PDA

View Full Version : KTM EXC 250 2T του 2000, να το παρω?



Mokilock
22/10/2012, 14:41
Καλησπέρα!

Νέος στο χώμα και κόλλησα το μικρόβιο με το που καβάλησα ένα CR250 ενός φίλου!!!
Δεν είμαι για ΜΧ μηχανάκι όμως. Το θέλω να κάνω βόλτες στο βουνό, για χώμα μόνο.

Τα οικονομικά όμως στενεύουν… έχω βρει κάποια KTM EXC 2T 250 & 200 χρονολογίες 2000 & 2001 που με παίρνει να πάρω.

Να πάρω κάποιο από αυτά ρε παιδιά ή είναι παλιό και μου βγάλει ένα σκασμό προβλήματα??

Το θέλω για αποκλειστική χρήση βουνό…
Ποιες οι διαφορές με μεταγενέστερα μοντέλα?

Ευχαριστω!!

taxydromos
22/10/2012, 15:38
να το πας σε μαστορα να σου πει τι μαζεματα θελει να δεις αν σε συμφερει,πιθανον να θελει πιστονι,αλυσιδογραναζα,λαστιχα και σερβις στις αναρτησεις.
οι διαφορες πολλες αλλα μη σε απασχολουν στο επιπεδο που εισαι..

MikeG
22/10/2012, 19:12
Είναι αρκετά παλιά. Σίγουρα θα θέλουν service & οι αναρτήσεις, χωρίς όλα τα υπόλοιπα. Αν υπολογίσεις τα χρήματα που θα σπαταλήσεις θα είναι σα να έχεις πάρει ένα πιο σύγχρονο μηχανάκι.

kostakis125
22/10/2012, 19:39
Δωσε πολυ εμφαση και στο τι ειναι ο προηγουμενος ιδιοκτητης..αν ειναι αυτος χυμα τυπος χυμα θα ειναι και η μηχανη. Θα σου ελεγα καλυτερα οχι ktm και παλιο...δεν ειναι καλος συνδυασμος.

Mokilock
22/10/2012, 20:37
Και τι να πάρω? Κοιτά πως έχει η κατάσταση…
Έχω βάλει στην άκρη 500€ για εξοπλισμό και μετά περισσεύουν 1000 – 1500€ το πολύ.
Τι να πάρω? Αν λέει ο άλλος ολική ανακατασκευή (για το KTM) δεν σημαίνει ότι έχει αλλάξει πιστονι, αλυσιδογραναζα, αναρτήσεις κτλ?
Μου αρέσει το ΚΤΜακι ρε γαμωτο…
Και το θέλω για entry level enduro… να μην πάρω κανα MX να κάνω την πλάκα μου?
Κανένα YZ250 ας πούμε?

kordix
22/10/2012, 20:53
Καλησπέρα!

Νέος στο χώμα και κόλλησα το μικρόβιο με το που καβάλησα ένα CR250 ενός φίλου!!!
Δεν είμαι για ΜΧ μηχανάκι όμως. Το θέλω να κάνω βόλτες στο βουνό, για χώμα μόνο.

Τα οικονομικά όμως στενεύουν… έχω βρει κάποια KTM EXC 2T 250 & 200 χρονολογίες 2000 & 2001 που με παίρνει να πάρω.

Να πάρω κάποιο από αυτά ρε παιδιά ή είναι παλιό και μου βγάλει ένα σκασμό προβλήματα??

Το θέλω για αποκλειστική χρήση βουνό…
Ποιες οι διαφορές με μεταγενέστερα μοντέλα?

Ευχαριστω!!


Είναι απόλυτα μηχανάκια, με πολύ μέτριες αναρτήσεις - ξεπερασμένο πλαίσιο από θέμα γεωμετρίας.

Για ξεκίνημα γενικά προτίμησε τα 200ρια γιατί τα 250 ειδικά του τότε είναι αγρίμια.

Το pds βγήκε στην παραγωγή το 1998 και προσωπικά αν επαιρνα τόσο παλιό ΚΤΜ, θα έπαιρνα πριν το 98 με μοχλικό. Το pds τις πρώτες χρονιές στην παραγωγή δεν δούλευε όπως θα επρεπε και εστελνε κόσμο στο νοσοκομείο. Αν μπορείς να διαθέσεις λίγα χρήματα παραπάνω πάρε μοντελο από 2004 και μετά.



Τα εντούρο μηχανάκια καταπονούντε πάρα πολύ. Ενα μηχανάκι 12-13 ετών με σκληρή χρήση στο χώμα θέλει και την ανάλογη συντήρηση για να συνεχίσει να είναι ετοιμοπόλεμο. Αν οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες δεν ηταν προσεκτικοί με την συντήρηση σημαίνει ότι μια ενδεχόμενη ανακατασκευή μοτέρ - αναρτήσεων μπορεί να σου κοστίσει πιο ακριβά από την αγορά της μοτό. Γι' αυτο χρειάζεται πολύ προσοχή κατά την αγορά μιας παλιάς καθαρόαιμης εντούρο και καλό είναι να την ακούσει και να την τσεκάρει κάποιος εμπειρος μηχανικός και γνώστης των χωμάτινων.

crfouras
22/10/2012, 22:47
Είναι απόλυτα μηχανάκια, με πολύ μέτριες αναρτήσεις - ξεπερασμένο πλαίσιο από θέμα γεωμετρίας.

Για ξεκίνημα γενικά προτίμησε τα 200ρια γιατί τα 250 ειδικά του τότε είναι αγρίμια.

Το pds βγήκε στην παραγωγή το 1998 και προσωπικά αν επαιρνα τόσο παλιό ΚΤΜ, θα έπαιρνα πριν το 98 με μοχλικό. Το pds τις πρώτες χρονιές στην παραγωγή δεν δούλευε όπως θα επρεπε και εστελνε κόσμο στο νοσοκομείο. Αν μπορείς να διαθέσεις λίγα χρήματα παραπάνω πάρε μοντελο από 2004 και μετά.



Τα εντούρο μηχανάκια καταπονούντε πάρα πολύ. Ενα μηχανάκι 12-13 ετών με σκληρή χρήση στο χώμα θέλει και την ανάλογη συντήρηση για να συνεχίσει να είναι ετοιμοπόλεμο. Αν οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες δεν ηταν προσεκτικοί με την συντήρηση σημαίνει ότι μια ενδεχόμενη ανακατασκευή μοτέρ - αναρτήσεων μπορεί να σου κοστίσει πιο ακριβά από την αγορά της μοτό. Γι' αυτο χρειάζεται πολύ προσοχή κατά την αγορά μιας παλιάς καθαρόαιμης εντούρο και καλό είναι να την ακούσει και να την τσεκάρει κάποιος εμπειρος μηχανικός και γνώστης των χωμάτινων.

συμφωνω απολυτως.......+950

allen
23/10/2012, 14:02
Καλησπέρα!

Νέος στο χώμα και κόλλησα το μικρόβιο με το που καβάλησα ένα CR250 ενός φίλου!!!
Δεν είμαι για ΜΧ μηχανάκι όμως. Το θέλω να κάνω βόλτες στο βουνό, για χώμα μόνο.

Τα οικονομικά όμως στενεύουν… έχω βρει κάποια KTM EXC 2T 250 & 200 χρονολογίες 2000 & 2001 που με παίρνει να πάρω.

Να πάρω κάποιο από αυτά ρε παιδιά ή είναι παλιό και μου βγάλει ένα σκασμό προβλήματα??

Το θέλω για αποκλειστική χρήση βουνό…
Ποιες οι διαφορές με μεταγενέστερα μοντέλα?

Ευχαριστω!!

αν σε ενδιαφερει , ΚΤΜ 2000 200αρι, σε υπεραριστη κατασταση (ΟΛΑ τα αναλωσιμα καινουρια και μονο 32 ωρες το 2012) τηλ 6974492204
θανασης!

CARP
27/10/2012, 13:07
Φίλε μου σε αυτές τις ηλικίες τα εντούρο είναι αρκετά κουρασμένα. Καλά είναι να πας σε κάτι πιό καινούργιο εκτός και αν το μηχανάκι είναι σε καλή κατάσταση. Τώρα όσον αφόρα το 250 2000' θέλω να σου πώ οτι είναι λίγο δύσκολο μηχανάκι και θέλει χέρια. Σαν πρώτη μοτό θεωρώ οτι θα σε δυσκολέψει. Κύριο για μένα στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι να δεις τις αναρτήσεις. Το είχα και ξέρω τι σου λέω... Απο κινητήρα ήταν σκυλί αλλά απο αναρτήσεις.....Θέλει έμπειρο οδηγό αλλά από την άλλη ένας εμπειρος οδηγός θεωρώ οτι δεν θα το έπαιρνε.

motomaniac
27/10/2012, 14:47
ρε παιδια και να θελει σερβις σε αναρτησεις και μοτερ ενα διχρονο, τι θελει?
τσιμουχες καιλαδακια? ε και? πιθστονι μια μπιελα και δυο ρουλεμαν... ε και? κοστος στα 500ε? τα οποια δεν θα τα δωσεις προφανως μαζεμενα? το πιο καινουργιο που παει στα 2500-3000 ειναι σαφως καλυτερο αλλα κι εκεινο ταλαιπωρημενο δεν θα ειανι?δεν θα θελει τις ιδιες επισκευες επειδη ειναι 2-3-4 χρονια νεοτερο?

kordix
27/10/2012, 19:28
ρε παιδια και να θελει σερβις σε αναρτησεις και μοτερ ενα διχρονο, τι θελει?
τσιμουχες καιλαδακια? ε και? πιθστονι μια μπιελα και δυο ρουλεμαν... ε και? κοστος στα 500ε? τα οποια δεν θα τα δωσεις προφανως μαζεμενα? το πιο καινουργιο που παει στα 2500-3000 ειναι σαφως καλυτερο αλλα κι εκεινο ταλαιπωρημενο δεν θα ειανι?δεν θα θελει τις ιδιες επισκευες επειδη ειναι 2-3-4 χρονια νεοτερο?



Τα νεώτερα ειδικά από το 04 και μετά, έχει ΠΟΛΥ καλύτερο πλαίσιο, καλύτερες αναρτήσεις και το πιο βασικό γραμμικό εντουράδικο μοτέρ. Δεν είναι μόνο το θέμα της συντήρησης και της παλαιότητας του μοντέλου.



Ειχα οδηγήσει ενα exc 200 του 03 και ήταν πολύ πιο δυνατό και απότομο από το ΥΖ250 του 02 που είχα τοτε (εβγαζε τροχό 44 απότομα δίχρονα αλόγατα).

Οδήγησα μετά ενα exc 250 του 04 και επαθα πλάκα, καμμιά σχεση με τα προηγούμενα, απίστευτο μοτέρ, γραμμικό, ροπάτο και ψηλά είχε διάρκεια ενώ τα πιο παλιά είναι αγρίμια σκέτα, δεν μπορείς να τα πας εύκολα, θέλουν χέρια. Και μη ξεχνάς ότι μιλάμε για αγωνιστικές κατασκευές και όχι για Playbikes.

motomaniac
27/10/2012, 19:38
ναι σωστα τα λες και συμφωνω απλα εθιξα μονο το χρηματικο θεμα της επαναφορας σε λειτουργικο μηχανακι. το κτμ του 03 ειανι αν θυμαμι καλα το πιο δυνατο μονοκυλινδρο διχρονο παραγωγης, και φυσικα το χειροτερο οδηγικα γ'αυτο και το ομαλοποιησαν αργοτερα κοβοντας και αλογα..

kordix
27/10/2012, 19:58
ναι σωστα τα λες και συμφωνω απλα εθιξα μονο το χρηματικο θεμα της επαναφορας σε λειτουργικο μηχανακι. το κτμ του 03 ειανι αν θυμαμι καλα το πιο δυνατο μονοκυλινδρο διχρονο παραγωγης, και φυσικα το χειροτερο οδηγικα γ'αυτο και το ομαλοποιησαν αργοτερα κοβοντας και αλογα..


Ναι τα 03 ήταν :evil:. , μακριά από μας.

Για την συντήρηση όλα είναι σχετικά, υπάρχουν εντούρο του 2000 άριστα και άλλα πιο καινούργια πολύ ταλαιπωρημένα. Φαντάσου ενας γνωστός μου πήρε μηχανάκι του 08 που δεν αλλαζαν ή καθάριζαν ποτέ το φίλτρο αέρα, άσε που δεν το είχαν κουμπώσει καλά. Το αποτέλεσμα ήταν ότι είχε περάσει αμμο στον κύλινδρο και φυσικά βγηκε Off γρήγορα. Ειχε χαλάσει η επίστρωση nikacil.

Αλλος πήρε μηχανάκι με τραυματισμένο καλάμι στο μπροστινό με αποτέλεσμα να του σκάει συνέχεια η τσιμούχα.

Θέλει προσοχή και πολύ καλό ελεγχο.




Γνώμη μου είναι οτι λείπουν από την αγορά μηχανάκια σαν τα DT200WR, RMX 250S, KDX, XR, DR κτλ που με ελάχιστη συντήρηση ετρεχες ακόμα και αγώνα το ΣΚ ενω κυκλοφορούσες κανονικά την υπόλοιπη εβδομάδα.

Το παρακάτω το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον
http://bikeit.gr/2012-05-03-12-44-17/technic.html