PDA

View Full Version : Ακραια Διαβρωση μεσα σε ενα βραδυ



GiannisBlessed
29/10/2012, 23:20
Σε μηχανη φιλου ιδια με την δικια μου (cbr600 f4i) ειχαμε ενα πολυ μυστηριο περιστατικο που μας εχει αφησει αφωνους.
Ειμαστε στην Κερκυρα, ξεκουκουλώνει το πρωι την μηχανη του την οποια την παρκαρει σε ενα τυπικο καντουνι και βρησκει
την μανετα του φρενου να εχει πιασει αλατα (ασπρη ματ με πολλες κυλιδες σαν απο σταγονες βροχης) τα οποια ειχαν δημιουργηθει-εισχορησει στον αξονα της με αποτελεσμα η να μην επιστρεφει..
Oλες οι βιδες τιμονοπλακας, καθρεφτων και ζελατινας εχουν υποστει απο λιγη εως παρα πολυ διαβρωση (καποιες σκουριασαν εντονα και καποιες ειναι σαν να τις ριξαμε στην θαλασσα για μερες, μεσα σε μια νυχτα κυριολεκτικα),

Tο κεντρικο παξιμαδι της τιμονοπλακας εχει ελαφρα σκουριασει,

Oι ταπες απο τα καλαμια και αυτες εχουν ανεξιτιλα σημαδια αλατων και πρασινα καταλυπα πανω τους,

Tελος τα χειριστηρια(φωτα, φλας) ειναι σαν πιτσιλιμενα με ασπρες σταγονες οι οποιες οσο και να τριψουμε δεν εξαφανιζονται απο πανω τους με αποκορυφομα τον κοκκινο διακοπτη (kill switch) το οποιο εχει δυο σταγονες οι οποιες το εχουν καψει - αλλοιωσει και εχουν δημιουργησει αισθητο βαθουλομα στο σημειο της σταγονας.

9 στους 10 λεκεδες ειναι ανεξιτιλοι πχ kill switch. Πρεπει να τονισουμε οτι ολα αυτα το προιγουμενο βραδυ ηταν σε πραγματικα αριστη κατασταση!!!
Καποια επιπλεον στοιχεια, εχουμε βροχερο καιρο και επισης και η δικια μου και η μηχανη του παιδιου περαστικαν με σπρει σιλικονης για γιαλυσμα. Η δικια μου μηχανη, παρκαρισμενη δυο στενα πιο κατω, χωρις κουκουλα δεν επαθε τιποτα!

Αφου λοιπον αυτα καπως προχειρα καθαριστικαν (κυριως ειδαμε οτι δεν καθαριζαν ευκολα και μπλεξαμε ασχημα), η μηχανη αλλαξε θεση και ξανασκεπαστηκε για ενα βραδυ, το επομενο πρωι την βρηκαμε στην ιδια κατασταση με το προιγουμενο πρωι, και λιγο χειροτερα! Αφιερωνοντας λιγο χρονο σημερα, βγαλαμε την μανετα του φρενου και με εκπληξη διαπιστωσαμε οτι τα αλατα ειχαν δημιουργηθει ή εισχωρησει σε ολα τα εσωτερικα της σημεια σαν να την ειχαμε βουτιξει στην θαλασσα για καμια εβδομαδα! Η μανετα(σκετο αλουμινιο) με λιγο κρεμα καθαρισε κατα το 90% αλλα ακομα σε μερικα σημεια φαινονται μερικες "σταγονες". ΟΛΗ η υπολοιπη μηχανη ειναι αριστη!

Τι πιστευετε οτι μπορει να εγινε? Πως προτεινετε να καθαριστουν ολα αυτα?

George_Sp
29/10/2012, 23:24
Η κουκούλα έμπαινε και τα προηγούμενα βράδια? Η κουκούλα από ποιότητα και παλαιότητα τί λέει?

GiannisBlessed
29/10/2012, 23:37
η κουκουλα μπαινει καθε βραδυ.
ειναι oxford των 20ε απο το πρακτικερ.
την εχει 2 χρονια.
και η μηχανη το πρωι καθε μερα χρησημοποιηται.

Lioulios
29/10/2012, 23:40
Το μονο σιγουρο για μενα ειναι οτι φταιει η κουκουλα.
Κατα πασα πιθανοτητα ...σε συνδιασμο με τον καιρο και την υγρασια ...πιθανον να σκεπαστηκε με ζεστη μηχανη και να εγινε ενα ωραιο θερμοκηπιακι...Στη συνεχεια ξανακρυωσε σκεπασμενη και εγινε οτι εγινε .

... Εκει παει το μυαλο μου.

GiannisBlessed
29/10/2012, 23:48
ισως.....αλλα γιατι μονο σε αυτα τα σημεια?

Lioulios
29/10/2012, 23:52
λογο υλικου μαλλον.

Τσεκαρατε το μηχανακι παντου; Το υποπλαισιο απο κατω κτλ ;

GiannisBlessed
30/10/2012, 00:02
παντου...εχει προσβαλει αλουμινιο,ατσαλι,πλαστικο ταπανταολα μονο στην περιοχη περιμετρικα του τιμονιου.
ολη η η υπολοιπη μηχανη ειναι κομπλε.
εχουμε μεινει και ξυνουμε τις κεφαλες μας....:confused:

Lioulios
30/10/2012, 00:07
κατσε να μπουν οι ειδικοι γιατι και εγω ξυνω το κεφαλι μου

thanos_s
30/10/2012, 00:32
Εαν μιλαγαμε μονο για μεταλλα θα ψαχναμε για οξειδωση. Επειδη λες οτι ειναι σαν πιτσιλιες και παρουσιαστηκε και στα πλαστικα, εμενα μου κανει για διαβρωση απο καποιο οξινο-βασικο διαλυμα που καποιος πιτσιλισε στη μηχανη.δεν υπαρχει αλλος τροπος να γινει τετοια ζημια σε πλαστικο κομματι σε λιγες ωρες..

Μου κανει δολιοφθορα..

George_Sp
30/10/2012, 01:18
μύκητας πάνω σε αλουμίνιο

272736

272737

μύκητας πάνω σε πλαστικό

272738

George_Sp
30/10/2012, 01:21
Εαν μιλαγαμε μονο για μεταλλα θα ψαχναμε για οξειδωση. Επειδη λες οτι ειναι σαν πιτσιλιες και παρουσιαστηκε και στα πλαστικα, εμενα μου κανει για διαβρωση απο καποιο οξινο-βασικο διαλυμα που καποιος πιτσιλισε στη μηχανη.δεν υπαρχει αλλος τροπος να γινει τετοια ζημια σε πλαστικο κομματι σε λιγες ωρες..

Μου κανει δολιοφθορα..

αυτό το μέσα σε λίγες ώρες και μένα μου κάνει περίεργο...ακόμα και οι μύκητες δηλαδή πολύ σπάνια να πολλαπλασιαστούν με τέτοιο ρυθμό πάνω σε σχετικά αεριζόμενη επιφάνεια εν μία νυκτί.

προσπάθησε να δεις αν το σενάριο πιτσίλισμα από ανθρώπινο χέρι στέκει......μια καλή παρατήρηση είναι αν δεις οτι τα σημάδια ακολουθούν μια πορεία από πάνω προς τα κάτω σαν να άνοιξε κάποιος ένα σπρέυ πάνω από τη μηχανή. π.χ. στα πιο κρυφά σημεία δε θα έχει κάτι και πιο πολύ θα βρεις σε επίπεδες μεγαλύτερες επιφάνειες.

τέλος μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ.

thanos_s
30/10/2012, 03:14
Ο μυκητας ουλες ουτε σε ανθρωπινο δερμα δεν προλαβαινει καλα καλα να κανει σε λιγες ωρες... Η ουλη στο πλαστικο μου κανει για διαβρωση απο χημικο, καθως και το οτι μιλαμε για μια συγκεκριμενη περιοχη της μοτο, και την πρωτη που θα εβαζε στοχο καποιος...

toyar
30/10/2012, 05:16
αν η κουκουλα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ εχει σημαδια καποιος εριξε κατι
πανω απο το μηχανακι τι υπηρχε;(τοιχος, μπαλκονι, σκεπαστρο), πιθανον η βροχη ξεπλυνε κατι διαβρωτικο απο πανω (π.χ σοβα)και το απλωσε στη μηχανη

yannis24
30/10/2012, 08:30
αν η κουκουλα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ εχει σημαδια καποιος εριξε κατι
πανω απο το μηχανακι τι υπηρχε;(τοιχος, μπαλκονι, σκεπαστρο), πιθανον η βροχη ξεπλυνε κατι διαβρωτικο απο πανω (π.χ σοβα)και το απλωσε στη μηχανη

+1000.....

sapila racing
30/10/2012, 09:15
Μην βαζετε κουκούλα που δεν αναπνέει. Εν ανάγκη καντε τις μερικές τρύπες.

DrIoannis
30/10/2012, 10:31
Πλύνε την κουκούλα εσωτερικά εξωτερικά αλλά πριν δες το σημείο που σκεπάζει τα επίμαχα σημεία αν έχει ίχνη χημικού κλπ.
Very strange indeed...

Πολυμήχανος
30/10/2012, 10:41
Μπας και χάνει κάπου η τρόμπα του φρένου υγρό; Ή το σωληνάκι; Ή η ένωση;

Εξηγεί κάποια από τα συμπτώματα...

fotis3
30/10/2012, 12:06
εμενα για μαλακια στο πλυσιμο μου κανει.

George_Sp
30/10/2012, 12:08
εμενα για μαλακια στο πλυσιμο μου κανει.

αφού αυτές τις μέρες στα μέρη τους έριχνε βροχές και καταιγίδες.....δε νομίζω να έκατσε να πλύνει τη μηχανή.

Panoskl
30/10/2012, 12:21
Κάτω από το σημείο που ήταν παρκαρισμένη η μηχανή υπήρχε μήπως φρεάτιο υπονόμου ή κάτι σχετικό;

Αν έφευγε κάποιο αέριο από τον υπόνομο (π.χ. υδρόθειο) λογικά μπορεί να μαζευόταν στο πάνω μέρος της κουκούλας αν είναι ελαφρύτερο από τον αέρα.

Μιας και η μανέτα είναι στο πιό ψηλό σημείο με το τιμόνι κλειδωμένο μπορεί να εξηγείται έτσι;

Τρελό σενάριο όλο αυτό, αλλά λέμε τώρα.

fotis3
30/10/2012, 13:05
αφού αυτές τις μέρες στα μέρη τους έριχνε βροχές και καταιγίδες.....δε νομίζω να έκατσε να πλύνει τη μηχανή.

απλα ειδα το θεμα και μου θυμισε καποια περιστατικα διαβρωσης απο πλυσιμο σε πλυντηριο με χημικους αφρους και διαφορα αλλα χημικα.:confused:

sapila racing
30/10/2012, 13:10
Καποια επιπλεον στοιχεια, εχουμε βροχερο καιρο και επισης και η δικια μου και η μηχανη του παιδιου περαστικαν με σπρει σιλικονης για γιαλυσμα. Η δικια μου μηχανη, παρκαρισμενη δυο στενα πιο κατω, χωρις κουκουλα δεν επαθε τιποτα!



Aν τις πλύνατε με καποιο χημικό πριν ρίξετε το σπρέι, πιθανότατα φταίει αυτό.
Αλλιώς οι υποψίες πέφτουν στο σπρέι, σε συνδυασμό με τις υπάρχουσε συνθήκες και το κουκούλωμα.

nassosxlvbros
30/10/2012, 13:26
Παλιοδουλειά μου βρωμάει.....:evil:

akis_trevor
30/10/2012, 13:41
ασυμμετρη απειλη!!!:D
οπως ειπαν και τα παιδια,παιζει να εριξαν η απλα να επεσε κατι πανω.η κουκουλα εχει καποια φθορα-σημαδια εσωτερικα ή εξωτερικα;

devil's animal
30/10/2012, 14:10
αυτο που μπορει να κανει τετοια ζημια (σε στυλ σταγονες) ειναι το Swaz...
δυστυχως καποια πλυντηρια το χρησιμοποιουν για να καθαριζουν τις πολυ βρωμικες μοτοσυκλετες...

αν ομως δεν το πλυνατε το μηχανακι, αποκλειουμε το γεγονος του "ηθελημενου" χημικου και παμε στο σεναριο της δολιοφθορας...

οτι και ζημια να κανει η μη αναπνεουσα κουκουλα,μεσα σ'ενα βραδυ δεν γινονται αυτα τα πραγματα...(και ειδικα σε πλαστικα)...
:hunter::hunter:

KotsosDR
30/10/2012, 15:18
εχει σκεφτει κανεις το ενδεχομενο οξινης βροχης ??

nassosxlvbros
30/10/2012, 15:30
εχει σκεφτει κανεις το ενδεχομενο οξινης βροχης ??

Δύσκολο...με τόσο ακαριαία αποτελέσματα και ειδικά στα πλαστικά,99,999% βρωμοδουλειά μυρίζει...:(

KotsosDR
30/10/2012, 15:35
Δύσκολο...με τόσο ακαριαία αποτελέσματα και ειδικά στα πλαστικά,99,999% βρωμοδουλειά μυρίζει...:(

Kαι εμενα εκει θελει να παει το μυαλο ... :(

MG-KTiNoS
30/10/2012, 17:39
μπας κι έφαγε θάλασσα?
(πάρκαρε πχ παραλία ε??? κι μάζεψε σπεί από το θαλασσινό νερό? )

7gibernau
30/10/2012, 18:15
Μπας και είχε μπει κανά ζουδι μέσα και το κατουρησε;;

sniper
30/10/2012, 18:16
Ρε μπας και πέρασε ο Sandy από την Κέρκυρα πριν πάει Νέα Υόρκη;

MG-KTiNoS
30/10/2012, 18:35
Μπας και είχε μπει κανά ζουδι μέσα και το κατουρησε;;

Κάτι σε Άλιεν πχ???
:lol:

GiannisBlessed
30/10/2012, 18:46
καταρχας σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

οχι δεν ειχε πλυθει η μηχανη γιατι οπως ειπε κ ενας φιλος πιο πανω εχουμε βροχερο καιρο εδω, ειχε ομως περαστει με σπρει σιλικονης (το οποιο δεν νομιζω να προκαλεσαι το προβλημα καθως αλλα σημεια της μηχανης που περαστικαν δεν παρουσιασαν κανενα προβλημα και ολοκληρη η δικια μου μηχανη που περαστικε με το ιδιο σπρευ δεν επαθε τιποτα. το σπρευ αυτο χρησιμοποιεται εδω και καιρο απο μενα!)

οχι η μηχανη δεν ηταν παρκαρισμενη διπλα σε θαλασσα.

σκεφτηκαμε την οξινη βροχη αλλα θα την ετρωγαν και οι δυο μηχανες και δεν θα τα παθαινε του παιδιου που ηταν κουκουλομενη αλλα η δικια μου που ηταν σκετη!

swaz και χημικα δεν εχουν χρησιμοιποιηθει ποτε με εξαιρεση ενα καθαριστικο σπρευ της original bike spirits το οποιο ο φιλος το χρησιμοποιει καιρο και σε αλλες μηχανες ακομα και στην δικια μου και δεν εχει παρουσιασει ποτε τιποτα!

μυκητες...??τι να πω?

υπονομο δεν εχει απο κατω.

θα τσεκαρουμε την κουκουλα.

η δολιοφθορα θα μπορουσε να ειναι.οι ζημειες εγιναν με κλειδωμενο τιμονι και τα σημεια που επιρεαστηκαν περισσοτερο ηταν αυτα που εξηχαν της ζελατινας.αριστερη ταπα καλαμιου,μανετα φρενου κτλ.
η ζελατινα και η μασκα γενικα δεν δειχνουν κανενα σημαδι διαβρωσης αλλα και την στιγμη που την πρωτοειδε το παιδι δεν ηταν καν λερωμενα, παρ'ολα αυτα οι 6 βιδες που συγκρατουν την ζελατινα και οι βιδες των καθρευτων εχουν υποστει διαβρωση.
αν καποιος εριχνε κατι δεν θα ειχε αφησει εστω καποιο υπολοιπο πανω στην ζελατινα?
χωρια που ειμαστε καλα παιδια και δεν εχουμε εχθρους.:smokin:

αυριο θα βαλουμε φωτο.

LOUKILOUK
31/10/2012, 02:02
...χωρια που ειμαστε καλα παιδια και δεν εχουμε εχθρους.:smokin:

αυριο θα βαλουμε φωτο.[/QUOTE]

Γκομενοδουλειά...βιτριόλι....δεν παίζει άλλη εξήγηση...;):lol:...

vaska
31/10/2012, 08:01
Από όταν το διάβασα εχθές το θρεντάκι σου, ένα έρχεται στο μυαλό μου:"Ξεκαθάρισμα Λογαριασμών" όπως θα έλεγε και ο Σόμπολος.

Δυστυχώς είναι τέτοια τα σημεία και τόσο διαφορετικά μεταξύ τους, που μόνον έτσι εξηγείται. Αν είσαστε καλά παιδιά όπως λες, τότε κάποιος γείτονας ενοχλείται που παρκάρετε εκεί το μηχανάκι. Πες του φίλου σου να προσπαθήσει να θυμηθεί ποιος τελευταία του την είπε για το σημείο που παρκάρει ή αν με τη μοτό "έπιασε" άλλου πάρκιν.

Lioulios
31/10/2012, 08:11
Αφου σας λεει...

Ολο το μηχανακι ειναι οκ και μονο καποια τμηματα στο μπροστα αρπαξανε.
Πως μπορει καποιος να κανει δολιοφθορα .....χτυπωντας πχ ΜΟΝΟ τις βιδες του καθρεπτη και οχι τον καθρεπτη .Δεν μπορει να πηγανε με οξυνο διαλυμα και πανακια να το τριβανε.

...Αγαπουλα...Η κουκουλα !!!

vaska
31/10/2012, 08:48
Αφου σας λεει...

Ολο το μηχανακι ειναι οκ και μονο καποια τμηματα στο μπροστα αρπαξανε.
Πως μπορει καποιος να κανει δολιοφθορα .....χτυπωντας πχ ΜΟΝΟ τις βιδες του καθρεπτη και οχι τον καθρεπτη .Δεν μπορει να πηγανε με οξυνο διαλυμα και πανακια να το τριβανε.

...Αγαπουλα...Η κουκουλα !!!

Μιλάει για όλο σχεδόν το μπροστινό με έμφαση στα μεταλλικά κομμάτια αλλά και κάψιμο σε "πλαστικά" πάλι πάνω στο μπροστινό. Για μένα τόση φθορά και σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, δεν δικαιολογείται από φυσικά αίτια, με όσες κουκούλες να το σκεπάσεις και όσο σπρέυ σιλικόνης να ρίξεις. Υδροχλωρικό (κοινώς άκουα φόρτε) μου μυρίζει, ειδικά η αναφορά για άσπρες επικαθήσεις και πράσινη οξείδωση στ' αλουμίνια.

Σενάριο: "Ρε που...τη συνεχίζεις να παρκάρεις εδώ που σου είπα βάζω το αυτοκίνητο??? Τώρα θα δεις."

Σηκώνει το μπροστινό μέρος της κουκούλας, ρίχνει μισό μπουκαλάκι ακουα φόρτε, ξανασκεπάζει και πάει για ύπνο.


Το επόμενο πρωί η μηχανή κώλος.


Έχω καλπάζουσα φαντασία αλλά δεν βρίσκω άλλη δικαιολογία.

nassosxlvbros
31/10/2012, 09:47
Και οκ να δεχτούμε τη διάβρωση και τη φθορά στο μέταλλο από....τη φύση...(ακραία παραδοχή αλλά τέσπαν)
Η παράλληλη ζημιά στα πλαστικά δεν καταπίνεται ρε παιδιά με τίποτα....το μόνο που μου περνάει από το μυαλό είναι διαβρωτικό χρωμάτων,ασετόν,οξύ ή και όλα αυτά μαζί...αν μάλιστα η κουκούλα δεν έχει σημάδια φθοράς που σημαίνει δεν έσταξε κάτι από πάνω,αυτό αμέσως δηλώνει σήκωμα και ζημιά από χέρι,και όχι από τη φύση....

και σκέφτομαι τώρα:

-το οξύ τρώει τα μέταλλα αλλά όχι τα πλαστικά...
-το διαβρωτικό αλλάζει τα φώτα και στα 2
-το ασετόν τρώει τα πλαστικά,δεν επηρεάζει μέταλλα
-τα ισχυρά καθαριστικά λεκιάζουν μεν τα αλουμίνια αλλά δεν πειράζουν τα πλαστικά.

Lioulios
31/10/2012, 10:05
Βασκα ...Στο μυαλο σου ειμαι;;;

Λες να μ@μ@ησε λαθος πιτσιρικα;;;

alex14
31/10/2012, 11:48
Πιστευω οτι την ζημια την εκανε η κουκουλα και μαλλον πρεπει να την σκεπασε με ζεστο ακομη τον κινητηρα.

GiannisBlessed
31/10/2012, 12:26
οπως ειπα και πιο πανω.
το περιστατικο εγινε 2φορες (2 βραδια) σε διαφορετικες θεσεις.
παρκαρισμενη σε ηρεμο καντουνι.
το παιδι ηρθε κερκυρα για σπουδες φετος.εχει δεν εχει εναν μηνα που μενει εκει.
ποτε εκανε εχθρους?και ποτε μαθανε και που μενει?
παντως υπαρχει κατι ακομα που μπορει να στηρηξει το σεναριο της δολιοφθορας.
λιγες μερες πριν το περιστατικο ειχα παει με το δικο μου να τον επισκευτω και παρκαρα 2 μετρα πισω απο την δικια του στο καντουνι.ειχα παρκαρει με την αριστερη πλευρα σε ενα τοιχο κολλητα.ειχα κλεισει και καθρευτη και κλειδωσει το τιμονι.
50 λεπτα μετα κατεβηκα και βρικα την μηχανη μου σπρωγμενη 5 μετρα πιο κατω καταμεσης στο καντουνι.
την επομενη μερα ξανα πηγα και παρκαρα παλι στο ιδιο τοιχο και ειχαμε παραθυρα ανοιχτα αν ακουγαμε κατι να επεμβεναμε.
μετα απο κανα μισαωρο κατεβηκαμε και η μηχανη παλι ειχε σπρωχτει αθορυβα πιο κατω.
μας ηρθε η ιδεα να παρκαρω την δικια μου στην θεση του παιδιου με την κουκουλα και το παιδι μπροστα στον τοιχο με ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ενεργοποιημενο.(εχουμε ιδιο μοντελο ιδιο χρωμα)
παμε πανω και μετα απο λιγο ακουμε να βαραει το προειδοποιητικο του συναγερμου.
πεταγομαστε εξω και κατεβαινουμε.
τεσπα τελικα ειναι γνωστος μου ο τυπας και μας λεει οτι δεν γουσταρει να παρκαρουμε εξω απο το σπιτι του και να παμε να παρκαρουμε αλλου.το θεμα εληξε ειρηνικα και μας εδειξε και το παρκινγκ-γκαραζ του οπου προσφερε και στο φιλο μου οταν φευγει για μεγαλα διαστηματα να την φυλαει εκει μεσα...
δεν ξαναπαρκαραμε στον κολοτοιχο του και ολα ηταν κομπλε.
κατα του σενσαριο της δολιοφθορας ειναι το οτι η ζελατινα και η μασκα δεν εχουν την παραμικρη ζημια αλλα οι βιδες της ζελατινας την εχουν ακουσει...
εβαλε οξυ με πινελακι η το υγρο που χρησημοποιηθηκε δεν επιρεαζει την ζελατινα και την μασκα?

Cpt. Haddock
31/10/2012, 12:35
[...]
50 λεπτα μετα κατεβηκα και βρικα την μηχανη μου σπρωγμενη 5 μετρα πιο κατω καταμεσης στο καντουνι.
την επομενη μερα ξανα πηγα και παρκαρα παλι στο ιδιο τοιχο και ειχαμε παραθυρα ανοιχτα αν ακουγαμε κατι να επεμβεναμε.
μετα απο κανα μισαωρο κατεβηκαμε και η μηχανη παλι ειχε σπρωχτει αθορυβα πιο κατω.
μας ηρθε η ιδεα να παρκαρω την δικια μου στην θεση του παιδιου με την κουκουλα και το παιδι μπροστα στον τοιχο με ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ενεργοποιημενο.(εχουμε ιδιο μοντελο ιδιο χρωμα)
παμε πανω και μετα απο λιγο ακουμε να βαραει το προειδοποιητικο του συναγερμου.[...]

Αφου δεν εβαλαν κι εκρηκτικα στη μιζα, παλι καλα... :bawl:

sniper
31/10/2012, 12:37
Αφου δεν εβαλαν κι εκρηκτικα στη μιζα, παλι καλα... :bawl:

Mισές δουλειές ρπμ...

AntonyJazzFunk
14/11/2012, 19:57
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι ο φιλος του giannisblessed που εχει το cbr που επαθε οτι επαθε στην εξωτικη Κερκυρα..
Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!! Το παρακολουθούσα το θέμα απο το account του Γιαννη.. ακομα δεν εχω καταφέρει να βρω η να καταληξω στο πως εγινε.. αλλα σας εχω φωτογραφιες..

http://imageshack.us/a/img24/2579/img1371jb.jpg
http://imageshack.us/a/img818/4834/img1373px.jpg
http://imageshack.us/a/img823/5369/img1374cq.jpg
http://imageshack.us/a/img5/9596/img1376qj.jpg
http://imageshack.us/a/img856/4789/img1377y.jpg
http://imageshack.us/a/img687/3826/img1378i.jpg
http://imageshack.us/a/img832/4338/img1379iw.jpg
http://imageshack.us/a/img809/6896/img1381q.jpg
http://imageshack.us/a/img688/9332/img1382zg.jpg
http://imageshack.us/a/img40/7875/img1383rr.jpg
http://imageshack.us/a/img211/7750/img1384y.jpg
http://imageshack.us/a/img22/4005/img1387b.jpg
http://imageshack.us/a/img231/589/img1389ir.jpg
http://imageshack.us/a/img809/6364/img1390wt.jpg
http://imageshack.us/a/img341/4884/img1392v.jpg --> Mανετα φρενου απο κατω..
http://imageshack.us/a/img442/3271/img1395xl.jpg
http://imageshack.us/a/img692/5559/img1400ii.jpg --> οι περισσοτερες βιδες...αλλαχτηκαν με καινουριες
http://imageshack.us/a/img42/2316/img1401ac.jpg

To μονο που εκανα μεχρι τωρα για να διορθωσω την ζημια ηταν να αλλαξω σημερα οσες περισσοτερες βιδες μπορούσα.. για τα υπολοιπα τι προτεινετε? Το kill switch δεν φτιαχνεται δυστυχως..ολα τα μαυρα πλαστικα εχουν κυλιδες, και οι μανετες... Σιγουρα παω για αλλη μανετων, και αν μπορω να βρω οικονιμικα χειριστηρια..

thanos_s
15/11/2012, 07:37
Αυτο φιλε μου εχει γινει 90% απο ηλεκτρολυτες μπαταριας...το ποιος τους εριξε κτλπ ειναι μια αλλη υποθεση..

Sapadak
15/11/2012, 07:42
Αυτο φιλε μου εχει γινει 90% απο ηλεκτρολυτες μπαταριας...το ποιος τους εριξε κτλπ ειναι μια αλλη υποθεση..

Εκεί πήγε και εμενα το μυαλό μου (οχι ομως για τις σκουρίες αλλα για τις ασπρίλες)

Πως ομως ρε γμτ??πως?

nassosxlvbros
15/11/2012, 08:19
100% δολιοφθορά με χημικό..τώρα είναι οξύ ή κάτι άλλο καυστικό δεν έχεις παρά να ψαχτείς να το βρεις...ο καιρός και τα φαινόμενα δεν φταίνε πάντως!

AntonyJazzFunk
15/11/2012, 09:55
Δεν εχω εχθρους εδω..ακομα..:smokin: Δεν μπορω να σκεφτω καποιον που να το εκανε...εδω ειναι πολυ ηρεμα τα πραγματα.. σαν να εχει φαει καμια λεκανη με χλωρινη η κανα οξυνο καθαριστικο μπανιου απο τα πανω σπιτια...μιας και η ζελατινα προστατεψε καποια πραγματα.. καθε μερα το ψαχνω... παντως την μηχανη δεν την εχω ξανακουκουλωσει απο τοτε.. :ZZZ:

dankannn
15/11/2012, 10:38
Εγώ θα έλεγα ότι το πήγες σε κάνα πλυντήριο μάπα και αυτός έκανε μαλακια με τα
χημικά που βάζουν και στο γαμησε.
Έχω δει σημάδια αντίστοιχα σε γνωστό μου , τώρα για να μη υπάρχουν διαφωνίες θα πω ότι περά από το χημικό είναι και πόση ώρα το άφησε επανω πριν το πλυνει.
Εδώ στην Αθηνά τα πλακώνουν στο τσακ μπαμ και τα πλένουν.
Εκεί λόγο νησιού μπορεί να το έριξε επάνω να σήκωσε κάνα τηλέφωνο να μίλησε με κάνα γείτονα και έγινε η ζημιά.
Μπορεί να το επλυνε και να το σκούπισε μετα αλλά αυτό είχε αρχίσει αντίδραση από κάτω και εγινε η ζημια
Για θυμήσου μπας και το ειχες πλύνει τότε που έγινε το πρόβλημα ?
Και φυσικά αυτό που λένε και τα παιδια κάποιος να σου έριξε κάτι.

cityfly
15/11/2012, 11:07
Δεν εχω εχθρους εδω..ακομα..:smokin: Δεν μπορω να σκεφτω καποιον που να το εκανε...εδω ειναι πολυ ηρεμα τα πραγματα.. σαν να εχει φαει καμια λεκανη με χλωρινη η κανα οξυνο καθαριστικο μπανιου απο τα πανω σπιτια...μιας και η ζελατινα προστατεψε καποια πραγματα.. καθε μερα το ψαχνω... παντως την μηχανη δεν την εχω ξανακουκουλωσει απο τοτε.. :ZZZ:

αν έτρωγε κάτι από πάνω δεν θα είχε σημάδια και η κουκούλα;

AntonyJazzFunk
15/11/2012, 12:27
dankannn δεν την εχω παει ποτε σε πληντυριο την μηχανη..παντα μονος μου και παντα με ειδικα σαπουνια και γυαλιστικα σπρευ για μηχανες.. συγκεκριμενα τον τελευταιο καιρο τοτε την γυαλιζα με της "Original Bike spirits" το spray cleaner and polish.. το εβαζε και ενα αλλο παιδι το ιδιο και δεν ειχαμε ποτε αρνητικο θεμα..

η κουκουλα δεν εχει σημαδια...την τσεκαρα...θελω πολυ να μαθω πως εγινε και αν καποιο α#@$%ι σηκωσε την κουκουλα εκεινο το βραδυ και εριξε κατι...αλλα δεν βλεπω να καταληγω καπου..:confused::mad:

dankannn
15/11/2012, 13:01
Τι άλλο να πω , κάτι θα σου έριξαν.
Γενικά στην επαρχία έχουν ενα θέμα, πχ parking.
Είναι όλα δικά τους.
Χαχα

fidel_98_99
15/11/2012, 13:04
Το επαρχια με γιωτα
χαχα

dankannn
15/11/2012, 13:17
Το επαρχια με γιωτα
χαχα

OK master

DrIoannis
15/11/2012, 13:57
Από τις photo θα έλεγα ότι κάτι χύθηκε επάνω στην μηχανή...

Red Rider
15/11/2012, 14:50
Ακριβώς έτσι έγιναν οι βίδες μου και κάποια βαμμένα μαύρα μεταλλικά σημεία με αυτή η ασπρη ψώρα,σκούριασαν δισκόπλακες..
Ολα αυτά επειδή το άφησα κοντα στη θάλασσα για μερικές μέρες.
Μήπως έφαγε κάποιο σπρέι θαλασσας χωρίς να το καταλάβεις,και έμεινε με τα αλάτια,κάνοντας ζημιά εν αγνοία σου?

AntonyJazzFunk
15/11/2012, 15:52
RedRider παρκαρω αρκετα μακρια απο την θαλασσα, μεσα στα καντούνια... σιγουρα κατι χηθηκε πανω στην μηχανη...αλλα τι και πως?? χαχα δεν θα το βρουμε ποτε.. :cry:

GiannisBlessed
15/11/2012, 15:57
Παιδες να θυμισω οτι το φαινομενο εγινε δυο φορεςδιαδοχικα.οποτε δολιοφθορα 2 φορες;
οι βιδες που ηταν καλυμενες απο την ζελατινα την γλυτωσαν.οτι επεσε επεσε ακριβως απο πανω

tweek
15/11/2012, 16:13
Απο τις φωτογραφίες εγώ θα έλεγα, ενδεχόμενη κακή ποιότητα, αλλά κυρίως ίσως, αποθήκευση της κουκούλας σε υγρασία και ενδεχόμενους μύκητες, σε συνδιασμό με την υγρασία της περιοχής και την κουκούλα που έμεινε πάνω στην μηχανή υπο αυτες τις συνθήκες....
Ποιός νιώθει αρκετά τυχερός για να πάρει την κουκούλα να την βάλει στη μηχανή του στο μέρος αυτό και να την αφήσει εκεί ένα βράδυ να δούμε?

AntonyJazzFunk
15/11/2012, 16:26
Σωστος ο tweek.. Παιζει πολυ αυτο γιατι την μηχανη συνηθως την σκεπαζα ζεστη, δεν ειχα σκεφτει ομως οτι μπορει να γινει κατι τετοιο... Οντως εχει υπερβολικη υγρασια εδω και ειδικα εκεινες τις μερες ο καιρος ηταν βροχερος, οποτε παιζει να την σκεπασα ζεστη και βρεγμενη...αν ομως το προκαλεσε η κουκουλα γιατι την ακουσε μονο το τιμονι και οχι και η υπολοιπη μηχανη?

tweek
15/11/2012, 16:35
Πολλοι οι παράγοντες αλλά νομίζω πως μόνο και μόνο το οτι ενδεχομένως εκεί θα μάζεψε υδρατμούς ειδικά αν την σκέπασες ζεστή...είναι αρκετό.
Απο τεχνικής απόψεως ? το δικό μου μυαλό θα πήγαινε στο ότι το τιμόνι είναι το πιο εκτεθημένο κομμάτι σε τέτοια θέματα και πως με ενδεχόμενο αεράκι η υγρασία θα καθόταν κατευθείαν πάνω σε αυτά τα μέρη για να κάνει την δουλειά της.
Κρίμα γιατί νομίζω είναι πολύ δυσκολο να το ξεφορτωθείς....Με καθαριστικά δηλαδή δεν νομίζω να δεις καμία διαφορά.

AntonyJazzFunk
15/11/2012, 16:41
Παιζει παρα πολυ αυτο που λες... δεν στεκει να το εκανε καποιος εδω... πιο πολυ απολλα στεκει αυτο με την κουκουλα..ζεστή βρεγμενη μηχανη, πολυ υγρασια στην περιοχη...

GiannisBlessed
16/11/2012, 18:10
ρε παιδια δεν παιζει να παθει κατι τετοιο απο κουκουλα.
αν παθαιναν κατι τετοιο οι μηχανες με την μια θα το ηξεραν και οι πετρες με τοσες κουκουλες που χρησημοποιουνται καθημερινα.
στο κατω κατω τι μπορει να παθει μια μηχανη απο την ζεστη και το νερο μεσα σε ενα βραδυ...?
τα πλαστικα τι επαθαν?και αυτα απο υδρατμους?
κανει μπαμ οτι οτι επεσε επεσε απο πανω γιατι οτι ηταν καλυμενο την γλυτωσε.

siraxanz
16/11/2012, 22:11
ακουα φορτε μαν,

AntonyJazzFunk
19/11/2012, 14:17
Guys η μηχανη ηταν σκεπασμενη και η κουκουλα δεν εχει ουτε ενα σημαδι... :P :mad: