PDA

View Full Version : Αγορά πρώτης μηχανής-επιλογή κυβικών



loki21
22/10/2012, 19:15
Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ αφού γράφω για πρώτη φορά αν και τον τελευταίο καιρό σας παρακολουθούσα.

Είμαι εντελώς αρχάριος στον κόσμο των δυο τροχών αφού εως τώρα οδηγούσα μόνο αυτοκίνητο αλλά αποφάσισα πως μια μηχανή μου είναι απαραίτητη και εδώ χρειάζομαι την βοήθειά σας.:)
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αποφασίσει ούτε καν τα κυβικά που θα ήταν καλύτερα για ξεκίνημα.Ακούω διάφορες απόψεις πάνω στο θέμα όπως να ξεκινήσω με κάτι μικρό και σιγά σιγά να ανεβαίνω όσο αποκτώ εμπειρία, όπως και άλλοι που λένε πως μια μεγαλύτερη μηχανή(πχ 600cc) έχει καλύτερες αντιδράσεις, φρένα κτλ αν βέβαια είμαι συντηρητικός στο γκάζι.

Θα ήθελα να το συζητήσουμε και να ακούσω τις γνώμες σας μήπως και αποφασίσω και εγώ με ποια κατηγορία και ποια μηχανή θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσω.

AUFGEBRACHT
22/10/2012, 19:20
Καλώς όρισες στην κεφάτη και χαρούμενη παρέα μας!!! Η ερώτησή σου είναι πολύ της μόδας εδώ μέσα τελευταία και το ερώτημά σου έχει τεθεί περισσότερες φορές και από το εάν η Παπαρίζου φορούσε βρακί στον τελικό της Eurovision. Κάνε ένα κόπο και πάτα το μαγικό κομβίο (αγγλιστί search).

loki21
22/10/2012, 20:10
Καλώς σας βρήκα φίλε.
Νομίζω πως τελικά η παπαρίζου δεν φορούσε βρακί.:lol:

Έχω διαβάσει αντίστοιχα θέματα αρχάριων αλλά η κουβέντα γίνεται περισσότερο για μηχανές και προτάσεις μοντέλων.Έλεγα να συζητούσαμε γενικότερα(τουλάχιστον αρχικά) για τα υπέρ και τα κατά στις μοτοσυκλέτες μικρού και μεγάλου κυβισμού σε έναν αρχάριο.

AUFGEBRACHT
22/10/2012, 20:22
Καλώς σας βρήκα φίλε.
Νομίζω πως τελικά η παπαρίζου δεν φορούσε βρακί.:lol:

Έχω διαβάσει αντίστοιχα θέματα αρχάριων αλλά η κουβέντα γίνεται περισσότερο για μηχανές και προτάσεις μοντέλων.Έλεγα να συζητούσαμε γενικότερα(τουλάχιστον αρχικά) για τα υπέρ και τα κατά στις μοτοσυκλέτες μικρού και μεγάλου κυβισμού σε έναν αρχάριο.

Θες την προσωπική μου και καθαρά υποκειμενική άποψη; Όπως προανέφερα είναι πολύ "της μόδας" η στροφή προς τα δίτροχα ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΓΝΩΜΟΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΚΙΝΗΣΗΣ του αυτοκινήτου. ΟΛΟΙ όσοι ξέρω και πήραν μηχανή μεγάλου κυβισμού για το λόγο αυτό τις πούλησαν και βγήκαν και οικονομικά ζημογόνοι. Η μοτοσυκλέτα σαν συνειδητοποιημένος τρόπος ζωής είναι ακριβό σπόρ...Λες δεν έχεις ακόμα αποφασίσεις τα κυβικά...μάλλον επειδή έχεις αποφασίσει να πάρεις δίτροχο γιατί πιστεύεις πως θα γλυτώσεις τα έξοδα του αυτοκινήτου. Προσωπική μου γνώμη ταπεινή μείνε στο αυτοκίνητο, ή αν έχει μεγάλο κόστος πάρε ένα πόλης στύλ matiz και έτσι...

loki21
22/10/2012, 20:38
Κοίταξε αν και 23 χρονών δεν έχω δικό μου μεταφορικό ακόμη(κυκλοφορούσα με του πατέρα) κάτι που τώρα μου είναι απαραίτητο.Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή το σκέφτηκα αν θα ήταν προτιμότερο να πάρω αυτοκίνητο αλλά με κέρδισε η επιλογή της μηχανής.Σίγουρα μεταξύ άλλων έβαλα στο τραπέζι το θέμα οικονομίας-κίνησης που λες αλλά νομίζω πως σημαντικότερο λόγο έπαιξε το ότι πάντα μου άρεσαν οι μοτοσυκλέτες.Θα μου πεις αν σου άρεσαν πάντα γιατί δεν απέκτησες καμιά μέχρι τώρα ή δεν είχε παπί όπως τόσοι πιτσιρικάδες, ε δεν ξέρω απλά δεν έτυχε.

harris_x
22/10/2012, 21:15
με κέρδισε η επιλογή της μηχανής.γιατι σε κέρδισε η μηχανή?

Το αυτοκίνητο έχει καλοριφέρ, air condition, παράθυρα (κρύο τα κλείνεις, ζεστή τα ανοίγεις), επαρκή κάλυψη από τη βροχή (λέω επαρκή γιατί εγώ συνήθως βρεχόμουν περισσότερο όταν είχα αυτοκίνητο), δεν χρειάζεται ειδικά/ο γάντια (τα κουβαλάς)/μπουφάν (το κουβαλάς)/παντελόνι (το φοράς και σε περιορίζει)/μποτάκια (τα φοράς και τα υπέροχα Nike Air Max σου μένουν στην ντουλάπα αναμένοντας την ημέρα που θα αγοράσεις αυτοκίνητο), δεν χρειάζεται κράνος (το κουβαλάς), θες να συνεχίσω;


Σίγουρα μεταξύ άλλων έβαλα στο τραπέζι το θέμα οικονομίας-κίνησης που λες
Είσαι σίγουρος ότι τα υπολόγισες σωστά;

Κράνος: €350
Γάντια: €50
Μπουφάν: €200
Μποτάκια: €200
Αδιάβροχο: €50
Παντελόνι: €150
Σύνολο: €1000 + τη μηχανή που θα πάρεις

Επιπλέον πρέπει να υπολογίσεις πως αν δεν πάρεις παπί, αξιοσημείωτη οικονομία στο καύσιμο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ.

Ένα εξακοσάρι γυμνό καίει στην καλύτερη 6lt/100km.


νομίζω πως σημαντικότερο λόγο έπαιξε το ότι πάντα μου άρεσαν οι μοτοσυκλέτες. αν το ότι σου άρεσαν πάντα οι μοτοσυκλέτες είχε παίξει το ρόλο του δε θα έκανες κουβέντα για τιποτα από τα παραπάνω.

Θα ρωτούσες απλά τη γνώμη μας για ένα – δύο μοντέλα που σου αρέσουν ή δε θα ρωτούσες καθόλου


Θα μου πεις αν σου άρεσαν πάντα γιατί δεν απέκτησες καμιά μέχρι τώρα ή δεν είχε παπί όπως τόσοι πιτσιρικάδες, ε δεν ξέρω απλά δεν έτυχε.τυχαίνει. και εγώ απέκτησα το πρώτο μου μηχανάκι στα 27. τι ήταν; Ένα honda hornet 600.

Σκέψου το καλά, όσοι λένε ότι η μηχανή βολεύει, το λένε γιατί έχουν αποδεχθεί όλα τα μειονεκτήματά της.
:beer:

rantanplan
22/10/2012, 21:32
γιατι σε κέρδισε η μηχανή?

Το αυτοκίνητο έχει καλοριφέρ, air condition, παράθυρα (κρύο τα κλείνεις, ζεστή τα ανοίγεις), επαρκή κάλυψη από τη βροχή (λέω επαρκή γιατί εγώ συνήθως βρεχόμουν περισσότερο όταν είχα αυτοκίνητο), δεν χρειάζεται ειδικά/ο γάντια (τα κουβαλάς)/μπουφάν (το κουβαλάς)/παντελόνι (το φοράς και σε περιορίζει)/μποτάκια (τα φοράς και τα υπέροχα Nike Air Max σου μένουν στην ντουλάπα αναμένοντας την ημέρα που θα αγοράσεις αυτοκίνητο), δεν χρειάζεται κράνος (το κουβαλάς), θες να συνεχίσω;


Είσαι σίγουρος ότι τα υπολόγισες σωστά;

Κράνος: €350
Γάντια: €50
Μπουφάν: €200
Μποτάκια: €200
Αδιάβροχο: €50
Παντελόνι: €150
Σύνολο: €1000 + τη μηχανή που θα πάρεις

Επιπλέον πρέπει να υπολογίσεις πως αν δεν πάρεις παπί, αξιοσημείωτη οικονομία στο καύσιμο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ.

Ένα εξακοσάρι γυμνό καίει στην καλύτερη 6lt/100km.

αν το ότι σου άρεσαν πάντα οι μοτοσυκλέτες είχε παίξει το ρόλο του δε θα έκανες κουβέντα για τιποτα από τα παραπάνω.

Θα ρωτούσες απλά τη γνώμη μας για ένα – δύο μοντέλα που σου αρέσουν ή δε θα ρωτούσες καθόλου

τυχαίνει. και εγώ απέκτησα το πρώτο μου μηχανάκι στα 27. τι ήταν; Ένα honda hornet 600.

Σκέψου το καλά, όσοι λένε ότι η μηχανή βολεύει, το λένε γιατί έχουν αποδεχθεί όλα τα μειονεκτήματά της.
:beer:




:eek: telos θα τις πουλήσω με έπεισες :a11:

vaska
22/10/2012, 23:19
Ναι ρε @ όλοι τσι παραπάνω, τον κέρδισε η μηχανή γιατί γουστάρει μηχανή. Και τι κάνει μπαίνει σε μοτοφόρουμ να ρωτήσει, να μάθει να ενημερωθεί και τι του λέμε?
"Πάρε αυτοκίνητο μεγάλε, είναι έτσι είναι γκιουβέτσι". Πραγματικά η ερώτηση αυτή έχει γίνει πολλάκις τον τελευταίο καιρό και μπορεί να βαρεθήκατε αλλά κανένας δεν σας υποχρεώνει να απαντάτε.
Ο νέος που θέλει να πάρει μηχανή και το γουστάρει θα μπει και θα ρωτήσει και ότι και να του πείτε αυτός θα πάρει μηχανάκι έτσι για να γουστάρει, απλά όταν ρωτάει και παίρνει σοβαρές συμβουλές - γνώμες, κινδυνεύει λιγότερο να πάρει κάτι άκυρο που να μην τον βολεύει.

@loki21

Κάνε αναζήτηση, το θέμα έχει έρθει πολλές φορές στο προσκήνιο, και οι παράμετροι που πρέπει να δει κανείς είναι πολλοί: γούστο, σωματότυπος, χρηματικό μπάτζετ, χρήση, εμπειρία κλπ.
Σε γενικές γραμμές όμως υπάρχουν κάποια κλισέ όπως πχ να είναι μετάχειρο και όσο το δυνατόν γυμνό για να μην κλάψεις πολύ στην επερχόμενη σαβούρδα.
μεσαίος κυβισμός μαχ 400άρι για να είναι ευκολοδήγητο από κάποιον άπειρο. Πολλά μηχανάκια έχουν χαρακτηριστεί σχολεία, αναζήτησέ τα και δες αν σου κάνουν κλικ και γενικά ν' αποφύγεις μηχανάκια με πολλά τζιβιτζιλίκια, όσο πιο απλό στην αρχή τόσο καλύτερο (εδώ πολλοί επιμένουν στο ABS και όχι άδικα μιας και θα σε γλυτώσει από σίγουρο πέσιμο αν τρομάξεις και τσαρουχώσεις το μπροστινό) είναι ένα βοήθημα που όπως και να το κάνεις βοηθάει έναν άπειρο αναβάτη που δεν ξέρει ακόμα να διαχειριστεί τα φρένα στη μοτό.

Βάλε αν θες μηχανάκια και θα σου πούμε τα υπέρ και τα κατά.

Υ.Γ.
Μη μας παρεξηγείς καμιά φορά γινόμαστε λίγο απότομοι (είναι βλέπεις και αυτή η γαμημένη η βενζίνη που επειδή είναι πτητική η τιμή της πέταξε στα ουράνια με αποτέλεσμα να μην πηγαίνουμε πια τόσες πολλές βόλτες. Μας έχει δημιουργήσει στερητικό).

thanos_s
22/10/2012, 23:23
:eek: telos θα τις πουλήσω με έπεισες :a11:

και εγω .. λεω να κρατησω 2-3 μονο :lol:

daz
23/10/2012, 00:11
Ναι ρε @ όλοι..

Βασίλη αυτό το @ όταν το χρησιμοποιεί ο sniper σημαίνει κάτι άλλο? Γιατί μπερδεύομαι ρε φίλε με δαύτο! :lol:



Φίλε Loki, η μηχανή προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια απ' ένα σκουτεράκι-παπάκι. Έχει κορυφαία ενεργητική ασφάλεια, φρενάρει καλύτερα, στρίβει καλύτερα. Έχει καλύτερες αναρτήσεις που βάζουν τους τροχούς στον δρόμο, πληροφορούν τον οδηγό για το τι κάνουν οι τροχοί, έχει καλύτερα φώτα κτλ κτλ κτλ. Όμως..

Όλα αυτά είναι ευχή και κατάρα. Η ενεργητική ασφάλεια σε κάνει να τολμάς και τα φρένα και οι αναρτήσεις σε κάνουν να εμπιστεύεσαι ενώ το γκάζι είναι γλυκό.

Ο νέος οδηγός δεν ξέρει να αποκωδικοποιήσει πολλά απ' τα παραπάνω (και όχι μόνο ο νέος). Όταν μάθει να "χειρίζεται" την μηχανή νομίζει πως "μπορεί να την πάει". Αλλά δεν...

Και μετά τα πράγματα είναι χειρότερα απ' το να οδηγούσε σκουτεράκι.

Και όσοι λένε / νομίζουν / πιστεύουν / ψυχανεμίζονται ότι με την πάρτη τους θα είναι διαφορετικά καλύτερα να το ξανασκεφτούν.

Μηχανή αλλάζουμε και βρισκόμαστε σε φάσεις που δεν ξέρουμε πότε μαζέψαμε αυτά τα χλμ. Βλέπουμε την στροφή να έρχεται και δεν μπορούμε να καταλάβουμε γιατί δεν πιάσαμε τα φρένα νωρίτερα.



Το μεταφορικό της πόλης είναι ο σκουτερόπαπο. Φθηνό σε χρήση, συντήρηση και επισκευές, βολικό στην κίνηση, ασφαλέστατο για τα χλμ που προορίζεται να μαζεύει.


Αν θες μεταφορικό πόλης πάρε σκουτερόπαπο.

Αν θέλεις μηχανή καλώς ήρθες!





Υγ. Και επειδή έπιασα αυτό που ρωτάς σου λέω πως όσο μεγαλύτερη η μηχανή τόσο "ασφαλέστερη" είναι. Μια φεραρι θα κάνει πιο γρήγορα τα 50-0 απο ένα φιατ 125. Μόνο που η φεράρι δεν μπορεί να πάει με 50. Οπότε θα χρειαστούν την ίδια απόσταση για να σταματήσουν. Με τις μηχανές είναι ακόμα χειρότερα, γιατί ενω αυτές θα σταματήσουν ο αναβάτης τους μπορεί να συνεχίσει.
Εσύ τι θέλεις? Φεράρι ή μουλάρι για την πόλη?


Υγ. Οι παλιές μηχανές δεν έχουν abs.


Καλως ήρθες. :beer:

MikeG
23/10/2012, 00:19
Αν έχεις μυαλό στο κεφάλι σου, ένα μονοκίλυνδρο έως 650 κυβικά, είναι οκ. Κράνος, μπουφάν, γάντια πάντα.

mpampis200
23/10/2012, 00:28
για πες μας λοιπον το μπατζετ περιπου που διαθετεις και για τι χρηση το θελεις το μοτο...
το θες για πολη, κοντινες βολτες, μακρινα ταξιδια ή καποιους συνδιασμους αυτων?
το θες για ασφαλτο μονο ή και για χωματινες διαδρομες?
για προσδιόρισε μας να σε βοηθησουμε...
τωρα για το θεμα κυβικων που λες θα σου πω τι εκανα εγω. δεν θα μιλησω για παπακια ή βεσπακια μικρα που οδηγουσα οταν ήμουν πιο μικρος...το πρωτο μου μηχανακι ηταν το ninja 250 του 08 και το πηρα για να μπω με λιγα κυβικα στο χωρο των μηχανων. πραγματικα για μενα ηταν ενα μικρο σχολειο αλλα το κρατησα πολυ λιγο (3 μηνες) γιατι δεν εχει δυναμη, ηθελα κατι παραπανω. πηρα λοιπον το fz6 και το εχω 1 χρονο. η αληθεια ειναι οτι καλυτερα να ξεκινουσα απο την αρχη
με το fazer, καλυτερο στησιμο, φρενα, γκαζι οταν το χρειαστεις. αν εχεις μυαλο στο κεφαλι σου για το θεμα γκαζι και που σε παιρνει και που οχι δεν εχεις κανενα προβλημα με τα κυβικα! οποτε μην φοβηθεις τα πολλα (ενταξει δε σου λεω να ξεκινησεις με 1000) αλλα μεχρι 600 ειναι μια καλη αρχη! βεβαια παιζουν ρολο και αυτα που σε ρωτησα στην αρχη.. και πανω απο ολα να παρεις εξοπλισμο οπως ειπαν τα παιδια παραπανω...

harris_x
23/10/2012, 15:16
:eek: telos θα τις πουλήσω με έπεισες :a11:
πούλα-πούλα :lol:

rantanplan
23/10/2012, 16:22
:eek: telos θα τις πουλήσω με έπεισες :a11:



πούλα-πούλα :lol:


kai θα πάρω άλλες.....:bawl:

loki21
23/10/2012, 17:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι τώρα ακόμα και οι λίγο πιο αποτρεπτικές είναι καλοδεχούμενες.:)

Πάμε τώρα σε αυτά που με ρωτήσατε.
Αρχικά να πω δεν με ενδιαφέρουν καθόλου σκουτεράκια και παπιά άρα μιλάμε καθαρά για μηχανή.
Μπάτζετ γύρω στα 3 χιλιάρικα.Συν 1000 ευρώ περίπου για εξοπλισμό.
Το ύψος μου είναι 1.78
Η χρήσης της θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη αλλά και μικρά ταξιδάκια κάπου κάπου.Χώμα θα συναντήσω ελάχιστες φορές.

Έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω.
ninja 250
cbr 250
er6-n
fz6

MikeG
23/10/2012, 17:38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι τώρα ακόμα και οι λίγο πιο αποτρεπτικές είναι καλοδεχούμενες.:)

Πάμε τώρα σε αυτά που με ρωτήσατε.
Αρχικά να πω δεν με ενδιαφέρουν καθόλου σκουτεράκια και παπιά άρα μιλάμε καθαρά για μηχανή.
Μπάτζετ γύρω στα 3 χιλιάρικα.Συν 1000 ευρώ περίπου για εξοπλισμό.
Το ύψος μου είναι 1.78
Η χρήσης της θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη αλλά και μικρά ταξιδάκια κάπου κάπου.Χώμα θα συναντήσω ελάχιστες φορές.

Έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω.
ninja 250
cbr 250
er6-n
fz6

Οι επιλογές σου super, πάρε το er6-n για να το κρατήσεις περισσότερο & να μπορείς εξαρχής να κάνεις και αποστάσεις.

kachius
23/10/2012, 18:13
Κάτι στο στυλ του er6 (πιο ωραίο είναι το -f :D ) θα πρότεινα και εγώ.
Το νέο diversion της yamaha δε σου αρέσει?! Και αυτό θα σου ταίριαζε γάντι!

Καλή αρχή!
:wave2:

harris_x
23/10/2012, 18:33
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι τώρα ακόμα και οι λίγο πιο αποτρεπτικές είναι καλοδεχούμενες.:)

Πάμε τώρα σε αυτά που με ρωτήσατε.
Αρχικά να πω δεν με ενδιαφέρουν καθόλου σκουτεράκια και παπιά άρα μιλάμε καθαρά για μηχανή.
Μπάτζετ γύρω στα 3 χιλιάρικα.Συν 1000 ευρώ περίπου για εξοπλισμό.
Το ύψος μου είναι 1.78
Η χρήσης της θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη αλλά και μικρά ταξιδάκια κάπου κάπου.Χώμα θα συναντήσω ελάχιστες φορές.

Έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω.
ninja 250
cbr 250
er6-n
fz6θα σου έλεγα ninja αλλα τελικά θα πω κι εγώ er6-n/f


για να το κρατήσεις περισσότερο & να μπορείς εξαρχής να κάνεις και αποστάσεις.

Dant3
23/10/2012, 20:45
Er 6n θα πω και εγω.
οσο και να μην το πιστευεις με συντηρητικη οδηγηση παιζει στις καταναλωσεις του νιντζα αλλα ειναι σε αλλη κατηγορια.
εχω οδηγησει γιατι εχουμε ενα στην οικογενεια και η καταναλωση εντος παιζει στο 4,5.μεταφραζεται σε 260+ χιλιομετρα με 20Ε.
παντως θα σου βαλω στην εξισωση και το sv.
το κοιταω και εγω γιατι σε 1,5 μηνα παω και εγω για αγορες οποτε πανω κατω στις ιδιες παιζω...

mpampis200
24/10/2012, 01:43
εγω θα σου ελεγα να παρεις το fazer, τα κανει ολα και συμφερει! θα το κρατησεις πολυ καιρο γιατι αξιζει και θα το ευχαριστηθεις. εχουν πεσει και πολυ η τιμες...
και δεν συγκρινεται με τα υπολοιπα της λιστας σου..

jorgevaldano
24/10/2012, 07:51
εγω θα σου ελεγα να παρεις το fazer, τα κανει ολα και συμφερει! θα το κρατησεις πολυ καιρο γιατι αξιζει και θα το ευχαριστηθεις. εχουν πεσει και πολυ η τιμες...
και δεν συγκρινεται με τα υπολοιπα της λιστας σου..

Πράγματι, πρέπει να το δουλεύεις μονίμως πάνω από τις 5000 στροφές για να τραβήξει, κι έχει και σημαντικά μεγαλύτερη κατανάλωση, και ακριβώτερα σέρβις.

Νικος χρ.
24/10/2012, 08:15
ακριβοτερα σερβις? σε σχεση με ποιο? η καταναλωση ειναι κατι σχετικο στο fazer μπορεις να δεις απο 5-5.5 εως και 8 οπως φυσικα με ολα τα μηχανακια που αναφερει το παλικαρι απο πανω αν τα πηγαινεις ταπα.οσο για το μονιμα πανω απο τις 5 χιλιαδες στροφες δεν νομιζω οτι ειναι ετσι παει και 2 και με 3 και με 4 αναλογα τι θες.

mpampis200
24/10/2012, 09:30
κυριε jorgevaldano μην ειρωνεύεσαι και μη γραφεις παπατζες σε παρακαλω

jorgevaldano
24/10/2012, 09:59
κυριε jorgevaldano μην ειρωνεύεσαι και μη γραφεις παπατζες σε παρακαλω

Έχεις πολλά ακόμη να μάθεις για το θέμα "μοτοσυκλέτα". Συγκεντρώσου και θα τα καταφέρεις.

TROOPER
24/10/2012, 10:47
er6

radd
24/10/2012, 11:41
Ανάμεσα σε αυτά που έχεις ξεχωρίσει σίγουρα το er6.
Αν πάμε γενικότερα θα σου πρότεινα ένα xt660, έχει φθηνή συντήρηση, είναι άσπαστο, είναι ιδανικό για τους δρόμους της Ελλάδας του αύριο (paris-dakar) και δεν "κινδυνεύεις" σε κάποιο ταξιδάκι να νιώσεις μεγάλη πίκρα επειδή δεν μπορείς να δεις που οδηγεί αυτός ο μυστήριος χωματόδρομος...

harris_x
24/10/2012, 14:08
[...]


[...]

χαλαρώστε ρεεεεεεε :a017:

daz
24/10/2012, 15:20
Αντε αφού όλοι λετε er6 εγώ θα βάλω στη λίστα και versys. Χαμηλό κόστος κτήσης, χρήσης, και συντήρησης δύσκολη μεταπώληση. Ελαφρύ, ροπάτο και χωρίς σοβαρά προβλήματα.


edit. Οι παγκόσμιοι από πάνω να μην ξεχνούν σε ποιόν απευθύνεται η μηχανή. Μόλις και μετα βίας ξεφύγαμε απ' το τετράτροχο και το παπί και μιλάμε για γκάζια και τρύπες απόδοσης.. Ανακαλύψαμε όλοι την Αμερική!!!

loki21
24/10/2012, 21:49
Αφού όπως φαίνεται πάμε στα 600 cc έχω κρατήσει τα εξής.
er6
diversion
versys

Τα δυο πρώτα μου αρέσουν πολύ και σαν εμφάνιση, τώρα την σύγκριση θα την αφήσω σε εσάς.:)

Dant3
25/10/2012, 01:15
Παντως μεταξυ ερ και βερσυς,το δευτερο δαγκωτο.καλυτερο στησιμο,ανεμοκαλυψη πιο ανετο για 2ο ατομο.κανει βασικα οτι και το ερ αλλα καλυτερα.

Νικος χρ.
25/10/2012, 06:11
Αντε αφού όλοι λετε er6 εγώ θα βάλω στη λίστα και versys. Χαμηλό κόστος κτήσης, χρήσης, και συντήρησης δύσκολη μεταπώληση. Ελαφρύ, ροπάτο και χωρίς σοβαρά προβλήματα.


edit. Οι παγκόσμιοι από πάνω να μην ξεχνούν σε ποιόν απευθύνεται η μηχανή. Μόλις και μετα βίας ξεφύγαμε απ' το τετράτροχο και το παπί και μιλάμε για γκάζια και τρύπες απόδοσης.. Ανακαλύψαμε όλοι την Αμερική!!!

ο μπαμπης απο πανω λεει αυτο που λεει επειδη ηταν ακριβως στην ιδια θεση με το παλικαρι επομενως παραθετει την δικη του γνωμη και πως αυτος το βλεπει! η ειρωνια δεν χρειαζετε...η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεις να γνωριζεις πως λειτουργει ο καθενας και ποση αυτοσυγκρατηση εχει στο δεξιο του καρπο βεβαια και το diversion με το er 6 δεν υστερουν και παρα πολυ στο γκαζι και θελουν αρκετη προσοχη και αυτα.φιλε λοκι21 το er 6 θα προτεινα και εγω αλλα την εκδοση με το φερινγκ οποιο και να παρεις απο τα τρια ειναι πολυ καλες μηχανες!παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο!:wave2:

kachius
25/10/2012, 08:10
Νομίζω ότι μεταξύ αυτών καλύτερα να επιλέξεις μόνος σου με βάση αυτό που σου αρέσει να βλέπεις και σε προκαλεί να καβαλησεις.
Οι διάφορες τους -ειδικά για ένα νέο αναβάτη- ειναι "αδιάφορες".
Εμείς τώρα μπορούμε μόνο να πούμε το προσωπικό μας γούστο και δε θα έχει να κάνει με το ποιο ειναι καλύτερο ή καταλληλότερο.
Για την ιστορία -ως γιαμαχικος άλλωστε- εγώ προτιμώ το diversion :D :wave2:

daz
25/10/2012, 14:30
ο μπαμπης απο πανω λεει αυτο που λεει επειδη ηταν ακριβως στην ιδια θεση με το παλικαρι επομενως παραθετει την δικη του γνωμη και πως αυτος το βλεπει! η ειρωνια δεν χρειαζετε...η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεις να γνωριζεις πως λειτουργει ο καθενας και ποση αυτοσυγκρατηση εχει στο δεξιο του καρπο βεβαια και το diversion με το er 6 δεν υστερουν και παρα πολυ στο γκαζι και θελουν αρκετη προσοχη και αυτα.φιλε λοκι21 το er 6 θα προτεινα και εγω αλλα την εκδοση με το φερινγκ οποιο και να παρεις απο τα τρια ειναι πολυ καλες μηχανες!παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο!:wave2:

Ο Μπάμπης μια χαρά τα λέει, δε διαφωνώ μαζί του σε κάτι.

loki21
26/10/2012, 19:58
Μάλλον με βλέπω για το er6 που μου αρέσει πολύ.Ειδικά αυτό του '12 είναι πανέμορφο αλλά δεν βγαίνει το μπάτζετ οπότε με βλέπω σε κάτι τέτοιο.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2893841/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2947227/

Απλά για να τα υπολογίσω σωστά εκτός από το κόστος της αγοράς τι άλλα έξοδα έχουμε;Τα έξοδα μεταβίβασης πόσο είναι περίπου;

Νικος χρ.
27/10/2012, 05:37
εξοδα ματαβιβασης 45+9=54 γιουρια
ασφαλεια= απο 60 εως 150 το 6μηνο αναλογα την εταιρεια και την περιοχη που θατην ασφαλησεις.
εξοδα εξοπλισμου για κρανος,μποτες,γαντια,παντελονακι αναλογα τα γουστα κανε μια ερευνα αγορας.και οτι χρειαστει η μηχανη απο αναλωσιμα(λαδια-φρενα-αλυσιδα-λαστιχα)
δεν νομιζω να ξεχασα κατι,αντε και καλοταξιδη;)

nathair
27/10/2012, 07:40
Ασφάλεια κλοπής, άλλα τόσα επίσης όσο η απλή, για να μην την κλαίς...

loki21
27/10/2012, 14:42
Ωραία σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .:)

Dant3
27/10/2012, 19:55
54 ειναι η μεταβιβαση?απο 2-3 και εναν εμπορο ειχα ακουσει για 80Ε

Νικος χρ.
27/10/2012, 20:07
Απόδειξη πληρωμής τέλους αδείας και μεταβίβασης από συμβεβλημένη τράπεζα. Το τέλος αδείας παραμένει σταθερό, στα 75 ευρώ για τα αυτοκίνητα και στα 9 ευρώ για τις μοτοσικλέτες, ενώ το κόστος του τέλους μεταβίβασης διαμορφώνεται σύμφωνα με τον κυβισμό του κινητήρα. Αναλυτικά μπορείτε να δείτε στο πίνακα που ακολουθεί και να υπολογίσετε το συνολικό ποσό, το οποίο σε κάθε περίπτωση επιβαρύνει τον αγοραστή
Κινητήρας (κ.εκ.) Τέλος μεταβίβασης (ευρώ)

51-400 30

401-800 45

801-1.300 60

1.301-1.600 90

1.601-1.900 120

1.901-2.500 145

2.500 & άνω 205