PDA

View Full Version : προβλημα με ενα SRX



theofanis27
04/11/2012, 10:30
καλησπερα
πηρα ενα yamaha Srx 400 του 86 και κατι... πριν απο 9 χρονια ολα ηταν καλα με το μηχανακι ωσπου σε ενα τροχαιο με το αυτοκινητο που οδηγουσε ο πατερας μου (δεν εφταιγε εσκασε το λαστιχο του διπλανου μας και επεσε πανω μας) επσασα το δεξι γονατο σε 3 σημειο.Η srx ηθελε μανιβελα για να παρει και ετσι δωσαμε τις πινακιδες πριν απο 4 χρονια αφου και ο πατερας μου δεν την οδηγει πια.την ξαναπηρα πισω και προσπαθω να την συμμαζεψω.
μεχρι στιγνης το βασικοτερο προβλημα ειναι οτι δεν πηγαινει ρευμα στον πολλαπλασιαστη παρολο που τον αλλαξα.δεν ξερω τι να κανω θελω να την φτιαξω για λογους αναμνησεων.
οποιος εχει καποια λυση παρακαλω να με βοηθησει.
Δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρικα αλλα η μπαταρια ειναι κατω απο 12v ομως πατωντας την κορνα βγαζει δυνατο ηχο και τα φωτα δουλευουν.βασικα δουλευουν ολα τα ηλεκτρικα της εκτος απο το αναφερομενο προβλημα

motomaniac
04/11/2012, 12:48
ο πολλαπλασιαστης τροφοδοτειται με ρευμα μεω ηλεκτρονικης. πορτοκαλι καλωδιο αν θυμαμαι καλα.. παιρνεις πολυμετρο και κοιτας αν ειναι συνεχες το κυκλωμα σου..

theofanis27
04/11/2012, 14:24
ευχαριστω πολυ εαν δεν δινει τιποτα εχει προβλημα η ηλεκτρονικη;

motomaniac
04/11/2012, 17:22
πιο πιθανο τα πηνια...

theofanis27
04/11/2012, 22:04
ευχαριστω θα ελεγξω και τα δυο και θα δουμε τι θα δουμε.
ευχαριστω για τις πληροφοριες

OldMan
05/11/2012, 14:32
Όταν μιζάρεις, γυρνάει η μίζα κανονικα ή κάνει τα κλασσικά "τρρρτσικτρρρτσικτρρρτσικ" ..???

sapila racing
05/11/2012, 14:45
Όταν μιζάρεις, γυρνάει η μίζα κανονικα ή κάνει τα κλασσικά "τρρρτσικτρρρτσικτρρρτσικ" ..???

Ποια μίζα μάστορα? SRX εχει λεει, υπαρχουν βεβαια και μιζάτα, αλλά πάρα πολύ σπάνια. :wave2:

motomaniac
05/11/2012, 23:18
μπα Αρη.. του 86 λεει.. δικος μας ειναι!!! χχαχαχα

theofanis27
05/11/2012, 23:57
μανιβελα εχει το θηριο, αυριο θα δοκιμασω να δω της ηλεκτρονικης τα ρευματα ,,, αλλιως κατεβασμα μοτερ και ελεγχος πηνιων... οταν βρω χρονο θα ανεβασω φωτο πως ειναι τωρα υστερα απο φαναροδουλειες που εχω κανει μεχρι στιγμης(
βαψιμο σκελετου, πισω ψαλιδιου και κατι λοιπα..)ανυπομονω να την ξανακουσω να γουργουρα οι αναμνησεις μ αυτο το μηχανακι ειναι ανεκτιμητες

theofanis27
07/11/2012, 16:08
καλησπερα σε ολους
στην συνεχεια του προβληματος που εχει το srx 400 του '86 με μανιβελα αποκλειστικαν ο πολλαπλασιαστης και ηλεκτρονικη, οποτε εμεινε το πηνιο.οταν βγηκε ηταν σε καλη κατασταση αλλα υστερα απο μετρηση σε ηλεκτρολογο μου ειπε οτι εχει καει το ματι του πηνιου.υστερα απο ψαξιμο δεν βρηκα τιποτα μονο σε ενα μαγαζι με ανταλλακτικα μου ειπε οτι εδωσε ολο το σετ (πηνια και ματι) με 20€ την περασμενη εβδομαδα...λογω τρελλου οικονομικου προβληματος δεν μπορω να παρω καινουργιο και απλα θα ηθελα να με κατευθυνετε σε κανα μαγαζι με ανταλλακτικα που μπορει να εχει και αν η τιμη που ειπαν ειναι σωστη...
ειναι κριμα υστερα απο τοσα χρονια και αναμνησεις να παει χαμενο...
ευχαριστω εκ των προτερων
περιοχη αθηνα

kapnias
07/11/2012, 16:48
Οσο ριχνεις μανιβελιές βγάλε το μπουζί απο πάνω για να γυρίζει πιο εύκολα ο κινητηρας, μην τρως το ποδο σου άδικα.
Αν σου δουλευε κανονικα πριν το αφήσεις δες μηπως ειναι κατι απλό, οπως π.χ. ο δολοφόνος.