PDA

View Full Version : SOS προβλημα με XTX 660



Saiko
07/11/2012, 20:52
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργιος στο Forum και λόγος που σας γράφω είναι γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με ένα xt 660 x μοντέλο 09/2005.
Ξαφνικά δεν έπαιρνε μπροστά.Ανάβαν οι ενδείξεις αλλά έμενε αναμμένο το κόκκινο λαμπάκι της θερμοκρασίας! καμιά φορά αργούσε κάνα 5λεπτο και έπαιρνε μπροστά. την επόμενη ομως μέρα καθόλου πάλι. Ελεγξα τις ασφάλειες,τον πυκνωτή και τίποτα ..Ξαφνικά μετα απο 2 μέρες κάπως κούνησα το ντεπόζιτο και πήρε μπροστά!! Κατευθείαν την πήγα στον μηχανικό μου να δεί το πρόβλημα..μου είπε οτι μάλλον είναι η αντλία καυσίμου απο βρώμικη βενζίνη..(τίμη αντλίας 490euro...που δύσκολα να τα βρώ..)το θέμα είναι οτι πάντα έβαζα 97 οκτανίων SHELL βενζίνη...ξέρει κάποιος να με βοηθήσει κάπως?? 3 μέρες δεν έχω πάρει απάντηση από τον μηχανικό μου !! ακόμα το ψάχνει το πρόβλημα !!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !! ;)

MikeG
07/11/2012, 23:21
Δοκίμασε για αρχή να βγάλεις την αντλία και να καθαρίσεις το φίλτρο της. Επίσης είναι σίγουρο ότι θα ταιριάζει αντλία από άλλο μοντέλο ή αυτοκίνητο, την οποία θα τη βρεις πολύ οικονομικότερα (max 80 euros).

Όταν πας να τη βάλεις μπροστά, ακούς την αντλία να ρουφάει βενζίνη; Μόλις ανοίξεις το διακόπτη. Τέλος ψάξε στο manual σου ή στο service manual αν έχεις, σε τι πρόβλημα αντιστοιχεί αυτό που σου κάνει (το ότι παραμένει το λαμπάκι της θερμοκρασίας αναμμένο δηλαδή). Ο θερμοστάτης σου είναι οκ;

notakos600
08/11/2012, 07:16
Αν είναι η αντλία μην διανοηθείς να την πάρεις από yamaha, ψάξε εδώ ή σε ξένα φόρα για παρόμοια αντλία από αυτοκίνητο.
Θα καθαρίσεις με 40-50 ευρώ.

S705
08/11/2012, 11:38
des edw
http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=9769.0

ean einai trompa.
des kai thn plexoyda poy pernaei dipla apo to deposito mipos exei uema ( eixa egw)
sygnwmi to pc stin doyleia den grafei el

OldMan
08/11/2012, 13:42
Είμαι καινούργιος στο Forum και λόγος που σας γράφω είναι γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με ένα xt 660 x μοντέλο 09/2005.
Μάϊσταααα... :D

(δηλ. αν δούλευε μια χαρά το μηχανακι σου ούτε που θα ακούγαμε την φωνούλα σου.)

Saiko
08/11/2012, 18:11
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΤΡΕΧΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΤ...ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΕΠΑΘΑ !! ΕΝΩ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΨΑΞΕ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ ΜΕ ΔΟΚΙΜΕΣ Κ.Λ.Π. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ...ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ? ΕΤΡΕΞΑ ΣΑΝ ΚΟΡΟΙΔΟ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΑ 200 ΕΥΡΩ ΤΟΥ ΤΑ ΠΗΓΑ,(190ΕΥΡΩ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ) ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΠΑΝΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!! ΤΟΝ ΗΠΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!! Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΙΣΩ, ΜΑΛΩΣΑ ΑΣΧΗΜΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ (ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΤΟ ΧΤΧ)...ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ.... ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΣΧΗΜΑ...ΘΕΛΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !!

Saiko
08/11/2012, 18:24
Μάϊσταααα... :D

(δηλ. αν δούλευε μια χαρά το μηχανακι σου ούτε που θα ακούγαμε την φωνούλα σου.)

ΜΑΚΑΡΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ Η ΜΗΧΑΝΗ..ΑΠΛΑ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ....;-)

nikolas1709
08/11/2012, 18:55
δε πας σε κανενα αλλο συνεργειο γιατι ετσι οπως το παει ο μαστορας σου σε λιγο δε θα εχεις λεφτα αλλα ουτε μηχανη
πηγαινε την μηχανη σου στο Σταθη να τελειωνεις

thanos_s
08/11/2012, 19:12
Στο 660? Η ηλεκτρονικη? :confused:

Τι τραβαει ο κοσμος με τα @@δια εκει εξω ρπμ...:(

DAYMAN
08/11/2012, 19:25
Αν είναι η αντλία μην διανοηθείς να την πάρεις από yamaha, ψάξε εδώ ή σε ξένα φόρα για παρόμοια αντλία από αυτοκίνητο.
Θα καθαρίσεις με 40-50 ευρώ.

Συμφωνω με τον φιλο.
Επισης να πω οτι και 150αρα βενζινα να βαζεις καποτε η αντλια παει υπερ πιστεως.Δοκιμασε επισης να την καθαρισεις.

daz
08/11/2012, 20:02
Κατ' αρχήν ήταν λάθος σου που του έδωσες τα χρήματα. Μάστορα φτιάχτο αν μπορείς και πες μου πόσο κάνει. Το να πληρώνεις εσύ για να κάνει δοκιμές αυτός δεν υπάρχει πουθενά. Μόνο στην Ελλάδα! Ηλεκτρονική σε χτ? Αν είναι δυνατόν!!! Πλήρωσες 200 ευρώ και το πρόβλημα μπορεί να είναι ένα καλωδιάκι στο kill switch, στο σταντ ή βουλωμένη αντλία. Κανένα διαγνωστικό δεν έχει? Το λαμπάκι της θερμοκρασίας γιατί έμενε ανοικτό? Όταν το κούνησες γιατί πήρε? Α ναι ξέχασα όλα τα ηλεκτρονικά θέλουν την καρπαζιά τους για να δουλέψουν.
Όταν άνοιγες τον διακόπτη άκουγες αυτό το βουητό όσο έκανε τον έλεγχο? Αυτό το βζιν είναι απ' την αντλία που φέρνει βενζίνη για την εκκίνηση.


Και μην βάζεις στο χτ πολλών οκτανίων βενζίνη δεν πετυχαίνεις τίποτα. Με την συμπίεση που έχει καίει και πετρέλαιο θέρμανσης. Επιπλέον οι δεξαμενές με την "καλή" 100άρα έχουν πιάσει ή πουρί ή σκουριά για ευνόητους λόγους.


Υγ. Πες του μάστορα ότι η μισή τέχνη είναι να βρίσκεις και την βλάβη και η άλλη μισή να την επιδιορθώνεις.

Να σου βάλει την ηλεκτρονική σου και την άλλη να την κρατήσει να κάνει τα πειράματά του στα υπόλοιπα. Τα 200 ευρώ να τα θεωρήσει προκαταβολή.

S705
08/11/2012, 20:42
...ΘΕΛΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

πήγαινε του έναν μπαφο να τον πιει να φτιάξει κεφάλι μπας και σκεφτεί πιο καθαρά!!!!!

κοιτά πολύ προσεκτικά σε όλο το μήκος την πλεξούδα και τις συνδέσεις τις. στο strada είχα παρόμοια προβλήματα και τελικά ήταν μια φυσά που είχαν τεντώσει τα καλώδια.
ο μάστορας φυσικά έφτασε μέχρι tps !!!!!

Saiko
08/11/2012, 23:52
EYΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ...ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΩΡΑ?? ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΑΛΛΟΥ.....ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΕΤΣΙ....ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..

Saiko
08/11/2012, 23:58
Κατ' αρχήν ήταν λάθος σου που του έδωσες τα χρήματα. Μάστορα φτιάχτο αν μπορείς και πες μου πόσο κάνει. Το να πληρώνεις εσύ για να κάνει δοκιμές αυτός δεν υπάρχει πουθενά. Μόνο στην Ελλάδα! Ηλεκτρονική σε χτ? Αν είναι δυνατόν!!! Πλήρωσες 200 ευρώ και το πρόβλημα μπορεί να είναι ένα καλωδιάκι στο kill switch, στο σταντ ή βουλωμένη αντλία. Κανένα διαγνωστικό δεν έχει? Το λαμπάκι της θερμοκρασίας γιατί έμενε ανοικτό? Όταν το κούνησες γιατί πήρε? Α ναι ξέχασα όλα τα ηλεκτρονικά θέλουν την καρπαζιά τους για να δουλέψουν.
Όταν άνοιγες τον διακόπτη άκουγες αυτό το βουητό όσο έκανε τον έλεγχο? Αυτό το βζιν είναι απ' την αντλία που φέρνει βενζίνη για την εκκίνηση.



Και μην βάζεις στο χτ πολλών οκτανίων βενζίνη δεν πετυχαίνεις τίποτα. Με την συμπίεση που έχει καίει και πετρέλαιο θέρμανσης. Επιπλέον οι δεξαμενές με την "καλή" 100άρα έχουν πιάσει ή πουρί ή σκουριά για ευνόητους λόγους.


Υγ. Πες του μάστορα ότι η μισή τέχνη είναι να βρίσκεις και την βλάβη και η άλλη μισή να την επιδιορθώνεις.

Να σου βάλει την ηλεκτρονική σου και την άλλη να την κρατήσει να κάνει τα πειράματά του στα υπόλοιπα. Τα 200 ευρώ να τα θεωρήσει προκαταβολή.

ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΒΟΥΗΤΟ...ΘΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΩ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ...
:=)

notakos600
09/11/2012, 07:06
πήγαινε του έναν μπαφο να τον πιει να φτιάξει κεφάλι μπας και σκεφτεί πιο καθαρά!!!!!


Aπό το στόμα μου το πήρες μιλάμε. :smokin:

Αδελφέ, συμφωνώ με τους από πάνω, το μαστόρι δεν είχε ιδέα προφανώς για την αιτία της βλάβης και πήγαινε ψάχνοντας. Μην δίνεις λεφτά αέρα στον καθένα.

jimtarasxt660x
09/11/2012, 09:32
Η κλεψιά πάει σύννεφο.
Φίλος με Vstrom του έμεινε η μηχανή στον δρόμο και την πάει σε ένα συνεργείο που ήταν εκεί δίπλα το βλέπει ο μάστορας ο οποίος έβγαλε το πόρισμα: Αντλία βενζίνης.
Πάλι καλά που πήγε ένα άλλο παιδί ηλεκτρολόγος και φίλος και είδε το πρόβλημα σε ένα καλώδιο και ξεμπέρδεψε με 10€ νομίζω.

Στο τσακ θα πλήρωνε για καινούργια τρόμπα και ο μάστορας θα ήταν κερδισμένος x2 ;)

Στο ΧΤΧ που έχω μου έσβηνε στα καλά καθούμενα και δεν μιλάω για το γνωστό πρόβλημα που έχουν τα ΧΤΧ με τα TPS, ξεκίνησα από το kill switch και εκεί ήταν το πρόβλημα, είχε πιάσει μπίχλα και με λίγο σπρέι ηλεκτρικών επαφών το πρόβλημα λύθηκε.

όπως έχουν γίνει τα πράγματα οι πιο πολλοί κοιτάνε να σε φάνε, ψάξτε το λίγο, ρωτήστε φίλους - γνωστούς για καλούς μηχανικούς που δεν κοιτάνε να σε φάνε, υπάρχουν ακόμα, απλά είναι είδος υπό εξαφάνιση!!!

viper1
10/11/2012, 02:50
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργιος στο Forum και λόγος που σας γράφω είναι γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με ένα xt 660 x μοντέλο 09/2005.
Ξαφνικά δεν έπαιρνε μπροστά.Ανάβαν οι ενδείξεις αλλά έμενε αναμμένο το κόκκινο λαμπάκι της θερμοκρασίας! καμιά φορά αργούσε κάνα 5λεπτο και έπαιρνε μπροστά. την επόμενη ομως μέρα καθόλου πάλι. Ελεγξα τις ασφάλειες,τον πυκνωτή και τίποτα ..Ξαφνικά μετα απο 2 μέρες κάπως κούνησα το ντεπόζιτο και πήρε μπροστά!! Κατευθείαν την πήγα στον μηχανικό μου να δεί το πρόβλημα..μου είπε οτι μάλλον είναι η αντλία καυσίμου απο βρώμικη βενζίνη..(τίμη αντλίας 490euro...που δύσκολα να τα βρώ..)το θέμα είναι οτι πάντα έβαζα 97 οκτανίων SHELL βενζίνη...ξέρει κάποιος να με βοηθήσει κάπως?? 3 μέρες δεν έχω πάρει απάντηση από τον μηχανικό μου !! ακόμα το ψάχνει το πρόβλημα !!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !! ;)

Αν η αντλία σου είναι μέσα στο ρεζερβουάρ δεν παίζει να ταιριάξεις άλλη.Αν το πρόβλημα είναι στην αντλία βγάλε την και καθάρισε φίλτρο και την ίδια την αντλία.Αν είναι το kill switch δοκίμασε να λύσεις τον διακόπτη και να τον ψεκάσεις με WD 40.
καλή τύχη

daz
10/11/2012, 11:29
Αν η αντλία σου είναι μέσα στο ρεζερβουάρ δεν παίζει να ταιριάξεις άλλη.Αν το πρόβλημα είναι στην αντλία βγάλε την και καθάρισε φίλτρο και την ίδια την αντλία.Αν είναι το kill switch δοκίμασε να λύσεις τον διακόπτη και να τον ψεκάσεις με WD 40.
καλή τύχη

Σπρέι επαφών.

Και μια στο τόσο βάζουμε λίγο απ' τις τρυπούλες που έχει από κάτω. Ειδικά μετά από βροχή ή πλύσιμο.

Saiko
10/11/2012, 23:01
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑ... ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ YAMAHA...ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΧΩ ΝΕΑ.......:)

Kostas_dev
11/11/2012, 09:23
Κάνε μας μετα μια ενημέρωση ...

Saiko
19/11/2012, 17:21
OK to xtx....ΠΗΡΕ ΑΛΛΕΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 350ΕΥΡΩ!!! ..ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΑΝ ΤΟ IMMOBILIΖER ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ....ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣΤΑ.......ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΟ....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ !!

Kostas_dev
20/11/2012, 22:00
Το κόκκινο κλειδί το είχες? Στο ζήτησαν?

daz
21/11/2012, 01:28
... ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ....

Βιτσιόζος μάστορας. :D:cry::lol:

OldMan
21/11/2012, 10:27
Βιτσιόζος μάστορας. :D:cry::lol:
Μόνο που έχει ακριβά βίτσια και βάζει άλλους να τα πληρώσουν..;)

GiannisBlessed
21/11/2012, 11:50
εμενα φιλε μου φαινεται οτι δεν κατεχεις απο μηχανολογικα και σε πιασαν κοτσο δις.
οι εποχες ειναι δυσκολες.δεν παμε και δινουμε ετσι τα καλα μας λεφτακια.
εγω θα του ελεγα μαστορα βρες τι ειναι και πες μου ποσο θα κοστισει.οταν το βρει και σου πει πχ 200 ειναι ηλεκτονικη.του λες φτιαξτο κ οταν ειναι ετοιμο πας το βλεπεις και πληρωνεις.
στο κατω κατω η διαφορα απο εναν ασχετο με εναν επγγελματια ειναι οτι πρεπει να μπορει να ελεγξει καθε ενα εξαρτημα για να δει αν φταιει η οχι.δεν αγοραζεις διαφορα και τα βαζεις μεχρι να λυθει το προβλημα.

εχω διαβασει πχ τοσες και τοσες φορες “ισως χαλασε η αντλια.την αλλαξα αλλα τπτ.μετα νομιζα οτι ειναι ο ταδε σενσορας, τον αλλαξα και παλι τπτ.μετα αλλαξα τα μπεκ και παλι τπτ.“κτλ κτλ.
ολα αυτα τα πραγματα μπορουσαν πχ να ελεγζθουν αντι να κανουμε πειραματα με την τσεπη αλλου.

τελος καποιος ειπε μια μπαρουφα οτι δεν μπορει να.μπει αλλη αντλια αν ειναι εσωτερικη...
καλο και αυτο..
οτι θες μπαινει.φαντασια ,πατεντα και μαστοριά θελει.

Bowleno
21/11/2012, 13:05
τελος καποιος ειπε μια μπαρουφα οτι δεν μπορει να.μπει αλλη αντλια αν ειναι εσωτερικη...
καλο και αυτο..
οτι θες μπαινει.φαντασια ,πατεντα και μαστορι θελει.


:beer::a10: Ας πάει να δει και στο δίπλα φόρουμ της aprilia για το πόσες τρόμπες εσωτερικές έχουν αλλάξει τα παιδιά εκεί και έχουν βάλει από...mitsubishi!

(και όχι, εγώ την μαμά έχω ακόμα :D δεν το αφήνω με ελάχιστη βενζίνη κάθε φορά (είναι η κυρίως αιτία που παθαίνουν κοκομπλόκο αυτές οι αντλίες)