PDA

View Full Version : Service ανάρτησης σε Honda XLR



Takata Dome
05/11/2012, 09:49
Λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής:

Το Baja που ανακατασκευάζω το ξέρετε...μιας και δεν έχει γίνει service στις αναρτήσεις εδώ και 25 σχεδόν χρόνια,ήρθε η στιγμή να γίνει.Το πρόβλημα είναι πως δεν πολυεμπιστεύομαι να τις πάω σε μάστορα,γιατι νομίζω πως δεν θα κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά,και δυστυχώς,ξεφεύγουμε οικονομικά αν τις στείλω σε μαγαζί που ειδικεύεται στις αναρτήσεις.Αν και η πίσω ανάρτηση δεν την γλιτώνει να πάει σε μάστορα,σκεφτόμουν να κάνω service στην μπροστά μόνος μου!

Μιλάμε για αλλαγή λαδιών,fork seals,oil seals και μέτρημα του ελατηριού για να δούμε αν είναι εντος των ορίων του κατασκευαστή,και αν όχι,αντικατάσταση.Manual δεν διαθέτω,μου έδωσε ο sapilas για Honda XR απο 96 και μετά (και τον ευχαριστώ πολύ για τον κόπο του),αλλα δυστυχώς οι αναρτήσεις δεν είναι ίδιες.Showa οι δικές μου,KYB αυτές στο manual.Με μια αναζήτηση σε ιαπωνικά blog,βρήκα διάγραμμα για την μπροστά ανάρτηση του Baja μου,αλλά μπούσουλα για το πως γίνεται τι δεν έχω.Εργαλεία έχω διάφορα,αλλα όχι εξειδικευμένα πράγματα (ροπόκλειδα κλπ).

Χωρίς manual,τιμές κατασκευαστή και εμπειρία,ξέρω πως είναι λίγο παράτολμο,αλλα θα ήθελα να το προσπαθήσω.Για να μην κάνω καμια πατάτα,ρωτάω πρώτα εσάς :wave2:

Edit: Έχω και ολιγον φωτογραφικό υλικό απο service ανάρτησης σε Baja

273487

sapila racing
05/11/2012, 10:13
Σε αυτή τη φάση που βρίσκεσαι πιστεύω οτι είναι καλύτερο να πληρώσεις 30-40 Ευρώ εργατικά σε εναν ειδικό όπως πχ το K-Shock.
Για να αλλάξεις τσιμούχες πρέπει να λυθεί τελείως το πηρούνι κι αν δεν ξερεις τι κάνεις και δεν εχεις και τα κατάλληλα εργαλεία καλύτερα να τα πας να στα φτιάξουν.
Το πίσω είναι πιο ακριβό κι εκεί δεν γλυτώνεις ετσι κι αλλιώς. Αν μάλιστα δεν είναι απο αυτα που ειναι φτιαγμένα να λύνονται για επισκευή, που αν θυμαμαι δεν ειναι, θα παει στα 100+ΦΠΑ.

Takata Dome
05/11/2012, 11:28
Για αλλαγή λαδίων ήξερα πως γίνεται χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις το πιστόνι,αλλά αφου με τις τσιμούχες δεν ισχύει αυτό,μάλλον δεν την γλιτώνω.
Το θέμα μου είναι τα μεταφορικά.Δεν μένω Αθήνα,και για να τα στείλω με κούριερ θα πληρώσω κοντά στα 40 ευρώ μόνο για μεταφορικά...βάλτε και τα εργατικά για εμπρός ανάρτηση-πίσω ανάρτηση,και τσιμούχες-λάδια και ίσως και ελατήριο μπροστά.Ευτυχώς,η πίσω ανάρτηση που ρώτησα στην K-Shock είναι ανοιγόμενη,οπότε γλιτώνω λίγα απο εκεί.Θα το σκεφτώ...

Σε μάστορα στην Πάτρα καλύτερα να μην τις πάω ε;

OldMan
05/11/2012, 14:07
Αν τα καλάμια δεν έχουν λυθεί ποτέ, προβλέπεται μαύρο κλάμα..

(εκέινη η βίδα Νο 9 έχει κλείσει πολλά σπίτια...)

Takata Dome
05/11/2012, 15:30
Ωχ...:look:
Τι σημαίνει αυτό;
Κολλα σπειρωμάτων βλέπω να λέει...δύσκολο στο ξεβίδωμα;

johnpan
05/11/2012, 17:36
Στην Πάτρα υπάρχει ένας που το όνομά του είναι Φελουντζής, λίγο δύσκολο να τον βρεις και αρκετά ιδιότροπος αλλά είναι φαινόμενο... Πέρα από αυτόν που είναι μερακλής, επιστήμονας και αρχαιολάτρης... εγώ δε θα το πήγαινα πουθενά για αναρτήσεις. Πολύ καλός και ο Μάρκου αλλά δεν ξέρεις αν θα το πιάσει ο ίδιος ή κάποιος από τους 5-6 βοηθούς...

jimmis5
05/11/2012, 18:57
Φελουτζης εκλεισε

mankam
05/11/2012, 20:08
Αν τα καλάμια δεν έχουν λυθεί ποτέ, προβλέπεται μαύρο κλάμα..

(εκέινη η βίδα Νο 9 έχει κλείσει πολλά σπίτια...)

δέν έχεις άδικο.... καμιά φορά λύνει εύκολα διαφορετικά θέλει "κλειδί" για συγκρατήσει το πιστόνι απο την πάνω μεριά και να μήν γυρνάει όλο μαζί

johnpan
05/11/2012, 20:52
Φελουτζης εκλεισε
...

λίγο δύσκολο να τον βρεις

KostasV2
05/11/2012, 21:02
Αν έχεις μέγγενη να πιάσεις τη μπουκάλα, λογικά δε θα δυσκολευτείς να λύσεις την αλενόβιδα. Γενικά δεν είναι κάτι το δύσκολο. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται μόνο για να μπουν σωστά οι τσιμούχες.

Astoxos
06/11/2012, 01:55
egw edwsa tis anartiseis (mpros k pisw)kai apo ta 2 xlr se ena gnwsto m p exei sunergeio wste na tsekarei poies einai se kaluteri katastasi kai full servise me oti xreiazetai kai m eipe 200 eurw.