PDA

View Full Version : Cafe racer μπροστινο fairing!



Σελίδες : [1] 2

camen
07/11/2012, 15:15
Χειμωνας μπαινει και λεμε να αρχισουμε τις μοντες:rolleyes:
Μηπως εχει κανεις ή ξερει που θα βρω ενα μπροστινο fairing σαν το παρακατω? Απο εξωτερικο ξερω να το βρω,λεω μηπως εχει κανεις καποιο που δεν το χρειαζεται κλπ;)

Lioulios
07/11/2012, 15:21
Τί ιδέες σου μπήκανε ;;;


...Για λέγε ...

camen
07/11/2012, 15:28
Τί ιδέες σου μπήκανε ;;;


...Για λέγε ...

Λεω να ξεκινησω με κατι τετοιο,χωρις τους καθρεφτες φυσικα:cool:

Lioulios
07/11/2012, 15:48
...Καλά το κατάλαβα ...Αλλά λέω ...Μπορεί να χει και κανα χρέπι σε καμιά αποθήκη .

Εγώ τον ντούκο δεν θα τον πείραζα .

camen
07/11/2012, 15:53
...Καλά το κατάλαβα ...Αλλά λέω ...Μπορεί να χει και κανα χρέπι σε καμιά αποθήκη .

Εγώ τον ντούκο δεν θα τον πείραζα .

Δεν θα παθει σε καμια περιπτωση κατι μη αναστρεψιμο;)
Βεβαια ακομη στην μελετη ειμαι:p

sv9cvk
07/11/2012, 16:48
Restor-αδες,αρχαιολαγνοι,κλασσικοι και λατρεις των cafe racer,υπαρχει περιπτωση να εχει κανεις σας fairing σαν το εικονιζομενο στην φωτο? :smokin:
Καινουργιο ξερω απο που να αγορασω...Αν ναι,ας πει:beer:

:smokin:

camen
07/11/2012, 16:49
:smokin:

Ριχτο μαστορα:smokin:

sernodas2
07/11/2012, 21:35
φτιάξε ενα καλούπι με γύψο παρε ενα πλεξιγκλας βαλτω πανω στο γυψο κ ολα μαζι στο φουρνοοοο,

ετσι το πλεξιγκλας αφου ζεσταθεί θα πάρει την φόρμα του καλουπιού σουυυυ:D


:a014:

Aνεμος
07/11/2012, 22:31
Πάντως αν μοιάσει σε αυτά που έχεις ποστάρει.....:a8:

πολύ καλή ιδέα, do it !!

camen
08/11/2012, 01:18
99% εχω βρει τον ανθρωπο που θα συμβαλλει στο εγχειρημα,θα ενημερωσω τις επομενες μερες:beer:

epp1640
08/11/2012, 02:06
99% εχω βρει τον ανθρωπο που θα συμβαλλει στο εγχειρημα,θα ενημερωσω τις επομενες μερες:beer:

..μαλλιά έχει?

sv9cvk
08/11/2012, 07:43
99% εχω βρει τον ανθρωπο που συμβαλλει στο εγχειρημα,θα ενημερωσω τις επομενες μερες:beer:

Εχω αυτο που εχω βαλει στο CB ειναι το ιδιο.
Αν θες ,υπαρχει λυση να βγαλουμε ενα το ιδιο ,το μονο θεμα ειναι η βαση και η ζελατινα!!

McGyver
08/11/2012, 09:37
@camen

Αποφάσισε τι θες να κάνεις και postαρε σε σωστές κατηγορίες για (α) να σε βοηθήσουν όσοι μπορούν και (β) να μη μας βγάζεις φασίνα :lol:.

:beer:

:wave2:

camen
08/11/2012, 10:16
Εχω αυτο που εχω βαλει στο CB ειναι το ιδιο.
Αν θες ,υπαρχει λυση να βγαλουμε ενα το ιδιο ,το μονο θεμα ειναι η βαση και η ζελατινα!!

Xρηστο σε ευχαριστω παρα πολυ για την προσφορα :beer: Αλλα νομιζω εχω βρει ακρη ,θα ξερω σιγουρα σημερα...;)

camen
08/11/2012, 19:50
Ψηνονται ωραια πραγματα,stay tuned... :a014::a014::a014:

YΓ:Τελικα στην Ελλαδα υπαρχουν ανθρωποι αξιολογοι που δεν τους γνωριζουμε κ αρκουμαστε να στελνουμε τα λεφτα μας εξω αντι να τους στηριζουμε :nono:
Θα σας εξηγησω στο τελος ΤΙ και ΠΩΣ :wave2:

ikarosk
08/11/2012, 21:48
Κάνε μία ερώτηση στον Γρίβα στην MPF. Πιθανό να έχει ακόμη το καλούπι. Πριν χρόνια είχα αγοράσει ένα μαζί με ζελατίνα. Είναι από SS 900.:)

sv9cvk
08/11/2012, 22:21
Ψηνονται ωραια πραγματα,stay tuned... :a014::a014::a014:

YΓ:Τελικα στην Ελλαδα υπαρχουν ανθρωποι αξιολογοι που δεν τους γνωριζουμε κ αρκουμαστε να στελνουμε τα λεφτα μας εξω αντι να τους στηριζουμε :nono:
Θα σας εξηγησω στο τελος ΤΙ και ΠΩΣ :wave2:

Μην μας κρατας σε αγωνια πες μας!! :a014:

Lioulios
08/11/2012, 22:24
Άμα είναι να γίνει σοβαρή δουλειά , πάσο .

Για να δούμε ...

camen
08/11/2012, 22:40
Κάνε μία ερώτηση στον Γρίβα στην MPF. Πιθανό να έχει ακόμη το καλούπι. Πριν χρόνια είχα αγοράσει ένα μαζί με ζελατίνα. Είναι από SS 900.:)

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια,αλλα εκλεισε ηδη η δουλεια με αλλο ατομο που εχει καλουπι απο πιο ιδιαιτερο φαιρινκ:beer:
Κ θα μου φτιαξει κ μια ιδιαιτεροτητα που ζητησα. ;)

camen
08/11/2012, 22:43
Μην μας κρατας σε αγωνια πες μας!! :a014:

Δε θελω να πω,να φτιαξω και να παρουσιασω θελω...;)
Υπομονη,εδω αλλοι παλευουν 2 χρονια ενα CB και μας πανε με το σταγονομετρο:p:p

Εχει δοθει η παραγγελια για το fairing ,το οποιο θα ειναι χειροποιητο κ θα εχει κ μια ιδιαιτεροτητα.Θα ειναι στα χερια μου σε περιπου 10 μερες.Θα σας ενημερωσω για τον ανθρωπο που το εχει αναλαβει,αφου παραλαβω !

Θα παραγγελθει κ φαναρι απο ebay αυριο.Θα επιμεινω στην πρωτη επιλογη μου, σε αυτο που ειχα ποσταρει και αν δε μου αρεσει το αλλαζω,δεν εχει κ κανενα τρελο κοστος.
Ειναι το μονο που βρηκα κ να συνδιαζει αυτα που θελω(καλυτερη αποδοση-τιμη-ευκολη τοποθετηση).Ξερω καποιοι θα διαφωνισετε,αλλα θα προσπαθησω να το κανω να μην δειχνει καγκουρικο!!

Θελω επισης να ψαξω να βρω τις λαμες που χρησιμοποιει το monster για το φως του,θα με γλιτωσουν απο τον κοπο να φτιαξω αλλες,γτ απλα αλλαζοντας τις κλισεις που εχουν νομιζω θα κανω δουλεια.Αλλιως λαμαρινα inox και κοπτοραπτικη.

Μολις τα πραγματα θα ειναι στα χερια μου,εχουμε τρυπηματα/κοψιματα του φαιρινκ,βαψιμο(τρεμε Σπυρακοοοοοοο:smokin:),βασεις+μονταρισμα φαναριου και ελπιζω να πανε ολα καλα και να κουμπωσουν ομορφα κ ωραια και να φτιαχτει κατι αξιολογο.

:beer::beer::beer:

camen
08/11/2012, 22:50
Το φαναρι που αναφερω ειναι το παρακατω(απλα το συζηταμε κ στο ducatisti.gr κ νομιζα το ειχα ποσταρει).
Ξερω οτι ξεφευγει απο το κλασσικο φαναρι και καποιοι θα "στραβωσετε" αλλα θελω κατι καλυτερο σε φωτισμο κ με νορμαλ τιμη.Κ λεω να το δοκιμασω και βλεπω,αλλωστε ευκολα βρισκω κλασσικο φαναρι αν θελω να το αλλαξω.

sv9cvk
08/11/2012, 22:51
Δε θελω να πω,να φτιαξω και να παρουσιασω θελω...;)
Υπομονη,εδω αλλοι παλευουν 2 χρονια ενα CB και μας πανε με το σταγονομετρο:p:p

Εχει δοθει η παραγγελια για το fairing ,το οποιο θα ειναι χειροποιητο κ θα εχει κ μια ιδιαιτεροτητα.Θα ειναι στα χερια μου σε περιπου 10 μερες.Θα σας ενημερωσω για τον ανθρωπο που το εχει αναλαβει,αφου παραλαβω !

Θα παραγγελθει κ φαναρι απο ebay αυριο.Θα επιμεινω στην πρωτη επιλογη μου, σε αυτο που ειχα ποσταρει και αν δε μου αρεσει το αλλαζω,δεν εχει κ κανενα τρελο κοστος.
Ειναι το μονο που βρηκα κ να συνδιαζει αυτα που θελω(καλυτερη αποδοση-τιμη-ευκολη τοποθετηση).Ξερω καποιοι θα διαφωνισετε,αλλα θα προσπαθησω να το κανω να μην δειχνει καγκουρικο!!

Θελω επισης να ψαξω να βρω τις λαμες που χρησιμοποιει το monster για το φως του,θα με γλιτωσουν απο τον κοπο να φτιαξω αλλες,γτ απλα αλλαζοντας τις κλισεις που εχουν νομιζω θα κανω δουλεια.Αλλιως λαμαρινα inox και κοπτοραπτικη.

Μολις τα πραγματα θα ειναι στα χερια μου,εχουμε τρυπηματα/κοψιματα του φαιρινκ,βαψιμο(τρεμε Σπυρακοοοοοοο:smokin:),βασεις+μονταρισμα φαναριου και ελπιζω να πανε ολα καλα και να κουμπωσουν ομορφα κ ωραια και να φτιαχτει κατι αξιολογο.

:beer::beer::beer:

Και παει για τριτο χρονο αυτο το CB !!!:cry:
Δεν με λες ζελατινα που με ενδιαφερει μια και η δικη μου ειναι λιγο σπασμενη και καινουρια κανει 150 ευρω συν μεταφορικα απο Γερμανια καμια λυση??:p
Περιμενουμε με αγωνια :a014:

sv9cvk
08/11/2012, 22:52
Το φαναρι που αναφερω ειναι το παρακατω(απλα το συζηταμε κ στο ducatisti.gr κ νομιζα το ειχα ποσταρει).
Ξερω οτι ξεφευγει απο το κλασσικο φαναρι και καποιοι θα "στραβωσετε" αλλα θελω κατι καλυτερο σε φωτισμο κ με νορμαλ τιμη.Κ λεω να το δοκιμασω και βλεπω,αλλωστε ευκολα βρισκω κλασσικο φαναρι αν θελω να το αλλαξω.

LED ειναι η μου φαινεται???

camen
08/11/2012, 22:55
Δεν με λες ζελατινα που με ενδιαφερει μια και η δικη μου ειναι λιγο σπασμενη και καινουρια κανει 150 ευρω συν μεταφορικα απο Γερμανια καμια λυση??:p


Με βαζεις να πω πραγματα τωρα:p
Εκει θα ειναι κ η ιδιαιτεροτητα.Επειδη το ιδιο προβλημα ειχα και με πιο ακριβη τιμη για αυτη που ηθελα(πιο touring),αυτος που θα φτιαξει το φαιρινκ θα φτιαξει κ την ζελατινα πολυεστερικη με την καμπυλοτητα που θελω.
Δλδ φερινκ και ζελατινα θα ειναι ολο ενα. ;)


LED ειναι η μου φαινεται???

Ναι ειναι LED.Ισως οχι οτι πιο ταιριαστο αλλα θα το δοκιμασω κ βλεπω.

camen
08/11/2012, 22:58
Αυτο το φαιρινκ θα φτιαχτει(ειναι απο ducati Paul Smart) με την ιδια ζελατινα της φωτο,μονο που θα ειναι ενα κομματι ολο...;)

ikarosk
09/11/2012, 11:59
Το φανάρι μ΄αρέσει για το raptor. Σε πόσες μέρες υπολογίζεις να έρθει και με τι κόστος????????

astroman76
09/11/2012, 13:54
O Περφεκτ εχει το φερνικ αυτο , το εχει και στο σαιτ 140ευρο.. ειμαι περιεργος να το δω ολλο γεματο... παντος να ξερεις μιας και εχω κανει χμ με ΠΣ1000 οτι βλεπεις μεσα απο την ζελατινα τον δρομο εκτος και αν εισαι πολυ ψηλος...

camen
09/11/2012, 15:10
Σε πόσες μέρες υπολογίζεις να έρθει και με τι κόστος????????
Ποιο πραγμα?


O Περφεκτ εχει το φερνικ αυτο , το εχει και στο σαιτ 140ευρο.. ειμαι περιεργος να το δω ολλο γεματο... παντος να ξερεις μιας και εχω κανει χμ με ΠΣ1000 οτι βλεπεις μεσα απο την ζελατινα τον δρομο εκτος και αν εισαι πολυ ψηλος...

Δε νομιζω οτι δε θα βλεπω το δρομο...:rolleyes:

sapila racing
09/11/2012, 15:18
Ποιο πραγμα?



Δε νομιζω οτι δε θα βλεπω το δρομο...:rolleyes:

Εγω νομίζω οτι καλά θα κάνεις να το ξανασκεφτείς.
Βαλε ενα καλυμμα στο φαιρινγκ σου οπως ειναι τωρα, και δες πως θα είναι να παρεις μια ιδέα.

camen
09/11/2012, 15:22
Εγω νομίζω οτι καλά θα κάνεις να το ξανασκεφτείς.
Βαλε ενα καλυμμα στο φαιρινγκ σου οπως ειναι τωρα, και δες πως θα είναι να παρεις μια ιδέα.

Ετσι οπως ειναι τωρα παντως,δεν χρησιμοποιω καθολου οπτικο πεδιο της ζελατινας.Εκτος κ αν κουμπωσω απο πισω,πραγμα σπανιοτατο.
Αλλωστε,αν οντως εχω προβλημα,ευκολα κοβεται το πολυεστερικο κομματι κ μπαινει ζελατινα.Αλλα να δωσω 150+ για ζελατινα τωρα δε παιζει...;)

camen
09/11/2012, 15:25
O Περφεκτ εχει το φερνικ αυτο

That's my man,επιτελους τον προτεινε καποιος...;)
Με τον Δημητρη εχω μιλησει κ εχει αναλαβει την κατασκευη.Τους πετυχα τυχαια στο ebay που ειχαν προς πωληση ενα σετ πολυεστερικων για το Paul-Smart;)

camen
09/11/2012, 15:51
Eφυγε η παραγγελια για τον LED-οφαναρο και για 2 ducati meccanica stickers:p

astroman76
09/11/2012, 16:16
Εγω νομίζω οτι καλά θα κάνεις να το ξανασκεφτείς.
Βαλε ενα καλυμμα στο φαιρινγκ σου οπως ειναι τωρα, και δες πως θα είναι να παρεις μια ιδέα.

+1

αυτο το φερινκ αντιθετα με το ΣΣ (Ειμουν κατοχος ενως του 96, καλο μηχανακι).. παει πιο μπροστα για να μπορεσουν να στρηψουν τα καλαμια και ειναι πολυ πιο ψηλο απο ΣΣ...

camen
09/11/2012, 16:24
+1

αυτο το φερινκ αντιθετα με το ΣΣ (Ειμουν κατοχος ενως του 96, καλο μηχανακι).. παει πιο μπροστα για να μπορεσουν να στρηψουν τα καλαμια και ειναι πολυ πιο ψηλο απο ΣΣ...

Aγορια μου μην αγχωνεστε,αν μετα δε μου κανει,βαζω το dremel στην πριζα κ το κανω οπως θελω,δεν τρεχει κατι...Απλα τωρα λεφτα για ζελατινα δεν παιζουν,οποτε παμε ετσι κ βλεπουμε;)
Αν παρουσιαστει προβλημα,αφαιρω το κομματι που παιζει τον ρολο της ζελατινας κ βαζω ζελατινα. Απλα πραγματα...Καλυτερα να μας περισσεψει παρα να μας λειψει...

ikarosk
09/11/2012, 16:44
[QUOTE=camen;2255075]Ποιο πραγμα?

Για το φανάρι σου λέω!!!:rolleyes:

camen
09/11/2012, 17:07
Για το φανάρι σου λέω!!!:rolleyes:

A δε ξερω,πριν λιγο το παρηγγειλα απο Αγγλια.Λογικα θα ειναι τελος εβδομαδας αρχες επομενης εδω...;)

camen
15/11/2012, 22:51
Τοποθετηθηκε:a29: Αυτη την στιγμη δεν εχω κουραγιο να γραψω κατι αλλο :whiteflag:

ikarosk
16/11/2012, 15:32
Περιμένουμε..................................:yawn::yawn::yawn::a55:

astroman76
16/11/2012, 15:57
το μερος της ζελατινας βαψε το μαυρο θα φενετε σαν σκουρο φιμε .... ωραιο φενετε....

camen
16/11/2012, 17:24
Πριν προχωρησω στο παρασυνθημα, θα ηθελα να αναφερθω λιγο στο ατομο που κατασκευασε το φερινκ.
Οπως ξερετε,αρχικα κ ενω το συζητουσαμε το πραγμα εδω αλλα κ σε διπλανο φορουμ,αρχισα να ψαχνω απο που μπορω να προμηθευτω το φερινκ.
Κατεληξα στου ΠολΣμαρτ και ψαχνοντας στο Ebay επεσα πανω σε ενα τετοιο σετ πολυεστερικων.Παρατηρησα οτι ο πωλητης ειχε τοποθεσια Ταυρο-Αθηνα.
Εστειλα μειλ ζητωντας του κινητο και email για να μιλησουμε.

Οπως ηδη καποιος ειπε το παλικαρι ηταν ο Perfect. Εγω αρχικα τον γνωρισα ως Δημητρη Αηδονη(υιος του κ.Φιλιππου Αηδονη).
Το ιδιο βραδυ ειχα επικοινωνια μαζι του.Εξ αρχης καταλαβα οτι το κατεχει το αθλημα. Μιλησαμε αρκετα,του εξηγησα τι θελω και ηταν προθυμοτατος να εξυπηρετησει.
Ανταλλαξαμε αρκετα τηλεφωνα και emails και τελικα χθες παρελαβα το φερινκ. Η δουλεια που εχει κανει ειναι φανταστικη,πολυ ανωτερη απο αυτα που φερνουν απο εξωτερικο.
Η δε γρηγοραδα του παροιμειωδης για Ελληνα,μια εβδομαδα ακριβως!!Απο τιμη σε σχεση με τα εξω,πολυ πολυ καλυτερη!!

Θελω κλεινοντας να πω ,οτι ειναι κριμα να υπαρχουν τετοιοι Ελληνες επαγγελματιες που προσφερουν ποιοτικη δουλεια κ εμεις χωρις να το ψαξουμε να στρεφομαστε στο εξωτερικο.Κ εδω κ στο διπλανο φορουμ μονο 2 ατομα βρεθηκαν ,που να μου ειπαν για τον Αηδονη :zep:
Τα στοιχεια του λοιπον για οποιον χρειαστει κατι(μιας κ ελαβα διαφορα πμ) ειναι:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΗΔΟΝΗΣ
info@perfect-fairings.com -- 2103414139
http://www.perfect-fairings.com/servlet/the-template/about/Page

Eχω και τα προσωπικα του στοιχεια τα οποια μπορω να δωσω σε οποιον θελει μεσω πμ!

camen
16/11/2012, 17:32
Τρυπημα για το φαναρι και ενα γυαλοχαρταρισμα να στρωσει η επιφανεια για σημερα;)
ΣΣ:Μεγαλη ανακαλυψη το dremel και η παλια ηλεκτρικη σκουπα:p

vaska
16/11/2012, 17:58
Θωμάκο τώρα το πήρα χαμπάρι το νήμα, ωραίο γίνεται το παρτάλι σου. Ενημερωτικά θα πάω βόλτα με τη χοντρή την κυριακή, θα χρειαστεί πλύσιμο πριν την καβαλήσω ή όλα οκ???

χαχαχα

camen
16/11/2012, 18:03
Θωμάκο τώρα το πήρα χαμπάρι το νήμα, ωραίο γίνεται το παρτάλι σου. Ενημερωτικά θα πάω βόλτα με τη χοντρή την κυριακή, θα χρειαστεί πλύσιμο πριν την καβαλήσω ή όλα οκ???

χαχαχα


Δεν υπαρχει ιχνος σκονης πουθενα φιλε μου...Δουλευω με την ηλεκτρικη αναμμενη κ το στομιο της εκει που εκοβα;)
Αφου ξερεις,δε μιλας σε κανενα τυχαιο...:beer:

vaska
16/11/2012, 18:08
Δεν υπαρχει ιχνος σκονης πουθενα φιλε μου...Δουλευω με την ηλεκτρικη αναμμενη κ το στομιο της εκει που εκοβα;)
Αφου ξερεις,δε μιλας σε κανενα τυχαιο...:beer:

Ναι ναι ξέρω!!!

bulmont
16/11/2012, 18:32
Θωμάκο τώρα το πήρα χαμπάρι το νήμα,


Μπά, και δεύτερος ραντανπλαν εδώ μέσα;;;;


Θωμά πρόσεχε μην σε κατηγορήσει και γιά τις αράχνες
που 'χει η μηχανή του.................

camen
16/11/2012, 18:34
Μπά, και δεύτερος ραντανπλαν εδώ μέσα;;;;


Θωμά πρόσεχε μην σε κατηγορήσει και γιά τις αράχνες
που 'χει η μηχανή του.................

Βασικα η "μηχανη" του εχει ολο το ζωικο βασιλειο μπροστα(θα βγει κ θα μας πει τωρα οτι αυτος το κυκλοφορει κ μεις τα χουμε στο γκαραζ βεβαια αλλα χεσμεντεν...):smokin:

vaska
16/11/2012, 20:33
Μπά, και δεύτερος ραντανπλαν εδώ μέσα;;;;


Θωμά πρόσεχε μην σε κατηγορήσει και γιά τις αράχνες
που 'χει η μηχανή του.................

Τς Τς Τς άσε φίλε είμαι πολύ συγκινημένος, πλησιάζει η ώρα που θα κάνω 2η αλλαγή λαδιών

bulmont
16/11/2012, 20:34
Τς Τς Τς άσε φίλε είμαι πολύ συγκινημένος, πλησιάζει η ώρα που θα κάνω 2η αλλαγή λαδιών



Καταξοδεύτηκες ρε Τσίπη...................

mikes
16/11/2012, 22:06
αναμφισβητητα παντως ο περφεκτ εχει χιουμορ!!!
http://www.perfect-fairings.com/servlet/the-480/very-rare-20-euro/Detail

jimmis5
16/11/2012, 22:21
ωραιος!! νομιζω πως θα ηταν καλυτερο να αφηνες λιγο ψωμι στο κατω μερος..

stynikop
16/11/2012, 23:16
Μπράβο, πολύ ωραίο θα γίνει φίλε camen.
Ανυπομονώ να ακούσω εντυπώσεις από το φανάρι... αν το φως του είναι καλό το σκέφτομαι !

camen
17/11/2012, 00:30
αναμφισβητητα παντως ο περφεκτ εχει χιουμορ!!!
http://www.perfect-fairings.com/servlet/the-480/very-rare-20-euro/Detail

:lol::lol::lol::lol:


ωραιος!! νομιζω πως θα ηταν καλυτερο να αφηνες λιγο ψωμι στο κατω μερος..

Eτσι ειναι κ στο PaulSmart και μου κολλουσε κ εμενα καλυτερα στο ματι σε αυτο το υψος το φαναρι.Θα δειξει;)


Μπράβο, πολύ ωραίο θα γίνει φίλε camen.
Ανυπομονώ να ακούσω εντυπώσεις από το φανάρι... αν το φως του είναι καλό το σκέφτομαι !

Καλυτερο θα ειναι σιγουρα λογικα,αλλα θα σε ενημερωσω!

camen
21/11/2012, 16:22
Θελει αρκετη δουλεια ακομη,οπως και τελειοποιηση...Αλλα ολα θα γινουν σιγα σιγα.
Το φως μην ρωτησετε τι λεει,περιμενω να σκοτινιασει...

devil's animal
21/11/2012, 16:38
σαν μεγαλο κουμπι φαινετε ρε καμενακο...:sick:

camen
21/11/2012, 16:43
σαν μεγαλο κουμπι φαινετε ρε καμενακο...:sick:

:confused: Γτ το λες αυτο? Ειναι κ αβαφο,θελει δουλεια ακομη κλπ...

devil's animal
21/11/2012, 16:47
:confused: Γτ το λες αυτο? Ειναι κ αβαφο,θελει δουλεια ακομη κλπ...

μιλαω για το "καρουμπαλο" που κανει το φαναρι...
το Paul Smart (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131936&page=2&p=2254914&viewfull=1#post2254914) που εβαλες ειναι επιπεδο το φαναρι και δενει καλυτερα...
αυτο που εβαλες κανει καμπυλη και βγαινει πολυ εκτος του φαιρινγκ μοιαζοντας με καρουμπαλο...:yuck:

εκτος και με γελαει η φωτογραφια και ειναι επιπεδο μπροστα...:confused:

camen
21/11/2012, 16:51
μιλαω για το "καρουμπαλο" που κανει το φαναρι...
το Paul Smart (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131936&page=2&p=2254914&viewfull=1#post2254914) που εβαλες ειναι επιπεδο το φαναρι και δενει καλυτερα...
αυτο που εβαλες κανει καμπυλη και βγαινει πολυ εκτος του φαιρινγκ μοιαζοντας με καρουμπαλο...:yuck:

εκτος και με γελαει η φωτογραφια και ειναι επιπεδο μπροστα...:confused:

Στο πανω μερος ειναι ενα τακ εξω οπως ακριβως του PaulSmart.
Στο κατω μερος δεν προεξεχει,απλα το πολυεστερικο μπαινει λιγο πιο μεσα.Ζωντανα παντως,δε χτυπαει ασχημα στο ματι νομιζω...:rolleyes:
Αυτο διορθωνεται ωστοσο,ετσι κι αλλιως οι βασεις που εφτιαξα ειναι ολιγον προσωρινες για να το βολταρω,να δω τι παιζει κλπ κλπ...

camen
21/11/2012, 17:02
Λεπον,σχετικα με το φως τωρα που σκοτινιασε.Σε σχεση με το μαμισιο δεν εχει καμια σχεση.Ειναι σιγουρα πολυ πολυ καλυτερο!
Μενει να δειξει την αντοχη του στο χρονο!

iconan
21/11/2012, 17:07
Πολύ καλή δουλειά φίλε μου!
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά αυτό το φανάρι το είχα βάλει εδώ και πολύ καιρό στο μάτι. Έστειλα το εξής μύνημα πριν επιχειρήσω να το αγοράσω σ'αυτόν που τα πουλάει: ''can you send me video of how the vision is at night on the street from a bike? Can you drive at a complete dark road with these lights? Και η απάντηση ήταν: I can't I'm afraid. It's more a show light than an effective night time light on really dark roads. Και όπως καταλαβαίνεις δεν το πήρα, τι να το κάνω αν δεν μπορείς να οδηγήσεις τη νύχτα.
Τώρα βέβαια μιας και το έβαλες θα ήθελα πολύ να μου πείς τελικά βλέπεις ή δε βλέπεις τη νύχτα? και αν έχεις και καμια φωτο ή βιντεο, ακόμα καλύτερα!

iconan
21/11/2012, 17:10
γράφαμε ταυτόχρονα και με πρόλαβες, λες και είσουν μες στο μυαλό μου! Σε παρακαλώ πολύ αν μπορείς βιντεο με το φως σε σκοτεινό δρόμο!!!!!!!!!!!!!:)

camen
21/11/2012, 17:20
γράφαμε ταυτόχρονα και με πρόλαβες, λες και είσουν μες στο μυαλό μου! Σε παρακαλώ πολύ αν μπορείς βιντεο με το φως σε σκοτεινό δρόμο!!!!!!!!!!!!!:)

Θα προσπαθησω,τουλαχιστον φωτογραφιες,για να παρεις μια ιδεα...Ειναι πολυ καλο παντως;)

iconan
21/11/2012, 17:26
Το είχα ερωτευτεί μόλις το είδα και στενοχωρήθηκα πολύ όταν δεν θα το έβαζα. Με ενδιαφέρει πολύ γιατί έχει led λάμπες που σημαίνει πως θα έχει πολύ μικρή κατανάλωση ρεύματος και έτσι θα μπορώ να βάλω ότι θέλω επάνω στη μηχανή χωρίς να φοβάμαι μην κάψω πηνία ή ανορθωτή ή μπαταρία. Φτιάξε με!

camen
22/11/2012, 14:16
Το είχα ερωτευτεί μόλις το είδα και στενοχωρήθηκα πολύ όταν δεν θα το έβαζα. Με ενδιαφέρει πολύ γιατί έχει led λάμπες που σημαίνει πως θα έχει πολύ μικρή κατανάλωση ρεύματος και έτσι θα μπορώ να βάλω ότι θέλω επάνω στη μηχανή χωρίς να φοβάμαι μην κάψω πηνία ή ανορθωτή ή μπαταρία. Φτιάξε με!

Oριστε μια πολυ γρηγορη φωτο για να παρεις μια ιδεα...Το κιτρινο φως του περιβαλλοντα χωρου ειναι απο αυτοκινητο που στριβε στο στενο μολις τραβηξα την φωτο:mad:
Δεν εχω ακομη πολυ σωστη αποψη γτ στην βολτα χθες ειχα προβλημα λογω κραδασμων μου μεταφερονταν στο φαναρι,με αποτελεσμα να ειναι σαν strobe-light! Νομιζω το ελυσα ομως;)
Θα τραβηξω κ πιο καλες φωτο σε απολυτα σκοτεινο μερος.

sapila racing
22/11/2012, 14:22
Ειναι προφανές οτι το φανάρι αυτό είναι για show και οχι για χρήση στον δρόμο.
Η δέσμη φωτός ειναι σαν ενός φακού.

Θα έλεγα να το βγάλεις και να βαλεις ενα φανάρι με καταλληλη δέσμη για τον δρόμο, δηλαδή με ευθεία στο πάνω μερος της.

camen
22/11/2012, 14:53
Ειναι προφανές οτι το φανάρι αυτό είναι για show και οχι για χρήση στον δρόμο.
Η δέσμη φωτός ειναι σαν ενός φακού.

Θα έλεγα να το βγάλεις και να βαλεις ενα φανάρι με καταλληλη δέσμη για τον δρόμο, δηλαδή με ευθεία στο πάνω μερος της.

Περιμενω να το δοκιμασω σε απολυτο σκοταδι και απολυτα σταθερο πλεον να δω πως ειναι.ΑΝ με ικανοποιησει θα παραμεινει,αν οχι βλεπουμε ;)

ΥΓ:ΜΕταξυ μας,ακομη κ φακο τον προτιμω απο το μαμα φως που εχει το μηχανακι,μιλαμε για πολυ ταλαιπωρια:yuck:

astroman76
22/11/2012, 15:37
Για εμενα αυτο το φερινκ θελει κασσικο φαναρακι οπως στο σμαρτ και σε ολλα τα κλασσικα... αυτο ειναι λιγο...¨στρεετφαιτερ" 90ς

iconan
22/11/2012, 19:32
Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ καλύτερο σε σχέση με το φώς που βγάζει το δικό μου φανάρι. Προς το παρόν έχω παραγείλει bixenon από ebay, μόλις έρθει το δοκιμάζω και αν δεν μου κάνει ούτε αυτό δουλειά τότε πάω και γω γιαυτό το φανάρι!

camen
22/11/2012, 23:49
Mετα απο αρκετη δουλεια,βλαστημια,χαμογελα,νευρα ηρθε η στιγμη για την παρθενικη του βολτα.
Ολα εδειξαν ολοσωστα,να μη το ματιασω:a08::a08: Οσο για το φαναρι,καλος κ δυνατος φωτισμος,πολυ πιο ξεκουραστο στα ματια,θα το ξαναβαζα ανετα;)

nihristo
23/11/2012, 01:26
πολύ όμορφο! άντε βάψτο!!:D

ikarosk
23/11/2012, 09:54
Ωραία φαίνεται η μόντα!!!!!!!!!!
Το θέλω (το φανάρι).......πόσο $ πήγε??????????
Δώσε και τη διεύθυνση..!!!!!!!!:a014:

iconan
23/11/2012, 10:32
κουκλί βγήκε άντε και φρεσκοβαμένο!!!!

camen
23/11/2012, 10:36
http://www.ebay.co.uk/itm/Universal-Motorcycle-7-Black-LED-Headlight-Fits-Triumph-Honda-Norton-Cafe-Racer-/180938181441?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

panos_zip
23/11/2012, 15:03
Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!
Το φως του φαναριού δείχνει πολύ ωραίο. Η δέσμη μου φαίνεται λίγο στενή, αλλά δεν έχω εμπειρία από στρογγυλοφάναρη μηχανή (εκτός από ένα C50 που έχω αλλά δεν πιάνεται..)

Μπορείς να βάψεις το κομμάτι που θα είχε την ζελατίνα μαύρο, για να κάνει αντίθεση.

camen
23/11/2012, 17:35
Η δέσμη μου φαίνεται λίγο στενή

Oντως λιγο πιο στενη ισως και να ειναι...Αλλα σε σχεση με το δικο μου προηγουμενο φως ειναι πολυ πολυ καλυτερο!
Σε μηκος ειναι πολυ δυνατο,ειδικα στην μεγαλη σκαλα! Παντα συγκριτικα με αυτο που ειχα συνηθισει να εχω...




Μπορείς να βάψεις το κομμάτι που θα είχε την ζελατίνα μαύρο, για να κάνει αντίθεση.

Σιγουρα θα βαφτει ολο πρωτα στο ασημι χρωμα της μηχανης.Απο εκει κ περα το σκεφτομαι.
Μαλλον θα προτιμησω να ειναι ολο ασημι με την διπλη ριγα που εχω και στο ντεποζιτο να το διατρεχει,και καποιο logo πανω απο την ριγα... Το σκεφτομαι ακομη....

camen
23/11/2012, 18:39
Καπως ετσι το χω στο μυαλο μου:rolleyes:

panos_zip
23/11/2012, 18:42
Ακριβώς αυτό!

camen
24/11/2012, 19:52
Στο φερινκ εχει αρχισει η διαδικασια του βαψιματος.Εχω ηδη περασει ασταρι-γεμιστικο και εχω γυαλοχαρταρι με ντουκοχαρτο.Αυριο θα πεσει κ το τελικο ασταρι;)
Θελω να πω ενα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Σπυρο(lspiros) για την γνωση που εχει μοιρασει απλοχερα πανω στο θεμα βαφη καθως και τα 4-5 βασικα πραγματα που μου ειπε σε πιο παλια αποπειρα(επιτυχημενη) για βαψιμο.:beer:
Ελπιζω,το τελικο αποτελεσμα να με δικαιωσει μιας κ πρωτη φορα κανω τετοια αποπειρα φανοποιειας(χρηση στοκων και προσπαθεια να αγγιξει η επιφανεια την τελειοτητα):rolleyes:

camen
27/11/2012, 13:23
Bαφη τελος...Θα ματαρει λιγο ακομη,ειναι φρεσκο το βερνικι...Νομιζω οτι το αποτελεσμα δικαιωνει τους κοπους μου...:a016:

camen
27/11/2012, 19:51
Final stage,μενει να τοποθετηθει αυριο:beer:

sv9cvk
27/11/2012, 20:09
Ωραιος!!!:beer:

camen
27/11/2012, 20:10
Ωραιος!!!:beer:

Ωραιος δε ξερω,αλλα λιγο πιο εμπειρος σιγουρα κ αυτο ειναι που μετραει...;) :beer:

camen
27/11/2012, 21:06
Βασικα σιγα μην περιμενα μεχρι αυριο:D:D:D

Sapadak
27/11/2012, 21:22
Βαλε μια φωτο που να μην αδικει και τη μηχανη και το φερινγκ βρεεε

camen
27/11/2012, 21:25
Βαλε μια φωτο που να μην αδικει και τη μηχανη και το φερινγκ βρεεε

Τωρα δε γινεται,αλλα φυσικα κ θα μπουν σωστες φωτο συντομα...;)

akis_trevor
27/11/2012, 21:28
ωραιος ρε θωμα!!μπραβο για την προσπαθεια και την ιδεα!το σιγουρο ειναι οτι θα ειναι κατι το διαφορετικο.ομορφο η οχι τοσο ειναι υποκειμενικα πραγματα...βαλε και μια πριν/μετα αν μπορεις πανω κατω....

camen
27/11/2012, 21:38
ωραιος ρε θωμα!!μπραβο για την προσπαθεια και την ιδεα!το σιγουρο ειναι οτι θα ειναι κατι το διαφορετικο.ομορφο η οχι τοσο ειναι υποκειμενικα πραγματα...βαλε και μια πριν/μετα αν μπορεις πανω κατω....

Κατι θα κανω κ για εσενα:p
Θα περιμενω μερικες μερες να ειναι απολυτα ασφαλες το πλυσιμο,ωστε να πλυθουμε,να ντυθουμε κανονικα(λειπει η καρινα κ τα καπακια των ιμαντων),να γυαλιστουμε κ να φωτογραφηθουμε:smokin:

vaska
27/11/2012, 21:54
Ένα πράγμα γουστάρω πολύ σε αυτό το παιδί, αν καταπιαστεί με κάτι το κάνει πολύ σοβαρά.
Αρχικά δεν κάπνιζε, μετά είπε "τσιμπούκι", κι έμεινε σταθερός στις απόψεις του, πάλι δεν καπνίζει αλλά το τσιμπούκι, τσιμπούκι.
Έπειτα είπε Ιστιοπλοΐα, και αυτό έπραξε. Τώρα μανουβράρει άνετα μπρίκι.
Μετά ήρθε η σειρά "κοπτική ραπτική βαφτική" όπου κι εκεί διαπρέπει.
Κάπου ενδιάμεσα μπαίνει και η ποδηλασία, αλλά θ' αρχίσω ν' ανησυχώ σοβαρά αν καταπιαστεί με τοξοβολία και Ξιφασκία.

:bawl::bawl:

@ camen

Πολλά μπράβο Θωμάκο, με ελλιπέστατο εξοπλισμό κατάφερες άρτιο αποτέλεσμα. Λες να κάνουμε μία και στο DR ?????

camen
27/11/2012, 21:59
Ένα πράγμα γουστάρω πολύ σε αυτό το παιδί, αν καταπιαστεί με κάτι το κάνει πολύ σοβαρά.
Αρχικά δεν κάπνιζε, μετά είπε "τσιμπούκι", κι έμεινε σταθερός στις απόψεις του, πάλι δεν καπνίζει αλλά το τσιμπούκι, τσιμπούκι.
Έπειτα είπε Ιστιοπλοΐα, και αυτό έπραξε. Τώρα μανουβράρει άνετα μπρίκι.
Μετά ήρθε η σειρά "κοπτική ραπτική βαφτική" όπου κι εκεί διαπρέπει.
Κάπου ενδιάμεσα μπαίνει και η ποδηλασία, αλλά θ' αρχίσω ν' ανησυχώ σοβαρά αν καταπιαστεί με τοξοβολία και Ξιφασκία.


Εχω κατι πιο extreme στο μυαλο μου αλλα θα δουμε:smokin:




Πολλά μπράβο Θωμάκο, με ελλιπέστατο εξοπλισμό κατάφερες άρτιο αποτέλεσμα. Λες να κάνουμε μία και στο DR ?????

Ξερεις οτι η γνωμη σου μετραει οποτε περιμενω να το δεις κ απο κοντα;)
Το DR αστο στην ησυχια του απο τετοια αποψη,λιγο σκαλισματακι ριχτο ομως,ειμαι σιγουρος οτι μετα η χοντρη θα αραξει για πολυ καιρο:D

devil's animal
28/11/2012, 08:26
:beer::beer::beer::beer:

iconan
28/11/2012, 16:13
Πολύ καλό το αποτέλεσμα!

Lioulios
28/11/2012, 16:43
Θωμά ...Φωτό στο σταντ απογευματάκι με μπακράουντ τοίχο με γκράφιτι .

camen
29/11/2012, 18:45
Μικρες πινελιες...:D

ikarosk
29/11/2012, 18:56
Οι φωτό μάλλον το αδικούν''''''το αποτέλεσμα πρέπει να είναι πολύ καλλίτερο.(βάλε και καμμιά φωτό από φωτ. μηχανή γιατί απ' το κινητό έχουν πολύ θόρυβο)
Σωστή επιλογή το συγκεκριμένο φαίριγκ και το φανάρι, αρκεί να ανταπεξέρχεται σε ταξίδι τη νύχτα.
Η εσωτερική μεριά του φαίριγκ τι υφή έχει?????????????

camen
29/11/2012, 19:02
Οι φωτό μάλλον το αδικούν''''''το αποτέλεσμα πρέπει να είναι πολύ καλλίτερο.(βάλε και καμμιά φωτό από φωτ. μηχανή γιατί απ' το κινητό έχουν πολύ θόρυβο)
Aπλα εχω το κινητο μαζι μου κ με ευκολυνει:p Θα βαλω κ πιο καλες στην ανοιχτη φυση...


το φανάρι, αρκεί να ανταπεξέρχεται σε ταξίδι τη νύχτα.
Ανετα λεμε,τουλαχιστον για εμενα που ειχα μαθει με κερακι...


Η εσωτερική μεριά του φαίριγκ τι υφή έχει?????????????
Εχω βαψει κ την εσωτερικη μερια,αλλα η υφη της ειναι σαν πλεκτο πουλοβερ λογω του αστοκαριστου πολυεστερα.

nihristo
29/11/2012, 20:07
φωτό μακρινή να καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε καρντάση μου! μπράβο για το βάψιμο κ εσένα κ στον δάσκαλο

Shiatman
29/11/2012, 20:55
Από φέριγκ έσκισες μάστορα, από φωτό μας έσκασες :a027:. Βγάλτο μια ολόκληρη το μηχανάκι να βλεφαριάσουμε σαν άνθρωποι.

Με 'γειές :beer::beer::beer:

camen
29/11/2012, 20:58
Ρε τι παθαμεεεε:p
Εχετε δικιο ρε παιδες,αλλα πρωτον δεν εχω προλαβει κ δευτερον ριχνει παπαδες εδω κατω απο το αυλακι...;)

bulmont
30/11/2012, 05:06
Ρε τι παθαμεεεε:p
Εχετε δικιο ρε παιδες,αλλα πρωτον δεν εχω προλαβει κ δευτερον ριχνει παπαδες εδω κατω απο το αυλακι...;)


Ε πήγαινε και τράβα φωτογραφίες πάνω απ' τ' αυλάκι ρε τεμπέλη......................

Bowleno
30/11/2012, 05:46
Ε πήγαινε και τράβα φωτογραφίες πάνω απ' τ' αυλάκι ρε τεμπέλη......................


Και πάνω από το αυλάκι βρέχει τζανούμ :D

Lioulios
22/12/2012, 01:24
UP !!

Camen ...Πού είναι το μηχανάκι ρε συ ????