PDA

View Full Version : ΕΠΙΣΚΕΥΗ/ΙΣΙΩΜΑ ΖΑΝΤΑΣ



taskon
12/11/2012, 11:35
Καλημερα,

ανοιγω καινουργιο θεμα μιας και στην αναζητηση το τελευταιο ειναι του 2005 οποτε καποια πραγματα μπορει να εχουν αλλαξει.

Σημερα το πρωι βρηκα το μπροστινο λαστιχο του Bandit (650 sa) με ενα bar πιεση. Η ζαντα εχει εδώ και αρκετο καιρο ενα χειλος προφανως απο χτυπημα σε λακουβα αλλα μεχρι προτεινος δεν εχανε αερα. Πριν απο μια εβδομαδα που αλλαξα λαστιχα το τσεκαραμε και οντως δεν εχανε. Σημερα ομως αφου το φουσκωσα και το πηγα σε λαστιχα η διαρροη ειναι απο εκει.

Ξεκιναν λοιπον οι ερωτησεις.

Ο λαστιχας λεει οτι με περιπου 60-80 ευρω ο ζαντας την φερνει. Θα χρειαστει βαψιμο?
Εαν την βγάλω μονος μου και την παω ο ιδιος καπου για επισκευη θα ειναι καλυτερα/ φθηνοτερα? Ειναι ευκολο να βγει και να μπει η ροδα ή χρειαζονται ιδιαίτερες γνωσεις / εργαλεια(πχ ροποκλειδα κτλ)

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

chr1s_86
12/11/2012, 12:10
Εαν την βγάλω μονος μου και την παω ο ιδιος καπου για επισκευη θα ειναι καλυτερα/ φθηνοτερα? Ειναι ευκολο να βγει και να μπει η ροδα ή χρειαζονται ιδιαίτερες γνωσεις / εργαλεια(πχ ροποκλειδα κτλ)

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη



Το αν θα είναι φθηνότερα ρώτησε τους ίδιους. Το να βγει ο τροχός είναι εύκολο αλλά το σημαντικό είναι ότι χρειάζεσαι και κάποιο τρόπο να στηριχτεί το μηχανάκι όσο θα λείπει. Ε και μερικά εργαλεία είναι χρήσιμα, δες πρώτα τη διαδικασία στο service manual...

jpag
12/11/2012, 12:13
επισκευες ζαντων
θεοφιλοπουλου 11 ν.κοσμος
Νικος 2109249364

αν δεν μπορεις να παρεις μονος σου στο χερι τη ζαντα εχει βοουλκανιζατερ μοτο διπλα στη βουλιαγμενης

bulmont
12/11/2012, 12:44
Nαι , θα χρειαστεις και βάψιμο.........................

DoctoR_k6
12/11/2012, 15:13
Εγω που ισιωσα κ τις 2 δεν εβαψα. Δεν ξερω το χτυπημα της δικιας σου παντως με τους κωλοδρομους μετα απο καποια χλμ απαιτειται ενα ισιωματακι. Εγω το αφησα στο λαστιχα μου γιατι το ειχε σε σταντ μπρος πισω κ το βραδυ παραλαβη. 60-80 για την μια λογικα ειναι ψιλοενταξει. Αλλα αν λυπηθεις το 10-20αρικο κ πας καπου που δεν ξερεις κ δεν κανει δουλεια καλη τα εχασες. Οποτε πηγαινε καπου που κανει σιγουρη δουλεια.

nktR
12/11/2012, 15:45
ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΣΕ ΖΑΝΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΡΝΟ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=89748&highlight=%CE%A7%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%A3+%CE%A4%CE%9F%CE%A1%CE%9D%CE%9F

taskon
13/11/2012, 11:49
Νομίζω τον βρήκαμε τον άνθρωπο μας. παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους.