PDA

View Full Version : Γνώμες για πρόσθετο λιπαντικό Polytron



Σελίδες : [1] 2

Lioulios
16/11/2012, 19:36
Είναι κανένα παληκάρι που να το έχει χρησιμοποιήσει ;;; Με εμφανή αποτελέσματα ;;

Έβαλε κάποιος γνωστός και οδηγάει λέει άλλη μοτό ...¨ Θεαματικά αποτελέσματα !!! ¨


Αν είναι όπως τα λένε , να το βάλω και εγώ ρε παιδί ...

Το σάιτ το βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση http://www.polytron.gr/ ,αλλά το βίντεο με παραξένεψε περισσότερο.

Γίνονται αυτά τα πράματα ;;
POLYTRON vs other oils βίντεο στο τούμπ https://www.youtube.com/watch?v=Bdr0M7TCcuw

thanos_s
16/11/2012, 20:18
ELEOS

Παρε ενα μαγνητακι, φορα και ενα βραχιολακι power balance :lol:

thanos_s
16/11/2012, 20:21
Γατος ο αρκας που το φερνει..εφτιαξε και σελιδουλα...Μια χαρα πουλαει την π@παρια του ο καθεις...

Lioulios
16/11/2012, 20:28
ELEOS

Παρε ενα μαγνητακι, φορα και ενα βραχιολακι power balance :lol:

:bawl::bawl:

Τα θεωρούσα απάτη

Lioulios
16/11/2012, 20:31
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως ο τύπος που το έβαλε σε μοτό και λέει πως πάει καλύτερα , τα πήρε περισότερο για χωματουργικά μηχανήματα ωστε να έχει λιγότερες φθορές και δεν είναι και κανένας άσχετος ... Ίσα ίσα .

Acacius
17/11/2012, 01:25
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως ο τύπος που το έβαλε σε μοτό και λέει πως πάει καλύτερα , τα πήρε περισότερο για χωματουργικά μηχανήματα ωστε να έχει λιγότερες φθορές και δεν είναι και κανένας άσχετος ... Ίσα ίσα .

Η ψυχολογία είναι άτιμο πράμα. Συνήθως ό,τι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, όντως είναι. Ή μάλλον δεν είναι. Μπερδεύτηκα.

Εγώ στη μηχανή βάζω φιδέλαιο 10W-40 ημισυνθετικό (το έστιψα από ανακόντα-ρόμποκοπ) άλλο να σου λέω κι άλλο να το βλέπεις. Χάρη στα φιδοπρόσθετα κλείνω το γκάζι και επειδή δεν υπάρχουν τριβές δεν πέφτουν οι στροφές, δυο φορές κόντεψα να σκοτωθώ μέχρι να συνηθίσω.

Bowleno
17/11/2012, 07:06
Η ψυχολογία είναι άτιμο πράμα. Συνήθως ό,τι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, όντως είναι. Ή μάλλον δεν είναι. Μπερδεύτηκα.

Εγώ στη μηχανή βάζω φιδέλαιο 10W-40 ημισυνθετικό (το έστιψα από ανακόντα-ρόμποκοπ) άλλο να σου λέω κι άλλο να το βλέπεις. Χάρη στα φιδοπρόσθετα κλείνω το γκάζι και επειδή δεν υπάρχουν τριβές δεν πέφτουν οι στροφές, δυο φορές κόντεψα να σκοτωθώ μέχρι να συνηθίσω.


:bawl::bawl::bawl:

chr1s_86
17/11/2012, 14:47
Εγώ στη μηχανή βάζω φιδέλαιο 10W-40 ημισυνθετικό (το έστιψα από ανακόντα-ρόμποκοπ) άλλο να σου λέω κι άλλο να το βλέπεις. Χάρη στα φιδοπρόσθετα κλείνω το γκάζι και επειδή δεν υπάρχουν τριβές δεν πέφτουν οι στροφές, δυο φορές κόντεψα να σκοτωθώ μέχρι να συνηθίσω.


:lol::lol::lol::lol::lol:

ωραίος :beer:

nikos_abel
17/11/2012, 15:00
Η ψυχολογία είναι άτιμο πράμα. Συνήθως ό,τι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, όντως είναι. Ή μάλλον δεν είναι. Μπερδεύτηκα.

Εγώ στη μηχανή βάζω φιδέλαιο 10W-40 ημισυνθετικό (το έστιψα από ανακόντα-ρόμποκοπ) άλλο να σου λέω κι άλλο να το βλέπεις. Χάρη στα φιδοπρόσθετα κλείνω το γκάζι και επειδή δεν υπάρχουν τριβές δεν πέφτουν οι στροφές, δυο φορές κόντεψα να σκοτωθώ μέχρι να συνηθίσω.


Κρυάδες.

Αυτό ισχύει μόνο για το καστορέλαιο.

Acacius
17/11/2012, 15:07
Κρυάδες.
Αυτό ισχύει μόνο για το καστορέλαιο.

Πφφφφ.... κι αν το φίδι έχει φάει κάστορα;



(Απάντηση: Λάδι Βιντάλ Σασσούν 2 σε 1, για μεταξένια μαλλιά και βελούδινα ρουλμάν)

DrIoannis
17/11/2012, 15:08
Όσο η κρίση βαθαίνει όλο και περισσότεροι θα πουλάνε "λαγούς για πετραχίλια".

nikos_abel
17/11/2012, 16:44
Πφφφφ.... κι αν το φίδι έχει φάει κάστορα;


Με λίγα λόγια, ο ανακόντας θα του έχει βγάλει το λάδι; :lol:

McGyver
17/11/2012, 16:50
Κάντε ένα search εδώ για Motorkote ;).

karellen
17/11/2012, 17:05
Η ψυχολογία είναι άτιμο πράμα. Συνήθως ό,τι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, όντως είναι. Ή μάλλον δεν είναι. Μπερδεύτηκα.

Εγώ στη μηχανή βάζω φιδέλαιο 10W-40 ημισυνθετικό (το έστιψα από ανακόντα-ρόμποκοπ) άλλο να σου λέω κι άλλο να το βλέπεις. Χάρη στα φιδοπρόσθετα κλείνω το γκάζι και επειδή δεν υπάρχουν τριβές δεν πέφτουν οι στροφές, δυο φορές κόντεψα να σκοτωθώ μέχρι να συνηθίσω.
Μας πέθανες. :bawl::bawl::bawl:

bilcon
26/02/2013, 22:59
Αγαπητέ φίλε ο γνωστός σου είδε θεαματικά αποτελέσματα, γιατί με το Polytron σταμάτησε τις τριβές του κινητήρα του που βέβαια μείωναν την απόδοση της λειτουργίας του.

Αυτό συνέβη γιατί το πρόσθετο Polytron MTC έχει την ιδιότητα να αυξάνει θεαματικά την αντοχή μετάλλων στην τριβή, τις υψηλές πιέσεις και θερμοκρασίες με την δημιουργία ποιοτικότερων και εξαιρετικά ανθεκτικών στην τριβή επιφανειών.

Όπως αντιλαμβάνεσαι η εξουδετέρωση της τριβής πλέον είναι θέμα ποιότητας μετάλλου και όχι λαδιού, γι’ αυτό το Polytron αποδίδει ανάλογα με την κατάσταση των μετάλλων που βρίσκει στον κινητήρα. Όταν είναι καινούργια τα μέταλλα η απόδοση είναι μικρή, και όταν υπάρχει φθορά τότε η απόδοση είναι μεγαλύτερη.

Όσο για το video που είδες είναι πραγματικότητα. Αυτή την παρουσίαση την έχω κάνει εγώ ο ίδιος σε πολλούς φίλους γιατί έχω τον εξοπλισμό που βλέπεις στο video.

Αγαπητέ φίλε η μηχανή του video απλά πιέζει τα μέταλλα σε σημείο που να εξαντλήσει τα όρια της αντοχής της λιπαντικής μεμβράνης που προστατεύει τα μέταλλα που έρχονται σε τριβή, με σκοπό αυτά να έρθουν σε επαφή, να τριφτούν, να υπερθερμανθούν και να κολλήσουν.

Το video θέλει να σου αποδείξει ότι αν προστεθεί Polytron MTC στο λιπαντικό, τότε ακόμα και στην περίπτωση που η λιπαντική μεμβράνη εξαντληθεί, τα μέταλλα θα συνεχίσουν να κινούνται εξ’ αιτίας των κατεργασμένων από το Polytron ανθεκτικότατων επιφανειών τους.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Polytron στην μηχανή σου εφόσον αυτή δεν φέρει πολύδισκο υγρό συμπλέκτη που λιπαίνεται από το λάδι του κινητήρα γιατί υπάρχει περίπτωση να πατινάρει.

Εάν ο συμπλέκτης είναι ξηρός τότε μπορείς να προσθέσεις Polytron MTC και να δεις από μόνος σου εάν υπάρχει διαφορά στην απόδοση του κινητήρα σου.

Το Polytron MTC δεν περιέχει μόρια Teflon, μολυβδένιου ή άλλης στερεής ή πλαστικής ύλης που μπορούν να προβληματίσουν την λειτουργία του κινητήρα σου.

Κώστας Μπιλίσης
Τεχνολόγος Μηχανικός Οχημάτων - Τεχνική υποστήριξη Polytron

SVX
26/02/2013, 23:07
ο γνωστός είδε θεαματικά αποτελέσματα

o γνωστος?




Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Polytron στην μηχανή σου εφόσον αυτή δεν φέρει πολύδισκο υγρό συμπλέκτη που λιπαίνεται από το λάδι του κινητήρα γιατί υπάρχει περίπτωση να πατινάρει.

Εάν ο συμπλέκτης είναι ξηρός τότε μπορείς να προσθέσεις Polytron MTC και να δεις από μόνος σου εάν υπάρχει διαφορά στην απόδοση του κινητήρα σου.

Το Polytron MTC δεν περιέχει μόρια Teflon, μολυβδένιου ή άλλης στερεής ή πλαστικής ύλης που μπορούν να προβληματίσουν την λειτουργία του κινητήρα σου.




να "προβληματισουν" τη λειτουργια του? εμεις θελουμε +12 ιπποι και 22% μειωση καταναλωσης......... :cool:

Lioulios
27/02/2013, 00:28
Για τον γνωστό μου λέει ...που έγραψα στην αρχή . ....Ο οποίος συνεχίζει και το βάζει σε όλα του τα χωματουργικά μηχανήματα και τελευταία και σε Ντούκο 999

dimmie_72
27/02/2013, 02:13
Κάντε ένα search εδώ για Motorkote ;).

Τα αντιτριβικά τύπου motorkote συνίστανται σε παλιούς και ταλαιπωρημένους κινητήρες και όχι σε σύγχρονα μηχανάκια. Προσωπικά θα έβαζα μόνο σε μιά αναπαλαιωμένη BMW του '50 ή σε ένα ταλαιπωρημένο μοτέρ. Εάν ήταν καλό για σύγχρονους και καλοσυντηρημένους κινητήρες θα το συνιστούσαν οι κατασκευαστές.

Σε κανονικές συνθήκες λίπανσης και σε υγιή μοτέρ τα μέταλλα δεν ακουμπάνε μεταξύ τους (ανάμεσα τους υπάρχει το φιλμ του λαδιού). Οι επικαθήσεις που δημιουργούνται στα μέταλλα με μια προστατευτική επίστρωση τύπου kote μπορεί να μειώσει την πρόσφυση του κανονικού λαδιού και τελικά να κάνει ζημιά.

SHOOTER045
27/02/2013, 10:38
Κάντε ένα search εδώ για Motorkote ;).

δεν γνωριζω προσωπικα για εφαρμογη motor kote σε μοτο,πλην της δικιας μου.αλλα σε ενα 106 rallye που ειχα με εκκεντροφορους προγραματα κλπ,και με συνεχομενα σκισιμο,ουτε κιχ δεν εκανε,και απωλειες σε λαδι απαο αλλαγη σε αλλαγη μηδαμινες,απο τοτε το χρησιμοποιω προληπτικα σε ολα τα μηαχανοκινητα που ειχα με τα ιδια αποτελεσματα,με την διαφορα(απ οτι ξερω οτι το μοτορ κοτε,εχει τεφλον και δεν φευγει απο αλλαγη σε αλλαγη λαδιων,στο τωρινο μου αυτοκινητο το εχω χρησιμοποιησει και σε μοτερ και σε σαζμαν και στα διαφορικα του(4wd)ακομα και στο yz 250 που εχω το χρησιμοποιω στο σαζμαν,σε αναλογια παντα ετσι!!!!με το βασικο λιπαντικο

byron
27/02/2013, 10:58
αν προσέξατε τι έγραψε ο polytron για το προϊόν που πουλάει, δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε κινητήρες με υγρό συμπλέκτη γιατί θα πατινάρει.

Πιθανόν να ενδιαφέρει τους κατόχους ξηροκάμπανων ducati, αλλά αυτοί θέλουν και το άγιο πνεύμα στο μοτέρ για να μην σπάει :tooth:

SVX
27/02/2013, 11:02
αν προσέξατε τι έγραψε ο polytron για το προϊόν που πουλάει, δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε κινητήρες με υγρό συμπλέκτη γιατί θα πατινάρει.

Πιθανόν να ενδιαφέρει τους κατόχους ξηροκάμπανων ducati, αλλά αυτοί θέλουν και το άγιο πνεύμα στο μοτέρ για να μην σπάει :tooth:

γιαντα τα Τουόνα ξεχωρο καρτερ δεν φορανε?

vaska
27/02/2013, 11:04
Κάποτε έγραφε εδώ μέσα ένας "λογιστής" που τα έλεγε χύμα. Είχε κουβεντιαστεί και παλιότερα το θέμα και το είχε απορρίψει τότε (δεν θυμάμαι τους λόγους). Θα προσπαθήσω αναζήτηση.

byron
27/02/2013, 11:09
γιαντα τα Τουόνα ξεχωρο καρτερ δεν φορανε?

Δεν μιλάει για ξηρό κάρτερ (δλδ αν το λάδι είναι μέσα στον κινητήρα ή αλλού) αλλά για υγρό/ξηρό πολύδισκο συμπλέκτη.

SVX
27/02/2013, 11:14
Δεν μιλάει για ξηρό κάρτερ (δλδ αν το λάδι είναι μέσα στον κινητήρα ή αλλού) αλλά για υγρό/ξηρό πολύδισκο συμπλέκτη.


ορθον ... ουτε στα GS χρησιμευει δηλαδη, π.χ. διαφορικο ?

byron
27/02/2013, 11:16
Κάποτε έγραφε εδώ μέσα ένας "λογιστής" που τα έλεγε χύμα. Είχε κουβεντιαστεί και παλιότερα το θέμα και το είχε απορρίψει τότε (δεν θυμάμαι τους λόγους). Θα προσπαθήσω αναζήτηση.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=39215&page=2

byron
27/02/2013, 11:17
ορθον ... ουτε στα GS χρησιμευει δηλαδη, π.χ. διαφορικο ?

Αφού το σαζμάν είναι ξεχωριστά στις Βαυαρέζικες μαούνες, μπορεί να μπει

sapila racing
27/02/2013, 12:37
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Polytron στην μηχανή σου εφόσον αυτή δεν φέρει πολύδισκο υγρό συμπλέκτη που λιπαίνεται από το λάδι του κινητήρα γιατί υπάρχει περίπτωση να πατινάρει.



Μηπως δεν σας εχουν ενημερώσει πλήρως?
Εδώ http://www.oilforengine.com/faq.php

Αναφέρεται οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και απ ότι καταλαβαίνω είναι ενα απο τα επίσημα site της εταιρείας.

Q: Will Polytron Metal Treatment affect the performance of a wet clutch?
No, Polytron MTC can not and will not cause the clutch to slip or malfunction in any way.

Μηπως να τους ενημερώνατε για τις δοκιμές που έχετε κάνει η να σας ενημέρωναν αυτοί για τα αποτελέσματα των δοκιμών τους?

Προσωπικά πριν χρησιμοποιήσω ενα τέτοιο προιόν στον κινητήρα μου θα ηθελα να ξέρω σε τι συνθήκες έγιναν οι δοκιμές, ποιές δοκιμές έγιναν, σε ποιούς κινητήρες, βασει ποιών διεθνών Standards, και ποιά ήταν τα αποτελέσματα.

Το να λεει ο ένας το ένα και ο άλλος το άλλο για το ίδιο θέμα, δεν νομίζω οτι κάνει καλό στο προιόν σας.

bilcon
27/02/2013, 15:53
Αγαπητέ φίλε:
Μιλάμε για ισχυρό αντιτριβικό λιπαντικό που χρήση του απαιτεί πολύ προσοχή όταν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα στον μηχανισμό που λιπαίνει.
Στην περίπτωση του υγρού πολύδισκου συμπλέκτη έχω επιφυλάξεις λόγω της υψηλής αντιτριβικότητας του λιπαντικού που σε συνδυασμό με την τεχνολογία του υγρού πολύδισκου συμπλέκτη μπορεί να οδηγήσουν σε πιθανότητα πατιναρίσματος.
Το προϊόν έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα σε μηχανές και δυστυχώς δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία στην Ελλάδα.
Στην Καλαμάτα χρησιμοποιήθηκε αρχικά σε μια Varadero XLV1000 μοντέλο 2005 και ένα παπί Honda JLX του 1995 με εντυπωσιακά αποτελέσματα στη λειτουργία του κινητήρα και χωρίς προβλήματα στην σύμπλεξη.

Υπήρξε όμως και περίπτωση παπιού που ο συμπλέκτης πατινάρισε με το Polytron μετά από κάποια χιλιόμετρα. Αλλάχτηκαν τα λάδια αμέσως και μετά από κάποια χιλιόμετρα ο συμπλέκτης επανήλθε.

Κώστας Μπιλίσης
Τεχνολόγος Μηχανικός Οχημάτων – Τεχνική Υποστήριξη Polytron.

SVX
27/02/2013, 16:09
Υπήρξε όμως και περίπτωση παπιού που ο συμπλέκτης πατινάρισε με το Polytron μετά από κάποια χιλιόμετρα. Αλλάχτηκαν τα λάδια αμέσως και μετά από κάποια χιλιόμετρα ο συμπλέκτης επανήλθε.
.

πως επανηλθε? τα προϊοντα αντιτριβικης τεχνολογιας ισχυριζονται την δημιουργια φιλμ επανω στα μεταλλα και οτι δεν συμπαρασυρονται με τις αλλαγες λαδιων...

stefanos
27/02/2013, 18:31
πως επανηλθε? τα προϊοντα αντιτριβικης τεχνολογιας ισχυριζονται την δημιουργια φιλμ επανω στα μεταλλα και οτι δεν συμπαρασυρονται με τις αλλαγες λαδιων...

Πιθανόν να μην ισχύει το ίδιο και για τα υλικά τριβής του συμπλέκτη.

chr1s_86
27/02/2013, 19:07
Τα εντυπωσιακά αποτελέσματα στο Varadero μπορούμε να μάθουμε ποια είναι ;

MATSOLAS 610
27/02/2013, 19:48
Η ψυχολογία είναι άτιμο πράμα. Συνήθως ό,τι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, όντως είναι. Ή μάλλον δεν είναι. Μπερδεύτηκα.

Εγώ στη μηχανή βάζω φιδέλαιο 10W-40 ημισυνθετικό (το έστιψα από ανακόντα-ρόμποκοπ) άλλο να σου λέω κι άλλο να το βλέπεις. Χάρη στα φιδοπρόσθετα κλείνω το γκάζι και επειδή δεν υπάρχουν τριβές δεν πέφτουν οι στροφές, δυο φορές κόντεψα να σκοτωθώ μέχρι να συνηθίσω.


Αγαπητέ, επειδή βλέπω ότι είσαι ιδιαίτερα κατηρτισμένος στα τεχνικά θέματα, θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχω την ευκαιρία να βρω σύντομα ανακόντα και δεν κατέχω την τεχνική στυψίματος, μπορώ να χρησιμοποιήσω το ζουμί από τον φιδέ που βράζει τώρα η γυναίκα μου? Έχω την εντύπωση ότι πάλι θα έχω φιδέ-λαιο.

byron
27/02/2013, 19:51
Τα εντυπωσιακά αποτελέσματα στο Varadero μπορούμε να μάθουμε ποια είναι ;

Εχασε 50 κιλά :tooth: :tooth:

chr1s_86
27/02/2013, 19:58
Εχασε 50 κιλά :tooth: :tooth:

:lol::bawl::bawl:

mikepap
27/02/2013, 20:07
αν αδυνατιζει να πιω ενα για να κανω σιλουετα.

Shiatman
27/02/2013, 20:11
Αγαπητέ, επειδή βλέπω ότι είσαι ιδιαίτερα κατηρτισμένος στα τεχνικά θέματα, θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχω την ευκαιρία να βρω σύντομα ανακόντα και δεν κατέχω την τεχνική στυψίματος, μπορώ να χρησιμοποιήσω το ζουμί από τον φιδέ που βράζει τώρα η γυναίκα μου? Έχω την εντύπωση ότι πάλι θα έχω φιδέ-λαιο.

:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::rotflmao::rotflmao::rotflmao::a23:

Σε συνδιασμό με τη μεταφορική σημασία του των "φιδιών", των μαγικών ιδιοτήτων των βραστών ζυμαρικών και των υποσχόμενων οφελημάτων των προσθέτων λαδιών, έχει φτιαχτεί γαμώ τα λογοπαίγνια ;). Διαβολική σύμπτωση :a29:

taisteal
27/02/2013, 20:13
καλη η πλακα ρε boyzzz αλλα κανενα βιντεο δεν υπαρχει να μας δειξει ο κυριος τις ιδιοτητες του λιπαντικου??κατι τελος παντων

AUFGEBRACHT
27/02/2013, 20:26
Τα εντυπωσιακά αποτελέσματα στο Varadero μπορούμε να μάθουμε ποια είναι ;

Δε χρειάζεσαι πια δείκτη βενζίνης :D

bilcon
27/02/2013, 21:50
Αγαπητέ φίλε το Polytron δεν δημιουργεί φιλμ αλλά κάνει ποιοτικότερες και πολύ ανθεκτικότερες τις επιφάνειες του μετάλλου στην τριβή. Δηλαδή η τριβή δεν μπορεί να δράσει πάνω στην κατεργασμένη από το Polytron επιφάνεια. Στη περίπτωσή μας ο συμπλέκτης επανήλθε μετά από κάποια χιλιόμετρα, αφού αλλαχθήκαν πρώτα τα λάδια και η μηχανή διένυσε αρκετά χιλιόμετρα. Επανήλθε γιατί το Polytron είχε δουλέψει πολύ λίγο και δεν πρόλαβε να τελειώσει την δράση του. Το Polytron χρειάζεται να δουλέψει μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα για να να τελειοποιήσει μια επιφάνεια που λιπαίνει.

GiannisBlessed
27/02/2013, 21:56
αν οντως αυτο το πραγμα φτιανει καποια μεβρανη αυτη τι παχος εχει?
το να μειωθουν οι ανοχες δεν ειναι και οτι καλυτερο σε ενα μοτερ το οποιο δεν εχει τρελη φθορα.
τα διακενα των βαλβιδων?

bilcon
27/02/2013, 22:01
Θα επικοινωνήσω αύριο με τον ιδικτήτη της μηχανής για να σας πω ακριβώς

bilcon
27/02/2013, 22:02
Δεν φτιάχνει μεμβράνη

byron
27/02/2013, 23:55
Αγαπητέ, επειδή βλέπω ότι είσαι ιδιαίτερα κατηρτισμένος στα τεχνικά θέματα, θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή δεν έχω την ευκαιρία να βρω σύντομα ανακόντα και δεν κατέχω την τεχνική στυψίματος, μπορώ να χρησιμοποιήσω το ζουμί από τον φιδέ που βράζει τώρα η γυναίκα μου? Έχω την εντύπωση ότι πάλι θα έχω φιδέ-λαιο.

Με την καμμία :nono:

Αποκλειστικές εικόνες από το εργοστάσιο παραγωγής του φιδέλαιου (http://www.liveleak.com/view?i=176_1361978467) που βάζει ο Acacius για να πάρεις μια ιδέα των υψηλών προτύπων και standards κατά AEIC που χρησιμοποιεί η βιομηχανία. :smokin:

motomaniac
28/02/2013, 00:17
καμμενοι...

Acacius
28/02/2013, 01:53
Με την καμμία :nono:

Αποκλειστικές εικόνες από το εργοστάσιο παραγωγής του φιδέλαιου (http://www.liveleak.com/view?i=176_1361978467) που βάζει ο Acacius για να πάρεις μια ιδέα των υψηλών προτύπων και standards κατά AEIC που χρησιμοποιεί η βιομηχανία. :smokin:
Ωχ, βιομηχανική κατασκοπεία τα μυστικά μας! Ευτυχώς το νέο συνθετικό μας λιπαντικό από Olefin/Fluorocarbon-Infused Snake (OFIS) είναι ασφαλές.


@MATSOLAS 610: Τυπικό λάθος αγαπητέ, το φιδέλαιο από φίδι είναι για τον κινητήρα, το φιδόζουμο από φιδέ για την τρόμπα των φρένων (αν θέλει υγρά προδιαγραφώνΕ KNORR 4 και άνω).

Για χρήση εντός πίστας φρόντισε να βάλεις στο διαβολάκι και ένα καρότο και να το περάσεις από σίτα δύο φορές για έξτρα αγνό αποτέλεσμα.

(ναρκωτικά και μ@λακίες... απλά μην κλείσεις μάτι ένα καλό 36ωρο κι είσαι σένιος)

Lioulios
28/02/2013, 09:28
Μην κάνετε τα καλύτερά σας ...Σοβαρευτείτε .. Έχουμε άνθρωπο στο σπίτι .

bilcon
28/02/2013, 10:03
Αγαπητέ φίλε

Επικοινώνησα με τον ιδιοκτήτη της Varadero XLV 1000 μοντέλο 2005 και μου είπε:
Κατ’ αρχή χτύπαγε ο τεντωτήρας της γλίστρας της καδένας όταν η μηχανή σιγά έπιανε την θερμοκρασία της και περίπου μετά από 20 λεπτά ταξιδιού.
Για παράδειγμα ανέφερε οτι "όταν ξεκίναγα από Καλαμάτα για Μεγαλόπολη περίπου στην περιοχή Τσακώνα ακουγόταν ο θόρυβος της καδένας. Παρόλο που είχε κάνει ανάκληση η Honda Ευρώπης, ο Σαρακάκης δεν είχε κάνει ανάκληση για να αλλαχτούνε οι τεντωτήρες.
Αποφάσισα να δοκιμάσω το Polytron. Την ίδια μέρα ο θόρυβος σταμάτησε εντελώς και δεν ξανακούστηκε μέχρι σήμερα δηλαδή μετά από 1 χρόνο στον οποίο έχω διανύσει 6.000 χιλιόμετρα. Όταν χρησιμοποίησα το Polytron η μηχανή είχε 30.000 χιλιόμετρα στο κοντέρ. Θα ξαναβάλω τώρα που θα αλλάξω τα λάδια."

Σχετικά με το Honda JLX που είχε μου είπε ότι το έχει κάνει 120cc (56mm) έχει βάλει Polytron και από τότε έχει κάνει 20.000 χιλιόμετρα. Το δουλεύει συνέχεια πάρα πολύ σκληρά και παρόλα αυτά δεν του έχει ρεγουλάρει ούτε βαλβίδες και δεν έχει μειωθεί στο ελάχιστο η απόδοσή του.

Κώστας Μπιλίσης
Τεχνολόγος Μηχανικός Οχημάτων – Τεχνική Υποστήριξη Polytron.

sapila racing
28/02/2013, 11:34
Αγαπητέ φίλε

Επικοινώνησα με τον ιδιοκτήτη της Varadero XLV 1000 μοντέλο 2005 και μου είπε:
Κατ’ αρχή χτύπαγε ο τεντωτήρας της γλίστρας της καδένας όταν η μηχανή σιγά έπιανε την θερμοκρασία της και περίπου μετά από 20 λεπτά ταξιδιού.
Για παράδειγμα ανέφερε οτι "όταν ξεκίναγα από Καλαμάτα για Μεγαλόπολη περίπου στην περιοχή Τσακώνα ακουγόταν ο θόρυβος της καδένας. Παρόλο που είχε κάνει ανάκληση η Honda Ευρώπης, ο Σαρακάκης δεν είχε κάνει ανάκληση για να αλλαχτούνε οι τεντωτήρες.
Αποφάσισα να δοκιμάσω το Polytron. Την ίδια μέρα ο θόρυβος σταμάτησε εντελώς και δεν ξανακούστηκε μέχρι σήμερα δηλαδή μετά από 1 χρόνο στον οποίο έχω διανύσει 6.000 χιλιόμετρα. Όταν χρησιμοποίησα το Polytron η μηχανή είχε 30.000 χιλιόμετρα στο κοντέρ. Θα ξαναβάλω τώρα που θα αλλάξω τα λάδια."

Σχετικά με το Honda JLX που είχε μου είπε ότι το έχει κάνει 120cc (56mm) έχει βάλει Polytron και από τότε έχει κάνει 20.000 χιλιόμετρα. Το δουλεύει συνέχεια πάρα πολύ σκληρά και παρόλα αυτά δεν του έχει ρεγουλάρει ούτε βαλβίδες και δεν έχει μειωθεί στο ελάχιστο η απόδοσή του.

Κώστας Μπιλίσης
Τεχνολόγος Μηχανικός Οχημάτων – Τεχνική Υποστήριξη Polytron.


Ισως απλά δεν ακούγεται πλέον, αλλά το να 'φτιαχτεί΄ από μονος του ενας τεντωτηρας με πρόβλημα επειδή έβαλε το προιόν σας αποκλείεται.

Οταν ρώτησα παραπάνω σε ποιούς κινητήρες έχουν γίνει δοκιμές του Polytron και βασει ποιών διεθνών standard, δεν εννούσα την προσωπική γνώμη του ιδιοκτήτη Varadero απο την Καλαμάτα και του ιδιοκτήτη παπιου GLX.
Νομίζω οτι αυτο είναι σαφές, και απάντηση δεν βλέπω.

OldMan
28/02/2013, 12:35
σταμάτησε τις τριβές του κινητήρα του...
αυξάνει θεαματικά την αντοχή μετάλλων στην τριβή..
Κώστας Μπιλίσης
Τεχνολόγος Μηχανικός Οχημάτων - Τεχνική υποστήριξη Polytron
Αγαπητέ κ Μπιλίση..
Θα ήθελα να μου γνωρίσετε τον καθηγητή σας στην Αντοχή Υλικών ο οποίος εφηύρε τους παραπάνω δόκιμους μηχανολογικά όρους..
Αντώνης Διακάκης
Κοπρόσκυλο Επί Πτυχίω - Οικονομική Υποστήριξη Τσέπης

vaska
28/02/2013, 12:40
Αγαπητέ κ Μπιλίση..
Θα ήθελα να μου γνωρίσετε τον καθηγητή σας στην Αντοχή Υλικών ο οποίος εφηύρε τους παραπάνω δόκιμους μηχανολογικά όρους..
Αντώνης Διακάκης
Κοπρόσκυλο Επί Πτυχίω - Οικονομική Υποστήριξη Τσέπης


Ωχ άρχισαν τα όργανα!

OldMan
28/02/2013, 12:58
Ωχ άρχισαν τα όργανα!
Δεν είναι θέμα οργάνων Billy..

Όταν κάποιος υπογράφει χρησιμοποιώντας την ιδιότητά του για να προσδώσει "εγκυρότητα" στα λεγόμενά του, καλά θα κάνει να προσέχει ΚΑΙ τι γράφει και ΠΩΣ τα γράφει..


Υ.Γ.
Μέχρι τώρα, το μόνο που έχει ακουστεί είναι ότι το εν λόγω θαυματουργό υλικό "δεν δημιουργεί μεμβράνη"...
Ο Άρης, πολύ σωστά αλλά μάταια - κατά την γνώμη μου - εξετάζει το τεχνικώς ορθόν του πράγματος..
Εγώ προσπαθώ να καταλάβω το ίδιο το "πράγμα"...

vaska
28/02/2013, 13:03
Δεν είναι θέμα οργάνων Billy..

Όταν κάποιος υπογράφει χρησιμοποιώντας την ιδιότητά του για να προσδώσει "εγκυρότητα" στα λεγόμενά του, καλά θα κάνει να προσέχει ΚΑΙ τι γράφει και ΠΩΣ τα γράφει..


Υ.Γ.
Μέχρι τώρα, το μόνο που έχει ακουστεί είναι ότι το εν λόγω θαυματουργό υλικό "δεν δημιουργεί μεμβράνη"...
Ο Άρης, πολύ σωστά αλλά μάταια - κατά την γνώμη μου - εξετάζει το τεχνικώς ορθόν του πράγματος..
Εγώ προσπαθώ να καταλάβω το ίδιο το "πράγμα"...

Το καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα. Αυτός είναι και ο λόγος που αφού δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις προτιμάω ν' ακούω. Γενικότερα μιλώντας, δεν έχω ακούσει τπτ θετικό από σοβαρούς γνώστες γι' αυτά τα μαγικά ματζούνια.

sniper
28/02/2013, 13:06
Το καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα. Αυτός είναι και ο λόγος που αφού δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις προτιμάω ν' ακούω. Γενικότερα μιλώντας, δεν έχω ακούσει τπτ θετικό από σοβαρούς γνώστες γι' αυτά τα μαγικά ματζούνια.

Aν δεν εχεις γνώσεις, πως εκφράζεις άποψη;

:smokin:

OldMan
28/02/2013, 13:08
Aν δεν εχεις γνώσεις, πως εκφράζεις άποψη;
:smokin:
Έχει όμως κωλοτρυπίδα..
(και ικανού διαμετρήματος, θα πρόσθετα..);)

sniper
28/02/2013, 13:10
Έχει όμως κωλοτρυπίδα..
(και ικανού διαμετρήματος, θα πρόσθετα..);)

καλώς...

vaska
28/02/2013, 13:13
καλώς...

Σε κάλυψε ο απουπάνου έτσι???

sniper
28/02/2013, 13:15
Σε κάλυψε ο απουπάνου έτσι???

Δεν έχω γνώση επί του συγκεκριμένου. Έχω από το άλλο όμως αλλά το φυλάω για το τέλος.

motomaniac
28/02/2013, 15:41
χαχχαχαχαα αμα θελετε ασμπαστους κινητηρες εχετε απλα την επιλογη που αρχιζει απο Η... ουτε ζωμοι ουτε βοτανα..
Δημητριος μοτομανιακος
μηχανολογος μηχανικος τε.

sniper
28/02/2013, 15:43
χαχχαχαχαα αμα θελετε ασμπαστους κινητηρες εχετε απλα την επιλογη που αρχιζει απο Η... ...

Husqvarna?

motomaniac
28/02/2013, 15:45
χαχαχαχαχα οχι husaberg... aχαχαχαχαχα ξεχασα να γραψω επιλογη γιαπωνεζας..

bilcon
28/02/2013, 21:22
Αγαπητέ κ Μπιλίση..
Θα ήθελα να μου γνωρίσετε τον καθηγητή σας στην Αντοχή Υλικών ο οποίος εφηύρε τους παραπάνω δόκιμους μηχανολογικά όρους..
Αντώνης Διακάκης
Κοπρόσκυλο Επί Πτυχίω - Οικονομική Υποστήριξη Τσέπης

Για να δοκιμάσουμε ένα μέταλλο στην τριβή, εξασκούμε κάποια πίεση στην επιφάνειά του αυξανόμενη και έτσι βρίσκουμε το όριο όπου η επιφάνειά του δεν αντέχει άλλο και αρχίζει να φθείρεται.
Τώρα σε ποιά πίεση το κάθε μέταλλο αρχίζει να φθείρεται εξαρτάται από την ποιότητα της επιφανείας του δηλαδή την τραχύτητά της και την σκληρότητά της.
Οι επιφάνειες των μετάλλων λειαίνονται άριστα και σκληραίνονται με μεταλλουργική κατεργασία (βαφή) για να γίνουν τα μέταλλα πολύ πιο ανθεκτικά στις πιέσεις που θα προσπαθήσουν να τα φθείρουν.
Τώρα για ένα μέταλλο που αρχίζει να φθείρεται σε μεγαλύτερη πίεση από ένα άλλο μέταλλο (που φθείρεται σε μικρότερη πίεση) πιστεύω οτι μπορώ να πώ ότι το ένα μέταλλο έχει μεγαλύτερη αντοχή στην τριβή από το άλλο.
Όταν τώρα το ίδιο μέταλλο καταφέρνει να αυξήσει την αντοχή του σε πολύ μεγαλύτερες πιέσεις που θα προσπαθήσουν να το φθείρουν τότε μπορώ να πω οτι στο μέταλλο αυτό αυξήθηκε θεαματικά η αντοχή του στην τριβή.
Όμως όπως και να έχει ήμουνα άριστος στην αντοχή των υλικών και κακός στην έκθεση και τις εξυπνάδες. Το Polytron δεν είναι ούτε μαγικό, ούτε μαντζούνι, ούτε καταργεί τον μηχανικό. Η δουλειά του είναι να δώσει μέσω της ιδιαίτερης τεχνολγίας που διαθέτει στο μέταλλο μια καθαρή, λαμπερή και πολύ πιο ποιοτική επιφάνεια για να γίνει πιο αποδοτική και πιο ασφαλής η κίνηση του μηχανισμού που λιπαίνει.

toyar
28/02/2013, 21:44
εγω αν εφτιαχνα ενα τοσο αποδεδειγμενα γαματο προθετο θα κοιταγα να το πουλησω χρυσο σε μεγαλη εταιρια λιπαντικων και να εισπρατω ποσοστα και οχι να παλευω να το πουλησω μπουκαλακι μπουκαλακι

Ichigo
28/02/2013, 22:11
Και πάνω που έψαχνα on-line διαλέξεις στην "τριβολογία" να και το παρών thread... :D

SVX
28/02/2013, 22:12
εγω αν εφτιαχνα ενα τοσο αποδεδειγμενα γαματο προθετο θα κοιταγα να το πουλησω χρυσο σε μεγαλη εταιρια λιπαντικων και να εισπρατω ποσοστα και οχι να παλευω να το πουλησω μπουκαλακι μπουκαλακι

κοντρα στο κατεστημενο!

μπουνια στα @@ των πολυεθνικων!

power to the people συντροφε!!!!!!

GiannisBlessed
01/03/2013, 00:30
Για να δοκιμάσουμε ένα μέταλλο στην τριβή, εξασκούμε κάποια πίεση στην επιφάνειά του αυξανόμενη και έτσι βρίσκουμε το όριο όπου η επιφάνειά του δεν αντέχει άλλο και αρχίζει να φθείρεται.
Τώρα σε ποιά πίεση το κάθε μέταλλο αρχίζει να φθείρεται εξαρτάται από την ποιότητα της επιφανείας του δηλαδή την τραχύτητά της και την σκληρότητά της.
Οι επιφάνειες των μετάλλων λειαίνονται άριστα και σκληραίνονται με μεταλλουργική κατεργασία (βαφή) για να γίνουν τα μέταλλα πολύ πιο ανθεκτικά στις πιέσεις που θα προσπαθήσουν να τα φθείρουν.
Τώρα για ένα μέταλλο που αρχίζει να φθείρεται σε μεγαλύτερη πίεση από ένα άλλο μέταλλο (που φθείρεται σε μικρότερη πίεση) πιστεύω οτι μπορώ να πώ ότι το ένα μέταλλο έχει μεγαλύτερη αντοχή στην τριβή από το άλλο.
Όταν τώρα το ίδιο μέταλλο καταφέρνει να αυξήσει την αντοχή του σε πολύ μεγαλύτερες πιέσεις που θα προσπαθήσουν να το φθείρουν τότε μπορώ να πω οτι στο μέταλλο αυτό αυξήθηκε θεαματικά η αντοχή του στην τριβή.
Όμως όπως και να έχει ήμουνα άριστος στην αντοχή των υλικών και κακός στην έκθεση και τις εξυπνάδες. Το Polytron δεν είναι ούτε μαγικό, ούτε μαντζούνι, ούτε καταργεί τον μηχανικό. Η δουλειά του είναι να δώσει μέσω της ιδιαίτερης τεχνολγίας που διαθέτει στο μέταλλο μια καθαρή, λαμπερή και πολύ πιο ποιοτική επιφάνεια για να γίνει πιο αποδοτική και πιο ασφαλής η κίνηση του μηχανισμού που λιπαίνει.


το αντικειμενο που εξασκει πιεση πανω στο μεταλο τι ειναι?
η σκετη πιεση φθιρει μεσω τριβης ενα μεταλλο?
μαλλον εννοεις κινουμενες τριβομενες επιφανειες.
εγω απο οσο καταλαβαινω ενα μεταλλο που το τριβεις με οτιδοιποτε(ακομα και με το χερι) φθειρεται.
ελαχιστα αλλα καποιες στιβαδες μοριων λογικα την κανουν.
πως ειναι οταν τριβεις το τυρι...
οσο λιγη δυναμη και να βαλεις ολο και κατι θα τριβεται.ακομα και αν χρειαστει μια δεκαετια να τριψεις 200γρ τυριου.

καλα ολα αυτα περι τριβης το μονο προβλημα ειναι οτι σε ενα μοτερ τιποτα δεν τριβεται.ιδανικα ολα σερφαρουν σε μια φλιδα λαδιου.
οι συνθηκες (τριβης) που περιγραφονται σε αυτο το τεστ ειναι κατι που δεν συμβαινει μεσα σε ενα μοτερ νορμαλ γεματο λαδι της προκοπης.
ενα μοτερ δλδ σαν ολα αυτα που βλεπουμε καθημερινα να κινουν τα διαφορα οχηματα γυρω μας καθε μερα.
η μονη περιπτωση που ισως υπαρχει μεταλλο με μεταλλο επαφη (εκτος απο καποια σοβαρη βλαβη με το συστημα λυπανσης ή ελειψη λαδιου) ειναι η εκκινηση μετα απο πολυ καιρο ακινησιας που το λαδι εχει φυγει απο τις επιφανιες και εχει κατεβει στο καρτερ.
η σε καποια ασχημη στιγμη που το λαδι θα ειναι πολυ καιρο μεσα στο μοτερ σε πολυ υψηλη θερμοκρασια και ισως κατω απο μεγαλες πιεσεις το φιλμ δεν αντεξει και εκτοπιστει.
για αυτες τις στιγμες απο οσο ξερω πολλα σοβαρα λαδακια εχουν μεσα προσθετα που προστατευουν για λιγα δευτερολεπτα τις επιφανειες.

αυτο με την καθαρη, λαμπερη και ποιοτικη επιφανεια μου κανει πιο πολυ για καθαριστικο πιατων παρα για τις επιθυμητες ιδιοτητες ενως λιπαντικου.
καθαρο ειναι ενα μοτερ που ο χρηστης του αλλαζει τα λαδια οταν πρεπει.εκεινα μεσα εχουν προσθετα που το καθαριζουν και το κρατανε τελειο.
φαινομενα τυπου sludge βλεπεις συνηθως σε κατι αμαξια που τα εχουν κατι θειτσες και αλλαζουν τα λαδια του αυτοκινητου τους...εμ?ποτε...

το λαμπερη...ειπαμε πιατα.

ποιοτικη?
νομιζω οτι οι ανοχες και η ποιοτητα(υφη) που δινει η καθε εταιρια στις επιφανειες μεσα σε εναν κινητηρα ειναι αρκετη(για να μην πω η σωστη) για αυτο που εχουν σχεδιαστει να κανουν,να κρατουν ενα φιλμ λαδιου πανω τους.
συγκεκριμενα τα τοιχοματα του κυλινδρου δεν πρεπει να ειναι λεια σε καμια περιπτωση καθως δεν μπορουν να συγκρατησουν πανω τους το πολυτιμο φιλμ λαδιου στο οποιο υδρολισθενει (μαλλον λαδολισθενει) το ελατηριο του πιστονιου.
αλλαζοντας την επιφανεια αυτην μαλλον κακο θα κανουμε παρα καλο.

θα ηθελα αν δεν ειναι κοπος καποιο αρθρο η κατι για την ιδιαιτερη τεχνολογια αυτη καθως και εναν λογο να το βαλω σε ενα οχημα που του αλλαζω τα λαδια οποτε με οτι και οσο πρεπει και που οταν ανοιγεται δεν υπαρχει σχεδον καθολου φθορα (υποδεικνυοντας οτι δεν υπηρξε μαχη σωμα με σωμα εκει μεσα) και ο κινητηρας ειναι καθαρος σαν καινουριος.

sniper
01/03/2013, 08:30
Για να δοκιμάσουμε ένα μέταλλο στην τριβή, εξασκούμε κάποια πίεση στην επιφάνειά του αυξανόμενη και έτσι βρίσκουμε το όριο όπου η επιφάνειά του δεν αντέχει άλλο και αρχίζει να φθείρεται.
Τώρα σε ποιά πίεση το κάθε μέταλλο αρχίζει να φθείρεται εξαρτάται από την ποιότητα της επιφανείας του δηλαδή την τραχύτητά της και την σκληρότητά της.
Οι επιφάνειες των μετάλλων λειαίνονται άριστα και σκληραίνονται με μεταλλουργική κατεργασία (βαφή) για να γίνουν τα μέταλλα πολύ πιο ανθεκτικά στις πιέσεις που θα προσπαθήσουν να τα φθείρουν.
Τώρα για ένα μέταλλο που αρχίζει να φθείρεται σε μεγαλύτερη πίεση από ένα άλλο μέταλλο (που φθείρεται σε μικρότερη πίεση) πιστεύω οτι μπορώ να πώ ότι το ένα μέταλλο έχει μεγαλύτερη αντοχή στην τριβή από το άλλο.
Όταν τώρα το ίδιο μέταλλο καταφέρνει να αυξήσει την αντοχή του σε πολύ μεγαλύτερες πιέσεις που θα προσπαθήσουν να το φθείρουν τότε μπορώ να πω οτι στο μέταλλο αυτό αυξήθηκε θεαματικά η αντοχή του στην τριβή.
Όμως όπως και να έχει ήμουνα άριστος στην αντοχή των υλικών και κακός στην έκθεση και τις εξυπνάδες. Το Polytron δεν είναι ούτε μαγικό, ούτε μαντζούνι, ούτε καταργεί τον μηχανικό. Η δουλειά του είναι να δώσει μέσω της ιδιαίτερης τεχνολγίας που διαθέτει στο μέταλλο μια καθαρή, λαμπερή και πολύ πιο ποιοτική επιφάνεια για να γίνει πιο αποδοτική και πιο ασφαλής η κίνηση του μηχανισμού που λιπαίνει.

Για να μην το παμε και στην κβαντομηχανική, αν, ΑΝ ρε παιδί μου, βάλει κάποιος το POLYTRON στο καινούργιο του μηχανάκι που το καλύπτει εργοστασιακή εγγύηση και κολλήσει ένα πιστόνι (λέμε τώρα, ακραίο το παράδειγμα) και το πάει στην αντιπροσωπεία του για αλλαγή κινητήρα, κι ανακαλύψει το εργοστάσιο (όπου θα σταλεί το μοτέρ για έλεγχο) ότι εκτός από τα λάδια υπάρχει και το POLYTRON, στο δικαστήριο που θα καταλήξει το θέμα θα μπορέσετε να υποστηρίξετε την άποψή σας σαν εταιρεία ή ο ιδιοκτήτης θα κάθεται και θα κοιτάει το χωρίς μοτέρ του δικυκλο σαν μ@λ@κας;

bilcon
01/03/2013, 09:37
εγω αν εφτιαχνα ενα τοσο αποδεδειγμενα γαματο προθετο θα κοιταγα να το πουλησω χρυσο σε μεγαλη εταιρια λιπαντικων και να εισπρατω ποσοστα και οχι να παλευω να το πουλησω μπουκαλακι μπουκαλακι

Αγαπητέ ….

Η εταιρεία δεν πουλάει την τεχνογνωσία της γιατί δεν την συμφέρει. Πουλάει τα προϊόντα της σε όλο τον κόσμο κερδίζοντας εκατομμύρια δολάρια και όχι μπουκαλάκι, μπουκαλάκι.
Πιστεύει κανείς ότι δεν υπάρχουν εφάμιλλης ποιότητας προϊόντα και ότι το Polytron είναι το μοναδικό στον κόσμο; Εγώ σου λέω ότι υπάρχουν, αλλά είναι ελάχιστα. Πιστεύει κανείς ότι οι μεγάλες εταιρείες λιπαντικών δεν έχουν στο συρτάρι τους μυστικά για να κατασκευάσουν τέτοια υπερ-λιπαντικά; Και βέβαια έχουν και βέβαια κατασκευάζουν για χρήση σε κάποιες ιδιαίτερες εφαρμογές υψηλών απαιτήσεων.
Η τεχνολογία κάνει θαύματα. Ο άνθρωπος έχει κατακτήσει την Σελήνη εδώ και 50 χρόνια, έχει στείλει όχημα τηλεκατευθυνόμενο στον Άρη που στέλνει στους επιστήμονες πληροφορίες για την σύσταση των υλικών που βρίσκονται εκεί, έχει φτιάξει τηλεσκόπια που βλέπουν την τρίχα σε εκατομμύρια έτη φωτός απόσταση από την γη και δεν μπορεί να κατασκευάσει ένα υλικό σαν το Polytron? Ο άνθρωπος μπορεί να κατασκευάσει ότι μπορείς να φανταστείς αλλά και ότι δεν μπορείς.
Γι’ αυτό σου λέω άσε αυτούς που νομίζουν ότι όλα τα πρόσθετα λιπαντικά είναι μύθος και μαντζούνια να νομίζουν ότι είναι έτσι. Απλά η ποιότητα του πρόσθετου και ειδικότερα οι παρενέργειες που μπορεί να φέρει σε κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή θέλουν πάρα πολύ ψάξιμο.

Lioulios
01/03/2013, 10:05
Αγαπητέ φίλε ο γνωστός σου είδε θεαματικά αποτελέσματα, γιατί με το Polytron σταμάτησε τις τριβές του κινητήρα του που βέβαια μείωναν την απόδοση της λειτουργίας του.
Αυτό συνέβη γιατί το πρόσθετο Polytron MTC έχει την ιδιότητα να αυξάνει θεαματικά την αντοχή μετάλλων στην τριβή, τις υψηλές πιέσεις και θερμοκρασίες με την δημιουργία ποιοτικότερων και εξαιρετικά ανθεκτικών στην τριβή επιφανειών.






Γι’ αυτό σου λέω άσε αυτούς που νομίζουν ότι όλα τα πρόσθετα λιπαντικά είναι μύθος και μαντζούνια να νομίζουν ότι είναι έτσι. Απλά η ποιότητα του πρόσθετου και ειδικότερα οι παρενέργειες που μπορεί να φέρει σε κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή θέλουν πάρα πολύ ψάξιμο.


Τί να κάνω τώρα γω ... Να βάλωωω ;;; ή μπορεί να βρεθώ στα καλά καθούμενα "συγκεκριμένη εφαρμογή" και να έχω παρανέργειες ...που να θέλουν πολύ ψάξιμο ... Το λέω γιατί ξεκινάει η καλοκαιρινή περίοδος και πάω για δουλειά . Δεν θα χω χρόνο για ψαξίματα ...


Φαντάσου πως είμαι εν δυνάμη πελάτης σας ... Αλλά η τελευταία σου πρόταση με άφησε με ερωτηματικά . Γνωρίζετε ακριβώς τί γίνεται ή πειραματίζεστε στους κινητήρες του λαού ;

sapila racing
01/03/2013, 10:17
Τί να κάνω τώρα γω ... Να βάλωωω ;;; ή μπορεί να βρεθώ στα καλά καθούμενα "συγκεκριμένη εφαρμογή" και να έχω παρανέργειες ...που να θέλουν πολύ ψάξιμο ... Το λέω γιατί ξεκινάει η καλοκαιρινή περίοδος και πάω για δουλειά . Δεν θα χω χρόνο για ψαξίματα ...


Φαντάσου πως είμαι εν δυνάμη πελάτης σας ... Αλλά η τελευταία σου πρόταση με άφησε με ερωτηματικά . Γνωρίζεται ακριβώς τί γίνεται ή πειραματίζεστε στους κινητήρες του λαού ;

Αν παρω απάντηση στο ερώτημά μου σχετικά με τις δοκιμές του προιόντος, θα απαντηθεί και το δικό σου αυτόματα.
Δεν βλέπω όμως να παίρνω απάντηση..... αλλά δεν περίμενα τίποτα διαφορετικό.

sniper
01/03/2013, 10:20
Αν παρω απάντηση στο ερώτημά μου σχετικά με τις δοκιμές του προιόντος, θα απαντηθεί και το δικό σου αυτόματα.
Δεν βλέπω όμως να παίρνω απάντηση..... αλλά δεν περίμενα τίποτα διαφορετικό.

Περιμένω κι εγώ μια απάντηση για την νομική κάλυψη του συγκεκριμένου προϊόντος, η οποία βέβαια θα υποστηρίζεται από κάποια μελέτη - οπότε θα ικανοποιηθεί και το δικό σου ερώτημα, υποθέτω.

SVX
01/03/2013, 10:29
Περιμένω κι εγώ μια απάντηση για την νομική κάλυψη του συγκεκριμένου προϊόντος, η οποία βέβαια θα υποστηρίζεται από κάποια μελέτη - οπότε θα ικανοποιηθεί και το δικό σου ερώτημα, υποθέτω.

εγω δε περιμενω καμια απαντηση , εφοσον ο Τεχνικος Συμβουλος της εταιρειας δηλωνει οτι μαζι με τις τριβες, μειωνεται και οι επιδοσεις, δε με ενδιαφερει περαιτερω αναλυση ...

Δημοσιεύθηκε αρχικά από bilcon
Αγαπητέ φίλε ο γνωστός σου είδε θεαματικά αποτελέσματα, γιατί με το Polytron σταμάτησε τις τριβές του κινητήρα του που βέβαια μείωναν την απόδοση της λειτουργίας του.

sniper
01/03/2013, 10:31
εγω δε περιμενω καμια απαντηση , εφοσον ο Τεχνικος Συμβουλος της εταιρειας δηλωνει οτι μαζι με τις τριβες, μειωνεται και οι επιδοσεις, δε με ενδιαφερει περαιτερω αναλυση ...

Δημοσιεύθηκε αρχικά από bilcon
Αγαπητέ φίλε ο γνωστός σου είδε θεαματικά αποτελέσματα, γιατί με το Polytron σταμάτησε τις τριβές του κινητήρα του που βέβαια μείωναν την απόδοση της λειτουργίας του.

Μάλλον το αντιθετο λέει.... το βάζεις μέσα, μειώνεις τριβές, αυξάνεις απόδοση....

Οπότε, τώρα αρχίζει το πανηγύρι: Αυξάνεται η απόδοση; Και κατά πόσο της %;


Εν τω μεταξύ, ακόμα περιμένουμε απαντήσεις στα προηγούμενα ερωτήματα.

Cpt. Haddock
01/03/2013, 11:05
εγω δε περιμενω καμια απαντηση , εφοσον ο Τεχνικος Συμβουλος της εταιρειας δηλωνει οτι μαζι με τις τριβες, μειωνεται και οι επιδοσεις, δε με ενδιαφερει περαιτερω αναλυση ...

Αναποδα ρε χάλια :lol:

SVX
01/03/2013, 13:27
Αναποδα ρε χάλια :lol:


Μάλλον το αντιθετο λέει.... το βάζεις μέσα, μειώνεις τριβές, αυξάνεις απόδοση....


:cool::rolleyes::smokin:
post #15

Αγαπητέ φίλε ο γνωστός σου είδε θεαματικά αποτελέσματα, γιατί με το Polytron σταμάτησε τις τριβές του κινητήρα του που βέβαια μείωναν την απόδοση της λειτουργίας του.

sniper
01/03/2013, 13:29
:cool::rolleyes::smokin:
post #15

Ναι... διαβασέ το... δυνατά... να το ακούς... μπορεί το POLYTRON να είναι ή οχι αποτελεσματικό αλλά αυτό που λέει είναι σωστό.

SVX
01/03/2013, 13:33
Ναι... διαβασέ το... δυνατά... να το ακούς... μπορεί το POLYTRON να είναι ή οχι αποτελεσματικό αλλά αυτό που λέει είναι σωστό.

δεν κατε'ω , δεν ειμαι αναγνωρισμενος τεχνικος συμβουλος....

toyar
01/03/2013, 13:43
σωστο προιον ειναι αυτο που οταν βγει στην αγορα εχουν λυθει ολες οι αποριες για τυχον παρενεργειες και εχει αποδειχθει η αποτελεσματικοτητα του
αυτο επιτυγχανεται με σοβαρη ερευνα και (ακριβες) δοκιμες
τα υπολοιπα περι ''τι εχουν ανακαλυψει και δεν το ξερουμε'' ειναι συνομωσιολογια και οχι μηχανολογια

Cpt. Haddock
01/03/2013, 13:46
:cool::rolleyes::smokin:
post #15

Αντε πάλι..

"το Polytron σταματησε τις τριβες του κινητηρα οι οποιες τριβες μειωναν την αποδοση του"

ΝΤαξ' τωρα? :lol:

sniper
01/03/2013, 13:51
Αντε πάλι..

"το Polytron σταματησε τις τριβες του κινητηρα οι οποιες τριβες μειωναν την αποδοση του"

ΝΤαξ' τωρα? :lol:

Τώρα εγώ πάλι ήξερα ότι οι τριβές ανεβάζουν την απόδοση... :kiss:

OldMan
01/03/2013, 15:30
Αν παρω απάντηση στο ερώτημά μου σχετικά με τις δοκιμές του προιόντος, θα απαντηθεί και το δικό σου αυτόματα.
Δεν βλέπω όμως να παίρνω απάντηση..... αλλά δεν περίμενα τίποτα διαφορετικό.
Λοιπόν, ακου να δεις τι έγινε...

Ο μπατζανάκης του αγροφύλακα (αυτουνού με την Φλορέτα..) πήρε ένα κομμάτι μέταλο (μπορεί και 2, θα σε γελάσω..) και το ζούληξε απάν σε κάτι ...
Μετά άρχισε να το ζουλάει όλο και πιο πολύ μεχρι που αυτό (το μέταλο) έπαθε κάτι..
Ξαναμετά πήρε ένα άλλο ίδιο κομμάτι και αφού πρώτα του έριξε μια περασιά από αυτό το ξαδερφάκι του Megatron, άρχισε πάλι να ξαναζουλάει το ίδιο και χειρότερα...
Αφού ξεκωλιάστηκε στο ζούληγμα, σταμάτησε για τσιγάρο και είδε ότι το δευτερο κομμάτι ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση από το πρώτο...
Επειδή ήταν και λίγο αλαφροϊσκιωτος (αλλιώς δεν θα τον βάζαν να ζουλάει πράγματα χωρίς να του φταίνε σε κάτι..), δεν τον έκοψε ότι μπορεί - λέω, μπορεί - απλά να είχε κουραστεί από το πρώτο ζούληγμα και το δεύτερο του φάνηκε πιο ξεκωλοτικό, αλλά στην πράξη @@ μάντολες ζουλούσε...
Είχε αφήσει και τα ζα απότιστα και δεν πρόλαβε να συμπληρώσει το πρωτόκολο δοκιμών ..

Πες μΕ τι δεν καταλαβαίνεις...

motomaniac
01/03/2013, 15:35
λειπει ο rein. αυτο καταλαβα εγω.

chr1s_86
01/03/2013, 16:08
Αγαπητέ φίλε

Επικοινώνησα με τον ιδιοκτήτη της Varadero XLV 1000 μοντέλο 2005 και μου είπε:
Κατ’ αρχή χτύπαγε ο τεντωτήρας της γλίστρας της καδένας όταν η μηχανή σιγά έπιανε την θερμοκρασία της και περίπου μετά από 20 λεπτά ταξιδιού.
Για παράδειγμα ανέφερε οτι "όταν ξεκίναγα από Καλαμάτα για Μεγαλόπολη περίπου στην περιοχή Τσακώνα ακουγόταν ο θόρυβος της καδένας. Παρόλο που είχε κάνει ανάκληση η Honda Ευρώπης, ο Σαρακάκης δεν είχε κάνει ανάκληση για να αλλαχτούνε οι τεντωτήρες.
Αποφάσισα να δοκιμάσω το Polytron. Την ίδια μέρα ο θόρυβος σταμάτησε εντελώς και δεν ξανακούστηκε μέχρι σήμερα δηλαδή μετά από 1 χρόνο στον οποίο έχω διανύσει 6.000 χιλιόμετρα. Όταν χρησιμοποίησα το Polytron η μηχανή είχε 30.000 χιλιόμετρα στο κοντέρ. Θα ξαναβάλω τώρα που θα αλλάξω τα λάδια."

Σχετικά με το Honda JLX που είχε μου είπε ότι το έχει κάνει 120cc (56mm) έχει βάλει Polytron και από τότε έχει κάνει 20.000 χιλιόμετρα. Το δουλεύει συνέχεια πάρα πολύ σκληρά και παρόλα αυτά δεν του έχει ρεγουλάρει ούτε βαλβίδες και δεν έχει μειωθεί στο ελάχιστο η απόδοσή του.

Κώστας Μπιλίσης
Τεχνολόγος Μηχανικός Οχημάτων – Τεχνική Υποστήριξη Polytron.



Δηλαδή τα εντυπωσιακά αποτελέσματα είναι ότι δεν ακούγεται πια η καδένα στην Τσακώνα ε;

Μ'αρέσει που ρωτάω και στα σοβαρά :rolleyes:.... να σου πω, κανα μαγνητάκι για μείωση κατανάλωσης έχετε; :wave2:

vaska
01/03/2013, 16:29
λειπει ο rein. αυτο καταλαβα εγω.

Επισημάνθηκε στην αρχή, αλλά ευτυχώς υπάρχει ακόμα ο παλιάνθρωπας.
;)

bilcon
01/03/2013, 19:27
Τί να κάνω τώρα γω ... Να βάλωωω ;;; ή μπορεί να βρεθώ στα καλά καθούμενα "συγκεκριμένη εφαρμογή" και να έχω παρανέργειες ...που να θέλουν πολύ ψάξιμο ... Το λέω γιατί ξεκινάει η καλοκαιρινή περίοδος και πάω για δουλειά . Δεν θα χω χρόνο για ψαξίματα ...


Φαντάσου πως είμαι εν δυνάμη πελάτης σας ... Αλλά η τελευταία σου πρόταση με άφησε με ερωτηματικά . Γνωρίζετε ακριβώς τί γίνεται ή πειραματίζεστε στους κινητήρες του λαού ;

Αγαπητέ Lioulios

Ο σκόπός του Polytron:

Nα ελαχιστοποιήσει την τριβή στον κινητήρα (ισχύει και για κιβώτια ταχυτήτων).
Nα κάνουμε πιο οικονομική και αποδοτική την λειτουργία του.
Nα μειώσει τις απαιτήσεις συντήρησής του.
Nα εγγυηθεί μια πιο ασφαλή λειτουργία του σε ακραίες συνθήκες λειτουργίας
Δυστυχώς το Polytron δεν έχει χρησιμοποιηθεί ευρέως σε κινητήρες μοτοσυκλετών στην Ελλάδα και δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία, σε αντίθεση με αυτοκίνητα και μηχανήματα.

Σας γράφω όμως τις πιθανές παρενέργειες χρήσης του προϊόντος.

Πιθανή παρενέργεια του Polytron:
Μόνο στις μοτοσυκλέτες με πολύδισκο υγρό συμπλέκτη υπάρχει πιθανότητα να πατινάρει.
Δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε καινούργιους κινητήρες με 0 χιλιόμετρα. Το Polytron ειναι ισχυρό αντιτριβικό. Πρέπει να στρώσει ο κινητήρας και μετά να χρησιμοποιηθεί.
Δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε κινητήρες μετά από γενική επισκευή. Πρέπει να προηγηθεί στρώσιμο του κινητήρα και μετά να χρησιμοποιηθεί.
Δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε πολύ παλιούς και φθαρμένους κινητήρες όπου ο κύλινδρος μπορεί να έχει γίνει οβάλ. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει πιθανότητα να ανέβει η κατανάλωση του λαδιού γιατί το Polytron θα καθαρίσει εντελώς τον κινητήρα και το λάδι θα περνάει πιο εύκολα στον θάλαμο καύσης, αφού τα ελατήρια θα είναι εντελώς εξασθενημένα και ο κύλινδρος παραμορφομένος.

Η ιστιοσελίδα της Polytron θα ανανεωθεί και θα δημιουργήσει περιεχόμενο στο οποίο θα απαντά στα ερωτήματα και απορίες των αναγνωστών της με βάση την ιδιαιτερότητα του προϊόντων της και την εμπειρία των πελατών της. Εδώ δε μπορούν να απαντηθούν οι ερωτήσεις.

Polytron

nikos_abel
01/03/2013, 20:35
λειπει ο rein. αυτο καταλαβα εγω.

+582

vaska
01/03/2013, 21:23
Αγαπητέ Lioulios

..........

Η ιστιοσελίδα της Polytron θα ανανεωθεί και θα δημιουργήσει περιεχόμενο στο οποίο θα απαντά στα ερωτήματα και απορίες των αναγνωστών της με βάση την ιδιαιτερότητα του προϊόντων της και την εμπειρία των πελατών της. Εδώ δε μπορούν να απαντηθούν οι ερωτήσεις.

Polytron


?????

harris_x
01/03/2013, 21:48
Για να μην το παμε και στην κβαντομηχανική, αν, ΑΝ ρε παιδί μου, βάλει κάποιος το POLYTRON στο καινούργιο του μηχανάκι που το καλύπτει εργοστασιακή εγγύηση και κολλήσει ένα πιστόνι (λέμε τώρα, ακραίο το παράδειγμα) και το πάει στην αντιπροσωπεία του για αλλαγή κινητήρα, κι ανακαλύψει το εργοστάσιο (όπου θα σταλεί το μοτέρ για έλεγχο) ότι εκτός από τα λάδια υπάρχει και το POLYTRON, στο δικαστήριο που θα καταλήξει το θέμα θα μπορέσετε να υποστηρίξετε την άποψή σας σαν εταιρεία ή ο ιδιοκτήτης θα κάθεται και θα κοιτάει το χωρίς μοτέρ του δικυκλο σαν μ@λ@κας;
κοίτα, επειδή η οποιαδήποτε εταιρία που προδιαγράφει λάδια για τους κινητήρες της δεν πρόκειται να καλύψει ούτε cent έτσι και βρει λιπαντικό που δεν καλύπτει τις προδιαγραφές η ακόμα χειρότερα κάποιο πρόσθετο, η απάντηση που πρέπει να μας δώσει ο αγαπητός bilcon είναι, αν η εταιρία που κερδίζει εκατομμύρια από τις πωλήσεις του θαυματουργού αυτού προϊόντος θα καλύψει την αντικατάσταση του κινητήρα.

harris_x
01/03/2013, 21:48
?????
τι απορείς?
μπορεί να έχει και κατάρτι.
για επιπλέον πληροφορίες, απευθύνσου στον ζαμπλουτο καπετάνιο μας.

sniper
01/03/2013, 21:58
κοίτα, επειδή η οποιαδήποτε εταιρία που προδιαγράφει λάδια για τους κινητήρες της δεν πρόκειται να καλύψει ούτε cent έτσι και βρει λιπαντικό που δεν καλύπτει τις προδιαγραφές η ακόμα χειρότερα κάποιο πρόσθετο, η απάντηση που πρέπει να μας δώσει ο αγαπητός bilcon είναι, αν η εταιρία που κερδίζει εκατομμύρια από τις πωλήσεις του θαυματουργού αυτού προϊόντος θα καλύψει την αντικατάσταση του κινητήρα.

Mα αυτή είναι η απορία μου και περιμένω μία απάντηση.

vaska
01/03/2013, 22:44
Σοβαρευτείτε ρε σεις, τέτοιες ιστορίες για θαυματουργά ματζούνια έχουμε ακούσει και θ' ακούσουμε μπόλικες. Ματζούνια που υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια, από μείωση τριβών και κατ' επέκταση αύξηση ιπποδύναμης, οπότε και οικονομία στο καύσιμο, μικρότερες θερμοκρασίες αλλά και καθαρότερο κινητήρα και μακροβιότερο κλπ κλπ κλπ. Όταν γίνει η άσχημη όμως κανείς εκ των κατασκευαστών των μαγικών ζουμιών δεν θ' αναλάβει να βγάλει το φίδι από την τρύπα πόσο μάλλον ν' αποζημιώσει την όποια αβαρία και θα βρεθούν χίλιες δικαιολογίες για ν' αποποιηθούν (οι κατασκευαστές των ματζουνιών) των όποιων ευθυνών.

Τι περιμένετε δλδ να γράψει ο τοπικός έμπορος - αντιπρόσωπος - ότι θέλετε βάλτε???

Ότι καταπότι βάζουμε στα μηχανάκια μας εκτός των συνηστώμενων από τον κατασκευαστή το βάζουμε με δικό μας ρίσκο.

Όλα αυτού του είδους τα βελτιωτικά - αντιτριβικά, διαφημίζουν ότι έχουν άπειρες ώρες εργαστηριακών δοκιμών, ενδύονται έναν επιστημονικοφανή μανδύα με διάφορους "επιστημονικούς" όρους και βαρύγδουπες εκφράσεις με νούμερα μετρήσεων και βγαίνουν στην αγορά να προσελκύσουν αγοραστές.

Άποψη ενός απλού χρήστη διαφόρων οχημάτων που δεν είναι μηχανικός, μηχανολόγος αλλά ούτε έχει και ιδιαίτερες γνώσεις μηχανολογίας, διαθέτει όμως κοινή λογική και είναι λίγο καχύποπτος.

chr1s_86
02/03/2013, 03:10
Όλα αυτού του είδους τα βελτιωτικά - αντιτριβικά, διαφημίζουν ότι έχουν άπειρες ώρες εργαστηριακών δοκιμών, ενδύονται έναν επιστημονικοφανή μανδύα με διάφορους "επιστημονικούς" όρους και βαρύγδουπες εκφράσεις με νούμερα μετρήσεων και βγαίνουν στην αγορά να προσελκύσουν αγοραστές.


Αυτό._

:a013:

Drake Ramore
02/03/2013, 09:43
Δεν ξέρω τι λέτε όλοι εσείς αλλά είστε άπιστοι Θωμάδες!
Το ίδιο δύσπιστοι ήταν οι φίλοι μου με μια δική μου πατέντα...
Χάλασα 6 παλιά ηχεία και πήρα τους μαγνήτες και τους κότσαρα πάνω στο ντεπόζιτο. Ε απο τότε ρε παιδιά έχω μείωση της κατανάλωσης 91% και αύξηση των επιδόσεων κατα 79%! Πιστοποιημένα! Τα έστησα με Hayabusa και του έφυγα 3 κολώνες με το τρανσαλπ! Πήγε και το πούλησε μετά! Αστε που έφτασα Αλξανδρούπολή με ένα ντεπόζιτο!
Εχω και αποδείξεις! Μια φωτογραφία στην Αλεξανδρούπολή με το μηχανακι και τα μαγνητάκια πάνω στο ντεπόζιτο.:cool:

Όποιος δεν με πιστεύει έχω βιντεάκι στο youtube που δουλεύει ο κινητήρας για 29 ώρες συνεχόμενες με ένα ντεπόζιτο. Το έχω βάλει στο γρήγορο όμως και τελειώνει στα 9 λεπτά επειδή το youtube δεν αφήνει video 29 ωρών...:mad:

Τώρα θα το πατεντάρω. Ψάχνω όνομα για το προιόν. Πως σας φαίνεται το MAGNETRON;

:a014:

stefanos
02/03/2013, 10:40
Γιατί ρε παλικάρια ποιό λάδι από αυτά που βάζεται έχει προδιαγραφές σύμφωνες με αυτές του κατασκευαστή?
Εκτός εάν θεωρείται ότι η δήλωση των εταιρειών ότι καλύπτει τις προδιαγραφές της api μας καλύπτει.
Ουσιαστικά τα μοτολάδια είναι χωρίς πιστοποίηση από επίσημο οργανισμό.

AristidisZ
02/03/2013, 10:48
Τώρα θα το πατεντάρω. Ψάχνω όνομα για το προιόν. Πως σας φαίνεται το MAGNETRON;

:a014:

Θα σου πρότεινα το μαλακομαγνήτης

Drake Ramore
02/03/2013, 10:51
Τα λάδια έχουν προδιαγραφές κατα jaso και κατα api.
Απο την στιγμή που ο κατασκευαστής λέει οτι η τάδε μηχανή θέλει πχ Jaso MA και SG τότε οποιοδήποτε επώνυμο λάδι με αυτές τις προδιαγραφές καλύπτει τον κατασκευαστή.
Μπορεί σε μια εταιρία το ιξώδες 15-50 να είναι διαφορετικό από μιας άλλης εταιρίας με τα ίδια νούμερα, αλλά όλα πιάνουν το minimum των προδιαγραφών.

Δεν είδα ποτέ κάποιον κατασκευαστή να λέει βάλτε Motokote ή Polytron ή όποιο άλλο. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

Drake Ramore
02/03/2013, 10:53
Θα σου πρότεινα το μαλακομαγνήτης

:lol::lol::lol::lol::lol:

stefanos
02/03/2013, 12:09
Τα λάδια έχουν προδιαγραφές κατα jaso και κατα api.
Απο την στιγμή που ο κατασκευαστής λέει οτι η τάδε μηχανή θέλει πχ Jaso MA και SG τότε οποιοδήποτε επώνυμο λάδι με αυτές τις προδιαγραφές καλύπτει τον κατασκευαστή.


Ποιό όμως είναι αυτό το επώνυμο λάδι που έχει πιστοποιητικό SG που θα το πάς σε δικαστήριο?
Κανένα.
Πώς καλύπτεται λοιπόν ο κατασκευαστής?

bilcon
02/03/2013, 18:54
[QUOTE=bilcon;2293387]Αγαπητέ Lioulios

Ο σκόπός του Polytron:

Nα ελαχιστοποιήσει την τριβή στον κινητήρα (ισχύει και για κιβώτια ταχυτήτων).
Nα κάνουμε πιο οικονομική και αποδοτική την λειτουργία του.
Nα μειώσει τις απαιτήσεις συντήρησής του.
Nα εγγυηθεί μια πιο ασφαλή λειτουργία του σε ακραίες συνθήκες λειτουργίας
Δυστυχώς το Polytron δεν έχει χρησιμοποιηθεί ευρέως σε κινητήρες μοτοσυκλετών στην Ελλάδα και δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία, σε αντίθεση με αυτοκίνητα και μηχανήματα.

Σας γράφω όμως τις πιθανές παρενέργειες χρήσης του προϊόντος.

Πιθανή παρενέργεια του Polytron:
Μόνο στις μοτοσυκλέτες με πολύδισκο υγρό συμπλέκτη υπάρχει πιθανότητα να πατινάρει.
Δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε καινούργιους κινητήρες με 0 χιλιόμετρα. Το Polytron ειναι ισχυρό αντιτριβικό. Πρέπει να στρώσει ο κινητήρας και μετά να χρησιμοποιηθεί.
Δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε κινητήρες μετά από γενική επισκευή. Πρέπει να προηγηθεί στρώσιμο του κινητήρα και μετά να χρησιμοποιηθεί.
Δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε πολύ παλιούς και φθαρμένους κινητήρες όπου ο κύλινδρος μπορεί να έχει γίνει οβάλ. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει πιθανότητα να ανέβει η κατανάλωση του λαδιού γιατί το Polytron θα καθαρίσει εντελώς τον κινητήρα και το λάδι θα περνάει πιο εύκολα στον θάλαμο καύσης, αφού τα ελατήρια θα είναι εντελώς εξασθενημένα και ο κύλινδρος παραμορφομένος.

Η ιστιοσελίδα της Polytron θα ανανεωθεί και θα δημιουργήσει περιεχόμενο στο οποίο θα απαντά στα ερωτήματα και απορίες των αναγνωστών της με βάση την ιδιαιτερότητα του προϊόντων της και την εμπειρία των πελατών της. Εδώ δε μπορούν να απαντηθούν οι ερωτήσεις.


Αγαπητέ Lioulios

Δηλαδή ένα προϊόν που βρίσκει εφαρμογή σε όλους τους κινητήρες οχημάτων δεν μπορώ να στο συνηστήσω για την μοτοσυκλέτα σου γιατί φοβάμαι μην πατινάρει ο συμπλέκτης σου εάν είναι υγρός πολύδισκος. Όσοι το έβαλαν το έκαναν γιατί το πρώτα το είχαν δοκιμάσει στον κινητήρα του αυτοκινήτου τους και αφού τους άρεσε θέλησαν να το δοκιμάσουν και στην μοτοσυκλέτα τους και παρά τις αντιρρήσεις μου. Σε όσους υπήρξε πρόβλημα άδειασαν τα λάδια με νέα χωρίς Polytron και το πρόβλημα πατιναρίσματος διορθώθηκε. Ψάχνω το θέμα για τους μηχανόβιους για να δω τελικά γιατι σε μερικούς συμπλέκτες υπάρχει πρόβλημα και σε άλλους όχι. Ίσως να εξαρτάται από το υλικό τριβής του δίσκων του συμλέκτη αν είναι μεταλλικά ή όχι θα δούμε, το ψάχνω πάντως.
Σκέφτομαι να φτιάξω μια λίστα με μοτοσυκλέτες που δούλεψε το Polytron χωρίς πρόβλημα

bilcon
02/03/2013, 19:07
Ισως απλά δεν ακούγεται πλέον, αλλά το να 'φτιαχτεί΄ από μονος του ενας τεντωτηρας με πρόβλημα επειδή έβαλε το προιόν σας αποκλείεται.

Οταν ρώτησα παραπάνω σε ποιούς κινητήρες έχουν γίνει δοκιμές του Polytron και βασει ποιών διεθνών standard, δεν εννούσα την προσωπική γνώμη του ιδιοκτήτη Varadero απο την Καλαμάτα και του ιδιοκτήτη παπιου GLX.
Νομίζω οτι αυτο είναι σαφές, και απάντηση δεν βλέπω.

Δεν έχουν γίνει δοκιμές σε κινητήρες μοτοσυκλετών από όσο γνωρίζω.
Ούτως η άλλως δεν το συστήνω γιατί σε κάποιες πατινάρει ο συμπλέκτης.
Σε όσες δεν πατινάρει δουλεύει καλά.
Έχουν γίνει δοκιμές σε αγωνιστικούς κινητήρες και σε κινητήρες βαρέων οχημάτων και σου λέω οτι το Polytron είναι έξοχο για να μην πω μοναδικό προϊόν.
Ο τεντωτήρας δεν φτιάχτηκε μόνος του. Ο τύπος που μου το ανέφερε είναι μηχανικός και δεν είχε κανένα λόγο να μου πει ψέματα.
Και να θυμάσαι αγαπητέ φίλε τα πάντα σε αυτή την ζωή είναι πιθανά.! Να οδηγείς με προσοχή.

Κώστας

bilcon
02/03/2013, 19:16
Μηπως δεν σας εχουν ενημερώσει πλήρως?
Εδώ http://www.oilforengine.com/faq.php

Αναφέρεται οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και απ ότι καταλαβαίνω είναι ενα απο τα επίσημα site της εταιρείας.

Q: Will Polytron Metal Treatment affect the performance of a wet clutch?
No, Polytron MTC can not and will not cause the clutch to slip or malfunction in any way.

Μηπως να τους ενημερώνατε για τις δοκιμές που έχετε κάνει η να σας ενημέρωναν αυτοί για τα αποτελέσματα των δοκιμών τους?

Προσωπικά πριν χρησιμοποιήσω ενα τέτοιο προιόν στον κινητήρα μου θα ηθελα να ξέρω σε τι συνθήκες έγιναν οι δοκιμές, ποιές δοκιμές έγιναν, σε ποιούς κινητήρες, βασει ποιών διεθνών Standards, και ποιά ήταν τα αποτελέσματα.

Το να λεει ο ένας το ένα και ο άλλος το άλλο για το ίδιο θέμα, δεν νομίζω οτι κάνει καλό στο προιόν σας.


Αγαπητέ φίλε:
Δεν με ενδιαφέρει τι λέει η κάθε εταιρεία. Αν δεν αποκτήσω δική μου άποψη είναι σαν να μην μου είπε τίποτα! Εγώ είμαι πολύ πιο δύσπιστος από όλους εσάς. Δεν μπορείς να φανταστείς τι ψάξιμο έχω κάνει για βρω τι συμβάινει με το Polytron σε κάθε εφαρμογή που μπαίνει. Το συγκεκριμένο δοκιμάζεται από το 2005. Το τομέα μοτοσυκλέτα τον είχα εκτός γιατί μου την έκανε όπως σου εξήγσα ο υγρός πολύδισκος συμπλέκτης. Τώρα είπα να απαντήσω στον Lioulio για την εμπειρία του και έγινε ο χαμός!! Η διαφορά μου με κάποιους φίλους εδώ είναι ότι γουστάρω πολύ την τεχνολογία των λιπαντικών και ειδικά των πρόσθετων γιαυτό και ασχολούμαι.
Κώστας.

Polytron