PDA

View Full Version : στρωμα υπνου.....τα φωτα σας...



trelf
19/10/2012, 18:03
καλησπερα....

ειμαι σε φαση για αγορα στρωματος υπνου....με διαστασεις 1.80 χ 2.00 ....

οπως καταλαβαινετε ειναι αρκετα μεγαλων διαστάσεων στρώμα....και θα κοστίσει κατι παραπανω....οποτε θα ηθελα γνωμες,αποψεις και συμβουλες απο καποιον που το εχει ψαξει το θεμα....

οπως τι να προσεξω....κοστος...μαρκες....απο τι υλικα να ειναι φτιαγμενο κτλ κτλ....

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...

ακομη και οικονομικη! χαχα :lol:

nikos_abel
19/10/2012, 18:21
Αν έχεις σκοπό ο ύπνος σου να αλλάξει και να αισθανθείς τι σημαίνει "ΚΟΙΜΑΜΑΙ",
εδώ -> http://www.coco-mat.com/?i=coco_gr.el.sleep-products&c=2&id=4&m=306

Είναι π-α-ν-ά-κ-ρ-ι-β-α, αλλά.

Sapadak
19/10/2012, 18:41
Παρε με μεμορι φομ.
Το εχω εδω και 5μηνες και δεν εχει καμια σχεση με τα "συμβατικα"

Και επειδη μιλαμε για μεγαλο κοστος, καλυτερα κατι λιγοτερο επωνυμο αλλα "μνημης" παρα επωνυμο και συμβατικο

edit
πχ http://www.neoset.gr/node/2075

Και επισης να δεις και μαξιλαρια της ιδια φιλοσοφιας

harris_x
19/10/2012, 18:57
Έχω πάρει αυτό (http://www.mediastrom.gr/gr/stromata/advance/product/17/prestige-plus/) και αυτά τα μαξιλάρια. (http://www.mediastrom.gr/gr/essentials/maxilaria-upnou/maxilaria-memory-foam/product-page/165/AloeAnatomic/)

Έχω το σετάκι 2 χρόνια και κάθε φορά που ξαπλώνω, σκέφτομαι τι έχανα τόσα χρόνια με τις άλλες τις παπαριές που είχα…

Αν είσαι Αττική και αποφασίσεις κάτι από media strom σφύρα κλέφτικα

Αν όμως μπορείς να φτάσεις οικονομικά το cocomat να το προτιμήσεις.

jimmis5
19/10/2012, 18:59
http://www.finostrom.gr/
Παρε ενα πατριωτη βιοτεχνια ολα τα στρωματα απο αυτον,μονο μην επιλεξεις το full ανατομικο ειναι σαν να κοιμασε σε ταβλα,ποιοτητα και αντοχη και καλες τιμες
Δεν εχω καμια σχεση με τους συγκεκριμενους πλην του οτι ειμαι πελατης .
Αντε καλες ξαπλες

xtzanos
19/10/2012, 19:01
Εψαχνα και εγω και τελικα πηρα ενα με memory foam απο το Ikea.
Ημουν τυχερος γιατι το βρηκα στο τμημα προσφορων μισοτιμης (350)
Εγω το γουσταρω πολυ, η γυναικα δυσκολευτηκε να το συνηθισει
Οποτε αν περνας απο ικεα ριχνε καμια ματια

cosgili
19/10/2012, 19:02
Αν έχεις σκοπό ο ύπνος σου να αλλάξει και να αισθανθείς τι σημαίνει "ΚΟΙΜΑΜΑΙ",
εδώ -> http://www.coco-mat.com/?i=coco_gr.el.sleep-products&c=2&id=4&m=306

Είναι π-α-ν-ά-κ-ρ-ι-β-α, αλλά.

+1090 Απλά τα καλύτερα στρώματα ever. Το δικό μου (1,60*2,00) μαζί με το επίστρωμα κόστισε ~2200euro, αλλά τα αξίζει μέχρι το τελευταίο cent!!!

jimmis5
19/10/2012, 19:07
Φιλε σεξ στο πατωμα ε?

devil's animal
19/10/2012, 19:16
+ στα στρωματα μνημης χωρις ελατηρια μεσα...

εγω απο εδω (http://www.relatex.gr/) ψωνισα γιατι η κοπελια ειναι φιλη και ο πατερας της απο τους πρωτοπορους που εφεραν τετοια στρωματα Ελλαδα...

αν θες πληροφοριες πες μου με π.μ.
:wave2:

stavrouliasp
19/10/2012, 19:25
Δες το elite strom privillege plus. Τρεχει σε προσφορα αυτες τις ημερες. Απο 1250 το πηρα 830 το 1.60. Εγω μολις το τσίμπησα.

Cpt. Haddock
19/10/2012, 19:37
:plaf:

271915

DimChios
19/10/2012, 20:01
:plaf:

271915

:lol: mlk

vaska
19/10/2012, 20:47
+1090 Απλά τα καλύτερα στρώματα ever. Το δικό μου (1,60*2,00) μαζί με το επίστρωμα κόστισε ~2200euro, αλλά τα αξίζει μέχρι το τελευταίο cent!!!

2200 για στρώμα????

Τα έκανα 20άρικα και τα έστρωνα κάτω, να κοιμάμαι στο χρήμα αδερφέ που λέει ο λόγος. Και πάλι οικονομικότερα θα μου έρχονταν.

antsoar
19/10/2012, 21:12
:plaf:



Έχεις χάσει τη φόρμα σου..... μα μετά από 10ποστ :smokin:

Cpt. Haddock
19/10/2012, 21:33
Έχεις χάσει τη φόρμα σου..... μα μετά από 10ποστ :smokin:

Ελειπα ρε συ... :p

nikos_abel
19/10/2012, 21:34
2200 για στρώμα????

Τα έκανα 20άρικα και τα έστρωνα κάτω, να κοιμάμαι στο χρήμα αδερφέ που λέει ο λόγος. Και πάλι οικονομικότερα θα μου έρχονταν.

Αυτό να το πεις αφού ξυπνήσεις μετά από έναν ύπνο πάνω σε ένα τέτοιο. Ακόμα, εδώ και 3 χρόνια, όποτε πέφτω, λέω ότι είναι τα καλύτερα 2 χιλιάρικα
που πέταξα (νόμιζα) στη ζωή μου.

vaska
19/10/2012, 21:37
Αυτό να το πεις αφού ξυπνήσεις μετά από έναν ύπνο πάνω σε ένα τέτοιο. Ακόμα, εδώ και 3 χρόνια, όποτε πέφτω, λέω ότι είναι τα καλύτερα 2 χιλιάρικα
που πέταξα (νόμιζα) στη ζωή μου.

Να έρθω φίλε να δοκιμάσω στο δικό σου και μετά με δανείζεις 2200 και πάω και το παίρνω. Αν δεν μου αρέσει θα πάρω μόνο τα 2200.
:a22::a22:

nikos_abel
19/10/2012, 21:42
Να έρθω φίλε να δοκιμάσω στο δικό σου και μετά με δανείζεις 2200 και πάω και το παίρνω. Αν δεν μου αρέσει θα πάρω μόνο τα 2200.
:a22::a22:

Να έρθεις, αλλά να φέρεις και το γερανό που θα χρειαστεί για να σε σηκώσει μετά (και δεν κάνω σπόντα για το ειδικό σου βάρος :cool:

Bradipous
19/10/2012, 21:56
Τι λετε ρε παιδια 2200€ για στρωμα;
Που το βρικατε τοσο φθηνο; Εγω κατι στρωματα 5ετιας που βλεπω κατω απο 3500 - 4000 δεν πεφτουν.
Παντως αν ειναι να παρεις, να προτιμησεις να ειναι με το ABS.

Corki
19/10/2012, 22:41
Cocomat ..............και μετα ολα τα αλλα!

Πολλα λεφτα αλλα δν νομιζω να βρεις στον πλανητη ανθρωπο που να τα δοκιμασε και να ειπε οτι δν αξιζουν τα λεφτα τους.

Αν κανεις την κινηση και το παρεις και δν σου αρεσει............ στο αγοραζω εγω επι τοπου στην τιμη που το πληρωσες.

Ν α ξερεις οτι ειναι επενδυση και εχουν εγγυηση για παντα.

Κανε μια βολτα στα διαφορα μαγαζια και στο τελος ασε το cocomat....................και θα καταλαβεις

AUFGEBRACHT
19/10/2012, 22:54
http://www.telemarketing.gr/default.asp?pid=5&itm=6035&ct=84&la=1
H ειδική τρόμπα δώρο και εάν έχεις και μηχανή BMW με αντάπτορα 12V τέρμα τα σκασμένα λάστιχα...:D

jimmis5
19/10/2012, 22:56
Τελικα ηρθε η ωρα που θα συμφωνησω με τον Παγκαλο...
Μην πω οτι μου φαινεται φυσιολογικος ο τροπος ζωης της Βίκης Σταμάτη Τσοχατζοπούλου

vaska
19/10/2012, 23:24
Να έρθεις, αλλά να φέρεις και το γερανό που θα χρειαστεί για να σε σηκώσει μετά (και δεν κάνω σπόντα για το ειδικό σου βάρος :cool:

Vaska's ειδικό βάρος = 1. Ωσάν το νεράκι ένα πράγμα. Δεν πινς νιρό πινς βιλούδο που λέμε.

Το σκίσαμε του ανθρώπου το θέμα.
sory

dmf
20/10/2012, 00:09
2200 για στρώμα????

Τα έκανα 20άρικα και τα έστρωνα κάτω, να κοιμάμαι στο χρήμα αδερφέ που λέει ο λόγος. Και πάλι οικονομικότερα θα μου έρχονταν.

Μπορεί να ήταν V-Στρώμα

chr1s_86
20/10/2012, 03:51
Τι λετε ρε παιδια 2200€ για στρωμα;
Που το βρικατε τοσο φθηνο; Εγω κατι στρωματα 5ετιας που βλεπω κατω απο 3500 - 4000 δεν πεφτουν.
Παντως αν ειναι να παρεις, να προτιμησεις να ειναι με το ABS.



Χαχαχα ωραίος :lol:



Αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω ένα τέτοιο στρώμα.... να δω πως είναι...


(όχι ότι θα το πάρω, προηγούνται δύο-τρια μηχανάκια πρώτα :tooth: )

motoandcar
20/10/2012, 08:33
Θα δοκιμάσεις, θα ξαπλώσεις και θα δεις που αισθάνεσαι εσύ πιο άνετα, ανεξάρτητα από το τι είναι το στρώμα γιατί κάθε σώμα είναι διαφορετικό.

nikos_abel
20/10/2012, 09:05
Vaska's ειδικό βάρος = 1. Ωσάν το νεράκι ένα πράγμα. Δεν πινς νιρό πινς βιλούδο που λέμε.

Το σκίσαμε του ανθρώπου το θέμα.
sory


Ναι, το σοβαρό θέμα για το μότο τζι αρ.

Τέλος πάντων, μίλησα.

johnpan
20/10/2012, 09:43
memory foam.-
Είμαι ευτυχής κάτοχος και δεν το αλλάζω με τίποτα.

στρώμα χωρίς ελατήρια. Τα ελατήρια σε πιέζουν ανισομερώς. Άλλη πίεση τρως πάνω από το ελατήριο και άλλη ανάμεσά τους. Ετσι αλλάζει συνέχεια πλευρό και στάσεις σώματος μέχρι να αποκοιμηθείς. Όποιου του έχει τύχει να μη μπορεί να αποκοιμηθεί από την υπερβολική κούραση είναι εξαιτίας των ελατηρίων. Όσα και να είναι, όσα πυκνά και να είναι.
Το memory foam δεν είναι σαν τα υπόλοιπα αφρολέξ. Πήγαινε σε ένα μαγαζί να το δοκιμάσεις. Μην κάθεσαι απλώς στα στρώματα που δοκιμάζεις, πρέπει να ξαπλώνεις για να δεις πώς κατανέμεται η πίεση.
Η μάρκα έρχεται δεύτερη.

sapila racing
20/10/2012, 20:34
Cocomat ..............και μετα ολα τα αλλα!

Πολλα λεφτα αλλα δν νομιζω να βρεις στον πλανητη ανθρωπο που να τα δοκιμασε και να ειπε οτι δν αξιζουν τα λεφτα τους.

Αν κανεις την κινηση και το παρεις και δν σου αρεσει............ στο αγοραζω εγω επι τοπου στην τιμη που το πληρωσες.

Ν α ξερεις οτι ειναι επενδυση και εχουν εγγυηση για παντα.

Κανε μια βολτα στα διαφορα μαγαζια και στο τελος ασε το cocomat....................και θα καταλαβεις

Βρήκες εμένα κι ας μην έψαχνες. Εχω πάρει της κόρης μου το τοπ της cocomat (Πυρρος).

Eναμιση χρόνο μετα και μετα απο πολύ ψάξιμο πήρα αντίστοιχο διπλό σχεδόν στα ίδια λεφτα με το μονό της cocmoant.
http://www.bedandbath.gr/Eshop/%ce%9a%ce%b1%cf%84%ce%ac%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%bf%cf%82/tabid/77/CategoryID/610/List/0/Level/a/ProductID/3984/language/el-GR/Default.aspx

Το κόλπο είναι να διαθέσεις τον χρόνο να πας και να τα δοκιμάσεις όλα να δείς τι σου ταιριάζει. Πέρασα καποια Σαββατοκύριακα ξαπλώνοντας΄και δοκιμάζοντας, δεν είναι και πολύ κουραστικό!
Στον γυιό μου μετα από άλλα 3 χρόνια πήρα media strom ακόμα πιο φτηνό αλλά πάλι αντίστοιχο. Η cocomat ηταν μπροστά μέχρι πριν μερικά χρόνια, αλλά τώρα είναι απλά ακριβή. ;)
Η τεχνολογία προχώρησε και φτύνηνε!

Το κακό είναι οτι οταν κοιμηθείς σε άλλο μέρος σου κακοφαίνεται!

nikos_abel
20/10/2012, 20:40
Το κακό είναι οτι οταν κοιμηθείς σε άλλο μέρος σου κακοφαίνεται!

Αυτό ξαναπέστο, σε όλες τις διακοπές μου έχω μαρτυρήσει...άσε τα μαξιλάρια....

costas_versys
20/10/2012, 22:18
Στην κορυφή είναι η cocomat. Δεν είναι όμως για όλους αφού είναι πανάκριβα.

Αμέσως μετά βρήκα τα king koil. Κατά καιρούς έχουν προσφορές και πήρα το DURINDA στην μεγαλύτερη διάσταση. Τέλειο στρώμα.

georgemark
21/10/2012, 19:32
Καλησπέρα , εδώ και 4 χρόνια έχω ιταλικό (αθόρυβο) με memory foam και έχω να πω τα καλύτερα ,
το εργοστάσιο : http://www.perdormire.it/
και στρώματα που βρίσκεις στην ελλάδα : http://www.stromata.gr/stromata_perdormire.php

Παλιά είχε η perdormire και δικά της καταστήματα στην Αττική και διαφημιζόταν στην Tv.

johnpan
22/10/2012, 10:15
Καλησπέρα , εδώ και 4 χρόνια έχω ιταλικό (αθόρυβο) με memory foam και έχω να πω τα καλύτερα ,
το εργοστάσιο : http://www.perdormire.it/
και στρώματα που βρίσκεις στην ελλάδα : http://www.stromata.gr/stromata_perdormire.php

Παλιά είχε η perdormire και δικά της καταστήματα στην Αττική και διαφημιζόταν στην Tv.

+1000 τέτοιο έχω κι εγώ!!

Μεγάλα πλεονεκτηματα του memory foam απέναντι στα ελατήρια είναι πως 1. όταν στριφογυρίζει ο ένας δεν ξυπνάει τον άλλο! Ενώ με τα ελατήρια τον κάνει τραμπάλα! Και 2. Τα ελατήρια σύμφωνα με το νόμο του χουκ σε πιέζουν περισσότερο όσο περισσότερο βουλιάζουν, άρα όταν κοιμάσαι στο πλάι νιώθεις την πίεση στον ώμο και τη λεκάνη. Αν ξαπλώσεις σε ένα memory foam δε θα δεις αυτή την πίεση.

nicksior
22/10/2012, 12:23
Επειδή θα μου χρειασθεί.. (Λόγω επικείμενης απόλυσης)
Ανταλάσσω BMW K1300 Με στρώμα ύπνου , απ αυτά με τη μνήμη , μπας και μου θυμίζει παλιές καλές εποχές..
Α! ... Πληρώνω με μετρητά την όποια διαφορά προκύψει..
Δεκτά και μεταχειρισμένα , αρκεί να έχουν απομνημονεύσει κορμί... φωτογραφία του οποίου θα μου αποστείλετε με πμ.

nikos_abel
22/10/2012, 12:26
αρκεί να έχουν απομνημονεύσει κορμί... φωτογραφία του οποίου θα μου αποστείλετε με πμ.

Είναι ραμ η πτν και δε μένει :p

zephyr1
22/10/2012, 12:58
Καλα ρε μ@λακες,τι θεματα αφηνετε??? :confused::lol::cry::moutza:

johnpan
22/10/2012, 13:11
προς αποφυγή παρεξηγήσεων, τα memory foam στρώματα ξεκινούν από 400 ευρώ, σε αντίθεση με κάτι φίρμες με ελατήρια που θες κανα 2χίλιαρο και σου πουλάνε φύκια (κυριολεκτικά! μερικά έχουν φύκια μέσα) για μεταξωτές κορδέλες

project.breeze
22/10/2012, 18:11
Γι'αυτούς που νομίζουν πως 2.000 ευρώ για στρώμα είναι πολλά,εν μέρει θα συμφωνήσω,αλλά αν σκεφτείς ότι περνάμε το 1/3 της ζωής σε ύπνο τότε ίσως να μην είναι και τόσα πολλά

johnpan
22/10/2012, 18:26
Γι'αυτούς που νομίζουν πως 2.000 ευρώ για στρώμα είναι πολλά,εν μέρει θα συμφωνήσω,αλλά αν σκεφτείς ότι περνάμε το 1/3 της ζωής σε ύπνο τότε ίσως να μην είναι και τόσα πολλά
Συμφωνώ αλλά διευκρινίζω ότι όπως είπε και κάποιος πριν έχει φτηνήνει η τεχνολογία και δε χρειάζεται να δώσει κανείς 2κ για να έχει ποιοτικό ύπνο. Ειδικά τα memory foam όταν έχασαν την αίγλη τους ως ''τεχνολογία διαστήματος'' (είχαν δοκιμαστεί από αστροναύτες σε διαστημικούς σταθμούς) έπεσαν πολύ οι τιμές τους.

TROOPER
24/10/2012, 09:16
:plaf:

ρε τους ππρες...για κανονικα στρωματα μιλανε!!!:moutza: κι εγω μπηκα νομιζοντας οτι λετε για β-στρομ!!!:lol::lol:

antsoar
24/10/2012, 10:30
Μα κανείς δεν ξέρει να δουλεύει fotoshop σε αυτό το φόρουμ :confused: :evil:

Corki
24/10/2012, 20:53
Βρήκες εμένα κι ας μην έψαχνες. Εχω πάρει της κόρης μου το τοπ της cocomat (Πυρρος).

Eναμιση χρόνο μετα και μετα απο πολύ ψάξιμο πήρα αντίστοιχο διπλό σχεδόν στα ίδια λεφτα με το μονό της cocmoant.
http://www.bedandbath.gr/Eshop/%ce%9a%ce%b1%cf%84%ce%ac%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%bf%cf%82/tabid/77/CategoryID/610/List/0/Level/a/ProductID/3984/language/el-GR/Default.aspx

Το κόλπο είναι να διαθέσεις τον χρόνο να πας και να τα δοκιμάσεις όλα να δείς τι σου ταιριάζει. Πέρασα καποια Σαββατοκύριακα ξαπλώνοντας΄και δοκιμάζοντας, δεν είναι και πολύ κουραστικό!
Στον γυιό μου μετα από άλλα 3 χρόνια πήρα media strom ακόμα πιο φτηνό αλλά πάλι αντίστοιχο. Η cocomat ηταν μπροστά μέχρι πριν μερικά χρόνια, αλλά τώρα είναι απλά ακριβή. ;)
Η τεχνολογία προχώρησε και φτύνηνε!

Το κακό είναι οτι οταν κοιμηθείς σε άλλο μέρος σου κακοφαίνεται!

Ok , όντως εισαι ο πρώτος που ακουω να μην του άρεσαν-βολεψαν τα cocomat............

Απλα αυτα πoυ παραθετεις στο link ειναι ποιο ακριβα απο τα cocomat.

stavrouliasp
24/10/2012, 23:22
Βάλε και εμένα μεσα. Τα cocomat δε μου άρεσαν καθόλου. Το στρώμα μονο του είναι απαράδεκτο. Αν βαλεις και ενα επιστρωμα κατι παει να γινει. Με 3-4 επιστρωματα που εχουν γίνονται πλέον καλα αλλα τοτε η τιμή τους φτανει τα 4 χιλιάρικα.

dukeandthecity
25/10/2012, 09:26
Γι'αυτούς που νομίζουν πως 2.000 ευρώ για στρώμα είναι πολλά,εν μέρει θα συμφωνήσω,αλλά αν σκεφτείς ότι περνάμε το 1/3 της ζωής σε ύπνο τότε ίσως να μην είναι και τόσα πολλά

κλασσική δικαιολογία για να σε χρεώνουν χιλιαρικα. Οπως οι φωτο του γαμου σου βγαινουν 1 φορα και κάνουν κατι χιλιαρικα επίσης.

edit επίσης τοσο η media οσο και η cocomat ειναι ελληνικές εταιρειες με διεθνή παρουσία. Οταν δείτε πόσο πουλανε λιανική στο εξωτερικο για να ανταπεξελθουν με τον τοπικο ανταγωνισμο θα χάσετε τον ύπνο σας.

nikos_abel
25/10/2012, 10:18
κλασσική δικαιολογία για να σε χρεώνουν χιλιαρικα. Οπως οι φωτο του γαμου σου βγαινουν 1 φορα και κάνουν κατι χιλιαρικα επίσης.

edit επίσης τοσο η media οσο και η cocomat ειναι ελληνικές εταιρειες με διεθνή παρουσία. Οταν δείτε πόσο πουλανε λιανική στο εξωτερικο για να ανταπεξελθουν με τον τοπικο ανταγωνισμο θα χάσετε τον ύπνο σας.

:D I know :D

αλλά και 2 χιλιάρικα να ήτανε τότε, αυτό θα έπαιρνα

nktR
25/10/2012, 11:48
εδώ και 8 χρόνια μετά από ψάξιμο σε όλα τα υλικά και καταστήματα έχω πάρει latex στη μία πλευρά και viscose στην άλλη. + μαξιλάρι !!! όπως και δήποτε !!!
Το πήρα μετά από ψάξιμο για ορθοπεδικό στρώμα για ξεκούραστο ύπνο και για το σώμα. Οικολογικό και με τρύπες για καλύτερο αερισμό με αντιμυκητιακό και αντιβακτηριδιακό του χαρακτήρα, συμβάλλοντας ταυτόχρονα στον καλύτερο αερισμό του στρώματος και 10 χρόνια εγγύηση.

Μου στοίχισε τότε 800 ευρώ (1200-1400 κυμαίνονταν) και ήταν πολύ καλή τιμή και το πήρα από κατάστημα. Τελικά μετά από καιρό βρήκα και το εργοστάσιο που είναι ελληνικό παρακαλώ και είναι στα Ψαχνά Ευβοίας (νομίζω ότι λέγεται στρώμα καλουπωτού αφρού).

Αξίζει με το παραπάνω ένα καλό στρώμα και θα το καταλάβεις άμεσα με τον ύπνο που θα κάνεις καθώς και το σώμα σου θα
ξεκουράζεται χωρίς να σου "ζητάει" να σηκωθείς επειδή το στρώμα σε πιέζει μετά από κάποιες ώρες παντού.

Καλή αγορά και καλούς ξεκούραστους ύπνους:ZZZ:

*α, και μακριά από όλα τα φιρμάτα καταστήματα (πήγαινε να τα δεις αλλά μην ψωνίσεις-οι τιμές τους είναι αλλού και fake)


επίσης καλά στρώματα latex είχε φέρει και το ικεα και σε πραγματική τιμή

nikos_abel
25/10/2012, 12:16
Ψαχνά Ευβοίας

Άμα το εργοστάσιο το σχεδιάσαν οι μηχανολόγοι συνάδελφοί και συμφοιτητές μου από κει....

...να το ξέρω να πάω να μη πάρω :tooth:

Cpt. Haddock
25/10/2012, 13:32
[...]επίσης καλά στρώματα latex είχε φέρει και το ικεα και σε πραγματική τιμή

Για πειτε ρε σεις, απο latex δε φτιαχνονται και οι καπότες? :p

nktR
25/10/2012, 13:47
Για πειτε ρε σεις, απο latex δε φτιαχνονται και οι καπότες? :p

τρολαλολαλολ :tooth::tooth::tooth:

*τότε ξεχειλώνει και το στρώμα...????:uplate::eyepop::tooth:

Acacius
25/10/2012, 17:27
Για πειτε ρε σεις, απο latex δε φτιαχνονται και οι καπότες? :p
Γι'αυτό είναι τόσο καλά τα στρώματα.

Γ***σαι στον ύπνο.

zolotas
25/10/2012, 20:55
.....................

johnpan
26/10/2012, 00:56
καλο το λατεξ αλλα αυστηρά ορθοπεδικό. Το memory είναι η χρυσή τομή μεταξύ ορθοπαιδικού και ανατομικού.

Stakis4
20/09/2014, 18:14
Εχω καταληξει στο exotic της imperial και στο temptation της elite!
Χιλια ευρω συν πλην και τα δυο. Η αποψη σας? επειγει...

alex14
20/09/2014, 18:20
Εχω καταληξει στο exotic της imperial και στο temptation της elite!
Χιλια ευρω συν πλην και τα δυο. Η αποψη σας? επειγει...

Vstrom

Stakis4
20/09/2014, 21:50
Μητρογλου εσυ?
:cry:

Καποιος ειδικος σε στρωματα να βοηθησει?

theofilos888
20/09/2014, 22:41
Μακριά από τα φιρμάτα καταστήματα. Πήρα λατεξ και διπλό κοκοφοίνικα σε ορθοπεδικό με 440 γιούρα από τον τρίψα στη μουστοξύδη. 10 χρόνια εγγύηση και ελληνικό.

akis_trevor
20/09/2014, 23:05
επειδη ψαχνομαι αυτον τον καιρο γιατι το στρωμα μου εχει κλεισει 15 ετια και πλεον γκλακ γκλουκ ακους και μονο που γυρναω πλευρο,γυρισα ολα τα καταστηματα σχεδον.
πηγα στα media strom και στα λεφτα που μπορω να διαθεσω 300-350 ευρω ειχε μονο την φτηνη σειρα η οποια,ακομα και το πιο σκληρο της ειναι πολυ μαλακο για μενα.ειχε ενα φανταστικο μαξιλαρι με λατεξ στα 60 ευρω και το σκεφτομαι γιατι πρεπει να καταργησω τ δευτερο που χρησιμοποιω.
bed and bath μονο ενα ειχε στα 340 αν θυμαμαι καλα,τιποτα το ιδιαιτερο.κοκο ματ δεν πηγα πηρε προσφατα ενας ξαδερφος και μου ελεγε για διπλες τιμες + απο το μπατζετ μου.κατεληξα στην φινοστρωμ,πατρινη επιχειρηση,απο εκει ειναι και τα προηγουμενα στρωματα που εχουμε στο σπιτι.διαφορες σκληροτητες(εχει και πιο καλα-ακριβα)με 320 ευρω,απο 430 αρχικη τιμη ηταν το καλυτερο σε αισθηση και ειναι αυτο:http://www.finostrom.gr/index.php/orthopedika-stromata/3-super-fino-detail

teogtp
20/09/2014, 23:11
επειδη ψαχνομαι αυτον τον καιρο γιατι το στρωμα μου εχει κλεισει 15 ετια και πλεον γκλακ γκλουκ ακους και μονο που γυρναω πλευρο,γυρισα ολα τα καταστηματα σχεδον.
πηγα στα media strom και στα λεφτα που μπορω να διαθεσω 300-350 ευρω ειχε μονο την φτηνη σειρα η οποια,ακομα και το πιο σκληρο της ειναι πολυ μαλακο για μενα.ειχε ενα φανταστικο μαξιλαρι με λατεξ στα 60 ευρω και το σκεφτομαι γιατι πρεπει να καταργησω τ δευτερο που χρησιμοποιω.
bed and bath μονο ενα ειχε στα 340 αν θυμαμαι καλα,τιποτα το ιδιαιτερο.κοκο ματ δεν πηγα πηρε προσφατα ενας ξαδερφος και μου ελεγε για διπλες τιμες + απο το μπατζετ μου.κατεληξα στην φινοστρωμ,πατρινη επιχειρηση,απο εκει ειναι και τα προηγουμενα στρωματα που εχουμε στο σπιτι.διαφορες σκληροτητες(εχει και πιο καλα-ακριβα)με 320 ευρω,απο 430 αρχικη τιμη ηταν το καλυτερο σε αισθηση και ειναι αυτο:http://www.finostrom.gr/index.php/orthopedika-stromata/3-super-fino-detail

Μη δεις εσυ νημα για στρωμα και δεν μπεις...........................
:D

akis_trevor
20/09/2014, 23:15
Μη δεις εσυ νημα για στρωμα και δεν μπεις...........................
:D

:p
ασε με γιατι εχω απελπιστει.δεν καθεται με τιποτα το μηχανακι λεμε...

teogtp
20/09/2014, 23:16
:p
ασε με γιατι εχω απελπιστει.δεν καθεται με τιποτα το μηχανακι λεμε...

Και το'ριξες στον υπνο;
:lol:

akis_trevor
20/09/2014, 23:17
Και το'ριξες στον υπνο;
:lol:

δεν γ@μιετ@ι λεω,μπας και δω κανα ονειρο!!!:bawl:

teogtp
20/09/2014, 23:18
:p
ασε με γιατι εχω απελπιστει.δεν καθεται με τιποτα το μηχανακι λεμε...

Κοιτα εχουμε ακουσει πολλα για το στρωμα και ειναι γεγονος οτι τα αλογα δεν κρυβονται.................
:tooth:

mariosrs
16/06/2015, 17:23
Ψάχνοντας και διαβάζοντας πολλά άρθρα και αναφορές σε sites και forums, αποφάσισα να σηκωθώ από τον καναπέ και να επιδοθώ σε όσο το δυνατών περισσότερα test sleep μπορούσα. Οφείλω να ομολογήσω ότι οι καλές επιλογές ήταν αρκετές. Οι 2 καλύτερες ήταν το στρώμα Πρωτέας και το στρώμα Ποίημα (διαφορετικών εταιρειών). Η ποιότητα αλλά και η αξία αγοράς ήταν το βασικό τελικό κριτήριο. Χαίρομαι που αφιέρωσα χρόνο για τη σωστή επιλογή του στρώματός μου, πλέων ο ύπνος μου είναι ποίημα…

Marios

007mastras
16/06/2015, 17:28
Εγω 350 έδωσα για 2πλό με ανεξαρτητα ελλατιρια και ειναι μια χαρά..

mariosrs
16/06/2015, 17:54
Εγω 350 έδωσα για 2πλό με ανεξαρτητα ελλατιρια και ειναι μια χαρά..

Έδωσα κάτι παραπάνω, αλλά είναι άντε γειάαα….

dimmie_72
16/06/2015, 18:28
Εγω 350 έδωσα για 2πλό με ανεξαρτητα ελλατιρια και ειναι μια χαρά..

337283; ;)

starst
11/12/2015, 17:38
Καλησπέρα επειδή όλοι μας πλέον έχουμε καταλάβει την σημασία του ύπνου και θέλουμε να επιλέξουμε τον κατάλληλο τύπο στρώματος έχω να προτείνω τα καλύτερα χειροποίητα Ελληνικά στρώματα της εταιρείας NATURAL STROM (http://www.naturalstrom.gr/), στις καλύτερες τιμές της αγοράς για όποιον ενδιαφέρεται παιδιά αξίζει. Με γραπτή εγγύηση και πραγματικά τα καλύτερα με διαφορά.

Bowleno
11/12/2015, 23:11
Καλησπέρα επειδή όλοι μας πλέον έχουμε καταλάβει την σημασία του ύπνου και θέλουμε να επιλέξουμε τον κατάλληλο τύπο στρώματος έχω να προτείνω τα καλύτερα χειροποίητα Ελληνικά στρώματα της εταιρείας NATURAL STROM (http://www.naturalstrom.gr/), στις καλύτερες τιμές της αγοράς για όποιον ενδιαφέρεται παιδιά αξίζει. Με γραπτή εγγύηση και πραγματικά τα καλύτερα με διαφορά.

Μέτοχος της εταιρίας; υπάλληλος; διαφημιστής;

nikos_abel
12/12/2015, 08:27
Μέτοχος της εταιρίας; υπάλληλος; διαφημιστής;

Ιδιοκτήτης;

Ζεύκας
12/12/2015, 08:43
εγγύηση ότι δεν θα έχει μέσα εφημερίδες και κουρέλια έχουμε;
ή θα βάλω πάλι τον ευαγγελάτο να ψάχνει;

akis_trevor
12/12/2015, 11:44
επειδη ψαχνομαι αυτον τον καιρο γιατι το στρωμα μου εχει κλεισει 15 ετια και πλεον γκλακ γκλουκ ακους και μονο που γυρναω πλευρο,γυρισα ολα τα καταστηματα σχεδον.
πηγα στα media strom και στα λεφτα που μπορω να διαθεσω 300-350 ευρω ειχε μονο την φτηνη σειρα η οποια,ακομα και το πιο σκληρο της ειναι πολυ μαλακο για μενα.ειχε ενα φανταστικο μαξιλαρι με λατεξ στα 60 ευρω και το σκεφτομαι γιατι πρεπει να καταργησω τ δευτερο που χρησιμοποιω.
bed and bath μονο ενα ειχε στα 340 αν θυμαμαι καλα,τιποτα το ιδιαιτερο.κοκο ματ δεν πηγα πηρε προσφατα ενας ξαδερφος και μου ελεγε για διπλες τιμες + απο το μπατζετ μου.κατεληξα στην φινοστρωμ,πατρινη επιχειρηση,απο εκει ειναι και τα προηγουμενα στρωματα που εχουμε στο σπιτι.διαφορες σκληροτητες(εχει και πιο καλα-ακριβα)με 320 ευρω,απο 430 αρχικη τιμη ηταν το καλυτερο σε αισθηση και ειναι αυτο:http://www.finostrom.gr/index.php/orthopedika-stromata/3-super-fino-detail
by the way
1 χρονο μετα μονο καλα λογια εχω να πω για το φινοστρωμ που πηρα παντως!!!

theodore_tsi
05/01/2016, 16:00
Ας γράψω τη δική μου ιστορία μιας και βλέπω ότι υπάρχει έλλειψη πληροφορίας σε Ελληνικά forum σε ότι αφορά την αναζήτηση στρώματος. Θα είναι μακροσκελές καθώς πρέπει να γίνουν και διευκρινήσεις.
Επισημαίνω ότι είμαι ιδιώτης, δεν προμοτάρω κανέναν και επένδυσα τόσο χρόνο online για γνώμες όσο και offline με επισκέψεις στα καταστήματα στα οποία αποφάσισα ότι θέλω να δοκιμάσω. Το παρόν κείμενο θα αναρτηθεί αυτολεξή σε όσα forum βρήκα στο πλαίσιο της δικής μου αναζήτησης και επειδή σε πολλά από αυτά δεν ήμουν μέλος, απλά θα κάνω εγγραφή μόνο για να ποστάρω τη δική μου εμπειρία, οπότε το πιθανότερο είναι να μη ξαναμπω.

Επιπλέον, να επισημάνω ότι όταν κάποιος είναι σε αναζήτηση και έχει το χρόνο να ψάξει online, όπως εγώ, για γνώμες και ευχαριστημένους πελάτες τότε είναι πολύ εύκολο να αναγνωρίσει τα posts-διαφήμιση από τα πραγματικά ποστς. Παρόλαυτα, ακόμη και αυτά τα “διαφημιστικά” είπα να μη με επηρεάσουν αρνητικά και να επισκεφθώ κάποιες βιοτεχνίες.

Off topic ON [Online Marketing έτσι ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ κύριοι.. ξέρετε ποιοι είστε. ]Off topic OFF

Πάμε λοιπόν,

24/09/09 και πραγματοποιώ αγορά από IKEA σε διάσταση 160x200 το SULTAN FLOKENES (MEMORY FOAM) με 10 χρόνια εγγύηση το οποίο αγοράστηκε στα 689€. Στην αρχή ήμουν υπέρευχαριστημένος! Τους τελευταιούς όμως μήνες το στρώμα είχε εμφανή σημάδια προβλημάτων και η ποιότητα του ύπνου είχε πάει περίπατο. Δυστυχώς ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ την απόδειξη αγοράς (λάθος μου το ξέρω!). Επικοινωνία με IKEA όπου και μου λένε το αυτονόητο ,ότι χωρίς την απόδειξη αγοράς δεν γίνεται επιστροφή (στο τέλος υπήρξε βέβαια τρόπος, τον εξηγώ στο τέλος!)

Τα χρήματα που ήθελα πλέον να διαθέσω ήταν σχετικά λίγα (500€) αλλά δεν ήμουν εντελώς αρνητικός αν έβρισκα αυτό που ήθελα σε υψηλότερη τιμή. Οπότε έβλεπα στρώματα για όλα τα βαλάντια σε κάθε εταιρία. Όπως έχει αναφερθεί ήδη, και θα συμφωνήσω απόλυτα, το κάθε σώμα έχει και διαφορετικές ανάγκες οπότε δε σημαίνει ότι αυτά που προτίμησα εγώ κάνουν για όλους. Όπως και να χει, αφιερώστε χρόνο για την αγορά ενός στρώματος και εννοώ όχι μόνο να πάτε να τα δείτε αλλά και να αφιερώσετε χρόνο ξάπλα! Μόνο έτσι θα μπορέσετε να κάνετε και συγκρίσεις.

Κατόπιν online αναζήτησης λοιπόν αποφασίζω να επισκεφθώ τα παρακάτω ( τα παραθέτω με σειρά επίσκεψης!):

- Media Strom
- Relax Strom
- Dunlopillo
- Klino Strom
- Bed&Bath (King Koil)
- Candia Strom

Media Strom
Σχέση τιμής/αίσθησης καταλήξαμε στο Premium Feel. Τιμή κάπου στα 850+€. Ένιωθες τη στήριξη χωρίς ωστόσο κάποιο wow effect. Στα optimum υπήρχε μεγάλη διαφορά αίσθησης αλλά και τιμής αλλά ήταν και αρκετά μαλακά για τα γούστα τόσο τα δικά μου όσο και της κοπέλας μου. 10 χρόνια εγγύηση.

Relax Strom
Δεν την ήξερα πριν την αναζήτηση αλλά παρά τη διαφήμιση είπα να της δώσω μία ευκαιρία. Καλή βιοτεχνία και έχει κάποιες συσκευές (AcarZero) που σκέφτομαι να δοκιμάσω σχετικά με ακάρεα και αλλεργίες, καθώς αντιμετωπίζω τέτοια θέματα. Τιμές σαφώς πιο προσιτές με το Vivere Gold να είναι μονόδρομος για εμάς στα 560€. 10 χρόνια εγγύηση.

Dunlopillo
Εδώ, αν και δυνατή εταιρία, τα στρώματα που θα μας έκαναν να τα πάρουμε ξέφευγαν αρκετά σε τιμή. Αν και δεν θυμάμαι 100% τα μοντέλα (την απέρριψα σχετικά άμεσα λόγω κόστους) πρέπει να δοκιμάσαμε και να μας άρεσαν τα Celsion Plus και το Fine Ivory αλλά έφταναν μέχρι και 1500€+ για τη διάσταση που έψαχνα (160x200). Δε θυμάμαι πόσα χρόνια εγγύηση αλλά νομίζω 10 και εδώ.

Klinο Strom
Αναφορές βρήκα ελάχιστες (πριν την έρευνα δεν την ήξερα ούτε αυτή), παρόλαυτα οφείλω να ομολογήσω ότι είναι τίμια βιοτεχνία με οικονομικά στρώματα γι αυτό που προσφέρουν και κατα καιρούς βγάζουν και προσφορές απ’ ότι κατάλαβα. Μας έκανε το απλό BodyFlex που έβγαινε στα 430€.
Μοναδικό μελανό σημείο τα 5 Χρόνια Εγγύηση. Αν ποτέ το αλλάξουν θεωρώ ότι μπορούν να παίξουν δυνατά και ας μη το γνωρίζουν. Αν τελικά προχωρούσα σε αγορά μόνος μου, αυτή ήταν η τελική μου επιλογή.

Bed&Bath (King Koil)
Πολύ δυνατά στρώματα και αν το χρηματικό δεν ήταν παράγοντας τότε πήγαινα κατευθείαν για το Manhattan (με δύο ενσωματωμένα ανωστρώματα) στα 850-900€. 10 χρόνια εγγύηση.

Candia Strom
Στρώματα που περίμενα παραπάνω γι αυτό και δεν έδωσα μεγάλη βάση σε κωδικούς γιατί και αυτή την απέρριψα από την αρχή καθώς έπρεπε ν’ ανέβω ψηλά οικονομικά για κάτι ποιοτικό. Παρόλαυτα μας έβαλε στο τέλος και δοκιμάσαμε ένα ανώστρωμα που είχε (βγήκε πολύ πρόσφατα) όπου και ήταν το κάτι άλλο... άλλαζε εντελώς την αίσθηση και τη στήριξη. Στη διάσταση 160x200 βέβαια το κόστος πήγαινε στα 650€. 10-15 χρόνια εγγύηση και το ανώστρωμα 5 χρόνια.
Σχεδόν σε όλες τις εταιρίες δοκιμάσαμε και αντίστοιχα ανωστρώματα αλλά άξιο αναφοράς και σκέψη αγοράς υπήρξε (και υπάρχει) μόνο γι αυτό της Candia.

theodore_tsi
05/01/2016, 16:00
ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ, κάτι με έτρωγε να κυνηγήσω το θέμα με το IKEA και τη χαμένη (θεωρητικά) εγγύηση. Έτσι και μου έσκασε φλασιά να μιλήσω με τη μεταφορική (Δελατόλας) που υπήρχε στο αεροδρόμιο και μου είχε φέρει το στρώμα μήπως από κει βγάλω κάποια άκρη. Να’ ναι καλά οι άνθρωποι έψαξαν και βρήκαν το αριθμό αναφοράς και ουσιαστικά μου βρήκαν την απόδειξη όπου σε εκ νέου επικοινωνία με τα IKEA με ενημέρωσαν ότι αυτό τους κάνει και η εγγύηση ισχύει κανονικά! Μου ζήτησαν κάποιες φωτογραφίες και αφού τις έλαβαν, με κάλεσαν να μου πουν ότι η εγγύηση έχει εγκριθεί και θα πρέπει να πάω πίσω το παλιό για να κοπεί το πιστωτικό.

Μεγάλο Χ για τα IKEA καθώς:

1.θα μπορούσαν να μου το προτείνουν οι ίδιοι από το 1ο τηλεφώνημα αλλά προφανώς και η γραμμή είναι να μη το πολυσκαλίζουν οι ίδιοι... δε θα βάλουν τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους, σωστά;
2. έπρεπε να βρω τρόπο να μεταφέρω με δικά μου έξοδα το στρώμα στο ΙΚΕΑ αεροδρομίου προκειμένου να κοπεί το πιστωτικό. Η εγγύηση καλύπτει μόνο το στρώμα και όχι τη μεταφορά του.

Δοκίμασα λοιπόν και τα στρώματα του ΙΚΕΑ μετά από 6 χρόνια όπου και κατέληξα να πάρω στρώμα (HOVAG), ανώστρωμα (TROMSDALEN) και νέες τάβλες (LONSET) καθώς είχα τις απλές και έδωσα επιπλέον 80€. Η συνολική υλοποίηση είναι παραπάνω από ικανοποιητική και στο μόνο που ελπίζω είναι ν αντέξει στο χρόνο. Μπορεί προσωπικά να μην αγόρασα στρώμα αλλά τουλάχιστον είπα να μη πάει εντελώς χαμένη η όλη αναζήτηση το τελευταίο διάστημα.

koutsouk
08/01/2016, 10:10
Καλημέρα σε όλους .

Καταρχήν θα ήθελα να αναφέρω εξαρχής πως οτι γράψω είναι μια περίληψη όλων των ενημερώσεων που μου έχουν κάνει κατά καιρούς διάφορες εταιρίες στρωμάτων ελληνικές και του εξωτερικού λόγο επαγγέλματος ( ιδιοκτήτης καταστήματος επίπλων ).
Για ευνόητους λόγους δε θα αναφέρω ούτε το δικό μου κατάστημα αλλά ούτε και τις εταιρίες με την επωνυμία τους για να μη θεωρηθεί το post διαφημιστικό προς κάποια κατεύθυνση.

Έχουμε και λέμε λοιπόν :

1) Πως επιλέγουμε στρώμα ; Πως κάνουμε έρευνα αγοράς για να επιλέξουμε στρώμα ;
Δυστυχώς δεν επιλέγουμε στρώμα με την αίσθηση όπως πολύς κόσμος θεωρεί .
Στρώμα επιλέγουμε με τα χαρακτηριστικά του .
Αφού πρώτα καθορίσουμε το budget που διαθέτουμε για ένα στρώμα εξετάζουμε κάθε στρώμα όποιας εταιρίας θέλουμε - μέσα στο budget - μας και συγκρίνουμε τα χαρακτηριστικά του.
Αυτονόητο θα μου πείτε , μπορεί και να είναι αλλά για να αποφύγουμε σύγχυση θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτό.

Η αίσθηση που σου δίνει ένα στρώμα στο 1΄ ή στα 5 λεπτά που θα ξαπλώσεις πάνω του δυστυχώς δεν είναι η αληθής αίσθηση για τη δουλειά που κάνει ένα στρώμα μέσα σε ένα 8ωρο ύπνου .

2) Τα υλικά ενός στρώματος και τι θεωρείτε πλέον εκ τον ουκ άνευ για να προχωρήσουμε στην αγορά του .

Στη μέση οικονομική κατάσταση - όπου μέση θεωρούμε budget 650 € - 1500 € - ένα στρώμα θα πρέπει να έχει

α) Ανεξάρτητα ελατήρια τουλάχιστον 5 διαφορετικών ζωνών σκληρότητας ( αυτό είναι απαραίτητο διότι το βάρος του σώματός μας δεν είναι το ίδιο σε κάθε σημείο καμπύλης. Άλλο βάρος έχει το κεφάλι μας , άλλο ο θώρακας , άλλο η μέση μας , άλλο τα πόδια μας )
Αν επιθυμούμε λοιπόν την σωστή στήριξη το στρώμα θα πρέπει να παρέχει αυτές τις δυνατότητες .
Εξυπακούεται πως όσο πιο πολλές ζώνες τόσο καλύτερη στήριξη αλλά και πιο υψηλή τιμή .

β) Απαραιτήτως αφαιρούμενο / πλενόμενο εξωτερικό κάλυμμα ( Ενδεικτικά θα αναφέρω πιο καλό αερισμό χωρίς το κάλυμμα και όποιος έχει παιδιά καταλαβαίνει αμέσως πως οι κιτρινίλες στο στρώμα δε φεύγουν ποτέ αν δε το πλύνεις )

γ) Κανένα μα κανένα στρώμα ανωτέρου επιπέδου δεν είναι σκληρό , συνήθως δεν είναι ούτε καν ημίσκληρο . Όλα αυτά τα στρώματα είναι μαλακά . ( Οι λόγοι είναι πάλι πολύ απλοί , για να μπορούν πολύ πιο εύκολα να παίρνουν τις καμπύλες του σώματος από οτι ένα σκληρό στρώμα.)

δ) Δυστυχώς τα πιο πολλά στρώματα ελληνικών εταιριών δεν έχουν προσαρμοστεί σε αυτά τα δεδομένα . Τα πιο πολλά στρώματα ακόμα και στις πιο υψηλές κατηγορίες δεν διαθέτουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Αυτό γίνεται διότι οι δικές μας εταιρίες πλην κάποιον ελαχίστων εξαιρέσεων ( οι οποίες όμως και πάλι έχουν προτιμήσει να στοχεύσουν στην οικολογική συνείδηση του αλλοδαπού καταναλωτή και όχι στην τεχνολογική εξέλιξη του στρώματος ) δεν είναι εξαγωγικές όπερ σημαίνει πως το μέγεθος της αγοράς δεν επιτρέπει την αγορά προηγμένου τεχνολογικού εξοπλισμού .

Μονόδρομος λοιπόν είναι τα στρώματα του εξωτερικού , ενδεικτικά θα αναφέρω για να σας δώσω το μέγεθος της διαφοράς μεταξύ των τεχνολογικών διαφορών πως τα δικά μας στρώματα με τα bonel ελατήρια σε σοβαρές εταιρίες του εξωτερικού δεν υπάρχουν απλά στη γκάμα τους . Και πως να υπάρχει άλλωστε μια και το ελατήριο bonel είναι τεχνολογία του 1970 .

Ένα άλλο ζήτημα είναι με τις εγγυήσεις που δίνει η κάθε εταιρία . Υπάρχει κοινοτική οδηγία πως η ανώτερη εγγύηση που μπορεί να έχει ένα στρώμα ορίζεται στα 7 χρόνια , οπότε αν ακούτε για 10 ή και 15 χρόνια εγγύηση είναι απλά marketing .
Ένα δεύτερο κομμάτι αλλά πολύ σημαντικό στο θέμα των εγγυήσεων είναι ο τρόπος που λειτουργούν οι εγγυήσεις . Αυτός αλλάζει από εταιρία σε εταιρία, εννοώντας αν η εταιρία κάνει αντικατάσταση στρώματος ολική χωρίς καμία επιβάρυνση στο καταναλωτή , ή αν η εταιρία προχωράει σε απομείωση λόγο παλαιότητας και χρήσης του στρώματος και σου ζητάει να πληρώσεις ένα ποσό για να σου κάνει αντικατάσταση . Δηλαδή έχεις το στρώμα 2 χρόνια στη κατοχή σου και δίπλωσε ένα ελατήριο ; Πολύ καλά , στείλτο μας να στο επισκευάσουμε , φυσικά με το κόστος δικό σου στα μεταφορικά και φυσικά για όσο χρόνο χρειαστεί θα μείνεις χωρίς στρώμα ή πλήρωσέ μας το 40 % της αξίας ενός νέου ίδιου στρώματος στην τιμή που έχει σήμερα και θα στο αντικαταστήσουμε .
Εδώ βέβαια έχει να κάνει αν αγοράσατε το στρώμα από συνεργαζόμενο κατάστημα ή από την ίδια την εταιρία . Συνήθως να συνεργαζόμενα καταστήματα καλύπτουν την αλλαγή - επισκευή - αντικατάσταση του στρώματος μόνα τους για να έχουν ευχαριστημένους τους πελάτες τους ενώ οι εταιρίες ακολουθούν την πολιτική τους , όποια κι αν είναι αυτή.
Σε γενικές γραμμές πάντως τέτοιου είδους είναι οι πολιτική με τις εγγυήσεις .


Ελπίζω να βοήθησα και για οποιαδήποτε απορία δημιουργηθεί και ξέχασα να αναφέρω με χαρά μπορώ να απαντήσω .

Υ.Γ Έχετε δίκιο η ενημέρωση που υπάρχει στο διαδίκτυο σχετικά με το συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς είναι ελλιπής και συνήθως στηρίζεται μόνο στη προσωπική εμπειρία του αγοραστή η οποία δυστυχώς δεν έχει τις πιο πολλές φορές τεχνική κατάρτιση για μπορέσει να εξηγήσει τα δεδομένα .

Με τιμή

Κουτσούκος Χρήστος

Nostradamus
08/01/2016, 10:50
Ένα άλλο ζήτημα είναι με τις εγγυήσεις που δίνει η κάθε εταιρία . Υπάρχει κοινοτική οδηγία πως η ανώτερη εγγύηση που μπορεί να έχει ένα στρώμα ορίζεται στα 7 χρόνια , οπότε αν ακούτε για 10 ή και 15 χρόνια εγγύηση είναι απλά marketing .


Αν δεν σας κανει κοπο μπορειτε να δωσετε ενα μπουσουλα για τις βασικες κατηγοριες στρωματων που υπαρχουν απο αποψη υλικων.. Εννοω, αν η τεχνολογια bonel οπως λετε ειναι πλεον ξεπερασμενη τι υπαρχει νεοτερο στην αγορα και αποδεδειγμενα ειναι ανωτερο..

Επισης δεν καταλαβαινω το θεμα που αναφερετε ως μαρκετινγκ σχετικα με τις εγγυησεις... Αν δηλαδη η εταιρια το πλασσαρει με 10 χρονια εγγυηση τοτε στα πλαισια αυτης της εγγυησης στα 8 χρονια δεν οφειλει να προβει σε αλλαγη ασχετως κοινοτικης οδηγιας? (προφανως δεν ανφερομαι στις επεξηγησεις που δωσατε παρακατω αλλα για θεμα που η εταιρια θα προβει σε αλλαγη οταν προκυψει ειτε στα 3 ειτε στα 8 χρονια)

borbos
08/01/2016, 10:56
Κοίτα να δεις που σε μερικά χρόνια θα βλέπουμε αυτοκολιτακια στα στρώματα Öhlins και Showa...
Πάντως δίκιο έχουν οι απο πάνω...

koutsouk
09/01/2016, 09:45
Καλημέρα .

Επι της ουσίας οι τύποι στρώματος που υπάρχουν είναι 2 με πολλές υποκατηγορίες όμως. Θα προσπαθήσω να περιγράψω τις υποκατηγορίες για εύκολη ανάγνωση.

1ος Τύπος : Τεχνολογία ελατηρίων

Υποκατηγορία Bonnell

Η πλέον γηραιότερη των κατηγοριών στρώματος στη χώρα μας .
Υπάρχει ουσιαστικά από το 1960 περίπου που οι κλασσικοί στρωματάδες της γειτονιάς χρησιμοποιούσαν ως βάση έναν τύπο σουμιέ ( δηλαδή ελατήρια πλεγμένα το ένα με το άλλο μέχρι να φτάσει στην επιθυμητή διάσταση ) και στη συνέχεια επένδυαν πάνω - κάτω και στο πλάι με διάφορες στρώσεις υλικών μέχρι να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Επι της ουσίας αυτή η διαδικασία κατασκευής δεν έχει αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια πέραν του γεγονότος οτι έχει αυτοματοποιηθεί και χρησιμοποιούνται φυσικά καλύτερης ποιότητας υλικά από τότε.
Τελευταία από κάποιες εγχώριες εταιρίες έχει γίνει προσπάθεια να παραμείνει ζωντανή η υποκατηγορία bonnell με διάφορα tricks όπως διαφορετικές ζώνες σκληρότητας κτλ.
Ευτυχώς πάντως - για τους γνωρίζοντες - ο θάνατος της κατηγορίας τουλάχιστον τεχνολογικά έχει επέλθει και κάθε προσπάθεια ανάνηψης είναι μάταια !!

Υποκατηγορία ανεξαρτήτων ελατηρίων Pocket Spring

Ευρέως διαδεδομένη πλέον και ευτυχώς ! Μας πήρε κοντά στα 40 χρόνια να καταλάβουμε οτι ο ύπνος είναι σοβαρό ζήτημα !
Η διαφορά τιμής της σε σχέση με την υποκατηγορία bonnell είναι η διπλάσια σε γενικές γραμμές . Τόση όση είναι και η διαφορά στην τεχνολογία που τις χωρίζει !
Σαν λογική ουσιαστικά είναι το απλό αντί να έχουμε αλληλοεξαρτώμενα ελατήρια τα βάζουμε ένα ένα ( ανεξάρτητα ) μέσα σε ένα κέλυφος και αυτά θα κάνουν τη δουλειά τους.Για να στηρίζονται και να μη διπλώνουν όπως θέλουν , τα βάζουμε και σε μια θήκη το καθένα την οποία και ράβουμε με τη διπλανή της .
Το μυστικό σε αυτά τα στρώματα πλέον δεν είναι αν θα πάρουμε στρώμα με ανεξάρτητα ελατήρια . Αυτό είναι εκ των ουκ άνευ . Το μυστικό είναι στις ζώνες σκληρότητας.
Αρχικά και μέχρι πρότινος τα στρώματα αυτά είχαν ένα τύπο ελατηρίων σε όλο τους το μέγεθος , τελευταία οι εταιρίες κάνουν διαχωρισμούς στο στρώμα και το τέμνουν σε διάφορες ζώνες ( μέχρι 7 έχει φτάσει ο αριθμός και μάλλον εκεί θα μείνει μια και ένα στρώμα 200 CM μήκους δύσκολα θα το κόψεις κι άλλο ) .
Αυτή η τελευταία εξέλιξη είναι ευεργετική για το σώμα γιατί πλέον το στρώμα προσαρμόζεται πλήρως στις καμπύλες του.

Δεν έχω αναφέρει καθόλου τα υλικά που χρησιμοποιούνται για να " ντύσουν " το στρώμα πάνω από τα ελατήρια . Ο λόγος είναι γιατί υπάρχουν άπειρα και για τον καθένα είναι σημαντικό και κάτι διαφορετικό . Να θυμάστε πάντως πως τη δύσκολη δουλειά σε ένα στρώμα τη κάνουν τα ελατήρια και γι`αυτό εκεί να δίνεται βάση πιο πολύ παρά στα δευτερεύοντα υλικά.

2ος Τύπος : Στρώματα αφρού - latex κτλ

Η νεότερη κατηγορία στρωμάτων και σίγουρα η πλέον τεχνολογικά προηγμένη μια και ασχολούνται μαζί της οι κορυφαίες εταιρίες παραγωγής στρωμάτων της αλλοδαπής .
Πολλαπλές στρώσεις αφρού κολλημένες μεταξύ τους ρυθμίζουν τις διαφορετικές ζώνες σκληρότητας , την overall σκληρότητα του στρώματος , τη δυνατότητα αποβολής της θερμοκρασίας του σώματος μας μέσο του στρώματος , την αποβολή της υγρασίας του στρώματος και άλλα πολλά.
Αν προτιμήσετε τέτοιο στρώμα καλά θα κάνετε αρκεί να πάρετε στρώμα από σοβαρή εταιρεία με όλες τις απαραίτητες πιστοποιήσεις γιατί ο αφρός είναι υλικό μη φυσικό και χρειάζεται διαδικασία παραγωγής αψεγάδιαστη , οπότε Κίνες κτλ καλό θα ήταν να αποφεύγονται.
Η κορυφαία εταιρία σε στρώματα αφρού για να πάρετε μια ιδέα είναι η www.magniflex.com .

Δε θα ήθελα να εισέλθω σε άλλες υποκατηγορίες και στους 2 τύπους γιατί θα πρέπει να αναλύσω τεχνικά θέματα που δε νομίζω να αφορούν τον πολύ κόσμο. Απλά ήθελα να δώσω μια ιδέα για το πως θα πρέπει να πλοηγείτε ένας αγοραστής και πως θα πρέπει να φιλτράρει όλα αυτά που ακούει από τους πωλητές , αυτά που διαβάζει στο internet κτλ.

Όσο αναφορά το θέμα εγγύηση σχεδόν από όλες τις εταιρίες γίνεται αντικατάσταση στρώματος μόνο μέσα στους πρώτους 6 μήνες από την ημερομηνία αγοράς του στρώματος και εν συνεχεία γίνεται επισκευή του στρώματος μέσα στην εγγύηση και εφόσον το στρώμα έχει κάτι που έγινε από μόνο του και δε το έκανε ο πελάτης . Το οποίο φυσικά πιστοποιείται μετά από έλεγχο της εταιρείας . Δηλαδή θα πρέπει να το στείλεις το στρώμα στη εταιρεία , να το ελέγξει και αν στο βγάλει εντός εγγύησης θα στο επισκευάσει , αν οχι θα πληρώσεις ένα ποσό ανάλογα με τη παλαιότητα .


Ελπίζω και πάλι να φάνηκε χρήσιμος για οτιδήποτε παρέλειψα ή για οποιαδήποτε απορία γεννήθηκε από τα γραφόμενα μη διστάσετε να ρωτήσετε.

Χρήστος