PDA

View Full Version : Τοποθετηση ελαστικων το Α και το Ω



ela ela
24/09/2005, 20:49
:wave2:
Καλησπερα σε ολους!
Αποφασισα να ποσταρω εδω το συκγεριμενο θεμα γιατι θεωρω τα ελαστικα τεχνικο θεμα και μαλιστα υψιστης ασφαλειας για τους απανταχου μοτοσυκλετιστες,καθως ειναι αυτα που μας εξασφαλιζουνε ενα ανετο:smilea: και ασφαλες ταξιδι-βολτα με τη μοτοσυκλετα μας σε συναρτηση παντα με την καταλληλοτητα τους και την προσφυση τους και την σωστη τοποθετηση τους!!

Αρχιζω λοιπον τη διηγηση μου!:confused:
Αποφασισα λοιπον την προηγουμενη εβδομαδα να αλλαξω τα ελαστικα της μοτο μου,οχι ξαφνικα,αλλα αφου αφτα κατα εμενα δεν ειχανε την απαιτουμενη προσφυση αρα και ασφαλεια.

Μετα απο μια συντομη σχετικα αναζητηση κατεληξα στα bt-o14 για το Ζ750 που εχω!
Ολα καλα μεχρι εδω και αρχιζω να ρωταω τιμες και τα σχετικα για την τοποθετηση τους......επειδη μενω λουτρακι αποφασισα να τα βαλω στην κορινθο για να μην τρεχω Αθηνα(ελα ντε που πηγα!)αφου τα ειχα βρει στην τιμη των 360€ και 380€ελεγαν στην Αθηνα.

Συγκεκριμενα τα εβαλα στο DRIVERS WHEELS(οι ειδικοι των τροχων)εγραφε η πινακιδα!Καθε αλλο παρα ειδικοι ητανε οι ανθρωποι!
Παω λοιπον τη μοτο και καθομουνα και εβλεπα το"μαρκαλεμα"της που αυτοι το ελεγαν τοποθετηση ελαστικου,χωρις εγω να μπορεσω να καταλαβω τα λαθη τους(εγεινε στη συνεχεια)και αφου ρωτουσα συνεχεια για το καθε τη..
Παμε λοιπον για το πισω λαστιχο και ο τυπος μου τη σηκωνει με κροκοδειλο απο το μοχλικο της αναρτησης,τον ρωταω δεν εχεις stand διπλο?"οχι μου λεει δεν χρειαζεται,το εχω ξανακανει ειναι οκ!"
Βγαζει τον αξονα της πισω,βαζει το λαστιχο στον ξεμονταδορο,βαζει το κανουργιο,του λεω "καλα ζυγοσταθμιση δεν θα κανεις?"
-"οχι δεν χρειαζεται μου κανει εκει που που πεφτει η κουκιδα με την βαλβιδα ειμαστε οκ ετσι μπανει και στις αγωνιστικες"
σιγουρα του λεω?"σιγουρα μου λεει"
Την τοποθετει πισω και σφιγκει το παξιμαδι του αξονα με ολη του τη δυναμη και μετα εβαλε και ποδι,λες και εσφιγγε βιδα απο βαπορι.
Φοβηθηκε ο τυπος μην ξεσφιξει και σκοτοθω!
Παμε για την μπροστα ροδα!
Ο τυπος για να τη σηκωσει βαζει τον κορκοδειλο στην πολαπλη της εξατμισης απο κατω!"του λεω γινεται αυτο?" "ναι μου λειι το εχω ξανακανει,ειναι οκ"
Παμε για το ξεβιδωμα και δεν ειχε τοσο μεγαλο αλεν,τελικα το ξεβιδωσε με ενα μπουλονι αφου πρωτα εσπασε το εργαλειο απο το σετ της μοτο που σημειωτεον ειναι ψευτικο ετσι και αλλιως!
Παλι ξεμονταδορος,καινουργιο λαστιχο ,τον ρωταω για ζυγοσταθμιση"οχι λεει ενταξει ειναι"παλι αυτο με τη κουκιδα"
Τελος παντων,παιρνω τη μοτο και φευγω.
Την επομενη πηγα ταναγρα για το air show,η μοτο συντονιζε αρκετα και σαν να ζοριζοτανε,χωρια που εκαψα και 2 τεποζιτα,υπερβολικα πολυ,ειχα και ενα παιξιμο τιμονιου στα 120 και στα 160km
Σε συζητησεις που ειχα ολοι επεμεναν για ζυγοσταθμιση αλλα εκτος αυτου και εμενα δεν μου καθοτανε καλα η ολη φαση με την οδηγηση της.
Σε αναζητηση μου στα φορουμς βρισκω ενα ποστ στις γενικες απο τον φιλο bonepeeler με θεμα "ο καλυτερος λαστιχας που γνωρισα ποτε"Θα το βρειτε στις γενικες,ριξτε μια ματια και εσεις!
Τον παιρνω τηλφ και κανονιζουμε να παμε μαζι.
Με του που παμε στο μαγαζι (πολυ φιλικο και ζεστο περιβαλλον)του εξιστορω οσα διαβασατε προηγουμενος......
Θα το δουμε μου κανει..απο εδω αρχιζουνε τα καλα κουφα..
Βαζει τη μοτο επανω στο πισω ειδικο stand και π ρ ι ν ξεβιδωσει τον πισω αξονα μου λειι"κοιτα να δεις τωρα που θα το ξεβιδωσω το ψαλιδι απο τη μερια του γραναζιου θα ερθει 1,5 ποντο αριστερα"δεν ειπα κουβεντα γιατι αν δεν το εβλεπα δεν θα το πιστευα!!
Παιδια το ψαλιδι ηρθε στη θεση του λες και ητανε συνδετηρας για ντοσιε κ α ρ α φ λ ι α σ α απο αυτο που ειδα.Ο Δημητρης "το ονομα του μαστορα"ζοριστηκε να το ξεβιδωσει και μαλιστα μιλαμε για καρδαμωμενο παλικαρι!Τη στιγμη αυτη του γεγονοτος ειδα το χριστο βαθμοφορο λοχια στον Ε.Σ.
Του λεω"εχουμε προβλημα?" "οχι μου λεει ευτυχως,απλα σε φωναξα για να δεις τι ειχε παιχτει"Βαζει τη ροδα στο μηχανημα για ζυγοσταθμιση και την κοιτουσε σχολαστικα απο ολες τις μεριες και τις μπαντες,καθως την σκουπισε και τι γυαλισε κιολας και την ψιλαφησε με τα δαχτυλα του ακομα για να δει μηπως ειναι καπου χτυπημενη και δεν φαινεται...ολα αυτα τα εκανε με τροπο λες και η ζαντα προοριζοτανε για τι δικο του μηχανακι.
Τελικα δεν πηρε κανενα γραμμριο.
Ενω γινοντουσαν ολα αυτα εγω περιμενα με καφεδακι κερασμενο απο τον ιδιο,σε ενα περιβαλον (χωρος εργασιας) που σου θυμιζει μπουτικ ελαστικων και αξεσουαρ για αναβατη,δηλ πολυ ανετα και ζεστα.
Παμε λοιπον για τη μπροστα ζαντα,παλι σε ειδικο stand ξεβιδωμα με κανονικο εργαλειο και στο μηχανημα.
Εκει μετα απο αρκετη ωρα σχολαστικης ζυγοσταθμισης και εξετασης,τα ρουλεμαν,λογω της μη γενομενης ζυγοσταθμισης απο την αρχικη τοποθετηση του ελαστικου,ειχανε φθαρει αναδρομα οποτε πηρε τα γραμμαρια της η ζαντα για να ερθει στα ισια της.
Σημειωτεον αυτα θα αλλαχθουνε στο επομενο service!
Μετα απο ολλα αυτα ο τυπος μου κοιταξε και την αλυσιδα,την καθαρισε και την γρασσαρε.
Εκει που θελω να σταθω ποιο πολυ απο ολα ειναι οτι ο ανθρωπος(πανω απο ολα)εσκυψε πανω απο το μηχανακι μου λες και ητανε δικο του,λες και αυτος θα το καβαλουσε μετα και οχι εγω.Επισης μετα απο εκτενεστερο ελεγχο που εκανε σε αυτο μου ειπε οτι χρειαζονται και σφυξιμο τα ρουλεμαν τιμονιου.
Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τη συμπεριφορα του σαν ανθρωπος αλλα και απο τη δουλεια του σαν επαγγελματιας!
Το σιγουρο ειναι οτι θα τον επισκεφθω ξανα και ξανα και τον συνιστω και σε αλλους.
Το ρεζουμε της ιστοριας ειναι να μην εμπιστευομαστε την ασφαλεια μας σε "αλμπανηδες" αλλα σε σωστους επαγγελματιες που ξερουν τη κανουνε πως το κανουνε και γιατι το κανουνε.
Σημειωτεον ο τυπος ειναι και αγωνιζομενος τρεχει με μοτοσυκλετες οποτε γνωριζει την μοτοσυκλετα ειδικοτερα.
Νοιοθω χρεος να πω ολα αυτα γιατι βρηκα ενα σωστο ανθρωπο
Οσοι θελεται να τον επισκευθητε για επισκευη ή αλλαγη ελαστικου βρισκεται στην διευθυνση
Λευκαδος 18,Καμινια Πειραιας Τηλ.210-4827200
Bouki's way
Δημητρης Μπουκης


Υ.Γ Στην επιστροφη για το σπιτι νομιζα οτι οδηγουσα αλλο μηχανακι, ητανε σαν το κρατουσε καποιος απο πισω και μετα την επισκευη να ελευθερωθηκε...








































































































[COLOR=red][COLOR=orangered]:sun: :sun: :sun:


24702

sotpag
24/09/2005, 23:54
δεν διαφωνω για το παιδι στην Αθηνα απο αυτα που λενε κανει καλη δουλεια.....

αλλα και αυτα που λες για τον αλλο δεν ειναι παραλογα δεν παθενει τιποτα το μηχανακι αν το σηκωσεις απο την αναρτηση ή απο την πολλαπλη. (και εγω που δεν εχω σταν για μπροστα ετσι το σηκωνω, σιγουρα με σταντ ειναι πιο καλα)



στον πισω τροχο δεν εχεις οντως προβλημα απο ζυγοσταθμιση αν και δεν ειναι κακο.


για τον μπροστινο το καλυτερο ειναι να κανει μερικα κλμ και μετα να κανει ζυγοσταθμιση, το λαστιχο οταν πατηθει περνει πολλες φορες αλλο "βαρος" (εχω βγαλει απο τροχο που ειχε ζυγοσταθμιστει μετα την αλλαγη 40 γραμ )

το μονο που ειναι ασχετοι οι λατιχαδες αυτοκινητων ειναι το μονταρισμα , (σε Ζ750 4 μηνων εσπασαν την κοντρα του φρενου στο μονταρισμα)
εγω παω μονο τους τροχους και δεν εχω προβλημα.....

ela ela
25/09/2005, 00:10
Το ολο θεμα σε αυτο που ανεφερες με τη ζημια ειναι οτι οι ανθρωποι δεν ξερανε να τα τοποθετησουνε σωστα και σε μενα και στο αλλο παιδι που λες,με αποτελεσμα να φευγεις με προβλημα στο μηχανακι η και με ζημια ακομα που τεινη να γινει προβλημα σοβαροτατο κιολας,μεχρι να πεσεις κατω.
Μακρια απο εμας!
Λεει μια παροιμια η 'ημιμαθια ειναι χειροτερη της αμαθιας!'

Το σωστο για τους αυτοκινηταδες ειναι να πουνε"φιλε στα φερνω αλλα δεν στα τοποθετω"
αλλα ετσι δεν θα αγοραζε κανενας απο αυτους.:wave2: