PDA

View Full Version : yamaha crypton r105 (2000)



tzouris
17/11/2012, 21:43
Σας το είχα υποσχεθεί από παλαιότερο post που ρώτησα κάποια πράγματα.
Διστυχώς δεν έχω φωτογραφίες απο πιο πριν. Πάμε λοιπόν....

Δε θα έχουμε κάτι το extreme, θα γίνει όπως το γέννησε η μαμά yama

tzouris
17/11/2012, 21:52
274524

tzouris
17/11/2012, 21:56
274525

tzouris
17/11/2012, 21:58
274526

tzouris
17/11/2012, 22:03
ακολούθησαν κάποιες λεπτομέριες. Σε κάποιες φαίνετε το φτερό και στη δεύτερη αχνοφαίνετε το ψαλίδι.
Υπάρχει κ άλλο υλικό έτοιμο μιας και έχω ξεκινήσει καιρό τώρα τη δουλεία.Φτάνει όμως για απόψε. Η συνέχεια στις οθόνες σας.....

lspiros
18/11/2012, 07:21
καλη συνεχεια φιλε μου.ειχα ενα ιδιο παπακι και το ειχα πενα.πουληθηκε σε μελος του forum.δωσε οσο πιο πολλες φωτο μπορεις:wave2:
274548

tzouris
18/11/2012, 18:03
καλη συνεχεια φιλε μου.ειχα ενα ιδιο παπακι και το ειχα πενα.πουληθηκε σε μελος του forum.δωσε οσο πιο πολλες φωτο μπορεις:wave2:
274548

ευχαριστώ lspiros διστυχώς όμως άργησα να βγάζω φώτος και δεν έχω απ όλη τη διαδικασία.Το δικό μου crypton είναι το επόμενο μοντέλο...

tzouris
18/11/2012, 18:06
Πού είχαμε μείνει....καιρός να βγάλουμε πιρούνι και μοτεράκι...274585

tzouris
18/11/2012, 18:06
παρατηρήστε την κατάστασή του...βρόμα ε;
274586

tzouris
18/11/2012, 18:09
και μια με την υπόλοιπη σαπίλα στο τελάρο....

274587

tzouris
18/11/2012, 18:09
και έτσι έχουμε αυτό....

274588

tzouris
18/11/2012, 18:10
και κάποιες λεπτομέριες για να δείτε την κατάστασή του....

274589 274590

tzouris
18/11/2012, 18:11
274591 274592

tzouris
19/11/2012, 11:44
και πάμε τρίψημο με δράπανο-βουρτσάκι και γυαλόχαρτο στο χέρι

274626 274627

274628 Ερώτηση: Αυτή η επιφάνεια (τελευταία φώτο) θα καλυφθεί με αστάρι και χρώμα ή θέλει και κανα σουλφασέρι;

tzouris
19/11/2012, 11:48
και εδώ περάστικε με μια πάχνη από απλό αστάρι το οπόιο θα ξυστεί πριν το κανονικό αστλαρωμα μόνο και μόνο για να μη σκουριάσει μέχρι τότε
274668

tzouris
19/11/2012, 22:36
να και το άλλο..
274669
έχω και ένα προβληματάκι με τις στροφές 274670
θα περαστεί με κολαούζο για να καθαρήσουν και αν δε τα καταφέρω θα ανοίξω τρύπα μιας μεγαλύτερης διαμέτρου και με κολαούζο θα ανοιχτούν καινούριες στροφές
και θα βιδωθεί με μεγαλύτερη βίδα (είναι το μέρος όπου βιδώνει το τριγωνάκι τις εξάτμησης).

tzouris
19/11/2012, 22:56
εδώ πάνω είναι που βιδώνει το πλαστικό "μασκάκι ή γραβάτα"
274672
και εδώ φαίνεται ξυσμένο και παχνισμένο με αστάρι μαζί με άλλα καλούδια που περιμένουν υπομονετικά να ασταρωθούν για τα καλά
274673
(τα μαύρα τα είχα βάψει με απλό σπρέι αλλά τελικά θα τα ξαναξίσω και θα βαφτούν και αυτά με πιστόλι και πιο κατάλληλα υλικά)

tzouris
19/11/2012, 22:58
δε βλέπω όμως να συμβουλεύετε και γι' αυτό σταματάω.....:(

lspiros
20/11/2012, 07:24
πρωτον δεν εχουν παρει τα αλλα λαμογια της ανακατασκευης το θεμα σου χαμπαρι,γι αυτο και δεν σχολιαζουν...
δευτερον,εσυ συμμετεχεις σε καποιο θεμα ανακατασκευης,σχολιαζεις?

τελος παντων...αντι για παχνα ασταριου μπορεις να ριξεις ψυχρο γαλβανι για να μην σκουριαζει μεχρι να βαψεις.τριβεται μετα κανονικα και ασταρωνεται-βαφεται.(εφαρμογη σε πολλες ανακατασκευες εδω μεσα)...

μην απογοητευεσαι δωσε γερα,στηριξε για να στηριχτεις;)
καλη συνεχεια:wave2:

FRAGISCOS
20/11/2012, 15:28
Συμφωνω απολυτα με τον καραφλα απο πανω!:D

Καλη αρχη και καλο.....τελος:a014::wave2:

tzouris
20/11/2012, 15:45
πρωτον δεν εχουν παρει τα αλλα λαμογια της ανακατασκευης το θεμα σου χαμπαρι,γι αυτο και δεν σχολιαζουν...
δευτερον,εσυ συμμετεχεις σε καποιο θεμα ανακατασκευης,σχολιαζεις?

δε σχολιάζω γιατί δε ξέρω και πολλά και πιστεύω πως αν κάποιος δεν είναι καλός γνώστης κάποιου θέματος καλύτερα να μη σχολιάζει για να μη δίνει κ λάθος πληροφορίες.


τελος παντων...αντι για παχνα ασταριου μπορεις να ριξεις ψυχρο γαλβανι για να μην σκουριαζει μεχρι να βαψεις.τριβεται μετα κανονικα και ασταρωνεται-βαφεται.(εφαρμογη σε πολλες ανακατασκευες εδω μεσα)...
τέτοια σχόλια χαίρομαι να βλέπω... δε χρησιμοποποιώ γαλβάνι γιατί δεν ξέρω ακριβώς τη χρήση του και παρόλο που το είδα σε πολλές ανακατασκευές εδω μέσα δεν έχω καταλάβει τη χρήση του,σε χρωματοπολείο πάντος μου είπαν πως είναι για γαλβανισμένες επιφάνεις που έχουν κολιθεί και έχει φύγει το γαλβάνομα που είχε και επίσης νωμίζω πως είναι και πιο ακριβό από ένα απλό σπρει αστάρι,(μπορεί να είναι και λάθος)



μην απογοητευεσαι δωσε γερα,στηριξε για να στηριχτεις;)
καλη συνεχεια:wave2:
να στηρίξω πολύ ευχαρίστως αλλά δε θέλω να λέω πράγματα αν δεν είμαι σίγουρος.
Δεν απογοητεύομαι ρε παιδιά αλλά με πήρε και μένα το παράπονο που ρώτησα κάποια πράγματα και δεν πήρα απάντηση σε αντίθεση με άλλους που οι γνώμες έπεφταν βροχή.Φτάνει τώρα γιατί θα με πίασουν τα κλάματα απ΄το παράπονο...:cry:
Μη παρεξηγηθώ....φιλικά πάντα.

mouse112
20/11/2012, 17:43
καταρχας :welcome:


1. ειμαι μελοσ απο¨: 15/04/2011 και εχω 45 (46 με αυτο) μηνυματα .....ΑΛΛΑ....

ειμαι καθε μερα +-2 ωρες online.
εχω δει πολλες ανακατασκευες εδω μεσα και εχω μεινει ΕΤΣΙ :eyepop::eyepop::eyepop::a23:
και μιας και το ανεφερα :a012::a012::a012: στους 2 απο πάνω...
αυτο που θελω να πω ειναι οτι ΕΙΜΑΣΤΕ εδω..και ας μην γραφουν μερικη.
αν μπορει καποιος να βοηθισει θα το κανει.

2, εχω ακριβος το ιδιο και ειναι :a08:..
εχω το μανιουαλ απο το προιγουμενο μοντελο (σαν του lspiro)
αν το θες πες μου....αν εχεις καποιο απο το δικο μας στειλτο μου...:D:D:D

tzouris
20/11/2012, 19:35
καταρχας :welcome:
ευχαριστώ mouse..



1. ειμαι μελοσ απο¨: 15/04/2011 και εχω 45 (46 με αυτο) μηνυματα .....ΑΛΛΑ....

ειμαι καθε μερα +-2 ωρες online.
εχω δει πολλες ανακατασκευες εδω μεσα και εχω μεινει ΕΤΣΙ :eyepop::eyepop::eyepop::a23:
και μιας και το ανεφερα :a012::a012::a012: στους 2 απο πάνω...
αυτο που θελω να πω ειναι οτι ΕΙΜΑΣΤΕ εδω..και ας μην γραφουν μερικη.
αν μπορει καποιος να βοηθισει θα το κανει.
εντάξη παιδία μαλον το πειρατε κάπως στραβά,τα παράπονά μου είχαν μια δόση υπερβολής με χιουμοριστικό σκοπό πάντα.


2, εχω ακριβος το ιδιο και ειναι :a08:..
εχω το μανιουαλ απο το προιγουμενο μοντελο (σαν του lspiro)
αν το θες πες μου....αν εχεις καποιο απο το δικο μας στειλτο μου...:D:D:D
Διστυχώς δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή του δικού μας μοντέλου το μάνιουαλ, ρώτησα και στην αντιπροσωπία και μου είπαν οτι ο μόνος τρόπος να το αποκτήσουμε είναι να βρεθεί κάποιος αντιπρόσωπος της yamaha με ελεύθερο χρόνο και να το σκανάρει ή να το βγάλει φωτοτυπίες,αφήστε, μέχρι και να το πληρώσω ζήτησα και τίποτα...
Του προηγούμενου μοντέλου (Τ105Ε) το έχω και εγώ σε αργεντινομεξικάνικη έκδοση (μάλον το ίδιο έχουμε αν το βρήκες απ το διαδύκτιο)Ευχαριστώ για την προθημοποιήση πάντος.

tzouris
20/11/2012, 19:40
και για να επιστρέψουμε στο θέμα...
σκέφτομαι να στείλω το σκελετό Αθήνα για ηλεκτροστατική,που προτείνετε, το έχει κάνει κανείς (να στείλει απο επαρχία και να δέχετε το συνεργείο νταλαβέρι με μεταφορικές);

tzouris
20/11/2012, 19:44
και για να επιστρέψουμε πλήρως στο θέμα....
Βίδες συγκρτάτησης μοτεριού επάνω στο σκελετό
πριν...274700 και μετά από ξυδόλουτρο και βουρτσάκι 274701
αν τις περάσω με ένα χέρι αστάρι και ενα χρώμα θα είναι εντάξη;

tzouris
20/11/2012, 19:56
άξονες ρόδας και ψαλιδιού
274703
και μετά απο γυάλισμα με πανόβουρτσα..274704
Η ίδια διαδικασία ακολουθείτε σε όλες τις βίδες, παξιμάδια κτλ που μπορουν να γιαλυστούν

soter3gm
20/11/2012, 20:38
ευχαριστώ mouse..



εντάξη παιδία μαλον το πειρατε κάπως στραβά,τα παράπονά μου είχαν μια δόση υπερβολής με χιουμοριστικό σκοπό πάντα.


Διστυχώς δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή του δικού μας μοντέλου το μάνιουαλ, ρώτησα και στην αντιπροσωπία και μου είπαν οτι ο μόνος τρόπος να το αποκτήσουμε είναι να βρεθεί κάποιος αντιπρόσωπος της yamaha με ελεύθερο χρόνο και να το σκανάρει ή να το βγάλει φωτοτυπίες,αφήστε, μέχρι και να το πληρώσω ζήτησα και τίποτα...
Του προηγούμενου μοντέλου (Τ105Ε) το έχω και εγώ σε αργεντινομεξικάνικη έκδοση (μάλον το ίδιο έχουμε αν το βρήκες απ το διαδύκτιο)Ευχαριστώ για την προθημοποιήση πάντος.

Πήγαινε αν είσαι Αθήνα στους Νικολακόπουλους στη Βουλιαγμένης αυτοί πρέπει να έχουν να σου πουλήσουν φωτοτυπημένο από εκεί πήρα το δικό μου πριν χρόνια τηλ. 210,9213203-9214203
Αν δεν τότε τα ξαναλέμε από αλλού

ciric7
20/11/2012, 20:42
Καλησπερα και απο μενα! Να ξερεις οτι παρακολουθειτε απο πολλους οπως ολα τα θεματα.Επισης και γω ανενεργος οσον αφορα το ποσταρισμα και το σχολιασμο καθωτι ημιασχετος.
Μια ερωτηση προς εσενα αλλα και γενικα.Το τριψιμο σε βιδες κ αλλα μεταλλικα μερη,οταν λεμε οτι εγιναν με πανοβουτσα τι εννουμε?προσαρμοσμενη πανω σε καποιο εργαλειο η στο χερι?

sv9cvk
20/11/2012, 20:45
Καλως ορισες!!
Καλη αρχη ισχυουν οτι ειπαν οι προηγουμενοι ρεστοραδες και μη!!!:D



και για να επιστρέψουμε πλήρως στο θέμα....
Βίδες συγκρτάτησης μοτεριού επάνω στο σκελετό
πριν...274700 και μετά από ξυδόλουτρο και βουρτσάκι 274701
αν τις περάσω με ένα χέρι αστάρι και ενα χρώμα θα είναι εντάξη;



άξονες ρόδας και ψαλιδιού
274703
και μετά απο γυάλισμα με πανόβουρτσα..274704
Η ίδια διαδικασία ακολουθείτε σε όλες τις βίδες, παξιμάδια κτλ που μπορουν να γιαλυστούν

Ωραιο αποτελεσμα ,αλλα να ξερεις ,οτι αφου ξεκινησε να σκουριαζει θα ξανασκουριασει συντομα!
Αν τις βαψεις τοτε ενα απλο καθαρισμα ηταν αρκετο .Τζαμπα κοπο εκανες δηλαδη :rolleyes:
Εκτος και αν σου αρεσει να τριβεις ,:look: οποτε αλλαζει το πραγμα! Εχουμε συλλογο !!:p Προεδρος ειναι ο σεξογουρουνης (s-ex-rx Pig ) μια αιτηση και εισαι μελος στο τριβειν κλαμπ !!!:lol: (ειχαμε και δικο μας smiley αλλα μας το πηρανε!!:dizzy::mad: )
Καλη συνεχεια :beer:
Και βαζε φωτο :a014:

lspiros
20/11/2012, 23:13
και για να επιστρέψουμε στο θέμα...
σκέφτομαι να στείλω το σκελετό Αθήνα για ηλεκτροστατική,που προτείνετε, το έχει κάνει κανείς (να στείλει απο επαρχία και να δέχετε το συνεργείο νταλαβέρι με μεταφορικές);
2105121161,πες απο τον σπυρο με το μαναβικο ωρωπο.τον ομορφαντρα ντε που τα εχει κανταρια.αι γειασου:lol:

vaska
21/11/2012, 00:13
2105121161,πες απο τον σπυρο με το μαναβικο ωρωπο.τον ομορφαντρα ντε που τα εχει κανταρια.αι γειασου:lol:



Πανάθεμά σε πνίγηκα ρε πστμ.

:bawl::bawl::bawl:

tzouris
21/11/2012, 09:26
Ωραιο αποτελεσμα ,αλλα να ξερεις ,οτι αφου ξεκινησε να σκουριαζει θα ξανασκουριασει συντομα!
Αν τις βαψεις τοτε ενα απλο καθαρισμα ηταν αρκετο .Τζαμπα κοπο εκανες δηλαδη :rolleyes:

Με πανόβουρτσα έτριψα μόνο τους άξονες που δεν είχαν σκουριάσει και δε θα βαφτούν.Τις βίδες του μοτεριού με βουρτσα στο δράπανο μόνο για να φύγει πληρως η σκουριά και ν βαφτούν σωστά.


Εκτος και αν σου αρεσει να τριβεις , οποτε αλλαζει το πραγμα! Εχουμε συλλογο !! Προεδρος ειναι ο σεξογουρουνης (s-ex-rx Pig ) μια αιτηση και εισαι μελος στο τριβειν κλαμπ !!!
Εντάξη όμως θα το παραδεχτώ... ναι, μου αρέσει το τρίψημο...
Αλλά για το κλαμπ να το εξασκίσω λίγο ακόμα το άθλημα και μετά να κανονίσουμε τα του μέλους. :lol:

tzouris
21/11/2012, 09:44
Καλησπερα και απο μενα! Να ξερεις οτι παρακολουθειτε απο πολλους οπως ολα τα θεματα.Επισης και γω ανενεργος οσον αφορα το ποσταρισμα και το σχολιασμο καθωτι ημιασχετος.
Μια ερωτηση προς εσενα αλλα και γενικα.Το τριψιμο σε βιδες κ αλλα μεταλλικα μερη,οταν λεμε οτι εγιναν με πανοβουτσα τι εννουμε?προσαρμοσμενη πανω σε καποιο εργαλειο η στο χερι?

Aν και δεν θα έπρεπε... αυτή η φώτο ίσως μου στερίσει τη συμμετοχή μου σε ένα κλάμπ.
Δες γρήγορα να την σβήσω πρίν με πάρουν χαμπάρι
274761

mouse112
21/11/2012, 11:50
ναι φιλε αυτη τη σαχλαμαρα εχω...:yuck:

τους αξονες καλο ειναι να τους αλαξεις. (3 ευρω ο καθε ενας )

sv9cvk
21/11/2012, 16:50
2105121161,πες απο τον σπυρο με το μαναβικο ωρωπο.τον ομορφαντρα ντε που τα εχει κανταρια.αι γειασου:lol:

Α χαχαχαχα!!!! :a22:


Aν και δεν θα έπρεπε... αυτή η φώτο ίσως μου στερίσει τη συμμετοχή μου σε ένα κλάμπ.
Δες γρήγορα να την σβήσω πρίν με πάρουν χαμπάρι
274761:mad:

tzouris
21/11/2012, 16:54
ναι φιλε αυτη τη σαχλαμαρα εχω...:yuck:

τους αξονες καλο ειναι να τους αλαξεις. (3 ευρω ο καθε ενας )

7-8 ευρώ ο καθένας γνήσιος,(δε βάζω τίποτα που να μην είναι γνήσιο εκτός απο κάποια βιδάκια που θα δείτε αργότερα και θα σας εξηγήσω το λόγο)
αλλά γαιτί να τους αλλάξω; δεν εχουν καν σκουριάσει με ένα τρίψιμο έγιναν σα καινούριοι
θα αλλάξω μόνο τον μπροστινό που με τα κοπανήματα για να βγει χάλασαν οι στροφές (τιμή 7,80 γνήσιος)

bikas
22/11/2012, 18:26
συνεχισε θα γίνει κουκλί.εγώέχω το αμεσως προηγούμενο αλλά αργεί ακόμη η ώρα του.
τώρα όσο για οτυς άξονες να σου πω τα εξής που ΄'εχω κάνει περίπου 60000 χλμ με αυτό άλλαξα πολύ νωρίς τον πίσω που είοχε στραβώσει και μετά απο τρακάρισμα και τις 2 ζάντες.στα 5 χρόνια ξαναάλλαξα τις πίσω.δεν ξέρω αλλα μου φαίνεται πως αρπάζουν λίγο εύκολα.

Keep on

tzouris
22/11/2012, 19:46
η κατάσταση των διακοπτών ήταν κάπως έτσι
274856

tzouris
22/11/2012, 19:47
και το μπροστινό φρένο
274857

tzouris
22/11/2012, 19:48
ξίσημο και βάψιμο και...
274858

tzouris
22/11/2012, 19:51
αυτή η δουλειά είχε γίνει πριν καιρό πρίν αποφασήσω να κάνω ολοκληροτική ανακατασκευή.
Τα παραπάνω βάφτηκαν με κοινό σπρέι.
Όταν λοιπόν αποφάσησα την ολοκληροτική ανακατασκευή έπρεπε να βαφτούν και αυτά με τα κατάληλα υλικά.
οπότε....274859

tzouris
22/11/2012, 19:52
και μετά απο βούρτσες και γυαλόχαρτα (στο χέρι πάντα)...
274860 και ξεκούραση μέχρι την ώρα του ασταρώματος

tzouris
22/11/2012, 19:53
μπροστά ρόδα...
274861

tzouris
22/11/2012, 19:59
είναι οι γνήσιες ακτίνες και δεν ήθελα να τις κόψω (μόνο μία έσπασε).Τα καψούλια βέβαια είναι άχρηστα..
274862
Οι ακτίνες και το στεφάνι που είναι γνήσια θα αποθυκευτούν και στη θέση τους θα μπούν ARAYA
Το πίσω ταμπούρο θα αντικατασαθεί με καινούριο γνήσιο γιατί είναι "φαγωμένο" και στεφάνι-ακτίνες είχαν αντικατασταθεί παλαιότερα και τα γνήσια έχουν χαθεί οπότε και δεν μπήκα στον κόπο να τα λύσω.

sakoulakis
22/11/2012, 20:00
τσιτα βλεπω να γινετε το εργαλειο

tzouris
22/11/2012, 20:00
remover,βούρτσες,γυαλόχαρτα και...274869

tzouris
22/11/2012, 20:07
εδώ είναι και το καινούριο πίσω..274864

tzouris
22/11/2012, 20:14
ενοείται πως έχουμε και καινούριους κυλισιοτριβείς :uplate:

274866

Στο μοναδικό κατάστημα του είδους από skf και koyo υπήρχαν μόνο τύπου c3 εκτός από ένα koyo (αυτό που φαίνεται στο πίσω ταμπούρο)
Ετσι η λύση ήταν Ιαπωνικά NSK

tzouris
22/11/2012, 20:22
Φτάνει τώρα το οφθαλμόλουτρο και σειρά έχουν οι ερωτήσεις...
Πώς θα γίνει να έχω τις ενδέιξεις πάνω στους διακόπτες;
Σκέφτηκα αυτοκόλιτο βινιλίου και απο πάνω βερνίκι.Πρόκειτε όμως να βαφτούν με χρώμα μονής (με τέτοιο θα βαφτούν και όλα τα υπόλοιπα σίδερα και δε θέλω να αγοράσω και άλλα χρώματα) και έτσι δεν γίνετε να ρίξω απο πάνω βερνίκι.
Τί γίνετε σε αυτή την περίπτωση;Επίσης, εποξειδικό αστάρι μια και είναι αλουμίνια είναι κατάληλο ή κάνει και ένα κοινό αστάρι;
Επίσης,για τη δαγκάνα του δισκόφρενου,εκτός από ηλεκτροστατική πια άλλη διαδικασία να ακολουθήση για τη βαφή της;
Σκέφτηκα,εποξειδικό αστάρι,χρώμα κοινό σε σπρει και μετά βερνίκι θερμοκρασίας.Θα αντέξει ή θα ξεβάψει με τη μια;

tzouris
22/11/2012, 20:32
Άντε και άλλη μια για καληνύχτα...274871

lspiros
22/11/2012, 22:47
Φτάνει τώρα το οφθαλμόλουτρο και σειρά έχουν οι ερωτήσεις...
Πώς θα γίνει να έχω τις ενδέιξεις πάνω στους διακόπτες;
Σκέφτηκα αυτοκόλιτο βινιλίου και απο πάνω βερνίκι.Πρόκειτε όμως να βαφτούν με χρώμα μονής (με τέτοιο θα βαφτούν και όλα τα υπόλοιπα σίδερα και δε θέλω να αγοράσω και άλλα χρώματα) και έτσι δεν γίνετε να ρίξω απο πάνω βερνίκι.
Τί γίνετε σε αυτή την περίπτωση;Επίσης, εποξειδικό αστάρι μια και είναι αλουμίνια είναι κατάληλο ή κάνει και ένα κοινό αστάρι;
Επίσης,για τη δαγκάνα του δισκόφρενου,εκτός από ηλεκτροστατική πια άλλη διαδικασία να ακολουθήση για τη βαφή της;
Σκέφτηκα,εποξειδικό αστάρι,χρώμα κοινό σε σπρει και μετά βερνίκι θερμοκρασίας.Θα αντέξει ή θα ξεβάψει με τη μια;
για τα αλουμινια υπαρχει ασταρι αλουμινιου...
για τη δαγκανα αν ειναι αλουμινενια και δεν θελεις να κανεις ηλεκτροστατικη υπαρχει και η ανωδιωση...(με τα μειονεκτηματα της)...
τα εποξειδικα ασταρια χρησιμοποιουντε συνηθως στα ρεζερβουαρ για να μην εισχωρει η βενζινη κατω απο τα υλικα μας(φουσκωμα)...

sv9cvk
22/11/2012, 23:22
αυτή η δουλειά είχε γίνει πριν καιρό πρίν αποφασήσω να κάνω ολοκληροτική ανακατασκευή.
Τα παραπάνω βάφτηκαν με κοινό σπρέι.
Όταν λοιπόν αποφάσησα την ολοκληροτική ανακατασκευή έπρεπε να βαφτούν και αυτά με τα κατάληλα υλικά.
οπότε....274859

Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι!!!:a10:


και μετά απο βούρτσες και γυαλόχαρτα (στο χέρι πάντα)...
.................................................................

:confused:που αλλου δλδ??? :look:


Φτάνει τώρα το οφθαλμόλουτρο και σειρά έχουν οι ερωτήσεις...
Πώς θα γίνει να έχω τις ενδέιξεις πάνω στους διακόπτες;
Σκέφτηκα αυτοκόλιτο βινιλίου και απο πάνω βερνίκι.Πρόκειτε όμως να βαφτούν με χρώμα μονής (με τέτοιο θα βαφτούν και όλα τα υπόλοιπα σίδερα και δε θέλω να αγοράσω και άλλα χρώματα) και έτσι δεν γίνετε να ρίξω απο πάνω βερνίκι.
Τί γίνετε σε αυτή την περίπτωση;Επίσης, εποξειδικό αστάρι μια και είναι αλουμίνια είναι κατάληλο ή κάνει και ένα κοινό αστάρι;
Επίσης,για τη δαγκάνα του δισκόφρενου,εκτός από ηλεκτροστατική πια άλλη διαδικασία να ακολουθήση για τη βαφή της;
Σκέφτηκα,εποξειδικό αστάρι,χρώμα κοινό σε σπρει και μετά βερνίκι θερμοκρασίας.Θα αντέξει ή θα ξεβάψει με τη μια;

Οι διακοπτες ειχαν αναγλυφα τα γραμματα η ηταν τυπωμενα και πανε???
Για βαφες ο φαλακρος ομοφαντρας απο Ωρωπο με τα κανταρια @@ :a16:

tzouris
24/11/2012, 09:10
για τα αλουμινια υπαρχει ασταρι αλουμινιου...
για τη δαγκανα αν ειναι αλουμινενια και δεν θελεις να κανεις ηλεκτροστατικη υπαρχει και η ανωδιωση...(με τα μειονεκτηματα της)...
τα εποξειδικα ασταρια χρησιμοποιουντε συνηθως στα ρεζερβουαρ για να μην εισχωρει η βενζινη κατω απο τα υλικα μας(φουσκωμα)...

Η δαγκάνα είναι αλουμίνιο αλλά δεν μπορώ ούτε ανωδίωση, μιλάω για τρόπους συμβατικού βαψίματος με αστάρια,χρώματα κτλ.

tzouris
24/11/2012, 09:14
:confused:που αλλου δλδ??? :look:

Σε δράπανα,dremel κλπ.


Οι διακοπτες ειχαν αναγλυφα τα γραμματα η ηταν τυπωμενα και πανε???
Για βαφες ο φαλακρος ομοφαντρας απο Ωρωπο με τα κανταρια @@ :a16:
Τυπωμένα και...τα πήρε το ευρηκα..

kppantelis
28/11/2012, 11:18
φιλε καλη συνεχεια!βλεπω οτι εχεις αρκετη ορεξη για τριψιμο,οποτε το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο.οποιος ετριψε δεν εχασε ποτε!περιμενουμε τη συνεχεια!

tzouris
29/11/2012, 14:58
Καλησπέρα παιδιά,
Αυτό το διάστημα έχει πέσει πολλή δουλειά και έχω μίνει πίσω στην ανακατασκευή για αυτό και η αποχή.
Αν καταφέρω και βρώ λίγο χρόνο σκέφτομαι να κάνω μια συντήριση στο κομπρεσεράκι μου για να είναι έτοιμο για την μεγάλη στιγμή...
Η συντήρηση περιλαμβάνει αλλαγή στο φίλτρο αέρα (με κάποιο σφουγκάρι ίσως) και αλλάγή λαδιών που δέν έχει ξαναγίνει και ποτέ άλλοτε.
Το ερώτημα είναι λοιπόν... τί λάδι να χρησιμοποιήσω; Μου είπαν οτι ένα κοινό λάδι μηχανής 20-50 σαν αυτό που βάζω στο crypton για παράδειγμα είναι κατάλληλο.Ισχύει κάτι τέτοιο βρε παιδιά ή υπάρχουν τίποτα λάδια ειδικών προδιαγραφών για κομπρεσερ;;
Μην κάνω καμιά πατάτα και το καταστρέψω το κακόμοιρο.

bikas
29/11/2012, 15:59
οχι ρε απλό λαδι και εισαι οκ

tzouris
04/12/2012, 15:40
καλησπέρα λαμόγια (με όλο το θάρος),
Λοιπόν, το κομπρεσεράκι επισκευάστηκε,καινούριο φίλτρο αέρα(σφουγκαράκι πιάτων) και λαδάκι συνθετικό torco 20-50.Ανοίχτηκε η τάπα εξαέρωσης και έβγαλα από μέσα ένα ποτύρι νερό.
Τώρα λοιπόν είμαι στη διαδικασία αναζήτησης κατάλληλων προιόντων βαφής και μόλις βρεθεί χρόνος πάμε για ψέκασμα.
Τα αλουμίνια σκέφτομαι να τα ψεκάσω για αρχή με ένα σπρει 275899
είναι λίγες οι αλουμινένιες επιφάνειες και λέω να μην ανακατευτώ με σκληρηντές κλπ για να βάψω με πιστόλι, μιας και φαντάζομαι πως το σπρει είναι έτοιμο (διορθώστε με αν κάνω λάθος).Είναι καλό αυτό το υλικό για τα αλουμίνια ή να πάρω κάτι άλλο;Επίσης, θα έχω το ίδιο καλό αποτέλεσμα με το σπρει ή τελικά να πάρω να το ψεκάσω με το πιστόλι;
Όσο για το σκελετό ο οποίος θα αμμοβολιστεί δεν ξέρω τι αστάρι να πάρω,και δε ξέρω πως θα τα καταφέρω με τις "κουφάλες" που έχει ο σκελετός θα περνάει χρώμα απ΄το πιστόλι εκεί μέσα ή να μονόσω για αρχή τα μέρη γύρω απ τις "κουφάλες" να ψεκάσω πρώτα αυτές και ύστερα να συνεχίσω με τον υπόλοιπο σκελετό;
Βοηθήστε παιδιά γιατί δεν έχω ξαναβάψει τόσο δίσκολη επιφάνεια (δέστε στις πρώτες φώτο το σκελετό να καταλάβετε τις "κουφάλες" που λέω).
Μια άλλη σκέψη που έκανα και παρατήρησα οτι το κάνετε πολλοί εδω μέσα, είναι να ψεκάσω πρώτα τις "κουφάλες " με ψυχρό γαλβάνι για έξτρα προστασία και στο τέλος μετά το αστάρι και τη βαφή να περάσω και ένα χέρι με υγρό κερί σαν αυτό που βάζουν κάτω απ΄τα αμάξια.

tzouris
04/12/2012, 15:41
Άντε, ας ανοίξουμε και το κουτί....
275900
275901
275902

tzouris
06/12/2012, 15:13
Γεια χαρά παιδια,
σήμερα πήρα πάλι τους δρόμους,μεσ' τη βροχή και άρχησα να ρωτάω...ένα αστάρι ρε παιδιά....
Για ακούστε να μου πειτε: 276064 αυτό για αρχή μαζί με σκληριντή και διαλυτικά,
τρίψημο,αν θέλω και για έξτρα προστασία περνάω και ένα αστάρι απλό σαν το BODY 335 για παράδειγμα ,τρίψημο και τέλος χρώμα μονής της body ή της standox.
Το Zinc fill κάνει και για αλουμίνια οπότε γλυτώνω και το ξεχωριστό αστάρι αλουμινίου (το 960 που είχα πεί στο προηγούμενο ποστ.) Σωστά;
Για πείτε καμια γνώμη βρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί πολύ με αυτή την υπόθεση που μου 'ρχετε να το βάψω με πινέλο και χρώμα για κάγκελα να ξεμπερδεύω.

tzouris
08/01/2013, 17:01
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε με πολλά σαραβαλάκια για ανακατασκευή.
Το project έχει μείνει στάσιμο μιας και είχε πέσει πολλή δουλειά πριν τις γιορτές και μετά πήγα στα πάτρια εδάφη για τις γιορτές.
Το μόνο που έκανα ήταν να αγοράσω ένα ρουλεμάν που δεν έβρισκα εδώ (Χανιά) και να πείσω τον αδερφό να μεσολαβήσει ώστε να στείλω το σκελετό Αθήνα για ηλεκτροστατική.Τα κατάφερα να τον πείσω και τώρα ο αδερφός ρωτάει στην "πιάτσα" για τιμές κλπ.
Με την ευκαιρία σκέφτομαι να στείλω και μερικά πραγματάκια για νικέλωμα ή κάποιου είδους επιμετάλοση ώστε να μη σκουριάζουν.
Τι επιμετάλοση προτείνετε και πού; για πείτε και κανένα μαστόρι καλό για ηλεκτροστατική.

tzouris
10/01/2013, 13:38
Παιδιά καλησπέρα,
Περιττό να σας πω οτι έχω αρρωστήσει (και μεταφορικά και κυριολεκτικά) που δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με το μοτόρι μου.
Ο νους μου όμως είναι κάθε λεπτό εκέι. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να φαντάζομαι βελτιώσεις και πατέντες που όταν έρθει η στιγμή ν τις έχω έτοιμες στο νου μου για να τις κάνω πράξη.
Έτσι λοιπόν τώρα σκέφτηκα να αλλάξω τα ρουλεμάν του λαιμού με κονικά όπως έχω δεί εδώ πολύ το έχετε κάνει.Σπύρο αν θυμάμε καλά σε μια Γερμανίδα το είχες κάνει και είχες δίξει πως να γρασάρεις τέτοια ρουλεμάν αλλά με τα υπόλοιπα εξαρτήματα τι γίνεται;
Για πείτε πως γίνεται, πρέπει λογικά να αλλαχτούν τα "ποτύρια" με κάποια άλλα που θα πατάνε τα κονικά ρουλεμάν σωστά;
Υπάρχουν στο εμπόριο τέτοια έτοιμα ή πρέπει να τα φτάξω σε μηχανουργείο;

lspiros
10/01/2013, 14:31
Παιδιά καλησπέρα,
Περιττό να σας πω οτι έχω αρρωστήσει (και μεταφορικά και κυριολεκτικά) που δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με το μοτόρι μου.
Ο νους μου όμως είναι κάθε λεπτό εκέι. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να φαντάζομαι βελτιώσεις και πατέντες που όταν έρθει η στιγμή ν τις έχω έτοιμες στο νου μου για να τις κάνω πράξη.
Έτσι λοιπόν τώρα σκέφτηκα να αλλάξω τα ρουλεμάν του λαιμού με κονικά όπως έχω δεί εδώ πολύ το έχετε κάνει.Σπύρο αν θυμάμε καλά σε μια Γερμανίδα το είχες κάνει και είχες δίξει πως να γρασάρεις τέτοια ρουλεμάν αλλά με τα υπόλοιπα εξαρτήματα τι γίνεται;
Για πείτε πως γίνεται, πρέπει λογικά να αλλαχτούν τα "ποτύρια" με κάποια άλλα που θα πατάνε τα κονικά ρουλεμάν σωστά;
Υπάρχουν στο εμπόριο τέτοια έτοιμα ή πρέπει να τα φτάξω σε μηχανουργείο;

ειναι μεσα στο σετ....

tzouris
10/01/2013, 15:24
Και πώ θα ξέρω αν κουμπώνουν στο δικό μου σκελετό;Υπάρχουν σετ σε διάφορες διαμέτρους;Πώς ακριβώς ζητάω αυτό το σετ και τί μετράω για να πάρω το σωστό,
διάμετρο σκελετού και διάμετρο άξονα τιμονιού; Σε κατάστημα με ρουλεμάν ή σε μοτοκαταστήματα;
Να και μια φώτο με το λαιμό μου.
278873

lspiros
10/01/2013, 15:27
αμα πας σε παπιομαγαζο θα σου δωσουν για το δικο σου.
για το πως βγαινουν και μπαινουν οταν ερθει η ωρα...

tzouris
10/01/2013, 15:58
Οχι και τόσο καλό αυτό γιατί τα μοτομάγαζα της περιοχής μου σου δίνουν ότι να'ναι, πρέπει να έχεις τα μάτια σου 14 για να αγοράσεις κάτι και να είναι σωστό.
Τι πρέπει να προσέξω.

lspiros
10/01/2013, 16:16
Οχι και τόσο καλό αυτό γιατί τα μοτομάγαζα της περιοχής μου σου δίνουν ότι να'ναι, πρέπει να έχεις τα μάτια σου 14 για να αγοράσεις κάτι και να είναι σωστό.
Τι πρέπει να προσέξω.

www.stelpet.gr
www.togelos.gr

tzouris
10/01/2013, 16:21
δε σθμφέρει λόγο μεταφορικών. Τελοσπάντων θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ πάντος για το χρόνο και την υπομονή σου.

tzouris
11/01/2013, 16:26
Σήμερα σχόλασα νωρίς απ' τη δουλειά, οπότε είχα χρόνο για αυτό...279027
τρίψιμο...279028
και μετά πέρασμα με ψυχρό γαλβάνι..279029
Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ αυτό το υλικό,εσείς εδω μέσα μου το μάθατε,για να δουμε τι λέει...

tzouris
19/01/2013, 14:41
Λοιπόν παιδιά, για να συνεχίσετε να παίρνετε μάτι πρέπει να βοϊθήσετε.
Για δείτε τις παρακάτω φώτο να μου πείτε τί επιμετάλωση έχει το κάθε μέταλο.Με μπερδεύει αυτό στις πρώτες βίδες που είναι ένα χρώμα πράσινο σαν αυτό το στρατιωτικό πράσινο αλλά βγάζει και μια χρυσαφή γυαλάδα ταυτόχρονα.
Στη δεύτερη φώτο αυτό το χρυσαφί (όπως έχουν τα καπάκια τις μίζας) τι είναι; Απ' ότι έψαξα στο νετ είναι επικαδμίωση;
Και στην τελευταία φώτο είναι γαλβάνισμα;
Οι βίδες της πρώτης φώτο με αυτή την επιμετάλωση μπαιναν στα crypton μοντέλου μέχρι και του δικού μου.Στο επόμενο μοντέλο (Crypton 110) άρχησαν να βάζουν βίδες γαλβανισμένες νομίζω (σαν αυτά στην τελευταία φώτο).
Για πείτε τι ξέρετε ρε παιδιά.
279750
279752
279754

tzouris
21/01/2013, 19:36
Κανείς ρε παιδιά; Τι έγινε όλοι ανοξείδτα έχετε και δεν έχετε ασχοληθεί ποτέ..:confused:

stef88x
21/01/2013, 20:38
Λοιπόν παιδιά, για να συνεχίσετε να παίρνετε μάτι πρέπει να βοϊθήσετε.
Για δείτε τις παρακάτω φώτο να μου πείτε τί επιμετάλωση έχει το κάθε μέταλο.Με μπερδεύει αυτό στις πρώτες βίδες που είναι ένα χρώμα πράσινο σαν αυτό το στρατιωτικό πράσινο αλλά βγάζει και μια χρυσαφή γυαλάδα ταυτόχρονα.
Στη δεύτερη φώτο αυτό το χρυσαφί (όπως έχουν τα καπάκια τις μίζας) τι είναι; Απ' ότι έψαξα στο νετ είναι επικαδμίωση;
Και στην τελευταία φώτο είναι γαλβάνισμα;
Οι βίδες της πρώτης φώτο με αυτή την επιμετάλωση μπαιναν στα crypton μοντέλου μέχρι και του δικού μου.Στο επόμενο μοντέλο (Crypton 110) άρχησαν να βάζουν βίδες γαλβανισμένες νομίζω (σαν αυτά στην τελευταία φώτο).
Για πείτε τι ξέρετε ρε παιδιά.
279750
279752
279754

Καλα κανεις και ρωτας αλλα γιατι το ψαχνεις τοσο πολυ το θεμα, τι σκεφτεσαι να κανεις? Δυστυχως ομως δεν ξερω να σου απαντησω....

tzouris
21/01/2013, 21:08
Ψάχνω να βρώ τι είδους επιμεταλλώσεις είναι αυτές για να τις ξανακάνω στις βίδες και τα εξαρτήματα επειδή έχουν ξεθοριάσει.
Θέλω όσο το δυνατόν εργοστασιακή εμφάνιση.

tzouris
02/03/2013, 19:55
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Πέντε post πιο πάνω θα δείτε το "πριν" αυτού: 283578
Μόλις πριν λίγες ώρες ασταρώθηκε.Το γαλβάνι που είχα ψεκάσει παλιότερα δεν το έτριψα (δε ξέρω αν χρειαζόταν), μόνο καθάρισα καλά με αέρα και αντισιλικόνη.

tzouris
02/03/2013, 20:00
Για πάμε στην εξάτμιση...
283579
Ήταν ήδη βουτηγμένη στην... αμαρτία;;;;
Όχι, στο ειδικό αντισκουριακό χημικό 283580
Φαίνονται και οι βίδες που συγκρατούν τα καλύματα τις οποίες και έκοψα γιατί ήταν αρσενικές:283581

tzouris
02/03/2013, 20:03
Κόλλημα καινούριες 283582
283583

και εδώ τριμμένη και καθαρισμένη έτοιμη να βαφτεί με χρώμα θερμοκρασίας283584

tzouris
02/03/2013, 20:09
Βάψιμο και τα καλύμματα (δεν έχω φώτο απο πριν :( )
Εδώ φένεται και ένα δάκρυ που έγινε στο βερνίκι (επίσης θερμοκρασίας) 283599
Δε μάσησα όμως, απαλό τρίψιμο και με johnons baby shampoo τέρμα τα δάκρυα: 283601

Μετά από μια ώρα ψήσιμο στον ειδικό φούρνο 283587

tzouris
02/03/2013, 20:11
Όλη η παρέα μαζί 283600


Φυσικά την έβαλα και επάνω στο ειδικά διαμορφωμένο μοτέρ για δοκιμή 283589
(λεπτομέρειες για το πλαίσιο σε άλλο επεισόδιο)
Το νίκελ στο τελικό το έχω απλά τρίψει με σύρμα κατσαρόλας (που έκλεψα απ τη γυναίκα :D ) μιας και δεν είχε χαλάσει έτσι ώστε να χρειάζεται νικέλωμα

tzouris
02/03/2013, 20:16
Πάμε και στο stand...
εδώ είχε μια ρωγμή οπότε το κόλλησα 283590
το τρόχισα 283591
και το έτριψα και καθάρισα ολόκληρο 283592

tzouris
02/03/2013, 20:21
Σειρά είχε ψέκασμα με γαλβάνι 283595

Αυτό το έτριψα με 400 ξηράς, έγινε πολύ λείο και έφυγε από πάνω του αρκετό απ' το γαλβάνι (τώρα αυτό είναι καλό;;
Φύσιγμα, και καθάρισμα με αντισιλικόνη και αστάρωμα με body 961 σε spray όπως και ο σταυρός του τιμονιού παραπάνω.
283597

PetranGR
02/03/2013, 20:31
Πολύ δουλειά βλέπω ρίχνεις καλά κάνεις :) Συνέχισε να μας ενημερώνεις ... ;)

tzouris
02/03/2013, 20:43
Τεπόζιτο...283602
Μέσα είναι μια χαρά 283603
283604

tzouris
02/03/2013, 20:46
Διαβρωτικό 283605
(αυτό το διαβρωτικό που φένεται είναι πολύ καλό, χωρίς τρίψημο έκανε αυτό :283606

tzouris
02/03/2013, 20:49
Ακολούθησε τρίψημο με γυαλόχαρτο και βουρτσάκι

tzouris
02/03/2013, 21:07
283615
μετά το πέρασα με ψυχρό γαλβάνι και το κρέμασα..283616

tzouris
02/03/2013, 21:09
Ύστερα έπιασα την τρόμπα την οποία είχα ξεβάψει παλιότερα.283618
Την καθάρισα με αέρα και με αντισιλικόνη και της πέρασα δυο χέρια body 961 σε spray.283617
283619

tzouris
02/03/2013, 21:14
και μια φώτο bonus με ένα μεγαλύτερο τεπόζιτο 283620
Τέλος για σήμερα. Πώς να συνεχίσω μετά;
Το γαλβάνι στο τεπόζιτο θέλει τρίψιμο και με τί γυαλόχαρτο ;
Το αστάρι με τί νούμερο να το τρίψω;
Καθαρισμός με αέρα, αντισιλικόνη και μετά πέρασμα με κερόπανο είναι αρκετά πριν το βάψιμο?

giorgos.bmw
03/03/2013, 10:11
Καλημέρα. Σήμερα είδα την ωραία δουλεία σου. Μπράβο συνέχισε έτσι.
Δίνε πολλές Φώτο.
:a014:

SHOOTER045
03/03/2013, 10:57
καλημερα και απο μενα.ετσι συνεχισε την καλη δουλεια,μου θυμισες πολλα οταν ανακατασκευασα-συμαζεψα κλπ το glx μου,που το εχω απο το 1990,καποια στιγμη θα το παρουσιασω και εγω μιας και εχω παρει τηλεσκοπικο πηρουνι με δισκοφρενο,και ζαντες αλουμινιου.να σαι καλα και καλο κουραγιο

SHOOTER045
03/03/2013, 10:58
Όλη η παρέα μαζί 283600


Φυσικά την έβαλα και επάνω στο ειδικά διαμορφωμένο μοτέρ για δοκιμή 283589
(λεπτομέρειες για το πλαίσιο σε άλλο επεισόδιο)
Το νίκελ στο τελικό το έχω απλά τρίψει με σύρμα κατσαρόλας (που έκλεψα απ τη γυναίκα :D ) μιας και δεν είχε χαλάσει έτσι ώστε να χρειάζεται νικέλωμα
σκετο συρμα η εβαλες και καενα vim κρεμα?

MaiTak
03/03/2013, 12:08
:beer: :beer:

:a014: :a014:

tzouris
03/03/2013, 15:26
σκετο συρμα η εβαλες και καενα vim κρεμα?


Σκέτο σύρμα αλλά τώρα που το λες θα το περάσω και με καμιά κρέμα.