PDA

View Full Version : Heidenau ή Shinko για On Off, ομαδική παραγγελία για Κρήτη



MikeG
23/10/2012, 16:43
Οι διαμένοντες στο νησί & παράλληλα έχοντες On Off & παράλληλα θέλοντες να αλλάξουν λάστιχα, ας διαβάσουν παρακάτω.

Μαζί με ένα φίλο, θα αλλάξουμε λάστιχα σύντομα, θα πάμε είτε για τα Heidenau K60 Scout είτε για τα Shinko E705. & οι δύο επιλογές θα έρθουν απευθείας από Γερμανία με κόστος κάτω από 200 euros το ζευγάρι. Ανάλογα τώρα το πόσα ελαστικά θα φέρουμε θα πάει και η ακριβής τιμή.

Σκέφτηκα λοιπόν, αν ενδιαφέρεται και κανείς άλλος, να παραγγείλουμε όλοι μαζί & να τοποθετήσουμε όλοι μαζί, ώστε να έχουμε και καλύτερη τιμή στη τοποθέτηση. Όσον αφορά το κόστος τοποθέτησης θα κάνω εγώ έρευνα αγοράς & θα πάμε ανάλογα με τι θα ακούσουμε.

Λοιπόν; ΚΤΜαδες από τον Άγιο; Κανείς άλλος;

Info για τα ελαστικά παίζουν πάρα πολλές στο διαδίκτυο ιδιαίτερα στο advrider. Επίσης μη σνομπάρετε τα Shinko.


:wave2:

SVX
23/10/2012, 16:50
Επίσης μη σνομπάρετε τα Shinko.


:wave2:

τα Shinko ειναι πλεον δοκιμασμενα και στα Αμερικανικα forum δινουν και παιρνουν ...εμεις στην Ελλαδα λαλακηδες , Diablo Rosso , Dainese και Lavazza

Lioulios
23/10/2012, 17:04
Εξ οσων γνωριζω... Κανεις απο Αγιο δεν ειναι για λαστιχα τωρα

imitrelos
23/10/2012, 18:34
Γιαννη και εγω στο ψαξιμο για λαστιχα ειμαι :-) καλη ιδεα για μαζικη παραγγελια

sober
24/10/2012, 09:27
[Info για τα ελαστικά παίζουν πάρα πολλές στο διαδίκτυο ιδιαίτερα στο advrider. Επίσης μη σνομπάρετε τα Shinko.


:wave2:[/QUOTE]

Μαλλον ξεχασες τα γελια που καναμε οταν ειχα κατεβει και με τους αλλους κι εγω φοραγα Shinko...κι επισης 8α ξεχασες και τα παραπονα που εκανα οτι ειναι μαλακια ελαστικα και δεν κρατανε κα8ολου ... :wave2:

Lioulios
25/10/2012, 14:45
Μικε , Ta Hidenau έχει αρχίσει να τα φέρνει η μοτορειντ στα 200 Ευρώ .http://www.motoraid.eu/accessories/tyres

Σιγά σιγά έχω την εντυπωση πως θα φέρει και άλλες διαστάσεις γιατί όπως λένε υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον .

...Δεδομένου του γεγονότος ότι πάνω από 350 ευρώ παραγγελία σου τα στέλνει με δωρεάν μεταφορικά , τότε στα δύο ζευγάρια δίνει ο καθένας 200 και τα έχει στην πόρτα του (σχεδόν).


...Εγώ είχα αποκλησει τέτοιου είδους ελαστικά γιατί έχω το μτ90 στο θεό ...... Αν όμως πάμε το χειμώνα πουθενά παραόξω ...Δεν ξέρω μήπως κολήσω

.........ΣκέΦτομαι ....

MikeG
25/10/2012, 14:50
Έχω νεότερα να σας πω.

Τα Shinko τα αποκλείσαμε γιατί τελικά τα μεταφορικά πάνε πολλά, 90 euros το ζευγάρι. Άρα έχουμε τα Heidenau.
Στις διαστάσεις μου 150/70-17 & 90/90-21 έρχονται απευθείας από Γερμανία με Courier χωρίς να το χρεώνομαι στα 190 euros.

Όμως ψάχνοντας, βάζω άλλη μια επιλογή στο τραπέζι : Mitas E07 ή Mitas E10. Τιμή ακόμα περιμένω αλλά είναι και αυτά χαμηλά.
Όποιος έχει όρεξη, διαβάζει εδώ : http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=706242

Προσωπικά θα βάλω μικτό λάστιχο.

Lioulios
25/10/2012, 14:56
....Θα πάμε πουθενά το χειμώνα ;;; Για ξομωνή λέω ....

MikeG
25/10/2012, 14:58
....Θα πάμε πουθενά το χειμώνα ;;; Για ξομωνή λέω ....


Να πάμε. Ιδιαίτερα καθημερινή είναι εύκολο για μένα. Αλλά μη χαλάμε το thread εδώ. Καθαρό, Σελάκανο, να βρούμε κανά καταφύγιο.

Lioulios
25/10/2012, 15:02
Μια χαρά το κρατάμε το θρέντ.... Για Κρήτη λέει ...Οπότε Χωμάτινα ή μιξ ελαστικά και καταφύγεια ...είμαστε μέσα !!!

Τα οικονομικά είναι περιορισμένα και τα μτ90 τα θέλω .Αυτό που με απασχολέι είναι αν θα την βγάλω καθαρή σε τέτοιες διαδρομές ή θα καρφώσω ποθές ...

MikeG
25/10/2012, 15:11
Αυτό που με απασχολέι είναι αν θα την βγάλω καθαρή σε τέτοιες διαδρομές ή θα καρφώσω ποθές ...

Το ΜΤ90 δε το θεωρώ καλό λάστιχο. Παρ'ολα αυτά αν μιλάμε για σχετικά απλούς χωματόδρομους, δε θα έχεις κανένα θέμα, αρκεί να μην έχει λάσπη.
Αλλιώς αν λέμε πχ για ανάβαση από Μάρθα οροπέδιο μικρού Ομαλού, τότε τσίτα τα γκάζα & βουρρρ

foogr01
25/10/2012, 19:11
Έχω νεότερα να σας πω.
....
Όμως ψάχνοντας, βάζω άλλη μια επιλογή στο τραπέζι : Mitas E07 ή Mitas E10. Τιμή ακόμα περιμένω αλλά είναι και αυτά χαμηλά.
Όποιος έχει όρεξη, διαβάζει εδώ : http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=706242



Που τα βρήκες πάλι αυτά ;;;; Δε παίζεσαι :D

Δεν έκατσα να διαβάσω όλο το thread που σήκωσαν τα αμερικ(λ)ανάκια, αλλά ας ακούσουμε κ μία τιμή (έχει κ 2 dealers στο Ελλάντα αλλά μάλλον φέρνουν λάστιχα μόνο για τρακτέρ :p ). (τα Ε10 δεν παίζουν για το δικό μου)

MikeG
25/10/2012, 19:22
Που τα βρήκες πάλι αυτά ;;;; Δε παίζεσαι :D

Δεν έκατσα να διαβάσω όλο το thread που σήκωσαν τα αμερικ(λ)ανάκια, αλλά ας ακούσουμε κ μία τιμή (έχει κ 2 dealers στο Ελλάντα αλλά μάλλον φέρνουν λάστιχα μόνο για τρακτέρ :p ). Πάντως μου κάνουν περισσότερο χωμάτινα (τα Ε07 γιατί τα Ε10 δεν παίζουν για το δικό μου) απ' ότι τα πιο μικτά Heidenau.


Πέφτει πολύ διάβασμα στο advrider. Τα E07 με τa K60 Scout ίδιο στυλ τα βάζουν οι αμερικλάνοι & δείχνουν μεγαλύτερη προτίμηση στα Mitas. Αυστραλία είναι No1 τα Mitas. Θα μάθουμε σύντομα τιμή, μάλλον πιο φτηνά από Heidenau.

avlihos
26/10/2012, 22:54
Πέφτει πολύ διάβασμα στο advrider. Τα E07 με τa K60 Scout ίδιο στυλ τα βάζουν οι αμερικλάνοι & δείχνουν μεγαλύτερη προτίμηση στα Mitas. Αυστραλία είναι No1 τα Mitas. Θα μάθουμε σύντομα τιμή, μάλλον πιο φτηνά από Heidenau.
Πολυ καλα τα heidenaou k60 τουλαχιστον για ασφαλτο και 350χλμ που τα εχω.Στο χωμα πανε γαμι**ντας! Καλο κρατημα, φοβερη αισθηση! Και 180 γιουρια με τοποθετηση! Απο "ελαστικα τασος" στο αιγαλεω (google it) με ημερομηνια παραγωγης 2ο δεκαπενθημερο του ιουνιου 2012. Επιφυλασσομαι να ενημερωσω για "βροχινο περιβαλλον"...

foogr01
27/10/2012, 23:08
Πολυ καλα τα heidenaou k60 τουλαχιστον για ασφαλτο και 350χλμ που τα εχω.Στο χωμα πανε γαμι**ντας! Καλο κρατημα, φοβερη αισθηση! Και 180 γιουρια με τοποθετηση! Απο "ελαστικα τασος" στο αιγαλεω (google it) με ημερομηνια παραγωγης 2ο δεκαπενθημερο του ιουνιου 2012. Επιφυλασσομαι να ενημερωσω για "βροχινο περιβαλλον"...

Έχεις τα Κ60 σκέτα ή τα scout ; Τον "τάσο" τον είχα βρει στο νετ αλλά δεν έχει τη διάσταση για το πίσω το δικό μου (εκτός κ αν το site του δεν είναι ενημερωμένο). Πάντως για το μπροστά (το δικό μου) η τιμή δεν είναι καθόλου κακή κ δε θα βλάψει ένα τηλ. όταν κ αν έρθει η ώρα για τα συγκεκριμένα.
Αν τα οδηγήσεις σε βροχή γράψε καμιά εντύπωση, αν κ έχεις πολύ λίγα χλμ επάνω. Κάθε πληροφορία δεκτή κ χρήσιμη !


Πέφτει πολύ διάβασμα στο advrider. Τα E07 με τa K60 Scout ίδιο στυλ τα βάζουν οι αμερικλάνοι & δείχνουν μεγαλύτερη προτίμηση στα Mitas. Αυστραλία είναι No1 τα Mitas. Θα μάθουμε σύντομα τιμή, μάλλον πιο φτηνά από Heidenau.

Ναι, τελικά εγώ μαλλον άλλο Ε0? κοίταζα κ το νόμιζα για Ε07. Έκανα κ τη διόρθωση στο αρχικό ποστ αλλά με πρόλαβες στην απάντηση :)

Κανα νέο από τιμές έχουμε ;

Lioulios
27/10/2012, 23:52
Πολυ καλα τα heidenaou k60 τουλαχιστον για ασφαλτο και 350χλμ που τα εχω.Στο χωμα πανε γαμι**ντας! Καλο κρατημα, φοβερη αισθηση! Και 180 γιουρια με τοποθετηση! Απο "ελαστικα τασος" στο αιγαλεω (google it) με ημερομηνια παραγωγης 2ο δεκαπενθημερο του ιουνιου 2012. Επιφυλασσομαι να ενημερωσω για "βροχινο περιβαλλον"...

Eπειδή στο προφίλ σου δε λέει πόλη .... Θα βρέξει μέχρι την Δευτέρα-Τρίτη ;;;

Xlitos
28/10/2012, 00:30
τα Shinko ειναι πλεον δοκιμασμενα και στα Αμερικανικα forum δινουν και παιρνουν ...εμεις στην Ελλαδα λαλακηδες , Diablo Rosso , Dainese και Lavazza

δηλαδη δε τα φτιαχνουν πια απο ναϋλον? :D

avlihos
28/10/2012, 01:06
Eουπειδή στο προφίλ σε λέει πόλη .... Θα βρέξει μέχρι την Δευτέρα-Τρίτη ;;;
Έτσι λένε! Χαχαχαχα... αθήνα είμαι. Αύριο έχει τσαρκα υπο βροχη

Lioulios
28/10/2012, 01:30
Ωραία !!!
Απλά να ξέρεις πως και σε αυτό το νήμα ,αλλά και σε άλλο (εκεί που βασικά έπρεπε να γράφουμε τώρα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122659 ) υπάρχουμε πολλοί που θα θέλανε μια άποψη υπο βροχή στους Ελληνικούς δρόμους , όπως επίσης και τί μηχανη τα φοράει .
Θα ήθελα αν δε σου κάνει κόπο να γράψεις κάτι γιατί μάλλον από βδομάδα θα τα πάρω .
Θενκς .

avlihos
30/10/2012, 08:13
Ωραία !!!
Απλά να ξέρεις πως και σε αυτό το νήμα ,αλλά και σε άλλο (εκεί που βασικά έπρεπε να γράφουμε τώρα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122659 ) υπάρχουμε πολλοί που θα θέλανε μια άποψη υπο βροχή στους Ελληνικούς δρόμους , όπως επίσης και τί μηχανη τα φοράει .
Θα ήθελα αν δε σου κάνει κόπο να γράψεις κάτι γιατί μάλλον από βδομάδα θα τα πάρω .
Θενκς .
Λοιπόν έχουμε και λέμε... Έπειτα από αρκετές βόλτες και αρκετά χλμ (~600) σε όλες τις συνθήκες, έχω βγάλει ένα συμπέρασμα. Να πω ότι έχω ένα XRV 750 και είμαι εσωτερικός μετανάστης στο "Κλεινόν Άστυ". Οπότε έχουμε και λέμε, αρχίζοντας από το χώμα όπου και έγιναν τα πιο λίγα χλμ (~15): ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ!! :a2: :eyepop: Ξέρω ότι η africa έχει κάποιες δυνατότητες off αλλά δεν περίμενα τέτοια μεταμόρφωση. Σιγουριά, πάτημα, οι κοτρώνες και τα πετραδάκια -χαλαρά- και δώσε γκάζι. Όποιος πάρει τα λάστιχα για χώμα δεν θα το μετανοιώσει. Πιέσεις 28 μπροστά και 30 πίσω και βουρ! Να πω ότι μόνο στα λούκια είναι κάπως (μη φανταστείτε τίποτα λούκια 40 πόντους) αφού το πίσω σαν να "βιάζεται" να βγει και το μπροστά σαν να μην θέλει...

Στην άσφαλτο τώρα: αν το εμπιστευτείς και το στρώσεις σωστά, κάνει την δουλειά του, νομίζω. Δεν είναι λάστιχο για "γρήγορες βόλτες", "η ζωή αρχίζει μετά τις 45 μοίρες" και άλλα τέτοια ωραία. Να πω εδώ ότι πριν φόραγα Bridgestone BW501-502, σαφώς πιο ασφάλτινο, με πολύ καλό, σχεδόν απίστευτο κράτημα για 250 κιλά μηχανή, αλλά στον χώμα δεν φτουρούσαν. Ήταν λες και ήσουν πάνω σε μπαλόνια, παρ' όλο που ήταν σε πιο χαμηλές πιέσεις. Τα Heidenau Κ60 scout στην άσφαλτο θα βγάλουν απλώς την δουλειά και στο χώμα θα συγκινηθείς για το τί μπορείς να κάνεις.

Αργή γεωμετρία, πλαγιάζουν μεν - όχι τόσο πολύ όσο θα ήθελες δε. Στις στροφές (στις εισόδους) νιώθεις το μπροστά κάπως να "βαριέται" και να μην θέλει να στρίψει (ότι νιώθεις στο χώμα αλλά τώρα το καταλαβαίνεις στην είσοδο της στροφής) αλλά στις εξόδους, έχει πάρει τα πάνω του και βοηθάει να το κάνεις πιο γρήγορα.

Δικάβαλος, πολύ καλύτερη η συμπεριφορά του συνόλου (το έτερον ήμισυ είχε να το λέει ότι είναι άνετα, ωραία και ένιωθε περισσότερη ασφάλεια στις στροφές.:a07: (Το ασφάλεια στις στροφές απλά προσπεράστε το, αφού τα BW501-502 είχαν γίνει σλικ μετα από 17,000χλμ) Τα λάστιχα ζεσταίνονται αρκετά γρήγορα, δηλαδή μέσα σε 7-8 χλμ έχουν πιάσει θερμοκρασία και πας αμέριμνος.... Υπάρχει ένας θόρυβος - σφύριγμα από τα 20-25 χμω εώς τα 80 χμω, ελαφρά αυξανόμενος όσο ανεβάζεις χλμ. Μετα τα 80 είναι σαν σφύριγμα, καθόλου ενοχλητικό θα έλεγα...

Στην βροχή αρχίζουν τα "παιχνίδια"! Το μπροστά αρκετά πιο σταθερό, το πίσω πολύ παιχνιδιάρικο, θα γλιστρήσει σιγά-σιγά, λίγο πιο εύκολα (προς την καταστροφή...:a022: που λέει και το άσμα). Παρ' όλο που ζεσταίνονται εύκολα, ένα θεματάκι με την βροχή θα το έχεις. Και ειδικότερα με το πίσω που είναι λίγο ατίθασο. Βέβαια μετά από κάποια χλμ, νιώθεις πιο ασφάλεια και λίγο καλύτερα από θέμα οδηγικής συμπεριφοράς, φυλάγεσαι λιγότερο και γενικώς το καταλαβαίνεις πολύ καλύτερα το σύνολο "πίσω λάστιχο-πλαίσιο-μπροστά λάστιχο". Νομίζω ότι -ίσως- είναι και θέμα πόσο αρχίζεις και τα μαθαίνεις. Αλλά γενικά δεν είναι καθόλου κακή η συμπεριφορά τους στη βροχή.

Αν είσαι cool τύπος και δεν σε τρώει "το δεξί", δεν λυσσάς όποτε βλέπεις ύγρανση της ασφάλτου :p τότε τα λάστιχα θα γίνουν οι καλοί σου φίλου. Στην γυαλάδα των ελληνικών δρόμων, αν είσαι συνετός τότε είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους και το 60 off-40 on που προσφέρουν.

Θα αργήσεις να τα εμπιστευτείς αλλά μέχρι τότε δεν θα έχεις θέμα. Απλά θα πηγαίνεις.

Αυτό όμως δεν είναι το νόημα; Να πηγαίνεις...

Άντε καλημέρες.

foogr01
30/10/2012, 15:16
:beer: σ'ωραίος !

KotsosDR
30/10/2012, 15:31
εγω φοραω MITAS Ε 09 , DUAL λαστιχακι ... (η μιτας ειναι τσεχικη και συνεργαζεται με continental αν δεν κανω λαθος ... ) αξιο λαστιχο ... ειδικα για το κοστος τους . Για μενα κλασεις πανω απο κατι shinko που επεσαν στα ματια μου .... εχει και αρκετες αγωνιστηκες συμμετοχες .. αν και προτιμω τα Τ63 δηλωνω πολυ ικανοποιημενος απο τα MITAS (στο βρεγμενο απαιτουν λιγο εμπειρια )

MikeG
01/11/2012, 22:12
Προσωπικά ύστερα από αρκετή μελέτη και ψάξιμο κυρίως σε ξένα φόρα, καταλήγω στην επιλογή των Mitas E-07. Έχω παραθέσει σε παλιότερο ποστ μου στο τρέχον thread, link από advrider.com για τα συγκεκριμένα ελαστικά. Ψάχνομαι τώρα να δω πως θα έρθουν Ελλάδα & σε τι τιμή. Έχω επικοινωνία απευθείας με τα κεντρικά της εταιρείας , μέσω mail.

Όποιος ενδιαφέρεται είτε για τα E07 ή E09 E10 ας μου πει άμεσα, για να επανέλθω με τιμές. Προσωπικά βιάζομαι αρκετά, μιας και 501/502 που φοράω τώρα, τα έχω λιώσει.

Αναμένω λοιπόν!

:beer: :beer:

Lioulios
01/11/2012, 22:18
Μικέ ...Τα Heidenau εγώ τα περιμένω με 195 ολ ινκλούντεντ . Αντε ναπάμε Καθαρό για συγκριτικό (παίζει και μετόχι).

MikeG
01/11/2012, 22:21
Μικέ ...Τα Heidenau εγώ τα περιμένω με 195 ολ ινκλούντεντ . Αντε ναπάμε Καθαρό για συγκριτικό (παίζει και μετόχι).


Από ποιον παράγγειλες, κόστος τοποθέτησης;

Lioulios
01/11/2012, 22:24
μοτο ενδυση , παραγγελία απο Γερνανία στο ονομα μου (μαλλον )...όπως και να χει με 195 στον Αγιο και θα τα βάλω στου Χαρούλη που΄ναι δίπλα στο σπίτι μου και κανει ζυγ/ση .
Σαμπρέλες εχω ...Να πάρει κανα 20άρικο ; ... Δεν ξέρω . Θα δω .

foogr01
02/11/2012, 07:59
Προσωπικά ύστερα από αρκετή μελέτη και ψάξιμο κυρίως σε ξένα φόρα, καταλήγω στην επιλογή των Mitas E-07. Έχω παραθέσει σε παλιότερο ποστ μου στο τρέχον thread, link από advrider.com για τα συγκεκριμένα ελαστικά. Ψάχνομαι τώρα να δω πως θα έρθουν Ελλάδα & σε τι τιμή. Έχω επικοινωνία απευθείας με τα κεντρικά της εταιρείας , μέσω mail.

Όποιος ενδιαφέρεται είτε για τα E07 ή E09 E10 ας μου πει άμεσα, για να επανέλθω με τιμές. Προσωπικά βιάζομαι αρκετά, μιας και 501/502 που φοράω τώρα, τα έχω λιώσει.

Αναμένω λοιπόν!

:beer: :beer:

E07 για μένα παρακαλώ 100/90-19 & 130/80-17. Merci.

Αν δεν πετύχουμε καλή τιμή πάμε για τα Heidenau...

Λευκάδιος
02/11/2012, 08:46
αυτον τον εχετε δει?μου φαινονται καλες τιμες και στελνει Αθηνα με 1 ευρω το τεμαχιο! http://www.car.gr/parts/?offertype=&ca=711&ca=&makes=&q=mitas&ag=&bre=&tre=2013&region=&condition=

Lioulios
02/11/2012, 14:07
Kαι για όσους διαβάζουν ...
195 Ευρώ είναι για τις διαστάσεις του 950 ( 90/90/21 - 150/70/18 ) .

Μικρότερες διαστάσεις ...Λιγότερα γιούρια .

zanny
06/11/2012, 16:56
αυτον τον εχετε δει?μου φαινονται καλες τιμες και στελνει Αθηνα με 1 ευρω το τεμαχιο! http://www.car.gr/parts/?offertype=&ca=711&ca=&makes=&q=mitas&ag=&bre=&tre=2013®ion=&condition=
Συγγνώμη, δηλαδή οι τιμές που έχει ο τύπος:
Ελαστικά Mitas 90/90-21 54 Τ Τ/Τ και Tubeless τιμή 35 Ευρώ/Τεμ
Ελαστικά Mitas 130/80-17 65 Τ ΤΤ και Tubeless τιμή από 58 Ευρώ/Τεμ
σύνολο δηλαδή 92€, είναι πραγματικές?? :eek:

Λευκάδιος
06/11/2012, 22:59
Συγγνώμη, δηλαδή οι τιμές που έχει ο τύπος:
Ελαστικά Mitas 90/90-21 54 Τ Τ/Τ και Tubeless τιμή 35 Ευρώ/Τεμ
Ελαστικά Mitas 130/80-17 65 Τ ΤΤ και Tubeless τιμή από 58 Ευρώ/Τεμ
σύνολο δηλαδή 92€, είναι πραγματικές?? :eek:ενα τηλεφωνημα θα το επιβεβαιωσει

foogr01
02/12/2012, 02:45
UPDATE:

Με τον προμηθευτή που θα μας έφερνε τα Mitas σε σούπερ τιμή δε βγάλαμε άκρη τελικά, οπότε πάμε είτε στον άλλον προμηθευτή κ παραγγέλνουμε
(τιμές για τα δικά μου λάστιχα 100/90-19 & 130/80-17 βάζω μέσα κ τοποθέτηση, ζυγοστάθμιση κλπ. που θα γίνει εδώ) :

α) Mitas E07 (http://www.mitas.eu/index.php?stranka=300&scid=52&pid=2848) 180 €
β) Heidenau K60 front & K60 Scout rear (http://www.heidenautires.com/dual-sport-tires/k60scout) 205 €

ή εναλλακτικά από μία έρευνα στα ντόπια καταστήματα (τιμές πάλι μαζί με περαστικά, άντε να μου κάνουν δώρο κ τις σαμπρέλες) :

γ) Anakee 2 ή αντίστοιχα EXP 240 € - αλλά να πω την αλήθεια δεν τα προτιμώ καθόλου
δ) Pirelli Scorpion Trail 220 € - ακούγονται καλά λόγια, αλλά πολύ street oriented (80-20) λάστιχο
ε) Dunlop Trailmax (http://www.dunlop.eu/dunlop_euen/mc/tyres/on_off_road/Trailmax.jsp) 190 € - ΟΧΙ το καινούριο TR 91 που είναι σαν το scorpion trail ή το anakee 2, αλλά το πιο παλιό που θεωρείται 50-50
στ) Continental TKC80 (http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/motorcycle/themes/motorcycletires/enduro/tkc_80/tkc_80_en.html) 215 € - all time classic, από τα καλύτερα 50-50 λάστιχα, δεν έχω ακούσει αρνητικά για τη συμπεριφορά του τόσο σε άσφαλτο όσο κ σε χώμα, ΑΛΛΑ τρώγεται εύκολα (5 ως 8 χιλιάδες χλμ ;;; )

Όλες οι πληροφορίες είναι από διάφορα σχόλια που μάζεψα κ δεν έχω δοκιμάσει κανένα λάστιχο.

Δεδομένου πλέον ότι οι τιμές είναι συγκρίσιμες (180 τα Ε07 - 190 τα Trailmax ή 205 τα Heidenau - 215 τα TKC80) σκέφτομαι να προτιμήσω τον ντόπιο, που θα έχω υποστήριξη σε περίπτωση στραβής κ δε θα μείνω χωρίς μηχανή. Το θέμα είναι ότι μιλάμε για διαφορετικά λάστιχα (κ φυσικά τα Heidenau, που τους έκανα μια νύξη, όλοι μου τα βγάλανε σκάρτα, που να τολμήσω να ρωτήσω κ για τα τσέχικα Mitas :lol:)

Ψήνομαι για τα TKC80 αλλά αν είναι να φαγωθούν τόσο γρήγορα..... όπως καταλαβαίνετε δεν είναι εποχές για τέτοια. Τα Trailmax δεν τα ξέρω καθόλου :confused: Από την άλλη για τα Heidenau κ Mitas ακούγονται πολύ καλά σχόλια, δεν κερδίζω πολλά σε χρήματα αγοράς-τοποθέτησης, ίσως μου κάνουν όμως καλή απόσβεση (περισσότερα χλμ) κ χάνω την άμεση υποστήριξη (που βέβαια μπορεί να μη χρειαστεί κ καθόλου).

Βοηθάτε pls από τα 4 (α, β, ε, στ) να καταλήξω στο 1. MikeG ακούει ;
:wave2:

Lioulios
02/12/2012, 10:03
Tα tkc σε 950 S , τα έχω δει (μόνο το πίσω - η φθορά του μπροστινού είναι γεγονός ,αλλά δεν φαίνεται όσο το πίσω ) να αφήνουν το μηχανάκι στα 7οοο χλμ .

Η χρίση τους όμως δεν ήταν η πιο φιλική για το λάστιχο , αφού πάντα όποτε έβρησκαν εθνική , πήγαιναν 170 -180άρρες +

Αν το ελαστκό πιστεύω δουλέψει σε σωστές πιέσεις και χωρίς 150+ στο δρόμο , θα βγάλει παλλά περισσότερα χλμ .

AUFGEBRACHT
02/12/2012, 17:41
UPDATE:
ή εναλλακτικά από μία έρευνα στα ντόπια καταστήματα (τιμές πάλι μαζί με περαστικά, άντε να μου κάνουν δώρο κ τις σαμπρέλες) :

γ) Anakee 2 ή αντίστοιχα EXP 240 € - αλλά να πω την αλήθεια δεν τα προτιμώ καθόλου
δ) Pirelli Scorpion Trail 220 € - ακούγονται καλά λόγια, αλλά πολύ street oriented (80-20) λάστιχο
ε) Dunlop Trailmax (http://www.dunlop.eu/dunlop_euen/mc/tyres/on_off_road/Trailmax.jsp) 190 € - ΟΧΙ το καινούριο TR 91 που είναι σαν το scorpion trail ή το anakee 2, αλλά το πιο παλιό που θεωρείται 50-50
στ) Continental TKC80 (http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/motorcycle/themes/motorcycletires/enduro/tkc_80/tkc_80_en.html) 215 € - all time classic, από τα καλύτερα 50-50 λάστιχα, δεν έχω ακούσει αρνητικά για τη συμπεριφορά του τόσο σε άσφαλτο όσο κ σε χώμα, ΑΛΛΑ τρώγεται εύκολα (5 ως 8 χιλιάδες χλμ ;;; )

Όλες οι πληροφορίες είναι από διάφορα σχόλια που μάζεψα κ δεν έχω δοκιμάσει κανένα λάστιχο.
Ψήνομαι για τα TKC80 αλλά αν είναι να φαγωθούν τόσο γρήγορα..... όπως καταλαβαίνετε δεν είναι εποχές για τέτοια. Τα Trailmax δεν τα ξέρω καθόλου :confused: Από την άλλη για τα Heidenau κ Mitas ακούγονται πολύ καλά σχόλια, δεν κερδίζω πολλά σε χρήματα αγοράς-τοποθέτησης, ίσως μου κάνουν όμως καλή απόσβεση (περισσότερα χλμ) κ χάνω την άμεση υποστήριξη (που βέβαια μπορεί να μη χρειαστεί κ καθόλου).

Βοηθάτε pls από τα 4 (α, β, ε, στ) να καταλήξω στο 1.

Έχω τα Tourance ΕΧP σε F650GS τοποθετημένα εδώ κι ένα χρόνο. Πρίν είχα τα απλά Tourance από τα οποία ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος και σε κράτημα αλλά το κυριότερο σε διάρκεια ζωής, ενώ με προσοχή ήταν αξιοπρεπέστατα σε κροκάλα και χώμα πέραν του απλού βατού χωματόδρομου. Τα ΕΧΡ έχουν ένα κλίκ καλύτερο σε κράτημα, ενώ ζεσταίνονται ακόμα πιο γρήγορα, καλή ποιότητα κύλισης, απλά δεν με προδιαθέτουν για κάτι άλλο πέραν της ασφάλτου, καθαρά ασφάλτινο ελαστικό, ας πούμε τις ξερολιθιές της Φολεγάνδρου και τις κροκάλες για τις απομακρυσμένες παραλίες θα σκεφτόμουν να τις κάνω με το ΕΧΡ.
Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα για service και ήρθε κάποιος με ίδιο μηχανάκι και το παλιό trailmax που αναφέρεις που μου κίνησαν το ενδιαφέρον,η χάραξή του μ' άρεσε και φαινόταν να είναι ένα τίμιο 50-50, με ασφάλτινο προορισμό σαφώς αλλά κατάλληλο και για το χώμα που πατάει ο μέσος χρήστης μοτοσυκλέτας on-off στην Ελλάδα. Ο τύπος μου είπε πως τα είχε 4 χρόνια φορεμένα κι ακόμα είχαν ψωμί και ορκιζόταν στο λάστιχο ότι βεντουζώνει στην άσφαλτο και από τότε που το είχε στο προηγούμενο μηχανάκι του δεν το αλλάζει από τότε. Η μηχανή είχε 105.000 χιλιόμετρα σε 6 χρόνια οπότε το κυκλοφορούσε αρκετά το μηχανάκι και κυρίως σε ταξίδια.
Τα Anakee τα έχει φίλος σε transalp, μου έχει πει ότι έχουν καλό κράτημα σε άσφαλτο αλλά το χώμα εκτός μενού, ενώ του φαγώθηκαν και σχετικά γρήγορα. Πάντως, χωρίς να σημαίνει ότι είναι ο κανόνας, απλά το αναφέρω, όταν πήγα να αλλάξω λάστιχο και το έψαχνα, εκεί που το άλλαξα αν και κυρίως δουλεύει με Michelin, μου είπε πως τα anakee τα φέρνει μόνο και μόνο επειδή και όταν του τα ζητάνε, του έτυχε περιστατικό με ολοκαίνουριο λάστιχο (σε Βαραντέρο εάν θυμάμαι καλά...) που το ελαστικό διαλύθηκε στα εξ ων συνετέθη, όταν το είδε πως είχε γίνει έπαθε σόκ και μου είπε πως δεν το ξαναβάζει σε μοτοσυκλέτα γιατί το θεωρεί επικίνδυνο. Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο σε περιστατικό, έχω ακούσει ότι είναι μαλακό και με μικρή διάρκεια αλλά όχι και να διαλυθεί, μάλλον αστοχία υλικού αλλά ο άνθρωπος που το έβαλε κόντεψε να σκοτωθεί από αυτή τη αστοχία...

MikeG
02/12/2012, 18:28
Έκανες τη βόλτα σου δηλαδή... :D Ωραία!
Έχουμε & λέμε. Η άποψη μου είναι η εξής :

α) Θα βάλω αυτά στο 800, μιας και θέλω να τα δοκιμάσω, αλλά και στο advrider και σε Αυστραλέζικα forum, λένε τα καλύτερα. Επίσης δεν είναι τόσο χωμάτινο ελαστικό όπως το TKC80, οπότε θεωρώ ότι θα μου δίνει ένα κλικ σιγουριάς παραπάνω σε άσφαλτο.

β) Αποδεδειγμένα μιλάμε για καλό ελαστικό. Έτσι λένε πλέον όχι μόνο τα forum, αλλά και φίλοι εδώ στην Ελλάδα. Βγάζει χιλιόμετρα σίγουρα περισσότερα από το TKC80, και νομίζω θα είναι στα ίδια με τις άλλες 2 επιλογές (Mitas, Dunlop).

ε) Είχα τα Dunlop στο 650 GS. Σκληρό λάστιχο, στο βρεγμένο πήγαινα Παναγία, πολύ ασάφεια στο δρόμο. Γενικά δε θα τα ξαναέβαζα. Ιδιαίτερα στο ίδιο μηχανάκι (650GS). Όντως κράτησαν αρκετά, πάνω από 20000 με αρκετό χώμα μέσα.

στ) Νομίζω στο είπα και τηλεφωνικά. Δεν αξίζει να τα βάλεις, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δε κάνεις γενικά χώμα. Εκτός αν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις εντατικά. Καλό λάστιχο, κρατάει αρκετά στο δρόμο (εννοώ δε γλιστράει τόσο), και στο χώμα πολύ πολύ καλό. Όμως δε βλέπω λόγο να πας σε τόσο τακούνι.

Συνοψίζοντας, επέλεξε ένα από το α ή β, θα έλεγα εγώ. TouranceXP μακριά, το Pirelli είναι super ασφάλτινο λάστιχο, ζεσταίνεται πολύ γρήγορα, με γρήγορη κορώνα και τέλειο κράτημα σε βρεγμένο και στεγνό. Anakee τα έχουμε πει.

Καλή επιλογή & καλές χωματάδες να έχουμε!

AUFGEBRACHT
02/12/2012, 19:59
TouranceXP μακριά

Εάν δεν σου κάνει κόπο μπορεί να γράψεις γιατί; Σε τί μοτοσυκλέττα τα είχες; Ευχαριστώ

MikeG
02/12/2012, 21:23
Εάν δεν σου κάνει κόπο μπορεί να γράψεις γιατί; Σε τί μοτοσυκλέττα τα είχες; Ευχαριστώ


Πολύ σκληρό λάστιχο, αργεί να ζεσταθεί. Στο χώμα δε σου δίνει τίποτα παραπάνω από τα Anakee ή τα Bridgestone TW 152 Trailwing, ενώ αυτά υπερτερούν των TouranceXP. Τα έχω δοκιμάσει σε 650 GS για 1000 χιλιόμετρα & τα έχω οδηγήσει και σε βαρύτερο OnOff. Πολλά γλιστρήματα. Γενικά έχω δημιουργήσει κακή άποψη. Επίσης φίλος που τα είχε σε 800GS του τετραγώνισε το πίσω σχετικά γρήγορα ( έκανε μεγάλο ταξίδι εξωτερικό, με πολλά χιλιόμετρα και μεγάλες ταχύτητες).

Αυτά.

panelast
15/12/2012, 14:59
UPDATE:

Με τον προμηθευτή που θα μας έφερνε τα Mitas σε σούπερ τιμή δε βγάλαμε άκρη τελικά, οπότε πάμε είτε στον άλλον προμηθευτή κ παραγγέλνουμε
(τιμές για τα δικά μου λάστιχα 100/90-19 & 130/80-17 βάζω μέσα κ τοποθέτηση, ζυγοστάθμιση κλπ. που θα γίνει εδώ) :

α) Mitas E07 (http://www.mitas.eu/index.php?stranka=300&scid=52&pid=2848) 180 €
β) Heidenau K60 front & K60 Scout rear (http://www.heidenautires.com/dual-sport-tires/k60scout) 205 €

ή εναλλακτικά από μία έρευνα στα ντόπια καταστήματα (τιμές πάλι μαζί με περαστικά, άντε να μου κάνουν δώρο κ τις σαμπρέλες) :

γ) Anakee 2 ή αντίστοιχα EXP 240 € - αλλά να πω την αλήθεια δεν τα προτιμώ καθόλου
δ) Pirelli Scorpion Trail 220 € - ακούγονται καλά λόγια, αλλά πολύ street oriented (80-20) λάστιχο
ε) Dunlop Trailmax (http://www.dunlop.eu/dunlop_euen/mc/tyres/on_off_road/Trailmax.jsp) 190 € - ΟΧΙ το καινούριο TR 91 που είναι σαν το scorpion trail ή το anakee 2, αλλά το πιο παλιό που θεωρείται 50-50
στ) Continental TKC80 (http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/motorcycle/themes/motorcycletires/enduro/tkc_80/tkc_80_en.html) 215 € - all time classic, από τα καλύτερα 50-50 λάστιχα, δεν έχω ακούσει αρνητικά για τη συμπεριφορά του τόσο σε άσφαλτο όσο κ σε χώμα, ΑΛΛΑ τρώγεται εύκολα (5 ως 8 χιλιάδες χλμ ;;; )

Όλες οι πληροφορίες είναι από διάφορα σχόλια που μάζεψα κ δεν έχω δοκιμάσει κανένα λάστιχο.

Δεδομένου πλέον ότι οι τιμές είναι συγκρίσιμες (180 τα Ε07 - 190 τα Trailmax ή 205 τα Heidenau - 215 τα TKC80) σκέφτομαι να προτιμήσω τον ντόπιο, που θα έχω υποστήριξη σε περίπτωση στραβής κ δε θα μείνω χωρίς μηχανή. Το θέμα είναι ότι μιλάμε για διαφορετικά λάστιχα (κ φυσικά τα Heidenau, που τους έκανα μια νύξη, όλοι μου τα βγάλανε σκάρτα, που να τολμήσω να ρωτήσω κ για τα τσέχικα Mitas :lol:)

Ψήνομαι για τα TKC80 αλλά αν είναι να φαγωθούν τόσο γρήγορα..... όπως καταλαβαίνετε δεν είναι εποχές για τέτοια. Τα Trailmax δεν τα ξέρω καθόλου :confused: Από την άλλη για τα Heidenau κ Mitas ακούγονται πολύ καλά σχόλια, δεν κερδίζω πολλά σε χρήματα αγοράς-τοποθέτησης, ίσως μου κάνουν όμως καλή απόσβεση (περισσότερα χλμ) κ χάνω την άμεση υποστήριξη (που βέβαια μπορεί να μη χρειαστεί κ καθόλου).

Βοηθάτε pls από τα 4 (α, β, ε, στ) να καταλήξω στο 1. MikeG ακούει ;
:wave2:

Αρχηγέ είμαι ο Σπύρος που έχω βάλει τις αγγελίες στο Car.gr!!

Την περίοδο που πήρες(αν μηλήσαμε μαζί) δεν υπήρχε διαθεσιμότητα γενικά στα τέλη του χρόνου πάντα γίνετε αυτό και υπάρχουν ελήψεις.

Με την νέα χρονιά θα έχω πάλι ελαστικά σε διάφορες διαστάσεις...

Να ενημερώσω ότι οι τιμές παραμένουν σχεδόν ίδιες και μπορείτε να τις δείτε στο site μου.

Πάντως θέλω να πώ ότι είχα προσπαθήσει να δώσω προσφορά στο Club σας πριν απομερικούς μήνες και δεν πήρα καν απάντηση σε όσους έστειλα μήνυμα.

Ελπίζω να μην θεωρηθεί και αυτό το μήνυμα σαν Spam το θέμα υπάρχει ήδη και μπήκα απλά να ενημερώσω.

Lioulios
15/12/2012, 15:06
Kαλά έκανες αρχηγέ !