PDA

View Full Version : ασταρώματα...



tzouris
31/10/2012, 17:44
Καλησπέρα,
Πρόκειται να βάψω σκελετό μετά από αμμοβολή. Δεν υπάρχουν κολλήσεις, στόκοι κτλ. δεν ενδιαφέρομαι να γίνει η επιφάνεια λεία γιατί ο σκελετός καλύπτεται με πλαστικά και δεν φαίνεται καθόλου. Με ενδιαφέρει κυρίως η ανθεκτικότητα στη σκουριά και γενικότερα ένα ποιοτικό βάψιμο να αντέξει κάποια χρόνια.
Λέω να χρησιμοποιήσω προϊόντα body, ποιο αστάρι προτείνεται γιατί έχω μπερδευτεί (κάθε πωλητής λέει τα δικά του);
Δώστε τα φώτα σας ρε παιδιά μιας και δεν έχω ξαναβάψει με τέτοια χρώματα παρά μόνο με τα κοινά ακριλικά.
Ευχαριστώ.

Φιλικά, Γιώργος.

stef88x
31/10/2012, 19:18
Πιστευω το καλυτερο που εχεις να κανεις, τουλαχιστον για το σκελετο, ειναι ηλεκτροστατικη. Δεν ειναι κομματι που ειναι ευκολο να βαφτει οποιαδηποτε στιγμη... Και κατι τελευταιο!!! Μη νομιζεις οτι η ηλεκτροστατικη θα σου βγει πολυ ακριβοτερα.... Παραδειγμα: εβαψα και εκανα αμμοβολη πλαισιο ψαλιδι υποπλαισιο μπουκαλες τιμονι και ζαντες και μου πηγε 150€....

tzouris
31/10/2012, 20:45
Μένω Χανιά, δε νομίζω οτι κάνει κανένας εδώ ηλεκτροστατικές,αλλά και να κάνει θα είναι "χτύπος" φαντάζομαι.
Μόνο για το πλαίσιο για βάψιμο (όχι ηλεκτροστατική) ζητάνε 150euro και για αμμοβολή 70 περίπου.Οπότε σκεφτόμουν να το βάψω μόνος μου και έτσι να μου στιχίσει περίπου 150 βάψιμο και αμμοβολή μαζί.
Εσύ stef88x πού έκανες αυτή τη δουλειά να δω μήπως και μπορώ-συμφέρει να το στήλω στον "δικό" σου μιας και έιναι καλή η τιμή.

stef88x
01/11/2012, 21:09
Θεσσαλονικη φιλε μου

thanos_s
01/11/2012, 23:23
για 70-100 ευρω δεν νομιζω οτι αξιζει να μην κανεις ηλεκτροστατικη...μιλαμε για σκελετο..τι μεταλλο ειναι ?

tzouris
02/11/2012, 16:20
[QUOTE=stef88x;2252333]Θεσσαλονικη φιλε μου[/QUOTE

Χμμ... λίγο μακριά...

tzouris
02/11/2012, 16:25
70 απο εδώ, 20 απο 'κει 5 από πάρα εκεί κοντεύω να φτάσω την αξία του καινούριου μοντέλου.
και δεν είναι και κλασικό να πείς οτι δεν τα υπολογίζω. Το μηχανάκι θα το κυκλοφορώ καθημερινά απλά θέλω να κάνω δουλειά που να μη μου σκουριάσει μεσα σε λιγα χρόνια.
Ο σκελετός είναι σίδερο..

stef88x
02/11/2012, 20:55
Κανε παντως μια ερωτηση δε χανεις τιποτα. Τι μηχανακι ειναι???

tzouris
03/11/2012, 15:23
crypton r του 2000.
Συμβουλές για τον συμβατικό τρόπο βαψίματος;

stef88x
03/11/2012, 18:22
καλο τριψιμο, ασταρωμα, βαψιμο με βαφη μονης η διπλης. Επειδη λιγο τα μπερδευω η μια εχει και βερνικι μεσα οποτε ριχνεις ενα χερι και τελειωνεις(νομιζω ειναι η διπλης αυτη) και η αλλη ειναι το βασικο χρωμα και μετα απο πανω ριχνεις ξεχωριστα το βερνικι. Η δευτερη ειναι καλυτερη.

tzouris
03/11/2012, 20:52
αυτά τα ξέρω (το μονής είναι που έχει μέσα το βερνίκι).
Αλλά όπως λέω στην αρχή με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα για τα αστάρια. Το χρώμα θα είναι σίγουρα μονής και απλό μαύρο.
Απλά δε ξέρω ποιο αστάρι να χρησιμοποιήσω, άλλοι μου λένε το zinc fil άλλοι 5:1 , άλλοι 3:1 και άλλοι εποξικό,
Αν δε κάνω λάθος το μόνο που ξέρω είναι οτι η διαφορά του 5.1 απ το 3.1 είναι το πόσο "γεμίζει" το μέταλο. Εμένα όπως είπα δε με ενδιαφέρει η επιφάνεια να ειναι λεία και όμορφη εκτός κ αν κερδίζω κάτι άλλο αν χρησιμοποιήσω 5.1, για το zinc και το εποξικό δε ξέρω πιες οι διαφορές, Για βοϊθήστε λίγο.

FRAGISCOS
03/11/2012, 21:36
Aν δεν σε ενδιαφερει η επιφανεια,μπορεις να ριξεις ενα 5:1 της body,και κατευθειαν επανω χρωμα mobilac.
Η επιφανεια σου θα βγει σαν πορτοκαλι,ομως το κιλο το χρωμα εχει περιπου 10 ευρω και ειναι πολυ καλης αντοχης.
Εφοσον δε φαινεται δεν θα παθει τιποτα για καμποσα χρονια.
Αν θελεις πιο καλο αποτελεσμα μπορεις να τριψεις το ασταρι με 600 νερου και μετα χρωμα.

tzouris
04/11/2012, 10:56
δηλαδή στο 5.1 μπορώ να βάψω χρώμα και χωρίς να τρίψω ενω στο 3.1 δεν μπορώ, ή απλα με το 5.1 θα έχω πιο τραχιά επιφάνεια;
με ενδιαφέρει να μη χρειάζεται πολύ τρίψιμο το αστάρι γιατί έχει δύσκολα σημεία ο σκελετός και δε θα είναι εύκολο το τρίψιμό του .
Το mobilac απο μία αναζήτηση που έκανα μου θυμίζει χρώμα για κάγκελα,αλλά δε το ξέρω και ούτε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ , κάνει για σκελετό;
Για δώστε μια καλή ενημέρωση για τα αστάρια και τις χρήσεις τους.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας...

FRAGISCOS
04/11/2012, 17:41
To 5:1 ειναι πιο παχυ και καλυπτει μεγαλυτερες ατελειες απο το 3:1.
Το mobilak ειναι χρωμα για σιδερα με καλη αποδοση σε σχεση με την τιμη του.
Αν φαινοταν ο σκελετος,θα σου ελεγα να βαλεις μονης,εφοσον ομως δε φαινεται δεν υπαρχει προβλημα.
Βεβαια οτι θελεις κανεις. Εγω εχω βαψει με μομπιλακ τον σκελετο απο το ΚΜΧ μου ,με τον τροπο που σου ειπα,χωρις τριψιμο.
Δεν βγηκε τελεια επιφανεια,ομως για τη χρηση που το θελω ειναι μια χαρα.
Το προβλημα του μομπιλακ ,ειναι οτι χανει σχετικα γρηγορα τη γιαλαδα του,ομως απο αντοχη δεν εχει προβλημα.
Το βαψιμο χωρις τριψιμο γινεται κατευθειαν μετα το ασταρι. Υγρο επι υγρου.:wave2:

soter3gm
04/11/2012, 21:31
Ρε μαστόρια γνώστες της φανοποιείας δεν φτιάχνεται έναν οδηγό με διάφορα tips και φωτό από δουλειές σας (δεν μιλάω για τον Γέροντα του Νότου αυτός το έχει κάνει επιστήμη ηλεκτρική) για εμάς τους άσχετους να έχουμε ένα μπούσουλα στα μπογιαντίσματα ? :D

mankam
04/11/2012, 21:43
Σωτήρη δέν ξέρω αν ήσουν μέλος στο αδερφό φορουμ που δυστυχώς παροπλίστηκε και υπάρχει αναλυτικός οδηγός βαφής απο τον KeLeYTiS (άν δεν κάνω λάθος υπάρχει και εδω γραμμένος)
Διαδικασία βαφής
http://www.bikenet.gr/forum/viewtopic.php?f=11&t=14408

Επισκευή πλαστικών
http://www.bikenet.gr/forum/viewtopic.php?f=11&t=158

Θα ήταν καλό όντως να γίνει ένας οδηγός και στο moto.gr

tzouris
04/11/2012, 22:49
έχω διαβάσει και το θέμα στο bikenet αλλά δεν έχει απάντηση σε αυτό που θέλω.
Ο σκελετός έχει λαμάκια να εξέχουν και "κουφάλες" που δεν είναι εύκολο να βάλεις χέρι ή κάποιο εργαλείο για να τρίψεις, έτσι αποφάσισα χρώμα μονής για να γλιτώσω τρίψιμο.
Εκείνο που δε ξέρω είναι τι αστάρι να χρησιμοποιήσω μιας και η body που αποφάσησα να χρησιμοποιήσω έχει 500 αστάρια και δε ξέρω για τι χρήση είναι το κάθε ένα. Ο σκελετός θα είναι αμμοβολισμένος και δε με ενδιαφέρει τόσο η εμφάνιση γιατι όλος ο σκελετός καλύπτετε με πλαστικά και δε θα φαίνετε τίποτα αλλά δε θέλω να φαίνετε και "άσχημος" . Πχ για τα αλουμίνια παρελκόμενα αποφάσισα να ασταρώσω με body 961 που είναι για αλουμίνια, για το σιδερένιο σκελετό τι να χρησιμοποιήσω; φτιάξτε κανα οδηγό για στάρια βρε παιδιά εσείς οι παλέουρες του αθλήματος....

tzouris
06/11/2012, 14:53
κανείς για αστάρια.......;