PDA

View Full Version : Βιδα αποσυμπλεξης Innova



yiannis172
03/11/2012, 09:33
Θελω μια διευκρινηση απο οποιον ξερει....Η ρυθμιση αποσυμπλεξης γινεται οπως λεει και το manual,γυρνοντας τη βιδα 1 ολοκληρη στροφη δεξια,κατοπιν αντιστροφα μεχρι να αισθανθουμε καποια αντισταση και τελος 1/8-1/4 της στροφης παλι δεξια και σφιξιμο το παξιμαδι.Την πρωτη φορα που το εκανα μου βγηκε αμεσως και ο επιλογεας λουκουμι.Τωρα ομως που εκανα ανακατασκευη το μοτερ προσπαθω απο χθες ολη μερα να το ρυθμισω και δε μου βγαινει..Αυτο που ρωταω ειναι,η ρυθμιση που λεει το βιβλιο αν ειναι ξεκινωντας πχ με τη βιδα (ξεκινωντας το γυρισμα)να ειναι τερμα αριστερα,δεξια....στη μεση;

kapnias
03/11/2012, 11:29
Βιδωσε την τερμα και θα δεις οτι το πενταλ τον ταχυτητων εχει γινει βρακι (εχει πολλα κενα).
Μετα ξεβιδώνεις και οσο ξεβιδώνεις στην ουσια μαζευεις τα κενα του πενταλ.
Οταν θα δεις αντισταση το πενταλ θα ειναι πλεον σφιχτο (που σημαινει οτι μολις πατήσεις το πενταλ αμέσως απομονωνει)

yiannis172
03/11/2012, 11:45
Εχω φτιαξει την αισθηση του πενταλ,αλλα εχω θεμα με την απομονωση,δηλαδη τις ανεβοκατεβαζει περιπου σαν καρφωτες...Και οσο και να το γυρναω δε βλεπω να απομονωνει.

kapnias
03/11/2012, 11:57
Οταν εκανες ανακατασκευή αλλαξες και δισκάκια;
Αν ναι τα λάδωσες οταν τα έβαζες?
Ξεβίδωσε τερμα την βιδα ετσι ωστε να τερματισει (πέρνα το σημειο που θα νιωσεις αντισταση), θα πρεπει ετσι να πατιναρει, η μανιβέλα θα πρεπει να κατεβαινει αδεια και να μην γυριζει το μοτερ.
Αν με ξεβιδωμένη τερμα τη βιδα δεν σου απομονωνει, κατι εκανες λάθος οταν εβαζες το πλαινο καπακι.
Ο αξονας του πενταλ ενώνεται με κατι μοχλουδάκια στη δεξια πλευρα, που μπαινουν σε συγκεκριμένα σημεία (εχουν και κατι τελειτσες επάνω) ετσι ωστε να ανοιγοκλεινει η καμπάνα οταν πατας το πεντάλ

yiannis172
03/11/2012, 12:08
Οταν εκανες ανακατασκευή αλλαξες και δισκάκια; οχι
Αν ναι τα λάδωσες οταν τα έβαζες?οχι
Ξεβίδωσε τερμα την βιδα ετσι ωστε να τερματισει (πέρνα το σημειο που θα νιωσεις αντισταση), θα πρεπει ετσι να πατιναρει, η μανιβέλα θα πρεπει να κατεβαινει αδεια και να μην γυριζει το μοτερ.
Αν με ξεβιδωμένη τερμα τη βιδα δεν σου απομονωνει, κατι εκανες λάθος οταν εβαζες το πλαινο καπακι.
Ο αξονας του πενταλ ενώνεται με κατι μοχλουδάκια στη δεξια πλευρα, που μπαινουν σε συγκεκριμένα σημεία (εχουν και κατι τελειτσες επάνω) ετσι ωστε να ανοιγοκλεινει η καμπάνα οταν πατας το πεντάλ

Eυχαριστω,θα κοιταξω αυτα που μου ειπες.

yiannis172
03/11/2012, 12:29
Δημητρη,ξεβιδωσα τερμα και δεν απομονωνε παλι....αλλα τι λαθος να εκανα στην τοποθετηση αφου οι θεσεις ειναι φιξ 1 για τον αξονα του πενταλ,1 τρυπα για την βιδα και αλλη μια πανω απο αυτην....εχεις καμια ιδεα;

catmaster
03/11/2012, 12:49
Αναγκαστικά πρέπει να ξαναλυθεί η δεξιά πλευρά ... τσέκαρε στο σχήμα αν έχεις βάλει σωστά τα ρουλεμανάκια (νο 12) και το ελατηριάκι (νο 7) :wave2:

kapnias
03/11/2012, 13:36
Ωραιο σχήμα!

To 5 μπαινει σε συγκεκριμένη θεση πανω στο πενταλ των ταχυτητων (εχουν απο μια τελιτσα αν θυμαμαι καλα).
Οταν πατας το πενταλ, τοτε το 5 κουναει το 6.Το 6 και το 8 εχουν κατι αυλακια και καθεται μεσα το 12 οταν το πενταλ ειναι σε ηρεμια.
Μολις πατησεις το πενταλ (ειτε προς τα εμπροσ είτε προς τα πισω), το 5 αναγκάζει το 6 να μετακινηθει και να σπρώξει τις μπιλιες του 12 εκτος των 3 αυλακιών που εχει.
Ετσι το 6 σπρωχνει την καμπανα και απομονώνουν τα δισκάκια.
Ο ρεγουλατόρος 9 ρυθμίζει το ποσο θα πατάει το 6 την καμπάνα. Οσο τον βιδώνεις πατάει λιγοτερο, οσο τον ξεβιδώνεις περισσότερο.

yiannis172
03/11/2012, 13:53
Τα σημαδια τα ευθυγραμμισα,το τονιζε και στο βιβλιο ;) Και η εγκατασταση εγινε οπως εδειχνε το σχεδιαγραμμα (παρεπιπτοντως ενα link που βοηθησε οσο και το βιβλιο της Honda www.lingshondaparts.com). Σκεφτομαι μηπως κατι εχει φθαρει και θελει αλλαγμα αλλα δε νομιζω γιατι πριν το λυσω ηταν οκ το κιβωτιο.

kapnias
03/11/2012, 13:57
Δεν απομονώνοει καθόλου ή απομονώνει λίγο;
Ο ρεγουλατόρος κάνει διαφορά οταν τον ρυθμίζεις;
Γείρε το μηχανάκι οσο μπορείς δεξια, κρατα το πεντάλ πατημένο και βάλε μπρος για να λαδώσεις τα δισκάκια, μηπως φταείει αυτο.

yiannis172
03/11/2012, 14:07
Καθε αλλαγη στη ρυθμιση που κανω,εχω την πισω ροδα στον αερα και παταω γκαζι με συμπλεκταρισμενη πρωτη να δω αν απομονωνει και κινειται με τη γκαζια.Ο ρεγουλατορος κανει διαφορα στην αισθηση του πενταλ και εχω βρει το σημειο που ειναι σωστος (δηλαδη να εχει καλη επαναφορα και αρκετο τζογο για να απομονωνω πατωντας) αλλα στη βολτα καθε κατεβασμα ειναι και ενα ελαφρυ μπλοκαρισμα της ροδας στο ανεβασμα το στρωνω καποιες φορες....

kapnias
03/11/2012, 17:32
1) Η πίσω ρόδα στον αερα ποτε δεν σταματάει να γυρίζει πατώντας απομόνωση, θέλει λιγο φρένο
2) Η σωστή τοποθέτηση του 5 και κατα συνέπεια η σωστή θεση του 6 εξασφαλίζει οτι το πενταλ θα ανοιγει την καμπάνα το ιδιο πατώντας το πεντάλ μπροστα και πίσω.
Το πεντάλ πρέπει να εχει ελάχιστο τζόγο, ο ρεγουλατόρος δεν εξασφαλίζει την επαναφορά, απλά οταν το βιδάκι ειναι αρκετα βιδωμένο,το πεντάλ κατεβαίνει αρκετά μεχρι να ξεκινήσει να απομονώνει (οσο ο ρεγουλατόρος ειναι βιδωμένος το 6 απέχει αρκετα απο την καμπάνα, οσο τον ξεβιδώνεις φέρνεις το 6 πιο κοντά στην καμπάνα και η απομόνωση ξεκινά μόλις πατάς το πεντάλ).

Ξεβίδωσε το ρεγουλατόρο τοσο ωστε μόλις πατάς ελαφρά το πεντάλ των ταχυτήτων είτε μπροστα είτε πίσω,και τονίζω ΕΛΑΦΡΑ, να κατεβαίνει η μανιβέλα αδεια πατινάρωντας χωρίς να γυρίζει ο κινητήρας.
Μετα καν'το μια βόλτα και αν είναι εντάξει,βίδωσε ελαφρά το βιδάκι του ρεγουλατόρου για να εξασφαλίσεις οτι δεν θα πατινάρει το μηχανάκι όταν ζεσταίνεται.

yiannis172
03/11/2012, 17:39
Oχι,Δημητρη εκανα ολα οσα μου ειπες σε πρωτη φαση,η μανιβελα παντα γυρνουσε το μοτερ,θα ανοιξω καπακι και θα ξανατοποθετησω τα πραγματα αναγκαστικα.Και ευχαριστω που ασχολειστε τοσο παιδια.


Εισαι ο kapnias του gixxer;

kapnias
03/11/2012, 17:40
Ο ιδιος αυτοπροσώπως!!