PDA

View Full Version : Χαλασμενο ABS kawasaki Versys



camen
19/11/2012, 09:18
Καλησπρερα ...Μια τεχνικη ερωτηση αν καποιος γνωριζει.
Εχει ενας πολυ γνωστος μου το kawasaki versys.Τις τελευταιες μερες του κωλουσε ο λεβιες του πισω φρενου. Το πηγε σε μηχανικο κ του ειπε οτι εχει χαλασει το ABS λογω πολυκαιρισμενων υγρων φρενων και το κοστουμακι ειναι 1200Ε:rolleyes:

Επειδη δε ξερω καθολου το μοντελο ,εχεις καποιος αποψη για το θεμα? Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη!

nickald
19/11/2012, 09:46
τα υγρα του κυκλωματος πεδησης χαλασαν την ηλεκτρονικη μοναδα του abs?? :confused:

camen
19/11/2012, 10:01
τα υγρα του κυκλωματος πεδησης χαλασαν την ηλεκτρονικη μοναδα του abs?? :confused:

Δεν ξερω αν εχει βλαβη η ηλεκτρονικη μοναδα ή τιποτα βαβλιδες που χρησιμοποιουνται απο το συστημα.Απο την περιγραφη καταλαβα οτι μαλλον εξαιτιας μακας εχουν προβλημα οι ηλεκτρομαγνητικες βαλβιδες. Καθαριζονται αυτες? Δεν ειχα ποτε μηχανακι με ABS και δεν εχω ιδεα πως παει το πραγμα...

episode
19/11/2012, 11:06
Για να κολλαει το ποδοφρενο μπορει το τακακι να ειναι στο τελος της ζωης του, το παθαινουν αυτο τα δισκοφρενα καμια φορα, οσο περιεργο και να ακουγεται

Πες του να παει και σε αλλο μαστορα γιατι μου μυριζει απατη

soter3gm
19/11/2012, 11:12
Ας του κάνουν ένα hard reset πρώτα και αν δεν δουλέψει τότε βλέπουμε

akis_trevor
19/11/2012, 14:33
αν δημιουργηθηκε προβλημα στην μοναδα του abs θα πρεπει να φενεται και στο διαγνωστικο..

camen
19/11/2012, 23:40
Το μηχανακι πηγε σε εξουσιοδοτημενο,αλλα με προβληματισε κ η γρηγοραδα της διαγνωσης(το εκανε βολτα ο μαστορας) αλλα κ η κουστουμια(1200Ε):confused: Το προβλημα εχει παρουσιαστει μονο στο πισω φρενο,το μπροστα δουλευει κανονικα.

Παρολο που δεν εχω εικονα του πραγματος,δε μπορω να πιστεψω οτι ακομη κ αν οι ηλεκτομαγνητικες βαλβιδες επιασαν μακα,δεν εχει προβλεφθει τροπος καθαρισμου τους ή δε ξερω και εγω τι:rolleyes:

Του συστησα προς το παρον να το παει κ σε ενα μηχανικο(μαστρο-Γιωργος) στο Μεταξουργειο,που διαβασα καλα λογια απο ιδιοκτητες kawa σε αλλα φορουμ,να παρει μια δευτερη γνωμη.

MG-KTiNoS
19/11/2012, 23:49
Τώρα όρκο δε κάνω...

Αλλά χαλασμένο ΑΒΣ δεν έχω ακούσε ποτέ ξανά.
Ούτε σε Ιταλικό έτσι ! !! !
:lol:

Manalishi
20/11/2012, 05:49
Γνωστό πρόβλημα στα TDM....

est
20/11/2012, 09:40
Του συστησα προς το παρον να το παει κ σε ενα μηχανικο(μαστρο-Γιωργος) στο Μεταξουργειο,που διαβασα καλα λογια απο ιδιοκτητες kawa σε αλλα φορουμ,να παρει μια δευτερη γνωμη.

Έχε υπ'όψιν πως στο άλλο φόρουμ είναι ΚΑΙ διαφημιζόμενος;)
Μπορεί να μη λέει και τίποτα αυτό από μόνο του, αλλά κράτα το σαν πληροφορία..

ktmakis
20/11/2012, 10:14
Καλά έκανε να το πάει στο Κονίδη. .... Στο σταθμό Αττικής κοντά είναι.

camen
20/11/2012, 14:39
Καλά έκανε να το πάει στο Κονίδη. .... Στο σταθμό Αττικής κοντά είναι.

Ειναι αυτος που ειπα κ εγω στο Μεταξουργειο?

ktmakis
22/11/2012, 10:39
Ναι camen. Ο γνωστός Mastrogeorge..

camen
22/11/2012, 14:06
Ναι camen. Ο γνωστός Mastrogeorge..

Eγινε,ευχαριστω:beer:

DAYMAN
22/11/2012, 17:20
Αλλαγη υγρων και καλη εξαερωση και μια και δυο φορες.Προβλημα σε πολλα TDM που λυνεται ετσι.Ως παθων αυτο εκανα και ολα οκ.

Dant3
23/11/2012, 02:48
Μα γιατι τον καρφωσατε ρε παιδια??αφηστε την αντιπροσωπια να χρεωσει 1200Ε για αλλαγη υγρων και μια εξαερωση!καπως πρεπει να τα βγαλουν και αυτοι!αναδουλειες βλεπετε.ελεος τα γιδια...

vaska
23/11/2012, 07:31
Kawasaki αντιπροσωπεία στην Πάτρα

μου χαχαχα μου χαχαχα μου χαχαχα

που θα έλεγε και μια ταξιδιάρα ψυχή του φόρουμ. Αυτός μου πήρε προκαταβολή 200 ευρώ να μου φέρει τα πλαστικά του kaze r το καλοκαίρι και ακόμα να τα φέρει. Κολυμπώντας πρέπει να έρχονται από japan. Οι δε τεχνίτες του επισκευάζουν χαλαρά μέχρι και τα φλας, παραπέρα άσε καλύτερα.

camen
23/11/2012, 10:38
Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις,το μηχανακι βρισκεται Αθηνα και οχι Πατρα.

VERSalYeS
11/12/2012, 10:28
Για σας παιδια, ειμαι νεος στο Forum με kawasaki versys 2008. To μηχανάκι πήγαινε μια χαρά μέχρι που πριν από ενα μήνα άρχισα να παρατηρώ και εγω προβλημα στο πίσω φρενο. Εβαλα τη μηχανή στο συνεργείο (εξουσιοδοτημένο στο Γερακα Αττικής) και ο μηχανικός μου είπε ακριβως τα ίδια πράματα με τον παθόντα κάτοχο του Versys που περιγράφετε στο θεμα

VERSalYeS
11/12/2012, 10:31
Λυση δεν εχω βρει ακομα αλλα θα ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει κανένας μηχανικός που να εχει εμπειρία στο συγκεκριμένο πρόβλημα διότι ο δικός μου δεν φαινεται να μπορει να βγάλει ακρη.

VERSalYeS
08/01/2013, 13:59
Τελικά το πρόβλημα παραμένει, αφού η μονάδα ABS παρουσιάζει διάβρωση πιθανότατα λόγω μή έγκαιρης αλλαγής υγρών φρένων. Ο μηχανικός κοίταζε τα χιλιόμετρα και όχι τα χρονικά διαστήματα ενω το βιβλίο του κατασκευαστή λέει όποιο εκ των δύο συμπληρωθεί πρώτο.

AUFGEBRACHT
08/01/2013, 17:30
Να ξανακούσω "πάρε ιαπωνικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο"... Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Οκ, χάλασε το πίσω ABS από πολυκαιρισμένα υγρά φρένων, ας πούμε είναι έτσι. Λογικά όταν αλλάζεις τα υγρά φρένων τα αλλάζεις μπρος-πίσω μαζί, τουλάχιστο εγώ έτσι κάνω. Εάν λοιπόν έγινε έτσι, δεν θα έπρεπε και το μπροστινό ABS να έχει πρόβλημα εάν τα υγρά είναι το ίδιο χρονικό διάστημα τοποθετημένα;

camen
08/01/2013, 17:34
Δυστυχως εγω δεν εχω νεοτερα ,γτ λογω τραγικης ελλειψης χρονου του κατοχου, το μηχανακι δεν εχει παει σε μηχανικο...

AUFGEBRACHT
08/01/2013, 17:37
Τελικά το πρόβλημα παραμένει, αφού η μονάδα ABS παρουσιάζει διάβρωση πιθανότατα λόγω μή έγκαιρης αλλαγής υγρών φρένων. Ο μηχανικός κοίταζε τα χιλιόμετρα και όχι τα χρονικά διαστήματα ενω το βιβλίο του κατασκευαστή λέει όποιο εκ των δύο συμπληρωθεί πρώτο.

Αυτό πάλι με τα χιλιόμετρα πρώτη φορά το ακούω... Δηλαδή εάν κάνεις 50 χιλιόμετρα μέσα σε 5 χρόνια είναι ΟΚ; Το manual της δικής μου μοτό αναφέρει αλλαγή υγρών φρένων μία φορά το χρόνο. Όταν ρώτησα το μάστορα εάν όντως κάθε χρόνο πρέπει να αλλάζω τα υγρά φρένων μη σου πω τί μου απάντησε...

VERSalYeS
09/01/2013, 09:22
Σε συνέχεια του θέματος με το ABS αυτό που έκανα είναι να επισημάνω στον μηχανικό μου το γεγονός οτι οι αλλαγές δεν έγιναν οπως προβλέπει ο κατασκευαστής.
Αυτός δικαιολογήθηκε με διαφορους προφάσεις και μου άφησε σαν επιλογές ή την αγορά καινούργιας μονάδας ή μεταχειρισμένης (αν και όποτε βρεθεί).
Τότε έψαξα το όνομα του μάστορα που προτάθηκε στην αρχή του post εδω και τον πήρα τηλέφωνο. Εκείνος (τηλεφωνικά πάντα) απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις που έκανα, αν είχε ξανασυναντήσει τετοιο θέμα σε versys, αν υπήρχε ελπίδα να αποκατασταθεί η μονάδα κτλπ. σε όλα ήταν θετικός.

VERSalYeS
09/01/2013, 09:58
Τότε πίεσα τον μηχανικό μου να ξαναδέσει το μηχανάκι. Εκείνος κατήργησε το πίσω ABS. Χρησιμοποίησε άλλο καλώδιο παρακάμπτοντας τη μονάδα και το παλιο μου τοδωσε στο χερι. Πήρα λοιπον το μηχανάκι ξανα, μπροστά με ABS πίσω με συμβατικό φρενάρισμα, η λάμπα ABS στο καντράν λειτουργούσε φυσιολογικά όπως και πρίν. Το κυκλοφόρησα μια βδομάδα και μετά το πήγα στον Γ.Κ. Εκείνος το πρώτο που μου είπε είναι ότι ειναι σημαντικό να αλλαζονται τα υγρα φρένων έγκαιρα ειδικά στα μηχανάκια με ABS. Στη συνέχεια με αλλαγή υγρών υπό πίεση και εξαέρωση προσπάθησε να δεί εάν η μονάδα θα δουλέψει. Οπως μου είπε όμως δεν πέτυχε το εγχείρημα. Κατέληξε και εκείνος λοιπόν στο συμπέρασμα ότι δεν απομένει άλλη λύση εκτός από την αλλαγή της μονάδας. Αυτή τη στιγμή το μηχανάκι είναι στο συνεργείο του.

VERSalYeS
09/01/2013, 10:07
Είχε μία μονάδα από τρακαρισμένο Versys και την δοκίμασε στο δικό μου. Ηταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση από τη δικιά μου. Τωρα ψάχνει να βρεί μεταχειρισμένη, να τη βάλει πάνω και να τη δοκιμάσει. Εγώ στο μεταξύ έγραψα στην Kawasaki. Είχα πληρώσει άλλα 2 χρόνια εγγύηση εκτός από την εργοστασιακή, έκανα τα service τακτικά, τα υγρα φρένων έπρεπε να έχουν αλλαχτεί προ διετίας, δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι.

VERSalYeS
09/01/2013, 13:47
Να ξανακούσω "πάρε ιαπωνικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο"... Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Οκ, χάλασε το πίσω ABS από πολυκαιρισμένα υγρά φρένων, ας πούμε είναι έτσι. Λογικά όταν αλλάζεις τα υγρά φρένων τα αλλάζεις μπρος-πίσω μαζί, τουλάχιστο εγώ έτσι κάνω. Εάν λοιπόν έγινε έτσι, δεν θα έπρεπε και το μπροστινό ABS να έχει πρόβλημα εάν τα υγρά είναι το ίδιο χρονικό διάστημα τοποθετημένα;

Καλή ερώτηση. Θα έπρεπε λογικά και μάλλον έτσι συμβαίνει. Ο μηχανικός (που το πηγα στην αρχη) είπε ότι αρχίζει να παρουσιάζει πρόβλημα και το μπροστινό. Εγω δεν το πολυκατάλαβα αλλα εκείνος ειναι και οδηγός οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρει.