PDA

View Full Version : DT 200 ανακαταστευή



AgelosEXP
03/11/2012, 18:53
Παιδεια, θέλω οπωσδήποτε την βοηθεία σας!!
Έχω ένα DT 200 (3ET βαλβίδα) και σήμερα κατάλαβα πως βαράει πολύ πράμμα μέσα, το πήρα μεταχειρισμένο, είχε καποια χτυπηματάκια το μοτερ μέσα αλλα δεν τα έδωσα σημασία...και τώρα, κανει μπαμ, μόναχα απο το ρελαντι καταλαβεις πως ειναι έτοιμο να τα ξεράσει όλα. Σκέφτομαι τι εναλαχτικές έχω και κατέληξα στο να το στείλω σε μάστορα (Νομό Καβάλας) και να μου τα αλλάξει όλα. Όμως, δεν έφτανε αυτό. Το συζήτησα με τους φίλους μου, και, παρόλου που κατέλειξα να το στείλω σε μάστορα για ανακαταστευη, αυτοί (οι φίλοι μου) μου κατάργησαν την ανακαταστευη απο το μυαλό. Το ακούω σαν να έχει κανει καμια κουφάλα στο στροφαλο, μπλιελα, πιστονι...αφύστετα να πανε.
Τελικο συμπέρασμα ήταν --> Να το στείλω σε μάστορα, να πάρω ενα κομπλε κηνητηρα WR200, να τον τσεκάρει και εαν χρειάζετε να κανει εκει κανα-δυο δουλίτσες, κανα πιστονι και τέτοια, απλά πραγματα, και να το πάρω έτσι.
Δηλαδή από ---> DT 200 χώρις το YPVS επάνω και όλα να χτυπάνε μέσα (τα περισσότερα) να μου το κάνει --> Σκελετός DT 200, μοτερ WR 200.
Αυτό σημαινει πως θα έχει και περισσότερα γκάζια (ως γνωστον WR 200!!!) και θα έχω και ολόκληρη βαλβίδα ροπής (δεν είχα το ypvs απο το dt).

Θέλω να ακούσω κι εδώ γνώμες παιδεία!!!!
π.χ. Να αλλάξω σε μοτερ WR 200?? να φτιάξω το μοτέρ που έχω ίδη? DT 200?? ή να πάρω άλλο κομπλε DT 200??

johnpan
03/11/2012, 19:48
1. Νομίζω το μοτέρ wr δεν μπαίνει στο πλαίσιο dt χωρίς κόψε ράψε... αλλά μπορεί να κάνω κ λάθος
2. Για να "τσεκάρει" ο "μάστορας" αν θέλει το μοτέρ "κανα δυο δουλίτσες" ξέρεις τι θα ζητήσει;
3. εγώ στη θέση σου: θα έδινα το μοτέρ μου για αλλαγή όλων των ρουλεμάν, σε μάστορα-γκουρού της απολύτου εμπιστοσύνης μου. Μέτρηση του οβάλ του κυλίνδρου και αν έχει πολλά ρεκτιφιέ τότε νέο χυτώνιο και το μηχανάκι γίνεται καινούριο. Αν βρεις κύλινδρο με καλές ανοχές ακόμα φτηνότερο, αλλά εξαρτάται αν θες να το έχεις για χρόνια περνάς νέο χυτώνιο
Αυτά από μένα που δεν είμαι και κανένας ειδικός φυσικα

AgelosEXP
03/11/2012, 20:26
Ευχαριστώ πάρα πολλύ, επειδη όπως αναφέρω παραπάνω, στο μηχανάκι χτυπάει πολύυυ πράμμα (αύριο θα αναιβάσω και βίντεο) και επειδη δεν έχω το ypvs απο τον κινητήρα, δεν πολυ-θέλω να κρατήσω τον ίδιο κινητήρα που έχω...

kostakis125
03/11/2012, 21:40
Tι εννοεις οταν λες δεν εχεις το ypvs? δεν εχεις μονο τη βαλβιδα? η δεν εχεις ουτε σερβομοτερ ουτε ντιζες τιποτα? Αν σου λειπει μονο η βαλβιδα..δεν ειναι τιποτα θα βρεις..δεν ειναι δα και κανα σπανιο μηχανακι στην Ελλαδα. Εγω θα σου ελεγα οτι κανεις σε αυτο το μηχανακι να το κανεις μονος σου ειδικα αν πιανουν λιγο τα χερια σου..στο τελος θα το μαθεις απεξω και θα το λυνεις δενεις για παιχνιδι. Πιστευω δεν αξιζει να αλλαξεις σε wr200. Mε 200-300 ευρω το κανεις καινουργιο το μοτερ του και μετα θα εισαι ησυχος για πααααρα πολλα χλμ. Απο αποδοση τι λεει? Μηπως σου φαινεται οτι κουδουναει?

AgelosEXP
04/11/2012, 00:55
Tι εννοεις οταν λες δεν εχεις το ypvs? δεν εχεις μονο τη βαλβιδα? η δεν εχεις ουτε σερβομοτερ ουτε ντιζες τιποτα? Αν σου λειπει μονο η βαλβιδα..δεν ειναι τιποτα θα βρεις..δεν ειναι δα και κανα σπανιο μηχανακι στην Ελλαδα. Εγω θα σου ελεγα οτι κανεις σε αυτο το μηχανακι να το κανεις μονος σου ειδικα αν πιανουν λιγο τα χερια σου..στο τελος θα το μαθεις απεξω και θα το λυνεις δενεις για παιχνιδι. Πιστευω δεν αξιζει να αλλαξεις σε wr200. Mε 200-300 ευρω το κανεις καινουργιο το μοτερ του και μετα θα εισαι ησυχος για πααααρα πολλα χλμ. Απο αποδοση τι λεει? Μηπως σου φαινεται οτι κουδουναει?

Ουτε σερβομοτέρ ουτε ντιζες ουτε τίποτα. Μονο βαλβίδα ροπής (3ΕΤ). Να το κάνω με WR 200 ήταν εναλαχτική εάν η τιμη το να φτιαξω τον κινητηρα τον μανισιο ηταν ισαξια αυτης με την αλλαγη του κινητήρα WR. Τι να κουδουνάει...αυτό εάν το δουλέψω κανα 2 ώρες όπως σήμερα που πήγα για εντουράδα...κελαϊδαει με φαλτσαρισματα πολάαα :Ρ
Από απόδοση... άστό...Καλύτερα να έπερνα CRF 150 ή DT 50 :Ρ Σταθερή πορεία 90 χιλιόμετρα. Τελικιάσματα (1-2 το έκανα γιατί θα μου τα σπάσει μέσα όλα) εβγαλα 110 κοντερατα πάντα. Εκει που έβγαζα γύρο στα 155-160 χιλιόμετρα (κοντερισια) τώρα...σέρνετε... Κατηφορίτσα πριν 3 μέρες πάτησα 120 και όταν πατούσα φρένο και κατεβαζα ταχύτητες για να στρίψω για το σπίτι μου, έλεγα, παααει μου εμεινε στα χέρια...αλλά τελικά..ΑΚΟΜΑ δεν έγινε προς το παρόν.

kostakis125
04/11/2012, 02:30
Οποτε και μοτερ wr να βαλεις ολο το συστημα του ypvs θα σου λειπει..για να τα φτιαξεις καλυτερα να παρεις ενα αλλο ιδιο μοντελο χωρις χαρτια για ανταλλακτικα..ειδικα αν εχει καλυτερο μοτερ απο το δικο σου..παντα κατα την γνωμη μου ετσι. Στο car μπαινουν πολλα κατα καιρους.
Ασε που θα σου μεινουν και ποσα ανταλλακτικα spare.
Ετσι ετρεμε και η ψυχη ενος φιλου μου με wr το οποιο κατι κουδουναγε κι αυτο..αλλα σε πληροφορω οτι 2 χρονια μεχρι και που το πουλησε δεν κολλησε-δεν βαρεσε τιποτα. Εβγαλε πολλες εντουραδες και πολλες βολτες. Απλα εχε το νου σου αν κολλησει καποια στιγμη (χτυπα ξυλο) κατευθειαν συμπλεκτη.
Ετσι και αλλιως χυτωνιο ειναι οποτε οταν και αν στα δωσει στο χερι το φτιαχνεις!

AgelosEXP
04/11/2012, 11:21
Οποτε και μοτερ wr να βαλεις ολο το συστημα του ypvs θα σου λειπει..για να τα φτιαξεις καλυτερα να παρεις ενα αλλο ιδιο μοντελο χωρις χαρτια για ανταλλακτικα..ειδικα αν εχει καλυτερο μοτερ απο το δικο σου..παντα κατα την γνωμη μου ετσι. Στο car μπαινουν πολλα κατα καιρους.
Ασε που θα σου μεινουν και ποσα ανταλλακτικα spare.
Ετσι ετρεμε και η ψυχη ενος φιλου μου με wr το οποιο κατι κουδουναγε κι αυτο..αλλα σε πληροφορω οτι 2 χρονια μεχρι και που το πουλησε δεν κολλησε-δεν βαρεσε τιποτα. Εβγαλε πολλες εντουραδες και πολλες βολτες. Απλα εχε το νου σου αν κολλησει καποια στιγμη (χτυπα ξυλο) κατευθειαν συμπλεκτη.
Ετσι και αλλιως χυτωνιο ειναι οποτε οταν και αν στα δωσει στο χερι το φτιαχνεις!

ok φιλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Θα ψάξω να βρώ κανα μεταχειρισμένο απο το caR.GR !!!

johnpan
04/11/2012, 18:04
εγώ διαφωνώ με τον Κωστάκη, σταμάτα να κάνεις βόλτες και να το πιέζεις γιατί αν σου μείνει στα χέρια μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά. Άστο στην άκρη μέχρι να το φτιάξεις

AgelosEXP
04/11/2012, 18:36
εγώ διαφωνώ με τον Κωστάκη, σταμάτα να κάνεις βόλτες και να το πιέζεις γιατί αν σου μείνει στα χέρια μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά. Άστο στην άκρη μέχρι να το φτιάξεις

Συμφωνώ κι εγώ φίλε μαζί σου...αλλά προς το παρόν...δεν έχω άλλο μέσο μεταφοράς.!! αυτό ειναι ένα πρόβληματακι νομίζω εαν το αφύσω να κάθετε...

kostakis125
04/11/2012, 23:55
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2734368/

Nαι προσεξε μην κανεις βολτα γιατι αμα κανει μπαμ θα ανατιναχτει στον αερα ολη η τριγυρω περιοχη..χαχαχαχ

AgelosEXP
05/11/2012, 00:24
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2734368/

Nαι προσεξε μην κανεις βολτα γιατι αμα κανει μπαμ θα ανατιναχτει στον αερα ολη η τριγυρω περιοχη..χαχαχαχ

χαχαχαχα λες ε???

AgelosEXP
05/11/2012, 12:53
Οριστέεεεε ακούστε και θα καταλάβετε τι ενοώ... Σήμερα 5/11/2012 ωρα 12:30 περιπου έβγαλα το βίντεο

http://www.youtube.com/watch?v=BR-hEAQK5D4

OldMan
05/11/2012, 15:02
Μια διευκρίνηση...

Το μοτέρ, 1. δούλευε, 2. δουλεύει ή 3. θα δουλέψει χωρίς YPVS...??

kostakis125
05/11/2012, 15:57
Φιλε η βαλβιδα ροπης φαινεται να ειναι στη θεση της..εφοσον ομως ουτε καν την εχεις στερεωσει τερμα ανοιχτη και η μηχανη μια θα ανοιγει κ μια οχι και δευτερον υπαρχει περιπτωση αυτο που ακουγεται να ειναι η βαλβιδα. Ειτε επειδη ειναι τελειως ελευθερη και την κουνανε τα καυσαερια ειτε λογω φθορας..
Δεν ακουγεται κατι ανησυχητικο στο βιντεο..τωρα τι να σου πω ισως ξεγελιεμαι.
Στο τελος πριν το σβησεις που ανεβαζει στροφες το κανει μονο του η εσυ του δινεις γκαζι?

AgelosEXP
05/11/2012, 16:23
Μια διευκρίνηση...

Το μοτέρ, 1. δούλευε, 2. δουλεύει ή 3. θα δουλέψει χωρίς YPVS...??

δουλευε, δουλεύει και θα συνεχίσει να δουλεύει για κάποιο καιρό ακόμα χωρις YPVS

AgelosEXP
05/11/2012, 16:27
Φιλε η βαλβιδα ροπης φαινεται να ειναι στη θεση της..εφοσον ομως ουτε καν την εχεις στερεωσει τερμα ανοιχτη και η μηχανη μια θα ανοιγει κ μια οχι και δευτερον υπαρχει περιπτωση αυτο που ακουγεται να ειναι η βαλβιδα. Ειτε επειδη ειναι τελειως ελευθερη και την κουνανε τα καυσαερια ειτε λογω φθορας..
Δεν ακουγεται κατι ανησυχητικο στο βιντεο..τωρα τι να σου πω ισως ξεγελιεμαι.
Στο τελος πριν το σβησεις που ανεβαζει στροφες το κανει μονο του η εσυ του δινεις γκαζι?

εγώ μαρσάρω στο τελος δειχνοντας της εξάτμηση... αλλα καμια φορα που και που εκει που πατάω συμπλέκτη αναιβάζει μόνο του στροφές...αλλά που και που το κάνει αυτό. Μόνο όταν πατήσω συμπλέκτη, στην πορεια δεν χαμπαριάζει τιποτα