PDA

View Full Version : Βάψιμο σε Honda c50



mix@lis1986
10/11/2012, 11:44
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους!

Εχω στο μυαλό μου να ανακατασκευάσω ενα honda c50 του πατέρα μου, το οποίο δεν θα έλεγα οτι είναι σε άθλια κατάσταση αλλά θέλει κάποιο συμμάζεμα.Είναι η πρώτη φορά που το κάνω αυτό και μάλιστα θα με βοηθήσουν 2 φίλοι μου.Πιστεύω θα τα καταφερούμε στο τέλος....!!!Εκεί που θέλω ιδιαίτερη βοήθεια απο εσας είναι στο βάψιμο του σκελετού και των πλαστικών(καπάκια και φτερο).Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θεμάτα με ανακατασκευές c50 εδω μέσα απλά κάποια πράγματα τα έχω λίγο μπερδέψει.Λοιπόν ξεκινάω να σας πω τα βήματα που θα ακολουθήσω και ώπου είμαι λάθος με διορθώνετε.....

1.τρίψιμο του σκελετού
2.στοκαρίσματα ώπου χρειάζεται
3.ξανα τρίψιμο
4.αστάρι
5.ξανα τρίψιμο
6.βάψιμο

αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

1.με τι γυαλόχαρτο να τρίψω?(τι νούμερο? Επίσης χρειάζομαι γυαόχαρτο νερού)
2.τι στόκο να πάρω (σιδηρόστοκο?ψιλό η χοντρό?μπορείτε να μου προτείνετε μάρκα?)
3.χρειάζεται άλλο γυαλόχαρτο για να ξανατρίψω?
4.τι αστάρι να πάρω?(υπάρχει σε σπρέυ?)
5.μετά θα τρίψω με πιο ψιλό γυαλόχαρτο?
6.τι χρώμα να αγοράσω μονής η διπλής?

A!θα χρειαστώ πουθενά ψυχρό γαλβάνι?

Να σας πω οτι δεν θα το βαψω σε φουρνο θα τα κάνουμε όλα μόνοι μας και ευτυχώς έχει ένας γνωστός κομπρεσεράκι και πιστόλι για το βάψιμο.

Ακουώ παρατηρήσεις παιδιά.....(Σπύρο θέλω τα φώτα σου!!!!!:):))

mix@lis1986
10/11/2012, 16:09
κανεις???

tzouris
10/11/2012, 16:59
Καλησπέρα φίλε,
και εγώ βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση με σένα, θέλω να βάψω ένα σκελετό και έχω ρωτήσει και και εδω μέσα αλλά δυστιχώς πρέπει να διαβάσεις και να βγάλεις άκρη μόνος σου απ' τα όσα γράφονται εδώ και μετά να κρίνεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Εγώ χωρίς να είμαι ο ειδικός της παρέας και το τονίζω αυτό...θα σου δώσω τις δικές μου συμβουλές..

κατ' αρχάς δε θα σου προτείνω μάρκες γιατί αυτό εξαρτάται απ' το χρήμα που διαθέτεις.
για το νούμερο των γυαλόχαρτων αν διαβάσεις καλά εδω μέσα θα καταλάβεις, θα προτείνω να μην μπλεξεις με νερού για να αποφύγεις την παραμικρή υγρασία
Στόκο θα πάρεις χοντρό ή ψηλό ανάλογα με την επιφάνεια που θές να στοκάρεις (γι αυτό λέω να κρίνεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.)αν έχεις μέρη που να έχουν βάθος θές χοντρό στόκο.Γυαλοχάρτησμα του στόκου γίνετε με χοντρό στην αρχή και σιγά σιγά το λεπταίνεις.
Αστάρια ναί υπάρχουν σε σπρει αλλά αφού έχεις πιστόλι είναι πιο οικονομικό να ασταρώσεις με πιστόλι.
Τρίψιμο-χάδι μετά το αστάρωμα(νουμερα γυαλόχαρτων θα βρείς αν διαβάσεις καλύτερα τις υπάρχουσες ανακατασκευές, μη διαβάζεις μόνο ανακατασκευές απο c50)
Χρώμα αν διαβάσεις εδώ θα μάθεις για τις διαφορές τους.Ποιο οικονομικά με μονής αλλά καλύτερα αν δεν έχεις ξαναβάψει να βάψεις με διπλής γιατί είναι πιο έυκολο μετά να διορθώσεις τυχών λάθη όπως τα κλασικά για ένα νέο τρεξίματα του χρώματος.
Προτείνω να κάνεις και τα αρμοστοκαρίσματα και πισσαρίσματα στο πίσω φτερό (θα δείς τη διαδικασία σε αρκετές ανακατασκευές εδω μέσα).
Το συμαντικότερο να ξέρεις πως είναι η καλή προεργασία, δηλαδή, καλό τρίψημο να φύγουν παλιά σκασμένα χρώματα,σκουριές στόκοι κλπ.
Στα μέρη που θα στοκάρεις πολύ καλό καθάρισμα-τριψημο της επιφάνειας και πολύ καλό καθάρισμα-ξεσκόνησμα της επιφάνειας πριν βάλεις αστάρι ή χρώμα ή οτιδήποτε.
Νούμερα γυαλόχαρτών δε σου λέω όχι γιατί βαριέμαι αλλά δε θυμάμαι τώρα, εγώ τη διαδικάσία την κάνω πάντα με το μάτι,αφή χωρίς να κοιτάω αυστηρά τα νούμερα.
Ελπίζω να βοίθησα.
Φιλικά, Γιώργος

mix@lis1986
10/11/2012, 18:14
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου,

να ρωτήσω κάτι, την αρμόκολλα και την πίσσα γιατι την βάζουμε στο πίσω φτερό??προστατεύεται καλύτερα?

tzouris
11/11/2012, 08:44
Η αρμόκολα γεμίζει τους αρμούς μη βάλεις μόνο στο φτερό αλλά και κάτω απ το τεπόζιτο στη μερία του σκελετού.Θα σου γεμίσει τα κενά και έτσι δε θα έχεις σκουριές σε αυτά τα σημεία. Η πίσσα πολύ σωστά είπες είναι για έξτρα προστασία,το φτερό τρώει πολύ λάσπη και δε θές να αρχίσει να σκουριάζει με το παραμικρό.
Για ότι άλλο μπορώ να βοιθλσω είμαι διαθέσιμος, γιατί αυτά τα θέματα είναι ίδη απαντημένα μέσα στο φορουμ και δύσκολα θα πάρεις απάντηση απ τους παλιούς εδω μέσα μιας και τους πριζουμε ολη την ώρα.απλά νέος και εγώ και καταλαβαίνω το "χάσιμο"εδω μέσα.

mix@lis1986
11/11/2012, 10:33
ευχαριστω πολυ Γιωργο!!
Δε μου λες για αρχη που θελω χοντρο στοκο να παρω πολυεστερικο?και μετα που θελω πιο ψιλο να παρω εναν απλο σιδηροστοκο?

tzouris
11/11/2012, 18:16
προτεινω πολυεστερικό λεπτόκοκο μόνο για να μην αγοράζεις δυο διαφορετικούς και σου βγεί πιο ακριβά.Αλλά δε ξέρω για τα πλαστικά τί είναι καλύτερο.

FRAGISCOS
11/11/2012, 23:10
Ρωτησε τον lspiros αυτος ειναι ο ειδικος οσον αφορα τη φανοποιοια-χρωματα σε ολο το φορουμ!!