PDA

View Full Version : 950 adventure με fcr 41 κρυα πρωινα δεν παιρνει μπροστα



adventure rider
10/11/2012, 21:56
κυριοι βοηθεια.εχω βαλει στο μοτορι fcr.τα κρυα πρωινα δεν παιρνει με τιποτα.(υ.γ.δεν εχει τσοκ ουτε hot start)καμια συμβουλη?καποιος που μπορει να βοηθησει?:confused::confused::confused:

crfouras
10/11/2012, 23:35
Θα σου ελεγα πρωτα να τσεκαρεις ρυθμισεις....βελονες, ζιγκλερ, αερα, αλλα γνωριζω ποσο ευαισθητα ειναι κ φανταζομαι οτι μεχρι τωρα για να δουλευε, δεν θα ειχες καποιο προβλημα. Αυτο το κιτ το δεινει το twins κ το περιγραφει ως de-icing.....δεν ξερω αν ειναι αυτο που χρειαζεσαι ωστοσο στην δικη σου περιπτωση, ριξτου ομως μια ματια κ ρωτα για info http://www.ktmtwins.com/ktm-950-adventure-carburetor-de-icing-kit

Aνεμος
10/11/2012, 23:51
Ενα κόλπο που παίζει για τα FCR σε τέτοια περίπτωση είναι ενα γρήγορο ανοιγμα - κλείσιμο του γκαζιού με τον κινητήρα σβηστό ωστε να ψεκάσουν βεζίνη, αλλα δεν ξέρω κατα πόσο εχει εφαρμογή στο 950 καθ'οτι μονοκύλινδρος

Black Mamba
11/11/2012, 08:11
Ενα κόλπο που παίζει για τα FCR σε τέτοια περίπτωση είναι ενα γρήγορο ανοιγμα - κλείσιμο του γκαζιού με τον κινητήρα σβηστό ωστε να ψεκάσουν βεζίνη, αλλα δεν ξέρω κατα πόσο εχει εφαρμογή στο 950 καθ'οτι μονοκύλινδρος

+950

Gregor
11/11/2012, 12:30
Ενα κόλπο που παίζει για τα FCR σε τέτοια περίπτωση είναι ενα γρήγορο ανοιγμα - κλείσιμο του γκαζιού με τον κινητήρα σβηστό ωστε να ψεκάσουν βεζίνη, αλλα δεν ξέρω κατα πόσο εχει εφαρμογή στο 950 καθ'οτι μονοκύλινδρος

Αυτό που λέει ο Άνεμος…

Είχα τα FCR σε 950SM (το ίδιο μοτέρ). Κάθε πρωί 2 με 3 γρήγορα ανοίγματα του γκαζιού με το μοτέρ σβηστό. Και η μπαταρία σου πρέπει να είναι σε άψογη κατάσταση πάντα. Αν έχεις και διακόπτη για τα φώτα κράτα τα φώτα κλειστά μέχρι να βάλεις μπροστά.

adventure rider
11/11/2012, 21:40
φιλε crfouras απο ρυθμισεις το μηχανακι ειναι κομπλε.το de-icing κιτακι ειναι για τα μαμα καρμπυλατερ και οχι για τα fcr(εποικοινωνησα μαζι τους με mail).φιλε ανεμος το 950 κατα πρωτον ειναι δικυληνδρο V.πιστεψε με δυο τρεις τεσσερης δεκα φορες το γκαζι με το μοτο σβηστο.τρεις μπαταριες που αλλαξα ειναι πολυ.φιλε gregor τιποτα.αλλες γνωμες?κυριοι ακουω τους παντες:a37:

Aνεμος
11/11/2012, 22:32
φιλε crfouras απο ρυθμισεις το μηχανακι ειναι κομπλε.το de-icing κιτακι ειναι για τα μαμα καρμπυλατερ και οχι για τα fcr(εποικοινωνησα μαζι τους με mail).φιλε ανεμος το 950 κατα πρωτον ειναι δικυληνδρο V.πιστεψε με δυο τρεις τεσσερης δεκα φορες το γκαζι με το μοτο σβηστο.τρεις μπαταριες που αλλαξα ειναι πολυ.φιλε gregor τιποτα.αλλες γνωμες?κυριοι ακουω τους παντες:a37:

Ξέρω ρε μαν τι είναι το 950, εγώ εχω το μονοκύλινδρο !!!:lol:

Ψάξου λίγο με θέση βελόνας , ζιγκλέρ. Μήπως έχεις αυτά τα FCR ? (Για το μοντέλο του καρμπ ρωτάω)
274041

Αν ναι, πρόκειται για αρκετά παλιό μοντέλο FCR , αρκετά ευαίσθητο σε αλλαγές θερμοκρασίας, υψόμετρου κτλ και θέλει λίγο ψάξιμο να βρείς ζιγκλέρ και λοιπά ανταλλακτικά μερη.

Υπάρχουν κάποια κιτ για αυτά τα καρμπυρατέρ με διαφορετική βελόνα (συνήθως μπλέ χρώματος) και ζιγκλέρ για χειμώνα .

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=542366]

Οταν πάρει, λειτουργεί σωστά σε όλο το εύρος των στροφών (χωρίς μπουκώματα, κομπιάσματα κτλ) ?

adventure rider
11/11/2012, 23:00
Ανεμος περιπου.τα δικα μου εχουν μια μικρη διαφορα στο πανω μερος.ειδα το link και θα μιλησω με το μηχανικο μου αφου το θεμα καρμπ δεν το κατεχω ιδιαιτερα.θα δω τη φοραει και αν συμφωνουν με το link θα κοιταξω να τα αλαξω μηπως δω ασπρο κρυο πρωινο:D:D

thanos_s
12/11/2012, 01:29
Το κολπο με τα ανοιγματα γκαζιου για να ψεκασουν τα accelerator pumps δουλευει, αλλα ο κινητηρας ετσι θα εχει καυσιμο να παρει μπροστα αλλα παλι θα δουλευει θεοφτωχος για οσο ειναι κρυος...Δεν προβλεπεται καποιος τροπος εμπλουτισμου για τετοιες καταστασεις απο αυτα τα fcr? τα 39mm που ειχε φιλος σε xt ειχαν choke κανονικα..

Vstrommer71
12/11/2012, 09:24
Καλου κακου ριξε και καμμια ματια στα μπουζι σου.Μηπως εχεις κανα νουμερο θερμοτερα επανω απο της μαμας.Την ειχα πατησει στο 690 κι ακομα το θυμαμαι.Μια ιδεα ριχνω

adventure rider
12/11/2012, 14:07
φιλε thanos_s τα fcr για μονοκυληνδρα ειτε 39αρια ειτε 40αρια εχουν choke και hot start.τα διπλα οπως ειναι τα δικα μου οπως και σε ενα ducati ενος φιλου δεν εχουν τιποτα.το μηχανακι οταν παρει μπροστα δουλευει για δυο δευτερα και σβηνει.αυτο μπορει να το κανει καμια δεκαρια φορες.

adventure rider
12/11/2012, 14:08
vstromer71 για κανε λιγο λιανα το θεμα με τα μπουζι.

indianos950
14/11/2012, 09:10
To 950 που είχα έπαιρνε μπροστά κ δούλευε μονοκυλινδρο αλλα έμενε απο ρεύμα λόγω μπαταρίας την άλλαξα η ήσυχασα. Η τρόμπα βενζίνης δουλεύει σωστά;

Antonisss
14/11/2012, 10:41
To 950 που είχα έπαιρνε μπροστά κ δούλευε μονοκυλινδρο αλλα έμενε απο ρεύμα λόγω μπαταρίας την άλλαξα η ήσυχασα. Η τρόμπα βενζίνης δουλεύει σωστά;

Καρμπυρατέρ και τρόμπα βενζίνης? Εκτός και εάν μου διαφεύγει κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο

Aνεμος
14/11/2012, 10:50
Καρμπυρατέρ και τρόμπα βενζίνης? Εκτός και εάν μου διαφεύγει κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο

Τα τερατώδη τεπόζιτα :beer:

Χρειάζονται τρόμπα για να στέλνουν την βενζίνη απο τα τάρταρα στα carbs

indianos950
14/11/2012, 17:52
Ναι τρόμπα στην πόδια την έχει 120ε και με είχε αφήσει στο κάθισμα στη Λευκαδα

adventure rider
14/11/2012, 21:34
Antonissssssssss ειναι μεχρι να παρει μετααααααααααα αλλο πραγμα.τρομπα οκ.μπαταρια οκ.το μηχανακι βγηκε απο μαστορα και ειναι οκ!!το καλοκαιρι δουλευε καλα.για χειμωνα λιγο ανοιγμα η βενζινες.αυριο θα μαθω λεπτομερειες κυριοι και θα σας τα πω.φιλε antonisssssssssssssss τωρα παιρνει κρυο-ζεστη.

Aνεμος
14/11/2012, 22:08
Σωωωωώωωωωωωωωπα ρε! Ρε τους Αυστριακούς πατεντοπατεράδες!

Γκούχγκουχ δεν ειναι αυστριακη πατέντα γκουχ γκουχ

http://xrv650story.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=115:fuel-pump&catid=66:troubleshootings&Itemid=96

http://varaderoforumcom.h826747.serverkompetenz.net/viewtopic.php?t=121

:a13::wave2: