PDA

View Full Version : Bridgestone BT 21. Έχει βάλει κανένας;



nikonian
06/11/2012, 16:56
Τα βρήκα σε πολύ καλή τιμή, αλλά με ένα γκούγλισμα βρήκα τους αγγλάρες να το βρίζουν με τα χειρότερα λόγια. Λένε ότι τρώγεται μονόπαντα, τρώγεται πολύ γρήγορα σε σύγκριση με άλλα κλπ.

Να πήγε καμιά ελατωματική παρτίδα στην Αγγλία, ή είναι πραγματικά σκουπίδια;

thalasinos
06/11/2012, 17:00
Μηπως εννοης ΒΤ-021?
Αν εχεις βαρια μηχανη το ΒΤ-021 θα σου το προτεινα, εγω τρεις φορες τα εβαλα και τωρα παω για το ΒΤ-023 που λενε οτι ειναι καλυτερο απ΄το 021. θα δουμε.....

Εμενα μου εβγαλε 12000κμ με οδηγηση κυριως σε εθνικη, αργει λιγο να ζεσταθει ομως στα πολλα παταει πολυ καλα, δεν θα το συνηστουσα αν το εβαζες για να μετακινεισαι εντος πόλης
ειναι λαστιχο turing,

ziggΥ
06/11/2012, 17:02
βρήκα τους αγγλάρες να το βρίζουν με τα χειρότερα λόγια. Λένε ότι τρώγεται μονόπαντα, τρώγεται πολύ γρήγορα σε σύγκριση με άλλα κλπ.

μη συγκρίνεις την άσφαλτο του εξωτερικού με το γυαλί το δικό μας, τρώγονται πολύ διαφορετικά

άσε που οι άγγλοι οδηγούν απ'την άααλλη πλευρά του δρόμου (if you know what i mean..) :lol:


δε ξέρω για το λάστιχο πάντως : p

Emden
06/11/2012, 17:19
Τα βρηκα και εγω ευκαιρια και τα εβαλα στο φαζερ. Σε σχεση με τα Μ3 ειναι τραγικα. Γενικα δεν εμεινα ευχαριστημενος. Αργα στο ζεσταμα και το μηχανακι ποτε δε το αισθανθηκα οπως πριν. Δε θα τα ξαναεπερνα παρα μονο εαν τα εβρισκα σε εξευτελιστικη τιμη.

nikonian
06/11/2012, 17:23
Σε ένα cbf θα το βάλω. Μέτριου βάρους μηχανάκι, αλλά αφού φοράει πίσω 160 δεν τολμάω να βάλω σπορ λάστιχα με γρήγορη κορώνα. Θα βάλω τουριστάδικα έτσι κι αλλιώς. Ή pilot road, ή ΒΤ 021

chr1s_86
06/11/2012, 17:41
αλλά αφού φοράει πίσω 160 δεν τολμάω να βάλω σπορ λάστιχα με γρήγορη κορώνα.

Τι εννοείς με αυτό; :confused:



Σε πολύ καλή τιμή μπορείς να βρεις και τα Pilot Power πάντως...

sniper
06/11/2012, 17:50
Τι εννοείς με αυτό; :confused:



Σε πολύ καλή τιμή μπορείς να βρεις και τα Pilot Power πάντως...

Eννοεί ότι φοβάται να βάλει "γρήγορο" λάστιχο σε μηχανάκι που δεν φοράει πίσω λάστιχο 180+

Τώρα γιατί δεν ξέρω αλλά πιθανώς να σου λύσει την απορία.

chr1s_86
06/11/2012, 18:06
Ναι αυτή είναι η απορία, γιατί να μην βάλει...

zephyr1
06/11/2012, 18:23
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=79650&page=8&highlight=bt21

Πατα στην αναζητηση bt21 και θα παρεις μπολικες πληροφοριες.
Το λαστιχο κατ εμε ειναι πολυ μαπα,το μονο λαστιχο που εβγαλα πριν τελειωσει ,σε fazer1000.

Βαλε pilotroad ,εστω κ το παλιο.

taskon
06/11/2012, 18:28
Kαι τα 2 ειναι παλια μοντελα ελαστικου η να το πω καλυτερα παλαιοτερα μοντελα αφου τωρα υπαρχουν τα ΒΤ023 και τα pilot road3.
επειδη αλλαξα και εγω προσφατα στο bandit και τα ειδα τα 21 νομιζω οτι θα σε βασανισυν αν κινεισαι μες στην πολη.εγω φοραγα τα 23 και ηταν μια χαρα στο ταξιδι και βγαλαν και πολλα χλμ αλλα στην πολη υστερουν σημαντικά.τωρα εβαλα τα roadsmart ii και ειναι αρκετα καλυτερα μες στην πολη .

ποσα χιλιομετρα κανεις το χρονο και που?

thanos_s
06/11/2012, 18:34
Στο cb1300 τα φοραω, και τα ειχα βαλει και στο zzr που ειχα πιο παλια. Πολυ σκληρα λαστιχα που και οταν ζεσταθουν παραμενουν σκληρα και τετραγωνιζουν πολυ δυσκολα. για αντιστοιχου βαρους και ροπης μηχανακια ειναι οτι καλυτερο για μενα που τα περισσοτερα χλμ μου ειναι σε ανοιχτο δρομο και μεγαλες διαδρομες..
Αργουν να ζεσταθουν για να τα ΠΙΕΣΕΙΣ μονο. Δεν εχουν θεμα ασφαλειας μεχρι να ζεσταθουν ομως.
Με την ιδια χρηση τα Corsa 3 στο cb μου εβγαλαν 5.000 χλμ, αυτα με 4500 τωρα δεν εχουν σχεδον ιχνος ορατης φθορας με το ματι..
ΔΕΝ θα τα προτεινα σε μηχανακια κατω των 220 κιλων και κατω των 9 κιλων ροπης...

spyrakos35
06/11/2012, 20:20
στο φουζουρού έχω τα 23άρια.... μιά χαρά λάστιχα.... σο φαρ......

τα επόμενα που θα βάλω είναι τα Roadtec Z8 Interact™ για τα οποία λένε οτι είναι πάρα πολύ καλά και εκπληκτικά στο βρεμμένο....

η γιαμάπα στο νέο φουζουρου αυτά θα φοράει.....

πάντως φίλος με ίδιο μηχανάκι με το δικό σου είχε βάλει τα angel και ήταν πολύ ευχαριστημένος....

nikonian
06/11/2012, 22:59
Με εισόδημα μειωμένο κατά 60% και βλέπουμε, με βενζίνη 70% ακριβότερη, αποκλείεται να ξαναπάω βόλτα πέρα απ'τη Χαλκίδα, να στρίψω, να παίξω.
Το μηχανάκι δεν πρόκειται να γείρει ποτέ . Τα chicken strips θα φτάσουν χαλαρά τα 3εκ.

Συνεπώς το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το φρενάρισμα και η αντοχή.

Τα σπορ λάστιχα ποτέ δεν έφτασαν στα χέρια μου τα 10.000 χλμ. Η γρήγορη κορώνα δίνει ένα πέλμα 3εκ. όλο κι όλο και τρώγεται γρήγορα.Δε μου κάνει.
Έχω διαβάσει πολλούς όμως να ξεπερνούν τα 20.000 χλμ με τουριστικά

nikonian
06/11/2012, 23:20
Eννοεί ότι φοβάται να βάλει "γρήγορο" λάστιχο σε μηχανάκι που δεν φοράει πίσω λάστιχο 180+

Τώρα γιατί δεν ξέρω αλλά πιθανώς να σου λύσει την απορία.

Εννοώ απλά ότι ακόμα και μια αργή κορώνα, σε διάσταση 160 μπορεί να δώσει παρεμφερή ευελιξία, με μια γρήγορη κορώνα σε διάσταση 180.
Ποιός ο λόγος λοιπόν να βάλω σπορ λάστιχα, που κατά κανόνα έχουν μαλακές γόμες και τρώγονται γρήγορα;
Αν όμως τα ΒΤ021 είναι τόσο αργά στο ζέσταμα....μάλλον θα περιμένω για τα pilot road.

Manalishi
07/11/2012, 06:55
Βάλε Dunlop Roadsmart

nassosxlvbros
12/11/2012, 10:39
Ένα φεγγάρι τα είχα στο Hornet "τουριστάδικα"και καλά τα έβαλα να μη φαγώνονται γιατί έκανα πολλά κμ και αττική οδό.Στα 8000κμ στο πίσω είχα περάσει το δείκτη φθοράς...κράτημα απλά υπαρκτό,ούτε με τρέλανε ούτε με τρόμαξε πουθενά.Σε σύγκριση βέβαια με τα επόμενα Dunlop D208 RR (http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTk8Wj2OOaU5Cpqn-WakhovgCwf1qpIzIpa_v3FBUwsa3QMRO3YzA) δεν είχαν καμία επαφή...έξυνες μαρσπιέ για πλάκα,άριστα στη βροχή, και κράτησαν και 12000κμ....δες και τα Dunlop...για μερικούς πολύ παρεξηγημένα λάστιχα....

nikonian
12/11/2012, 11:53
Nάσο, τα βρήκα 235 και τα φόρεσα.
Όσο για τα μαρσπιέ... δεν θα τα ξύσει κανένας.Δεν πρόκειται να ξαναβγώ απ'την Αττική. Αφού σκεφτόμουν να βάλω λάστιχα αυτοκινήτου:cry:

Manalishi
12/11/2012, 12:01
Roadsmart I, τα έβαλα 2 φορές διαδοχικά, και τις δύο κάτι λιγότερο απο 20χιλ χλμ με 60 χλμ την ημέρα Κηφισσό-Παραλιακή.

nassosxlvbros
12/11/2012, 12:25
Nάσο, τα βρήκα 235 και τα φόρεσα.
Όσο για τα μαρσπιέ... δεν θα τα ξύσει κανένας.Δεν πρόκειται να ξαναβγώ απ'την Αττική. Αφού σκεφτόμουν να βάλω λάστιχα αυτοκινήτου:cry:

Η τιμή είναι όντως πολύ καλή (αν είναι με τα περαστικά)
Στα 245 έβαλα το καλοκαίρι τα Michelin Pilot Power(τα απλά,τα πρώτα Pilot)απλά για να υπάρχουν...;)

nikonian
12/11/2012, 12:37
PILOT τα είχε 235 ο πίσσαρης , αλλά έπρεπε να περιμένω ένα μήνα. Τα 235 για δίγομα είναι καλό νούμερο (περασμένα-ζυγισμένα).
Τώρα αν είναι καλά ή όχι ίσως και να μην το μάθω ποτέ, αφού δεν προτίθεμαι να τα πιέσω. Μόνο για την αντοχή τους θα μάθω.

nassosxlvbros
12/11/2012, 13:02
PILOT τα είχε 235 ο πίσσαρης , αλλά έπρεπε να περιμένω ένα μήνα. Τα 235 για δίγομα είναι καλό νούμερο (περασμένα-ζυγισμένα).
Τώρα αν είναι καλά ή όχι ίσως και να μην το μάθω ποτέ, αφού δεν προτίθεμαι να τα πιέσω. Μόνο για την αντοχή τους θα μάθω.

ΟΚ Γράψε εντυπώσεις στο μέλλον.;)