιβιωση απαιτουσε λαμογιες - οχι δεν κανω πλακα)

Συνταξη 3000ε (ο πατερας μιας γνωστης μου - τεχνικος της ΔΕΗ)
Εγω μισθο 849,50ε (σπουδαγμενος με ξενες γλωσσες κτλ κτλ)

Τι παει στραβα? Ηρθε η Μερκελ και μας ειπε τα δις που εχετε παρει δανειο να τα δωσετε στους δημοσιους υπαλληλους τους κωλοβισματιες? ...ΔΕΝ νομιζω... Το ΔΝΤ μηπως? ... μπαααα ...
Η λαμογια της ελληνικης κοινωνιας το επελεξε. Ποσο καιρο θα κρατουσε αυτη η φουσκα? καποια στιγμη επρεπε να σκασει ...

ΥΣ... Σιγουρα εχουν κ αυτοι που μας εδωσαν τα λεφτα ενα μεριδιο ευθυνης, γιατι οταν εχουν απεναντι τους καθυστερημενους δεν θα επρεπε να δωσουν δανεια. Ουτε εγω αν ημουν τραπεζα θα εδεινα στεγαστικο δανειο για βιλιτσα στην εκαλλη σε εναν απορο, ανεργο, αστεγο απο την ομονοια που θα ηξερα οτι δεν προκειται να τα παρω πισω ...

Κυριοι, δυστηχως επτωχευσαμεν, για δευτερη φορα, γιατι ειμαστε καθυστερημενοι και δεν μαθαινουμε απο τα λαθη μας...

nikos_abel
31/10/2012, 11:50
Το παρόν εξελισσεται σε γαμάτο θρεντ, ξεφεύγει απο τα στενα οικονομικά πλαίσια και αγγιζει γεωπολιτικές σφαιρες, παντα υπο το πρισμα της συνομωσιας του διεθνους σιωνισμου/μπιλντεμπεργκ/ροκφελερ κλπ που θελουν όλοι το κακο μας (και κανουμε οτι μπορουμε να τους βοηθησουμε :p )

Αντε με το καλο να παει κι αυτο στα 2000 ποστ, να προστεθουν στα προηγουμενα 8000 στα οποια απ' οτι φαινεται δεν αναλυθηκε διεξοδικα το ζητημα :lol:

Μα είστε φοβεροί Κοι. Δεν καταλαβαίνετε ότι στο ίδιο θέμα, οι ίδιοι άνθρωποι (με μικρές νέες προσθήκες), θα έχουν τις ίδιες θέσεις και θα
αναλώνονται στους ίδιους καυγάδες με ελάχιστες παραλαγές, και αυτό θα επαναλαμβάνεται ως το τέλος του χρόνου;
Η ιστορία κάνει κύκλους και επαναλαμβάνεται.















Για αυτό, εγώ θα σας πω τι θα κάνουμε που ξέρω καλύτερα :lol:

el_hymador
31/10/2012, 12:45
Τί έγινε ρε παιδιά?!

Απ'τη μια ο Βαξενάνης, απ'την άλλη οι άλλοι 2 στην ερτ, και ο Καρατζαφέρης (http://www.inews.gr/0/ektakto-synelifthi-prin-liga-lepta-o-dimosiografos-spyros-karatzaferis.htm), και ένας ιδιώτης μέσο facebook (http://tvxs.gr/news/ellada/o-anthropos-poy-eksethese-tin-xora-diethnos-sto-tvxsgr) στην Κέρκυρα...

Κατά πως φαίνεται εκάναμεν επανάσταση ! :confused::rolleyes:

Καλά για τον Σπ. Καρατζαφέρη κρατάω μικρό καλάθι, μια χαρά διαφήμιση έκανε μαζί με τον αδερφό του στο "ανακαινισμένο" τους κανάλι... άσε που ο Καρατζαφύρερ φτιάχνει την εικόνα του στους ψηφοφόρους που τον προτιμούσαν, δηλαδή 60+ χρονών. Λάβρος, ο Γιώργος δείτε εδώ: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rHh90ybMVUw#!

Για τον Βαξεβάνη τα είπαμε πιο πάνω...

...οι περιπτώσεις όμως με τον Κερκυραίο και τους δημοσιογράφους Αρβανίτη / Κατσίμη της ΝΕΤ, είναι αγνή χούντα χωρίς περιστροφές!!!

el_hymador
31/10/2012, 12:55
Eντάξει κλειδώστε το θέμα, δεν χρειάζεται να ειπωθεί τίποτα περισσότερο... σωθήκαμε!!!!

http://www.cosmo.gr/Entertainment/Tileorasi/sinentefskeis-tv/kwstas-prekas-nai-einai-alhtheia-etoimazoyme-ena-neo-komma.1990090.html

nikos_abel
31/10/2012, 13:04
σωθήκαμε!!!!



Πάλι;


Αααα! :lol:

Xlitos
31/10/2012, 13:09
οι ίδιοι άνθρωποι (με μικρές νέες προσθήκες),

μπα εγω περαστικος ειμαι μην αγχωνεστε :p

guzzistas
31/10/2012, 13:40
Eντάξει κλειδώστε το θέμα, δεν χρειάζεται να ειπωθεί τίποτα περισσότερο... σωθήκαμε!!!!

http://www.cosmo.gr/Entertainment/Tileorasi/sinentefskeis-tv/kwstas-prekas-nai-einai-alhtheia-etoimazoyme-ena-neo-komma.1990090.html


Ηλθε το τέλος! :cry::bawl: