PDA

View Full Version : ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΤΑ ΕΙΚΟΝΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ (μέρος 1ο)



xrysanthemo
19/10/2012, 23:40
Τις τελευταίες δέκα μέρες αποφάσισα να μετρήσω πόσα εικονοστάσια υπάρχουν στους δρόμους της Πάτρας. Από Βραχναϊκα μέχρι Ρίο. Δεν θα πω το νούμερο. Όχι πως δεν έχει σημασία. Έχει και παραέχει. Απλώς στεκόμενη μπροστά σε κάθε καινούργιο εικονοστάσι που συναντούσα είχα να κάνω με μία ακόμα τουλάχιστον αδικοχαμένη ανθρώπινη ζωή. Έναν συνανθρωπό μας. Όχι σα νούμερο μα χαμένη ανθρώπινη ύπαρξη. Ανθρώπινες ψυχές που εύχομαι να έχουν αναπαυθεί κοντά στο Θεό, μα η απώλεια τους έχει γεμίσει θλίψη και ωδίνη τους προσφιλείς τους. Τυγχάνει να είμαι εκπαιδευτικός κι έχω ιδιαίτερη ευαισθησία σε όποιοδήποτε θέμα άπτεται της εκπαίδευσης.
Σε κάθε εικονοστάσι που έβρισκα συνεχώς αναρωτιόμουν.
<'Αραγε ο δράστης οδηγός και το θύμα οδηγός είχαν επαιδευτεί σωστά ;>
Όπως η εκπαίδευση στο σχολείο και στα φροντιστήρια δεν είναι εμπόριο ούτε μια απλή παροχή υπηρεσιών και γνώσεων, έτσι και η εκπαίδευση των υποψηφίων οδηγών δεν είναι εμπόριο και απλή παροχή υπηρεσιών. Η ευθύνη των δασκάλων οδήγησης είναι τεράστια. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν άνθρωποι που διακατέχονται από ανευθυνότητα, επιπολαιότητα, προχειρότητα , opportunismo. Σε περίοδο κρίσης ζούμε. Πρέπει όμως να υπάρχει και φιλότιμο, συνείδηση. Οι έμποροι ναρκωτικών εκμεταλλεύονται το νεανικό ενθουσιασμό και περιέργεια οδηγώντας νέους σε δρόμους σκοτεινούς χωρίς επιστροφή. Και οι δάσκαλοι οδήγησης έχουν να κάνουν ως επί το πλείστον με νέους ανθρώπους που το αίμα τους βράζει, ο ενθουσιασμός είναι στα ύψη, τα οικονομικά τους εξαιρετικά χαμηλά. Τώρα ξεκινούν να δουλεύουν οι λίγοι και οι περισσότεροι είναι ακόμα οικονομικά εξαρτημένοι από τις οικογένειές τους. Και οι έμποροι ναρκωτικών και οι δάσκαλοι οδήγησης κρατάνε στα χέρια τους ανθρώπινες ζωές. Και οι μεν πρώτοι 1000% θα τις οδηγήσουν στο θάνατο. Οι δεύτεροι όμως μπορούν να επιλέξουν αν θα τις κατευθύνουν στη ζωή ή στο θάνατο. Και μάλιστα οι δεύτεροι οι δάσκαλοι της οδήγησης, αν διαλέξουν να εκπαιδεύσουν πλημμελώς τους μαθητές τους, τότε στατιτικά οδηγούν προς το θάνατο και τους μαθητές και όσους θα μοιραστούν τους ίδιους δρόμους με τους μαθητές τους. Το ανθρώπινο αίμα είναι σε όλους κόκκινο και πονάει το ίδιο απ΄ όποιο σώμα κι αν χύνεται, είτε πλούσιου είτε φτωχού, είτε μεγάλου είτε μικρού, είτε επίσημου είτε άσημου. Γι΄αυτό φίλτατοι δάσκαλοι οδήγησης αναλογιστείτε την κρισιμότητα και την ευθύνη του λειτουργήματός σας. Όχι δεν θα κάνω υποδείξεις στη δουλειά σας μιας και δεν έχω αυτές τις γνώσεις. Ωστόσο επειδή εκπαιδευτικός είμαι, επιτρέψτε μου να πω ότι η ύπαρξη καθενός εικονοστασίου ίσως φέρει και το λιθαράκι ευθύνης κάποιου από εσάς. Εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου όσοι δάσκαλοι οδήγησης έχουν την τύχη ή την ατυχία να διαβάσουν αυτές τις σκέψεις να μπορούν να κοιμούνται το ίδιο ανάλαφρα και γαλήνια μετά. Η Πάτρα ας μην ξεχνιόμαστε είναι πόλη φοιτητική. Το Πανεπιστήμιο και το ΤΕΙ της πόλης έχουν χιλιάδες φοιτητές. Πολλοί από αυτούς τους φοιτητές και φοιτήτριες υπήρξαν πελάτες ή είναι μελλοντικοί πελάτες των σχολών σας. Τα οικονομικά των περισσοτέρων είναι περιορισμένα έως μηδαμινά. Όσο ελάχιστα είναι τα οικονομικά τους τόσο μεγάλη είναι η επιθυμία τους ν΄αποκτήσουν δίπλωμα οδήγησης. Το γνωρίζετε καλύτερα απ΄ όλους μας, μιας και καθημερινά μπαίνουν στα γραφεία σας. Οι φοιτητικές ευκολίες και προσφορές που ίσως τους κάνετε είναι σεβαστές και αξιέπαινες, ΑΡΚΕΙ να μην συνοδεύονται και από περικοπές και εκπτώσεις και υποβάθμιση της ποιότητας των γνώσεων που τους παρέχετε και από μειώσεις στην ποιότητα και ποσότητα των μαθημάτων που τους κάνετε. Δεν θα σταθώ στο μη νόμιμο του πράγματος που είναι σοβαρότατο, μα στο ηθικό και ανθρώπινο που είναι ανεκτίμητο.

xrysanthemo
19/10/2012, 23:43
Κι εσείς υποψήφιοι νέοι οδηγοί. Για να βγάλετε δίπλωμα θα πει πως είστε 18 ετών και άνω. Ενήλικες βάσει της νομοθεσίας, άρα και υπεύθυνοι των πράξεων και των επιλογών σας τόσο στους νόμους του κράτους μα περισσότερο στους άγραφους ηθικούς και ανθρώπινους κανόνες. Φροντίστε να ενημερωθείτε για τις ελάχιστες υποχρεώσεις που ορίζει ο νόμος για την οδηγική σας εκμάθηση. Το πλέον εύκολο μιας και ζούμε στην εποχή της πληροφορίας. Και σωστά ενημερωμένοι απαιτήστε από τον δάσκαλο οδήγησης ,(στον οποίο αναθέτετε και εναποθέτετε τη ζωή σας και την ασφάλειά σας σήμερα, και τη ζωή και την ασφάλειά σας για όλο το υπόλοιπο του βίου σας και τη ζωή και την ασφάλεια όλων αυτών με τους οποίους θα μοιραστείτε τους δρόμους μαζί τους), να κάνει αν μη τι άλλο όσα τουλάχιστον ο νόμος του επιβάλλει. Παρακαλώ μην παζαρεύετε την ποιότητα μπρος σε κάποια <γενναιόδωρη;;;;> οικονομική έκπτωση. Αλήθεια για πέστε μου, πόσα εκατομμύρια ευρώ δύνανται να δημιουργήσουν μια σταγόνα αίματος ή να επαναφέρουν στη ζωή έναν πεθαμένο ;
Θα μπορούσα να παραθέτω μια σειρά από πιθανές άκρως δυσάρεστες καταστάσεις που μπορείτε να προκαλέσετε στη δική σας μελλοντική ζωή, αγαπημένων σας και συνανθρώπων σας. Δεν θα το κάνω, μιας και μπορείτε να το κάνετε εσείς. Έύχομαι να μην το έχετε βιώσει ήδη. Κι αν υπάρχουν (εύχομαι όχι) δάσκαλοι οδήγησης ανεύθυνοι, της προχειρότητας του ξεπετάγματος εσείς οι πελάτες τους, βάλτε τους στη θέση τους. Υποχρεώστε τους να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Αν ωστόσο αρνούνται να συμμορφωθούν αναγκάστε τους ν΄ακολουθήσουν άλλο επάγγελμα προς την εξασφάλιση των βιοτικών τους αναγκών αρνούμενοι να γίνετε πελάτες τους. Σε αντίθετη περίπτωση δεν είναι μόνο αυτοί που κοστολογούν την κάθε ανθρώπινη ζωή με λίγες δεκάδες ευρώ κι εσείς οι ίδιοι. Και ίσως τους δίνετε εσείς το δικαίωμα να κοστολογούν την ανθρώπινη ζωή, μιας πρώτα εσείς φαίνεται να κοστολογείτε τη δική σας ζωή για μια χούφτα ευρώ.
Αλοίμονο σε όλους μας.
Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας και την υπομονή σας.

chr1s_86
20/10/2012, 04:09
Ναι καλά τα λες (λίγο στο που αναπαύονται οι ψυχές τα χαλάμε) αλλά για να σου δείξει κάτι ο "δάσκαλος" πρέπει να το ξέρει κιόλας.


Θυμάμαι όταν είχα πει στο "δάσκαλο οδήγησης" που είχα πάει για το δίπλωμα το πως στρίβουν τα μηχανάκια, η απάντηση του ήταν "Τι είναι αυτά που λες, αποκλείεται, εγώ έχω γυρίσει με το Africa όλη την Ελλάδα"

Τι νομίζεις λοιπόν ότι μου έμαθε αυτός ο δάσκαλος; Το πως να περάσω το άθλιο τεστ για το δίπλωμα είναι η απάντηση...

Ευτυχώς που υπήρχε το bikenet, το moto και ο Keith Code και μάθαμε να οδηγάμε...



Ελπίζω από τότε να έχουν καλυτερέψει λίγο τα πράγματα...

vaska
20/10/2012, 06:24
Είδα το νήμα χθες το βράδυ, αλλά ήμουν πολύ κουρασμένος για ν' απαντήσω.

Κατ' αρχήν να σε καλωσορίσω στην δίτροχη παρέα μας και να ευχηθώ αυτή η ανάγκη για το "μέτρημα" να μην προέκυψε από ατύχημα προσφιλούς σου προσώπου.
Εύχομαι να είναι απλά μια αγωνία σου, ένας προβληματισμός σου.
Από την άλλη να σου πω ότι οι σχολές οδηγών σου μαθαίνουν απλώς τ' απαραίτητα για να πάρεις το δίπλωμα. Έτσι ήταν ανέκαθεν. Εγώ είμαι από τους μεγάλους της παρέας κι έτσι έγινε σε μένα τότε, αλλά μιλώντας και με παιδιά που βγάζουν δίπλωμα τώρα, αντιλαμβάνομαι ότι έτσι γίνεται και τώρα και είναι απολύτως λογικό για τη χώρα που ζούμε με την υπάρχουσα νομοθεσία. Η σχολή θα σε μάθει ακριβώς ότι χρειάζεσαι για να πάρεις το πολυπόθητο δίπλωμα. Μετά εσύ θ' αμοληθείς στους δρόμους και συνήθως μαθαίνεις εμπειρικά (με τον δύσκολο τρόπο - μετρώντας τούμπες) ή αν είσαι λίγο περισσότερο ψαγμένος σε σχολεία ασφαλούς οδήγησης.
Όμως δυστυχώς για εμάς που είμαστε λάτρεις του δίτροχου, αυτό δεν είναι αρκετό, γιατί μπορεί εσύ να έχεις την επάρκεια που πρέπει και να είσαι το δυνατόν προβλεπόμενος σε οδήγηση κι εξοπλισμό, αλλά είσαι εκτεθειμένος στην ανεπάρκεια του απέναντι. Ειδικά αν ο απέναντι είναι κάποιος παππούς που κάποτε έβγαλε δίπλωμα κι έκτοτε και μέχρι τα 65 του χρόνια οδηγεί χωρίς να ξαναπεράσει ποτέ από μια επιτροπή έστω να διαπιστωθεί η τωρινή του ικανότητα.
Για να μη μιλήσω για τα διπλώματα που έρχονται ταχυδρομικώς στο σπίτι με κάποιο επιπλέον κόστος, για να μη μιλήσω για τη μαγκιά του Έλληνα να μη φοράει κράνος, να οδηγεί "λίγο πιωμένος" και γενικότερα ν' αδιαφορεί για τη ζωή του αλλά και για τη ζωή των άλλων (λέγε με πατέρα που βάζω το παιδί μου μπροστά στη σέλα χωρίς κράνος, λέγε με οδηγό αυτοκινήτου που βάζω 400 ξένον και κάνω τη νύχτα μέρα αδιαφορώντας αν ο απέναντι βλέπει και πολλά άλλα).
Δεν φταίνε λοιπόν οι σχολές οδηγών, η νοοτροπία μας φταίει γι' αυτό όπως και για πολλά άλλα στραβά κι ανάποδα.
Αν εμείς αλλάζαμε τρόπο σκέψης να είσαι σίγουρη θα είχαμε και διαφορετικό τρόπο οδήγησης, η μαγκιά και ο τσαμπουκάς δεν θα είχε χώρο στους δρόμους και ο σεβασμός για τον εαυτόν μας αλλά και για τους άλλους θα έπαιζε σημαντικότατο ρόλο στη μείωση των εικονοστασίων όχι μόνο στην Πάτρα αλλά και σε ολόκληρη την Ελλάδα.

Καλημέρες!

:wave2::wave2:

soter3gm
20/10/2012, 08:13
Αν είσαι νέα στα χρόνια ...και μεγάλη να είσαι ....θα σου πω κάτι που μου είπε ένας γέρος νταλικέρης πατέρας φίλου μου με μοτοσυκλέτα που δεν είχε ούτε ένα ατύχημα : " όταν καβαλάς ότι και να καβαλάς θα τα παίρνεις όλα μαζί σου ένα πράγμα θα αφήνεις κάτω ....τον εγωισμό σου"
Αυτό με έκανε να ζήσω με εξωφρενικές τελικές, και με μαθήματα στη πίστα, αν θέλεις να ζήσεις καλλίτερα καλό θα είναι να κάνεις κάνα μάθημα και να έχεις το μυαλό σου στη θέση του όταν οδηγείς.
Ευχαριστώ...

akis_trevor
20/10/2012, 11:25
Δεν φταίνε λοιπόν οι σχολές οδηγών, η νοοτροπία μας φταίει γι' αυτό όπως και για πολλά άλλα στραβά κι ανάποδα.
Αν εμείς αλλάζαμε τρόπο σκέψης να είσαι σίγουρη θα είχαμε και διαφορετικό τρόπο οδήγησης, η μαγκιά και ο τσαμπουκάς δεν θα είχε χώρο στους δρόμους και ο σεβασμός για τον εαυτόν μας αλλά και για τους άλλους θα έπαιζε σημαντικότατο ρόλο στη μείωση των εικονοστασίων όχι μόνο στην Πάτρα αλλά και σε ολόκληρη την Ελλάδα.

αυτο ακριβως.
οταν εκανα μαθηματα για διπλωμα αυτοκινητου,ειχε ενα σημαδακι στο πισω τζαμι που οταν αυτο "ανεβαινε"στο πεζοδρομιο επαιρνες το τιμονι απτην αλλη.οι σχολες απλα σου δινουν ενα διπλωμα,λαθος η ολη φιλοσοφια κατ'εμε.επρεπε να σε μαθαινουν να οδηγας σωστα και οχι απλα να μπορεις να πηγαινεις.
επισης:
"ευχομαι αυτή η ανάγκη για το "μέτρημα" να μην προέκυψε από ατύχημα προσφιλούς σου προσώπου."
κι εγω το ευχομαι(αν και κατι μου λεει οτι δεν....:()

kostas777
20/10/2012, 17:30
συμφωνώ με όλα, αλλά τζάμπα ο κόπος...

bulmont
20/10/2012, 19:29
''ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΤΑ ΕΙΚΟΝΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ''


Και που να ξεκινήσεις να μετράς από Αντίριο μέχρι Αστακό................................

webassasin
20/10/2012, 21:50
Αφηνε καμια παραγραφο γιατι μου βγηκανε τα ματια.
Φιλικα παντα.
Καλως ηρθες και καλους δρομους,με λιγοτερο μετρημα.

DimChios
22/10/2012, 09:25
Αφηνε καμια παραγραφο γιατι μου βγηκανε τα ματια.

Εισαι πολυ ΤΟΥΒΛΟ μωρε αδερφακι μου
επρεπε σωνει και ντε να γραψεις δλδ. Ασ το αμα δεν εχεις τιποτα να πεις!


ΦΙΛΙΚΑ παντα

:rolleyes:

vaska
22/10/2012, 09:30
Αφηνε καμια παραγραφο γιατι μου βγηκανε τα ματια.
Φιλικα παντα.
Καλως ηρθες και καλους δρομους,με λιγοτερο μετρημα.

Παράγραφοι μια χαρά υπάρχουν, να ξανα-ξεκινήσεις ανάγνωση μήπως??? Τα βασικά όχι πολλά πράγματα.