PDA

View Full Version : Το Zumo 660 κάνει ότι θέλει........



vaska
19/11/2012, 09:34
Κι εξηγούμαι:
Κατ' αρχήν θα ήθελα την επιείκειά σας, μην αρχίσετε το κράξιμο, νέος είμαι θα μάθω.

Το λοιπόν έχω το Ζούμο 660 και το μάπ σόρς. Βγάζω μια διαδρομή στο μαπ σόρς και τη στέλνω στο gps. Εκτός από μία φορά που δούλεψε υποδειγματικά, όλες τις επόμενες μου αναστρέφει την πορεία και με πάει στην αρχή της διαδρομής από την διαδρομή που έχω ορίσει σας επιστροφή.
Για παράδειγμα χθες που ήθελα να πάω Πάτρα, Άμφισσα,Καστέλια, Καταφύγιο Οίτης, Λιδωρίκι, Ναύπακτο, και πάλι πίσω στην Πάτρα, αυτό επέμενε από την αρχή της διαδρομής να με πάει από Λιδωρίκι.

Οι πορείες είναι καρατσεκαρισμένες στο μαπ σορς, είναι δηλ όπως θέλω να είναι, επίσης όταν κάνω αποστολή της πορείας από το πισι στο 660, η διαδικασία ολοκληρώνεται κανονικά.

Τι διάτανο κάνω λάθος ή ποια ρύθμιση πρέπει να ενεργοποιήσω ή απενεργοποιήσω στο ρημάδι για να πάρω το αποτέλεσμα που επιθυμώ???
Επίσης ας πούμε ότι άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να πάω σε κάποιο από τα ενδιάμεσα σημεία που έχω ορίσει αλλά από εκεί που βρίσκομαι να συνεχίσω την υπόλοιπη διαδρομή, με μια απλή αφαίρεση του ενδιάμεσου σημείου από την προσαρμοσμένη πορεία κι επανυπολογισμό της διαδρομής είμαι οκ ή θέλω κάτι περισσότερο???

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Edit
Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο που βλακωδώς γράφτηκε στα Ελληνικά, για να έχει νόημα η όποια αναζήτηση μπας και βοηθηθεί και κάποιος άλλος.

McGyver
19/11/2012, 09:48
Τι διάτανο κάνω λάθος ή ποια ρύθμιση πρέπει να ενεργοποιήσω ή απενεργοποιήσω στο ρημάδι για να πάρω το αποτέλεσμα που επιθυμώ???

Κοίτα (α) αν τα route points μεταφέρονται στη συσκευή με την ίδια σειρά και (β) αν έχεις κάποιες ρυθμίσεις αυτόματης βελτιστοποίησης της διαδρομής (π.χ. shortest route).


Επίσης ας πούμε ότι άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να πάω σε κάποιο από τα ενδιάμεσα σημεία που έχω ορίσει αλλά από εκεί που βρίσκομαι να συνεχίσω την υπόλοιπη διαδρομή, με μια απλή αφαίρεση του ενδιάμεσου σημείου από την προσαρμοσμένη πορεία κι επανυπολογισμό της διαδρομής είμαι οκ ή θέλω κάτι περισσότερο???

Λογικά είσαι ΟΚ.




Edit
Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο που βλακωδώς γράφτηκε στα Ελληνικά, για να έχει νόημα η όποια αναζήτηση μπας και βοηθηθεί και κάποιος άλλος.

Done.
Tip: Alt+Shift :tooth:

McGyver
19/11/2012, 09:51
Για να μην κάνω edit το από πάνω γιατί βαριέμαι...

Όταν έφτιαχνα routes στο PC, ονόμαζα τα ενδιάμεσα σημεία ως εξής:
0010. Start
0020. Waypoint 1
...
0110. Waypoint X.

Έτσι μπορούσα εύκολα να δω πως περνούν σωστά "απέναντι" και είχα και χώρο για ενδιάμεσα σημεία.

---

BTW, το MapSource είναι πλέον παλιό, δοκίμασε το BaseCamp.

Μaggellanos
19/11/2012, 09:59
Προφανως εχεις ρυθμισει αλλες αποφυγες στο mapsource,και αλλες στο μηχανημα σου...

Τσεκαρε το και λογικα μετα θα εισαι οκ...


Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
Επίσης ας πούμε ότι άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να πάω σε κάποιο από τα ενδιάμεσα σημεία που έχω ορίσει αλλά από εκεί που βρίσκομαι να συνεχίσω την υπόλοιπη διαδρομή, με μια απλή αφαίρεση του ενδιάμεσου σημείου από την προσαρμοσμένη πορεία κι επανυπολογισμό της διαδρομής είμαι οκ ή θέλω κάτι περισσότερο???

απλα το αφαιρεις και εισαι οκ...

Basecamp/mapsource λειτουργικα ειναι σχεδον το ιδιο...H μονη διαφορα ειναι Αμερικη-Ευρωπη...

Απλα τωρα τελευταια επειδη θελουν να αποσυρουν το δευτερο προωθουν το πρωτο...

vaska
19/11/2012, 10:44
Για να μην κάνω edit το από πάνω γιατί βαριέμαι...

Όταν έφτιαχνα routes στο PC, ονόμαζα τα ενδιάμεσα σημεία ως εξής:
0010. Start
0020. Waypoint 1
...
0110. Waypoint X.

Έτσι μπορούσα εύκολα να δω πως περνούν σωστά "απέναντι" και είχα και χώρο για ενδιάμεσα σημεία.

---

BTW, το MapSource είναι πλέον παλιό, δοκίμασε το BaseCamp.

Τελικά μια πιό προσεκτική ματιά στο gps έδειξε ότι τα σημεία πέρασαν απέναντι με όποιον τρόπο αυτά ήθελαν αν και στις ιδιότητες πορείας του μαπ σόρς είναι με τη σωστή σειρά. έχουμε καμία ιδέα γιατί γίνεται αυτό???? Θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να τσεκάρω μετά την αποστολή της πορείας και το GPS????

McGyver
19/11/2012, 11:33
Τελικά μια πιό προσεκτική ματιά στο gps έδειξε ότι τα σημεία πέρασαν απέναντι με όποιον τρόπο αυτά ήθελαν αν και στις ιδιότητες πορείας του μαπ σόρς είναι με τη σωστή σειρά. έχουμε καμία ιδέα γιατί γίνεται αυτό???? Θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να τσεκάρω μετά την αποστολή της πορείας και το GPS????

(α) Δοκίμασε αυτό που σου είπα με τα ονόματα.
(β) Δοκίμασε το BaseCamp.
(γ) Δες αν υπάρχει κανένα firmware update για το Zumo.