PDA

View Full Version : Γνώμες για Diablo Rosso II σε CB400



pipe_smoker
16/11/2012, 16:57
Ό,τι λέει ο τίτλος κι ό,τι έχετε ευχαρίστηση :D

Έχω τα Diablo τα απλά και ήρθε η ώρα να φύγουν. Είμαι κοντά στο να βάλω τα Rosso II. Πίσω φοράω 150/60 R17 και μπροστά 110/70 R17.

Γνώμες από κάποιον που να τα έχει φορέσει στο δικό του cb?

Γνώμες από κάποιον που να τα φοράει γενικότερα?

Συμπεριφορά στο βρεγμένο? (για το στεγνό μόνο καλά λόγια ακούω, αλλά για το βρεγμένο δεν έχω αρκετές πληροφορίες).

Επειδή δίγομο ελαστικό δεν έχω ξαναφορέσει, κάτι που θα πρέπει να έχω κατά νου?

Η τιμή ας μην αποτελέσει παράγοντα (π.χ. "πήρες ακριβό λάστιχο για μάπα μηχανάκι" κλπ).

Θα ήθελα τις γνώμες σας καθαρά πάνω στο ελαστικό σαν ελαστικό. (κι εφόσον είναι εφικτό, αν κάποιος έχει εμπειρία, στο κατά πόσο ταιριάζει στο cb).

ΥΓ. Όταν αγοράζουμε καινούριο ελαστικό, καλό είναι η ημερομηνία παραγωγής να είναι μάξιμουμ πόσο??? (πόσο πίσω από τη μέρα που το αγοράζουμε. Μια βδομάδα, ένας μήνας, πέντε μήνες?). Σαφώς όσο πιο φρέσκο τόσο το καλύτερο. Αλλά πού βρίσκεται ας πούμε ένα νοητό όριο του τύπου "Είναι "παλιό" για καινούριο λάστιχο" άρα δεν το βάζουμε?

episode
16/11/2012, 19:09
Bαλτα με 1000 αλλα να προσεξεις να αγορασεις αυτα με δεικτη ταχυτητας ''H''
To ελαστικο ειναι εκπληκτικο

sapila racing
16/11/2012, 19:29
Bαλτα με 1000 αλλα να προσεξεις να αγορασεις αυτα με δεικτη ταχυτητας ''H''
To ελαστικο ειναι εκπληκτικο

Οπως τα είπε!

pipe_smoker
16/11/2012, 23:13
να προσεξεις να αγορασεις αυτα με δεικτη ταχυτητας ''H''


Απ'όσο βλέπω στο site της pirelli, οι μόνες διαστάσεις που δίνει σε 150/60 και 110/70 είναι "150/60 R 17 M/C 66H TL" και "150/60 ZR 17 M/C 66W TL" και αντιστοίχως "110/70 R 17 M/C 54H TL" και "110/70 ZR 17 M/C 54W TL

Ομολογώ ότι δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά του ZR από το R ούτε του H από το W.
Θα κοιτάξω και στο site της pirelli μπας και αναφέρει τίποτα.
Ευχαριστώ πάντως για τη διευκρίνηση.:beer:

Acacius
17/11/2012, 00:45
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.michelin.co.uk/motorcycles/tyre-reader/), τα εξηγεί όλα αναλυτικά. Απ'όσο είπαν οι παραπάν' εσύ θέλεις τα H, οπότε 54H μπροστά, 66H πίσω.

pipe_smoker
17/11/2012, 12:14
@episode:Εχεις πμ.

Τα γραφω κι εδω ομως μπας και ξερει και καποιος αλλος να βοηθησει.

Απ´οσο κοιταξα στο site της michelin που ποσταρε ο acacius, που εξηγει λιγο πιο αναλυτικα απο το site της pirelli τι ειναι το καθε συμβολο, λεει εν ολιγοις οτι οσο "μεγαλυτερο" το γραμμα της αλφαβητου τοσο περισσοτερη τελικη ταχυτητα μπορει να αντεξει το ελαστικο. Και συγκεκριμενα δινει οτι το W αντεχει μεχρι 270χλμ/ω ενω το J μεχρι 100χλμ/ω. Σε H δε φτανει καν. Τι θα ηταν εκει η μαξιμουμ ταχυτητα;; Τα 80;;;

Συνεπώς ποιος ο λογος να προτιμησω τα H;; Και για την ακριβεια, αν ακολουθειται το ιδιο ακριβως μοτιβο κι απο την pirelli, τοτε τα H τι σκοπο εξυπηρετουν καν δεν καταλαβαινω αν η τελικη που μπορουν να σηκωσουν ειναι για 50αρι παπι. Παραδοξο, αρα κατι καπου δεν κολλαει.
Μπορει για την pirelli να αλλαζει το τραγουδο και να μην ακολουθει ακριβως το ιδιο μοτιβο με τη michelin. Αλλα εντυπωση μου κανει.

Τα φωτα σας παρακαλω :confused:

dankannn
17/11/2012, 12:21
Εγώ φίλε έχω τα Diablo Rosso corsa σε ένα cbr600f και μπορώ να πω ότι είμαι απογοητευμένος από αυτά.
Δεν ξέρω να σε βοηθήσω με τα Diablo Rosso ΙΙ αλλά είναι ένα σκαλί κάτω από τα δικά μου.
Εγώ ενθουσιασμένος ήμουν με τα Diablo corsa ΙΙΙ και μετά πήγα στα Diablo Rosso corsa και έπεσα από τα σύννεφα.
Φυσικά είναι και θέμα τρόπου οδηγήσεις καθώς και μοτοσικλέτας.

Αν θες δες εδω αλλά και πάλι ειναι για το cbr600f αυτά που γράφω , για το δικο σου δεν ξερω.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122653&highlight=dankannn

dankannn
17/11/2012, 12:25
@episode:Εχεις πμ.

Τα γραφω κι εδω ομως μπας και ξερει και καποιος αλλος να βοηθησει.

Απ´οσο κοιταξα στο site της michelin που ποσταρε ο acacius, που εξηγει λιγο πιο αναλυτικα απο το site της pirelli τι ειναι το καθε συμβολο, λεει εν ολιγοις οτι οσο "μεγαλυτερο" το γραμμα της αλφαβητου τοσο περισσοτερη τελικη ταχυτητα μπορει να αντεξει το ελαστικο. Και συγκεκριμενα δινει οτι το W αντεχει μεχρι 270χλμ/ω ενω το J μεχρι 100χλμ/ω. Σε H δε φτανει καν. Τι θα ηταν εκει η μαξιμουμ ταχυτητα;; Τα 80;;;

Συνεπώς ποιος ο λογος να προτιμησω τα H;; Και για την ακριβεια, αν ακολουθειται το ιδιο ακριβως μοτιβο κι απο την pirelli, τοτε τα H τι σκοπο εξυπηρετουν καν δεν καταλαβαινω αν η τελικη που μπορουν να σηκωσουν ειναι για 50αρι παπι. Παραδοξο, αρα κατι καπου δεν κολλαει.
Μπορει για την pirelli να αλλαζει το τραγουδο και να μην ακολουθει ακριβως το ιδιο μοτιβο με τη michelin. Αλλα εντυπωση μου κανει.

Τα φωτα σας παρακαλω :confused:

Βαλε εδω το μοντελο να δεις τι σου λεεει η pirelli , πιο εχεις εσυ σαν μοντελο ?

http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/genericContent/fitment.html

Acacius
17/11/2012, 13:05
@episode:Εχεις πμ.
Και συγκεκριμενα δινει οτι το W αντεχει μεχρι 270χλμ/ω ενω το J μεχρι 100χλμ/ω. Σε H δε φτανει καν. Τι θα ηταν εκει η μαξιμουμ ταχυτητα;; Τα 80;;;


Μπερδεύτηκες διότι ενώ οι περισσότεροι δείκτες ταχύτητας ακολουθούν την αλφαβητική σειρά, ο δείκτης H μπαίνει σφήνα και σημαίνει όριο τα 210χλμ/ώρα.

Λογικά για τη μοτοσυκλέτα σου είναι υπερ-αρκετός και οι υπόλοιποι σου τον πρότειναν διότι θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου καλύτερα από ένα ελαστικό με όριο τα απλησίαστα 270χλμ/ώρα.

pipe_smoker
17/11/2012, 16:35
Βαλε εδω το μοντελο να δεις τι σου λεεει η pirelli , πιο εχεις εσυ σαν μοντελο ?

http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/genericContent/fitment.html

Το εχω κοιταξει αυτο. Δεν το εχει το super four. Κι αν βαλεις cb400 four που ειναι οτι πιο κοντινο υπαρχει σου προτεινει κατι πατατες.


Μπερδεύτηκες διότι ενώ οι περισσότεροι δείκτες ταχύτητας ακολουθούν την αλφαβητική σειρά, ο δείκτης H μπαίνει σφήνα και σημαίνει όριο τα 210χλμ/ώρα.

Λογικά για τη μοτοσυκλέτα σου είναι υπερ-αρκετός και οι υπόλοιποι σου τον πρότειναν διότι θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου καλύτερα από ένα ελαστικό με όριο τα απλησίαστα 270χλμ/ώρα.

Πασο. Δεν το ηξερα αυτο για το H. Ευχαριστω:beer:

episode
17/11/2012, 16:50
Σου απαντησα ηδη στο ΠΜ ;)

dankann το rosso corsa ειναι εκπληκτικο απλα βαζω στοιχημα οτι δεν εχει ψαχτει με πιεσεις, ειμαι σιγουρος οτι δουλευεις καπου στο εργοστασιακο 36-42
Αν ναι τοτε δοκιμασε πολυ πιο κατω, κατι σε 33-36

dankannn
17/11/2012, 18:31
Σου απαντησα ηδη στο ΠΜ ;)

dankann το rosso corsa ειναι εκπληκτικο απλα βαζω στοιχημα οτι δεν εχει ψαχτει με πιεσεις, ειμαι σιγουρος οτι δουλευεις καπου στο εργοστασιακο 36-42
Αν ναι τοτε δοκιμασε πολυ πιο κατω, κατι σε 33-36

Αυτη που λες 33-36 δεν την εχω βαλει , εγω δουλευω 34-38 και δεν μπορω να πω οτι δουλευουν οπως θελω εγω.
Τα corsa III ηταν σκαλες ανωτερα.

episode
17/11/2012, 18:45
E ενταξει οι πιεσεις που δουλευεις δεν εχουν και μεγαλη διαφορα απο αυτη που προτεινα
Μηπως τα εβαλες καλοκαιρι κοντα και τα ειδες σε δρομους ολο σκονη κτλ?
Δοκιμασε παντως πιεσεις και ειμαι σιγουρος οτι θα σου δωσουν αυτο που θες

dankannn
17/11/2012, 18:48
Δες και σε continental , τα ContiSportAttack 2 πιστευω οτι θα ηταν μια χαρα.

150/60 ZR 17 M/C
110/70 ZR 17 M/C

klab
19/11/2012, 10:06
Το γνωρίζεις ότι έχεις μεγαλύτερη διάσταση από το κανονικό ;
Γιατί κανονικά φοράει 140-70/17 πίσω.

Για τα Diablo II δεν γνωρίζω, αλλά pirelli πάλι δεν ξαναβάζω.
Είχα τα απλά Diablo και μουρλάθηκα στο καλλιτεχνικό μπαλέτο, τα πέταξα-έβαλα michelin Pilot activ και ζήσαμε εμείς καλά και τα λάστιχα καλύτερα.
ΑΑααα το ξέχασα, ο δείκτης ταχύτητας είναι H για τα δικά μας μοτόρια (για να προλάβουν να ζεσταθούν).

pipe_smoker
19/11/2012, 10:58
Το γνωρίζεις ότι έχεις μεγαλύτερη διάσταση από το κανονικό ;
Γιατί κανονικά φοράει 140-70/17 πίσω.

Για τα Diablo II δεν γνωρίζω, αλλά pirelli πάλι δεν ξαναβάζω.
Είχα τα απλά Diablo και μουρλάθηκα στο καλλιτεχνικό μπαλέτο, τα πέταξα-έβαλα michelin Pilot activ και ζήσαμε εμείς καλά και τα λάστιχα καλύτερα.
ΑΑααα το ξέχασα, ο δείκτης ταχύτητας είναι H για τα δικά μας μοτόρια (για να προλάβουν να ζεσταθούν).

Ναι το ξέρω ότι έχω μεγαλύτερη διάσταση. Νομίζω ότι του ταιριάζει καλύτερα.
Τι να πω ρε παιδιά για τα απλά τα Diablo? Πολύ κράξιμο πέφτει εδώ μέσα. Εγώ που τα έχω πάνω από τη μέρα που το αγόρασα σχεδόν, δεν είχα κανά ιδιαίτερο παράπονο. Οκ ίσως επειδή είμαι νέος οδηγός και δεν έχω και μέτρο σύγκρισης και δεν τα ζόριζα. Αλλά και γνωστός μου που είναι έμπειρος οδηγός ο άνθρωπος και φοράει τα απλά Diablo στο καινούριο Hornet ούτε αυτός έχει παράπονα. Τέσπα. Ας το διαλευκάνει άλλος. Εγώ θα τα βγάλω που θα τα βγάλω έτσι κι αλλιώς ας μη με απασχολήσει κι αυτό.

Thanks για το θεμα του "H". Πλέον έχω αντιληφθεί για τι πράγμα μιλάμε κι έχω κατατοπιστεί.

episode
19/11/2012, 11:04
Το γνωρίζεις ότι έχεις μεγαλύτερη διάσταση από το κανονικό ;
Γιατί κανονικά φοράει 140-70/17 πίσω.

Για τα Diablo II δεν γνωρίζω, αλλά pirelli πάλι δεν ξαναβάζω.
Είχα τα απλά Diablo και μουρλάθηκα στο καλλιτεχνικό μπαλέτο, τα πέταξα-έβαλα michelin Pilot activ και ζήσαμε εμείς καλά και τα λάστιχα καλύτερα.
ΑΑααα το ξέχασα, ο δείκτης ταχύτητας είναι H για τα δικά μας μοτόρια (για να προλάβουν να ζεσταθούν).

Σκεφτεσαι σαν τον κλασικο τον ''θειο'' τον Ελληναρα

''Εβαλα να πουμε τα μισελενια τα οποια ειναι καλυτερα απο τα μετζελερια που ειχα 10 χρονια πριν και το αμαξι σταματαει ναουμ''

Αν ηξερες τι διαφορα εχουν τα diablo απο τα ελαστικα που λεει ο φιλος τοτε δεν θα εκανες καθολου σχολιο
Οχι μονο τα χωριζουν 3-4 γενιες(το χαααααααααααος) αλλα ειναι και αλλη κατηγορια ελαστικου

Παρακαλω λιγο προσοχη στο θεμα των ελαστικων γιατι ειδικα στην χωρα που ζουμε, ειναι πολυ ευαισθητο

klab
19/11/2012, 16:32
Σκεφτεσαι σαν τον κλασικο τον ''θειο'' τον Ελληναρα

''Εβαλα να πουμε τα μισελενια τα οποια ειναι καλυτερα απο τα μετζελερια που ειχα 10 χρονια πριν και το αμαξι σταματαει ναουμ''

Αν ηξερες τι διαφορα εχουν τα diablo απο τα ελαστικα που λεει ο φιλος τοτε δεν θα εκανες καθολου σχολιο
Οχι μονο τα χωριζουν 3-4 γενιες(το χαααααααααααος) αλλα ειναι και αλλη κατηγορια ελαστικου

Παρακαλω λιγο προσοχη στο θεμα των ελαστικων γιατι ειδικα στην χωρα που ζουμε, ειναι πολυ ευαισθητο

Ωπ ωπ πέσαμε σε λαυράκι, στον σχεδιαστή των Diablo.
Συγχαρητήρια πανμέγιστε !!!

Ξαναδιάβασε το αρχικό μήνυμα μου πάλι και ίσως ξεμπερδευτείς, γιατί μπαμπάρια (sic) κατάλαβες απ'όσα έγραψα.
Στραβοξυπνημένος ;
Την γνώμη μου έγραψα γιατί και τα 2 λάστιχα έχω βάλει και αμέσως εξυπνάδα και υφάκι χωρίς λόγο και αιτία.

ΥΓ Αν έχεις και μετοχές στην Pirelli ανακαλώ για να μην σου κάνω δυσφήμιση, Φιλιά ο μπάρμπας σου.

Ichigo
19/11/2012, 17:49
Τα είχα στο Bandit σε ZR δείκτη βέβαια. Ικανοποιητικό λάστιχο, είχε σχετικά γρήγορο ζέσταμα και κορώνα ούτε αργή ούτε υπερβολικά γρήγορη. Δε με πούλησε πουθενά αν και στο βρεγμένο είχε λίγη υδρολίσθηση. Θα δοκίμαζα όμως και τα Michelin Power2CT (τα οποία δεν τα έβρισκα με τπτ στις διαστάσεις που ήθελα όταν έβαλα τα RossoII).

pipe_smoker
20/11/2012, 12:58
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθειά σας.

Τα ελαστικά αγοράστηκαν κι εφορέθηκαν σήμερις :D

Πολλά πράγματα....... ΔΕΝ έχω να πω. Οδήγησα από το μαγαζί μέχρι το σπίτι και προσεκτικά κιόλας γιατί ο δρόμος από τις βροχές ήταν κώλος, οπότε και δε δοκίμασα τίποτα το (ούτε κατά διάνοια) τολμηρό.

Μόνη εντύπωση προς το παρόν, η κορώνα. Πρώτη μου εμπειρία με δαύτη. Ωραίο πράμα. Ένιωθα λες και είχε ανέβει 4-5 πόντους πιο ψηλά από το έδαφος η μηχανή, και είχε μια αίσθηση σα να κινείται πάνω σε λεπίδα από παγοπέδιλο ενώ πριν πάταγε σε σανίδα του σερφ.

Με ενέπνευσε πολύ για πλάγιασμα αλλά όπως είπα δεν τόλμησα το παραμικρό.

Με την πρώτη ευκαιρία (μόλις στρωθούν και στρώσει κι κωλόκαιρας) θα πω περισσότερα.

:beer:

chr1s_86
20/11/2012, 18:05
Που τα έβαλες και πόσο;

Περιμένουμε εντυπώσεις ;)