PDA

View Full Version : Εμπειρια απο τακακια Ferodo ST?



thanos_s
05/11/2012, 16:04
Αλλαξα τακακια στο cb1300 μου, και ενω παντα βαζω γνησια, βρηκα σε πολυ καλη τιμη και ειπα να δοκιμασω τα ferodo ST. υποτιθεται πως ειναι sintered για τουριστικη χρηση..
Απο τη στιγμη που τα εβαλα μεχρι και τωρα μετα απο 2000± χλμ τα οποια περιειχαν στρωσιμο και ομαλα φρεναρισματα στην αρχη, εως και πιεση αρκετη σε ορεινο, το φρενο εχει χασει την προοδευτικοτητα του και μπλοκαρει πολυ ευκολοτερα απο πριν, τα φρενα σφυριζουν συνεχεια και κατα την ελευθερη κινηση, και κατα το φρεναρισμα, οι δισκοι εχουν αρχισει να "αγριευουν" απο εκει που ηταν γυαλιστεροι, και γενικα εχω μια αισθηση οτι εχω βαλει τακακια απο σκετο χαλυβα...
Το περιεργο ειναι οτι σε RSV φιλου που τα βαλαμε μαζι, δεν εχει αυτα τα συμπτωματα..
Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια? Ειμαι στο τσακ να τα βγαλω...

thalasinos
05/11/2012, 16:50
Το σφυριγμα προερχεται απο τον συντονισμο που γινεται πατωντας το φρένο, προτεινω να βαλεις γρασο χαλκου αναμεσα στο τακακι και εκει που παταει το εμβολο, πρωτα ομως να καθαρισεις καλα το εμβολο για να εχει καλη επαναφορα!

thanos_s
05/11/2012, 16:52
Το σφυριγμα προερχεται απο τον συντονισμο που γινεται πατωντας το φρένο, προτεινω να βαλεις γρασο χαλκου αναμεσα στο τακακι και εκει που παταει το εμβολο, πρωτα ομως να καθαρισεις καλα το εμβολο για να εχει καλη επαναφορα!

Γρασσο χαλκου δεν εβαλα ειναι η αληθεια αλλα δεν χρειαστηκε ποτε γιαυτο.Θα το δοκιμασω.. Τα εμβολα ειναι πεντακαθαρα, οπως και ολοκληρες οι δαγκανες μεσα-εξω παντου...

anco
07/11/2012, 10:34
εβαλα στο FMX φετος μετα απο 2 φορες που ειχα βαλει τα γνησια Nissin Honda, τα οποια ειναι μεταλλικα και αυτα.

Ειναι φουλ μεταλο.

Τα + ειναι

Αποδοση σε χλμ σε σχεση με τα νορμαλ, εχουν 3 μπορει και 4 φορες περισοτερη ζωη, τα εμπρος.

Το πισω τα ιδια με τα νορμαλ.

Δεν τραβανε ζορι στα πολλα φρενα.

Το δισκο δεν τον εχουν χαλασει σε προφιλ, δηλαδη κοτλε-σαγρε.


Τα -

Δεν εχουν αποδοση αμεση στο φρενο, θελουν να ερθουν σε θερμοκρασια.

Δεν εχουν την ιδια αισθηση στην μανετα φρενου, το εχω παντα στο ποιο χαλαρο στον ρυθμιστη, για να εχω καλητερη αισθηση απο το αποτομο

δαγκωμα.


Για Brembo RC πηγαινα, μιας και ειναι οτι καλητερο σε αισθηση ή για Ferodo CP 911 (παλια ονομασια) του 211 η του CP1 στο σημερα, αλλα δεν εχει για την δικια μου δαγκανα εδω Ελλαδα.

Τωρα εχεις και βαρια μηχανη σε σχεση με την δικια μου, ισως και να θελεις και αλαγη υγρων φρενων γιατι μπορει να εχουν βρασει.

sapila racing
07/11/2012, 10:45
Αλλαξα τακακια στο cb1300 μου, και ενω παντα βαζω γνησια, βρηκα σε πολυ καλη τιμη και ειπα να δοκιμασω τα ferodo ST. υποτιθεται πως ειναι sintered για τουριστικη χρηση..
Απο τη στιγμη που τα εβαλα μεχρι και τωρα μετα απο 2000± χλμ τα οποια περιειχαν στρωσιμο και ομαλα φρεναρισματα στην αρχη, εως και πιεση αρκετη σε ορεινο, το φρενο εχει χασει την προοδευτικοτητα του και μπλοκαρει πολυ ευκολοτερα απο πριν, τα φρενα σφυριζουν συνεχεια και κατα την ελευθερη κινηση, και κατα το φρεναρισμα, οι δισκοι εχουν αρχισει να "αγριευουν" απο εκει που ηταν γυαλιστεροι, και γενικα εχω μια αισθηση οτι εχω βαλει τακακια απο σκετο χαλυβα...
Το περιεργο ειναι οτι σε RSV φιλου που τα βαλαμε μαζι, δεν εχει αυτα τα συμπτωματα..
Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια? Ειμαι στο τσακ να τα βγαλω...

Τα τακάκια που πήρες ΔΕΝ είναι για τουριστική χρήση, το αντίθετο συμβαίνει!

Από εδω
http://www.braketech.com/index.php?option=com_content&view=article&id=86&Itemid=104
Ideally suited for the Track-Day enthusiast!
Ειναι τακάκια για ειδική χρήση και λογικά δεν δουλευουν σωστά αν δεν ζεσταθούν πρώτα. Αν κάνεις ενα δύο δυνατα φρεναρίσματα από πολλά χλμ, μετα θα πρέπει να δαγκώνουν πολύ γερά, αλλά ισως και να μην εχουν και πολύ προοδευτικότητα.

anco
07/11/2012, 16:04
προοδευτικοτητα δεν εχουν, ειναι αποτομο δαγκωμα.

thanos_s
07/11/2012, 17:22
Τα τακάκια που πήρες ΔΕΝ είναι για τουριστική χρήση, το αντίθετο συμβαίνει!

Από εδω
http://www.braketech.com/index.php?option=com_content&view=article&id=86&Itemid=104
Ideally suited for the Track-Day enthusiast!
Ειναι τακάκια για ειδική χρήση και λογικά δεν δουλευουν σωστά αν δεν ζεσταθούν πρώτα. Αν κάνεις ενα δύο δυνατα φρεναρίσματα από πολλά χλμ, μετα θα πρέπει να δαγκώνουν πολύ γερά, αλλά ισως και να μην εχουν και πολύ προοδευτικότητα.

Απο εδω τα πηρα και ειναι αυτα ακριβως

http://makinaparts.com/lang-en/honda/2363-fdb2079st-ferodo-front-brake-pads-honda-cb-1300-cbr-600-cbr900-.html

ST series (Sport-Touring)

:confused:

anco
07/11/2012, 21:37
αν οδηγας με αργες ταχυτητες, ουτε 100χλμ πρεπει να αλαξεις τακακι.

Το εγραψα και εγω θελουν ζεσταμα, μετα απο 2-3 φρενα δουλευουν.

Το ειχα παθει καποτε με EBC HH, που οντως δεν δουλευανε καθολου καλα σε χαμηλες ταχυτητες.

Δεν ειχαν καλη αισθηση.

Οταν αλαξα σε Ferodo CP911 τοτε....ηταν η μερα με την νυχτα, αλλα διαφορεριτη φιλοσοφια.

Μαλλον η Platinum σειρα να ειναι καλητερη, η να πας παλι στο νορμαλ OEM τακακι.

Δες και εδω συγκριτικο.


http://www.ca-cycleworks.com/shop/catalog/ducati/brake_pads.html

transalpblack
07/11/2012, 22:12
Απο εδω τα πηρα και ειναι αυτα ακριβως

http://makinaparts.com/lang-en/honda/2363-fdb2079st-ferodo-front-brake-pads-honda-cb-1300-cbr-600-cbr900-.html

ST series (Sport-Touring)

:confused:

Δεν έχεις δίκιο φίλε μου.
Το ST δεν σημαίνει Sport Touring αλλά SinTered (μεταλλικο).

KostasV2
07/11/2012, 23:37
Για νορμάλ χρήση, χρειάζεσαι τα Platinum...

thanos_s
08/11/2012, 01:18
Βρηκα τελικα official σε τι υλικο αντιστοιχει ο καθε κωδικος..Υποτιθεται οτι ειναι τα τριτα σκληροτερα σε μια κλιμακα με 7..Στην πραξη, τα σκληροτατα EBC που βαζω στο zx10 δειχνουν ναναι πιο μαλακα...:/
ST: SinterGrip Road
STAC: Array Cooling ST
P: Platinum
AG: Argento
CP211: CP 211
XRAC: Array Cooling XR
SG: SinterGrip Off-Road
PRP: Polished Rotor Pads