PDA

View Full Version : Προβλημα PayPal



Bradipous
19/11/2012, 10:40
Δεν μπορω να βαλω λεφτα στην PayPal και δεν βγαζω ακρη.
Μια αλλη φορα που ειχε χρειαστει δεν ειχα προβλημα ειχα βαλει κανονικα αλλα τωρα δεν ξερω τι γινετε. Πηγαινω στο τοπ απ και μου βγαζει μονο τις δυο λιστες (Beneficiary name, Bank, HEBIC, IBAN και διπλα απο το καθενα τα στοιχεια μου).

Καταρχην εχω 2 αποριες σχετικα με αυτο 1. Γιατι διπλα στο Bank μου βγαζει Bank of America N.A., Athens και οχι την τραπεζα κυπρου; Και 2. κατω απο το Transfer ID μου βγαζει Enter this as a payment reference. Που να το εντερ ομως δεν ξερω!

Και απο κατω στο στεπ 2 δεν ανοιγει κατι απλα λεει οτι περνει 1-2 μερες να μεταφερθουν τα χρηματα κλπ.

golis
19/11/2012, 11:23
Δεν κατάλαβα.
Εχεις "prepaid" κάρτα απ την τράπεζα Κύπρου και θες να αγοράσεις κάτι απ έξω μέσω paypal ;

Bradipous
19/11/2012, 13:56
Εχω χρεωστικη καρτα (νομιζω) visa δηλ. και δεν μπορω να βαλω λεφτα στην paypal !

chr1s_86
19/11/2012, 14:24
Γιατί να βάλεις λεφτά; Μόλις πας να πληρώσεις κάτι (πχ ebay) θα τραβήξει αυτόματα από την κάρτα που είναι συνδεδεμένη. Δεν χρειάζεται να έχει λεφτά το account του paypal. (εκτός αν θέλεις να κάνεις κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει)

Bradipous
19/11/2012, 14:57
Δεν χρειαζετε δηλ. να βαλω λεφτα στον λογαριασμο paypal για να αγορασω κατι απο το ebay π.χ.? Και πως θα γινει η πληρωμη αφου η αγορα στο ebay θα ειναι μεσω πευπαλ;

chr1s_86
19/11/2012, 15:03
Δεν χρειαζετε δηλ. να βαλω λεφτα στον λογαριασμο paypal για να αγορασω κατι απο το ebay π.χ.? Και πως θα γινει η πληρωμη αφου η αγορα στο ebay θα ειναι μεσω πευπαλ;

Όχι, θα πας στο profile στο paypal και θα προσθέσεις εκεί την κάρτα σου με τα στοιχεία σου κτλ. Μετά θα σου κάνει μια χρέωση 1,5 ευρώ (επιστρέφονται μετά) για να επιβεβαιώσει ότι είναι δική σου από τον κωδικό που θα υπάρχει στην αιτιολογία της χρέωσης (verify). Αφού γίνουν αυτά σωστά όταν θα πληρώνεις στο ebay με paypal θα σου λέει ότι θα τραβήξει χρήματα από αυτή την κάρτα. ;)

Bradipous
19/11/2012, 15:07
οκ θα το δοκιμασω ετσι. θενξ... :D

McGyver
19/11/2012, 15:09
οκ θα το δοκιμασω ετσι. θενξ... :D

Χωρίς να θέλω να σε θίξω, επειδή πιθανόν να "μην τό 'χεις" καλύτερα να βγάλεις μια προπληρωμένη πιστωτική.

zx10rgm
19/11/2012, 15:16
Εχω χρεωστικη καρτα (νομιζω) visa δηλ. και δεν μπορω να βαλω λεφτα στην paypal !

φιλε αυτην την χρεωστικη που εχεις ...πηγαινε να προσθεσεις τον αριθμο της καρτας ..στον λογαριασμο paypal που εχεις
κ οπου χρειαζεται να πληρωσεις μεσω paypal την κανεις primary στις επιλογες και κανεις τις αγορες σου μια χαρα!

λεφτα..μονο στην καρτα την χρεωστικη θα πηγαινεις να βαλεις....

Bradipous
19/11/2012, 15:28
Ρε παιδια εχω λογαριασμο στην πευπαλ και εχω αγορασει αλλη μια φορα ετσι. Αλλα επειδη εχει καιρο και ουτε καν θυμαμαι πως γινετε, νομιζα πως πρεπει πρωτα να βαλω λεφτα απο τον λογαριασμο της τραπεζας-καρτας στην πευπαλ και μετα απο εκει να τραβηξει λεφτα το ebay για να πληρωθει ο εμπορος.

balakia
04/02/2013, 11:33
να ρωτησω κατι εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα,οταν ενα μαγαζι ειναι paypal verified,σημαινη κατι καλο για μενα τον αγοραστη αυτο,πχ οτι δεν θα χασω τα λεφτα μου η οτι θα μου στειλουν αυτο που παρηγγειλα,μιλαω για εκτος ebay.

Anty12
04/02/2013, 11:42
πχ οτι δεν θα χασω τα λεφτα μου η οτι θα μου στειλουν αυτο που παρηγγειλα,μιλαω για εκτος ebay.

Όχι απαραίτητα....απλά η paypal έχει πιστοποιήσει το μαγαζί σαν πραγματικό της πελάτη και μπορεί να κάνεις συναλλαγές.
Αυτό το οποίο ζητάς γίνεται μόνο αν το κατάστημα προσφέρει Buyer Protection όπως η ebay.

dmf
04/02/2013, 12:24
Ετσι κι αλλιως απ'οπουδηποτε κι αν αγοράσεις, μόνο και μόνο που πληρώνεις με paypal σε προστατεύουν μέχρις ενός ποσού από απάτη.
200$ ήταν κάποτε (για τα sites πλην ebay) και 2000$ για ebay, αλλά πιθανόν να έχει αλλάξει

balakia
04/02/2013, 12:46
εχω βρει ενα εξερτημα απο ενα καταστημα το οποιο δεν φααινεται για μουφα αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια απο ιντερνετικες αγορες δισταζω λιγο,δεν περισευουν και τα φραγκα και φρεναρω.
αυτο εδω ειναι αν το ξερει καποιος?http://www.lightinthebox.com/

Sapadak
04/02/2013, 12:52
εχω βρει ενα εξερτημα απο ενα καταστημα το οποιο δεν φααινεται για μουφα αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια απο ιντερνετικες αγορες δισταζω λιγο,δεν περισευουν και τα φραγκα και φρεναρω.
αυτο εδω ειναι αν το ξερει καποιος?http://www.lightinthebox.com/

Ναι
Αγορασε φιλος ενα πινακα απο εκειπέρα (τριπτυχο)
Ηρθε κανονικοτατα σε πολυ καλη συσκευασία
Δεν είχε προβληματα τιποτα

balakia
04/02/2013, 13:09
οκ,μολις μασω τα ψιλα θα το παρω αυτο που θελω,εκτος αν προκυψη κατι αλλο,ευχαριστω για τον χρονο σας.