PDA

View Full Version : Ληγμενες Ασφαλειες



teo24
18/10/2012, 19:51
Εχθες εληξε η ασφαλεια στη μοτο μου.Πηγα σημερα και την ανανεωσα σε μια εταιρια που κανει και εκπτωση αν εχεις καρτα ανεργιας ανανεωμενη φυσικα.Μικρο το κακο,την γλιτωσα με 109 ευρω το 6μηνο.Λεω δεν ρωταω και για το αμαξι.Το αμαξι εχει ληξη απ τον Αυγουστο και με βαση λεει το νεο μετρο του Υπουργειου Συγκοιν. οταν ληξη μια ασφαλεια και δεν την ανανεωνεις πρεπει να καταθεσεις πινακιδες και να της ξαναπαρεις οταν ξανακανεις ασφαλεια.Αν δεν καταθεσεις σου ερχετε προστιμο η τελοσπαντων το πληρωνεις με καποιο τροπο 250ευρω για μοτο και 500 για αμαξι.Πλεον λεει οι ασφαλιστικες συνεργαζονται online με το υπουργειο κι αυτοι βλεπουν πως και τι.Εχετε ακουσει κατι τετοιο?

georgio
18/10/2012, 19:57
Ναι, πάει ένα εξάμηνο τώρα που μας τρολλάρει το κράτος.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127698

teo24
18/10/2012, 20:01
Τελεια.Οποτε αυριο δινω κι αλλα 180 για το αμαξι.

Joyrider
18/10/2012, 20:58
Αν παραδώσουμε πινακίδες τις παίρνουμε πίσω πληρώνοντας μόνο τα τέλη του τρέχοντος έτους ή και κάτι άλλο;
Ίσως συμφέρει να ανανεώσεις μια φτηνή ασφάλεια από το να καταθέσεις πινακίδες, ανάλογα βέβαια με τον χρόνο που σκοπεύεις να την έχεις αφοπλισμένη.

teo24
19/10/2012, 05:35
Εγω ηθελα να κανω ασφαλεια στο αμαξι για τον χειμωνα και να αφησω την μηχανη στο γκαραζ.Η εστω να κανω 3μηνη για την μηχανη και μετα να την αραξω.Μου ειπαν οτι το 3μηνο δεν συμφερει ετσι οπως εγινε το συστημα.Οποτε ΑΝ καταλαβα καλα ολο και κατι αλλο θα πληρωνουμε.

McGyver
19/10/2012, 06:22
Εγω ηθελα να κανω ασφαλεια στο αμαξι για τον χειμωνα και να αφησω την μηχανη στο γκαραζ.Η εστω να κανω 3μηνη για την μηχανη και μετα να την αραξω.Μου ειπαν οτι το 3μηνο δεν συμφερει ετσι οπως εγινε το συστημα.Οποτε ΑΝ καταλαβα καλα ολο και κατι αλλο θα πληρωνουμε.

Αν ήταν να συμφέρει εμάς το σύστημα, θα κάναμε ασφάλεια οδηγού και όχι οχήματος...

Sapadak
19/10/2012, 06:27
Αν ήταν να συμφέρει εμάς το σύστημα, θα κάναμε ασφάλεια οδηγού και όχι οχήματος...

+49^^

webassasin
20/10/2012, 21:53
Ωπα,τωρα το ειδα.
εγω τη μηχανη την εχω ανασφαλιστη πανω απο χρονο,αφου δεν την κυκλοφορω,μονο τα τελη πληρωνω.
θα με βρει καμια συμφορα δλδ οποτε παω να βγαλω ασφαλεια η να πληρωσω τελη?

akis_trevor
21/10/2012, 22:15
επειδη μου φενεται αδιανοητο(θα μου πεις ολα τα αλλα τι σου φαινονται;),εστω οτι εχω ενα οχημα το οποιο γουσταρω να του κανω μονο το 1 εξαμηνο του χρονου ασφαλεια γιατι το αλλο δεν το χρησιμοποιω,θα πληρωνω νταβατζιλικι διπλα λεφτα απτην ασφαλεια;απτην αλλη,μπορω να πηγαινοφερνω την πινακιδα στο υπουργειο;αυτο εχει καποιο κοστος οταν την ξαναπαρεις;

Tedvj23
21/10/2012, 22:32
Δεν εχει νομιζω παρα το σημα του ετους που θα την ξαναπαρεις..Το θεμα ειναι οτι εχουνε @#$@!$ να ψαχνουν τροπους να τρωνε τα λεφτα του κοσμακι..

Υ.γ.Ρε ο κοσμος τρωει απο τα σκουπιδια γαμω την $@#$%@ τους μεσα!!!:a016::a26:

Antwnis
24/10/2012, 20:47
επειδη μου φενεται αδιανοητο(θα μου πεις ολα τα αλλα τι σου φαινονται;),εστω οτι εχω ενα οχημα το οποιο γουσταρω να του κανω μονο το 1 εξαμηνο του χρονου ασφαλεια γιατι το αλλο δεν το χρησιμοποιω,θα πληρωνω νταβατζιλικι διπλα λεφτα απτην ασφαλεια;απτην αλλη,μπορω να πηγαινοφερνω την πινακιδα στο υπουργειο;αυτο εχει καποιο κοστος οταν την ξαναπαρεις;

Για να βαλουμε καποια πραγματα στη θεση τους, η υποχρεωτική ασφάλιση των οχημάτων αφορά την προστασία και αποζημίωση τρίτων απο σωματικές και υλικές ζημιές.
Είναι προφανές ότι oποιοσδηποτε έχει πινακίδες κυκλοφορίας μπορεί να κυκλοφορεί απαρατηρητος χωρίς ασφάλιση, αφου η αστυνόμευση δεν είναι επαρκής. Αν χτυπήσει έναν ανθρωπο, τον στείλει στο νοσοκομείο (μη πουμε τιποτα χειρότερο), έχει την δυνατότητα να τον αποζημιώσει? Αλλα και μόνο υλικές ζημιές να προκαλέσει σε αλλο όχημα, είναι πάντα σε θέση να τις πληρώσει?
Όταν δεν κινεί κάποιος το όχημα του, καταθέτει πινακίδες και δεν το ασφαλίζει. Όταν χρειαστεί να το κινήσει και πάλι, τις παίρνει και ασφαλίζεται. Μπορεί να μας "ξεβολεύει" το γραφειοκρατικό αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
Η υποχρεωτική ασφάλιση προωθεί την ΔΙΚΗ ΜΑΣ προστασία απέναντι στον κάθε ασυνείδητο που πιάνει τιμόνι και δεν λογαριάζει τίποτα γύρω του.
Νομίζω είναι πολύ απλό: Αν δεν έχει κανείς τη δυνατότητα να κυκλοφορεί στους δημόσιους δρόμους με όχημα που να πληρεί προδιαγραφές ασφαλείας, για τον ίδο και τους επιβαινοντες πρώτα απόλα και πρόβλεψη κάλυψης για τους γύρω του στη συνέχεια, να ΜΗΝ το κάνει και αν το κάνει θα πρέπει να πέφτει προστιμο και να τον μαζεύουν.
(Το σκεπτικο "λογω κρίσης δεν έχω και κυκλοφορώ ανασφάλιστος" δεν υφίσταται. Μπορεί να πηγαινει με τα πόδια, η με το λεωφορείο)
Όλα αυτά βεβαια με την προυπόθεση ότι μας ενδιαφέρει να ζούμε σε μια οργανωμένη κοινωνία με συνειδητοποιημένους πολίτες. Γιατι υπάρχει και η κοινωνία τύπου "Mad Max" :smokin:

Σημ.1 Άδικο είναι να πρέπει να πληρώνει κανεις εισφορά στην ΕΡΤ όταν ηλεκτροδοτει ένα σταύλο ή μια αποθήκη ή όταν δεν έχει σπίτι του τηλεόραση....
Σημ.2 Ακόμα πιο άδικο είναι να ζητάνε απο κάποιον που παιρνει 700€ μισθό να πληρώσει και φόρο στο τέλος του χρόνου.....
Σημ.3 Κανείς δεν γλυτώνει απο τα άδικα, ιδίως στην Ελλάδα.....
:sad:

akis_trevor
24/10/2012, 23:41
δεν ειπα καπου οτι θελω να κυκλοφορω ανασφαλιστος.φυσικα και δεν το κανω και το κατακρινω.
ειπα για το αν θελω να κυκλοφορω μονο το ενα 6μηνο του ετους,το αλλο θα πρεπει να πληρωσω φορο-προστιμο-ποινη(οπως θες πες το) επειδη δεν ηθελα-δεν μπορουσα να κυκλοφορησω με το συγκεκριμενο οχημα.

Lioulios
25/10/2012, 00:03
Καλά τα λέει ο Αντώνης .
Αν κάποιος θέλει τη μηχανή για το εξαμηνο ...Το άλλο εξάμηνο να καταθέτει τις πινακίδες και να τις ξαναπαίρνει το επόμενο ή όποτε θέλει .
Αφού δεν είμαστε σωστοί ,καλά μας κάνουν ....

Πόσοι απο όλους που έχουν 3-4 οχήματα και συνηδειτά αποφάσισαν να μην κυκλοφορούν τα 1-2 ...δεν τα σαφάλισαν ,,,αλλά κάποια στιγμή τα χριάστηκαν και είπαν "Δε βαριέσαι ....μωρέ ...για 30-40 χλμ που το θέλω τί θα γίνει ;¨
Το κακό είναι πως δεν σκεφτόμαστε το κακό που μπορεί να μας βρει στον δρόμο ,αλλά ...ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΜΠΑΤΣΟΥΣ!!!

Εμένα το αυτοκίνητό μου που πρακτικά είναι σε ακινησία ,ενεπλάκει σε θανατηφόρο τροχαίο ενώ ήταν σταματημένο εκτος οδοστρώματος ....Δεν μπορώ να φανταστώ τί θα γινόταν αν δεν είχα ασφάλεια .

Θα μας γίνει συνήθεια ...