PDA

View Full Version : Να πω και εγώ τον πόνο μου ,αφού γύρισα απο το Νοσοκομείο ?



PetranGR
11/11/2012, 19:08
Καλησπέρα παιδιά.

Τα πάθαμε και εμείς σήμερα είχα τροχαίο με την μηχανή :(

Πηγαινα να παρω φαγητο για τους παπουδες μου οταν στα ξαφνικα βγηκε ενας απο στοπ με ειδε οτι πηγαινα στον δρομο και αντι να σταματησει γκαζωσε και ηρθε κατα πανω μου, για να γινω πιο συγκεκριμενος εγινε στην τουμπα, πηγαινα μετα το φαναρι κανονικα μολις ειχα βαλει 2α ταχυτητα, και βγαινει αποτομα με γκαζι ενας απο στοπ κοκαλωνει το αμαξι,σε κλασματα βλεπει οτι ερχομαι το σανιδωνει κατα πανω μου.
Αποτελεσμα ευτηχως με τα τοσα πραγματα που ειχα διαβασε εδω μεσα, καταφερα να κανω οτι μπορουσα,εκοψα παρα πολυ την ταχυτητα μπλοκαραν οι τροχοι το πλαγιασα λιγο , με ακουμπηκε εν μερι λιγο πλαγια στο προφυλακτιρα του , η μηχανη εφυγε (δεν επαθε τιποτα μια γρατζουνια δεξια στο πλαστικο λιγο η εξατμιση και μαλλον αρπαξε πολυ λιγο το τιμονι ) με βαση αυτα που εγιναν δεν επαθε τιποτα.Εγω εκανα τουμπα στον αερα και εν μερη πανω στο καπο.

Φορουσα ευτηχως μποτες Spidi ενισχυμενες,γαντια κρανος ,μπουφαν πανω κατω.

Σηκωθηκα κανονικα περπατησα σαν να μη νεγινε τιποτα,ειχε παρα πολυ κοσμο εκει γιατι ηταν καφετερειες, ηρθαν ανρθωποι τριγυρω να φερουν νερο κτλ, ολοι πολυ ευγενικοι εκτος απο τον οδηγο !!!!!(εν μερη δικαστηρια!)

Απλα οσο αρχισα να κρυωνω αρχισε να ποναει το ποδι μου,ηρθε ασθενοφορο με πηρε κτλ. ηρθε η αστυνομια και εφυγα προς νοσοκομειο.

Σημειωση, οταν ηρθε η αστυνομια και με ρωτησε στοιχεια κτλ κτλ. λεω "παιδια πρωτη φορα παθαινω τροχαιο τι κανω?" απαντηση αστυνομικου "τιποτα,ειχε στοπ ηταν λαθος, τελος" λεω ωραια . και ξαπλωνω ωστε να μου προσφερουν τις πρωτες βοηθειες, οταν ομως ο αστυνομικος με εκανε την ερωτηση για τα στοιχεια μου ουτε καν μια ερωτηση για το συμβαν ερχετε ο τυπας περιπου στα 40 , και λεει "δεν ξερω τι σας ειπε,αλλα να σας πω και εγω την δικια μου μερια" με πολυ τσαμπουκα. πολυ ομως!

Εφυγα εγω,τυχαινει να ηταν και οικογενειακοι φιλοι εκει περα, και πολλοι γνωστοι στην καφετερεια που το ειδαν ολοι Live και πολυ περαστικοι τον φωναζαν που πας ρε.... κτλ κτλ κτλ με στοπ και βγαινεις ετσι και τα συναφι.

Πηγα στο νοσοκομειο με ειδαν χειρουργοι και ορθοπεδικοι ,εβγαλα ενα καρο ακτινες και προς στιγμη ειναι διαφορα που νιωθω μπορω να πω.

Αυριο παωνα παω την σχηματισμενη δικογραφια που θα γινει,και παμε δικαστικως,και εμαθα μετα απο οικογενειακο φιλο που εκατσε εκει για να ερθει ο ασφαλιστης μου οτι ο αλλος ελεγε" οτι εκανα σλαλομ πηγαινα με υλιγιωδη ταχυτητηα και εγω το προκαλεσα ολο αυτο"

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ,αν ηταν αλλος στην θεση μου χωρις εξοπλισμο ειχε πεθανει.

Στο νοσοκομειο με ειπαν χωρις την μποτα θα ειχα διαμελυσει ολα τα κοκκαλα μεσα στο ποδι μου . αποροφησε πολλα πραγματα.

Τι να πω αυτα.... :(

MG-KTiNoS
11/11/2012, 19:14
Να πεις δόξα το Θεό που έχεις πόδι και να γράψεις καλά στο μυαλό σου ότι σ αυτό τον κόσμο υπάρχουν και ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΟΙ από τους οποίους πρέπει να φυλάγεσαι.
Βρες μάρτυρες και δικηγόρο για το δικαστήριο, καλή τύχη και περαστικά.
Θα πάει μακριά η βαλίτσα αλλά θα δικαιωθείς.
Υγ
Αφού φέρθηκε έτσι μην υποχωρήσεις τράβα το ως το τέλος.

;)

PetranGR
11/11/2012, 19:24
μάρτυρες,πόσους ?! 4 καφετερίες υπεύθυνοι φίλοι που ήταν μπρόστα όταν έγινε,και όλα αυτά ? όσα θες έχω.

Ναι,ξέρω το καταλαβαίνω. Ευτηχώς λέω,όταν έφυγα απο το νοσοκομείο πήγα άναψα λαμπάδα ξυπόλητος! Άγιο είχα.

Ναι, φέρθηκε και πολυ πιο ασχημα,σιγουρα ως το τελος θα παει,ας παει και μακρια η βαλιτσα,γιατι με κατηγορησε κιολας.

Αν ηταν αλλο παλικαρι στην θεση μου χωρις κρανος η χωρις οσα φορουσα,η δεν ηξερε πως να φερθει και ειχε σκοτωθει τοτε τι ?

ziggΥ
11/11/2012, 19:26
περαστικά και καλά ξεμπερδέματα ρε παιδί.. :wave2:

vaska
11/11/2012, 19:27
Μάζεψε ότι χαρτούρα απαιτείται, ρώτα δικηγόρο, και αναμονή. Η καλύτερη λύση είναι η αναμονή, τις περισσότερες φορές βγαίνεις κερδισμένος περιμένοντας.


Ο δικηγόρος είναι μέρος της διαδικασίας και απαραίτητος.

Περαστικά.

PetranGR
11/11/2012, 19:32
Ευχαριστω @ziggy

@vaska , ναι ηδη εχω ακτινογραφιες χαρτια απο γιατρους κτλ ,αυριο θα παρω την καταθεση μου απο την αστυνομια μαζι και την δικογραφια εις βαρος του γιατι περασε με στοπ και υπαρχει σωματικη βλαβη και θα μιλησω με την νομικη προστασια μου απο την ιντερσαλονικα που εχω .

Ευχαριστω

AUFGEBRACHT
11/11/2012, 19:36
Δόξα τω Θεώ τη σκαπούλαρες χωρίς δυσάρεστα επακόλουθα και ο σωστός εξοπλισμός έκανε τη δουλειά για την οποία προοριζόταν. Το δικονομικό μέρος δεν είναι τίποτα μπροστά στο γεγονός ότι είσαι αρτιμελής.

devil's animal
11/11/2012, 19:48
περαστικα και ελπιζω να ξεμπερδεψεις συντομα...
:wave2:

PetranGR
11/11/2012, 19:57
σας ευχαριστώ και εγώ ελπίζω να ξεμπερδέψω γρήγορα.

Μόλις με πήρε τηλ. "ναι ειμαι αυτος που τρακαραμε,λεω ναι,λεει εχεις γυψο στο ποδι λεω οχι,λεει ενταξει αυτο πηρα να δω εαν εισαι καλα,λεω δεν ξερω εχω χαπακωθει και δεν ξερω πολλα τι ειπαν οι γιατροι κτλ και μου το εκλεισε εντος 1'".

Παντως ο εξοπλισμος ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ!

Μα να μου ελεγχουν την μποτα και να με λενε,οτι εαν δεν φορουσα τοσο σκληρη ψυλη μποτα θα ειχαν διαμελιστει τα κοκκαλα μου μεσα ολα ?
Τρομαξα μονο και στην σκεψη,και επισης στο τελος με ελεγαν οτι παιδια πρεπει να παραδειγματιστουν απο εμενα που ακομα και με μικρο μηχανακι φοραω καταλληλο εξοπλισμο ,και ετσι θα γινοντουσαν πιο ελαφρυα τροχαια,με καναν να νιωσωκαι λιγο καλα οτι εκανα κατι καλο στον ευατο μου.

7gibernau
11/11/2012, 20:07
Περαστικά και αγύριστα....βάζω στοίχημα ότι αν δεν ήταν σε τόσο πολυσύχναστο μέρος θα εψαχνες μάρτυρες για να βρεις ποιος σε χτύπησε και σε εγκατέλειψε....
Μπράβο και πάλι μπράβο για τον εξοπλισμό...

PetranGR
11/11/2012, 20:09
Ναι, είχε πάρα πολύ κόσμο,ακόμα και γνωστοί τρυγήρω και τό μμονο που θυμαμαι ειναι να βριζουν γιατι περασε με ΣΤΟΠ.


Ευχαριστω!

ststgr74
11/11/2012, 20:10
Περαστικά φίλε μου!!!Για αυτό λέμε ο εξοπλισμός σώζει αξίζουν τα λεφτά τους.

PetranGR
11/11/2012, 20:28
Περαστικά φίλε μου!!!Για αυτό λέμε ο εξοπλισμός σώζει αξίζουν τα λεφτά τους.



με το παραπάνω!!! Να'σεκαλά!

KostasV2
11/11/2012, 20:40
Άουτς! Περαστικά...

Giorgos19
11/11/2012, 20:43
Καταρχήν περαστικά!

Το τηλεφωνάκι σίγουρα του το "σφύριξαν" να το κάνει. Στα του δικαστηρίου, κάνε ό,τι είπε ο Vaska. Έχε τον δικηγόρο σε αναμονή, και κράτα όποια χαρτούρα μπορείς! Εξετάσεις, αποδείξεις από ταξί κλπ.
Το τί έγινε θα το πεις στην κατάθεση που θα δώσεις για τη δικογραφία. Δεν τρέχει τίποτα που δεν είπες κάτι εκείνη τη στιγμή.
Από εκεί και πέρα, αν το αυτοκίνητο είναι χτυπημένο στο μπροστινό μέρος, δεν έχεις να φοβάσαι απολύτως τίποτα.
Για τους μάρτυρες, βρες κάποιον(ους) που να θέλουν να καταθέσουν το τί έγινε!

Όλα καλά! :beer:

edit: Όταν θα δώσεις κατάθεση θα σε ρωτήσουν αν επιθυμείς την ποινική δίωξη του άλλου οδηγού. Θα έλεγα να πεις ναι. Θα γίνει μετά από καμιά 4 χρόνια το ποινικό, αλλά οκ. (για δικό μου ατύχημα του 2007, το ποινικό έγινε φέτος!)

tsompanis
11/11/2012, 20:50
περαστικά και αγύριστα.
Πολύ προσοχή εκεί έξω...έχουν αγριέψει όλοι,τι να λέμε..

PetranGR
11/11/2012, 20:58
Καταρχήν περαστικά!

Το τηλεφωνάκι σίγουρα του το "σφύριξαν" να το κάνει. Στα του δικαστηρίου, κάνε ό,τι είπε ο Vaska. Έχε τον δικηγόρο σε αναμονή, και κράτα όποια χαρτούρα μπορείς! Εξετάσεις, αποδείξεις από ταξί κλπ.
Το τί έγινε θα το πεις στην κατάθεση που θα δώσεις για τη δικογραφία. Δεν τρέχει τίποτα που δεν είπες κάτι εκείνη τη στιγμή.
Από εκεί και πέρα, αν το αυτοκίνητο είναι χτυπημένο στο μπροστινό μέρος, δεν έχεις να φοβάσαι απολύτως τίποτα.
Για τους μάρτυρες, βρες κάποιον(ους) που να θέλουν να καταθέσουν το τί έγινε!

Όλα καλά! :beer:

edit: Όταν θα δώσεις κατάθεση θα σε ρωτήσουν αν επιθυμείς την ποινική δίωξη του άλλου οδηγού. Θα έλεγα να πεις ναι. Θα γίνει μετά από καμιά 4 χρόνια το ποινικό, αλλά οκ. (για δικό μου ατύχημα του 2007, το ποινικό έγινε φέτος!)


Δεν ξερω,εαν με ηχογραφουσε οταν του ελεγε οτι δεν φοραω γυψο.Δεν ξερω εαν παιζει ρολο αυτο.

Αυριο το πρωι θα μιλησω με δικηγορο απο την ιντερσαλονικα οσο για εξετασεις κτλ, πηγα στο παπανικολαου υπαρχει εισαγωγη κανονικοτατη.

ΟΚ,αυριο πρωι θα τα καταθεσω ολα ,μεχρι και ζημια στον εξοπλισμο μου κτλ.
Οσο για μαρτυρες οσους θες.

Ναι,θα κανω τα παντα μεχρι τελος θα του το παω .

Giorgos19
11/11/2012, 21:03
Δεν ξερω,εαν με ηχογραφουσε οταν του ελεγε οτι δεν φοραω γυψο.Δεν ξερω εαν παιζει ρολο αυτο.

Αυριο το πρωι θα μιλησω με δικηγορο απο την ιντερσαλονικα οσο για εξετασεις κτλ, πηγα στο παπανικολαου υπαρχει εισαγωγη κανονικοτατη.

ΟΚ,αυριο πρωι θα τα καταθεσω ολα ,μεχρι και ζημια στον εξοπλισμο μου κτλ.
Οσο για μαρτυρες οσους θες.

Ναι,θα κανω τα παντα μεχρι τελος θα του το παω .


Έχε υπόψην σου πως θα έχεις 2 "μέτωπα". Το ένα είναι με την ασφαλιστική του τύπου, από την οποία θα πάρεις τα χρήματα για τις όποιες ζημιές-τραυματισμούς. Την χαρτούρα την χρειάζεσαι σε περίπτωση που δεν σε αποζημειώσουν κ το πας δικαστικά (αστική δίωξη νομίζω λέγεται). Το άλλο είναι καθαρά η ποινική δίωξή του, που όπως έγραψα παραπάνω θα αργήσει να έρθει αν τη ζητήσεις.

PetranGR
11/11/2012, 21:07
Έχε υπόψην σου πως θα έχεις 2 "μέτωπα". Το ένα είναι με την ασφαλιστική του τύπου, από την οποία θα πάρεις τα χρήματα για τις όποιες ζημιές-τραυματισμούς. Την χαρτούρα την χρειάζεσαι σε περίπτωση που δεν σε αποζημειώσουν κ το πας δικαστικά (αστική δίωξη νομίζω λέγεται). Το άλλο είναι καθαρά η ποινική δίωξή του, που όπως έγραψα παραπάνω θα αργήσει να έρθει αν τη ζητήσεις.

ας ειναι και 15 τα μετωπα,δεν υπαρχει περιπτωση.

Θελω να μου καλυψει την ζημια του εξοπλισμου η μποτες χαρακτηκαν τελειως,το κρανος απο πισω εχει κανει λακουβες, το μπουφαν μου εχει μερικα ανοιγματα -σκησιματα.
Η μηχανη εχει αρπαξει λιγο το τιμονι το κουστουμι γρατζουνιες και η εξατμιση.
Απο οσα διαβασα εως τωρα μπορω και εχω το δικαιωμα να ζητησω αντικατασταση.

fdTolis
11/11/2012, 21:14
Πετραν μαζεψε οσο πιο πολυ χαρτουρα μπορεις, απο γιατρους, αποδειξεις απο μπουφαν, μποτες, ταξι για να πιγενεις στην σχολη κτλ...
Ετσι και αλλιως ειναι τελειωμενει υποθεση αφου περασε stop, μαλακια του που δεν ειπε οτι εφτεγε αυτος και να τελειωνε εκει, τωρα πατα τον...

Αφου εισαι εσυ καλα, αυτο μετραει, ολα τα αλλα θα γινουν

Α και κοιτα να βρεις ατομα που το ειδα για να καταθεσουν υπερ σου οταν γινει η δικη γιατι θα παει απο αναβολη σε αναβολη λογικα να ξες...

Περαστικα φιλε μου!!!

Giorgos19
11/11/2012, 21:15
ας ειναι και 15 τα μετωπα,δεν υπαρχει περιπτωση.

Θελω να μου καλυψει την ζημια του εξοπλισμου η μποτες χαρακτηκαν τελειως,το κρανος απο πισω εχει κανει λακουβες, το μπουφαν μου εχει μερικα ανοιγματα -σκησιματα.
Η μηχανη εχει αρπαξει λιγο το τιμονι το κουστουμι γρατζουνιες και η εξατμιση.
Απο οσα διαβασα εως τωρα μπορω και εχω το δικαιωμα να ζητησω αντικατασταση.

Απλά το αναφέρω για να καταλάβεις πως το πάρε-δώσε σου θα είναι με την ασφαλιστική του;)
Από εκεί και πέρα, έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις αποζημίωση για ό,τι καταστράφηκε.

fkol k4
11/11/2012, 21:16
Περαστικά ρε παλλίκαρε, αφού τη γλύτωσες όλα τα άλλα μπορείς να τα κάνεις. Λίγο επιμονή και κυνήγι χρειάζεται.

PetranGR
11/11/2012, 21:16
Πετραν μαζεψε οσο πιο πολυ χαρτουρα μπορεις, απο γιατρους, αποδειξεις απο μπουφαν, μποτες, ταξι για να πιγενεις στην σχολη κτλ...
Ετσι και αλλιως ειναι τελειωμενει υποθεση αφου περασε stop, μαλακια του που δεν ειπε οτι εφτεγε αυτος και να τελειωνε εκει, τωρα πατα τον...

Αφου εισαι εσυ καλα, αυτο μετραει, ολα τα αλλα θα γινουν

Α και κοιτα να βρεις ατομα που το ειδα για να καταθεσουν υπερ σου οταν γινει η δικη γιατι θα παει απο αναβολη σε αναβολη λογικα να ξες...

Περαστικα φιλε μου!!!

Ναι,θα τα μαζεψω οσα μπορω απο οτι καταλαβα.

Οσο για αυτον ναι,με κατηγορουσε κιολας οτι εκανα σλαλομ και ετρεχα πολυ κτλ.

Ναι,ευτηχως ειμαι καλα.

και ναι θα βρω ατομα ηδη εχω 2 στανταρακια!

PetranGR
11/11/2012, 21:16
Απλά το αναφέρω για να καταλάβεις πως το πάρε-δώσε σου θα είναι με την ασφαλιστική του;)
Από εκεί και πέρα, έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις αποζημίωση για ό,τι καταστράφηκε.

ναι ξερω και σε ευχαρστιω,αλλαδεν θα μεινει τιποτα ορθιο θα τα κυνηγησω ΟΛΑ

akis_trevor
11/11/2012, 21:43
τα σιδερα και τα δερματα-υφασματα γινονται...αφου δεν χτυπησες παραπανω,ολα οκ!!!τωρα οπως ειπαν,υπομονη.μιλας με δικηγορο,του εξηγεις την κατασταση,παιρνεις χαρτια απο νοσοκομεια,ασφαλιστικες κλπ και αφηνεις τον δικηγορο να κανει την δουλεια του,που ξερει τι και πως....περαστικα και ποτε ξανα!

Ασωτος
11/11/2012, 21:46
Περαστικά παληκάρι,

Τα περισσότερα, αν όχι όλα σου τα είπαν τα παιδιά.

Εσύ κοίτα τώρα να ηρεμήσεις λίγο, η ζωή σου συνεχίζεται ...

Τούμπα που ; πάνω στη Λαμπράκη ;

PetranGR
11/11/2012, 21:51
Ναι ναι ,μπροστά στις καφετερίες!

PetranGR
11/11/2012, 21:51
τα σιδερα και τα δερματα-υφασματα γινονται...αφου δεν χτυπησες παραπανω,ολα οκ!!!τωρα οπως ειπαν,υπομονη.μιλας με δικηγορο,του εξηγεις την κατασταση,παιρνεις χαρτια απο νοσοκομεια,ασφαλιστικες κλπ και αφηνεις τον δικηγορο να κανει την δουλεια του,που ξερει τι και πως....περαστικα και ποτε ξανα!


ακριβώς πρώτο πράγμα αύριο πρωί πρωί ! ευχαριστώ να 'σε καλα

nauagios
11/11/2012, 22:04
φιλαρακι το νου σου!!! εμενα σημερα πηγε να με φαει ενας απο ενα στοπ. εβγαλε την μουρη του, με ειδε που ερχομουν και το κοκκαλωσε το αμαξι. σκαω γκαζια να μην τον εχω τον μαλακα να περιμενει και αυτος γυρναει απο την αλλη να τσεκαρει και λεει "αφου δεν εχεται κανεις και απο εδω ας περασω στα γρηγορα. βγαινει λοιπον σφαιρατος να με προλαβει χωρις καν να γυρισει να με δει. εγω πηγαινα που πηγαινα με πολλα και δεν προλαβαινα να σταματησω για κανενα λογο γιατι πανω του θα πηγαινα και τα εδωσα ολα και περασα. χεστηκα πανω μου εγω αυτος και η μανα του που ηταν συνοδηγος. απλα κατεβασα σταντ στη μεση της φορμιονως και εκοψα το ρευμα μου, πηγα μπροστα του ενω ηταν ακομα παγωμενος και του εδωσα μια στην πορτα της μπεμπας με την μποτα που την εκανα σκατα. δεν ειπε τιποτα ομως ευτυχως. μετα σηκωθηκα και εφυγα σαν κυριος.

PetranGR
11/11/2012, 22:08
φιλαρακι το νου σου!!! εμενα σημερα πηγε να με φαει ενας απο ενα στοπ. εβγαλε την μουρη του, με ειδε που ερχομουν και το κοκκαλωσε το αμαξι. σκαω γκαζια να μην τον εχω τον μαλακα να περιμενει και αυτος γυρναει απο την αλλη να τσεκαρει και λεει "αφου δεν εχεται κανεις και απο εδω ας περασω στα γρηγορα. βγαινει λοιπον σφαιρατος να με προλαβει χωρις καν να γυρισει να με δει. εγω πηγαινα που πηγαινα με πολλα και δεν προλαβαινα να σταματησω για κανενα λογο γιατι πανω του θα πηγαινα και τα εδωσα ολα και περασα. χεστηκα πανω μου εγω αυτος και η μανα του που ηταν συνοδηγος. απλα κατεβασα σταντ στη μεση της φορμιονως και εκοψα το ρευμα μου, πηγα μπροστα του ενω ηταν ακομα παγωμενος και του εδωσα μια στην πορτα της μπεμπας με την μποτα που την εκανα σκατα. δεν ειπε τιποτα ομως ευτυχως. μετα σηκωθηκα και εφυγα σαν κυριος.


το είχε η μέρα σημερα και στο νοσοκομειο που ημουν ,ενα παλικαρι με κουστουμι Dainese και Ζ750 εφυγε σε στροφη απο σαπουνονερα,και ηταν ψιλοχαλια εκεινος... το ειχε η ημερα!

Περαστικα εν μερι και σε εσενα απο την τρομαρα σου,μακαρι να τον ξεφευγα και εγω αλλα εαν εκανα οτιδηποτε παραπανω ειχα βγει και ειχα πεσει πανω στο λεωφορειο. που θυμαμαι οτι ερχοταν στο βαθος...οσο θυμαμαι δηλαδη!

alres
11/11/2012, 22:13
Κατ΄αρχάς περαστικά,

Πέρα από τα χαρτιά που σου είπαν όλοι, κάτι οργανωτικό: κάνε ένα φάκελο για κάθε πράγμα ξεχωριστά και απέξω σημείωνε τα περιεχόμενα και τις εκκρεμότητες.

πχ: ένας φάκελος έξοδα εξετάσεων-φαρμάκων κλπ, άλλος δικογραφίας, άλλος για αποδείξεις για τυχόν αναγκαία χρήση ταξί (αν δεν έχεις μεταφορικό στο σπίτι) διαφορετικά τις επιπλέον διαδρομές (τη βενζίνη) που έχεις κάνει εξαιτίας του ατυχήματος, φάκελος για τα προσωπικά είδη που καταστράφηκαν (φωτό, αποδείξεις, προσφορές κλπ), φάκελος μοτό, φάκελος με στοιχεία μαρτύρων και ούτω καθεξής... Κάθε χαρτί που παίρνεις στα χέρια σου, μπαίνει στον οικείο φάκελο.

Όταν φτάσει λοιπόν εκείνη η καλή ώρα, θα έχεις ένα οργανωμένο με ημερομηνίες και σειρά υλικό, το οποίο θα βοηθήσει το δικηγόρο σου και το δικαστή (αν φτάσει εκεί..), στον οποίο δίνεις μια πολύ ξεκάθαρη και ακριβή εικόνα για τις ζημιές σου.

Θα στο πει και ο δικηγόρος, αλλά:
1) ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ να καταθέσεις αγωγές κλπ, μέχρι να ξέρεις οριστικά και τελεσίδικα τι έχεις πάθει (σωματικά). Κάνε όλες τις εξετάσεις για οτιδήποτε έχεις υποψία, κράτα χαρτιά και μην αφήσεις τίποτα να πέσει κάτω.
2) Δεν είσαι υποχρεωμένος να δεχτείς τον "έλεγχο" της ασφαλιστικής του υπαιτίου σου, παρά μόνο στο μέτρο και αν αποφασίσεις να το λήξεις εξωδικαστικά (αν δηλαδή ο άλλος κάνει θετική). Συνεπώς, τηλέφωνα σπίτι σου, καλοθελητές να σ εξετάσουν, υπονοούμενα για το ότι "είσαι περδίκι", είναι μη ανεκτά και τα καταγράφεις με ημερομηνίες και ονόματα.

Η "οργάνωση" που σου λέω είναι ένας ορθός, σύνομος και σύντομος τρόπος να μην χάσεις όσα δικαιούσαι.

PetranGR
11/11/2012, 22:18
σε ευχαριστω,ειχα σκοπο να το κανω αυτο με τους φακελους γιατι ειμαι λιγο ψηρας,ακομα και αποδειξεις κτλ τα εχω σε φακελους με μηνες και τα λοιπα χωριστα.

Οποτε μπορεις να καταλαβεις οτι ειμαι λιγο ψηρας.

Θα μαζεψω οτι μπορω.
Απο οτι καταλαβα ο αλλος θα δηλωσε αρνητικη αρα παμε στα δικαστηρια,ηδη με πηρε 1 φορα τηλ για να μαθει για το ποδι μου δεν ξερω εαν με ηχογραφουσε ωστε να το χρησιμοποιησει.
Αλλα ξερω οτι απο αυριο το πρωι που θα μιλησω με δικηγορο θα του πω οτι θα μιλαει με την ασφαλιστικη μου και μονο,και δεν δεχομαι καποιον ελεγχο απο εκεινον.Γιατι πολυ απλα ο εξοπλισμος μου εχει χτυπηθει οπως και η μηχανη μου ,νομιζω οτι εχω δικαιωμα να απαιτησω αντικατασταση.

alres
11/11/2012, 22:24
σε ευχαριστω,ειχα σκοπο να το κανω αυτο με τους φακελους γιατι ειμαι λιγο ψηρας,ακομα και αποδειξεις κτλ τα εχω σε φακελους με μηνες και τα λοιπα χωριστα.

Οποτε μπορεις να καταλαβεις οτι ειμαι λιγο ψηρας.

Θα μαζεψω οτι μπορω.
Απο οτι καταλαβα ο αλλος θα δηλωσε αρνητικη αρα παμε στα δικαστηρια,ηδη με πηρε 1 φορα τηλ για να μαθει για το ποδι μου δεν ξερω εαν με ηχογραφουσε ωστε να το χρησιμοποιησει.
Αλλα ξερω οτι απο αυριο το πρωι που θα μιλησω με δικηγορο θα του πω οτι θα μιλαει με την ασφαλιστικη μου και μονο,και δεν δεχομαι καποιον ελεγχο απο εκεινον.Γιατι πολυ απλα ο εξοπλισμος μου εχει χτυπηθει οπως και η μηχανη μου ,νομιζω οτι εχω δικαιωμα να απαιτησω αντικατασταση.

Ρε δε μπα να χει και δορυφόρο να γράφει...
Μετράει αυτό που θα γράψει ο γιατρός του νοσοκομείου και αυτό που θα δείχνουν οι εξετάσεις.
Και ας τολμήσει να προσάγει υποκλαπείσα συνομιλία και δη τέτοια (που είναι αστείου περιεχομένου έτσι όπως τα λες)...Θα χει 2 ποινικά μετά, όχι ένα...

Μην σε αγχώνει τίποτα. Πέρασε στοπ, δε συζητάς τίποτα. Κοίτα να τσεκάρεις τις ζημιές σου και να τις αποκαταστήσεις, ψυχραιμία, οργάνωση και ποτέ ξανά.

PetranGR
11/11/2012, 22:28
Ρε δε μπα να χει και δορυφόρο να γράφει...
Μετράει αυτό που θα γράψει ο γιατρός του νοσοκομείου και αυτό που θα δείχνουν οι εξετάσεις.
Και ας τολμήσει να προσάγει υποκλαπείσα συνομιλία και δη τέτοια (που είναι αστείου περιεχομένου έτσι όπως τα λες)...Θα χει 2 ποινικά μετά, όχι ένα...

Μην σε αγχώνει τίποτα. Πέρασε στοπ, δε συζητάς τίποτα. Κοίτα να τσεκάρεις τις ζημιές σου και να τις αποκαταστήσεις, ψυχραιμία, οργάνωση και ποτέ ξανά.

δεν ξέρω απο τετοια πρωτη φορα μου συμβαινει οτι μαθαινω απο τριιγυρω μικρος ειμαι (22χρονων τα ειχα ολα ασφαλεια,διπλωμα ολα ολα δεν ειναι αυτο) απλα δενγνωριζω, φοβηθηκα παρα πολυ. Πιο πολυ για την ζωη μου ακομα δεν εχω ηρεμησει...

Καμια 8-9 ακτινογραφιες εχω και φοραω κολαρο,γιατι τεντωθηκαν οι σπονδυλοι απο το χτυπημα.

Μπορει να το εισαγει ομως,οπως τα ειπα με ειπε αυτα ακριβως.
Ετσι μου ειπε και ο αστυνομικος,οτι περασε στοπ και με 300 να πηγαινα, παραβιασε στοπ αρα ειναι υπετιος,παροτι ειμαι εγω νομιμος και ειχε πολλα ατομα που το ειδαν...

Οι ζημιες ειναι κρανος σιγουρα,μπουφαν και μποτες 100 % .
Μηχανη δεν ξερω,εαν μπορω να ζητησω αλλαγη σε οτι ραγισε η γρατζουνιστηκε κυριως για κουστουμια μιλαμε...

etzimas
11/11/2012, 23:15
Σιδερένιος και καλή τύχη από εδώ και πέρα (και όχι μόνο στα του ατυχήματος)!

Αν και νέο μέλος εδώ (και χωρίς μηχανή, τουλάχιστον μέχρι αύριο αν όλα πάνε καλά) είχα αντίστοιχη εμπειρία από την πλευρά του οδηγού. Βγαίνω από στενό στην Ιασονίδου, κλασσική διπλοσειρά στη γωνία, οπότε αφήνω το φρένο για να τσουλήσω 30 πόντους να δω ανάμεσα στα παράθυρα. Την στιγμή εκείνη ανεβαίνει ένα παληκάρι με Transalp (όχι γρήγορα) πηγαίνοντας τέρμα δεξιά στο ρεύμα του και βρίσκει με την άκρη του μαρσπιέ στη γωνία μου. (Στο αμάξι είχα μια βαθιά γραντζουνιά μόνο). Το παληκάρι έφαγε φέτα, ευτυχώς όμως δεν έμεινε κάτω από τη μηχανή. Κατέβηκα, έλεγξα ότι είναι καλά αυτός (ευτυχώς αγρατζούνιστος, μόνο τα προστατευτικά του, το μαρσπιέ και η πλευρά της μηχανής που σύρθηκε πάθανε ζημιά), σηκώσαμε τη μηχανή, φωνάξαμε ασφαλιστικές και αστυνομία και γνωριστήκαμε. ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...για αυτό πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλα μας σε ασφάλειες, για να είμαστε άνθρωποι όταν γίνει κάτι τέτοιο. Ναι, το παιδί είπε ότι δεν πρόσεχε γιατί δεν είδε τη μούρη μου, ναι πήγαινε πολύ δεξιά (δεν είναι παράνομο, αλλά δε πιστεύω να μην κράτησε safe positioning ξανά), αλλά εγώ τον χτύπησα. Να κάνω σαν τον δικό σου τον πίθηκο και να πάω να βγω από πάνω, αντί να σταυροκοπιέμαι που χτύπησα μηχανή και ο αναβάτης σηκώθηκε υγιής.

Τεσπά, να ξέρεις ότι η εμπειρία σου βοήθησε άλλους. Πάντα έτσι είναι. Για αρχή, αν δεν ήσουν εσύ...Λαμπράκη είναι αυτή και Κυριακή, μπορεί να ήταν ο κλασσικός τσιπιρίκος με το παπί και προφύλαξη το κερί στο μαλλί και το φωσφοριζέ κορδόνι στο παπουτσάκι. Και με το που το έγραψες εδώ και το διάβασα (λίγες ώρες πριν πάω για την πρώτη μου μηχανή) μου λύνεις και οριστικά ένα τελευταίο δίλημμα. Μπήκα να διαβάσω για κράνη και εξοπλισμό ασφαλείας γιατί είμαι στενά και -ενώ έχω αποφασίσει να πάρω σίγουρα ένα οικονομικό δερμάτινο αλλά με όλα του τα προστατευτικά σωστά- έλεγα να αφήσω τα γάντια για αργότερα και να πάρω τώρα ένα κράνος στα λίγα και από τον άλλο μήνα (όταν νιώσω άνετα να πάρω επιβάτη) να πάρω ένα καλύτερο και να έχω το δεύτερο για τον αναβάτη...ΜΠΑ ΤΑΚΗ!! Ένα σπρώξιμο ήθελα και θα πάω να πάρω ένα καλύτερο full face κατευθείαν και ας ζοριστώ λίγο, παίρνω για καβάτζα ένα άλλο κράνος αργότερα. Και σίγουρα ανάμεσα στα δυο εξτρά που θέλω, μαξιλαράκι επιβάτη ή κάγκελο...διαλέγω κάγκελο. Το δε βαλιτσάκι και σχάρα μετατρέπεται και αυτό σε έξτρα λεφτά για εξοπλισμό ασφαλείας...καλύτερα να κουβαλώ το κράνος στην καφετέρια παρά να με κουβαλάνε στην καφετέρια...σωστά; Και τα άλλα αγοράζονται αργά αργά.

Οπότε, και αφού είσαι καλά...ευχαριστώ. :)

Aνεμος
11/11/2012, 23:21
Περαστικά και αγύριστα φιλαράκο .

Για τα διαδικαστικά, ότι σου είπαν και οι απο πάνω , οργάνωση σε φακέλους οτι χαρτούρα έχεις και απο μάρτυρες βρές κανα τηλέφωνο τώρα που είναι φρέσκια η φάση γιατι όσο περνάει ο καιρός ο κόσμος ξεχνάει, δεν θέλει να μπλέξει κτλ.

Δικαιούσαι επισκευή της μοτό και αποζημίωση για τον εξοπλισμό ακόμα και θετική δήλωση να κάνει ο υπαίτιος ( ο φιλικός διακανονισμός αποζημιώνει κράνος, μπουφάν και - μάλλον ασχετο για σενα - μπαγκαζιέρα. Για τις μπότες δεν ξέρω, αλλα θα ρωτήσω) . Αν έχεις - που έχεις -απαίτησεις για τραυματισμό, χαμένα μεροκάματα και λοιπά έξοδα, η περίπτωση σου βγαίνει εκτός φιλικού διακανονισμού οπότε η ασφαλιστική που θα σε αποζημιώσει δεν θα είναι η δική σου αλλα του υπαίτιου, εφόσον πάντα ο τύπος αποδεχτεί οτι φταίει. Σε περίπτωση που δεν το αποδεχτεί, πάτε δικαστικά. Αργεί, αλλα συνήθως δικαιώνεσαι. Επίσης δικαστικά μπορείς να το πάς εαν το ποσό που σου προσφέρουν ως αποζημίωση για ιατρικά έξοδα, επισκευή μοτό και εξοπλισμό είναι πολύ κατώτερο απο την πραγματικότητα.

Γενικά, έχε υπόψην σου οτι :1) όταν (αν) σε καλέσουν απο την ασφαλιστική του τύπου, συνήθως "ξεχνάνε" να σου αναφέρουν οτι δικαιούσαι και αποζημίωση για τον εξοπλισμό . Θύμησέ τους το εσύ. 2) Οι άνθρωποι που σε παίρνουν τηλέφωνο απο την ασφαλιστική συνήθως είναι ψιλοάσχετοι απο μοτοσυκλέτες και δεν κατανοούν απόλυτα την δυναμική ενός ατυχήματος/πτώσης με μοτό και τείνουν να την αντιμετωπίζουν ως τρακάρισμα με αυτοκίνητο , που σημαίνει οτι παίζει να ακούσεις και ατάκες του στύλ " μα αφού σας χτύπησε απο δεξιά, πως εξηγείτε τα σπασμένα πλαστικά στην αριστερή πλευρά της μοτό σας " . Φρόντισε λοιπόν η κατάθεση που θα δώσεις σε όποιον ενδιαφερόμενο να εξηγεί λεπτομερώς πως έγινε ότι έγινε, με κάθε λεπτομέρεια , ακόμα και αν αυτά σου φαίνονται αυτονόητα, πχ" πετάχτηκε απο το στοπ και με χτύπησε απο δεξιά, με αποτέλεσμα η μοτό να πέσει απο αριστερά και να προκληθούν ζημιές και στις δύο πλευρές της " , αντι για το "πετάχτηκε απο το στόπ και με χτύπησε απο δεξιά".

Δώσε βάση στα παραπάνω, θα σε γλιτώσουν απο χρόνο και σπάσιμο νεύρων.

Περαστικά και πάλι και πάντα όρθιος απο εδώ και στο εξής :wave2:

PetranGR
11/11/2012, 23:36
Σιδερένιος και καλή τύχη από εδώ και πέρα (και όχι μόνο στα του ατυχήματος)!

Αν και νέο μέλος εδώ (και χωρίς μηχανή, τουλάχιστον μέχρι αύριο αν όλα πάνε καλά) είχα αντίστοιχη εμπειρία από την πλευρά του οδηγού. Βγαίνω από στενό στην Ιασονίδου, κλασσική διπλοσειρά στη γωνία, οπότε αφήνω το φρένο για να τσουλήσω 30 πόντους να δω ανάμεσα στα παράθυρα. Την στιγμή εκείνη ανεβαίνει ένα παληκάρι με Transalp (όχι γρήγορα) πηγαίνοντας τέρμα δεξιά στο ρεύμα του και βρίσκει με την άκρη του μαρσπιέ στη γωνία μου. (Στο αμάξι είχα μια βαθιά γραντζουνιά μόνο). Το παληκάρι έφαγε φέτα, ευτυχώς όμως δεν έμεινε κάτω από τη μηχανή. Κατέβηκα, έλεγξα ότι είναι καλά αυτός (ευτυχώς αγρατζούνιστος, μόνο τα προστατευτικά του, το μαρσπιέ και η πλευρά της μηχανής που σύρθηκε πάθανε ζημιά), σηκώσαμε τη μηχανή, φωνάξαμε ασφαλιστικές και αστυνομία και γνωριστήκαμε. ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...για αυτό πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλα μας σε ασφάλειες, για να είμαστε άνθρωποι όταν γίνει κάτι τέτοιο. Ναι, το παιδί είπε ότι δεν πρόσεχε γιατί δεν είδε τη μούρη μου, ναι πήγαινε πολύ δεξιά (δεν είναι παράνομο, αλλά δε πιστεύω να μην κράτησε safe positioning ξανά), αλλά εγώ τον χτύπησα. Να κάνω σαν τον δικό σου τον πίθηκο και να πάω να βγω από πάνω, αντί να σταυροκοπιέμαι που χτύπησα μηχανή και ο αναβάτης σηκώθηκε υγιής.

Τεσπά, να ξέρεις ότι η εμπειρία σου βοήθησε άλλους. Πάντα έτσι είναι. Για αρχή, αν δεν ήσουν εσύ...Λαμπράκη είναι αυτή και Κυριακή, μπορεί να ήταν ο κλασσικός τσιπιρίκος με το παπί και προφύλαξη το κερί στο μαλλί και το φωσφοριζέ κορδόνι στο παπουτσάκι. Και με το που το έγραψες εδώ και το διάβασα (λίγες ώρες πριν πάω για την πρώτη μου μηχανή) μου λύνεις και οριστικά ένα τελευταίο δίλημμα. Μπήκα να διαβάσω για κράνη και εξοπλισμό ασφαλείας γιατί είμαι στενά και -ενώ έχω αποφασίσει να πάρω σίγουρα ένα οικονομικό δερμάτινο αλλά με όλα του τα προστατευτικά σωστά- έλεγα να αφήσω τα γάντια για αργότερα και να πάρω τώρα ένα κράνος στα λίγα και από τον άλλο μήνα (όταν νιώσω άνετα να πάρω επιβάτη) να πάρω ένα καλύτερο και να έχω το δεύτερο για τον αναβάτη...ΜΠΑ ΤΑΚΗ!! Ένα σπρώξιμο ήθελα και θα πάω να πάρω ένα καλύτερο full face κατευθείαν και ας ζοριστώ λίγο, παίρνω για καβάτζα ένα άλλο κράνος αργότερα. Και σίγουρα ανάμεσα στα δυο εξτρά που θέλω, μαξιλαράκι επιβάτη ή κάγκελο...διαλέγω κάγκελο. Το δε βαλιτσάκι και σχάρα μετατρέπεται και αυτό σε έξτρα λεφτά για εξοπλισμό ασφαλείας...καλύτερα να κουβαλώ το κράνος στην καφετέρια παρά να με κουβαλάνε στην καφετέρια...σωστά; Και τα άλλα αγοράζονται αργά αργά.

Οπότε, και αφού είσαι καλά...ευχαριστώ. :)

Ναι,αυτο θα πει ανθρωπια οχι με το που κατεβει να με πει με υφος τι ασφαληστικη εχεις,δηλαδη για τον θεο ,αυτα με εκνευρισαν ,και ακομα δεν ειμαι καλα , δηλαδη ελεος, αν ειχα παθει κατι σοβαρο πιο πολυ η καποιος δεν φορουσε τιποτα και τωρα ηταν νεκρος ????!!!!
Μα να με κατηγορει κιολας ? Ας πει οτι εφταιγε οπως εγινε δηλαδη και να κανει θετικη δηλωση και να ταπληρωσει η ασφαλιστικη εαν κανει αρνητικη την εχει κατσει απο σωματικη βλαβη μεχρι ψυχολογικη θα τον παω... Γιατι ακομα ειμαι αστα να πανε, που ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.

Ναι να παρεις καλο κρανος,εαν δεν φορουσα μποτες θα ειχα συνθλιψει το ποδι μου τα κοκκαλα του μεσα διαμελυσμενα θα ηταν ηταν ενισχυμενες μποτες αγωνων κιολας.
Αν ηταν απλες χαμηλες δεν ξερω ποσο θα ειχαν κανει δουλεια.
Να προσεχεις και εσυ και σε ευχαρσιτω.

Και ναι εαν ηταν πιτσιρικας εκει περα που συχναζουν με τοσο κοσμο και ολοι ξερογκαζιδια....

PetranGR
11/11/2012, 23:37
Περαστικά και αγύριστα φιλαράκο .

Για τα διαδικαστικά, ότι σου είπαν και οι απο πάνω , οργάνωση σε φακέλους οτι χαρτούρα έχεις και απο μάρτυρες βρές κανα τηλέφωνο τώρα που είναι φρέσκια η φάση γιατι όσο περνάει ο καιρός ο κόσμος ξεχνάει, δεν θέλει να μπλέξει κτλ.

Δικαιούσαι επισκευή της μοτό και αποζημίωση για τον εξοπλισμό ακόμα και θετική δήλωση να κάνει ο υπαίτιος ( ο φιλικός διακανονισμός αποζημιώνει κράνος, μπουφάν και - μάλλον ασχετο για σενα - μπαγκαζιέρα. Για τις μπότες δεν ξέρω, αλλα θα ρωτήσω) . Αν έχεις - που έχεις -απαίτησεις για τραυματισμό, χαμένα μεροκάματα και λοιπά έξοδα, η περίπτωση σου βγαίνει εκτός φιλικού διακανονισμού οπότε η ασφαλιστική που θα σε αποζημιώσει δεν θα είναι η δική σου αλλα του υπαίτιου, εφόσον πάντα ο τύπος αποδεχτεί οτι φταίει. Σε περίπτωση που δεν το αποδεχτεί, πάτε δικαστικά. Αργεί, αλλα συνήθως δικαιώνεσαι. Επίσης δικαστικά μπορείς να το πάς εαν το ποσό που σου προσφέρουν ως αποζημίωση για ιατρικά έξοδα, επισκευή μοτό και εξοπλισμό είναι πολύ κατώτερο απο την πραγματικότητα.

Γενικά, έχε υπόψην σου οτι :1) όταν (αν) σε καλέσουν απο την ασφαλιστική του τύπου, συνήθως "ξεχνάνε" να σου αναφέρουν οτι δικαιούσαι και αποζημίωση για τον εξοπλισμό . Θύμησέ τους το εσύ. 2) Οι άνθρωποι που σε παίρνουν τηλέφωνο απο την ασφαλιστική συνήθως είναι ψιλοάσχετοι απο μοτοσυκλέτες και δεν κατανοούν απόλυτα την δυναμική ενός ατυχήματος/πτώσης με μοτό και τείνουν να την αντιμετωπίζουν ως τρακάρισμα με αυτοκίνητο , που σημαίνει οτι παίζει να ακούσεις και ατάκες του στύλ " μα αφού σας χτύπησε απο δεξιά, πως εξηγείτε τα σπασμένα πλαστικά στην αριστερή πλευρά της μοτό σας " . Φρόντισε λοιπόν η κατάθεση που θα δώσεις σε όποιον ενδιαφερόμενο να εξηγεί λεπτομερώς πως έγινε ότι έγινε, με κάθε λεπτομέρεια , ακόμα και αν αυτά σου φαίνονται αυτονόητα, πχ" πετάχτηκε απο το στοπ και με χτύπησε απο δεξιά, με αποτέλεσμα η μοτό να πέσει απο αριστερά και να προκληθούν ζημιές και στις δύο πλευρές της " , αντι για το "πετάχτηκε απο το στόπ και με χτύπησε απο δεξιά".

Δώσε βάση στα παραπάνω, θα σε γλιτώσουν απο χρόνο και σπάσιμο νεύρων.

Περαστικά και πάλι και πάντα όρθιος απο εδώ και στο εξής

Καλα που μου τα ειπες να τα εχω κατα νου.Ας αργησει δεν με ενδαιφερει να πληρωθει ο εξοπλισμος μου, και η μηχανη μου και τελος.Αν μου προσφερουν ελαχιστα χρηματα τοτε δεν γινεται μονο ο εξοπλισμος μου βγαινει κοντα στα 900 € ,για να γινει αντικατασταση.
Αν με παρει η ασφαλιστικη κτλ και γινουν αυτα πιστεψε με θα το τονισω το πως και το τι επεσα... σκεψου αυτος ηταν δεξια και εγω βρεθηκα να σερνομαι δεξια!!!

Να'σε καλα,σε ευχαριστω.

Viper4
12/11/2012, 01:14
Περαστικά και αγύριστα φίλε μου. Τρέξτον τον παπάρα μόνο και μόνο επειδή δεν φέρθηκε ανθρώπινα!

Ποιο μοντέλο της Sidi είχες; Αν θες βάλε και καμιά φωτό του εξοπλισμού σου (κράνος, μπότες, μπουφάν) έτσι όπως έγιναν μετά το ατύχημα. Αποτελούν σημαντικό μάθημα για νεότερους και όχι μόνο.

TROOPER
12/11/2012, 06:33
περαστικα και καλο κουραγιο τοσο σε σενα οσο και στους μαρτυρες σου.

μεχρι το τελος (οπως κι εγω παλιοτερα)!!!:beer:

sapila racing
12/11/2012, 09:00
Περαστικά ρε φίλε. Να τον κυνηγήσεις γιατί του αξίζει.
Ελπίζω να αντέξεις την ταλαιπωρία, θα κρατήσει χρόνια δυστυχώς.

sober
12/11/2012, 12:40
Περαστικα! ευχομαι γρηγορα ξεμπερδεματα!

sergiosm
12/11/2012, 13:11
Κατ' αρχάς περαστικά και αγύριστα.

Κατά δεύτερον ως προς το νομικό μέρος πρόσεξε το εξής:

Επειδή οι μάρτυρες εξαφανίζονται εύκολα και όταν στο μέλλον τους χρειαστείς να πιέσεις την τροχαία να πάρει τώρα όσες περισσότερες καταθέσεις γίνεται.
Εν ανάγκη, αν δεις ότι το %$$*βαράνε, να βρεις εσύ τους μάρτυρες και κάνεις εσύ μήνυση τώρα. Πλέον μπορείς να πάρεις μόνο σου (σε συμβολαιογράφο ή στο Ειρηνοδικείο) τις καταθέσεις και να τις βάλεις εσύ στον φάκελο.
Δες το να μην του ψάχνεις μετα.

Από κει και πέρα για την αγωγή βλέπεις αργότερα τί θα κάνεις.

Άντε περαστικά :wave2:

PetranGR
12/11/2012, 13:30
Κατ' αρχάς περαστικά και αγύριστα.

Κατά δεύτερον ως προς το νομικό μέρος πρόσεξε το εξής:

Επειδή οι μάρτυρες εξαφανίζονται εύκολα και όταν στο μέλλον τους χρειαστείς να πιέσεις την τροχαία να πάρει τώρα όσες περισσότερες καταθέσεις γίνεται.
Εν ανάγκη, αν δεις ότι το %$$*βαράνε, να βρεις εσύ τους μάρτυρες και κάνεις εσύ μήνυση τώρα. Πλέον μπορείς να πάρεις μόνο σου (σε συμβολαιογράφο ή στο Ειρηνοδικείο) τις καταθέσεις και να τις βάλεις εσύ στον φάκελο.
Δες το να μην του ψάχνεις μετα.

Από κει και πέρα για την αγωγή βλέπεις αργότερα τί θα κάνεις.

Άντε περαστικά :wave2:


εχω 2 μάρτυρες 100 % :)

Και για το μελλον ακομα τους εχω,σιγουρα.

Σας ευχαριστω ολους στο μεγιστο :)

cityfly
14/11/2012, 09:42
Περαστικά και καλή τύχη με τα υπόλοιπα
φαίνεται ότι όλα θα πάνε καλά στο τέλος

etzimas
14/11/2012, 11:46
Πάντως τώρα που το αναφέρανε τα παιδιά για καταθέσεις...λογικά είναι μια βόλτα μέχρι το τμήμα που είναι στην Όλγας με Συνδίκα (στο γωνιακό διατηρητέο, που ήταν παλιά εστιατόριο :) ). Παραδόξως κάνουν καλά τη δουλειά τους τα στρουμφάκια εκεί, οπότε μάθε αν μπορούν να πάνε να καταθέσουν από τώρα...βέβαια σε παρόμοια περίπτωση μου ήρθε περιπολικό με κλήση για κατάθεση, αλλά εγώ εκεί ήμουν μάρτυρας σε εγκατάλειψη χωρίς θύματα, μόνο υλικές ζημιές (και ήμουν και αυτός που τα κάλεσε τα στρουμφάκια...οδηγός τράκαρε παρκαρισμένο αμάξι και μηχανή και μετά την έκανε Λούης). Ίσως η περίπτωση των μαρτύρων σου να διαφέρει, αλλά κάνε τους ένα τηλεφωνάκι. Γενικά για τα τμήματα της περιοχής μας (γιατί με όλα έχει τύχει για τον ένα ή τον άλλο λόγο να μιλήσω) ισχύει η γενική αρχή: "ώρες γραφείου μιλάς με γραμματεία που ξέρει αλλά βαριέται, ενώ απογεύματα μιλάς με αξιωματικό υπηρεσίας που συχνά έχει όρεξη να βοηθήσει, αλλά δεν ξέρει"...διαλέγεις και παίρνεις!

PetranGR
26/11/2012, 12:21
Ενημέρωση 26-11-2012:

Ακόμα περιμένουμε την ασφαλιστική Εθνική να μας πεί την τελική τιμή για την αποζημίωση μου ,μηχανή+εξοπλισμός+σωματική βλάβη.
(Σήμερα έπεσαν τα τηλ. και με είπαν εντός εβδομάδας θα έχω την απάντηση μου)

Αστικα,λογικα θα παρω αποζημιωση ανταξια της μηχανης θελω να πιστευω πλεον,αν οχι θα δειξει τι θα κανω.

Ποινικα ακομα δεν εχει κινηθει τιποτα,καθως περιμενουμε με την δικηγορο να ετοιμαστουν και η αυτεπαγγελτη κατηγορια απο την αστυνομια

Η μηχανη ειναι για πληρη διαγραφητελικα, στραβωσε σασι κτλ. θα με αποζημιωσουν την τιμη της τρεχουσας τιμης στην αγορα.

Ελπιζω ολα να πανε καλα,να μπορεσω να ανεβω κατηγορια κιολας :) Να κανω και αντικατασταση στον εξοπλισμο μου.

Dant3
26/11/2012, 16:21
να δουμε τι θα σου πουν για ολικη...
και μακαρι να μην γελασουμε.

faraway
26/11/2012, 16:26
Τι μηχανάκι έχεις petran ?

Μοντέλο , κυβικά , χρονολογία ?

siraxanz
26/11/2012, 19:19
Περαστικα και αγύριστα να είναι...

Μπράβο σου που φόραγες φουλ προστασίες!!!!

PetranGR
27/11/2012, 00:49
Honda CBR 125 JC34 2006 Model
29800 χλμ - ΥΠΕΡ ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση,ούτε γρατζουνιά που λέμε και όλα μανίσια πάνω στην μηχανή .

Η Honda έδεινε μέση τιμή πώλησης 1450 € σε ιδιώτη, λόγω της κατάστασης της.

Ο εξοπλισμός μου επίσης κοστίζει άλλα τόσα.

Οπότε η ολική απο ότι με είπε ο ασφαλιστής θα είναι

Μηχανή + Εξοπλισμός + Σωματική βλάβη = Αποζημιώση μου συνολική.

Απο οσο έμαθα αυτοι κοιτάνε την μέση τιμή πώλησης αντικειμενικής της εκαστοτε μηχανης απο το mototriti.

faraway
02/12/2012, 09:01
Μηχανή + Εξοπλισμός + Σωματική βλάβη = Αποζημιώση μου συνολική.


Αφού έχεις αυτό στην εξίσωση θα πληρωθείς σίγουρα καλά !! ;)

PetranGR
03/12/2012, 15:36
Αφού έχεις αυτό στην εξίσωση θα πληρωθείς σίγουρα καλά !! ;)



αρχίσανε τα τύμπα απο της 11 νοεμβριου τρεχω ακαι τωρα ζητανε παλι επεναξεταση γιατι δεν συμφωνω.

Επειδη με πηρανε παρασκευη απογευμα τηλ,και με ειπαν οτι συμφωνησα σε 1000 € για την μηχανη και χωρις εξοπλισμο,και λεω πατε καλα ρε ? ποτε συμφωνησα και δεν το ξερω ? με λενε,ο εξοπλισμος παρουσιασε ο εμπειρογνομωνας οτι εχει φυσιολογικες φθορες, λεω πατε καλα ? πως εχω σωματικη βλαβη ενω εσπασαν τα κοκκαλα,απο τον εξοπλισμο μου κτλ και με λετε τωρα δεν θα παρω τιποτα ?

Οποτε σημερα 6 το απογευμα εχω ραντεβου με την δικηγορο μου να παρει εκεινη τηλ. γιατι ηδη περιμενα αρκετο καιρο !

devil's animal
03/12/2012, 17:31
Ενημέρωση 26-11-2012:



Η μηχανη ειναι για πληρη διαγραφητελικα, στραβωσε σασι κτλ. θα με αποζημιωσουν την τιμη της τρεχουσας τιμης στην αγορα.

Ελπιζω ολα να πανε καλα,να μπορεσω να ανεβω κατηγορια κιολας :) Να κανω και αντικατασταση στον εξοπλισμο μου.


αρχίσανε τα τύμπα απο της 11 νοεμβριου τρεχω ακαι τωρα ζητανε παλι επεναξεταση γιατι δεν συμφωνω.

Επειδη με πηρανε παρασκευη απογευμα τηλ,και με ειπαν οτι συμφωνησα σε 1000 € για την μηχανη και χωρις εξοπλισμο,και λεω πατε καλα ρε ? ποτε συμφωνησα και δεν το ξερω ? με λενε,ο εξοπλισμος παρουσιασε ο εμπειρογνομωνας οτι εχει φυσιολογικες φθορες, λεω πατε καλα ? πως εχω σωματικη βλαβη ενω εσπασαν τα κοκκαλα,απο τον εξοπλισμο μου κτλ και με λετε τωρα δεν θα παρω τιποτα ?

Οποτε σημερα 6 το απογευμα εχω ραντεβου με την δικηγορο μου να παρει εκεινη τηλ. γιατι ηδη περιμενα αρκετο καιρο !


χωρις να θελω να σε απογοητευσω, θα σου πω τα εξης:
σε αντιστοιχο ατυχημα που ειχα, και ενω εκανε θετικη δηλωση ο ανθρωπος που εφταιγε...
μου εβγαλαν συνυπαιτιοτητα 30% και φυσικα δεν πηρα ποτε αυτα που ζητουσα...
η μηχανη αγορασμενη καινουργια 80 ημερων και ουτε στρωμενη καλα καλα και μου ελεγαν για επιδιορθωση καποιων ανταλλακτικων και οχι αντικατασταση...

δεν το δεχτηκα γιατι το μηχανακι ηταν οντως καινουργιο και επιανε ενα αξιοσεβαστο αριθμο χλμ, οποτε δεν μπορουσα ποτε να ειμαι σιγουρος...

πηγα δικαστικα, νικησα το πρωτο δικαστηριο...
εκαναν εφεση, και βγηκε η συνυπαιτιοτητα...με λεφτα πολυ λιγοτερα και φυσικα μειον η αποζημιωση του δικηγορου...αρα χαμενος...

σημειωτεον οτι ολα αυτα κρατησαν 3 χρονια και εγω ειχα φτιαξει την μηχανη (5.000€ ζημια) με δικα μου λεφτα γιατι αλλιως δεν θα κλυκλοφορουσα...
ουσιαστικα στηριζονται σε αυτο...δλδ αν δεν πας με αυτα που σου δινουν, και θες να το τραβηξεις με δικαστηρια πρεπει να εχεις τα χρηματα να αντικαταστησεις οτι εχει χαλασει (μηχανη, εξοπλισμος κλπ)...και ειναι πολυ δυσκολο καποιος να εχει μαζεμενα για να τα δωσει και μετα να περιμενει Χ χρονια...

σιγουρα δεν ειναι χαζοι, και ειναι μεσα στα πραγματα γιατι αυτη ειναι η δουλεια τους, εσυ εισαι απλα μια υποθεση γι'αυτους...
:rolleyes:

Viper4
04/12/2012, 13:25
Για πες μας τι έγινε με την δικηγόρο σου. Τι τους είπε και τι απάντησαν.

PetranGR
06/12/2012, 19:21
Μετά απο πολύ καιρό απο οτι δείχνουν τα πράγματα και αναβολή στην αναβολή,αύριο θα έχει προσωπικό τηλ. η δικηγόρος μου απο τον προιστάμενο της Εθνικής,το πρώι ώς μια τελική πρόταση, γιατί πολύ απλά η μια που μου έκαναν απορρίφθηκε καθώς μέσα στην ζημιά δεν είχαν βάλει τον εξοπλισμό μου.
Γιατί , ο βλάκας ο πραγματογνώμονας τους έβαλε φυσιολογική φθορά,στην έκθεση του , αλλά θα τον στρώσω και εκείνον.

Οπότε για νεότερα αύριο ...

PetranGR
07/12/2012, 20:39
07-12-2012

Oύτε καν πήραν τηλ. την δικηγόρο μου.

Δευτέρα με το καλό με είπε,και θα τους στείλει και εσωτερικό φαξ.

Τίποτα νεότερο,μόνο το οτι άρχισα κιόλας να απελπίζομαι στον 1 μήνα κιόλας που πάει τόσο μακριά σιγά σιγά η βαλίτσα... και θέλω να πάρω μηχανή :(

TROOPER
12/12/2012, 14:12
07-12-2012

Oύτε καν πήραν τηλ. την δικηγόρο μου.

Δευτέρα με το καλό με είπε,και θα τους στείλει και εσωτερικό φαξ.

Τίποτα νεότερο,μόνο το οτι άρχισα κιόλας να απελπίζομαι στον 1 μήνα κιόλας που πάει τόσο μακριά σιγά σιγά η βαλίτσα... και θέλω να πάρω μηχανή :(

καλα...κρατησου καμια 4ετια...:(

PetranGR
13/12/2012, 20:14
13-12-2012.

Είχαμε νεότερα ,όχι τίποτα άλλο ..αλλά γιατί άρχισε να μου πονάει το πόδι μου πάλι αρκετά.
Που λέτε πήγα σε ορθοπεδικό φίλο , που ήταν γιατρός ΄μου οταν ετρεχα πρωταθλητισμο , εκανε υπεροχογραφημα, καθεστε ?

Στο νοσοκομειο με ειχαν πει οτι μια χαρα κτλ,και οτι 1 μηνα περιπου θα παρει να μου περασει το ποδι

Ο γιατρος μου βρηκε , 4 θλασεις περιπου 2-3 διαμετρο εκ. μαυρες που ελειπε εσωτερικα ο μυης, 1 καταγμα ραγισμα στα δαχτυλα του ποδιου λιγο πιο ψηλα και , κακωση στον αστραγαλο,με εστειλε σουμπιτο για μαγνητικη την εκανα σημερα, και αυριο αποτελεσματα.
Το ειπα στην δικηγορο και επεσε το τηλ.και μου λεει να της παω τα χαρτια,και οτι τωρα εφοσων φαινετε ο τραυματισμος και ηταν λαθος νοσοκομειου,και πηρα και το χαρτι το αναλυτικο του νοσοκομειου που εγραφε οτι με ειδε και χειρουργος και ορθοπεδικος,οτι τωρα θα τα δωσουν με το παραπανω,και το νεοτερο?
οτι πηγα τον εξοπλισμο γιατι μου ειπαν οτι καποιος πρεπει να το ελενξει,λεω ποιος ?λεει καλο ειναι απο εκει που το πηρες τον εξοπλισμο σου,πηγα το εδειξα στα παιδια μεινανε καγκελο,λενε καλα αυτο ειναι φυσιολογικη φθορα ?λεω για αυτους ειναι , βγαλανε καινουργιο χαρτι με προσφορα και με βαση νομου οτι ο εξοπλισμος πρεπει να αντικαταστηθει λογω κρουσης γιατι φαινετε,τα ειπα αυτα στην δικηγορο.
Μου ειπε οτι τωρα οντως δεν τους συμφερει να παμε στα δικαστηρια, οποτε αυριο θα μαθω τα νεοτερα με την γνωματευση και θα παω τα χαρτια αρα απο Δευτερα ωρα να αρχισουν να φοβουνται λιγο ,γιατι μου ειπε και για αγωγες :)

Να 'και κατι καλο.

PetranGR
29/01/2013, 18:15
29-01-2013

Όπως φαίνετε πάμε δικαστικά.

Σήμερα,είχαμε την κατάθεση στην αστυνομία εφόσων μου έγινε η "πρόσκληση" πήγα , ζήτησα ποινική δίωξη του ανθρώπου κατέθεσα,και αυτά που έπρεπε,έβαλα και τους μάρτυρες μου.

Απο την ασφαλιστική τους τελικά , (ΕΘΝΙΚΗ) δίνουν παιδιά... μόνο 1000€ για όλα.Δεν με πληρώνουν τίποτα για σωματική βλάβη, για την μηχανή που Μ.Ο(Πώλησης έχει : 1500-1600 ευρώ) , εξοπλισμό κτλ. τίποτα.ΜΌΝΟ 1000 €

Πλέον όμως ,όντως υπάρχει σωματική βλάβη στο πόδι , και τώρα έχω και επανεξέταση, γιατί παρότι θλάσεις ,κάκωση κτλ. (έκανα μαγνητικές) ,και έχω ακόμα ενοχλήσεις ,έπρεπε για 1 μήνα να μην το κουράζω και να το ζορίζω.

Επίσης , είχαμε και ένα ... ακόμα θέμα υγείας με μαγνητική εγκεφάλου ,γιατί έχω απο τότε κάτι ζαλάδες και σκοτοδείνες,και κάνω και για αυτά εξετάσεις, τι να πω ? έχασα εν μέρη την μισή εξεταστική στην αρχή και τα μαθήματα που έμεινα εξαιτίας του συμβάντος. Άντε να δώ τι θα γίνει.

Αύριο θα πέσει τελευταία κλήση προς την ασφαλιστική για την "πληρωμη" , μηπως καιαλλαξουν τα πραγματα αλλα με ειπε (η δικηγορος μου) οτι μετα θα κανουμε αγωγη και ξεκιναει ο γολγοθας.

Δεν δεχομαι μετα απο ολα αυτα μονο 1000€

MG-KTiNoS
29/01/2013, 18:35
13-12-2012.


Στο νοσοκομειο με ειχαν πει οτι μια χαρα κτλ,και οτι 1 μηνα περιπου θα παρει να μου περασει το ποδι

Ο γιατρος μου βρηκε , 4 θλασεις περιπου 2-3 διαμετρο εκ. μαυρες που ελειπε εσωτερικα ο μυης, 1 καταγμα ραγισμα στα δαχτυλα του ποδιου λιγο πιο ψηλα και , κακωση στον αστραγαλο,με εστειλε σουμπιτο για μαγνητικη την εκανα σημερα, και αυριο αποτελεσματα.
Το ειπα στην δικηγορο και επεσε το τηλ.και μου λεει να της παω τα χαρτια,και οτι τωρα εφοσων φαινετε ο τραυματισμος και ηταν λαθος νοσοκομειου,και πηρα και το χαρτι το αναλυτικο του νοσοκομειου που εγραφε οτι με ειδε και χειρουργος και ορθοπεδικος,οτι τωρα θα τα δωσουν με το παραπανω...



Εγώ και μια αγωγή στο νοσοκομείο θα την έκανα και σ αυτούς που υποτίθεται ότι σε εξέτασαν !

(άρα παλιάνθρωποι ανεύθυνοι)

oti nanai
29/01/2013, 21:44
Χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω τις καινούργιες εξετάσεις πολύ πιθανό να μην τις δεχτούν γιατί έχει περάσει αρκετό διάστημα από τότε που έγινε το ατύχημα και εσύ μπορεί να έχεις κάνει διάφορα .
Φίλος με παρόμοιο ατύχημα στην Θεσσαλονίκη με bmw1200gsa 2 χρόνων που κάνει 20.000 , σωματικές βλάβες 2 άτομα και 2 κράνη πήρε μόνο 14.000 σύνολο μετά από ένα χρόνο συνομιλιών .

PetranGR
30/01/2013, 21:07
Δεν αμφιβάλλω,το θέμα είναι οτι το είχα αναφέρει στο νοσοκομείο και με είπαν οτι είναι απο το ΣΟΚ ,αλλά απο τότε με ταλαιπωρεί ...

Θα δείξει αύριο έχω ραντεβού με τους γιατρούς προς στιγμή ξεκινήσαμε αγωγή στην ασφαλιστική.ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΩΣ ΤΟ ΤΕΡΜΑ,ΚΑΙ 200 € ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑΞΩ ΤΟΥΣ ... @*$!#(*$!($)*#!@*( ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΤΣΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ,Μαζί και το τσογλάνι αυτόν (παρά την φιλική δήλωση που εν μέρη έκανε)

devil's animal
30/01/2013, 21:35
Δεν αμφιβάλλω,το θέμα είναι οτι το είχα αναφέρει στο νοσοκομείο και με είπαν οτι είναι απο το ΣΟΚ ,αλλά απο τότε με ταλαιπωρεί ...

Θα δείξει αύριο έχω ραντεβού με τους γιατρούς προς στιγμή ξεκινήσαμε αγωγή στην ασφαλιστική.ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΩΣ ΤΟ ΤΕΡΜΑ,ΚΑΙ 200 € ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑΞΩ ΤΟΥΣ ... @*$!#(*$!($)*#!@*( ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΤΣΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ,Μαζί και το τσογλάνι αυτόν (παρά την φιλική δήλωση που εν μέρη έκανε)

καλα, χαλαρωσε λιγακι και αραξε στα κυβικα σου γιατι παιζεις στο γηπεδο τους...
υπολογισε οτι ακομα και να νικησεις στο δικαστηριο, θα πρεπει να πληρωσεις και τον δικηγορο...(μην περιμενεις προκοπη απο την νομικη καλυψη της ασφαλιστικης σου)...

και οπως σου ειπα σε προηγουμενο ποστ, βασιζονται στο γεγονος οτι δεν παιζει ρευστο στην αγορα για να φτιαχτει (ή στην περιπτωση σου να αγοραστει κατι αλλο, αφου βγηκε ολικη)..
και εσυ μενεις ΑΜΗΧΑΝΟΣ για οσο τραβηξουν τα δικαστηρια...και πιστεψε με...τραβανε ΠΟΛΥ...

καλη συνεχεια και ολα να πανε κατ'ευχην...
:wave2:

PetranGR
30/01/2013, 22:21
καλα, χαλαρωσε λιγακι και αραξε στα κυβικα σου γιατι παιζεις στο γηπεδο τους...
υπολογισε οτι ακομα και να νικησεις στο δικαστηριο, θα πρεπει να πληρωσεις και τον δικηγορο...(μην περιμενεις προκοπη απο την νομικη καλυψη της ασφαλιστικης σου)...

και οπως σου ειπα σε προηγουμενο ποστ, βασιζονται στο γεγονος οτι δεν παιζει ρευστο στην αγορα για να φτιαχτει (ή στην περιπτωση σου να αγοραστει κατι αλλο, αφου βγηκε ολικη)..
και εσυ μενεις ΑΜΗΧΑΝΟΣ για οσο τραβηξουν τα δικαστηρια...και πιστεψε με...τραβανε ΠΟΛΥ...

καλη συνεχεια και ολα να πανε κατ'ευχην...
:wave2:

Γιατί γήπεδο τους αν μπορείς να μου το εξηγήσεις ?

Δεν είναι δικηγόρος ασφαλιστικής,εξωτερικός είναι γιατί δεν είχα νομική κάλυψη επειδή το ήθελα εγώ να βάλω οικογενειακό φίλο.
Ξέρω απο τώρα ήδη πόσο θα πληρωθεί .

Το τελευταίο περί να αγοραστεί κάτι άλλο,υπάρχει κάποια μικρή περίπτωση να πάρω ενός μέλους απο εδώ μέσα , γνωστός κιόλας φιλαράκι ;)

MG-KTiNoS
30/01/2013, 23:09
καλα, χαλαρωσε λιγακι και αραξε στα κυβικα σου γιατι παιζεις στο γηπεδο τους...
υπολογισε οτι ακομα και να νικησεις στο δικαστηριο, θα πρεπει να πληρωσεις και τον δικηγορο...(μην περιμενεις προκοπη απο την νομικη καλυψη της ασφαλιστικης σου)...

και οπως σου ειπα σε προηγουμενο ποστ, βασιζονται στο γεγονος οτι δεν παιζει ρευστο στην αγορα για να φτιαχτει (ή στην περιπτωση σου να αγοραστει κατι αλλο, αφου βγηκε ολικη)..
και εσυ μενεις ΑΜΗΧΑΝΟΣ για οσο τραβηξουν τα δικαστηρια...και πιστεψε με...τραβανε ΠΟΛΥ...

καλη συνεχεια και ολα να πανε κατ'ευχην...
:wave2:

Αυτός είναι ο εκβιασμός που κάνουν ΣΕ ΟΛΟΥΣ κι όπου πιάσει.
Οι δικηγόροι λοιπόν που το ξέρουν παίρνουν ποσοστά (20%)
Ο χρόνος είναι πρόβλημα μεν αλλά παίρνει ΚΑΙ τόκους δε…
ΑΝ κερδίσει φυσικά.
Εγώ θα έκανα αγωγή και στο νοσοκομείο.
Είναι απαράδεκτη ΤΕΤΟΙΑ χοντράδα.
;)

devil's animal
30/01/2013, 23:32
Γιατί γήπεδο τους αν μπορείς να μου το εξηγήσεις ?

Δεν είναι δικηγόρος ασφαλιστικής,εξωτερικός είναι γιατί δεν είχα νομική κάλυψη επειδή το ήθελα εγώ να βάλω οικογενειακό φίλο.
Ξέρω απο τώρα ήδη πόσο θα πληρωθεί .

Το τελευταίο περί να αγοραστεί κάτι άλλο,υπάρχει κάποια μικρή περίπτωση να πάρω ενός μέλους απο εδώ μέσα , γνωστός κιόλας φιλαράκι ;)


γιατι για αυτους και τους δικηγορους τους, ειναι απλα η δουλεια τους που την εχουν κανει χιλιαδες φορες...
δεν φοβουνται τα δικαστηρια και παιρνουν το ρισκο τους για να δωσουν κατι τις παραπανω απο αυτα που δινουν τωρα, μετα απο Χ χρονια...
αυτα, οσον αφορα το γηπεδο τους...

ο δικηγορος συνηθως παιρνει το 20% των δεδικασμενων...αν εχεις κανει αλλο deal, πασο...

επισης αν εχεις τα λεφτα να παρεις κατι αλλο για να μην μεινεις αμηχανος, το κανεις για να εισαι χαλαρος οσον αφορα το θεμα μηχανη και επιπλεον, θα σου δωσει ενα boost για να μπορεσεις να αντεξεις τον χρονο που θα παρει ολο αυτο...
:beer:

alres
31/01/2013, 04:36
Επειδή ακούστηκε να κάνεις αγωγή στο νοσοκομείο: έτσι όπως λες το ιστορικό, δεν έχεις ελπίδες. Λάθος διάγνωση που δεν οδηγεί κάπου αλλού, δεν σημαίνει "βλάβη" (όχι πάντα, αλλά στην περίπτωσή σου ναι). Η δε διαδικασία να κυνηγήσεις το νοσοκομείο, για αυτό που έχεις πάθει (το οποίο όπως τα λες δε συνιστά κάτι "δυνατό"), είναι Πολύς κόπος Πολύς χρόνος για το τίποτα. Το ξεχνάς από τώρα.

Τώρα για το πόσο θα περιμένεις αν κάνεις αγωγή, οι χρόνοι δεν είναι αυτοί που ακούστηκαν αλλά μικρότεροι.
Έτσι που τα λες, η αγωγή είναι μονόδρομος. Και αν (δυστυχώς για σένα) έχεις και θέματα που προέκυψαν και δεν φαινόντουσαν, χειρότερα για αυτούς "καλύτερα" για εσένα. Είχε στοπ, τι συζητάμε τώρα.

Σου είπα εξ αρχής μη βιαστείς να κάνεις κάτι, γιατί πρέπει να ξεκαθαρίσει το τοπίο γύρω από το τι έχεις πάθει. Άλλο πέφτω στο μπάσκετ άλλο τρακάρω με αυτοκίνητο, στη δεύτερη δεν ξέρεις που χτυπάς. Έχουν συμβεί πολύ χειρότερα από το να μη βρουν ένα ράγισμα. Ευτυχώς το βρήκαν.

Και επίσης η ασφαλιστική που λες, δεν αποζημιώνει καθόλου χωρίς αγωγή, δινει ψίχουλα και όποιος τσιμπήσει.

Επίσης μου φαίνεσαι (δικαιολογημένα) ανυπόμονος να τελειώσει η ιστορία γρήγορα.
Αγορίνα είσαι 22 χρονών, πολύ όμορφα, πολύ ωραία, σκυλιά-γατιά-παιδιά δεν έχεις, ο Στουρνάρας ακόμα δεν σε κυνηγά, γιατί βιάζεσαι; Χαλάρωσε, βγες βόλτες με φίλους, διάβασε κανά βιβλίο, φρόντισε ό,τι σε πονάει και ξεχνά αυτή τη φάση. Δώσε τα χαρτιά σου στη δικηγόρο σου και ξέχνα το. Μετά από κάποιο καιρό θα είναι το δικαστήριο και μετά η απόφαση. Αν δεν έχει εφέσεις, θα έρθει σε χ χρόνο αποζημίωση που θα καλύψει αρκετά από αυτά που έπαθες.

Όταν σου περάσουν οι πόνοι και αφού ρωτήσεις κανά γιατρό, δοκίμασε ποδήλατο για μεταφορικό, θα μαζεύεις αδρεναλίνη κάθε μέρα!

PetranGR
31/01/2013, 09:17
παιδιά θα σας απαντήσω αμέσως μόλις γυρίσω απο την σχολή γιατί δίνω μάθημα :)

PetranGR
31/01/2013, 13:44
έκανα πρωταθλητισμό στο ποδήλατο ποιάνει ? ποιο πολύ κοστίζει το ποδήλατο μου ,παρά η μηχανή μου . να πώ και το καλαμπούρι μου.

Ναι ,γνωρίζω οτι δεν με κυνηγάνε αυτά,απλά και εγώ έχω κάποια οικογενειακά,έχεις δίκιο οτι δεν πρέπει να με παίρνει απο κάτω καινα ζήσω όσο μπορώ την ζωή μου αλλά εντάξει.

Απλά θέλω να ησυχάσω όλα να μπούν σε μια σειρά και τέλος μετά όσο και αν πάρει αν είναι να μου έρθουν σε 3 χρόνια κάποια χρήματα καλώς να έρθουν,θα μπορέσω να φύγω και έξω πιο εύκολα για πτυχίο.

Όσο για το θέμα υγείας ακόμα έχει τρέξιμο σήμερα έχω επανεξέταση στον γιατρό (ορθοπεδικό) να δούμε,και αύριο ,απο οτι δείχνει ο νευρολόγος μου.Πρέπει να κάνω και αγγιογραφεία όμως οπότε και απο εκεί είναι ένα θέμα...

Όσο επίσης για τα υπόλοιπα,ναι ρίχνουν άδεια,αλλά εντάξει σιγά μην τσιμπήσω.. 1000 € ? Τραγικά λίγα!

PetranGR
09/05/2013, 09:22
Πλεόν η συμφωνία μετά απο τόσους μήνες ,τρεχάματος κτλ κτλ. και στο οτι δεν έχω πάθει καμία "μεγαλύτερη ζημιά" , έχει πάει σε ένα επαυθές ποσό που το χρειάζετε,άμεσα η οικογένεια μου ,σήμερα πήγα να το κλείσω σαν συμφωνία ,και βγήκα; ΜΕ ΝΕΥΡΑ!

Είχαν έναν μικρό - υπό όρο που είδε η δικηγόρος μου οτι δεν θα διώξω ποινικά τον τυπά, και λέω δεν υπάρχει περίτωση να το δεχθώ αυτό για τα λεφτά αυτά,θέλω να τιμωρηθεί ,πήραν κανένα 10 τηλ. στα κεντρικά μπροστά μου επί μια ώρα ο ένας έριχνε την ευθύνη στον άλλον,και στό τέλος ; Μας είπαν ή έτσι ή όχι,και λέμε ΌΧΙ ΦΥΣΙΚΑ!

Και φύγαμε... οπότε μάλλον πάμε για αγωγή, γιατί η π...στιά που μας παίξανε ήταν στα ψιλά τα γράμματα,μετά απο την συμπεριφορά του τυπά !

Τι να πω; Καλό μου κουράγιο ακόμα!

Viper4
09/05/2013, 23:38
Πλεόν η συμφωνία μετά απο τόσους μήνες ,τρεχάματος κτλ κτλ. και στο οτι δεν έχω πάθει καμία "μεγαλύτερη ζημιά" , έχει πάει σε ένα επαυθές ποσό που το χρειάζετε,άμεσα η οικογένεια μου ,σήμερα πήγα να το κλείσω σαν συμφωνία ,και βγήκα; ΜΕ ΝΕΥΡΑ!

Είχαν έναν μικρό - υπό όρο που είδε η δικηγόρος μου οτι δεν θα διώξω ποινικά τον τυπά, και λέω δεν υπάρχει περίτωση να το δεχθώ αυτό για τα λεφτά αυτά,θέλω να τιμωρηθεί ,πήραν κανένα 10 τηλ. στα κεντρικά μπροστά μου επί μια ώρα ο ένας έριχνε την ευθύνη στον άλλον,και στό τέλος ; Μας είπαν ή έτσι ή όχι,και λέμε ΌΧΙ ΦΥΣΙΚΑ!

Και φύγαμε... οπότε μάλλον πάμε για αγωγή, γιατί η π...στιά που μας παίξανε ήταν στα ψιλά τα γράμματα,μετά απο την συμπεριφορά του τυπά !

Τι να πω; Καλό μου κουράγιο ακόμα!


Σκίστωνα!!! Αν επιτρέπεται πόσα σου πρόσφεραν;

Toumpas
10/05/2013, 01:06
Περαστικά και αγύριστα.

PetranGR
10/05/2013, 09:22
δεν θα ήθελα να αναφερθώ στο ποσό.
Απλά,είναι κάτι το οποίο είναι -ετσι- και -έτσι- για ικανοποίηση.Δηλαδή τουλαχιστόν παίρνω πίσω τα σπασμένα της μηχανης τους γιατρους και ολα οσα πληρωσα , ακριβως σαν να τα ειχαν υπολογισμενα και ενα 100€ για δώρο.

Για να καταλαβεις.

Αλλα ηθελα να τον κυνηγησω αυτον.

taskon
13/05/2013, 12:11
δεν θα ήθελα να αναφερθώ στο ποσό.
Απλά,είναι κάτι το οποίο είναι -ετσι- και -έτσι- για ικανοποίηση.Δηλαδή τουλαχιστόν παίρνω πίσω τα σπασμένα της μηχανης τους γιατρους και ολα οσα πληρωσα , ακριβως σαν να τα ειχαν υπολογισμενα και ενα 100€ για δώρο.

Για να καταλαβεις.

Αλλα ηθελα να τον κυνηγησω αυτον.
τι εννοεις να τον κυνηγησεις γιατι καταλαβαινω οτι τον κυνηγας αστικα και οχι ποινικά. Εσυ θελεις να παει φυλακη ο τυπος ή κατι αλλο? Η αποζημίωση απο την ασφαλιστικη εταιρεια καλυπτει την δικη του ευθυνη και οχι της ασφαλιστικης οπότε δεχομενος την αποζημιωση παραιτεισαι καθε αλλης διεκδικησης.

PetranGR
13/05/2013, 16:31
τι εννοεις να τον κυνηγησεις γιατι καταλαβαινω οτι τον κυνηγας αστικα και οχι ποινικά. Εσυ θελεις να παει φυλακη ο τυπος ή κατι αλλο? Η αποζημίωση απο την ασφαλιστικη εταιρεια καλυπτει την δικη του ευθυνη και οχι της ασφαλιστικης οπότε δεχομενος την αποζημιωση παραιτεισαι καθε αλλης διεκδικησης.

Και όμως κάνεις μεγάλο λάθος.Το τονίζω.

Θέλω να πάει φυλακή (δηλαδή να φάει με αναστολή).
Δεχόμενος πλεόν τα χρήματα μετά την αλλαγή του όρου οτι "δεν θα τον κυνηγήσω ποινικά,καθώς δεν είχαν το δικαίωμα" , άλλαξε αυτό κανονικά με την δικηγόρο μου και θα γίνει η αποζημίωση μου και έχει σχηματιστεί κανονική αυτεπάγγελτα δικογραφία που , θα δικαστεί ποινικά κανονικά και με τον νόμο,το χαρτί που υπέγραψα επιβεβαίωνει οτι απλά θα δεχτώ την αποζημίωση , ΚΑΙ ΌΧΙ το να μην κυνηγηθεί ποινικά :)

Να ξέρεις και εσύ και όλοι όσοι (απο μακρυά) το χρειαστούν.

taskon
14/05/2013, 13:59
Και όμως κάνεις μεγάλο λάθος.Το τονίζω.

Θέλω να πάει φυλακή (δηλαδή να φάει με αναστολή).
Δεχόμενος πλεόν τα χρήματα μετά την αλλαγή του όρου οτι "δεν θα τον κυνηγήσω ποινικά,καθώς δεν είχαν το δικαίωμα" , άλλαξε αυτό κανονικά με την δικηγόρο μου και θα γίνει η αποζημίωση μου και έχει σχηματιστεί κανονική αυτεπάγγελτα δικογραφία που , θα δικαστεί ποινικά κανονικά και με τον νόμο,το χαρτί που υπέγραψα επιβεβαίωνει οτι απλά θα δεχτώ την αποζημίωση , ΚΑΙ ΌΧΙ το να μην κυνηγηθεί ποινικά :)

Να ξέρεις και εσύ και όλοι όσοι (απο μακρυά) το χρειαστούν.

ok κατανοητο για αυτο ρωτησα αν ειναι ποινικο η αστικο.Καλη τυχη:beer: