PDA

View Full Version : ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ!!!!!!



stel89
19/11/2012, 21:43
Καλησπέρα αλάνια.. Την παρασκευή θέλω να πάω από Θεσσαλονίκη Βέροια με φορτηγάκι για να μεταβιβάσω στο όνομα μου μια μηχανή αν και εφόσον αν είναι σε καλή κατάσταση όπως φαίνεται και λέει ο ιδιοκτήτης...
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 1.. Εκεί περίπου θα είμαι 4-5 οπότε δε προλαβαίνω τράπεζα ανοιχτή για να αγοράσω το παράβολο από τη τράπεζα που συνεργάζεται το ΚΕΠ... Κατά ποσό θα μπορέσω να κάνω τη μεταβίβαση με εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη από θεσσαλονικη????
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 2.. Θα είμαι κατοχυρωμένος με τις εξουσιοδοτήσεις στη περίπτωση που δηλώσει αυτός κλοπή????
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 3.. Για να γίνει τελικά η μεταβίβαση πρέπει να έχει περάσει ΚΤΕΟ η μηχανή????
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΟΥΜΕΡΟ 4.. Εννοείται πως δεν θα έχω δελτίο μεταφοράς για τη μηχανή άμα με σταματήσουν στρουμφακια με το φορτηγάκι τι κάνω??? οεο???:whiteflag:

spyrakos35
19/11/2012, 22:04
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130837&highlight=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7

στο παραπάνω λινκ θα βρεις αρχείο από τον μαγκαιβερ με τις εξουσιοδοτήσεις που πρέπει να φτιάξεις

επί των ερωτημάτων σου:
1. όταν πούλησα την μηχανή, και επειδή ο αγοραστής ήρθε βράδυ (21.00μμ) από επαρχία, είχε τραπεζική επιταγή στο όνομά μου.... το γνήσιο της υπογραφής έγινε στο αστυνομικό τμήμα

2. ναι

3. εξαρτάται την ηλικία της μοτό

4. ας απαντήσει και κανας άλλος..... πάντως δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάτι αφού θα έχεις τα χαρτια πάνω σου...

stel89
19/11/2012, 22:18
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.. το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο λινκ.. δε θέλω να μπλεξω με τραπεζικές επιταγές αλλά ίσως έτσι κατοχυρώνομαι καλύτερα στη περίπτωση που κάνει καμιά Μ@#$%Α και δηλώσει κλοπή.. Το μοντέλο είναι το 97 δηλαδή τι ηλικία πρέπει να ναι για να μη χρειάζεται ΚΤΕΟ.. (&
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130837&highlight=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7

στο παραπάνω λινκ θα βρεις αρχείο από τον μαγκαιβερ με τις εξουσιοδοτήσεις που πρέπει να φτιάξεις

επί των ερωτημάτων σου:
1. όταν πούλησα την μηχανή, και επειδή ο αγοραστής ήρθε βράδυ (21.00μμ) από επαρχία, είχε τραπεζική επιταγή στο όνομά μου.... το γνήσιο της υπογραφής έγινε στο αστυνομικό τμήμα

2. ναι

3. εξαρτάται την ηλικία της μοτό

4. ας απαντήσει και κανας άλλος..... πάντως δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάτι αφού θα έχεις τα χαρτια πάνω σου...

LuckyStrike
20/11/2012, 21:23
Εγώ πρόσφατα έκανα μεταβίβαση μόνο με Υ/Δ με γνήσιο υπογραφής που να λέει: Εγώ ο Α ΑΔΤ, ΑΦΜ κτλ εξουσιοδοτώ τον Β ΑΔΤ, ΑΦΜ κτλ όπως μεταβιβάσει τη μοτοσυκλέτα αρ. κυκλ:... που βρίσκεται στην ιδιοκτησία μου, στο όνομά του.
Καλό είναι να σου δώσει και ένα γνήσιο αντίγραφο ταυτότητας και ένα έγγραφο που τεκμηριώνει το ΑΦΜ του, πχ εκκαθαριστικό.

Μετά τα υπολοιπα, παράβολα, κτέο κτλ τα κάνεις εσύ στην πόλη σου. Και ναι για να κάνεις τη μεταβίβαση θέλει ΚΤΕΟ.
όσο για την κλοπή, τι θα πέι? Μου την κλέψανε και τους έκανα και Υ/Δ?

LuckyStrike
20/11/2012, 21:25
Για τα χαρτιά δες εδώ

http://auto.in.gr/special/article/?aid=1231109445

Πριν πας για μεταβίβαση θα πρεπει αν έχεις πάρει το αντίστοιχο παράβολο.