PDA

View Full Version : θορυβος σε hornet 98



tweek
29/10/2012, 14:05
Καλησπέρα και πάλι...

Τον τελευταίο καιρό μου έχει εμφανίσει έναν περίεργο θόρυβο σε χαμηλές στροφές και με σχέσεις πανω πρώτη. Συγκεκριμένα πχ απο 1κ-5κ στο κλείσιμο του γκαζιού ακούγεται κάτι σαν να φέρνει βόλτες σέρνοντας λίγο. Η συχνότητα του ακούγεται ίδια είτε ειμαι στις 2κ είτε στις 4κ και ακούγεται μόνο στο κλείσιμο του γκαζιού η οταν το εχω παρα πολυ λιγο ανοιχτό. Δυστυχώς δεν μπορώ να προσδιορίσω το απο που προέρχεται, ενώ με νεκρά η ρελαντι δεν κάνει το παραμικρό.
Με προβληματίζει γιατι ακούγεται μονο με ταχύτητα μεσα και δεν μου ακουγεται για συντονισμός αλλά σαν κάτι να γυρίζει ενώ βρίσκει κάπου...δεν ειναι ηχος μεταλλου που χτυπαει αλλα σαν ελαφρύ συρσιμο με συχνοτητα.
Καμια ιδέα κανείς??

notakos600
29/10/2012, 15:09
Να υποθέσω πως θέλεις δίσκους συμπλέκτη και μια ματιά στη καμπάνα.

thanos_s
29/10/2012, 16:09
Να υποθέσω πως θέλεις δίσκους συμπλέκτη και μια ματιά στη καμπάνα.

Ακουγονται οι δισκοι συμπλεκτη; Και στα hornet συγκεκριμενα;

karolos SRX 400
29/10/2012, 17:12
μηπως ειναι τεντωτηρας καδενας?
μη σε παρω και στο λαιμο μου αλλα ειχα ενα τετοιο καποτε με 82000 χιλ. και χρειαστικε να αλλαξω τεντωτηρα
:confused:

tweek
02/11/2012, 15:16
Ομπο..την γλιτωσαμε με αλλαγή λαδιών...το ταλαιπώρησα το καημένο μέσα στην πόλη, πριτσι πριτσι καθε πρωι μέσα στην κίνηση...συμπλέκτη μου ατελείωτε!
Και ξανά προς την δόξα τραβά όμως! αθόρυβο, αβασάνιστο, απροβλημάτιστο!
Ααααγια hooondaa σεεε προσμεεεεενουυν μεεεε χαραααα.......

nassosxlvbros
02/11/2012, 15:45
Έτσι....80000 κμ έχω στο Hornet και δεν μασάει...;)

tweek
09/11/2012, 13:31
Μάλλον δεν τελείωσε το βάσανο...
Παίρνω τη μηχανή από το συνεργείο μετα απο μεγάλο service, Παρασκευή 02/11 και Κυριακή μου κάνει αρρυθμίες.
Το δουλευω 2 μερες, λεω μήπως έτυχε η βενζίνη και μου πετάει νερό το ψυγειο. Το γυρνάω στο συνεργείο και μου λεει πως έκαψε φλάτζα...
Να μην επικαλεστω τον γιαπωνέζο εδω, αλλά ...πως?
Για την ιστορια και μονο να πω πως έκαψα την πιθανή κακή βενζίνη, γεμίζω το επόμενο πρωί, και σταματάνε οι αρρυθμίες μετα απο 500 μέτρα...κρατάει έτσι για καμιά 30αρια χλμ και μετα ξεκίνησε πάλι μαζι με το νερό απο το ψυγείο που έβγαλε.
Βεντιλατέρ δούλευε κανονικά.

nassosxlvbros
09/11/2012, 13:56
Φλαντζα; :eek: ... Μάλλον είναι καιρός να ψάξεις για μηχανικό....

sniper
09/11/2012, 13:58
Μάλλον δεν τελείωσε το βάσανο...
Παίρνω τη μηχανή από το συνεργείο μετα απο μεγάλο service, Παρασκευή 02/11 και Κυριακή μου κάνει αρρυθμίες.
Το δουλευω 2 μερες, λεω μήπως έτυχε η βενζίνη και μου πετάει νερό το ψυγειο. Το γυρνάω στο συνεργείο και μου λεει πως έκαψε φλάτζα...
Να μην επικαλεστω τον γιαπωνέζο εδω, αλλά ...πως?
Για την ιστορια και μονο να πω πως έκαψα την πιθανή κακή βενζίνη, γεμίζω το επόμενο πρωί, και σταματάνε οι αρρυθμίες μετα απο 500 μέτρα...κρατάει έτσι για καμιά 30αρια χλμ και μετα ξεκίνησε πάλι μαζι με το νερό απο το ψυγείο που έβγαλε.
Βεντιλατέρ δούλευε κανονικά.

Δες αν εχεις παραφλού μέσα στα λάδια σου. Αν οχι, παίζει να σου παραγέμισαν στο παραγέμισαν με υγρά. Από που στα πετάει;

tweek
09/11/2012, 14:10
Δες αν εχεις παραφλού μέσα στα λάδια σου. Αν οχι, παίζει να σου παραγέμισαν στο παραγέμισαν με υγρά. Από που στα πετάει;

Απο το σωληνάκι υπερχείλισης πίσω...
Δεν είχα πάρει κιόλας χαμπάρι μέχρι που μου εκανε νόημα ένα παλικάρι με ενα on-off στην Αμαλίας, ούτε την μηχανή του δεν προλαβα να δω απο την τρομάρα μου οταν κοίταξα κάτω και ειδα να τρέχει το σύμπαν.
Θερμοκρασία ήταν φυσιολογική, με βεντιλατέρ βέβαια καθότι μέρα μεσημέρι στο κέντρο. Σταμάτησα να δω τι γίνεται, δεν εβγαζε πλέον τίποτα...και δεν ξαναέβγαλε μέχρι να το παω στο συνεργείο.

Τον μηχανικό η αλήθεια ειναι οτι τον εμπιστεύομαι...απλά δεν μπορώ να φανταστώ πως κάτι τέτοιο συνέβει και μάλιστα με ποια συγκυρία...
Ο θόρυβος που είχα αναφέρει είχε φύγει τελείως και η μηχανή δούλευε καλύτερα απο ποτέ όταν το πήρα την παρασκευή...μετα απο μια μέρα ξεκίνησαν όλα.

sapila racing
09/11/2012, 14:24
Κατι δεν μας λές καλά, η δεν το εξηγείς καλά. Εκτός κι αν σε δουλεύει ο μηχανικός σου.

Κατ αρχήν δεν παίζει να είχες όπως λές περίεργους θορύβους οι οποίοι σταμάτησαν με αλλαγή λαδιών, εκτός κι αν δεν ειχε λαδι μεσα η ήταν το λάδι καμμια 20.000+ χλμ μέσα με αποτέλεσμα να εχεις πλέον ζημιά.

Αν με κανονική στάθμη στο ψυγείο και στο δοχείο σου πετάει υγρά, εχεις θέμα φλάντζας πλέον.

tweek
09/11/2012, 14:35
Πολύ πιθανό να μην σας τα εξηγώ καλά...
Η αλλαγή λαδιών έγινε στα 6.5k χλμ.
Λάδι είχε φυσικά, το είχα τσεκαρει..τπτ το ανησυχητικο.
Υπήρχε ο θόρυβος που ανέφερα στο πρώτο post (σε καμια περιπτωση δεν ήταν κάτι τραγικό, μαλιστα απο αλλους ηταν πολυ δυσκολο να διαπιστωθει αλλά επειδή το ηξερα το μοτερ, εγώ το ακουγα), το πήγα και του ζητησα να κανει έτσι και αλλιώς το σχετικό service καθότι ήταν η ώρα του, και ο θόρυβος εξαφανίστηκε.
Μου είπε πως δεν υπήρχε κάποιο άλλο θέμα με τη μηχανή και όπως ειπα οταν την πήρα το μοτερ ακουγοταν σαν καινουριο.
Μπορεί να πάθει τέτοια ζημιά η φλάτζα απο κακή βενζίνη? αν οχι απο τι άλλο? δεν ειχα παρατηρησει ποτε κάτι περίεργο στον δείκτη θερμοκρασίας για να υποψιαστώ οτι μπορεί να έχει λάθος ενδειξη και φυσικά δεν δουλευε ποτέ με τον δεικτη στα κοκκινα προς θεου.

thanos_s
09/11/2012, 16:33
Τι διαβαζουμε ρπμ...

notakos600
10/11/2012, 07:15
Πολύ πιθανό να μην σας τα εξηγώ καλά...
Η αλλαγή λαδιών έγινε στα 6.5k χλμ.
Λάδι είχε φυσικά, το είχα τσεκαρει..τπτ το ανησυχητικο.
Υπήρχε ο θόρυβος που ανέφερα στο πρώτο post (σε καμια περιπτωση δεν ήταν κάτι τραγικό, μαλιστα απο αλλους ηταν πολυ δυσκολο να διαπιστωθει αλλά επειδή το ηξερα το μοτερ, εγώ το ακουγα), το πήγα και του ζητησα να κανει έτσι και αλλιώς το σχετικό service καθότι ήταν η ώρα του, και ο θόρυβος εξαφανίστηκε.
Μου είπε πως δεν υπήρχε κάποιο άλλο θέμα με τη μηχανή και όπως ειπα οταν την πήρα το μοτερ ακουγοταν σαν καινουριο.
Μπορεί να πάθει τέτοια ζημιά η φλάτζα απο κακή βενζίνη? αν οχι απο τι άλλο? δεν ειχα παρατηρησει ποτε κάτι περίεργο στον δείκτη θερμοκρασίας για να υποψιαστώ οτι μπορεί να έχει λάθος ενδειξη και φυσικά δεν δουλευε ποτέ με τον δεικτη στα κοκκινα προς θεου.

Να πάρεις κανένα στυλιάρι και να τους κυνηγάς όλους; χόντα, μηχανικούς, ηλεκτρολόγους, τον περιπτερά απέναντι στο Σαρακάκη, τον ίδιο το Σαρακάκη, τι να πω ρε πστμ...