PDA

View Full Version : TT600R για μηνίσκο και εγκεφαλικό



elpo
26/10/2012, 17:44
Οπως περιγράφει και το θέμα, επειδή είμαι στα πρόθυρα mini εγκεφαλικου και επειδη το γόνατο τα έχει παίξει ήδη, είμαι προθυμος να ακούσω κάθε γνώμη, ιδιαιτερα από εκείνους που ξέρουν τι θα πει να βαράς μανιβελιές επι εικοσάλεπτο σε 600ρι μονοκύλινδρο (συμπεριλαμβάνονται και οι δυο τρεις ανάποδες σε κάθε προσπάθεια).
Το δεκαετίας μανιβελάτο TTR μου αρνείται να εκκινήσει αν προηγουμένως δε δεχθει τα καντήλια του και κάποιες στοργικές γροθιές στη σέλα (και πάλι θα το σκεφτεί)...
Αρχικα επισκέφτηκε εξουσιοδοτημένο Γιαμπάζα συνεργείο όπου του βρήκαν "κλειστες βαλβίδες" και του άλλαξαν μπουζι, οπότε έπαιρνε "με μισή μανιβελιά". Όταν το παρέλαβα με μισή δεν πήρε, χρειαστηκε δυο τρεις, το βόλταρα, το αναβοσβησα δυο τρεις φορές, ΟΚ.
Την επόμενη μέρα η ταλαιπώρια συνεχίστηκε. Πίσω στο συνεργείο διαγιγνώσκεται (εκ των υστέρων) ότι και με τα ρευματά του δεν την πολυπαλευει (δεν έδινε σπινθήρα σε κάθε μανιβελιά).
Γραμμή για τον ηλεκτρολόγο... Εκείνος βρήκε φθαρμενα καλώδια από την ηλεκτρονική, τα οποία αν/όταν έκαναν επαφη, η εκκίνηση ήταν αδύνατη. Επίσης του φάνηκε ότι η σύνδεση της φίσας του pick up ήταν πολύ χαλαρή. Τέλος έλεγξε την απόσταση του από το βολάν και τη βρήκε ΟΚ. Μέτρησε πηνία γεννήτριας, πολλαπλασιαστή, πίπα, όλα ΟΚ. Στην πρώτη βόλτα πήρε σχετικά ευκολά και οι αμέσως επόμενες εκκινήσεις ήταν εύκολες. Σήμερα, μόλις δυο μέρες μετα, βρέθηκα για άλλη μια φορά να κατεβάζω μανιβελιές και καντήλια ταυτόχρονα...

Σημειωτέον, όταν πάρει μπροστά κρατάει σταθερότατο ρελαντί, το τράβηγμα του σε όλο το ευρος στροφων είναι άψογο, δεν εμφανίζει καμία καμία αδυναμία ψηλά, δεν κάνει καμία διακοπή εν κινήσει. Επίσης ποτέ στα προηγούμενα χρόνια δεν είχε τέτοιο ζόρι στο ξεκίνημα, εξαιρουμένων των περιπτώσεων μπουκώματος (όπου υπάρχει λύση) ή σβησίματος όταν έίχε υπερθερμανθεί.

Ευχαριστω εκ των προτέρων και ελπίζω η μακροσκελής περιγραφή να μην κούρασε, αλλά τουλάχιστον τα είπα και ξέσκασα.
Κανένας ομοιοπαθής στην παρέα;

Υ.Γ: Για τους κακεντρεχεις, το μηχανάκι είναι μπλε άσπρο όπότε τουλάχιστον δε χρειάζεται να το βάψω πρίν το φουντάρω...



Τα συμπτωματα με κρύο κινητήρα είνα σαφώς πιο έντονα, αλλά και με ζεστό κινητήρα η εκκίνηση μπορει έυκολα να γινει εφιάλτης...

vaska
26/10/2012, 18:48
Τσεκάρισε για ταλαιπωρημένο καλώδιο στην πλεξούδα στα τέρματα του τιμονιού. Είχε παρατηρηθεί όταν τα ΤΤ ήταν μόδα αρκετές φορές. Η πλεξούδα ήταν λίγο κοντή και μετά από χρήση την άκουγε.
Άλλο σενάριο, το χειρότερο, είναι ηλεκτρονική που και σε αυτή υπέφεραν τα κτήνη των 600 cc.

Lio
26/10/2012, 19:45
Συνηθως (οχι παντα βεβαια) τετοια συμπτωματα (δουλευει μια χαρα, αλλα δεν παιρνει μπρος) οφειλονται στο πηνιο αναφλεξης που εχει αρχισει να "καίγεται", δηλ. να βραχυκυλωνουν σιγα-σιγα ολο και περισσότερες σπειρες, με αποτελεσμα μειωμενη ταση στις χαμηλες στροφες της μανιβελιας (μολις παρει μπρος, η ταση ανεβαινει σε ικανοποιητικά επίπεδα).

Τα φθαρμενα καλωδια στην πλεξουδα δεν ειναι δυνατον να βραχυκυλωνουν μονο με σβυστό μηχανακι... Θα το εκαναν και σε λειτουργια και θα εκανε διακοπες, σκασιματα κλπ...

Μπορει φυσικα να ειναι και η ηλεκτρονικη, οπου ο μονος τροπος για να σιγουρευτεις θα ηταν αν ειχες ενα φιλο με ιδιο μηχανακι...

Μπορεις ομως να κανεις ενα απλο τεστ: Βγαλε το μπουζι και το καλωδιο απο την πιπα, κρατα την ακρη του κοντα στο μοτερ και δωσε μανιβελα (με το χερι). Πρεπει να εχει σπινθηρα απο αποσταση 6-7mm τουλαχιστον και σε καθε στροφη του στροφαλου (2-3 φορες στη μανιβελια).
Αν ο σπινθηρας ειναι μικροτερος, τοτε η υψηλη ταση δεν ειναι οσο υψηλη θα επρεπε (μαλλον λογω πηνιου).
Αν αλλες δινει και αλλες οχι, πιο πιθανο ειναι να φταιει η ηλεκτρονικη ή το πικ-απ.

sapila racing
26/10/2012, 19:58
Συνηθως (οχι παντα βεβαια) τετοια συμπτωματα (δουλευει μια χαρα, αλλα δεν παιρνει μπρος) οφειλονται στο πηνιο αναφλεξης που εχει αρχισει να "καίγεται", δηλ. να βραχυκυλωνουν σιγα-σιγα ολο και περισσότερες σπειρες, με αποτελεσμα μειωμενη ταση στις χαμηλες στροφες της μανιβελιας (μολις παρει μπρος, η ταση ανεβαινει σε ικανοποιητικά επίπεδα).

Τα φθαρμενα καλωδια στην πλεξουδα δεν ειναι δυνατον να βραχυκυλωνουν μονο με σβυστό μηχανακι... Θα το εκαναν και σε λειτουργια και θα εκανε διακοπες, σκασιματα κλπ...

Μπορει φυσικα να ειναι και η ηλεκτρονικη, οπου ο μονος τροπος για να σιγουρευτεις θα ηταν αν ειχες ενα φιλο με ιδιο μηχανακι...

Μπορεις ομως να κανεις ενα απλο τεστ: Βγαλε το μπουζι και το καλωδιο απο την πιπα, κρατα την ακρη του κοντα στο μοτερ και δωσε μανιβελα (με το χερι). Πρεπει να εχει σπινθηρα απο αποσταση 6-7mm τουλαχιστον και σε καθε στροφη του στροφαλου (2-3 φορες στη μανιβελια).
Αν ο σπινθηρας ειναι μικροτερος, τοτε η υψηλη ταση δεν ειναι οσο υψηλη θα επρεπε (μαλλον λογω πηνιου).
Αν αλλες δινει και αλλες οχι, πιο πιθανο ειναι να φταιει η ηλεκτρονικη ή το πικ-απ.

Ο Lio είναι γνώστης στο ανέλυσε τέλεια!
Παντως κοίτα μήπως είναι και κάτι απλό, όπως πχ οξειδωμενες επαφές σε φίσες κλπ. Το να λύσεις και να καθαρίσεις όλες τις φίσες σε αυτό το μηχανάκι δεν είναι δύσκολο, δεν εχει και πολλές.

vaska
26/10/2012, 20:22
Αυτό με το μισο-κομμένο καλώδιο ήταν πρόβλημα παρτίδας στην εποχή του ΤΤ. Μετά από κλείδωμα με τέρμα το τιμόνι αριστερά αν θυμάμαι δυσκολευόταν πολύ να πάρει. Κάποια στιγμή το καλώδιο ακουμπούσε κι έπαιρνε. Φίλος έμεινε από τέτοια βλακεία στον Μπράλο ερχόμενος από Θεσ/νίκη και πήγα νυχτιάτια να τον μαζέψω. Τουλάχιστον αυτή η εξήγηση δόθηκε και από ιδιώτη ηλεκτρολόγο όνομα στην Πάτρα αλλά και από την επίσημη Γιαμάπα.

TZANNSPY
26/10/2012, 21:22
Δυστυχώς δεν έχω να προσθέσω ή να προτείνω κάτι παραπάνω, εκτός από την συμπάθειά μου σαν παλαιότερος κάτοχος...
Τον καιρό εκείνο -χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα το ΤΤR- είχα φτιάξει πόδι που θα το ζήλευε κι ο Σαραβάκος...
Εύχομαι να βρεις γρήγορη και όσο το δυνατόν ανέξοδη λύση.
:wave2:

devil's animal
26/10/2012, 21:40
περα απο τα ηλεκτρολογικα θεματα που σου ειπαν να τσεκαρεις, τσεκαρε λιγο και το μιγμα σου και γενικα την ρυθμιση του καρμπ...
:wave2:

PortisHead
27/10/2012, 09:02
+1000 στον Lio.
Πηνεια !!!

Η δικαιολογια, "μανιβελατο 600" δεν στεκει.
Εγω ειχα DR 650 μανιβελατο , χωρις αποσυμπιεστη , και επαιρνε παντα με την 1η μανιβελια.
Αυτο ειναι το κανονικο και οχι οι 40 μανιβελιες.

elpo
31/10/2012, 23:35
Επανέρχομαι αφού ευχαριστήσω όσους υπέδειξαν λύσεις και έδειξαν συμπάθεια...
Μετά τον ηλέκτρολόγο μέτρησα κι εγώ, βάσει των προβλεπόμενων τιμών του service manual. Πηνία ανάφλεξης, πρωτευον και δευτερευον πολλαπλασιαστή, πίπα, βρέθηκαν εντός ορίων. Επιφύλαξη κρατάω για τη γεννήτρια, όπου μετράω τη διπλάσια τιμη από την προβλεπόμενη. Αν όμως τα τυλίγματα έιναι σε σύνδεση αστέρα (με κοινό κόμβο στο σασί), εφόσον μέτρησα μεταξύ ακροδεκτών και όχι μεταξύ κάθε ακροδέκτη με σασί είναι λόγικό. Εεε;
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω πήγα στον αποσυμπιεστή. Διαπίστωσα ότι στο κάτω μέρος του μηχανισμου (αυτό που παιρνει κίνηση από τη μανιβέλα για να τη μεταφέρει στο αξονάκι της κεφαλής και να ανοίξει η βαλβίδα) το ελατηριακι επαναφοράς είναι σπασμένο. Ο μηχανισμός ενεργοποειείται από την κίνηση της μανιβέλας και επανέρχεται στη θέση του μετα το χαρακτηριστικό "κλικ". Τι ακριβώς επαναφέρει αυτό το ελατήριο και πώς μπορει να επηρεάζει τη σωστή λειτουργία του απόσυμπιεστή; Δε μπορει, κάποιος παλιός θα ξέρει πώς λειτουργει αυτός ο ρημαδομηχανισμός....:rolleyes:

vaska
01/11/2012, 00:11
Σου βρήκα το manual (http://moto-andalucia.com/articles/manual-downloads/). Στις σελίδες 1-5, 2-6,2-7 έχει φωτο κι εξηγεί την λειτουργία του αποσυμπιεστή καθώς και τη ρύθμισή του. Κοίτα μήπως βγάλεις άκρη σε πρώτη φάση ή περίμενε να μπει κάποιος που ξέρει να σου εξηγήσει καλύτερα.

elpo
01/11/2012, 00:32
Είσαι απίθανος! (αλλά είσαι και παλαιός)...:beer:
Η δική μου αναζήτηση service manual περιοριζόταν μέχρι το τελευταίο μανιβελάτο ΧΤ, το benetton (χωρίς αποτέλεσμα).
Θα δώ τι μπορω να κάνω από αυτά που προτεινει, αν και δεν έχει εικόνα για το κάτω μερος του μηχανισμου.

Λευκάδιος
01/11/2012, 08:52
απο παρομοια συζητηση
ειχα και εγω την απορια γιατι το ττρ ειναι λιγο πιο αγριο οσον αφορα στο κατεβασμα μανιβελας σε σχέση με το χτ πχ το μπενετον ή το 550
ειχα παιξει με την ρυθμιση της ντιζας του αποσυμπιεστη και ειχα καταφερει να την μαλακωσω λιγο
κοιταξε επισης την διαδρομη της ντιζας να μην εχει τσακισματα πουθενα , γρασαρε ισως την ντιζα...
τελος παντων μια δοση που μιλαγα με τον μηχανικο
μου ειπε - αλλα δεν θυμαμαι ακριβως για ένα εξάρτημα που από κατασκευης είναι λάθος τοποθετημενο και φευγει λιγο από την θεση του και προκαλει αυτήν την δυσκολια στην μανιβελα να κατεβαινει ελευθερα και αμα το διορθωσεις αλλαζει δραματικα
παντως και εγω που το ειχα για 6 χρονια ,όλα μου τα δεξια παπουτσια είχαν τρυπιες σόλες
ασχετο αλλά και τα δεξια μπατζάκια ειχαν τρύπες
δεν κατάλαβα αν ακουμπούσαν στην εξατμιση ή στο δοχείο αζώτου του αμορτισερ
αν και δεν έχει εικόνα για το κάτω μερος του μηχανισμου.δες μηπως σε βοηθησει το παρακατω σχεδιαγραμμα

http://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=Yamaha&T=TT%20R%20%20600&Y=2002&L=YA-TT-R-600-2&O=STARTER&F=YA-TT-R-600-2_al&L2=YA-TT-R-600-2_al

motomaniac
01/11/2012, 11:05
φιλε μου εχοντας srx600 που πουληθηε σε μη γνωστη και φιλο με ΤΤ600 που ειναι κι οι δυο ασχετοι εχουμε λυσει τετοια θεματα με απλη ρυθμιση του αποσυμπιεστη... τα κολαρα του καρμπ ειναι οκ? εκει ποναγαν και δεν ηταν τιποτα στανταρ... οποτε ηθελε δουλευε.. τωρα για ρευματα αφου κανεις αυτο που λεει ο Λιο μοιρασε καλου κακου κανα σωμα στον σκελετο.. (αλλο μεγαλο θεματακι των γιαμαπα μονιμα..)

OldMan
01/11/2012, 11:46
Υποτίθεται ότι, σ'αυτά τα μηχανάκια, το πρώτο που κοιτάς (μαζί με τις βαλβίδες) είναι ο αποσυμπιεστής...:D

sniper
01/11/2012, 12:15
Υποτίθεται ότι, σ'αυτά τα μηχανάκια, το πρώτο που κοιτάς (μαζί με τις βαλβίδες) είναι ο αποσυμπιεστής...:D

Αν το γνωρίζεις. Αν όχι, ψάχνεις για καιρό και φτιάχνεις ωραίο πόδι (το ένα)

vaska
01/11/2012, 12:22
Ένα κατατοπιστικό βιντεάκι (http://www.youtube.com/watch?v=W7Jfigofv5U&feature) με τον τρόπο εκκίνησης. Εγώ στο δικό μου έκανα μία ολόκληρη διαδρομή μέχρι κάτω κάτω με τη μανιβέλα και στη 2η βάραγα μια γερή. Αυτός κάνει 2 και στην 3η που βρίσκει πάλι συμπίεση κοπανάει λίγο τη μανιβέλα και μετά βαράει. Ο τύπος είναι πολύ κοντά στην ανάποδη. Πάντως ναι σε γενικές γραμμές τα ΧΤ και τα ΤΤR δεν ήταν XR και XLR που σου έβγαζαν την ψυχή.

devil's animal
01/11/2012, 12:27
Ένα κατατοπιστικό βιντεάκι (http://www.youtube.com/watch?v=W7Jfigofv5U&feature) με τον τρόπο εκκίνησης. Εγώ στο δικό μου έκανα μία ολόκληρη διαδρομή μέχρι κάτω κάτω με τη μανιβέλα και στη 2η βάραγα μια γερή. Αυτός κάνει 2 και στην 3η που βρίσκει πάλι συμπίεση κοπανάει λίγο τη μανιβέλα και μετά βαράει. Ο τύπος είναι πολύ κοντά στην ανάποδη. Πάντως ναι σε γενικές γραμμές τα ΧΤ και τα ΤΤR δεν ήταν XR και XLR που σου έβγαζαν την ψυχή.

αμα ξερεις να βαζεις μπροστα και ειναι καλα ρυθμισμενο κανενα μανιβελατο δεν σου βγαζει την ψυχη στην μανιβελα...γι'αυτο πιο πριν του ειπα να κοιταξει και το μιγμα του και γενικα το ρυθμισμα του
εμενα το δικο μου, ασχετως αν ειναι κρυο ή ζεστο, ασχετως αν εχει να παρει μπροστα 2 μερες ή 2 μηνες, παιρνει ΠΑΝΤΑ με την πρωτη μανιβελια...

ειναι σαν να'χω μιζα ποδοκινητη...:D

sniper
01/11/2012, 12:30
....

Kαλά εσύ πας και γυμναστήριο... για τους άλλους λέμε τώρα, που δεν πάνε.

devil's animal
01/11/2012, 12:35
Kαλά εσύ πας και γυμναστήριο... για τους άλλους λέμε τώρα, που δεν πάνε.

καμια σχεση η δυναμη (που δεν εχω) με την μανιβελα, αλλα μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι...

vaska
01/11/2012, 12:43
αμα ξερεις να βαζεις μπροστα και ειναι καλα ρυθμισμενο κανενα μανιβελατο δεν σου βγαζει την ψυχη στην μανιβελα...γι'αυτο πιο πριν του ειπα να κοιταξει και το μιγμα του και γενικα το ρυθμισμα του
εμενα το δικο μου, ασχετως αν ειναι κρυο ή ζεστο, ασχετως αν εχει να παρει μπροστα 2 μερες ή 2 μηνες, παιρνει ΠΑΝΤΑ με την πρωτη μανιβελια...

ειναι σαν να'χω μιζα ποδοκινητη...:D

Παραδοσιακά τα XLR τα 500 είχαν θέμα με το καμπ, άπαξ και το πείραζες για να το διορθώσεις ήταν σίγουρο ότι παγωμένο θα σου έβγαζε την πίστη να πάρει και ζεστό έπρεπε να ήσουν ταχύτατος με το που άκουγες "τσουφ" έπρεπε σε dt να τραβήξεις το πόδι σου από τη μανιβέλα.
Η αλήθεια είναι ότι το ΤΤR δεν ήταν τόσο δύστροπο αλλά αν έχεις αρρύθμιστο αποσυμπιεστή την φούτσα την τρως.
Έχω στραβώσει τιμόνι με το πόδι μου, με άκουσε όλη η Αγ. Ανδρέου με τα μπινελίκια που έριχνα και κούτσαινα μια εβδομάδα.

Lio
01/11/2012, 12:55
Ένα κατατοπιστικό βιντεάκι (http://www.youtube.com/watch?v=W7Jfigofv5U&feature) με τον τρόπο εκκίνησης. Εγώ στο δικό μου έκανα μία ολόκληρη διαδρομή μέχρι κάτω κάτω με τη μανιβέλα και στη 2η βάραγα μια γερή. Αυτός κάνει 2 και στην 3η που βρίσκει πάλι συμπίεση κοπανάει λίγο τη μανιβέλα και μετά βαράει. Ο τύπος είναι πολύ κοντά στην ανάποδη. Πάντως ναι σε γενικές γραμμές τα ΧΤ και τα ΤΤR δεν ήταν XR και XLR που σου έβγαζαν την ψυχή.
Αυτουνου στο βιντεο δεν δουλευει ο αποσυμπιεστης...

Lio
01/11/2012, 13:02
Παραδοσιακά τα XLR τα 500 είχαν θέμα με το καμπ, άπαξ και το πείραζες για να το διορθώσεις ήταν σίγουρο ότι παγωμένο θα σου έβγαζε την πίστη να πάρει και ζεστό έπρεπε να ήσουν ταχύτατος με το που άκουγες "τσουφ" έπρεπε σε dt να τραβήξεις το πόδι σου από τη μανιβέλα.
Η αλήθεια είναι ότι το ΤΤR δεν ήταν τόσο δύστροπο αλλά αν έχεις αρρύθμιστο αποσυμπιεστή την φούτσα την τρως.
Έχω στραβώσει τιμόνι με το πόδι μου, με άκουσε όλη η Αγ. Ανδρέου με τα μπινελίκια που έριχνα και κούτσαινα μια εβδομάδα.

Κανενα θεμα δεν ειχαν τα 500...
Τα XL/XR 600 ειχαν μια ταση να καινε τα πηνια τους. Με σωστο πηνιο παντως παιρναν μπρος μια χαρά...

sniper
01/11/2012, 13:06
καμια σχεση η δυναμη (που δεν εχω) με την μανιβελα, αλλα μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι...

Εγώ αναρωτιέμαι πάντως.

vaska
01/11/2012, 13:46
Αυτουνου στο βιντεο δεν δουλευει ο αποσυμπιεστης...

Δουλεύει, ακούγεται το κλακ στην αρχή της 1ης και της 2ης μανιβελιάς, παρατήρησέ το. Απλά ο ήχος σέρνει λίγο και πρώτα το βλέπεις και μετά το ακούς.

motomaniac
01/11/2012, 13:47
ρψτηστε και τον karolossrx που με τον αποσυμπιεστη να δουλευει δεν κατεβαινει η μανιβελα με τιποτε.. χοροπηδαγα ολοκληρος με τα 70 ολοκληρα κιλα μου και δεν ελεγε να κατεβει η π@@τανα.. εκκανε εκεινο το ελεεινο τσαφ πρωτα ετσι.. μετα να μας δεις να σπρωχνουμε στα σοκακια στα λαδαδικα και να μας κοιτανε στις ταβερνες απορρημενοι.. ειχε πλακα παντως οταν πηρε.. τρομαξαν αρκετοι...

GiannisBlessed
01/11/2012, 13:50
πριν του χωσετε καλη μανιβελια πατε σιγα σιγα το πιστονι στο ΑΝΣ στην φαση της αναφλεξης?
αν οχι δοκιμαστε το οσοι δεν το κανετε και θα εκπλαγειτε!

vaska
01/11/2012, 13:55
Κανενα θεμα δεν ειχαν τα 500...
Τα XL/XR 600 ειχαν μια ταση να καινε τα πηνια τους. Με σωστο πηνιο παντως παιρναν μπρος μια χαρά...


Στο τότε παρεάκι ήμασταν 5 νομάτοι που παίρναμε κάθε Κυριακή τα βουνά και γυρίζαμε βράδυ. Οι 2 από τους 5 είχαν (Μαξιλάρ 500) και είχαν μονίμως θέματα με το ξεκίνημα. Στις βόλτες όταν σταματάγαμε για ξεκούραση ήταν σχεδόν σίγουρο ότι μετά θα βασανίζονταν να τα βάλουν μπροστά. Αυτό το θυμάμαι σίγουρα ίσως όμως να μην θυμάμαι αν είχαν xlr ή xl, πάνε και τόσα χρόνια είναι και το γ@μωαλτσχάιμερ στη μέση. Πάντως ότι βασανίζονταν, βασανίζονταν είναι σίγουρο.

nassosxlvbros
01/11/2012, 15:35
Mια από τα ίδια με το XLR...ρε δώστου μανιβελιά,ρε ξανα δώστου...χαμπάαααρι...και ήταν και από γενική επισκευή...μέχρι που ανακάλυψα πως είχε 2 θεματάκια που κρυβόντουσαν καλά: ο kill switch που είχε μάκα από τότε που πήγε για πρώτη φορά στο βουνό και δεν είχε πλυθεί ποτέ από τότε που βγήκε απ'το εργοστάσιο,και ο αποσυμπιεστής που ήταν ρυθμισμένος αλλού γι'αλλού...και εντάξει ο kill τον άφηνες σε μια μεριά κι έπιανε,ο αποσυμπιεστής έκανε όλη τη ζημιά.Μόλις έπιανε στο σωστό σημείο (λέει το μάνουαλ πως γίνεται)όλα οκ! Σε καθημερινή χρήση ζεστό ή κρύο παίρνει με τη πρώτη άντε με τη δεύτερη βαριά βαριά.Ακόμα και παρατημένο μήνες παίρνει μπρός με τη τρίτη τέταρτη μανιβελιά και χωρίς "ανάποδες"....

Bowleno
01/11/2012, 16:07
Εγώ κατάφερα να σπάσω 2 κιόλας φορές την μανιβέλα στο XL250S που είχα στα νιάτα μου, το ΄86-΄87 :cool:

elpo
12/03/2013, 14:31
Επανέρχομαι αφού ευχαριστήσω όσους υπέδειξαν λύσεις και έδειξαν συμπάθεια...
Μετά τον ηλέκτρολόγο μέτρησα κι εγώ, βάσει των προβλεπόμενων τιμών του service manual. Πηνία ανάφλεξης, πρωτευον και δευτερευον πολλαπλασιαστή, πίπα, βρέθηκαν εντός ορίων. Επιφύλαξη κρατάω για τη γεννήτρια, όπου μετράω τη διπλάσια τιμη από την προβλεπόμενη. Αν όμως τα τυλίγματα έιναι σε σύνδεση αστέρα (με κοινό κόμβο στο σασί), εφόσον μέτρησα μεταξύ ακροδεκτών και όχι μεταξύ κάθε ακροδέκτη με σασί είναι λόγικό. Εεε;
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω πήγα στον αποσυμπιεστή. Διαπίστωσα ότι στο κάτω μέρος του μηχανισμου (αυτό που παιρνει κίνηση από τη μανιβέλα για να τη μεταφέρει στο αξονάκι της κεφαλής και να ανοίξει η βαλβίδα) το ελατηριακι επαναφοράς είναι σπασμένο. Ο μηχανισμός ενεργοποειείται από την κίνηση της μανιβέλας και επανέρχεται στη θέση του μετα το χαρακτηριστικό "κλικ". Τι ακριβώς επαναφέρει αυτό το ελατήριο και πώς μπορει να επηρεάζει τη σωστή λειτουργία του απόσυμπιεστή; Δε μπορει, κάποιος παλιός θα ξέρει πώς λειτουργει αυτός ο ρημαδομηχανισμός....:rolleyes:

The saga continues...
Ερώτηση κάνω, είναι δυνατόν να μην έχω σπινθηρα (στην κλασσική δοκιμή μπουζί πάνω στην πίπα, ακίδα στην ψύκτρα και μανιβελιές), παρ'ολα αυτά αν/όταν πάρει μπροστα να λειτουργεί άψογα; O Lio5 έχει πει ήδη τη γνώμη του, αλλά δεδομένου του ό,τι μετρήθηκε από εξαρτήματα είναι εντός ορίων, πού αλλού θα μπορούσα να στραφώ;
Διαβάζει κάποιος κατοχος TTR για ανταλλαγή απόψεων ή και εξαρτημάτων για δοκιμή;

OldMan
12/03/2013, 14:52
Ερώτηση κάνω, είναι δυνατόν να μην έχω σπινθηρα (στην κλασσική δοκιμή μπουζί πάνω στην πίπα, ακίδα στην ψύκτρα και μανιβελιές), παρ'ολα αυτά αν/όταν πάρει μπροστα να λειτουργεί άψογα;
Είναι δυνατόν, αν βαράς "ψόφιες" μανιβελιές...

(αλλιώς πάμε σε πηνία - και δεν το θέλουμε...):(

elpo
12/03/2013, 15:45
Είναι δυνατόν, αν βαράς "ψόφιες" μανιβελιές...

(αλλιώς πάμε σε πηνία - και δεν το θέλουμε...):(

Το μηχανάκι έχει αισίως κλείσει δεκαετία στα χέρια (και πόδια) μου...
Πάντως προσφέρθηκαν και άλλοι να βοηθήσουν (ενίοτε θεωρώντας ότι το τσιγάρο που κρεμεται στο αριστερό τους χείλος λειτουργει όπως ο μαγικός ζωμός), αλλά τζίφος.
Πηνία - αν και γνωρίζω την άποψή σου περι ακριβείας πολυμέτρου - έχουν μετρηθεί εντός ορίων με την παραδοχή ότι η γεννήτρια είναι σε τύλιγμα αστέρα με κοινό κόμβο διαφορετικό από το σασί (το είχα αναρωτηθεί και σε προηγούμενη παράθεση). Δηλαδή, με τιμές αποδεκτές 0,608-0,912Ω μετράω ανα δύο (ανάμεσα στα τρία λευκα) καλώδια περίπου 1.3Ω, δηλαδή περίπου διπλασια της κατώτερης προβλεπόμενης. Αν η παραπάνω παραδοχή περι τύπου τυλίγματος είναι σωστή (επειδή δε μπορώ να μετρήσω μεταξύ ενός καλωδίου και σασί) , τότε θεωρώ ότι από πηνία δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
Άλλωστε, όταν επιτέλους παρει μπροστα, ο κινητήρας λειτουργει άψογα, χωρίς διακοπές η γονάτισμα ψηλά.
Βλάβη στην ηλεκτρονική πώς θα μπορούσε να επηρεάσει την εκκινηση, δεδομένου ότι σε λειτουργια κινητήρα όλα είναι ΟΚ;
Κατι άλλο, εφόσον το TTR δεν έχει μπαταρία, πώς θα μπορούσε το κύκλωμα της ανάφλεξης (δεν έχω σχεδιο μπροστα, αλλά φαντάζομαι γεννήτρια - ηλεκτρονική - πολλαπλασιαστής - μπουζί) να επηρρεάζεται με τυχόν πρόβλημα που υφίσταται μετά την ανόρθωση; (Για το τελευταίο μπορει και να αμολάω κοτσάνα, αλλά θα το τολμήσω)

MG-KTiNoS
12/03/2013, 15:46
Σε ενδιαφέρει ανταλλαγή με ΧΤ600 σ/μ?
:D

χωρίς πλάκα.

(μπας και φτιάξω επιτέλους το αδβ μπάικ που πάντα ήθελα)


(εγώ είμαι χοντρός και δεν έχω πρόβλημα με τις μανιβέλες εεε παλιός ήθελα να πω, παλιοχοντρός)
:lol:

elpo
12/03/2013, 16:06
Σε ενδιαφέρει ανταλλαγή με ΧΤ600 σ/μ?
:D

χωρίς πλάκα.

(μπας και φτιάξω επιτέλους το αδβ μπάικ που πάντα ήθελα)


(εγώ είμαι χοντρός και δεν έχω πρόβλημα με τις μανιβέλες εεε παλιός ήθελα να πω, παλιοχοντρός)
:lol:

Συνήθως τέτοια "περίεργα" μηχανάκια ή τα διώχνεις άμεσα (γιατί ράγίζει ο έρως από το πολύ το βάραβάρα ή το καλάμι σου από ανάποδη), είτε τα παντρευεσαι.
Ε, τώρα πια, μετα την κοινή συμβίωση επι δεκαετία, προβλέπω κοινη συνταξιοδότηση... :lol:
Πάντως, αν πετύχεις κανένα σε καλή εξωτερική κατάσταση και με αθόρυβο σασμάν σε δευτέρα & τρίτη, αξίζει να το πάρεις, εφόσον ενδιαφέρεσαι για αδβ-μπαικ.
Ασε που πληρείς και τις προδιαγραφές καθώς φαίνεται (ηλικία και... σωματότυπος)

OldMan
12/03/2013, 17:05
όταν επιτέλους παρει μπροστα, ο κινητήρας λειτουργει άψογα, χωρίς διακοπές η γονάτισμα ψηλά.
Τότε, όντως ρίχνεις αδερφίστικες μανιβελιές...
(και μη μΕ το παίζεις σκληρός και παρεξηγιάρης μηχανόβιος):look:


εφόσον το TTR δεν έχει μπαταρία, πώς θα μπορούσε το κύκλωμα της ανάφλεξης να επηρρεάζεται με τυχόν πρόβλημα που υφίσταται μετά την ανόρθωση;
Αν το τυχόν πρόβλημα αφορά σε φθαρμένη καλωδίωση (ή χαλαρή σύνδεση) που κάνει μεν επαφή με το σασσί αλλά όχι άμεση (ώστε να γειώνει πλήρως το ρεύμα), τότε προφανώς και το ρεύμα που μπορεί να δώσει η γεννήτριά σου δεν επαρκεί για "ικανοποιητικό" σπινθήρα..



Υ.Γ.
Τον γαμωπυκνωτή τον ελέγξατε..???

elpo
12/03/2013, 17:37
Τότε, όντως ρίχνεις αδερφίστικες μανιβελιές...
(και μη μΕ το παίζεις σκληρός και παρεξηγιάρης μηχανόβιος):look:

:lol:

Αν το τυχόν πρόβλημα αφορά σε φθαρμένη καλωδίωση (ή χαλαρή σύνδεση) που κάνει μεν επαφή με το σασσί αλλά όχι άμεση (ώστε να γειώνει πλήρως το ρεύμα), τότε προφανώς και το ρεύμα που μπορεί να δώσει η γεννήτριά σου δεν επαρκεί για "ικανοποιητικό" σπινθήρα..

μΕ βάζεις περισσότερη δουλειά, αλλα έτσι πρέπει αν είναι κανείς της λεπτομέρειας, αλιως, τ' αφήνει να πάει στο διάολο:winka:

όπα, το γαμοπυκνωτή τονε σκεφτηκα, αλλά τι θα συμπεράνω, κάποια ύπουλη συνέχεια κυκλωματος-ένδειξη διαρροής, δηλαδής να βάλω το buzzer να μΕ κάνει τη δουλειά;

vaska
12/03/2013, 17:43
Υ.Γ.
Τον γαμωπυκνωτή τον ελέγξατε..???

Πως ελέγχεται αυτός μάστορα χωρίς αντικατάσταση??? Πάντα το είχα απορία.

MG-KTiNoS
12/03/2013, 18:03
Πως ελέγχεται αυτός μάστορα χωρίς αντικατάσταση??? Πάντα το είχα απορία.

(τεστ με δανεικό...:D )

motomaniac
12/03/2013, 23:34
η με δανεικια μπαταρια...

OldMan
13/03/2013, 12:57
Πως ελέγχεται αυτός μάστορα χωρίς αντικατάσταση??? Πάντα το είχα απορία.
Ή με πολύμετρο (αν είναι μικρής χωρητικότητας, αλλιώς θα σου ξεκ@λιάσει την μπαταρία του πολύμετρου..) ή τον βάζεις σε σειρά με μια μπαταρία και ένα λαμπάκι (αφού τον έχεις ξεφορτίσει εντελώς..) και μόλις κλείσεις κύκλωμα πρέπει να ανάψει το λαμπάκι στιγμαία και να ξανασβήσει μετά από 1 sec (το μέγιστο)...

Αν παραμένει αναμένο, είναι βραχυκυκλωμένος ενώ αν δεν ανάψει καθόλου είναι "ανοιχτός" ..;)

vaska
13/03/2013, 13:16
Ή με πολύμετρο (αν είναι μικρής χωρητικότητας, αλλιώς θα σου ξεκ@λιάσει την μπαταρία του πολύμετρου..) ή τον βάζεις σε σειρά με μια μπαταρία και ένα λαμπάκι (αφού τον έχεις ξεφορτίσει εντελώς..) και μόλις κλείσεις κύκλωμα πρέπει να ανάψει το λαμπάκι στιγμαία και να ξανασβήσει μετά από 1 sec (το μέγιστο)...

Αν παραμένει αναμένο, είναι βραχυκυκλωμένος ενώ αν δεν ανάψει καθόλου είναι "ανοιχτός" ..;)


Έξυπνο, μπράβο ρε Αντουάν.

:beer:

Όσο το σκέφτομαι τόσο πιο έξυπνο το βρίσκω, αχ να μη σε ήξερα τότες που τα μηχανάκια είχαν αυτούς τους διαόλους πάνω τους. Θα είχα γλυτώσει πολλές τσάμπα μανιβελιές.

sniper
13/03/2013, 13:42
Έξυπνο, μπράβο ρε Αντουάν.

:beer:

Όσο το σκέφτομαι τόσο πιο έξυπνο το βρίσκω, αχ να μη σε ήξερα τότες που τα μηχανάκια είχαν αυτούς τους διαόλους πάνω τους. Θα είχα γλυτώσει πολλές τσάμπα μανιβελιές.

Ναι αλλά δεν θα είχες φτιάξει το κορμί λαμπάδα ρε συ....

vaska
13/03/2013, 13:48
Ναι αλλά δεν θα είχες φτιάξει το κορμί λαμπάδα ρε συ....


Ένα πολύ καλό δεξί πόδι έχω από τις μανιβελιές κι ένα πολύ καλό δεξί χέρι επίσης, από τη :a31::a31: Νικόλα. That's all.

;)

sniper
13/03/2013, 13:49
Ένα πολύ καλό δεξί πόδι έχω από τις μανιβελιές κι ένα πολύ καλό δεξί χέρι επίσης, από τη :a31::a31: Νικόλα. That's all.

;)

:bawl::lol: :a012:

elpo
13/03/2013, 14:12
Ή με πολύμετρο (αν είναι μικρής χωρητικότητας, αλλιώς θα σου ξεκ@λιάσει την μπαταρία του πολύμετρου..) ή τον βάζεις σε σειρά με μια μπαταρία και ένα λαμπάκι (αφού τον έχεις ξεφορτίσει εντελώς..) και μόλις κλείσεις κύκλωμα πρέπει να ανάψει το λαμπάκι στιγμαία και να ξανασβήσει μετά από 1 sec (το μέγιστο)...

Αν παραμένει αναμένο, είναι βραχυκυκλωμένος ενώ αν δεν ανάψει καθόλου είναι "ανοιχτός" ..;)

:a23: :beer:

MG-KTiNoS
13/03/2013, 14:29
Ένα πολύ καλό δεξί πόδι έχω από τις μανιβελιές κι ένα πολύ καλό δεξί χέρι επίσης, από τη :a31::a31: Νικόλα. That's all.

;)
ΝΑΙ
κλοτσΑ σφαλιάρα....
Μια χαρά είσαι ρε !!!!!

:a08:

OldMan
13/03/2013, 14:46
Έξυπνο, μπράβο ρε Αντουάν.:beer:

:a23: :beer:
Ρε, πάτε καλά..?? :eek:

Αναντάν μπαμπαντάν, έτσι ελέγχανε τους πυκνωτές, τι το χρεώνετε σε μένα..??:nono:

( ο άλλος προσκυνάει κιόλας ..) :uplate:


Υ.Γ.
Άμα ξέρεις και το ρεύμα που τραβάει το λαμπάκι (από την ισχύ του), με ένα χρονομετράκι βρίσκεις και την χωρητικότητα του πυκνωτή
(χοντρικά μιλάμε πάντα.. )

sniper
13/03/2013, 14:47
Ρε, πάτε καλά..?? :eek:

Αναντάν μπαμπαντάν, έτσι ελέγχανε τους πυκνωτές, τι το χρεώνετε σε μένα..??:nono:

( ο άλλος προσκυνάει κιόλας ..) :uplate:

Ε πες και το άλλο με το στρομπ και τη ρύθμιση του κινητήρα (με πλατίνες) να τους αποτελειώσεις... :bawl:

OldMan
13/03/2013, 15:03
Ε πες και το άλλο με το στρομπ και τη ρύθμιση του κινητήρα (με πλατίνες) να τους αποτελειώσεις... :bawl:
Άσε γιατί αν δεν πετύχουν καλά την συχνότητα, μπορεί να εχουμε καμιά επιληπτική κρίση ...:p

vaska
13/03/2013, 16:53
Ρε, πάτε καλά..?? :eek:

Αναντάν μπαμπαντάν, έτσι ελέγχανε τους πυκνωτές, τι το χρεώνετε σε μένα..??:nono:



Δεν το είχα ξανακούσει μάστορα αυτό, σε όλες τις περιπτώσεις που μπορώ να θυμηθώ, τα μαστόρια με αντικατάσταση έκαναν διάγνωση.



Ε πες και το άλλο με το στρομπ και τη ρύθμιση του κινητήρα (με πλατίνες) να τους αποτελειώσεις... :bawl:

αβάνς ή κοινώς προπορεία δε ρυθμίζανε με το στρομπ το πάλαι ποτέ, αφεντικό???

sniper
13/03/2013, 16:55
Δεν το είχα ξανακούσει μάστορα αυτό, σε όλες τις περιπτώσεις που μπορώ να θυμηθώ, τα μαστόρια με αντικατάσταση έκαναν διάγνωση.




αβάνς ή κοινώς προπορεία δε ρυθμίζανε με το στρομπ το πάλαι ποτέ, αφεντικό???

Yes

vaska
13/03/2013, 17:05
Yes

Πωωωω ρε φίλε, πόσο μεγάλος είσαι και τα θυμάσαι αυτά???
:D

sniper
13/03/2013, 17:13
Πωωωω ρε φίλε, πόσο μεγάλος είσαι και τα θυμάσαι αυτά???
:D

Πολύ... :moutza:

SHOOTER045
13/03/2013, 22:29
Πωωωω ρε φίλε, πόσο μεγάλος είσαι και τα θυμάσαι αυτά???
:D
το επιθετο του ειναι highlander...:D