PDA

View Full Version : Αμμοβολη....



ctpanoramix
12/11/2012, 21:54
Σκέφτομαι να κανω αμμοβολη τον κινητηρα του ΤΤ μου ....

τι πρεπει να προσεξω ???

Μετα την αμμοβολη θα χρειαστεί καποιο προιον ή επεξεργασια ?

tai
12/11/2012, 23:28
βγαλε απο πανω, οτι δεν ειναι μεταλο και κλεισε της διόδους (εισαγωγή εξαγωγή) του κινητήρα με πανια

motomaniac
13/11/2012, 09:26
υαλοολη καντον καλυτερα. η αμμοβολη θα τον κανει χαλια.

GiannisBlessed
13/11/2012, 12:10
υαπρχουν και παγοβολες νομιζω και σοδοβολες κτλ που ειναι πιο απαλες και διαλυονται μετα με το νερο...

geez996
15/11/2012, 13:23
Μη σκεφτεσε να το κανεις χωρις να τον λυσεις...

Δεν γινοντε ετσι αυτα τα πραγματα. Πρεπει να λυθει και να χτυπηθουν τα κομματια ξεχωριστα.

dvamv
15/11/2012, 14:16
Μη σκεφτεσε να το κανεις χωρις να τον λυσεις...

Δεν γινοντε ετσι αυτα τα πραγματα. Πρεπει να λυθει και να χτυπηθουν τα κομματια ξεχωριστα.

+1 ετσι πρέπει να γίνει

GiannisBlessed
15/11/2012, 16:06
ΜΗΝ κανεις το λαθος και τον κανεις αμμοβολη λυμενο.το εκανα μια φορα...
η αμμος παει παντου και ειναι πολυ δυσκολο να την ξεβγαλεις.μονωσε οτι πρεπει απο εξω χτυπα τον δουλεψε τον λιγο βγαλε λαδι αλλλαξε λες τις τσμουχες διαφορων αξονων να εισαι σιγουρος κ βαλε παλι λαδι.αν τν λυσεις κανε αλλο ειδως καθαρισματος.

ctpanoramix
15/11/2012, 18:33
Μη σκεφτεσε να το κανεις χωρις να τον λυσεις...

Δεν γινοντε ετσι αυτα τα πραγματα. Πρεπει να λυθει και να χτυπηθουν τα κομματια ξεχωριστα.

Οπως λεει και ο giannisblessed δεν θα ειναι πακετο να τον καθαρισεις μετα ? και για ποιο λογο να κανω εσωτερικα στα καπακια για παραδειγμα.... εμενα αυτο που με ανησυχουσε ηταν οι τσιμουχες που δεν θα αντεξουν αλλα θα τα αλλαξω ολα τα λαστιχακια καλου κακου...
Οσον αφορα την υαλοβολη ή σοδοβολη κτλ ποια η γνωμη σας ? που μπορω να κανω αλλου τυπου "βολες" ? υπαρχουν μαγαζια εξειδικευμενα ?

soter3gm
15/11/2012, 19:40
Οπως λεει και ο giannisblessed δεν θα ειναι πακετο να τον καθαρισεις μετα ? και για ποιο λογο να κανω εσωτερικα στα καπακια για παραδειγμα.... εμενα αυτο που με ανησυχουσε ηταν οι τσιμουχες που δεν θα αντεξουν αλλα θα τα αλλαξω ολα τα λαστιχακια καλου κακου...
Οσον αφορα την υαλοβολη ή σοδοβολη κτλ ποια η γνωμη σας ? που μπορω να κανω αλλου τυπου "βολες" ? υπαρχουν μαγαζια εξειδικευμενα ?

Να το λύσεις πρώτα για να κάνεις ότι είναι να κάνεις, υπάρχουν φάρμακα που καθαρίζουν την αμμοβολή η την υαλοβολή μετά και βέβαια με ενα καλό σαπούνισμα φεύγουν τα πάντα.
Έτσι γίνονται οι σωστές δουλειές ....

mankam
15/11/2012, 20:24
Η αμμοβολή η μεγάλη αυτή έχω δουλέψει τουλάχιστον εγώ φορώντας την κάσκα έχει τρομερές δυνάμεις και θέλει προσοχή!
Πλαστικά σκληρά τα δυαλύει,μόνο τα ελαστικά κομμάτια δέν καταλαβαίνουν τίποτα για τον λόγο ότι κάνει αναπήδηση η άμμος επάνω,σε αλουμίνια θέλει ψιλή-σπασμένη άμμο μικρής κόκκωσης κάτω του 0.8mm,΄δεν συνιστώ να λυθέι μοτέρ και να πάει σε οδηγούς,πατούρες,φωλίες ρουλεμάν θα κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά καλό ειναι να κοπόυν κομμάτια σαμπρέλας με σύρμα για να καλυφτούν τα κομμάτια που πρέπει, οπωσδήποτε χρειάζεται εμπειρία του χειριστή που θα χτυπήσει,είναι εύκολο να σε ρίξει κάτω το λάστιχο με το ακροφύσιο στα 8bar.
Πιστεύω η αμμοβολή-υαλοβολή κλειστού τύπου είναι καλύτερα για την περίπτωση σου.

ctpanoramix
15/11/2012, 20:45
Η αμμοβολή η μεγάλη αυτή έχω δουλέψει τουλάχιστον εγώ φορώντας την κάσκα έχει τρομερές δυνάμεις και θέλει προσοχή!
Πλαστικά σκληρά τα δυαλύει,μόνο τα ελαστικά κομμάτια δέν καταλαβαίνουν τίποτα για τον λόγο ότι κάνει αναπήδηση η άμμος επάνω,σε αλουμίνια θέλει ψιλή-σπασμένη άμμο μικρής κόκκωσης κάτω του 0.8mm,΄δεν συνιστώ να λυθέι μοτέρ και να πάει σε οδηγούς,πατούρες,φωλίες ρουλεμάν θα κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά καλό ειναι να κοπόυν κομμάτια σαμπρέλας με σύρμα για να καλυφτούν τα κομμάτια που πρέπει, οπωσδήποτε χρειάζεται εμπειρία του χειριστή που θα χτυπήσει,είναι εύκολο να σε ρίξει κάτω το λάστιχο με το ακροφύσιο στα 8bar.
Πιστεύω η αμμοβολή-υαλοβολή κλειστού τύπου είναι καλύτερα για την περίπτωση σου.

Ξερεις καπου να κανουν "εγγυημενη" δουλεια ? δεν το εχω ξανακανει και οτι βοηθεια μου δωσετε θα ειναι ευπροσδεκτη... παντως σε πρωτη φαση οτι ειναι να γινει σκεφτομαι να το κανω με τον κινητηρα ετσι οπως ειναι και αν χρειαστει μετα λυσιμο τουλαχιστον θα ειναι καθαρος.... :lol:

mankam
15/11/2012, 21:18
κάποιος απο αθήνα ίσως μπορεί να σου προτείνει,κάνε και μια αναζήτηση μόνος σου...

Recycle
15/11/2012, 22:21
Eγώ στο μοτέρ μου δεν θα εκάνα σε καμία περίπτωση αμμοβολή... Η άμμος ειναι πολύ σκηρό υλικό και καθώς πέφτει με τόση δύναμη προκάλει σοβαρές ζημιές σε ένα ευαίσθητο υλικό όπως ειναι το αλουμίνιο. Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως γίνεται υαλοβολή οπού έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα!

Ορίστε και ένα Link που πιστεύω θα σου λύσει τις απορίες:

http://www.pytheasgroup.com/el/projects/a%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-harley-davidson-800cc/

Συγκεκριμένα σε αυτούς έστειλα τις ζάντες της μηχανής μου και περιμένω να δω τα αποτελέσματα καθώς ήταν σε άθλια κατάσταση.
Οσο για το θέμα του λυσίματος πιστευω οτι σε καμία περίπτωση δεν πρεπει να γινει με λυμένο μοτέρ γιατί το βλέπω να το καταπίνει το σκουπιδιάρικο. ;)

Shiatman
15/11/2012, 22:47
Στην ενότητα "ανακατασκευές" έχουν γίνει διατριβές πάνω στο θέμα.

Ψάχτο λίγο και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

turogalos
16/11/2012, 07:55
Είμαι ο μοναδικός που βλέπει ένα λερωμένο μοτέρ σε καλή κατάσταση; Γιατί δεν το πλένεις καλά με σωστά απορυπαντικά και μετά αν θες, ξαναβάφεις τα πλαϊνά καπάκια και άλλα μικρά πιαστράκια στο σωστό χρώμα; Με αλλαγή και στα σωληνάκια, το έκανες του κουτιού!

Το μοτέρ από δίχρονο που έλυσα-έδεσα και ήταν τρεις φορές χειρότερο, μετά από τον καθαρισμό ήταν σαν καινούργιο.

geez996
16/11/2012, 12:19
Λοιπον ακου...

Εσυ θες να καθαρισεις τον κινητηρα.

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να τον πλυνεις. Αγορασε και ενα καλο de-greaser και ξεκινα.

Η αμμοβολη , υαλοβολη , σοδαβολη δεν μπορει να γινει χωρις να λυσεις τον κινητηρα.Πρεπει να λυσεις τον κινητηρα και να ''χτυπησεις '' τα κομματια που θες. Οταν λεω να τα λυσεις ενοω τελειως. Τσιμουχες , ρουλεμαν ... ΟΛΑ.
Αλλιως ρισκαρεις να μεινουν υπολυματα σε καποιο σημειο και να γινει ζημια.

Σε αυτο το σημειο να σου πω οτι υπαρχουν διαφορα υλικα που χρησιμοποιουμε στον θαλαμο. Απο αμμο και γυαλι μεχρι χαλαζια και πλαστικο. Αναλογα το ποσο ευαίσθητο ειναι το υλικο σου.

Εγω χρησιμοποιω γυαλι κοκκομετρησης 0,0045. Δεν αφαιρει καθολου υλικο. Σκεψου οτι μπορω και κανω καθαρισμο σε πλαστικα χωρις να γινει ζημια... μου βγαινει ομως η πιστη στο θαλαμο.

Μπορω να βαλω στον θαλαμο και χαλαζιακη αμμο 1mm με πιστολι 6-7mm και να γινει η δουλεια γρηγορα ΑΛΛΑ αφαιρω και υλικο.

Αυτοι που κανουν επισκευη ζαντων χρησιμοποιουν αμμο 0.5mm σε μεγαλο θαλαμο. Δεν σου το συνιστω.


Και τωρα το συμαντηκοτερο. Τα καπακια του μοτερ αν τα κανεις αμμοβολη ή οτι αλλο θες, αν δεν τα προστατεψεις θα οξειδωθουν και φτου κι απο την αρχη.


Γι'αυτο σου λεω αυτη η δουλεια γινετε οταν παρεις την αποφαση να λυσεις ολο το μοτερ φροντιζοντας επιμερους το καθε κομματι.


Ουφ....

:beer:

ctpanoramix
16/11/2012, 18:29
Eγώ στο μοτέρ μου δεν θα εκάνα σε καμία περίπτωση αμμοβολή... Η άμμος ειναι πολύ σκηρό υλικό και καθώς πέφτει με τόση δύναμη προκάλει σοβαρές ζημιές σε ένα ευαίσθητο υλικό όπως ειναι το αλουμίνιο. Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως γίνεται υαλοβολή οπού έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα!

Ορίστε και ένα Link που πιστεύω θα σου λύσει τις απορίες:

http://www.pytheasgroup.com/el/projects/a%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-harley-davidson-800cc/

Συγκεκριμένα σε αυτούς έστειλα τις ζάντες της μηχανής μου και περιμένω να δω τα αποτελέσματα καθώς ήταν σε άθλια κατάσταση.
Οσο για το θέμα του λυσίματος πιστευω οτι σε καμία περίπτωση δεν πρεπει να γινει με λυμένο μοτέρ γιατί το βλέπω να το καταπίνει το σκουπιδιάρικο. ;)



πολυ ενδιαδερον το λινκ.... αν δεν γινομαι αδιακριτος για τις ζαντες τι λεφτα σου ζητησαν ? εχεις καμια φωτο του πριν και οταν με το καλο τις παραλαβεις και του μετα ? σκεφτομαι να κανω κατι και εγω στις ζαντες μου και αυτο φενεται οντως ιδανικο....

ctpanoramix
16/11/2012, 18:39
Λοιπον ακου...

Εσυ θες να καθαρισεις τον κινητηρα.

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να τον πλυνεις. Αγορασε και ενα καλο de-greaser και ξεκινα.

Η αμμοβολη , υαλοβολη , σοδαβολη δεν μπορει να γινει χωρις να λυσεις τον κινητηρα.Πρεπει να λυσεις τον κινητηρα και να ''χτυπησεις '' τα κομματια που θες. Οταν λεω να τα λυσεις ενοω τελειως. Τσιμουχες , ρουλεμαν ... ΟΛΑ.
Αλλιως ρισκαρεις να μεινουν υπολυματα σε καποιο σημειο και να γινει ζημια.

Σε αυτο το σημειο να σου πω οτι υπαρχουν διαφορα υλικα που χρησιμοποιουμε στον θαλαμο. Απο αμμο και γυαλι μεχρι χαλαζια και πλαστικο. Αναλογα το ποσο ευαίσθητο ειναι το υλικο σου.

Εγω χρησιμοποιω γυαλι κοκκομετρησης 0,0045. Δεν αφαιρει καθολου υλικο. Σκεψου οτι μπορω και κανω καθαρισμο σε πλαστικα χωρις να γινει ζημια... μου βγαινει ομως η πιστη στο θαλαμο.

Μπορω να βαλω στον θαλαμο και χαλαζιακη αμμο 1mm με πιστολι 6-7mm και να γινει η δουλεια γρηγορα ΑΛΛΑ αφαιρω και υλικο.

Αυτοι που κανουν επισκευη ζαντων χρησιμοποιουν αμμο 0.5mm σε μεγαλο θαλαμο. Δεν σου το συνιστω.


Και τωρα το συμαντηκοτερο. Τα καπακια του μοτερ αν τα κανεις αμμοβολη ή οτι αλλο θες, αν δεν τα προστατεψεις θα οξειδωθουν και φτου κι απο την αρχη.


Γι'αυτο σου λεω αυτη η δουλεια γινετε οταν παρεις την αποφαση να λυσεις ολο το μοτερ φροντιζοντας επιμερους το καθε κομματι.


Ουφ....

:beer:

Ναι βασικα θελω να τον καθαρισω ... τωρα αν γινεται με πλυσιμο δεν το ξερω και δεν θα ηθελα να πειραματιστω με χημικα...... αυτο ειναι το μονο σιγουρο... ιδανικα θα ηθελα να το κανω μονος μου και χωρις να λυθει το μοτερ αλλα τα αποτελεσματα μιας υαλοβολης η σοδοβολης η οτι αλλο τελοσπαντον δεν του κανει ζημια δεν νομιζω οτι θα τα πλησιασω. Το σιγουρο ειναι οτι δε θα το αφησω να ξαναγινει ετσι....:)

αν παντως το λυσω να περιμενεις μηνυμα.... ποσο μεγαλα κομματια χωραει ο θαλαμος σου ?

geez996
17/11/2012, 10:46
Αρκετα μεγαλος (600 λιτρα)

Εγω εχω κανει ολοκληρο το υποπλαισιο στο ΚΤΜ 950 ADV που εχω, συν διαφορα αλλα οπως πατακια κτλ...

Και ενα μοτερ απο βεσπα ολοκληρο σε κομματια, μαζι με το καρπυρατερ.

Καποια στιγμη θα ανεβασω φωτο.

:beer:

panos_zip
17/11/2012, 11:00
Γιατί δεν δοκιμάζεις για αρχή να τον καθαρίσεις καλά με σουάζ και με ένα μικρό βουρτσάκι, και αν δεν σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα τότε προχωράς σε αμμο/σοδο/υαλο/κλπ - βολές.

Recycle
17/11/2012, 23:21
πολυ ενδιαδερον το λινκ.... αν δεν γινομαι αδιακριτος για τις ζαντες τι λεφτα σου ζητησαν ? εχεις καμια φωτο του πριν και οταν με το καλο τις παραλαβεις και του μετα ? σκεφτομαι να κανω κατι και εγω στις ζαντες μου και αυτο φενεται οντως ιδανικο....

Για λεφτά δεν μπορω να σου απαντήσω διότι η τιμή δεν είναι σταθερή. Ανάλογα με την δουλειά και την ποσοτητα του υλικού που θα χρειαστεί... Άσε που οι δικές μου ήταν χάλια γιατί η μηχανή ήταν σε ακινησία περ. 30 χρόνια.



Ορίστε 2 φωτο...

274542

274543

ctpanoramix
19/11/2012, 10:10
Για λεφτά δεν μπορω να σου απαντήσω διότι η τιμή δεν είναι σταθερή. Ανάλογα με την δουλειά και την ποσοτητα του υλικού που θα χρειαστεί... Άσε που οι δικές μου ήταν χάλια γιατί η μηχανή ήταν σε ακινησία περ. 30 χρόνια.



Ορίστε 2 φωτο...




274542

274543




Πάντως το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο..... μπορει το δικο μου να μην ηταν παρατημενο 30 χρονια αλλα ειναι και εμενα σε αθλια κατασταση η ζαντα μου.... οποτε μαλλον θα το ψαξω και με αυτους...... να φανταστω οτι η τιμη που σου εκαναν θα ειναι προς το ανωτατο οριο για ζαντα λογω της καταστασης της,,, ???

ctpanoramix
19/11/2012, 10:14
Γιατί δεν δοκιμάζεις για αρχή να τον καθαρίσεις καλά με σουάζ και με ένα μικρό βουρτσάκι, και αν δεν σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα τότε προχωράς σε αμμο/σοδο/υαλο/κλπ - βολές.

Σουαζ οπως λεμε το ελληνικο καθαριστικο γενικης χρησης για πατωματα και επιφανειες? Θα κανει δουλεια αυτο το σε λαδια και λεκεδες στο μεταλλο ? θα το δοκιμασω αλλα μου φενεται οτι τσαμπα θα πεδευτω,,,, το εχεις δοκιμασει και εκανε δουλεια ?

motomaniac
19/11/2012, 10:31
Σουαζ οπως λεμε το ελληνικο καθαριστικο γενικης χρησης για πατωματα και επιφανειες? Θα κανει δουλεια αυτο το σε λαδια και λεκεδες στο μεταλλο ? θα το δοκιμασω αλλα μου φενεται οτι τσαμπα θα πεδευτω,,,, το εχεις δοκιμασει και εκανε δουλεια ?

στο εμποριο ειναι γνωστο σαν sweep και ναι κανει φοβερη δουλέια.

geez996
19/11/2012, 13:55
Ακου και αυτο...

Εγω οταν θελω να καθαρισω πραγματα, χρησιμοποιω CILLIT BANG απο το Super Market (σε μοβ μπουκαλι).

Ψεκαζω με το ποτηστηρι , τριβω και υστερα με το πιεστικο.


Κανει θαυματα...

ctpanoramix
24/11/2012, 16:30
Τελικα μετα απο ενα χερι πλυσιμο με "σουαζ" ? ,,, μαλλον θα του κανω καναδυο ακομα και λιγο συρμα κατσαρολας στα δυσκολα και θα ειμαι κομπλε,,, ουτε αμμοβολες ουτε τιποτα,,,, τι λετε ???

274992
274994

σιγουρα πρεπει να αλλαχτουν οι βιδες με αλλες που δεν σκουριαζουν,,, και μπορει να βαφτει και το αριστερο καπακι ....

και το αμορτισερ μετα απο ενα πλυσιματακι

274993

panos_zip
24/11/2012, 19:44
... και λιγο συρμα κατσαρολας στα δυσκολα...

Δοκίμασε και με μια οδοντόβουρτσα σε λεπτά σημεία. Δεν είναι σκληρή όπως το σύρμα αλλά κάνει δουλειά.

eastblast
03/02/2013, 21:12
Καλησπερα και απο εμενα,
ειμαι ο Σωτηρης και ειμαι καινουριο μελος του σαιτ και αγαπω τους δυο τροχους.Κατα καιρους ειχα διαφορες μηχανες αλλα τωρα στα 40 πια και με δυο παιδια ενα παπακι και ειμαι μια χαρα.
Στο θεμα του τοπικ τωρα....ειμαι επαγγελματιας στον χωρο της αμμοβολης και θα ειναι χαρα μου να σας βοηθησω σε οτι εχει να κανει με την αμμοβολη απο πιεσεις
υλικα κοκομετρια S.A και οτι αλλο χρειαστειτε
http://www.aegeanwetblasting.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=141&Itemid=179

sv9cvk
03/02/2013, 22:33
Καλησπερα και απο εμενα,
ειμαι ο Σωτηρης και ειμαι καινουριο μελος του σαιτ και αγαπω τους δυο τροχους.Κατα καιρους ειχα διαφορες μηχανες αλλα τωρα στα 40 πια και με δυο παιδια ενα παπακι και ειμαι μια χαρα.
Στο θεμα του τοπικ τωρα....ειμαι επαγγελματιας στον χωρο της αμμοβολης και θα ειναι χαρα μου να σας βοηθησω σε οτι εχει να κανει με την αμμοβολη απο πιεσεις
υλικα κοκομετρια S.A και οτι αλλο χρειαστειτε
http://www.aegeanwetblasting.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=141&Itemid=179

Καλως τον Σωτηρη!!
Καλως ηρθες στο φορουμ !!Θα ηταν χρησιμες οι συμβουλες σου σαν πιο εμπειρος!!
Εδω ειναι ενα θρεντ σχετικο με την κατασκευη DIY θαλαμου
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114967
Μπορεις να "περασεις" και απο εκει!!
:wave2:

Α! 40 πια (????ακου πια!!!θα με πιασει μελαγχολια!!! :cry:) με δυο παιδια ??? τι δλδ μεγαλος εισαι???
:beer:

motomaniac
03/02/2013, 23:41
χαχαχαχαχαχα ειδες Χρηστο κι εσυ που νιωθεις ακομα εφηβος μια χαρα εισαι... ;)