PDA

View Full Version : Κόστος συντήρησης 2Τ 250cc στο χρόνο



Mokilock
01/11/2012, 09:47
Σκέπτομαι πολύ σοβαρά να πάρω ένα MX 2T 250cc χρονολογίας 2000 - 2002.
Κάτι σε YZ, CR, KΧ… (μάλλον για το πράσινο με βλέπω:D).
Μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι περίπου το κόστος συντήρησης της μηχανής.
Τα έξοδα που θα σου ζητήσει στο χρόνο επάνω αν υποθέσουμε ότι τη μηχανή την παίρνεις άψογη με αλλαγμένα όλα τα αναλώσιμα.
Χρήση μιλάμε για Κυριακάτικη βολτούλα, λίγο πίστα.. μόνο χώμα.

Ευχαριστώ!

SVX
01/11/2012, 09:51
αν σκεφτεις τη σουμα στο χρονο θα απογοητευτεις...

αν το βλεπεις απο οικονομικης αποψεως μην παιρνεις καθολου.... δεν ειναι παπακι για να υπολογισεις ποτε θα κανεις αποσβεση .... ειναι γουστα και τα γουστα πληρωνονται

Mokilock
01/11/2012, 09:55
αν σκεφτεις τη σουμα στο χρονο θα απογοητευτεις...

αν το βλεπεις απο οικονομικης αποψεως μην παιρνεις καθολου.... δεν ειναι παπακι για να υπολογισεις ποτε θα κανεις αποσβεση .... ειναι γουστα και τα γουστα πληρωνονται

Τα γούστα είναι γούστα και πληρώνονται σίγουρα..
Ότι θα κοστίσει το ξέρω…
Απλά να υπολογίσουμε στο περίπου πόσο θέλω…

nassosxlvbros
01/11/2012, 10:48
Aν το θες μόνο για αυτή τη χρήση τότε υπολόγισε στο χρόνο τις βενζίνες και τα λάδια (μίξης και κιβωτίου) τα κλασικά αναλώσιμα όπως λάστιχα/σαμπρέλες τακάκια αλυσιδογράναζα κλπ και κάθε 2 χρόνια (περίπου) πιστόνι....Όπως σου είπαν κόστος χρήσης δεν παίζει όπως και αν αυτό που θες θέλει σουλούπωμα εκτός αυτών των "παγίων"που έγραψα.Καλό είναι να βρεις ένα νεώτερο μοντέλο και ακριβότερο που να θέλει βενζίνη και λάδια για καιρό, παρά ένα φτηνό που να θέλει 10 φορές την αξία του για να τσουλήσει...

KaTaNaS
01/11/2012, 12:43
den exei μεγαλα έξοδα, με όλα τα αναλωσιμα αλλαγμένα (αλυσογραναζα, λάστιχα, τακάκια, υγρα φρενων)

χρειάζεσαι ένα πίσινο λάστιχο ακομα μεσα στη σεζόν (70 ευρω)

χρειάζεσαι ένα πιστόνι-ελατηρια στο τέλος της σεζόν (280 ευρω με εργασια)

και βενζινολαδα!