PDA

View Full Version : Πρόσκληση για εξόφληση της οφειλής σας



dimitrism
31/10/2012, 08:21
Πρόσκληση για εξόφληση της οφειλής σας

Αυτό ήταν το θέμα της συστημένης επιστολής που έλαβα από την ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΑΕ και με προσκαλεί να εξοφλήσω, μέχρι το τέλος του τρέχοντος μήνα, την οφειλή που προκύπτει από τις διελεύσεις (από σταθμούς διοδίων) που πραγματοποίησα με το αυτοκίνητό μου χωρίς να καταβάλω το ανάλογο τέλος.

Υπάρχει μάλιστα και συνημμένος πίνακας που αναφέρει αναλυτικά τους σταθμούς, τις λωρίδες, τις ώρες και τις ημερομηνίες διελεύσεων.

Η επιστολή κλείνει αναφέροντας ότι η μη εμπρόθεσμη εξόφληση συνεπάγεται την υποχρέωση πληρωμής του 20πλάσιου του οφειλομένου ποσού.

Έχει λάβει κανένας άλλος τέτοια επιστολή;

Γνωρίζετε κάποια περίπτωση που να έχει επιδοθεί διαταγή πληρωμής;

Τι λένε οι νομικοί μας;

Εξόφληση ή... recycle bin?

Sapadak
31/10/2012, 08:40
Η επιστολή κλείνει αναφέροντας ότι η μη εμπρόθεσμη εξόφληση συνεπάγεται την υποχρέωση πληρωμής του 20πλάσιου του οφειλομένου ποσού.

Η πρωτη διελευση που δε πληρωσες πότε έγινε?
Και απο τότε μεχρι και τέλος του μήνα το θεωρουν εμπροθεσμο???

Cpt. Haddock
31/10/2012, 09:05
Εξόφληση ή... recycle bin?

Recycle bin για να δουμε τι θα συμβει :D

dimitrism
31/10/2012, 09:23
Η πρωτη διελευση που δε πληρωσες πότε έγινε?
Και απο τότε μεχρι και τέλος του μήνα το θεωρουν εμπροθεσμο???

Οι διελεύσεις έγιναν απο 9-7-2011 έως 16-9-2011

Billymuse
31/10/2012, 10:00
Οι διελεύσεις έγιναν απο 9-7-2011 έως 16-9-2011

α μόνο 2 μήνες? θεοςςςς, κοίτα λογικά κάποιο παραθυράκι θα υπάρχει νομικά γιατί σαν πρόστιμο είναι παράνομο,επειδή υπάρχει αστική εύθυνη δεν μπορεί ένας ιδιώτης στη προκυμένη η Α.Ε Ολυμπία... να σου επιβάλει πρόστιμο δίοτι είσαι και εσύ ιδιώτης,τώρα όμως δεν ξέρω τι αλλάξανε ακριβώς στο νόμο για τα διοδια...και σου το επιβάλλει η τροχαία επι της ουσίας..

vaska
31/10/2012, 10:02
α μόνο 2 μήνες? θεοςςςς, κοίτα λογικά κάποιο παραθυράκι θα υπάρχει νομικά γιατί σαν πρόστιμο είναι παράνομο,επειδή υπάρχει αστική εύθυνη δεν μπορεί ένας ιδιώτης στη προκυμένη η Α.Ε Ολυμπία... να σου επιβάλει πρόστιμο δίοτι είσαι και εσύ ιδιώτης,τώρα όμως δεν ξέρω τι αλλάξανε ακριβώς στο νόμο για τα διοδια...και σου το επιβάλλει η τροχαία επι της ουσίας..

14 μήνες και βάλε

calmen
31/10/2012, 11:30
δεν ξερω τι θα εκανα στην θεση σου...αν θα το πληρωνα...

αλλλα το μονο στανταρ ειναι οτι δεν θα ξανα πληρωνα διοδια ποτε!!! μεχρι να βγαλω τα σπσμενα..Χ10...
αλλα ρε φιλε βαλε κατι στην πινακιδα σου να μην σε βρισκουν ποτε...:)

George_Sp
31/10/2012, 11:32
υπάρχει λόγος που γράφει πρόσκληση και όχι διαταγή πληρωμής.

στον κάλαθο αχρήστων :)

Cpt. Haddock
31/10/2012, 11:34
αλλα ρε φιλε βαλε κατι στην πινακιδα σου να μην σε βρισκουν ποτε...:)


[...] την οφειλή που προκύπτει από τις διελεύσεις (από σταθμούς διοδίων) που πραγματοποίησα με το αυτοκίνητό μου[...]



υπάρχει λόγος που γράφει πρόσκληση και όχι διαταγή πληρωμής.
στον κάλαθο αχρήστων :)

Ετσι, ετσι. Αφου αλλος θα πληρώσει :lol:

George_Sp
31/10/2012, 11:51
Ετσι, ετσι. Αφου αλλος θα πληρώσει :lol:

μην βγάζεις συμπεράσματα. μου χει έρθει αντίστοιχη πρόσκληση πριν 1μιση χρόνο για διελεύσεις του 2010 με το αυτοκίνητο.

ρώτησα φίλο δικηγόρο αλλά και στο κίνημα κατά των διοδίων για να είμαι 3πλά καλυμμένος.
ο τελευταίος νόμος ακόμα δε τους δίνει δικαιοδοσία για αποστολή διαταγής πληρωμών.
μόνη περίπτωση να μην μπορείς να αρνηθείς είναι να δεις το ζητούμενο ποσό μέσω της εφορίας.

όσο σου στέλνουν ραβασάκια ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ μπορείς άνετα να τα βάζεις στον τοίχο για ντεκόρ :)

Cpt. Haddock
31/10/2012, 11:52
όσο σου στέλνουν ραβασάκια ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ μπορείς άνετα να τα βάζεις στον τοίχο για ντεκόρ :)

Φυσικα. Να μαζεύονται μεχρι να ερθει το συνολικο ποσο σε διαταγη πληρωμης με τις προσαυξησεις. :p

George_Sp
31/10/2012, 11:54
σου χει έρθει και τα γράφεις με τόση σιγουριά? γιατί δε βρίσκω λόγο να τρομοκρατούμε τον κόσμο που διαβάζει δίχως λόγο.

Cpt. Haddock
31/10/2012, 12:03
σου χει έρθει και τα γράφεις με τόση σιγουριά? γιατί δε βρίσκω λόγο να τρομοκρατούμε τον κόσμο που διαβάζει δίχως λόγο.

Οχι, εγω δεν τρομοκρατω κανενα. Ουτε ομως εφησυχαζω τους αλλους με μονο παραδειγμα το δικο μου. Ειναι σα να τους λες "μπειτε στο δακτυλιο ανετα, εμενα δε με εχουν γραψει ποτέ" :lol:


Αλλωστε, εγω πρωτος εγραψα για recycle bin ωστε να μαθουμε οι υπολοιποι τι συμβαινει :D

George_Sp
31/10/2012, 12:06
όποιος θέλει να μάθει για τις ''προσκλήσεις'' πληρωμής από ιδιώτες προς ιδιώτες και τη διαφορά τους με τις ''διαταγές'' πληρωμής ανοίγει το google και ψάχνει.
όπως και για τα διόδια.

εδώ απλά παραθέτουμε τις εμπειρίες μας και φροντίζουμε να μην τρομοκρατούμε τον κόσμο.

Cpt. Haddock
31/10/2012, 12:09
όποιος θέλει να μάθει για τις ''προσκλήσεις'' πληρωμής από ιδιώτες προς ιδιώτες και τη διαφορά τους με τις ''διαταγές'' πληρωμής ανοίγει το google και ψάχνει.
όπως και για τα διόδια.
εδώ απλά παραθέτουμε τις εμπειρίες μας και φροντίζουμε να μην τρομοκρατούμε τον κόσμο.

Οχι Γιωργάκη, δε θα μας πεις και τι θα γράφουμε...

George_Sp
31/10/2012, 12:41
Οχι Γιωργάκη, δε θα μας πεις και τι θα γράφουμε...

Δεν αντιλαμβάνεσαι σωστά αυτά που γράφω. Δε σου υπαγόρεψα τί θα γράφεις.

dimitrism
31/10/2012, 17:42
Το σκίσαμε το θέμα...

vaska
31/10/2012, 18:47
Το σκίσαμε το θέμα...

Καταδικασμένο ήταν από τη γέννησή του. Τι περίμενες δλδ σ' ένα φόρουμ?? Να δοθεί απάντηση στο αν Ιδιώτης κυνηγήσει νομικά Ιδιώτη τι θα συμβεί?? Γιατί περί αυτού πρόκειται.
Όλοι στηρίζονται στο γεγονός ότι είναι ασύμφορο για μια εταιρία να κυνηγήσει νομικά, μικροποσά, από την άλλη ποιος μου λέει εμένα ότι ένα πρωινό δεν ξυπνάνε με διάθεση να σκίσουν κάποιους στα δικαστήρια προς παραδειγματισμό και αποφυγή νέων παρόμοιων περιστατικών??
Και άντε ας πούμε ότι ήρθαν τέτοια ραβασάκια σε μένα και σε σένα και τα γράψαμε στ' απαυτάρια μας και τπτ δεν έγινε, πόσο ασφαλές είναι να πούμε "παιδιά γράφτε τους και πετάξτε τα ραβασάκια στα σκουπίδια, δεν θα σας κάνουν τπτ"???

Billymuse
31/10/2012, 18:48
Το σκίσαμε το θέμα...

δυστηχώς γιατι είναι ένα θέμα που θα πρέπει να ξέρουμε όλοι για να μα μη μας πίανουν σέκους κράτος και ανώνυμες εταιρίες που βάζουν διόδια κάθε 20 μέτρα

spyrakos35
31/10/2012, 20:18
Όλοι στηρίζονται στο γεγονός ότι είναι ασύμφορο για μια εταιρία να κυνηγήσει νομικά, μικροποσά, από την άλλη ποιος μου λέει εμένα ότι ένα πρωινό δεν ξυπνάνε με διάθεση να σκίσουν κάποιους στα δικαστήρια προς παραδειγματισμό και αποφυγή νέων παρόμοιων περιστατικών??


έχε υπόψιν σου οτι σε περίπτωση που πάνε στα δικαστήρια θα αξιώσουν και την δικαστική δαπάνη και τυχόν άλλα έξοδα (δικαστικοί επιμελητές κλπ κλπ)....
οπότε το κόστος για αυτούς είναι μηδέν.... και για σένα μεγάλο (συγκριτικά με το ποσό που θα μπορούσες να είχες δώσει και να αποφύγεις την μανούρα)
τα λέω καλά κυρία Ερρικα?

vaska
31/10/2012, 20:34
έχε υπόψιν σου οτι σε περίπτωση που πάνε στα δικαστήρια θα αξιώσουν και την δικαστική δαπάνη και τυχόν άλλα έξοδα (δικαστικοί επιμελητές κλπ κλπ)....
οπότε το κόστος για αυτούς είναι μηδέν.... και για σένα μεγάλο (συγκριτικά με το ποσό που θα μπορούσες να είχες δώσει και να αποφύγεις την μανούρα)
τα λέω καλά κυρία Ερρικα?

Ναι βρε το ξέρω, αλλά αν εγώ δεν πληρώσω που είναι το επόμενο βήμα, προχωράνε σε διαταγή πληρωμής και αναγκαστική κατάσχεση που είναι ασύμφορο για μικρά χρηματικά ποσά γιατί έχει έξοδα κάτι 3χίλιαρα κλπ κλπ.

Αυτό που λέω όμως είναι ότι αν κρίνουν ότι το κακό έχει παραγίνει (δυστυχώς έχουν τον νόμο με το μέρος τους) μπορούν να φτάσουν μέχρι τέλους μερικές περιπτώσεις που θα λειτουργήσουν ως μέσο εκφοβισμού για τους υπολοίπους. Οπότε (και αυτό είναι η απάντηση στο παλικάρι που ρωτάει) πράττεις κατά το δοκούν και δεν λαμβάνεις υπ' όψιν σου φορουμίστικες συμβουλές παρά μόνον από τον δικηγόρο σου, αφού το να γράψει ο οποιοσδήποτε οτιδήποτε ουδεμία βαρύτητα αλλά και αξία έχει μιας και τις όποιες συνέπειες τις επωμίζεσαι εσύ.

:wave2:

guzzistas
31/10/2012, 20:38
... πράττεις κατά το δοκούν και δεν λαμβάνεις υπ' όψιν σου φορουμίστικες συμβουλές παρά μόνον από τον δικηγόρο σου, αφού το να γράψει ο οποιοσδήποτε οτιδήποτε ουδεμία βαρύτητα αλλά και αξία έχει μιας και τις όποιες συνέπειες τις επωμίζεσαι εσύ.

:wave2:


Σωστός ;) Τα υπόλοιπα είναι για να περνάμε την ώρα μας εδώ μέσα.

mtsop
01/11/2012, 07:08
Υπάρχει παλαιότερο αντίστοιχο θέμα

trelf
04/11/2012, 12:42
έχε υπόψιν σου οτι σε περίπτωση που πάνε στα δικαστήρια θα αξιώσουν και την δικαστική δαπάνη και τυχόν άλλα έξοδα (δικαστικοί επιμελητές κλπ κλπ)....
οπότε το κόστος για αυτούς είναι μηδέν.... και για σένα μεγάλο (συγκριτικά με το ποσό που θα μπορούσες να είχες δώσει και να αποφύγεις την μανούρα)
τα λέω καλά κυρία Ερρικα?

οχι δεν τα λες καλα.....

εδω εταιρειες δεν κυνηγουν υπολοιπα πελατων της ταξης των 2000 ευρω,για τον λογο οτι δεν "αξιζει την φασαρια"....θα κυνηγησουν τα 2.5 ευρω;;;
και σε ενα θεμα το οποιο δεν ειναι και 100% σιγουρο οτι θα κερδισουν;;; δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα....

οι εταιρειες (και οχι μονο αυτες,εμπλεκονται πολιτικοι φορεις και ποιος ξερει ποσοι αλλοι μεγαλοκαρχαριες....) εχουν την φωλια τους λερωμενη...οι εθνικες οδοι,η αττ οδος,η γεφυρα του ριο και αλλες κατασκευες ειναι απο τα μεγαλυτερα σκανδαλα στην ιστορια της χωρας μας...αλλιως πιστεψε με δεν θα σου αφηναν ΚΑΝ το περιθωριο να μπορεις να περασεις.....για τοσο μλκες τους εχετε;;;

:wave2:

la_villa
04/11/2012, 17:30
και ας έχουμε υποψιν μας ότι σε κάποιους δρόμους τα δίοδια είναι για προπληρωμή των δρόμων που ΘΑ κατασκευαστούν και όχι για τους δρόμους που υπαρχουν ΣΗΜΕΡΑ.

και αυτά στο δικαστήριο ΜΕΤΡΑΝΕ....