PDA

View Full Version : jialing-nova (honda innova) τι πιστονι ???



jakjak
04/11/2012, 20:41
εχω ενα jialling nova το οποιο ειναι απομιμηση του honda innova. ειναι ολοιδια και στα μηχανικα.
το προβλημα ειναι οτι το μηχανακι καπνιζε πολυ. προφανως εκαιγε λαδι.
ανοιξα μοτερ και ειδα να εχει λαδι στο πιστονι. μαλλον ελατηρια ... αν και δεν μου φανηκαν πεσμενα ... μαλλον δεν ειχαν πατησει καλα ισως ....
το χιτωνιο ειναι οκ απο οτι δειχνει.
η απορια ειναι η εξης: το χιτωνιο ειναι 52,4 (κατα προσεγγιση με το παχυμετρο) και το πιστονι 52 . καποιος "μαστορας" μου ειπε οτι πρεπει το πιστονι να ειναι ακριβως το ιδιο με το χιτωνιο. ισχυει αυτο ? εχω και ενα δευτερο κυλινδροπιστονο απο innova και ειναι ιδιο κι αυτο σε διαστασεις. μηπως λεει μλκιες ο "μαστορας" ??? τι ισχυει ? τι διαφορα πρεπει να εχει το χιτωνιο απο το πιστονι ?

εαν αλλαξω μονο τα ελατηρια θα γινει δουλεια ? να αλλαξω και πιστονι μαζι ? (αυτα τα σετακια των 20 ευρω ...)

το μηχανακι ειναι για πολυ περιορισμενη χρηση στο χωριο , δεν ειναι για αγωνες .... τι προτεινετε ?

yiannis172
04/11/2012, 20:46
Το πιστονι εννοειται πως πρεπει να ειναι ιδιο με το χιτωνιο με το χιτωνιο να ειναι οριακα μεγαλυτερο της ταξης του δεκατου του χιλιοστου (αυτο το κρινει το μηχανουργειο που θα επιμεληθει τον κυλινδρο).Αν θες τη γνωμη μου η αλλαξε μηχανακι η αν θες να το κρατησεις βαλε ενα μοτερ Honda πανω και κανε εκει τις οποιες επισκευες,αν χρειαζονται.