PDA

View Full Version : σκουριασμένες ακτίνες, low budjet



johnpan
18/11/2012, 20:19
παιδιά μου έχουν σκουριάσει οι ακτίνες στο dt, το μηχανάκι το χρησιμοποιώ και από λεφτά είμαι στο μείον! Τι κάνω; Συρματόβουρτσα και κάποιο βερνίκι με πινέλο; υπάρχει τίποτα καλό; που να αντέχει και σε κανα μονοπάτι βρε αδερφε! ευχαριστω!

KRS
18/11/2012, 20:34
Με πετρέλαιο περνάς τις ακτίνες.Αφήνεις μια μέρα να μαλακώσει η σκουριά και τρίβεις με γυαλόχαρτο ψιλό.Σκουπίζεις σχολαστικά ώστε να είναι καθαρές.
Βέβαια πρέπει να βγάλεις τροχούς και να μονώσεις τα στεφάνια για να μην βαφτούν...θέλει υπομονή...
Παίρνεις αστάρι wash primer το οποίο πιανει σε δύσκολες επιφάνειες π.χ γαλβανιζέ,ανοξείδωτα (προτίμησε 2 συστατικών ).
Μετά Mobilak μαύρο ματ της Χρωτέξ μαζί με σκλυρηντή σε αναλογία μαξ 5% .
Περίμενε και τα φώτα των restorers που είναι πολλοί και πιο έμπειροι από μένα.

johnpan
19/11/2012, 08:47
ευχαριστώ πολύ. Δε με νοιάζει να κάνω λίγο κόπο παραπάνω, το πρόβλημά μου είναι ότι ψάχνω για φτηνό τρόπο... Αυτά τα υλικά που περιγράφεις στοιχίζουν πολύ;

notakos600
19/11/2012, 11:07
ευχαριστώ πολύ. Δε με νοιάζει να κάνω λίγο κόπο παραπάνω, το πρόβλημά μου είναι ότι ψάχνω για φτηνό τρόπο... Αυτά τα υλικά που περιγράφεις στοιχίζουν πολύ;

Πολύ παραπάνω από ένα σετ καινούριες ακτίνες...:look:

johnpan
19/11/2012, 11:18
Πολύ παραπάνω από ένα σετ καινούριες ακτίνες...:look:

να'σαι καλά φιλε μου:look:

johnpan
21/11/2012, 08:48
κάποια άλλη λύση ξέρει κανεις;

OldMan
21/11/2012, 10:16
κάποια άλλη λύση ξέρει κανεις;
Βόλτα σε παχιά λάσπη (μέχρι τον άξονα του τροχού) και μετά πλύσιμο με πιεστικό..
(θα μαμήσεις τα ρουλεμαν των τροχών, αλλά αυτό θα το συζητήσουμε όταν γίνει..):D

johnpan
21/11/2012, 12:54
Βόλτα σε παχιά λάσπη (μέχρι τον άξονα του τροχού) και μετά πλύσιμο με πιεστικό..
(θα μαμήσεις τα ρουλεμαν των τροχών, αλλά αυτό θα το συζητήσουμε όταν γίνει..):D

δεν έχω πιεστικό οπότε μου ανεβάζεις το budjet... τίποτα πιο οικονομικό καρντιά μου.

sapila racing
21/11/2012, 13:09
Η πιο απλή και οικονομική λύση είναι με πετρέλαιο και σύρμα για κατσαρόλα.
Τρίψε τρίψε θα καθαρίσουν, αν ειναι χάλια δεν θα γινουν τέλειες αλλά θα ειναι πολύ καλύτερες.

johnpan
21/11/2012, 14:46
ευχαριστώ, το τρίψιμο θα γίνει έτσι κι αλλιώς. Μετά για προστασία υπάρχει κανένα τρικ; Κάτι σαν αστάρι διάφανο ώστε να μη θέλει τίποτα άλλο από πάνω; Ένα βερνίκι μετάλλου φαντάζομαι πως δεν θα κρατήσει έτσι δεν είναι;

thanos_s
21/11/2012, 18:09
Επειδη τσαμπα χρηματα θα χαλασεις, και κατι μονιμο δεν θα καταφερεις, και επειδη δεν ειναι ζωτικης σημασιας η σκουρια στις ακτινες, μην κανεις κατι και οταν εχεις χρηματα αλλαζεις ενα σετ ακτινες και καθαριζεις..