PDA

View Full Version : περιεργος θορυβος εντος εγγυησης σε duke



MARK
25/09/2005, 13:05
γεια σας
Λοιπον το εργαλειο εχει 7000 κμ .εχει κανει ολα τα service του κανονικα σε εξουσιοδοτημενο.
Την τελευταια βδομαδα ακουγεται ενας θορυβος, σαν να χτυπανε βαλβιδες.
παω στο μαστορα και μου λεει οτι μπορει να ειναι βαλβιδες αλλα οτι μπορει να ειναι και κοκορακια.Αλλα δεν μπορει να κανει τιποτα γιατι αν το λυσει και δεν ειναι κοκορακια δεν το αναγνωριζει η κτμ.οποτε το αφηνουμε και αν σπασει η στη καλυτερη το προλαβεις οταν αρχισει να κοπαναει το φερνεις!!
Τι να κανω? βεβαια θα παω και σε αλλο να ρωτησω..
τοσο χαλια υποστηριξη εχει??

KaTaNaS
26/09/2005, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARK
γεια σας
Λοιπον το εργαλειο εχει 7000 κμ .εχει κανει ολα τα service του κανονικα σε εξουσιοδοτημενο.
Την τελευταια βδομαδα ακουγεται ενας θορυβος, σαν να χτυπανε βαλβιδες.
παω στο μαστορα και μου λεει οτι μπορει να ειναι βαλβιδες αλλα οτι μπορει να ειναι και κοκορακια.Αλλα δεν μπορει να κανει τιποτα γιατι αν το λυσει και δεν ειναι κοκορακια δεν το αναγνωριζει η κτμ.οποτε το αφηνουμε και αν σπασει η στη καλυτερη το προλαβεις οταν αρχισει να κοπαναει το φερνεις!!
Τι να κανω? βεβαια θα παω και σε αλλο να ρωτησω..
τοσο χαλια υποστηριξη εχει??



geia sou file!!!!!


kane mia kalh kai phgaine sth frantzh sto moto race ston xarh poulopoulo, einai sta 150 metra apo th diastayrwsh me kallhirohs!


einai poly kalo paidi kai empeiro.


phgaine na to akousei aki na sou pei!

MARK
27/09/2005, 16:31
Ευχαριστω Θα περασω μια και απο εκει...
Πηγα σε αλλο μαστορα και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα,απλα εχει πριν την εξατμιση ενα λαμακι για να αναμυγνιει τα καυσαερια το οποιο θελει βγαλσιμο!
μια τριτη γνωμη θα με πειση:D

OldMan
27/09/2005, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARK
απλα εχει πριν την εξατμιση ενα λαμακι για να αναμυγνιει τα καυσαερια

:look: :look: :look:

Στο Duke (όπως και σε ΟΛΑ τα 4Τ μηχανάκια) πριν την εξάτμιση είναι ο αυλός εξαγωγής !!!
(Αν ήσουνα δίχρονος, μπορεί και να εννοούσε την Power Valve...).


Ποιος ο λόγος "ανακατέματος" των καυσαερίων ???:confused:
.
.
.
.
.
.
Εκτός αν εννοεί το σύστημα "εμπλουτισμού" των καυσαερίων με ατμοσφαιρικό οξυγόνο για λιγότερους ρύπους !!!
(Αλλά αυτό δεν είναι ΠΡΙΝ την εξάτμιση...)

Περίεργα πράγματα ...

MARK
27/09/2005, 19:55
""Εκτός αν εννοεί το σύστημα "εμπλουτισμού" των καυσαερίων με ατμοσφαιρικό οξυγόνο για λιγότερους ρύπους !!!"""


ναι αυτο φιλε και μου ειπε οτι θελει βγαλσιμο..
αληθεια που πεφτει ??

OldMan
27/09/2005, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARK
[B...ναι αυτο φιλε και μου ειπε οτι θελει βγαλσιμο..
αληθεια που πεφτει ?? [/B]

:lol: :rotflmao: :lol:

"Πέφτει" ανάμεσα στον σωλήνα (λαιμό) της εξάτμισης και το τελικό (σιγαστήρα)...

Τώρα, για το αν θέλει βγάλσιμο, it's up to you !!!
(Αν δεν έχεις ανησυχίες "περιβαλοντικής διαχείρισης", βγάλτο - και θα "τσιμπήσεις" και κανένα αλογάκι επιπλέον !!!).

Η προσωπική μου άποψη (politically correct, εφόσον - δυνητικά - μας διαβάζουν και άλλοι) είναι να το αφήσεις στην θέση του, μπας και ξεντουμανιάσουμε κάποτε ...:sad:

:wave2: :beer: :wave2:

MARK
27/09/2005, 20:24
καπου στο μοτερ μου εδειξε ενα κουτακι κοντα στην κεφαλη .τωρα που ακριβως εδειχνε ο δεικτης του :D

ποιο πολυ με ενδιαφερει ο θορυβος, ειναι πολυ ενοχλητικος..

OldMan
27/09/2005, 20:31
:look: :look: :look:

Εφόσον δεν έχω πιει (μα την Παναγία...), πρέπει να έχω Deja vu !!!

OldMan
27/09/2005, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :look: :look:

Εφόσον δεν έχω πιει (μα την Παναγία...), πρέπει να έχω Deja vu !!!

Είπα και γω ....
:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
27/09/2005, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARK
καπου στο μοτερ μου εδειξε ενα κουτακι κοντα στην κεφαλη .τωρα που ακριβως εδειχνε ο δεικτης του :D

ποιο πολυ με ενδιαφερει ο θορυβος, ειναι πολυ ενοχλητικος..

Το "κουτάκι" είναι όντως κοντά στην κεφαλή (εκεί βρήκαν στήριγμα, εκεί το βάλανε...) αλλά η μία άκρη του ενώνεται με το φίλτρο αέρα και η άλλη με την εξαγωγή στο σημείο που είπαμε...

Ο θόρυβος προφανέστατα και βελτιώνεται (αν το ανοίξει κάποιος και βάλει στην θέση του τον λασκαρισμένο κοχλία...).

Αν δεν είναι Fixed (λογικά δεν είναι...) μπορείς να το κάνεις και συ ο ίδιος....

:wave2: :beer: :wave2:

MARK
27/09/2005, 20:45
τελος παντων θα παω μια βολτα μεχρι τη φραντζη στον χαρη. thanks katanas....

MARK
27/09/2005, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το "κουτάκι" είναι όντως κοντά στην κεφαλή (εκεί βρήκαν στήριγμα, εκεί το βάλανε...) αλλά η μία άκρη του ενώνεται με το φίλτρο αέρα και η άλλη με την εξαγωγή στο σημείο που είπαμε...

Ο θόρυβος προφανέστατα και βελτιώνεται (αν το ανοίξει κάποιος και βάλει στην θέση του τον λασκαρισμένο κοχλία...).

Αν δεν είναι Fixed (λογικά δεν είναι...) μπορείς να το κάνεις και συ ο ίδιος....

:wave2: :beer: :wave2:


δυστηχως αν και θα επρεπε δεν ειπαν τιποτα για διορθωση παρα μονο για ξηλωμα αν και ειναι μεσα στη εγγυηση!!!!!!
μπα καλυτερα να το κανει καποιος εμπειρος :nono:

ktm640lc4
28/09/2005, 11:01
Στον Αυγερη θα πας. Ζωγραφου ειναι.

Δεν θυμαμαι οδο αν θες ψαχνω.

MARK
29/09/2005, 17:14
και παλι σε ευχαριστω katanas πολυ καλο το συνεργειο:beer:

ευχαριστω ktm640lc.

αν και ακουσα πεντε διαφορετικες γνωμες απο πεντε συνεργεια, κατεληξα στο moto race ..μου ειπε οτι ειναι βαλβιδες.

για περισοτερα στο dukeclub εχω αναλυτικα ολη την ιστορια μου:wave2: