PDA

View Full Version : Νέος στο club και αγορά μηχανής



jacson123
28/10/2012, 13:00
Παιδιά θα ήθελα να συστηθώ, για πρώτη φορά γράφομαι στο forum και επειδή όπως το διαβάζω τα θέματα και οι γνώμες σας είναι πολύ καλά και πολύ κατατοπιστικά για μένα. Όπως και για κάθε νέο χρήστη μηχανής μιας και με την κρίση γινόμαστε πολλοί στη χρήση δικύκλου θέματα που έχουν να κάνουν με ασφαλή οδήγηση, τεχνικές λεπτομέρειες οδήγησης, τεχνικά θέματα λάστιχα, κράτημα κτλ είναι πάρα πολύ καλά για νέο χρήστη δικύκλου.
Γενικά είμουν λάτρης και χρήστης γρήγορων αυτοκινήτων με πολύ καλή εμπειρία στο χώρο αλλά οι μηχανές ήταν άλλος κόσμος για μένα πλην απο ένα παππί και ένα GSXR 400 το 89 που το είχα για πολύ λίγο διάστημα στα χέρια μου, μετέπειτα τα είχα παρατήσει.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι οτι ενδιαφέρομαι να αγοράσω για <πρώτη μηχανή στην ουσία> κάτι μεταξύ BMW F650 ή Aprilia pegaso στα ON/OFF τώρα παίζουν και κάτι kawasaki ER-6, versus ή και τίποτα οικονικά CB 400 - 500 κτλ μιας και ήταν της γενιάς μου κάποτε.
Παιδια οι γνώμες για το τι ειναι καλύτερο τι είναι ποιο αξιόπιστο με φθηνότερα ανταλλακτικά κτλ θα είναι χρήσιμες. Έχω διαβάσει παρεμφερή άθρα στο site αλλά δυστυχώς μερικοί τύποι ξευφεύγουν και είναι αλλού τελείως. Δηλαδή διάβαζα κάπου το ίδιο άρθρο με ένα τύπο ο οποίος δεν είχε ιδέα απο μηχανές και μιλούσε για ninja 900, hayabusa κτλ και δυστυχώς με τέτοιες αποφάσεις παλαιότερα και εγώ προσωπικά έχω χάσει αρκετούς φίλους. Για μένα τέτοιες κουταμάρες είναι σαν να μου λές ότι πήρες δίπλωμα τώρα και θες να πάρεις EVO 500῍+ hp. Γενικότερα ψάχνω κάτι που να μπορώ να βγώ εκτός κανά ψιλοκοντινό ταξιδάκι και να κυκλοφορεί άνετα και στην πόλη. :winka::winka:

Bowleno
28/10/2012, 14:21
ή Aprilia pegaso στα ON/OFF Γενικότερα ψάχνω κάτι που να μπορώ να βγώ εκτός κανά ψιλοκοντινό ταξιδάκι και να κυκλοφορεί άνετα και στην πόλη :winka::winka:

Είσαι στον σωστό δρόμο για την θεία επιφοίτηση :D
Αν αποφασίσεις να το πάρεις δεν θα μετανοιώσεις, υπάρχουν πολλά άριστα και σε πολύ καλές τιμές


Καλώς ήλθες :beer:

jacson123
28/10/2012, 14:59
Είσαι στον σωστό δρόμο για την θεία επιφοίτηση :D
Αν αποφασίσεις να το πάρεις δεν θα μετανοιώσεις, υπάρχουν πολλά άριστα και σε πολύ καλές τιμές


Καλώς ήλθες :beer:

Το βλέπω ότι παίζουν αρκετά τέτοια στο car παντού τώρα απο κοντά θα τα δω σε τι κατάσταση θα είναι.

TROOPER
29/10/2012, 07:41
καλωσηρθες.νομιζω οτι ενα 2κυλινδρο ον-οφφ ειναι αυτο που ψαχνεις.αρα προτεινω vstrom,transalp μεχρι 3-3,5 χιλιαρικα και υπολογισε και κανα 1000ρικο (βαρια) για εξοπλισμο (κρανος,μπουφαν,γαντια,μποτες)

jacson123
29/10/2012, 19:56
καλωσηρθες.νομιζω οτι ενα 2κυλινδρο ον-οφφ ειναι αυτο που ψαχνεις.αρα προτεινω vstrom,transalp μεχρι 3-3,5 χιλιαρικα και υπολογισε και κανα 1000ρικο (βαρια) για εξοπλισμο (κρανος,μπουφαν,γαντια,μποτες)

Τα βλέπω και αυτά αλλά να σου πω κάτι που μπορεί και να μην είναι σωστό, η transalp είναι κάπως οκ και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα όσο για τη vstorm ξέρω ότι είναι εύκολη μηχανή έτσι λένε τουλάχιστον αλλά τη θεωρώ μεγάλη σε όγκο εννοώ και πρέπει να έχεις κάτι παραπάνω απο εμπειρία για καθημερινή έξοδο.
Δηλαδή μπορεί να είναι λάθος αυτό που λέω αλλά τη BMW & την Aprilia τη θεωρώ κατιτις ποιο μανιτζέβελη για <ξανά> κάνω αρχή στη κίνηση και στο πήγαινε έλα.
Πάντως γενικά τα βλέπω και αυτά επίσης και κάποιο άλλο αρθρο διάβασα παρακάτω με ένα άλλο παλικάρι που θέλει να πάρει ένα 250 κτλ και έχω δει τις γνώμες σας.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εαν κάποιος ξέρει απο θέμα αξιοπιστίας τι παίζει μεταξύ BMW & Aprilia διότι transalp & Vstorm δεν το συζητάμε καν με την έννοια ότι την έχουν δύο γείτονες κολλητοί και ξέρω πολύ καλά ότι είναι κορυφή.
Τα άλλα δεν ξέρω τι λένε :sad::sad:

AUFGEBRACHT
29/10/2012, 20:11
Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Έχω μια 650GS μοντέλο 2006 και αν ψάξεις λίγο θα βρεις πληθώρα αναφορών για το συγκεκριμένο μοντέλο. Επιγραμματικά λοιπόν επειδή τα έχω ξαναγράψει δεκάδες φορές, από τη μέχρι τώρα συμβίωσή μου με τη μικρή Βαυαρή, κλείνουμε τα 7 χρόνια σε λίγο καιρό και η μοναδική αβαρία είναι ένα καμμένο λαμπάκι στην ενδεικτική λυχνία του φλάς 9 (φτού σκόρδα). Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά της εάν δε σε τρώει το δεξί χέρι όπως εγώ, είναι η εκπληκτική οικονομία σε καύσιμο, σημαντικότατο στους χαλεπούς καιρούς που βιώνουμε. Έχω δει με ένα γέμισμα και 360-370 αυτονομία, δικάβαλος και με μέση ταχύτητα τα 110-120 χ.α.ω. Το service της οικονομικό και αυτό και σε λογικότατα πλαίσια. Στην πόλη είναι ευκολοδήγητη και με την πρώτη ευκαιρία κάνεις και το ταξιδάκι σου με άνεση πρωτόγνωρη για μονοκύλινδρο, θα έλεγα ότι είναι η επιτομή και υλοποίηση του τουριστικού μονοκύλινδρου, φορτώνεται σαν γαϊδούρι και άμα έχεις όρεξη πετάγεσαι μέχρι εξωτερικό και το καταευχαριστιέσαι!!! Σέλα αρχοντική και ξεκούραστη, ενώ αυτή του συνεπιβάτη είναι κυριολεκτικά θρόνος!!! Κινητήρας rotax διαμάντι και σκυλί, τελεία και παύλα!!!

jacson123
29/10/2012, 21:47
Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Έχω μια 650GS μοντέλο 2006 και αν ψάξεις λίγο θα βρεις πληθώρα αναφορών για το συγκεκριμένο μοντέλο. Επιγραμματικά λοιπόν επειδή τα έχω ξαναγράψει δεκάδες φορές, από τη μέχρι τώρα συμβίωσή μου με τη μικρή Βαυαρή, κλείνουμε τα 7 χρόνια σε λίγο καιρό και η μοναδική αβαρία είναι ένα καμμένο λαμπάκι στην ενδεικτική λυχνία του φλάς 9 (φτού σκόρδα). Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά της εάν δε σε τρώει το δεξί χέρι όπως εγώ, είναι η εκπληκτική οικονομία σε καύσιμο, σημαντικότατο στους χαλεπούς καιρούς που βιώνουμε. Έχω δει με ένα γέμισμα και 360-370 αυτονομία, δικάβαλος και με μέση ταχύτητα τα 110-120 χ.α.ω. Το service της οικονομικό και αυτό και σε λογικότατα πλαίσια. Στην πόλη είναι ευκολοδήγητη και με την πρώτη ευκαιρία κάνεις και το ταξιδάκι σου με άνεση πρωτόγνωρη για μονοκύλινδρο, θα έλεγα ότι είναι η επιτομή και υλοποίηση του τουριστικού μονοκύλινδρου, φορτώνεται σαν γαϊδούρι και άμα έχεις όρεξη πετάγεσαι μέχρι εξωτερικό και το καταευχαριστιέσαι!!! Σέλα αρχοντική και ξεκούραστη, ενώ αυτή του συνεπιβάτη είναι κυριολεκτικά θρόνος!!! Κινητήρας rotax διαμάντι και σκυλί, τελεία και παύλα!!!

Νομίζω ότι προς τα κεί θα πορεφθώ, χαλαρά θέλω, δεν μου λείπει άλλωστε η ταχύτητα έχω γρήγορο τετράποδο κουτί. Εαν και θα παίζει που καμιά ΑΟ για τη δουλειά αλλά πιστεύω ότι 110 - 120 είναι καλά. :)

TROOPER
30/10/2012, 09:19
αν ειναι ετσι προτεινω ανεπιφυλακτα το bmw650gs (και μη κοιτας καθολου το απριλια).καλη αγορα :wave2:

jorgevaldano
30/10/2012, 10:22
Νομίζω ότι προς τα κεί θα πορεφθώ, χαλαρά θέλω, δεν μου λείπει άλλωστε η ταχύτητα έχω γρήγορο τετράποδο κουτί. Εαν και θα παίζει που καμιά ΑΟ για τη δουλειά αλλά πιστεύω ότι 110 - 120 είναι καλά. :)

To F650GS είναι ταμάμ για all-round μηχανάκι, πάρτο με το ABS

Στην ΑΟ θα πηγαίνεις χαλαρότατα με 140-150 αν θέλεις

taskon
30/10/2012, 13:09
Εγω ειχα το pegaso το ψεκαστο για 5 χρονια και 80000χλμ. Προβλήματα τα κλασικά, ανορθωτής (αλλαχτηκε με ελληνικο και δεν με ξανααπασχολησε), διακόπτης τιμονιού (εγινε μοντα μια πιο χοντρα καλωδια και ρελεδακι), και μια φλάντζα στα 45000χλμ.ενα μεταχειρισμένο λογικα αυτα θα τα εχει λυμενα. αντικειμενικα ειναι φθηνοτερο απο το BMW, υποκειμενικα ειναι πιο ομορφο.το μπλοκ του κινητήρα νομιζω ειναι ροταξ και στα 2.

Bowleno
30/10/2012, 17:11
αν ειναι ετσι προτεινω ανεπιφυλακτα το bmw650gs (και μη κοιτας καθολου το απριλια).καλη αγορα :wave2:


Και γιατί παρακαλώ; το είχες και σε χάλασε; :D

devil's animal
30/10/2012, 18:24
παρε ενα versys που ειναι απο ατα καλυτερα στην κατηγορια του, με δικυλινδρο μοτερακι...
μικρο σε σχεση με το v-strom απο ογκο....
ταξιδακια ανετοτατα και την πολη την εχει ψωμοτυρι..

καλοταξιδο..
:welcome:

jacson123
30/10/2012, 18:43
Για το versus respect :) γιατί έχω για λίγο μια ER-6 και μου αρέσει :) αλλά το versus είναι λιγάκι ακριβούτσικο στα 2nd hand, ακόμα. Μου κάνει εντύπωση ότι και οι δυο μηχανές BMW & Aprilia τον κινητήρα τον προμηθεύονται απο Κίνα και όντως έχω ακούσει προβλήματα στα Aprilia. Γενικότερα όχι πολλά προβλήματα εαν ψιλοπιάνουν τα χέρια σου τα μαζεύεις σχετικά οικονομικά. Το ebay να είναι καλά. Το μόνο που με απασχολεί είναι ....σε Γερμανό θα δώσω τα λεφτα πάλι ρε παιδιά Τι διάολο δεν φτάνουν οι φόροι που παίρνει :bawl::bawl:

taskon
30/10/2012, 19:20
Για το versus respect :) γιατί έχω για λίγο μια ER-6 και μου αρέσει :) αλλά το versus είναι λιγάκι ακριβούτσικο στα 2nd hand, ακόμα. Μου κάνει εντύπωση ότι και οι δυο μηχανές BMW & Aprilia τον κινητήρα τον προμηθεύονται απο Κίνα και όντως έχω ακούσει προβλήματα στα Aprilia. Γενικότερα όχι πολλά προβλήματα εαν ψιλοπιάνουν τα χέρια σου τα μαζεύεις σχετικά οικονομικά. Το ebay να είναι καλά. Το μόνο που με απασχολεί είναι ....σε Γερμανό θα δώσω τα λεφτα πάλι ρε παιδιά Τι διάολο δεν φτάνουν οι φόροι που παίρνει :bawl::bawl:

Για τι χρονολογιας μοντελα κοιτας? γιατι το πεγκασο μεχρι το 2004 οχι το strada δηλαδη ο κινητηρας ηταν rotax που ηταν αυστριακοι. φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και για τα bmw. ο κινητηρας του strada ηταν νομιζω τησ minareli και τον φορουσε και το χτχ.(με επιφυλαξη)

jacson123
30/10/2012, 20:03
Για τι χρονολογιας μοντελα κοιτας? γιατι το πεγκασο μεχρι το 2004 οχι το strada δηλαδη ο κινητηρας ηταν rotax που ηταν αυστριακοι. φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και για τα bmw. ο κινητηρας του strada ηταν νομιζω τησ minareli και τον φορουσε και το χτχ.(με επιφυλαξη)

Έχεις δίκιο για το Aprilia το παλαιό ήταν rotax.Όπως κοιτάω και σε ξένα site ιδιαίτερα προβλήματα δεν βγάζει ο κινητήρας και στο καινούργιο ακόμα βγάζουν τα περιφεριακά κάτι προβληματάκια, κάτι αντλίες, ηλεκτρικά που δεν με πειράζει λόγω της δουλειάς και τα μαζεύω. Το Bmw όμως το σημερινό είναι ό κινητήρας ο μονοκύλινδρος στο G / Rotax assembly China ενώ έχει και δικύλινδρο το F που δεν είναι Κίνα σίγουρα αλλά κατασκευάζεται εξ ολοκληρου στη Γερμανία ή Αυστρια με κάθε επιφύλαξη όμως αυτό. Αλλά σίγουρα δεν είναι Κίνα.

AUFGEBRACHT
30/10/2012, 21:09
Έχεις δίκιο για το Aprilia το παλαιό ήταν rotax.Όπως κοιτάω και σε ξένα site ιδιαίτερα προβλήματα δεν βγάζει ο κινητήρας και στο καινούργιο ακόμα βγάζουν τα περιφεριακά κάτι προβληματάκια, κάτι αντλίες, ηλεκτρικά που δεν με πειράζει λόγω της δουλειάς και τα μαζεύω. Το Bmw όμως το σημερινό είναι ό κινητήρας ο μονοκύλινδρος στο G / Rotax assembly China ενώ έχει και δικύλινδρο το F που δεν είναι Κίνα σίγουρα αλλά κατασκευάζεται εξ ολοκληρου στη Γερμανία ή Αυστρια με κάθε επιφύλαξη όμως αυτό. Αλλά σίγουρα δεν είναι Κίνα.

Το μονοκύλινδρο το F650GS είχε κινητήρα που ερχόταν από Αυστρία, οι 2 εκκεντροφόροι επικεφαλής κατασκευάζονταν από τη BMW και η συναρμολόγηση όλου του συνόλου του κινητήρα γινόταν στο Μόναχο. Στη σειρά G όπου ο κινητήρας ήταν μαύρου χρώματος, η συναρμολόγηση γινόταν στην Κίνα υπό την επίβλεψη τεχνικών της BMW, ενώ πλέον ο κινητήρας και πάλι κατασκευάζεται στη Γερμανία. Αυτή η καραμέλα με τον κινητήρα που συναρμολογείτο στην Κίνα έχει παραγίνει, λες και πρόκειται για κινεζιά από τα Alex Pack... Άκουγα ανθρώπους να λένε ότι δεν θα αγόραζαν ποτέ τη G επειδή ο κινητήρας είναι κινέζικος και την ίδια στιγμή έχυναν από υπερηφάνεια μοστράροντας το ηλεκτρονικό μπιχλιμπίδι iPhone ΜADE IN CHINA 100% και καμαρώνοντας το παπουτσάκι το PUMA το ΜΑDE IN VIETNAM 100%. Επιλεκτική ευαισθησία το λέω εγώ ή και άγνοια αν θες...

jacson123
30/10/2012, 22:16
Το μονοκύλινδρο το F650GS είχε κινητήρα που ερχόταν από Αυστρία, οι 2 εκκεντροφόροι επικεφαλής κατασκευάζονταν από τη BMW και η συναρμολόγηση όλου του συνόλου του κινητήρα γινόταν στο Μόναχο. Στη σειρά G όπου ο κινητήρας ήταν μαύρου χρώματος, η συναρμολόγηση γινόταν στην Κίνα υπό την επίβλεψη τεχνικών της BMW, ενώ πλέον ο κινητήρας και πάλι κατασκευάζεται στη Γερμανία. Αυτή η καραμέλα με τον κινητήρα που συναρμολογείτο στην Κίνα έχει παραγίνει, λες και πρόκειται για κινεζιά από τα Alex Pack... Άκουγα ανθρώπους να λένε ότι δεν θα αγόραζαν ποτέ τη G επειδή ο κινητήρας είναι κινέζικος και την ίδια στιγμή έχυναν από υπερηφάνεια μοστράροντας το ηλεκτρονικό μπιχλιμπίδι iPhone ΜADE IN CHINA 100% και καμαρώνοντας το παπουτσάκι το PUMA το ΜΑDE IN VIETNAM 100%. Επιλεκτική ευαισθησία το λέω εγώ ή και άγνοια αν θες...

Αδερφέ όπως και στους υπόλοιπους φίλους θα σας πω το εξής και είναι απο εταιρική πείρα. Οι κινέζοι μας έχουν κάψει τη γούνα αλλά δεν το έχουμε καταλάβει. Το 1995 η Furuno είναι απο τις ποιο αξιόπιστες εταιρίες που κατασκευάζει συστήματα radar στα πλοία, μετέφερε την παραγωγή στη κίνα με αποτέλεσμα το 20% που παραλαμβάναμε στην Radio Holland που είμουν τότε είχαν προβλήματα. Το 20% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό αστοχίας. Το 2012 η κινέζικη huawei που φτιάχνει συστήματα επικοινωνίας και έχει ρημάξει την αγορά ρίχνοντας τις τιμές στο ναδίρ πουλάει συστήματα και όποιος τα βάζει όπως οι περισότεροι πάροχοι κινητής έχουν αρκετά προβλήματα, όλοι έχετε κινητά σε κάποιους παρόχους (δεν μπορώ να ονοματήσω)ίσως τα τελευταία 2 χρόνια θα έχετε δει πόσα περισσότερα drop calls έχετε στα κινητά σας. Οι κινέζοι βέβαια λένε ότι πάντα φταίνε τα άλλα συστήματα που δεν είναι συμβατά με αυτούς και όχι αυτοί που δεν είναι συμβατοι με τους περισσότερους.
Είμαι ηλ/κος μηχανικός αρκετά χρόνια δυστυχώς ο μύθος με τους κινέζους είναι ότι έχουν αξιοπιστία. Για να το κερδίσουν πληρώνουν πολλά στα marketing για αυτό. Παραδειγματάκι η Αυστραλία τους πέταξε έξω. Κατάμουτρα τους έχουν χαμηλά τα standards εν σχέση με αυτό που ήθελαν εκείνοι.

Το iphone 4 για παράδειγμα που ανέφερες είναι το ποιο τρανταχτό παράδειγμα κινεζιάς iphone made in China. Το 4 έχει το ποιο βασικό πρόβλημα στο ότι χαλάει και δεν δουλεύει το κουμπί home προσωπικά είναι το δεύτερο που έχω χαλασμένο. Κοίτα και στο internet !

Και στο φινάλε για να μην σας κουράζω παίρνεις iphone και το πληρώνεις 700euro γιατί να είναι κινέζικο? με 700euro το θέλουμε να είναι ευρωπαικο ή us δεν κατάλαβα δηλαδη για να βγάζει ο κινέζος δισ και να δίνει μισθούς το μήνα σε 10 άτομα όσο στοιχίζει 1 τηλέφωνο.
Να ξέρετε ο Κινέζος θα μας σακατέψει και τους μισθούς και το βιοτικό επίπεδο μας.

sorry για την έκθεση ρε παιδιά αλλά δυστηχώς το ζω στο κλάδο μου αυτή τη μ@λακι@ με τους περισσότερους μηχανικούς απολυμένους και το μύθο της ανταγωνιστικότητας των κινέζων, και της αξιοπιστίας τους :cry:

jorgevaldano
30/10/2012, 22:28
Φίλε στην πιάτσα και σε κάθε τεχνολογικό αλλά και άλλο τομέα (π.χ. ένδυση/υπόδηση) το "είναι κινέζικο" χρησιμοποιείται ως συνώνυμο του "είναι φτηνιάρικο, μείνε μακριά!", για ποιο μύθο "αξιοπιστίας των κινέζων" μιλάς;

Bowleno
30/10/2012, 23:36
Για τι χρονολογιας μοντελα κοιτας? γιατι το πεγκασο μεχρι το 2004 οχι το strada δηλαδη ο κινητηρας ηταν rotax που ηταν αυστριακοι. φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και για τα bmw. ο κινητηρας του strada ηταν νομιζω τησ minareli και τον φορουσε και το χτχ.(με επιφυλαξη)


ολόσωστος ο παικτης