PDA

View Full Version : Δίλλημα ... η μάλλον, ΤΡΙΛΛΗΜΑ !



Themoukos
13/11/2012, 16:13
Καλησπέρα και πάλι ...


Μετά απο αρκετό ψάξιμο και αρκετό προβληματισμό καταλήγω και πάλι εδώ για να με προβληματίσετε ακόμα περισσότερο αλλά νομίζω ότι είμαστε αρκετά κοντά στο να καταλήξουμε κάπου.

Κουρτίνα No 1 : Transalp 600cc μοντ. 99-01
Κουρτίνα Νο 2 : BMW F 650 Gs μοντ. 01-02
Κουρτίνα Νο 3 : Kawasaki KLE μοντ. 05-07

Και στις τρείς κουρτίνες είναι μηχανάκια με την ίδια ακριβώς τιμή και πάνω κάτω με τα ίδια (extra) επάνω. Βαλίτσα, καγκελάκια μπρος πίσω, χούφτες, προστασία κινητήρα κάτω. Τα χιλιόμετρα πείπου στα ίδια (αν μπορείς να κρίνεις χιλιομετρικά, αλλά ας πιστέψουμε ότι λένε και αλήθεια αν και δεν είναι αυτό το θέμα σε μεταχειρισμένο όσο η καλή συντήρηση)

Οι γνώμες διίστανται για το που κρύβεται το ΖΟΝΚ . Κάποιοι είναι ορκισμένοι εχθροί του KLE (χωρίς ιδιαίτερο επιχείρημα, γιατί έτσι όπως όταν έχουν περίοδο οι γυναίκες) , άλλοι ότι το Honda αυτής της χρονολογίας λόγω κατασκευής στην Ιταλία και όχι στον φίλο μας τον Κινέζο δεν ήταν τόσο αξιόπιστο ( που αρνούμαι να το πιστέψω για Honda, αλλά δεν ξέρω οπότε δε το παίζω και έξυπνος), και άλλοι λένε πώς το BMW παντρεύεσαι το συνεργείο γιατί ή θα σου βγεί σκυλί ή πατάτα ( αναρωτιέμαι μήπως αυτό ισχύει και για όλα τα μηχανάκια γιατί είναι θέμα παρτίδας). Ο καθένας βέβαια, όντας υποστηρικτής του ενός κράζει αντίχτοιχα το άλλο και εγώ ο έρμος που είμαι άσχετος έχω μπλέξει τα μπούτια μου ( που είναι και μεγάλα - 1,93 ύψος και 120 κιλά) κατέληξα σε αυτές τις επιλογές για ένα μηχανακι του κάθε μέρα που να με βγάλει και άνετα ένα ταξιδάκι χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις απο ταχύτητα, να είναι εύκολο στο service του, και να καίει "σχετικά" λίγο. Budget δυστυχώς μέχρι 2000 και αυτό με το ζόρι εδώ που φτάσαμε.

Το μόνο που ξεχωρίζει απο τη λίστα είναι ότι το KLE είναι πολύ πιο πρόσφατο μοντέλο το οποίο γεννάει το ερώτημα χάνει απλά σε μεταπωλητική αξία ή μήπως παίζει κάτι άλλο ?

Κάθε γνώμη και κάθε άποψη δεκτή (ειδικά απο ιδιοκτήτες)

Ευχαριστώ πολύ.

taisteal
13/11/2012, 16:28
ειμαι ιδιοκτητης ενος f 650 gs.σε αντιθεση με τα αλλα δυο,πρεπει να το προσεχεις στη συντηρηση του.δεν ειναι χοντα,που ειχα παλιοτερα και δεν με απασχολουσε.σε οδικη συμπεριφορα ομως το μπεμπε ειναι το καλυτερο ολων,γνωμη μου.για μενα,με κινδυνο να γινω γραφικος,παρε ενα αφρικανακι να ξεμπερδευεις

soter3gm
13/11/2012, 17:47
ειμαι ιδιοκτητης ενος f 650 gs.σε αντιθεση με τα αλλα δυο,πρεπει να το προσεχεις στη συντηρηση του.δεν ειναι χοντα,που ειχα παλιοτερα και δεν με απασχολουσε.σε οδικη συμπεριφορα ομως το μπεμπε ειναι το καλυτερο ολων,γνωμη μου.για μενα,με κινδυνο να γινω γραφικος,παρε ενα αφρικανακι να ξεμπερδευεις

Μωρέ να πάρει Αφρικάνα αλλά στο service τι θα κάνει ? που θα το πλερώσει ένα σκασμό φράγκα ? και αν του το κάνουν σωστό ? (το αυτό και για το ΤΑ) έτσι κατά τη γνώμη μου μένουν τα άλλα δύο.
Το μπεμβε έχει καλλίτερη συμπεριφορά αλλά τα service πονάνε και αυτά (εκτός και αν μη εξουσιοδοτημένο) το καραβασαράκι είναι γρηγορότερο αλλά δεν το εμπιστεύομαι και τόσο στα κρατήματα του και στης αβαρίες που έχει.

TZANNSPY
13/11/2012, 18:42
Τρεις διαφορετικές προτάσεις για το ίδιο θέμα... Και οι τρεις πολύ αξιόλογες...

Λόγω σωματότυπου, το τρως το φαί σου κι εσύ, θα σου πρότεινα το ροπάτο μονοκύλινδρο της BMW το οποίο θα σε ξελασπώνει πιο εύκολα, είναι καλό για ταξιδάκια και πολύ καλό για την πόλη...

Αν θα ταξιδεύεις συχνά το HONDA θα σε πάει παντού με αξιοπρέπεια, ξεκούραστα και με καλές μ.ω.τ.

Για να γράψω κάτι καλό για το KAWASAKI θα πω πως είναι πιο καινούργιο μοντέλο...
Ποτέ δεν μου άρεσε πως αποδίδει το μοτέρ του, δεν μιλάω για απόλυτα νούμερα αλλά για τον τρόπο που τα βγάζει...

Τελευταία φορά που τα οδήγησα η βενζίνη δεν με απασχολούσε γιατί είχε μερικές δραχμές ή λίγα λεπτά του ευρώ οπότε από κατανάλωση ότι διαβάσεις το net ή σου πουν άλλοι...

Εύκολα service εννοείς από εσένα ή από συνεργεία... άρα φθηνή εργατώρα/ανταλλακτικά;

Καλή επιλογή!!!

Themoukos
13/11/2012, 20:13
Εύκολα service εννοείς από εσένα ή από συνεργεία... άρα φθηνή εργατώρα/ανταλλακτικά;

Καλή επιλογή!!! Εύκολα όσον αφορά το συνεργείο σε κάτι σύνθετο ( να μη μου πιάσουν το κώλο που είναι και μεγάλος και πιάνεται εύκολα) και εύκολο απο μένα σε στύλ να αλλάξω κανα λάδι να βιδώσω καμια βίδα αντί να πάω στο συνεργείο και να μου πούν "καλώς τα παιδία 3-0 "


Πάντως το Kawasaki βλέπω δεν μαζεύει εύκολα φίλους παρόλο που είναι και νεότερο μοντέλο απο τα άλλα δύο και πίστευα ότι τεχνολογικά ίσως και καλύτερο.
Κατανάλωση βενζίνης είναι και λίγο σχετικό με το πόσο το τραβάς το γκαζάκι και εγώ ευτυχώς δεν είμαι τόσο λάτρης της ταχύτητας όσο της ξεκούραστης βόλτας.

Νομίζω ότι η Αφρικάνα δε θα με βολέψει στη πόλη τόσο πολύ και απο τα υπόλοιπα νομίζω λόγω παλαιότητας θα ζητάει περισσότερα, και ρουφάει νομίζω και περισσότερο ( και δεν έχω και μεγάλη εμπειρία για τόσο μεγάλο όγκο νομίζω μηχανής)

yannis24
13/11/2012, 20:23
Απαντώ χωρίς επιχειρηματολογία για το τι θα έπαιρνα εγω : Transalp 600, και θα το παλευα για το 650 λίγο παραπάνω.....

Cpt. Haddock
13/11/2012, 20:24
Ρε παιδες, δε μπορει το 2012 να προτεινετε ακομα Αφρικα. Με το που την παρει θα πρεπει να περασει ΚΤΕΟ.

TZANNSPY
13/11/2012, 20:34
Ρε παιδες, δε μπορει το 2012 να προτεινετε ακομα Αφρικα. Με το που την παρει θα πρεπει να περασει ΚΤΕΟ.

So what? Αυτό την κάνει λιγότερη καλή; Και οι τρεις επιλογές του δεν είναι και "νεολαία" ...

Drake Ramore
13/11/2012, 20:52
Στα 2000 ευρω το GS που θα βρεις θα ειναι απο τα πιο φθηνά. Θα θέλει μαζέματα. Αντίθετα τα 2000 ευρω ειναι πάρα πολλά για ΤΑ600. Βρισκεις με πολύ πολύ λιγότερα. Με 2000 ευρω όμως κοιτάς και τα ΤΑ650, που το θεωρώ πιο λογική επιλογή για το ποσο που διαθέτεις. Αρα εγω προτείνω ή ΤΑ650 ή 650 GS. Το ΤΑ600 δεν εχει να ζηλέψει τιποτα βεβαια απο τα δυο παραπάνω (εκτος απο το ABS του GS) αλλά οχι για 2000 ευρω. Για 1500-1600 ευρω ειναι πιο νορμάλ νουμερο, αλλά να μην θέλει πολλά μαζέματα.

Για το KLE δεν γράφω γιατι δεν ξέρω. Δεν το έχω συναντησει σε ταξίδια, δεν το έχω συναντησει στα χώματα, δεν έχω πάει ταξίδια με ανθρώπους που έχουν τέτοια. Οσους ξέρω με KLE, πέρα δωθε στην πόλη τα δουλευουν και όταν τους λες για ταξιδάκι σου λένε οτι έχει στενό φέρινγκ και φυσάει πολύ, οτι έχει άβολη σέλα, οτι κάπως δεν βολεύει στο ταξίδι κλπ. Τελικά δεν ακολουθούν...
Μια φορά που το οδηγησα πάντως μου άρεσε. Ευκολο μηχανάκι.

Themoukos
13/11/2012, 21:14
Για τα 2000 εννοούσα ότι κυμαίνονται οι επιλογές κάπου εκεί. Για το GS η αλήθεια είναι ότι βρίσκω απο 2000 μέχρι 2600 ( με σκοπό να πέσουν σε ενδεχόμενο παζάρι).
Για το ΤΑ 600 (μοντ/ 99 - 01 με το διπλό δισκόφρενο) έχω βρεί σε καλή κατάσταση με όλα τα extraδάκια ( βαλίτσα, καγκελάκια, χούφτες, ψηλή ζελατίνα) και με 1600 που μου δίνει αέρα στα 2000 να πάρω και τον εξοπλισμό ( κράνος - μπουφάν). Για το Kawasaki καταλαβαίνω ότι : "τίμιο μηχανάκι", "μετριότητα" και αυτό για τη σέλα μέχρι και έμπορος στη Kawasaki μου είπε ... " αν το πάρεις θα αλλάξεις σέλα αν δεν έχει αλλάξει ο προηγούμενος". Αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμη απο κάποιον που το έχει για να το αποκλείσω.

Για ΤΑ 650 κάτω απο 2500 - 2800 ( με τα extraδάκια πάνω) δε πέφτει κανείς ( ΟΥΤΕ CENT φώναξε ένας και μου το έκλεισε... τον νιώθω βέβαια γιατί είπαμε να πουλήσουμε και όχι να σκοτώσουμε " πουτάνα κρίση"). Αλλά όπως και να έχει δύσκολα να ανέβω τόσο ψηλά ( και στα 2000 όπως είπα είμαι δύσκολα)

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις

taisteal
13/11/2012, 21:26
ολα σου δειχνουν τρανσαλπ,ειδικα στα χρηματα που διαθετεις.

Drake Ramore
13/11/2012, 22:22
Χτυπα ένα ΤΑ600 του 98-99 με το διπλό δισκόφρενο. Στα 1300-1500 ευρω κυκλοφορούν διαμαντάκια εκεί έξω. Με τα υπόλοιπα κάνε του ένα καλό σέρβις και καινούρια πατούμενα και τέλος.
Ειναι το ίδιο ακριβώς μηχανακι με το ΤΑ650. Ιδιο βημα, ίδιος κινητήρας αλλά υπερκυβισμένος κατα 50 κυβικα, ίδιες λύσεις στα περιφερειακά, και διαφορετικό κοστούμι. Η μονη τους διαφορά είναι το HISS στο ΤΑ650 που ειναι κάτι που έτσι κι αλλιώς δεν θέλεις, πιστεψε με. Το ιμομπιλάιζερ δηλαδή στην ουσία, που όμως δουλευει όταν θέλει και μπορεί και να σου μουλαρώσει ξαφνικα.:p

Αν δεν σε πειράζει να έχεις "το παλιό" μοντέλο και ψάχνεις την ουσία που μπορεί να σου προσφέρει, το ΤΑ600 είναι πολύ καλή λύση. Σε τιμή κινέζικου παπιού τα δίνουν πια...

devil's animal
13/11/2012, 22:24
γιατι καθεσαι και το παιδευεις μαζευοντας ιντερνετικες γνωμες και δεν πας να κανεις κανενα test ride και τα 3??:confused:

θελω να πω οτι, παλια μηχανακια ειναι, ολο και καποιος θα εχει να σου δωσει ενα να το τεσταρεις για κανα τεταρτακι...
ακομα και αυτοι που πουλανε, αν τους πεις να καβαλησουν πισω, θα μπορεσεις να πας μια αξιοπρεπη βολτιτσα...

οτι και να σου πουν εδω μεσα, θα ειναι υποκειμενικο...ειτε γιατι το εχουν, ειτε γιατι το εχουν οδηγησει απο τον κολλητο τους και θα τους αρεσε...

αλλιως θα τα δεις εσυ...αλλιως θα σε βολεψει ή θα σε ξεβολεψει το καθενα (εισαι και κομματι δυσκολος με τις διαστασεις σου), αλλιως θα δεις την συμπεριφορα τους με εσενα πανω παρα να σου πει καποιος εδω μεσα πως του φανηκαν οι αναρτησεις του ταδε και να ειναι 75 κιλα...:sick:

η γνωμη μου ειναι πως μαζι με τα τηλεφωνα για τα παζαρια, να κανεις και ερωτηση για test ride και σιγουρα θα βρεις και απο τα 3 σοβαρους "αντιπροσωπους" της καθε μαρκας για να μπορεσεις να βγαλεις ακρη...:winka:

my 2 cents...

υ.γ: ααα, εγω γνωμη δεν εχω αλλα εχω ακουσει καλα λογια και για τα 3..εμφανισιακα και μονο θα επελεγα το BMW...
:wave2:

MikeG
14/11/2012, 00:31
650GS σύγχρονο μηχανάκι, αξιόπιστο, φτηνή συντήρηση

christof40
14/11/2012, 08:06
και τα 3 τα ειχα και τα απολαυσα.
το gs650 και ta600 θα τα ξαναπερνα ευχαριστως.το kle500 δεν θα το ξαναεπερνα,οχι οτι ειναι κακο μοτο αλλα το θεωρω υποδηεστερο απο τα αλλα 2.
κατα σειρα καλυτερου απο θεμα επιδοσεων-κρατηματα-καταναλωση-σερβις.
bmw f650gs
transalp600
kle500
λογω των κυβικων ομως που εχεις,θα σε βολεψει καλυτερα το transalp.
και τα 3 αμα τα συντηρεις σωστα ειναι σκυλια.

christof40
14/11/2012, 08:11
ααα και κατι που ξεχασα...αυτος ο ηχος και δουλεμα βελουδο που εχει το τρανσαλπ........δεν παιζεται με τιποτα.
αν το ξαναεπερνα μονο για αυτο το λογω θα το εκανα.μελωδια στα αυτια μου.

Themoukos
14/11/2012, 08:57
Ευχαριστω και πάλι για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι θα ακολουθήσω τη συνταγή δοκίμασε τα να δεις τι κάθεται καλύτερα κάτω απο τα μπουτια σου. Το TA650 το έχω παει βόλτα και μου φάνηκε πολυ εύκολο. Φαντάζομαι δεν θα έχει τρομακτικές διάφορες απο τον προκατοχο του. Θα ήθελα να δω και το gs αν μου δοθεί η ευκαιρία. Πάντως μου κάνει εντύπωση που γερμανικό και δη BMW έχει φτηνή συντήρηση. Για τη διάφορα στα φρένα θα μου πει κάποιος για το abs που έχει το BMW? γιατι και εκει διίστανται οι γνώμες. Άλλοι λένε παλιο καλο ταμπούρο και άλλοι λένε abs και ξερό ψωμι. Μήπως το abs είναι καλύτερο και για κάποιον με όχι και τόσο μεγάλη εμπειρία;

est
14/11/2012, 09:42
Μπορεί το KLE ΝΑ σου φαίνεται πιο καινούριο μοντέλο, αλλά δε νομίζω ότι έχει εξελιχθεί καθόλου από τότε που βγήκε..μόνο αλλαγές στα χρώματα βλέπω με εξαίρεση το τελευταίο μοντέλο όπου έχει γίνει ακόμα χειρότερο σε ιπποδύναμη λόγω προδιαγραφών. Επίσης θα πω το εξής (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για την πραγματικότητα..ίσως κάποιος πιο ειδικός και "μέσα" στα πράγματα να μας διαφωτίσει), μετά από αρκετό καιρό (βλέπε 2μηνο) βλέπω μηχανές της Kawasaki να περιμένουν ακόμα σε συνεργείο όχι γιατί δεν θέλουν/μπορούν οι κάτοχοι να τα φτιάξουν αλλά γιατί περιμένουν ανταλλακτικά από την αντιπροσωπεία (Τάδε έφη συνεργειάς επίσημος).:confused: Νομίζω ότι έχει την υψηλότερη κατανάλωση επίσης.
Το F650 όταν βγήκε ήταν σαφώς μπροστά από τους αντιπάλους του σε θέμα τεχνολογίας και ακόμα και σήμερα καλά κρατεί.. έχει και την χαμηλότερη κατανάλωση από τα 3. Αλλά έχει κι αυτό τα τρωτά του σημεία που μπορεί και να σε βάλουν σε μπελάδες (αντλία νερού, abs).
Το είχα πει και στο προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει ότι για μένα καλύτερη επιλογή για τα χρήματά σου είναι το ΤΑ600. Ψάξε για ένα καλοδιατηρημένο με μερακλή κάτοχο, αν είναι δυνατό να έχει και ιστορικό των σέρβις και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Θα σε βγάλει παλικάρι και στις καθημερινές σου μετακινήσεις αλλά και στο ταξιδάκι που θα θελήσεις να κάνεις (οκ..με το σκεπτικό ότι δεν θέλεις να πηγαίνεις με 160 συνέχεια, αλλά το αυτό ισχύει και για τα άλλα 2).
:wave2:

thanos_s
14/11/2012, 12:10
Transalp 600...Λιγο μεγαλυτερη καταναλωση απο τα αλλα, αλλα κανει τα παντα και ειναι α-σ-π-α-σ-τ-ο

Themoukos
14/11/2012, 17:04
Ευχαριστώ και πάλι που ασχοληθήκατε μαζί μου ...
Αρχίζουμε λοιπόν να κοιτάμε ενδελεχώς τα TA600 της αγοράς και όταν με το καλό χάσω 1-2 κιλά (έρχονται και τα Χριστούγεννα και έχουμε μελομακάρονα) θα πάρω ένα CRF 450 να πάρω να βουνά να ησυχάσω.

TROOPER
15/11/2012, 14:40
+1 στο ΤΑ

thanos_s
15/11/2012, 14:52
Μονο στα TA, να προσεξεις λιγο το θεμα των χιλιομετρων..Οχι οτι εχει προβλημα με τα χλμ, αλλα ειναι μηχανακι που δεν φαινονται ευκολα ουτε στο μοτερ ουτε στα περιφερειακα, οποτε ανετα μπορει να αγορασεις μηχανακι με 60.000 και να μην φαινεται ΜΕ τιποτα οτι εχει 120.000... Ουτε πατακια λιωνουν, ουτε ο κινητηρας αλλαζει τη λειτουργια του με τα χλμ, ουτε δισκοπλακες φθειρονται σε βαθμο να μαρτυρανε τα χλμ του..